Bij PSV is alles opeens weer onzeker Rob van Dijk bezorgt De Wolf heerlijke avond Sport FC Twente struikelt 'Vrije avond' voor Ajax in De Goffert Ajax 'anderhalf geeft voetballes DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 29 Vuurwerkbom gevonden bij Den Haag den haag Voor de bekerwedstrijd FC Den Haag - NAC werd op de tribunes een vuurwerkbom gevonden. De ordedienst van het Zuiderpark-stadion nam het voorwerp in beslag. Het pakje was verborgen in het vak dat was bestemd voor de supporters van NAC. Het werd aangetroffen tijdens de routine-controle die voor elke thuiswedstrijd op de tribunes plaatsvindt. Serieuze blessure voor De Goey Tilburg Feyenoord-doelman Ed de Goey hoopt vandaag meer duidelijkheid te krijgen over zijn in de bekerwedstrijd tegen Wil lem II opgelopen kuitspier-blessure in het linkerbeen. Over de duur van het herstel kon de doelman van Feyenoord en Oranje woensdagavond geen uitsluitsel geven. De Goey verliet in Tilburg na 68 minuten het veld. kort nadat hij een terugspeelbal had weggewerkt. „Ik voelde een knak en wist meteen dat het gedaan was. Ik kon niet meer lopen of staan." Stanley Menzo nu al ongelukkig eindhoven» PSV-doelman Stanley Menzo, bij Ajax en het Neder lands elftal op een zijspoor beland, voelt zich na amper vier maanden niet meer op zijn gemak in Eindhoven. „Er spelen al lerlei zaken achter mijn rug waarop ik geen vat heb", liet de ex- international voor de bekerwedstrijd tegen Heerenveen weten. Menzo, wiens contract tot medio 1997 doorloopt, is teleurge steld in onder anderen interim-coach Kees Rijvers. Die verklaar de dinsdag dat hij tot aan de winterstop met Ronald Waterreus wil doorgaan. Rijvers lichtte zijn keuze voor Waterreus toe voor dat het scheurtje in de ringvinger van Menzo nader was onder zocht. Uit de medische inspectie bleek echter dat het kwetsuur nog lang niet was geheeld. Zijn mogelijke rentree was op korte termijn derhalve helemaal niet meer aan de orde. De Amster dammer noemt dat 'een vreemde gang van zaken'. Ampler moet zwijgen bonn» De voormalige wereldkampioen wielrennen Uwe Ampler mag niet meer in het openbaar beweren dat de medische staf van zijn voormalige werkgever Telekom hem ongewenst verbo den middelen heeft toegediend. Een rechtbank in Bonn heeft dat bepaald. In april bracht de Duitser zijn beschuldigingen via de media naar buiten. FC Twente, dat in de competitie zo voortvarend te werk ging tot RKC de ploeg haakte, struikelde in de achtste finales van de Am- stel Cup opnieuw, nu tegen FC Utrecht. De Utrechters lieten het bij 3-1 door Hofstede (2) en Booy, met tussentijds even En- schedese hoop door Vurens. Heracles is de enige eerste-di- visieclub in de kwartfinales. De Almeloërs wonnen in de verlen ging (sudden death) van Sparta: 2-1. De winnende treffer kwam in de 91e minuut van de voet van oud-international Krüzen. Volendam won de Noordhol landse derby tegen AZ met 3-0. De Alkmaarders, sinds hét af scheid van Schrijvers niet echt gelukkig, mochten een half uur tje aardig meedoen en werden toen aan de dijk gezet. Steur, Vukov en Wasiman zorgden voor de produktie. NAC kwam goed weg uit het Haagse Zuiderpafk. FC Den Flaag kreeg veel meer en betere kansen, maar verzuimde te sco ren. NAC bleef met geluk en routine overeind. Het Brabantse geduld werd beloond door Lammers en Gerritsen: 0-2. Heerenveen pakt verdiende zege PSV zwalkte gisteren verder in een turbulent, teleurstel lend, bizar jaar. Na uitschakeling in de eerste ronde van de UEFA Cup, volgde gisteravond snelle eliminatie in het KNVB-bekertoernooi. Heerenveen won in Eindhoven met 0-1 en die zege was verdiend. eindhoven» henri v Een primeur was het niet; PSV vloog er al vaker uit, enkele da gen na een topprestatie. Twee jaar geleden tegen Heerenveen, drie dagen na winst op Ajax. Vo rig jaar tegen NAC, drie dagen na winst op Ajax. En gisteren weer tegen Heerenveen (0-1), drie dagen na de hoogbejubelde 4-1 thuis tegen Feyenoord. De overwinning van Heeren- veen, bevochten via een uitste kende goal van Hellinga vier minuten voor tijd, was volko men verdiend, al durfde Foppe de Haan kennelijk niet al te zeer te pochen. „In de eerste helft hebben we redelijk gespeeld, hielden we het aardig bij." In werkelijkheid speelde Heeren veen voor rust de tegenstander van het veld. Stan Valckx be aamde dat: „We werden in fases gewoon overlopen." PSV was nergens in de eerste helft. Kees Rijvers speet het ach teraf dat hij niet begonnen was met de opstelling van de tweede helft. „De eerste helft hebben we verspeeld, de formatie van na rust deed het duidelijk beter. Toen hebben we Heerenveen ook Onder druk gezet, al bleef hun verdediging goed over eind." Rijvers begon tegen Heeren veen zonder vier basisspelers: Wouters is langdurig gebles seerd, Prommayon was ge schorst en Nilis en Ronaldo moesten ook afzeggen met kwetsuren. De afwezigheid van de Braziliaan betekende de en tree van diens landgenoot Vam- peta, een verdedigende mid denvelder die het als rechtshalf mocht proberen. Vampeta bracht het tot menig open doekje van het publiek, maar bleek vooralsnog technisch toch beduidend meer vaardigheid te hebben dan taktisch. De Brazi liaan kan aardig voetballen, maar was gisteren nog wat on schuldig en speels. Vampeta Een grote inbreng had Vampeta niet, maar een grote inbreng had bij PSV niemand. De voor hoede (Pahlplatz-Meijer-Zen- den-Hoekstra) was nergens en werd pas beter toen Rijvers in de rust een wissel had toege past: Van der Gaag voor Hoek stra. Valckx daarover: „Het lijkt vreemd, een verdediger voor een aanvaller, maar dat was het niet. Toen konden we Heeren veen eindelijk onder druk zet- De wissel had in totaal vier veranderingen tot gevolg: Zen den werd linksbuiten, Van Mol linkshalf, Numan schaduw spits, Van der Gaag linkerverde diger. Anders dan voor rust - toen Tammer drie keer dichtbij een doelpunt was - dicteerde nu PSV de wedstrijd, zonder overi gens een redelijk aantal kansen uit te spelen. Later in de wed strijd had Rijvers wel een vreemde wissel: Van de Leegte voor Pahlplatz; linksback Van Mol werd rechtsbuiten... Van de Eindhovense onmacht in de aanval maakte Heeren veen tegen het einde van de wedstrijd gebruik oi?i wat vaker richting Waterreus te combine ren. Vier minuten voor tijd met succes. Jan de Visser speelde op Regtop, die de bal met een fijn hakje terugbracht bij De Visser. Deze kapte op de achterlijn Van Mol uit om de bal laag voor te kunnen brengen. Daar stond Hellinga om Waterreus te klop pen: 0-1. „Als we voor rust ge speeld hadden zoals we na rust voetbalden, was dit ons niet ge beurd", treurde Rijvers na af loop. Arthur Numan blijft hier op de been in het duel met Heerenveen. PSV daarentegen liet zich verrassend uitschakelen. Rechtdoor Ronald Waterreus baalde nog harder. „Dit komt mij klote uit", aldus de keeper die nooit an ders dan rechtdoor praat. „Als je het tenminste niet erg vindt dat ik even aan mezelf denk. Ik moet in een winnende ploeg spelen. Aan de andere kant valt mij niks te verwijten. Rijvers heeft me ook gezegd dat hij geen aanleiding ziet me te wis selen. In dat opzicht hoef ik me dus geen zorgen te maken." Rijvers vertrekt volgende week, Advocaat zal waarschijn lijk doorgaan met Waterreus. En met de rest van het elftal dat zondag Feyenoord klopte. Nog twee competitiewedstrijden res teren Rijvers. Zondag tegen FC Twente hoopt hij weer een be roep te kunnen doen op Ronal do en Nilis. „Maar het is af wachten of ze kunnen spelen." Het is ook af te wachten of ze goed spelen,.Ronaldo en Nilis en de andere negen die worden gekozen. Bij PSV is alles ineens weer onzeker geworden. Van der I-eegtc), Nu Valckx. Lins- jcia. Pahlplatz man en Ifnck Voorhoutse keeper de held van Feyenoord v Rob van Dijk zorgde er gister avond tenslotte voor dat John de Wolf met een heerlijk gevoel afscheid kon nemen van Feye noord. De voor de geblesseerd geraakte Ed de Goey in het veld gekomen Voorhoutse doelman, tekende in de slotfase van de verlenging niet alleen voor een sublieme redding die een 'plot selinge bekerdood' van Feye noord voorkwam. Ook was hij het die in de afsluitende straf- schoppenreeks twee penalty's keerde, daarmee de Rotterdam mers in de kwartfinale van de strijd om de KNVB-beker lood send. Na zijn laatste redding was Van Dijk even het middelpunt van de Rotterdamse feestvreug de. Even, want daarna was het de beurt aan John de Wolf. De aanvoerder ging op de schou ders van tientallen fans, die met doodsverachting over de hek ken en door de gracht in het Willem Il-stadion waren ge- J klommen omdat zij hun held j wilden eren. De Wolf werd be- I dolven onder applaus, kreeg bloemen toegeworpen en werd minutenlang toegezongen. Het uitpuilende, roodwitte vak bracht een eerbetoon zoals het AC Milan-publiek dat vorige week deed bij Frank Rijkaard in het stadion van Triest. 'Rambo' raakte hevig geëmotioneerd, ook omdat zijn medespelers hem op het veld om de nek vlo gen. Door de enorme publiciteit rond de plotselinge transfer van John de Wolf naar Wol verhampton Wanderers en het media-circus, dat op zijn af scheid in Tilburg was afgeko men, kreeg het bekerduel met Feyenoords invaller-doelman Rob v Willem II een bijzonder tintje. In het stadion sierden span doeken met teksten als 'John, please don't go' de hekken ach ter het doel. Voor de wedstrijd kleefden cameraploegen van RTL, de NOS, TROS/TV met Hans Kraay jr. en het duo Ba rend en Van Dorp aan de lip pen van John de Wolf. De Schiedammer, die door de schorsing van Henk Fraser als mandekker opereerde en de Afrikaan Mohammed Sylla i Dijk vormt het feestelijk middelpunt na zijn beslissende redding in de strafschoppenreeks tegen Willem II. FOTO Al nauwelijks een kans bood, liet zich er niet door van de wijs brengen. Trustfull Als libero opereerde gister avond Orlando Trustfull, die al was voorbestemd om De Wolf op te volgen en waarschijnlijk niet meer uit de basis zal ver dwijnen. Trustfull maakte zich helemaal waar. Hij was niet al leen de beste Feyenoorder, maar bracht de Rotterdammers tien minuten voor de pauze ook aan de leiding. Uit een vrije trap schoot hij via het li chaam van Sylla de bal van zo'n dertig meter achter doel man Roland Jansen. In de 68e minuut liep Ed de Goey een forse spierblessure op, waardoor hij direct moest afhaken. Vervanger Van Dijk had bijna twee seizoenen niet meer onder de lat gestaan in de hoofdmacht van Feyenoord. Hij kwam zonder warming-up in het veld, zag de eerste voor zet komen en meteen Louis Laros 1-1 binnen koppen. De Feyenoordspelers protes teerden heftig bij arbiter Jol, omdat Rob Maas een 'zwieper' van Laros zou hebben gekre gen. Jol, die zich toch al niet populair had gemaakt bij de Rotterdammers na zijn snelle gele kaart voor Regi Blinker (praten), had geen oor voor het Rotterdamse gemekker. Willem van Hanegem had wei nig trek in een verlenging met de nieuwe 'sudden death'-regel. Hij deed een verwoede poging in de slotfase een beslissing te forceren door de Nigeriaan Mi ke Obiku, die zijn rentree op de Nederlandse velden maakte, in te brengen voor Gaston Tau- ment. Obiku viel prima in, maar zag geen kans Roland Jansen te passeren. De Willem II-keeper stopte zijn inzet in de 85e mi nuut na een fraaie pass van Trustfull. In de eerste helft van de ver lenging dreigde Feyenoord ver volgens het spoor bijster te ra ken, toen Regi Blinker zijn twee de gele kaart ontving en de kleedkamer mocht opzoeken. Willem II zag echter geen kans de numerieke meerderheid uit te buiten. Al was daar in de slot fase van de tweede verlenging wel die sublieme redding van Rob van Dijk bij een kopbal van Nabil Bouchlal voor nodig. Bij het toetje met de straf schoppen faalde aanvankelijk Rob Witschge, maar bracht Van Dijk de stand weer gelijk door de vijfde penalty van Sylla te ke ren. John de Wolf prikte tussen de bedrijven door ook raak en droeg daardoor zijn steentje bij aan de overwinning die uitein delijk tot stand kwam dankzij de tweede ingreep van Rob van Dijk. Waarna het feestelijke af scheid van De Wolf kon worden gevierd. Willem II: Jansen; Meijs, Feskens, Smits en Bogcrs; Latupeirissa (61. Bou chlal), Van Gastel, Van Geel en Van I lintum; Sylla en Laros. Feyenoord: De Goey (68. Van Dijk); Maas, Trustfull, De' Wolf en Refos; Scholten, Bosz en Witschge; Taument (76. Obiku/118. Van Loen), Larsson en Blinker. numegen gpd Het verplichte tussendoortje in Nijmegen leverde Ajax precies op wat de Amsterdammers van tevoren gehoopt hadden: een welkome vrije avond in stadion De Goffert. De tegenstand van NEC was gisteravond zo gering dat het bekerduel net zo goed schriftelijk afgedaan had kun nen worden. Ajax kwam toch opdraven en bereikte met een afgetekende 0-3 overwinning heel eenvoudig de kwartfinales van de strijd om de KNVB-be ker. De Amsterdammers waren in Nijmegen een toonbeeld van ef fectiviteit. Veel meer was er ook niet voor nodig om de Nijme gen Eendracht Combinatie van zich af te schudden. De ploeg van Kees van Kooten maakte al leen in de beginfase de indruk er een echte wedstrijd van te kunnen maken. Emiel ,van Eij- keren trof toen zelfs met een kopbal de lat. Maar daar bleef het dan ook bij. In de resteren de tachtig minuten dook er geen enkele speler van NEC meer in kansrijke positie voor Edwin van der Sar op. De Ajax- goalie hoefde alleen nog maar in actie te komen bij afstands schoten van de ijverige Jeffrey Kooistra en Patrick Pothuizen. Ajax, met alleen Claus Ed mund (de keeper van het twee de team van de Amsterdam mers), junior Danny Landzaat en Tariic Oulida op de bank, zat na een goed half uur spelen al op rozen toen Kanu de ope ningstreffer voor zijn rekening In de tweede helft kon NEC het allemaal niet meer bijbe nen, hoewel trainer Kees van Kooten daar stiekem wel op ge hoopt had. „Als het lang 0-1 voor Ajax was gebleven, dan hadden we in het laatste kwar tier misschien nog voor wat pressie kunnen zorgen." Zo ver kwam het nimmer. Ronald de Boer maakte in de 70-ste mi nuut met een wonderschone treffer hoogst persoonlijk een einde aan het beker-avontuur van NEC. Uitgeweken naar de linkerflank joeg hij de bal met een fraaie curve langs doelman Wilfried Brookhuis in de tou wen. Vlak voor tijd nam De Boer odk nog de derde Amster damse treffer voor zijn reke ning. NEC: Brookhuis; Stock. Aalbers, Van der Linden en Dikken; Van Eijkeren, Van Diemen, Van Wanrooy en Pothui zen (80. Mikhalevitsj); KooLtra en Lok. Ajax: Van der Sar, Reiziger, Blind, Rijk aard en Frank de Boer; Kanu, l.itma- nen (75. Oulida) en Seedorf; Finidi, Ro nald de Boer en Overmars. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV C|1 Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee KË1 Tel. 01718-28554 PEUGEOT AMSTERDAM Louis van Gaal weigert hardop te dromen van een beker-fi nale tussen Ajax 1 en Ajax 2. Hij zegt zelfs te hopen dat bei de teams niet samen in de finale terecht komen. Van Gaal verwacht dan grote problemen met de UEFA omdat volgens hem twee teams met dezelfde naam niet aan verschillende Europa Cup-toernooien mogen meedoen. Daarbij vraagt de coach van Ajax zich af of het er wel in zit om met twee teams de eindstrijd te bereiken. Die mogelijkheid is echter na de overwinningen van één (3-0 winst op NEC) en 'ander half (2-0 tegen Dordrecht) gisteravond wel weer een stuk dichterbij gekomen. Ajax twee in de kwartfinales van de strijd om de Amstel Cup. De laatste keer dat een reserve-elftal zo ver kwam, was in het seizoen '87-'88. Sparta, FC Groningen en Volendam kregen geen vat op de talentvolle lichting uit Amsterdam. Knaapjes als Dennis Bergkamp, Bryan Roy en Ronald de Boer hadden echter de pech dat het eerste team al in de tweede ronde werd uitgeschakeld door FC Den Bosch. Zo dat Ajax 1 in de kwartfinale de plaats overnam van Ajax 2. I Iet hele land vond het een vorm van gerechtigheid dat RKC de Amsterdammers toen de baas bleef en zich plaatste voor de halve finale. Spelers van Ajax 2 kun je normaliter bewonderen op van die druilerige dinsdagavonden. In de reserve eredivisie te gen Heerenveen 2 of Willem II 2. Als je dan om je heen kijkt zie je dat nog zo'n tweehonderd toeschouwers de moeite hebben genomen om de tweede keus aan het werk te zien. Onder wie veel familieleden (in de eerste graad) van de spe lers en een paar supporters bij wie het Ajax-gevoel wel heel diep zit. Soms stappen deze jongens uit de anonimiteit. Als ze een keertje naast 'ome Louis' op de bank bij het eerste mogen zitten. Of als ze het ver schoppen in het bekertoernooi. Zoals gisteren in de achtste finales tegen Dordrechl'90, de nummer laatst van de PTT-Telecompetitie. De gok van Louis van Gaal pakte goed uit. De coach had gekozen voor twee zo sterk mogelijke elftallen en nam daar mee een bepaald risico in verband met de bezetting van de reservebank. Assistent Gerard van der Lem zat er niet zo mee. Die kon gisteren beschikken over spelers als Peter van Vossen, John van den Brom, Patrick Kluivert, Winston Bo- garde en Fred Grim, een groep spelers van wie veel eredivi sieclubs alleen maar kunnen dromen. „Sommigen dachten van tevoren dat deze spelers het een beetje te makkelijk zouden opnemen, maar ze waren zeer gemotiveerd", aldus Van der Lem, die ook niets te klagen had over de jeugdige inbreng van 'nobody's' als Robert Gehring, Kiki Musampa en Mendel Witzenhausen. Samen gaven ze Dordrecht voct- balles. Maar één speler stak er met kop en schouders bovenuit. De 19-jarige Martijn Reuser, de Litmanen van het tweede, stal de show. De nummer tien stond ook aan de basis van beide doelpunten. Vlak voor rust zette hij Peter van Vossen voor een leeg doel, toch kwam het doelpunt op naam van Dordtenaar Lars Brögger. De Deen wilde met een wan- hoopssliding Van Vossen het scoren beletten, maar tot grote opluchting van de Ajacied, die ook een treetje lager te veel uitzichtloze soli ondernam, hobbelde de bal via de binnen kant van de paal het doel in. Twintig minuten na rust was Reuser weer het - gedeelde - middelpunt van de vreugde. De Amsterdammer liet een vrije trap keurig neerkomen op het hoofd van Patrick Klui vert. De topscorer van Ajax gaf keeper Benny Gall geen en kele kans. Ajax 2: Grim; Wijnhard, Witzenhausen (76. Ten Heuvel), Gehring en Do garde; Van den Brom, Reuser en Musampa; Wooter (89. Van den Bergh), Huivert en Van Vossen. Dordrecht'90: (.all; Brögger (-16. Rook). Van Tiggelen, Wilsterman en Van de Merwe; RobbemondT Van Wattum. Valke en Koswal (46 Schaap); Wouden en Hoop.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29