Barbie voert verlanglijst aan Randstad Slippertje bij gorilla's Blijdorp Rechter oordeelt over naam op grafsteen kind Geen televisie voor zegelspaarster Esso Burgemeester Peper hoeft 'zijn' villa niet meer Torenhoog boven Amsterdam Onenigheid over tunnel 'Kuip' SieMatic GOEDHART ^^BOUWHUIS Hoorn 126a <t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden. Opnieuw 'foute' zeeman gepakt in Rotterdam rotterdam cpd De Rotterdamse rivierpolitie heeft in de St. Laurenshaven opnieuw een Filippijnse zee man met vervalste diploma's aangehouden. De aangehou den 41-jarige zeeman voer sinds begin dit jaar als derde stuurman op de Cypriotische vrachtvaarder Flecha, terwijl hij slechts tot vierde machi nist is opgeleid. De Filippijn heeft na tus senkomst van de officier van justitie een schikking van vijfhonderd dollar aangebo den. Na betaling is de zee man naar zijn schip terugge bracht. Hij zal als passagier de terugreis naar de Filippij nen maken. De rivierpolitie is eind vo rig jaar gestart met een ver scherpte controle van de di ploma's van Filippijnse zee lieden. Dit gebeurde naar aanleiding van berichten over de handel in diploma's in de Filippijnse hoofdstad Manilla. In de Rotterdamse haven zijn tot nu toe zes Fi lippijnse zeelieden met ver valste diploma's aangetrof fen. De deze week aangehou den zeeman heeft verklaard tot tweemaal toe voor het examen voor derde machi nist te zijn gezakt. Na de laatste keer werd hij in Ma nilla benaderd door iemand die hem voor een bedrag van ongeveer driehonderd dollar het verlangde diploma aan bood. De afgelopen jaren heeft hij op diverse schepen als derde stuurman gevaren. DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 Onoplettendheid van vader Ernst en argeloos heid van de verzorgers van de gorilla's van Blijdorp, hebben geleid tot een onverwachte zwangerschap van de jonge gorilladame Anja. Wat de verzorgers van de Rotterdamse dieren- aanzagen voor 'spelletjes' tussen 7-jarige Anja en de 9-jarige Xebo, in mensenbegrippen 'n hun tienerjaren, bleek heel wat minder on- chuldig. Ook aan de aandacht van Ernst, de lei- Ier van de familiegroep gorilla's en vader van zowel Anja als Xebo, moet het gestoei ontsnapt zijn, want normaliter duldt de leider geen 'ge donder' van andere mannetjes. Kuno Bleijenberg, hoofd levende have van de diergaarde, kan niet om het slippertje van Anja Xebo lachen. Hoewel geen ramp, zijn parin gen lussen halfbroer en halfzus in het kader van het Europees fokprogramma voor gorilla's be paald ongewenst. Daarom ook was Anja aan de prikpil, maar blijkbaar heeft het voorbehoed middel niet goed geholpen. Ook het feit dat een zorgvuldig uitgestippelde ruil van jonge ge slachtsrijpe gorilla's voor het fokprogramma in een klap de prullenbak in kan, vindt hij niet het ergste. Bleijenberg: „We waren net met de ruil, waar aan zo'n vijftien dierentuinen meedoen, rond. Anja zou naar Apenheul gaan, was afgesproken. Dat kan voorlopig niet doorgaan, maar met een paar aanpassingen komen we er wel uit.'' De vrees van Bleijenberg is dat de zilverrug Ernst een jong, dat niet van hem is, als een aan tasting van zijn gezag zal beschouwen en zal do den. In de vrije natuur is dit leidersgedrag be paald niet uitzonderlijk. Maar omdat er ook in de vrije natuur meldingen zijn van tienerparin gen, die achteraf wel door de leider werden aan vaard, wil de staf van Blijdorp Anja gewoon in de familiegroep handhaven en kijken hoe het afloopt. Even is een abortus overwogen, maar omdat de zwangerschap pas in een gevorderd stadium is opgemerkt is daarvan afgezien. Sinterklaas weet speelgoedzaak goed te vinden De Sinterklaasverkopen in de speelgoedzaken verlopen tot nu toe uitstekend. Enkele jaren geleden leek de Goed heiligman het af te leggen tegen de Kerstman, maar in de speelgoedbranche blijkt de Sint een ouwe taaie. Ruim een derde (36 procent) van de speelgoedzaken had in ok tober en november betere omzetten, terwijl 31 procent een gelijke omzet draaide. Dit blijkt uit cijfers van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). De pop kan, zonder dat er bat terijen in gestopt hoeven te worden, plassen, poepen en huilen. Een ingenieus mecha nisme in de pop zorgt ervoor dat flink knijpen in de arm ont aardt in een echte huilbui. De oudere meisjes zetten massaal een Barbie-pop op hun verlanglijst. „De pop en alle ac- s gaan grif over de toon monica wesseling Het personeel van de speel goedzaken in de regio heeft nauwelijks de tijd om de tele foon te beantwoorden. Met bakken tegelijk gaat het speel goed de deur uit. Voor de aller kleinste meiden is de baby- born-pop veruit het populairst. bank. Zoals de paardentrailer van 109 gulden: die vliegt weg.", zegt een woordvoerder van In ter toys in Leiden. De Biker Mice (motormuis) en Batman staan op de verlang lijst van heel wat jongens. Voor hen blijven ook de computer spelletjes als Nintendo bijzon der begerenswaardig. Bij Oos- tingh in Katwijk ziet de verko per een opleving de bordspel len. De nieuwe hit in de speel goedsector zijn de figuren uit de nieuwe Walt Disney film The Lion King. De film trekt uitver kochte zalen in de bioscopen en dat heeft duidelijk zijn weerslag op het koopgedrag van de con- Het gaat onder meer i T-shirts en pluche beesten, wie so blijkt de reclame een gigantische invloed te hebben op het kopgedrag „Wat op de tv komt, wordt gevraagd. Dat werkt directzegt de verkoper van Van de Panne Speelboom. Ouderwetser, maar nog steeds razend populair zijn Lego en Duplo. Goede toekomst Het perspectief voor de speel goedbranche is volgens het EIM niet ongunstig. De effecten van ontgroening en vergrijzing wor den de komende jaren gecom penseerd door de sterke inko menspositie van de tweeverdie ners en de nieuwe generatie 50- plussers. De grootouders ne men vaker de aanschaf van duurder speelgoed voor hun re kening, zoals elektrische trei nen, kinderwagentjes en fiets jes. Zelfs als de koopkrachtont wikkeling onder druk staat doet dit fenomeen zich voor, omdat 'het kind er in geen geval onder mag lijden'. Baby- en peuterspeelgoed wordt het meest gekocht in Ne derland. Het afgelopen jaar heeft 60 procent van de consu menten dat nog aangeschaft. Gezelschapsspellen staan op de tweede plaats met 55 procent, gevolgd door kindervideo's (50 procent) en computerspelletjes (24 procent). De bedragen die daarbij worden uitgegeven, va riëren. Voor computerspelletjes wordt per aankoop tussen de 60 a 100 gulden uitgetrokken, voor gezelschapsspellen gaat het om bedragen tussen de 25 en 60 gulden. Noodlanding na gassen in cockpit schiphol» Een Saoedisch vrachtvliegtuig van het type Boeing 747 heeft gisterochtend een voorzorgslanding op de Kaagbaan van Schiphol moeten maken. Agressieve lading in het vracht- ruim was gaan lekken, waardoor dampen de cockpit bereikten. Dat hebben woordvoerders van Schiphol en de maatschappij Saudia bekendgemaakt. Het toestel was met een lading giftige, brandbare en explosieve stoffen, waaronder geconcentreerd schoonmaakmiddel, onderweg van Schiphol naar Jeddah. Door nog onbekende oorzaak ontstond lekkage. 'Charters op militaire luchthavens' Haarlemmermeer» Er moet een serieus onderzoek komen r de mogelijkheden om meer chartervluchten af te wikkelen op militaire luchthavens. Daarmee kan de luchthaven Schiphol in de toekomst tijdens drukke periodes worden ontlast. Dit bepleit te burgemeester J. van Houwelingen van Haarlemmermeer gis teren in Hoofddorp tijdens een werkbezoek van kamer- en sta tenleden van D66. De oud-staatssecretaris van defensie betoogde dat niet alleen het vliegveld Lelystad in aanmerking moet komen om een deel van de groei van Schiphol op te vangen: „Eindhoven heeft een prachtige baan, die geen hinder veroorzaakt. Je kunt ook kijken naar Twente en de vliegvelden in het noorden van het land", al dus de burgemeester. Het D66-kamerlid N. van 't Riet reageerde positief op de suggestie van Van Houwelingen. Donderdag is geen weekeinde Amsterdam Amsterdam verlengt het weekeinde n dag. Het voorstel is van tafel gegaan om in de binnenstad de donderdag voortaan tot het weekeinde met de daarbij behoren de latere sluitingstijd te rekenen. In ruil daarvoor mogen alle ho recazaken in het 'echte' weekeinde - lees vrijdag en zaterdag nacht - één tot twee uur langer openblijven. Tot uiterlijk drie uur. De vérruiming geldt niet voor terrassen. Dat besloot de Am sterdamse gemeenteraad gisteravond na urenlang debatteren. Gevonden lichaamsdelen van éérf man Amsterdam» I let is zeker dat de lichaamsdelen die de politie in Amsterdam de afgelopen tijd heeft aangetroffen, van het stoffe lijk overschot van één man zijn. Sectie heeft uitgewezen dat'de lichaamsdelen bij elkaar passen. I lalf november werd in het wa ter in Amsterdam-Noord in een koffer een onderlichaam gevon den. Afgelopen maandag zagen twee bouwvakkers in het IJ een bovenlichaam. De identiteit van de man is nog niet bekend. Belasting slaat toe op markt amsterdam De Belastingdienst en de recherche-afdeling van de sociale dienst zijn, samen met de politie, in actie gekomen op de Amsterdamse markt Plein '40-'45. De sociale dienst betrapte een 25-jarige koopvrouw en haar echtgenoot op uitkeringsfraude. Zij werkten op de markt terwijl zij een uitkering hadden. I let paar zal vermoedelijk het gehele uitkeringsbedrag van ruimt 50.000 gulden moeten terugbetalen. Ook kreeg het een aanslag van meer dan 50.000 gulden voor achterstallige omzet- en inkom stenbelasting. Er werd direct beslag gelegd op hun kledingvoor- raad, een personenauto en een bedrijfswagen. Vier marktkooplui bleken niet te zijn ingeschreven als koopman bij de Belastingdienst. Ook zij krijgen over de periode dat ze ac tief waren een aanslag opgelegd. Een 44-jarige koopman bleek nog ruim 100.000 gulden aan omzet- en inkomstenbelasting te moeten betalen. den haag gpdRijswijkse begraafplaats Eike lenburg. Op de grafsteen wordt De ruzie tussen een gescheiden de voornaam van het jongetje man en vrouw uit Den Haag genoemd met alleen de achter- wordt letterlijk over, het graf van naam van de moeder, hun zoontje uitgevochten. De Tijdens een bezoek dit jaar vader heeft tegen zijn ex-vrouw aan de begraafplaats, kon de va- een kort geding aangespannen der het graf hierdoor aanvanke- om de tekst op de grafsteen ver- lijk niet vinden. Hij eist nu dat anderd te krijgen. de achternaam wordt verwij- Het zoontje kwam vorig jaar derd. Het geding dient woens- bij een verkeersongeval om het dag voor de vice-president van leven en ligt begraven op de de Haagse rechtbank. Polen vraagt Nederlandse hulp na brand bij rock-concert ding te zijn opgetreden. Dat let sel vergt intensieve behandeling De Poolse regering heeft advit gevraagd van het Brandwon- ken beademing door een ma- dencentrum in Beverwijk voor chine. een aantal mensen dat ernstig Maar ook bij gespecialiseerde gewond raakte bij een brand tij- medische zorg is de prognose dens een rockconcert in de slecht. Het aantal beschikbare Poolse havenstad Gdansk. Tij- beademingsmachines in Bever- dens het concert van de rock- wijk en ook in Europa is boven- groep Golden Life brak donder- dien zeer beperkt. Slachtoffers dagavond een brand uit, die on- van chemische longverbranding der de circa duizend bezoekers zijn bovendien nauwelijks te twee doden en rond de 200 ge- vervoeren, aldus de arts. wonden eiste. Daarvan zouden Polen of de VN hebben nog er zeventien in levensgevaar geen beroep op Nederland ge- verkeren. daan om Poolse gewonden in De assistentie van Nederland- Nederland voor behandeling op se experts spitst zich vooral toe te nemen. Een dergelijk verzoek op de beoordeling van in- en zal mogelijk nog volgen, nadat uitwendige brandwonden. Bij de ernst van de letsels en de be veel slachtoffers lijkt door de in- schikbare behandelmogelijkhe- werking van brandend che- den zijn geïnventariseerd, aldus misch gas ernstige longverbran- Vloemans. 'Geen reden om invoer qat te verbieden' den haag anp De Hoge Raad ziet geen reden' de invoer van het stimulerende middel qat te verbieden. De Ho ge Raad bevestigt daarmee een eerdere uitspraak van de recht bank in Haarlem. Die bepaalde in juni dat het beslag door de politie op Schiphol op 600 kilo qat niet rechtmatig was. Ook de rechtbank zag qat niet geno teerd in de Opiumwet. De Haarlemse officier van justitie ging tegen dit vonnis in beroep. Zij meende dat met de bestanddelen cathinon en ca- thine de gehele miraa-plant on der het verbod van de Opium wet valt. Qat is vooral populair bij vluchtelingen uit Somalië en Ethiopië. De liefhebbers kau wen op de bladeren. Wanneer dat lang genoeg gebeurt, ont staat een licht euforisch gevoel. Dat komt'door een amfetami- ne-achtige stof waardoor hon ger verdwijnt en de kauwer zich vrolijk, uitgerust en ontspannen voelt. Het kauwen van qat is in de landen van herkomst een so ciaal gebeuren. Doorgaans tweemaal per week landt een vliegtuig uit Ke nia of Ethiopië op Schiphol met aan boord een paar takkenbos sen. In april werd overwogen de handel aan banden te leggen omdat de aankomst van het spul voor flinke overlast op de parkeerplaats van Schiphol- centrum zorgde. In juni volgde de aanhouding van de eerste handelaren en inbeslagname van de partij van 600 kilo. Dat hield de juristen maandenlang bezig. LEIDSCHENDAM GPD Marijke Nix uit Leidscheridam spaarde vijf jaar lang Esso-ze- gels. Ze kreeg veel zegels van fa milie en vrienden, maar ook als fooi toen zij vorig jaar even zelf bij een Esso-station in Voor schoten werkte. Toen de 42-jarige Nix begin deze maand ruim honderd volle spaarkaarten met zegels inle verde bij een Esso-station in Scheveningen, verwachtte zij daar een kleurentelevisie ter waarde van 1100 gulden voor terug te krijgen. Maar Esso keek de zegelkaarten na „en dat is hun goed recht", vindt Marijke Nix en viel kennelijk over het feit dat er veel opeénvolgende nummers tussenzaten. Het bordje Self Service bij tanksta tions geldt voor de klanten, niet voor het personeel, moet men op het hoofdkantoor hebben gedacht. Maar Marijke Nix zweert ze de zegels allemaal eerlijk heeft gekregen. Er zijn destijds bij haar pomp ook nooit r zegels uitgegeven dan er benzi ne is verkocht, meldt ze. Me vrouw Nix heeft inmiddels t advocaat in de arm genomen. Esso zegt niet welke regels o treden zijn, maar wil nog wel met Nix over de affaire praten. Burgemeester Bram Peper heeft zijn vurige wens om het pand Museumpark 9 te betrekken, noodgedwongen laten varen. De monumentale villa zou dienst moeten gaan doen als ambtswoning. De afgelopen da gen werd duidelijk dat een der gelijk voorstel hoogstwaar schijnlijk niet op een meerder heid in de Rotterdamse ge meenteraad kon rekenen. „In samenspraak met Neelie (Kroes -red.) heb ik besloten u te verzoeken af te zien van het voorstel Museumpark 9 als ambtswoning aan te kopen," schrijft Peper aan de gemeente raad. Het voorstel tot aankoop is wel op de agenda voor de raadsvergadering van vandaag blijven staan. De burgemeester vindt namelijk dat de gemeente het rijksmonument toch in haar bezit moet krijgen: „Op die ma nier zou een parel worden toe gevoegd aan de naam die Rot terdam zich op het terrein van architectuur aan het De wethouders in het Rotter damse college menen dat de burgemeester iets te hard stapel loopt. Zij adviseren de gemeenteraad vandaag met klem vooralsnog i koop over te gaan, maar eerst eens goed na te denken een mogelijke (culturele) be stemming. Wanneer de gemeente de vil la tegenover Museum Boy mans-van Beuningen niet koopt, komt het pand in bezit van de Rotterdamse onderne mer Van Caldenborgh. Hij trad, op verzoek van burgemeester Peper en diens vriendin Neelie Kroes op als tussenpersoon bij de aankoop. Door de bemoeie nis van de ondernemer zakte de vraagprijs van 1,9 naar 1,3 mil joen gulden. Volgens loco-bur gemeester Hans Simons heeft de gemeente jegens Van Cal denborgh geen enkele verplich ting: „Hij weet dat." Wanneer het pand ambtswoning zou worden, zou daar zo'n 1,2 mil joen bovenop komen. Amsterdam Aan de Amstel in Amsterdam verrijst een 150 meter hoog gebouw. Het wordt daarmee het hoogste gebouw van Nederland, samen met het gebouw van Nationale Ne derlanden in Rotterdam. Het bouwen van een dergelijke kolos brengt bouwtechnische hoogstandjes met zich mee. Zo is de bouwkraan met het gebouw meegegroeid. De kraanma chinist heeft vanuit zijn werkplek, boven het gebouw, een fraai overzicht over stad en de in aanbouw zijnde Rembrandttower. foto fotopersbureau dijkstra bv NS weigeren mee te betalen aan verbinding naar station De gemeente Rotterdam, de Nederlandse Spoor wegen en de directie van het Stadion Feyenoord zijn het nog altijd niet eens over de financiering van de voetgangerstunnel tussen de Kuip en het NS-station Stadion. Ondanks herhaalde verzoe ken weigeren de NS mee te betalen aan de tun nel, die het publiek vanaf het binnenterrein van het stadion rechtstreeks naar het station moet lei den. De bouw van de tunnel staat daardoor op losse schroeven. Dat bleek gisteren bij het begin van de verbete ring van de NS-infrastructuur tussen Rotterdam- Zuid en Dordrecht. De voetgangerstunnel zou moeten zorgen voor meer veiligheid bij voetbal wedstrijden en andere evenementen. Rotterdam en de directie van het Feyenoordstadion stellen dat zonder hulp van de NS aanleg ervan niet mo- gelijk is. Volgens een NS-woordvoerster zullen de Spoorwegen hun standpunt niet herzien. „Geen van de bedrijfstakken van de NS ziet enig belang in een financiële bijdrage aan de tunnelaanleg. Wij zijn wel bereid op een andere manier mee te werken, omdat de planning van ons investerings programma Rail-21 niet mag worden gefrus treerd. Daarom hebben wij de aanvankelijke con structie van het nieuwe station Stadion alvast aangepast. Later kan dan alsnog een voetgangers tunnel worden aangelegd." Bij ons krijgt u liet beste I:D. van uw keuken. Nog geen idee van uw nieuwe keuken? Wij ook niet. Daarom gaan we eerst goed naar u luisteren Pas dan komen we met ons I.D.: het Individueel Design. Een tekening van een SieMatic keuken die speciaal voor u is ontworpen. Rekening hou dend met al uw persoonlijke omstan digheden, wensen en kookgewoon- ten, SieMatic biedt u keus uit 42 keukenseries in 18 prijsgroepen, dus ook voor uw budget. Kom even langs. Het SieMatic keukenideeënboek ligt voor u klaar, 't Liefst een SieMatic.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20