'Er zijn genoeg renners voor Atlanta' Bos schopt DIOK naar winst Sport Rensenbrink mag OSV niet trainen Brazilië eregast bij mini-EK GIGANTISCI ASSORTIMEN AUDIO VIDEO HUISH.ELEKTRO mcGapooL Leiden wil fonds voor topsporters DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 1-356464. PIV-CHEF Van Hal voorspringer in Garmiseh den haag De Leidse skispringer Peter van Hal fungeert op 1 ja nuari tijdens de traditionele wedstrijd in Garmiseh Partenkir- chen als voorspringer. Hij heeft dat te danken aan zijn goede trainingsresultaten met het team van de Duitse springer Horst Tielman. Van I lal die tijdens een test in de Italiaanse plaats Pre- dazzo de grens van 100 meter passeerde, is ook als voorspringer actief hij de wedstrijden in Oberstdorf (30 december) en Willin gen (8 januari). Sterk herstel van McDonalds leiden McDonalds heeft zich na twee nederlagen.op rij sterk hersteld. De Leidse zaalvoethallers klopten ZWL met 8-1Bij rust leidde McDonalds, dat drie basisspelers miste, al met 5-1. Herman van Marwijk nam met vier goals de helft van de pro- duktie voor zijn rekening. Hans van Marwijk (3x) en Hans van Benten completeerden hel totaal. De Sleutels langs ZOB oud beuerland De zaalvoetballers van De Sleutels boekten een nuttige zege in de verre uitwedstrijd tegen ZOB. Na een 3-0 voorsprong bij rust won De Sleutels uiteindelijk met 6-2. Marcel van der Burg doelpuntte drie keer voor de Leidenaars. Henk Buyn, Ronald Labordus en Robert Iterson verzorgden de drie resterende treffers. Ron Zwerver wint Supercup arezzo Ron Zwerver heeft gisteravond met zijn Italiaanse werk gever Treviso, houder van de Europese beker voor bekerwin naars, de Europese Super Cup veroverd. In Arezzo versloeg de ploeg van de Nederlandse aanvaller Ravenna, de winnaar van de Europese beker voor landskampioenen, met 3-1. Forse boete voor Matthaus frankfurt» De tuchtcommissie van de Duitse voetbalbond (DEB) heeft Lothar Matthaus één wedstrijd schorsing en een geldboete van omgerekend 27.500 gulden opgelegd wegens het beledigen van een scheidsrechter. De veelvoudig international noch zijn club Bayern München gaat in beroep tegen de straf. Hattrick jubilerende Ian Rush londen lan Rush heeft Liverpool in zijn 600e wedstrijd met een hattrick in de vijfde ronde van het toernooi om de Engelse Lea gue Cup geholpen. Gastheer Blackburn Rovers stelde daar slechts één treffer, van Sutton in de laatste minuut, tegenover. Duitse zwemmers niet naar Peking bonn De Duitse zwembond (DSV) heeft besloten alle belangrij ke wedstrijden in China te mijden, totdat bewezen is dat de sportlieden uit dat land geen gebruik (meer) maken van onge oorloofde prestaliebevordérende middelen. Er doet op 7 en 8 ja nuari geen Duitse afvaardiging mee aan het wereldbekergala (korte baan) in Peking. KNWU-voorzitter Joop Atsma macikt zich geen zorgen Volgens KN\VU-voorzitter Joop Atsma hoeft Nederland zich niet echt zorgen te maken over de afvaardiging van wielrenners/sters naar de Olympische Spelen van Atlanta 1996. Een Olympisch jaar met een ingrijpend andere pro grammering wat het wielrennen betreft. Immers: geen 100 km ploegentijdrit meer, maar wél een open titelstrijd op de weg, een open individuele tijdrit, een puntenkoers voor vrouwen op de baan, èn het mountain biken. amsterdam peter ouwerkerk gpd-verslaggever Atsma heeft een berekening ge maakt op basis van de selectie criteria. ..Ik heb de resultaten van de afgelopen WK op Sicilië erbij gehaald, en dan zou Ne derland op 9 inschrijvingen voor de baan kunnen rekenen en op 8 voor de weg, plus nog eens 2 mountain-bikers." Daar- me staat Nederland, qua deel nemersaantal, internationaal op de vierde plaats. „Alleen Italië, Frankrijk en Duitsland scoren één deelnemer meer." Maar de wielrenunie moet er wel wat aan doen, die afvaardi ging ook waar te maken. „We zijn bezig een miljoen vrij te maken voor het WK, volgend jaar in Colombia, we hebben een coachplan openbaar ge maakt, en er is een tweejaren plan in de maak voor het Olym pisch ploegachtervolgings pro ject." Graadmeter De WK, oktober volgend jaar op hoogte in Colombia, wordt een belangrijke graadmeter voor de uiteindelijke Olympische af vaardigingen. „Daar moeten de tickets vrijwel allemaal worden verdiend. Maar het is zo, dat de eerste 34 nationaliteiten een ploeg van vijf man voor de weg mogen afvaardigen. Dat moet te realiseren zijn, met als voor naamste voorwaarde: het uitrij den van de wedstrijd." Wielerjaar 1995 wordt een nogal onoverzichtelijk jaar, om dat in de (meeste) nationale kampioenschapen het onder scheid tussen profs en gevor derde amateurs wel zal zijn weggevallen, maar op de WK nog niet. Daar geldt 1996 als jaar van een eenheidslicentie, wordt pas op de OS van Atlanta volgens de 'open' formule gere den. Atsma: „Ik had persoonlijk liever gehad, dat er in 1995 al volgens Olympische normen om de wereldtitels zou worden gestreden. Zoals ik ook hoop, dat je straks voor een Olympi sche selectie niet alleen afhan kelijk bent van je prestaties op WK's. De UCI-ranglijst zou ook een maatstaf behoren te zijn." Atsma deed zijn mededelin gen op de jaarlijkse Amstel wie- lerlunch in Amsterdam. Waar ook UCI-praeses Hein Verbrug- gen acte de présence gaf. Het leverde de vindingrijke wieler- bons het erelidmaatschap van de KNWU op, „vanwege het ve le stimulerende en vitaliserende werk" wat hij voor de interna tionale wielersport had gedaan. Verbruggen was onlangs in Atlanta poolshoogte wezen ne men. En hij trof daar een par koers aan, zo glad als een bil jarttafel. „De wegwedstrijd voor •de mannen staat gepland op 2 augustus, wat betekent dat de Tour de France dat jaar een week eerder dan normaal op de kalender moet. Want er behoort ten minste tien dagen rust tus sen het Tourslot en de Olympi sche wegrace te zitten." UCI en IOC hadden het liefst een parkoers willen aanbieden, dat heuvelachtig was én in een bevolkt gebied. Maar dat ging niet. Verbruggen: „Dan hadden Maarten den Bakker werd gisteren we 270 kilometer moeten uit wijken, en hadden we ergens in de middle of nowhere gereden, was er geen kip komen kijken. Nu rijden we door een heel chi que wijk van Atlanta, en is naar zo veel mogelijk bochten ge zocht om de moeilijkheidsgraad te verhogen." Warm De wegwedstrijd wordt in de vroege ochtenduren gereden, over een afstand van 230 km. Verbruggen: „Het is begin au gustus zeer warm in Atlanta, met vaak regen in de avondu doorde supporters uitgeroepen tot 'Wielerprof van het jaar' Winst Inter zonder Jonk en Bergkamp Internazionale heeft gister avond op eigen veld de eer ste bekerwedstrijd voor de kwartfinales tegen Foggia zonder de Nederlanders Wim Jonk en Dennis Bergkamp met 1-0 gewonnen. De Uruguayaan Ruben Sosa scoorde voor 8000 toeschou wers al in de derde minuut uit een strafschop. Parma verwierf zich een goede uit gangspositie door het eerste duel met Fiorentina thuis met 2-0 te winnen. Bergkamp stond bij Inter nog altijd met een liesblessu re aan de kant. Hij verklaarde nog geen prognose te kun nen doen over de datum van zijn rentree. Verrassend was dat ook Jonk helemaal niet in actie kwam. De Volendam - mer zat zelfs niet op de bank. Als reden gaf de technische staf op dat hij in de ochtend bij de afsluitende training een spierblessure had opge lopen. In de Italiaanse pers circuleerden evenwel ge ruchten dat hij ruzie had met coach Bianchi. Er vielen in de wedstrijd twee rode kaar ten. In de 75e minuut kon Paganin van Inter vertrek ken, één minuut later volgde Csiacca dat voorbeeld. DIOK heeft de laatste wedstrijd van de reguliere competitie gis teravond benut om de eerste plaats definitief veilig te stellen. Het inhaalduel met HRC werd moeizaam in winst omgezet: 17-16. De 'burenruzie' met HRC was niet direct het meest belangrijke treffen van dit seizoen. Beide ploegen wisten zich vooraf al zeker van een plaats in de play offs en in die slotronde begin nen alle clubs weer op nul. Des ondanks was het voor DIOK wel degelijk nuttig om dit treffen in winst om te zetten. Immers: als in de play-offs twee of meer ploegen gelijk bovenaan eindi gen, komt de eindstand van het eerste deel weer in beeld. De hoogst genoteerde ploeg uit dat part mag zich dan landskam pioen noemen. Dat DIOK derhalve het mees te voordeel kon putten uit dit midweekse duel. werd gister avond niet onmiddellijk duide lijk. Niet de Leidse thuisploeg, maar de bezoekende Hagenaars namen het initiatief en liepen ook ver weg van de geelblauwe opponent. Het eenrichtingsver keer leidde nog voor de pauze tot een 13-0 voorsprong voor HRC. Die stand haalde de rust overigens net niet. Gottfried Bos zorgde er met een rake kick voor dat de achterstand van DIOK bij de wisseling 'slechts' tien punten bedroeg. Na de hervatting pakten de Leidenaars de zaken aanzienlijk energieker aan. Was het 'spier- ballenrugby' van de Hagenaars Gottfried Bos van DIOK (rechts) speelde in het inhaalduel met HRC in het eerste deel nog bepalend voor het spelverloop, in de tweede helft was het DIOK dat de partij domineerde. De thuisploeg werd daarbij in de rug gesteund door een snelle score. Sander Hadinegoro, in de loop van dit seizoen van HRC overgekomen, drukte de try die DIOK definitief in de wedstrijd terugbracht (8-13) en voor de Hagenaars een dreun van bete kenis bleek. Desondanks duurde het tot vijf minuten voor tijd voordat DIOK voor het eerst aan de lei ding kwam. Gottfried Bos be nutte zijn derde penalty-kick. Daarmee was de wedstrijd echter nog niet gespeeld. Amper een minuut later was het HRC dat op zijn beurt een kick be- oostzaan gpd nal verboden nog langer op te treden als oefenmeester van Rob Rensenbrink kan sneller hoofdklasser OSV, omdat hij dan verwacht terug naar zijn niet in het bezit is van de juiste visstekkie. De KNVB heeft de papieren. Rensenbrink heeft het voormalige voetbal-internatio- diploma oefenmeester 2, terwijl 12e VESTIGING PELIKAANSTRAAT 20-24 - LEIDEN het diploma oefenmeester 1 vereist is. OSV hoopte dat de KNVB dispensatie zou verlenen, maar de bond was onbuigzaam. De 46-voudige ex-internatio nal vindt de ahvijzing door de voetbalbond 'een heel vreemde zaak', maar wenst er verder wei nig woorden aan vuil te maken. „Voor de club is het vervelender dan voor mij. Ik zag dit uitslui tend als een vriendendienst aan de vereniging waar ik ooit als speler ben begonnen. Ik heb geen ambities als trainer. Maar OSV moet nu razendsnel een nieuwe oefenmeester zien te contracteren, en dat zal.niet meevallen zo midden in het sei zoen. Ik ben wel teleurgesteld in de houding van de KNVB. Ik had verwacht dat ze me het sei zoen wel af zouden laten ma ken", aldus Rensenbrink, die zondag debuteerde met een 0-5 nederlaag tegen AFC. Hij blijft in functie tot OSV een andere trainer heeft. londen» sid Het Braziliaanse voetbalelftal is eregast bij het mini-EK dat vol gend jaar van 3 tot 11 juni als voorbereiding op de Europese titelstrijd in 1996 in Engeland wordt gehouden. Aan de generale repetitie ne men naast de wereldkampioen ook Japan, Zweden en gastland Engeland deel. Zij spelen hun wedstrijden in Londen, Liver pool, Leeds, Nottingham en in nog één van de vier andere EK- steden, Manchester, Sheffield, Birmingham en Newcastle. De nationale elftallen spelen één maal tegen elkaar. De finale en de strijd om de derde plaats zijn in het Wembley-stadion in Londen. De Engelse voetbalclub Leices- ter City eist ruim 1,25 miljoen gulden van Aston Villa. De achttien van de Pre- League contracteerde on- ren. Daarom zijn we naar s ochtends vroeg gegaan. Wat een voordeel is voor de Europese tv- uren: nu komt de finale rond prime time, dus tussen vijf en zeven 's avonds, op televisie." Niet alleen Hein Verbruggen werd onderscheiden in Amster dam, ook werden de jaarlijkse zilveren en gouden spaken uit gereikt namens de lezers van het blad Wielerrevue. Wereld kampioene puntenkoers Ingrid Haringa won de poll van de beste vrouw, voor Yvonnen Bru- nen en Elsbeth Vink; en de win naar van de wereldbeker moun tain bike, Bart Brentjens, werd benoemd tot 'beste amateur', voor Max van Heeswijk en Ri chard Groenendaal. De gouden spaak voor de beste prof ging naar Abben- broeker Maarten den Bakker, o.a. tweede in de Tour de l'Avenir. Den Bakker troefde in stemmen Adrie van der Poel en Jean-Paul van Poppel in die volgorde af. Voor de Zuidhol lander 'een stimulans er van de winter nog harder tegenaan te trainen.' Om goeie resultaten bijeen te rijden in de tweede helft van de voorjaarsklassiekers Topsporters die niet voor een landelijke finan ciële bijdrage in aanmerking komen, moeten in de toekomst een beroep kunnen doen op een Leids fonds. Vooral bedrijven zouden dat zoge heten topsportfonds moeten vullen. Dit idee wordt gelanceerd in de nieuwste nota over het sportbeleid in Leiden, het pre-advies bij de sportnota. Als de gemeenteraad daarmee in maart of april akkoord gaat, kan de geldwer ving gaan beginnen. De Leidse Sportfederatie steunt het voorstel. Nu is het zo dat talentvolle sporters aanspraak kunnen maken op het Leo van der Kar-fonds. De sportbonden kunnen personen aanmelden die voor een bijdrage uit deze pot king komen. De sporters volgen met het geld bijvoorbeeld extra trainingen of een buitenland se stage. De jonge Leidse schaker Erik van dgr,.. Doel laeeg dit jaar een bijdrage uit het fonds. Veel talentvolle sporters en teams vallen ech ter buiten de boot. Voor deze groep willen Leid se ambtenaren de nieuwe voorziening in het le ven roepen. Rotterdam en Den Haag hebben ook al dergelijke fondsen. In deze steden wor den echter vooral evenementen gesponsord, zoals de Rotterdamse marathon. Dat is in Lei den niet de bedoeling: „Het wordt een topsport fonds, geen evenementenfonds", aldus Jan Dui- vesteijn van de directie sport SCOREBORD PRIJSVRAGEN .ucky Ten, woensdag 30 rr Spel 77: 8977969. racles - Sparta 2-1 (1-1) nv. 38 l Eykelenborg) 2.20,1 - 1.25,4, 2. Jocorello Star, 3. Jhonny Star Niet gestart: Janis Robel. Toto: winnend 2,50 plaats 1,60 3.40 koppel i der Roer Hagar Kandia, 3 I 70 trio 77.60. 2000 m l. Isard d'Alme in Eykelenborg) 2 45.2 - 1 22.6. nend 6,30 plaats 2,40 3,10 koppel ll.S Volendam - AZ 3-0 (2-0). 26. Steur 1-0, Zesde k 3 - 9 - 14-28-41-42. Reservegetal: 7. Joker: 8357571 nutte. Maarten van der Kolck was de speler die de bal tussen de palen joeg. Dat DIOK uiteindelijk HRC toch nog (en nu definitief) pas seerde, had de ploeg opnieuw te danken aan Bos. In de slotmi nuut van het aantrekkelijke tref fen schopte de Leidse topscorer wederom raak. KNVB-BEKER e Boer 0-2, 85. Ronald d 3. Scheidsrechter: Van der Ende. Toe schouwers: 16.000. Gele kaart: Van Eijke- ren (NEC), Rijkaard (Ajax). FC Den Haag - NAC 0-2 (0-0). 70 Lam- 67 Hofstede 1 mink. Toeschouwers: 9000. Gele Kaart: Booy, Vierklau (Utrecht). 43. Vukov 2-0, 73. Wasiman'3-0. Scheids- er Blankenstein. Toeschouwers: I Gele kaart: Binken (Volendam). Da- itrafschoppen. 0-1, 70. Laros 1-1. Scheidsi Toeschouwers: 11.950. Rode kaart- Blinker (Feyenoord, 2x geel). Gele ka en Haag 4 - 2 mpetitie i Toor) 2.42,1 - 1.21,1, 2. Life is fun, 3. Gold De Bloomerd Toto: winnend 6.20 plaats 3.00 4,20 koppel 78,00 trio 7,70 plaats 3,40 2,20 koppel 23,7 7.70 plaats 3.4 >01,50. Negende koers, 2000 m: 1. t (Cremers) 2 45,5 - 1.22,8, 2. Soleil ie, 3. Enesco Bonni Toto winru Malaga. Vriendschappelijke wedstrijd Spanje - Finland 2-0 (1-0) 11 Nadal 1-0, 86. Goikoetxea 2-0. Scheidsrechter: Elle- ray (GBr). Toeschouwers: 38.190. Gele kaart: Ferrer (Spa). Makela(Fin) 3 1 - Tiende koers, 2000 m: 1Falco Ees (Diab) 2.40,7 - 1.20,4, 2. Cristo Robel, 3. Mr Malkna. Toto: winnend 2,90 plaats 3,20 1,70 koppel 8,10 trio 36,20. 1640 m 1. Fanka Norton (De plaats 2.20 4.10 koppel 31.10 en L - Sittardia 20-18 ZAALHANDBAL langs Leicester City's manager Brian Little. Dat is tegen de re gels van de Engelse voetbal bond FA. waarin staat dat in het lopende seizoen geen coaches van een andere clubs wegge kocht mogen worden. Marseille Gérard Gili is woensdag be noemd tot trainer van Olympi- que Marseille. Voorzitter Ber nard Tapie ontsloeg eerder op de dag Mare Bourrier nadat Marseille in de Franse beker competitie werd uitgeschakeld. Marseille werd voor dit seizoen wegens financiële malversaties door de Franse voetbalbond te ruggezet naar de Franse tweede divisie. Gili werkte al eerder bij Olym- pique Marseille, van augustus 1988 tot en met september 1990. Tot 21 november jongstle den was hij trainer van Mont- pellier. Bourrier kwam in 1993 bij Marseille. :t totalisator: 178.118,00. DIOK-HRC 17-16 SPORT OP TV II inga Dongen. We Demonstranten tegen Formule 1 melbourne sid De politie van Australië heeft woensdag 54 mensen opgepakt die protesteerden tegen de aan leg van een Formule I-circuit door het Albert Park in Mel bourne. „Het is een treurige dag voor ons land. Vredige mensen die protesteren tegen de vernie tiging van een park worden op gepakt", zei één van de organi satoren. Het is de zoveelste de monstratie tegen-het -parkoers. De Grote Prijs van Australië moet in 1996 in het WK opgenomen worden. Holst (Ned) 2-1 (15-6 8-15 15- 4/1,151-0,714), Jam (Ned) 2-1 (13-15 15-9 15-11/0,934- 0,847), Zöllner (Dui) - Keek (Ned) 2-1 (11-15 15-12 15-10/0,820-0,755), De Bruin (Ned) - Guirgu 9/0,652-0,333), Kli - Guirguis (Egy) 2-0(15-6 15- 333). Klijn (Ned) - Van Leeu wen (Ned) 2-1 (15-11 11-15 15-9/0,759- 0,660), Van Beek (Ned) - Bertels (Bel) 2-0 15-6/0,909-0,500). PAARDESPORT Sn. 1 Heidi Vryenesse i: Victory at Z Toto- winnend 3,00 plaats 1,30 5,10 (Imming) 2.45,2- 1.22.6. plaats 4,90 3,10 koppel 46,90 "trie 534,20 dubbelwinnend 53,00. 11 30-18.00 EURO: tenci-Zweden). 11.50-13.00 Dld2: Sport Extra: Europacup Basketbal (Olympiakos Pireus-TSV Bayer 04 15.10-16.50 BBC 2. Sport oi ARCHIEFFOTO (Amstel Gold Race, Waalse Pijl, Luik-Bastenaken-Luik), in de Tour en misschien ook de Giro d'Italia, die TVM volgend jaar van plan is op het programma Het 'dieptepunt van het jaar' vonden de geënquêteerden, was de vergeefse sponsorjacht van Peter Post, die na 21 jaar zonder financiers bleef. Post kreeg een bloemetje en was niet echt blij met zijn onderschei- ding.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 28