PvdA wil referendum over belastingverhoging 'Gratis diner voor mijn gasten' Leiden Regio Buurthuis Vlietwijk krijgt extra ruimte Nijpend ruimtegebrek bibliotheek Pleidooi voor trefpunt alleenstaanden Eigendomsrecht Sailing Home teruggegeven Wijkopknapploeg f komt in actie tegen 'overhangend groen' -OONDERDAG 1 DECEMBER 1994 Zara serveert illegaal gasten in zijn restaurant. Vanaf vandaag moet ook de afhaalservice worden gesloten. Pizzeria moet dicht, maar blijft open ..Ik gebruik alle middelen om open te blijven. Ik ben zelfs be reid om mijn gasten van een gratis diner te voorzien. Dan zijn ze tenslotte gewoon bij mij privé te gast. Men mag dan zelf uitmaken of ze daar een onkos tenvergoeding voor over heb ben." Eigenaar A. Zara van pizzeria II Buongustaio aan de Leider- dorpse Achthovenerweg is een volhouder. Hij blijft zich verzet ten tegen de ontruiming van zijn restaurant. Hoewel hij lan ge tijd volhield dat hij alleen vrienden en kennissen ontving, moest hij al eerder toegeven dat het restaurant er illegaal is ge vestigd. De strijdbare Zara toont nu echter vijfduizend ingeza melde handtekeningen voor het behoud van zijn pizzeria. Daar naast ligt een stapel brieven, ge richt aan het college van B en W. Het zijn er zo'n duizend, die Zara stuk voor stuk in een enve lop doet en bij het gemeente huis aflevert. Maar dat is nog niet alles. Naast pizza's gaan -zijn koeriers nu ook protestbrieven bezorgen in Leiderdorp. Maar dan wel huis aan huis. Hij rekent namelijk op nog veel meer sympathisanten die de brieven zullen onderte kenen. De inmiddels ingescha kelde horecabond bestudeert welke juridische stappen er ge nomen kunnen worden. Zara denkt dat het daarvoor nog niet te laat is. Eén op vijf rijdt te hard snelheidscontrole op de Leiderdorpse Persant Snoepwegzijn gisteren tussen 13.00 en 15.00 uur 160 automobilisten gepakt voor te snel rijden. Van de gecontroleerde 800 auto's reed de snelste passant 96 kilometer per uur, terwijl r 27 Dierenhater slaat toe in Wassenaar wassenaar In de wijk Oostdorp zijn deze week drie katten het slachtoffer geworden van een kattenhater. De dieren werden vergiftigd. Een hond, die het gif ook had binnengekregen, kon door de dierenarts worden gered. Opnieuw bronzen beeld gestolen wassenaar Uit een tuin aan de Prinsenweg in Wassenaar is een bronzen beeld gestolen. Het massieve beeld - 1,20 hoog - toont twee abstracte figuren die een berg kristal torsen. Het is al de vierde diefstal van een bronzen beeld in een week tijd in Wasse- Het college van B en W heeft de Italiaan enige weken geleden tot vandaag de tijd gegeven om zijn restaurant te ontruimen. Ook hel afhaalcentrum moet dan verdwenen zijn. Het resul taat van een lange strijd tussen gemeente en pizzeria. Het colle ge vindt dat het runnen van de eettent in strijd is met het be stemmingsplan voor het gebied. Sociale functie Een boze Zara ,,Er komen hier steeds meer bedrijven die alle maal een vergunning krijgen. Het is hier allang geen polder gebied meer. En bovendien doe ik niemand kwaad. Sterker nog: ik vervul hier ook een sociale functie. Sinds ik hier zit zijn de inbraken in de omliggende wo ningen verdwenen." Een half jaar geleden was het Leider dorps college wat milder. Toen zag het er naar uit dat het af haalcentrum mocht blijven. Stok achter de deur was, dat Za ra het restaurant dan wel een beetje vlot moest opdoeken. Maar daar wil de eigenaar niets van weten. Nu de termijn echter verstreken is, moet hij het pand weer in overeenstem ming brengen met het bestem mingsplan. Dat betekent dat hij er wel mag blijven wonen. Om dat de Italiaan blijft vasthouden aan zijn horeca-activiteiten, ris keert hij sluiting en een dwang som. Dat risico durft hij wel aan: ,,Geld heb ik toch niet." voorschoten joost panhuysen Het krap behuisde buurthuis Vlietwijk hoeft niet te verhui zen. De gemeente wil er vol gend jaar een grote ruimte laten aanbouwen. Het plan kreeg gis teravond in een vergadering van de commissie welzijn de steun van alle fracties. Gezien het grote aantal goedbe zochte activiteiten is extra ruimte voor buurthuis Vlietwijk zeer gerechtvaardigd, zo menen B en W. Piet den Hartog (PvdA), die onlangs aandrong op uit breiding van het buurthuis aan het Professor Eykmanhof, was het daar 'warm' mee eens. Ook CDA, WD en Groen Links rea geerden positief. Wethouder H. Smits (D66) sprak van een 'praktische, maar niet ideale oplossing'. Voor ver huizen was binnen Vlietwijk nauwelijks enige mogelijkheid. Mocht de aangebouwde ruimte te krap blijken, dan zal een uit breiding van het buurthuis met het nabijgelegen onderkomen van de stichting Assalen worden overwogen. De PvdA Voorschoten is voorstander van een referendum over de hoogte van de gemeentelijke belastingen. Dit naar aanleiding van de verlaging van de uitkering uit het gemeentefonds. Voorschoten en andere kleinere ge meenten zullen in de nabije toekomst waarschijnlijk flink worden gekort op hun uitkering uit het gemeentefonds. Dit kan jaarlijks miljoenen guldens gaan schelen, waar door krachtige maatregelen nodig zijn om de begroting van de gemeente sluitend te houden. joost panhuysen/frank buurman CDA, D66 en Groen Links zijn voorstander van het verhogen van de onroerend zaakbelas ting, zo bleek onlangs tijdens een politiek debat van Radio Voorschoten Lokaal. Dat liever dan snoeien in de gemeentelij ke voorzieningen. Het denkt dat een verlaging v; uitkering met vier miljoer den door bezuinigingen valt op te vangen. Omdat kale lasten in Voorschoten tief laag zijn, zeker in vei king met buurgemeente Le moet deze ruimte dan ma; nut worden. Volgens M. nesse (PvdA) is het echter beter om de burgers zelf te laten be slissen. „Hogere belastingen, of het minder vaak ophalen van huisvuil, om maar iets te noe men", aldus Breunesse. De WD zit niet te wachten op een belastingverhoging, maar sluit niet uit dat het een nood zakelijk kwaad zou kunnen worden, l och willen de libera len dan eerst nog eens kritisch kijken naar de gemeentelijke huishouding en de kerntaken van Voorschoten. Parkeergarage Voorschoten lijkt verder rijp voor een parkeergarage ten be- van het centrum parkeerplaat sen verdwijnen. Volgens het CDA kan die garage bij het par keerterrein van Albert Heijn na bij de Oranjeboomstraat wor den gebouwd. PvdA en Groen Links voelen niets voor een par keergarage. „Vier miljoen gul den investeren om twintig par keerplaatsen in de Schoolstraat te vervangen, dat gaat wel erg ver", vond Breunesse. Maar vol gens w. Zoetemelk-Van der Hulst (CDA) gaat het om veel meer parkeerplaatsen. Binnen de gemeenteraad van Voor schoten lijkt zich een meerder heid voor de parkeergarage te ontwikkelen. Het alternatief van S. Harlaar (Groen I niks), om het centrum aan de fietsers te laten vond weinig weerklank. Progressief Oegstgeest: college moet knoop doorhakken Voorlichtingsdag over Druskininkai De stichting Voorschoten- Oost-Europa organiseert op zaterdag 17 december een voorlichtingsdag over de ste denband tussen Voorschoten en Druskininkai in Litouwen. Plaats van handeling is de Gevers Deynootschool aan de Schoolstraat in Voorscho ten. Bezoekers kunnen daar van 10.00 tot 16.00 uur te recht. Er zijn foto's, dia's en andere zaken te zien die een beeld geven van Druskinin kai. De Litouwse plaats staat bekend om haar natuur schoon (veel bossen en me ren) en is ook een bekend kuuroord. In augustus is een Voorschotense delegatie naar Druskininkai geweest en le den van die delegatie zullen desgewenst toelichting ge ven. Verder zal om 14.00 uur een overeenkomst worden getekend tussen de voorzit ters van de stichting Voor schoten-Oost-Europa en de Voorschoten-Druskininkai Society. oegstgeest loman leefmans Het gebrek aan ruimte in de Oegstgeestse bibliotheek aan de Homeruslaan is nijpender dan ooit. Dat maakten vertegen woordigers van de 'bieb' gister avond aan een bijna voltallig gemeentebestuur duidelijk tij dens een samenkomst. De boe- kuitleen wil al sinds 1986 uit breiden of, liever nog, verhuizen naar een plekje in het centrum nabij de Lange Voort. Tot erger nis van de bibliotheek-verte genwoordigers werden alle plannen daartoe tot nu toe af geschoten. De Oegstgeestse bestuurders kregen te horen dat het gebouw aan de Homeruslaan op een aantal punten niet meer vol doet. Meubilair is verouderd, de collectie kan nauwelijks meer worden uitgebreid en aan nieu we ontwikkelingen als cd en cd- rom hoeft de instantie voorlopig al helemaal niet te denken. Een paar jaar geleden zag het er nog naar uit dat de boekuit- leen een nieuw pand zou krij gen in de omgeving van de Lijt- weg, naast een nieuw te bou wen gemeentehuis. Deze zoge heten 'centrumplannen' sneu velden in de nadagen van het vorige college van burgemeester en wethouders. Met name de nieuwe plaatselijke partij Leef baar Oegstgeest (LO) ontleent haar opkomst aan het verzet te gen deze plannen. LO heeft inmiddels de groot ste plaatselijke fractie in de raad. Maar welke machtsver houdingen er ook in de Oegst geestse politiek zijn, het ruimte gebrek bij de bibliotheek naast het Rijnlands Lyceum wordt er niet minder op. Van wethouder G. van Eisen (Progressief Oegst geest) moet het huidige college nu maar eens knopen doorhak ken en de problemen zo snel mogelijk oplossen. Hij zei al binnenkort met een voorstel te willen komen om de nood van de bibliotheek tv ledigen. >i dat verplaatsing of uitbreiding bete kent, is nog niet duidelijk. Iedere stad moet minimaal één 'Trefpunt-restaurant' krijgen met een 'aanschuiftafel' voor al leenstaanden. Dat stelt de Ver eniging Vakantie Partners (WP), een club die zich sterk maakt voor een betere positie voor alleenstaanden. De tref punten voor alleenstaanden zouden liefst nog voor de Kerst in het leven moeten worden ge roepen om ook alleenstaanden prettige kerstdagen te bezorgen. Volgens de WP ligt er voor restauranthouders een prachti ge groeimarkt in het verschiet wanneer zij zich expliciet gaan richten op alleenstaanden. De doelgroep telt inmiddels onge veer drie miljoen personen en groeit jaarlijks met rond de 100.000. 3 Overhangende takken, groen dat het zicht wegneemt, bomen die de straatverlichting dim- i men. Veel Leiderdorpers storen 1 zich er mateloos aan. Met name voor gehandicapten kan welig i tierend groen een waar obstakel zijn. Te dicht struikgewas kan bovendien een sociaal onveilig gevoel geven en het verkeer in gevaar brengen. De gemeente heeft een speciale wijkopknap ploeg (WOP) in het leven geroe pen die 'groene knelpunten' aanpakt. Eén telefoontje naar de ge- meentewerf over ergernissen die te maken hebben met het groen in Leiderdorp en de WOP komt in actie. „De klachten worden dan binnen een week verholpen," zegt H. Wiechers, interim-chef van de afdeling groenvoorziening. Omdat de gemeente het ei gen groen wel, maar particulier groen niet zomaar kan aanpak ken, is samen met de werkgroep 'Leiderdorp obstakelvrij' (onderdeel van het plaatselijke gehandicaptenplatform) een 'groene kaart' ontwikkeld. Deze wordt gegeven aan bewoners van wie 'de tuin over de open bare weg hangt'. ,,U krijgt van ons een groene kaart, zoals voetballers tegen een gele kaart kunnen oplopen. Deze ontvangt u niet omdat u iets misdaan hebt, maar omdat u iets (nog) niet gedaan hebt," luidt de tekst op de kaart. De kaart is bedoeld om bewoners aan te sporen het snoeimes ter hand te nemen. Wiechers is sinds medio mei in dienst van de gemeente Lei derdorp. Hij is aangenomen om een ^cultuuromslag' op de afde ling groen teweeg te brengen en de motivatie onder de ambte naren terug te brengen. De af deling staat al enige tijd onder zware druk sinds zowel de ge meente als justitie onderzoek doen naar mogelijke frauduleu ze handelingen in het verleden. Wiechers staat buiten die on derzoeken. Wat hij sinds zijn komst heeft geprobeerd, is zijn medewerkers vertrouwen te ge ven. Er is volgens hem inmid dels een heel sterk 'wij-gevoel' ontstaan. „Neem je je mede werkers serieus, dan motiveer je ze vanzelf." Dat geldt volgens hem ook voor de burgers van Leiderdorp. „Niet als overheid zomaar iets opleggen aan de burgers, maar hen als gelijk waardige benaderen. Als je de mensen voor vol aanziet, zijn ze ook veel minder snel geirri- teercL" Service Effectiever werken, service en klantgerichtheid, daar draait het om bij Wiechers, die eerder een vergelijkbare functie had bij de gemeente Zwijndrecht. De inte rim-chef constateerde dat in het den haag/warmond cerberus persbureau De uit Warmond afkomstige ei genaar G. de Jong van cafe' Sai ling Home aan het Hoornes- plein in Katwijk gaat het cafe' weer aan zijn voormalige ven noot R. Hogewoning uit Noord- wijk overdragen. Dat werd gis teren overeengekomen tijdens een door Hogewoning aange spannen kort geding voor de Haagse rechtbank. Hogewoning en De Jong ble ken elkaar tijdens hun vennoot schap voortdurend in de haren te vliegen. Daarom werd in sep tember besloten dat De Jong zijn Noordwijkse vennoot zou uitkopen. Hogewoning zegt echter nog geen cent van de Jong ontvangen te hebben, ter wijl ondertussen het café een steeds slechter publiek zou trek ken en veel geluidsoverlast zou veroorzaken. De Jong verklaarde Hogewo ning onderhands al een bedrag van 50.000 gulden te hebben betaald, maar hiervan geen be wijs te hebben. Hij toonde zich beledigd door de typering van zijn huidige clientèle die hij voor een belangrijk deel tot zijn vriendenkring rekent. De ge luidsproblemen zou hij in over leg met de politie via een ge luidbegrenzer regelen, merkte hij ter verdediging op om even later doodleuk te melden dat hij geen bezwaren meer had tegen een eigendomsoverdracht terug aan Hogewoning. Die kwam daarop met de eis dat hij De Jong zeker het eerste De WOP was gisteren bezig met het uitdunnen van het struikgewas aan het Staringpad. Een aantal ouderen klaagden over een onveilig gevoel door het vele groen. Op de voorgrond interim-chef groenvoorziening H. Wiechers. foto henkbouwman verleden bij groenvoorziening meestal niet direct op klachten werd ingesprongen. „We ne men het mee in de onder- houdscyclus, werd dan gezegd. Dan kon het nog wel eens een tijdje duren voor er wat gebeur de. Dat wekte irritatie bij de be volking." De WOP moet daarin veran dering brengen. De eerste reac ties op de WOP en de groene kaart zijn volgens Wiechers po sitief. Het zou volgens hem wel beter zijn om ook andere afde lingen binnen de gemeente bij de WOP betrekken. „Bijvoor beeld een stratenmaker, dan kun je gelijk iets doen aan ver keerd liggende tegels of een put in de weg." Wiechers wil zich er zeker sterk voor maken. Maar over een enkele scheve tegel doet de WOP niet moeilijk. „Als we er toch zijn, dan kijken we daar ook even naar." Kerstster Rood. Met minimaal 4 bloem- schermen. Geef hem een licht maar niet te warm plaatsje. Begiet hem met lauwwarm water. Van 6,95 voor half jaar niet in Sailing Home wil hebben. Waarop De Jong weer opmerkte dat zijn vele vrienden dat waarschijnlijk niet zouden kunnen waarderen. Op een vraag van rechter F. Rob bers antwoordde De Jong dat dit niet als dreigement gezien moest worden. Omdat tijdens de hoorzitting de eigendoms kwestie al is geregeld valt alleen nog af te wachten of Robbers in zijn vonnis van volgende week De Jong de toegang lol Sailing Home zal ontzeggen. Pluche dieren Met elk een eigen geluid. Kies uit diverse dieren. Van 12.95 voor

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17