DE WIT, Punto Auto van het Jaar '95 beuK* nana nana Weg en wiel H'AI' Auto- technisch centrum Seinpost Tol- en andere automaten van Mitsubishi Maserati Quattroporte moderne sport-saloon VW Kever nieuwe stijl in produktie Batterij concurrent van dynamo DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 964 12. Alle Auto's van het Jaar 1963 Rover 2000 GB 1980 Lancia Delta I 1964 Austin 1800 GB 1981 Ford Escort D 1965 Renault 16 F 1982 Renault 9 F 1966 Fiat 124 I 1983 Audi 100 D 1967 NSURo 80 D 1984 Fiat Uno I 1968 Peugeot 504 F 1985 Opel Kadett D 1969 Fiat 128 I 1986 Ford Scorpio D 1970 Citroën GS F 1987 Opel Omega D 1971 Fiat 127 I 1988 Peugeot 405 F 1972 Audi 80 D 1989 Fiat Tipo I 1973 Mercedes 450 D 1990 Citroën XM F 1974 Citroën CX F 1991 Renault Clio F 1975 1992 Volkswagen Golf D 1976 Simca 1307/1308 F 1993 Nissan Micra J 1977 Rover 3500 GB 1994 Ford Mondeo D 1978 Porsche 928 D 1995 Fiat Punto I 1979 Simca Horizon F Tot 1975 werd de Auto van het lopende jaar gekozen, daarna die van het ko mende jaar. Eind 1974 koos men dus de Auto van het Jaar '74, eind 1975 werd de Auto van het Jaar '76 gekozen. Derhalve is er nooit een Auto van het Jaar '75 geweest. Elf jaar nadat de Fiat Uno werd uitverkoren tot Auto van het Jaar 1984 is nu zijn opvolger Punto met deze felbe geerde titel aan de haal gegaan. Het is de zesde keer dat een Fiat tot Auto van het Jaar wordt gekozen. De jury, bestaande uit 56 auto journalisten uit 21 landen, koos voor de Fiat Punto vanwege het betaalbare, degelijke en door dachte concept. Ook was er veel waardering voor de omvangrij ke operatie bij Fiat om het kwa liteitsbesef binnen het concern te continueren. Voor die vernieuwing is tot 2003 liefst 70 miljard gulden uitge trokken, een flink deel daarvan gaat naar de bouw of de moder nisering van fabrieken. Zo komt de Fiat Punto onder meer uit de op dit moment meest moderne autofabriek in het zuid-Italiaan se plaatsje Melfi. In totaal waren dat er dit jaar 650.000, in liefst dertig varianten. De eerste was het type 124, ge volgd door de 128, 127, Uno en Tipo. In 1980 was er ook nog een succes voor de Fiat-groep, toen de Lancia Delta Auto van het Jaar werd. Dit jaar had de verkiezing voor het eerst een andere opzet. Na een eerste selectie waren er nog 5 kanshebbers over van de oor spronkelijke 19 ingeschreven auto's. De Volkswagen Polo werd uiteindelijk tweede, ge volgd door de Opel Omega, Au di A8 en Renault Laguna. Opmerkelijke 'afvallers' waren de Alfa 145, Opel Tigra en Chry sler Neon. REDACTIE PETER LODEWIJKS The American Way to Drive Hollandse Auto Import Mij. B.V. American Car Dealer Jeep Pontiac Chrysler i Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2, Rijnsburg Tel: 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) Handige tectyl spuitbus Valvoline heeft Bodysafe Plus op de markt gebracht, een o roestbeschermer in een spuit bus met een slangetje en een sproeikop. Daarmee kan men de spuitnevel nauwkeurig rich- ten, zodat er geen zwakke plek- ken in de tectylfilm overblijven. Bodysafe Plus kost 12,95. FIAT-DEALERS Sn. Drieplassenweg 7 Katwijk Tel. 01718-71644 Het Mitsubishi-concern meldt twee opmer kelijke nieuwtjes. Samen met Philips ont wikkelde het bedrijf een automatisch tolsys- teem. Auto's rijden zonder stoppen onder een boog door, waar elektronisch het ver- schuldige bedrag van een zogenaamde 'chip-kaart' wordt afgeschreven. Zo'rPkaart kan 'geladen' worden met een bepaald te goed. Is dat op, dan zal het tolsysteem de auto fotograferen zodat een rekening kan worden nagestuurd. Het systeem kan 2000 auto's per uur aan en voorkomt het oponthoud van stoppen-en- betalen bij gewone tolsluizen. Of en waar het systeem werkelijk geplaatst wordt ver meldt het verhaal niet. Het lijkt echter denkbaar dat Philips en Mitsubishi wereld wijd de boer op gaan om hun tolsysteem te verkopen. Dan kunnen ze ook Nederland komen polsen over de voorlopig uitgestelde invoeringvan 'rekening-rijden'. Een ander soort automaat, namelijk een hy permoderne automatische transmissie, is wel in produktie. Vooralsnog alleen in Ja pan introduceerde Mitsubishi elektronische 'INVECS Il'-sturing voor de automaat in een nieuw sportmodel, de FTO. De hier le verbare Galant met automaat heeft de eer ste generatie INVECS elektronica. Die zorgt dat de transmissie zijn schakelprogramma vanzelf aanpast aan de rijstijl. INVECS II kan daarnaast hetzelfde als Pof- sche's Tiptronic: er kan op wens met de hand geschakeld worden. Net als bij Por sche heeft de automaat-pook een tweede schakelsleuf. In de ene zitten de gewone au tomaat-standen, ernaast in de andere plus- /min tipstanden. Een duwtje naar voren te gen de pook schakelt één versnelling op, een tikje terug één versnelling lager. Mitsubishi is na Porsche dus de tweede producent ter wereld met zo'n automaat. off. dealer FIAT Fiat Punto staat bij ons klaar voor een uitgebreide proefrit. Zijlsingel 36, Leiden, tel. 071-223635, fax 071-230201. Een temperamentvolle dealer. Uw Fiat-dealer voor de bollenstreek Van Berckelweg 34 2203 LB Noordwijk 01719-19213 De tijd is weer rijp voor ge waagde auto's, dat hebben we dit jaar al eerder kun nen constateren. En dus gaat ook Volkwagen een gokje wagen door de 'Kever nieuwe stijl' in produktie te nemen. Het Duitse auto concern bevestigde afgelo pen weekeinde dat een voorlopig besluit is gevallen om in 1998 of 1999 te be ginnen met serieproduktie. Het studiemodel Concept 1dat model staat voor de nieuwe Kever, heeft over wegend enthousiaste reac ties opgeleverd op diverse autotentoonstellingen. Met het inspelen op de oude Ke- ver-gevoelens heeft Volks wagen kennelijk de juiste snaar geraakt. Het nieuwe model zal geba seerd worden op de Polo, maar de carrosserie krijgt de karakteristieke Kever stijl in een modern jasje. De auto wordt uitgerust met 'de modernste technologie', over de details daarvan zijn evenwel nog geen besluiten gevallen. De wagen wordt mogelijk iets kleiner maar zal meer ruimte bieden dan de huidige Kever, zoals die nog steeds in Mexico en Brazilië wordt gebouwd. Volkswagen heeft de nieu we auto in Simmy Valley (Californië) ontworpen om dat met name in Amerika de gedachte aan de VW Ke ver nog heel sterk leeft. Naast produktie in Europa en mogelijk in Mexico en/of Brazilië, zou deze 'volksau to' ook nog wel op de 'nieu we automarkt' van China een kans maken. De directeur ontwikkeling van VW, Ulrich Seiffert, verklaarde eerder dat de nieuwe Kever ook nog winstgevend zou moeten zijn bij een produktie van minder dan 100.000 stuks per jaar. De auto, die mo gelijk op de IAA '97 in Frankfurt zijn primeur be leeft, zou 12.000 13.000 dollar (21.000 22.750 gul den) moeten gaan kosten. De Maserati Quattroporte kost wel een paar duiten, maar me nige vermogende liefhebber heeft die er wel voor over. De naam alleen al zegt in de auto wereld genoeg en heeft de klank van exclusief design en top- techniekuit Italië. Van een razendsnelle driftig uit ziende Shamal tot de elegante sport-saloon die de Quattropor te is, Maserati weet tussen die uitersten steeds de juiste nuan ce te treffen. Met de recent nieuw vormgege ven 4,55 meter lange auto zet het merk een traditie in stijl voort. De luxe, ruimzittende se dan wordt in ons land aangebo den met een 2.8 liter V6, voor zien van twee turbo's. Dat sma kelijk lichtmetalen 'blokje' le vert 287 pk, goed voor een niet onaanzienlijk koppel van 413 Nm bij slechts 3.500 toeren. De fabrikant uit Modena zorgt uiteraard voor een verfijnd on derstel waarop een uitgebalan ceerde, toch nog redelijk com pacte carrosserie van ontwerper Marcello Gandini is gezet. De achterzijde heeft jammer ge noeg wat Mercedes-trekjes, wel apart is de schuin oplopende lijn van de achterwielkasten. Een prijs van 175.000 gulden is uiteraard een heleboel geld voor een auto, maar in het hoogste segment, waar Maserati zich ophoudt, meestal geen al te groot bezwaar. De kopers ver langen dan echter wel exclusivi teit op alle fronten en daar zorgt importeur Hessing voor. Alarm, drie jaar garantie met gratis ha len/brengen, airconditioning, lederen bekleding, ABS, airbags, viertraps automaat, CD-speler en afleveringskosten, het zit al lemaal in de prijs. Ook een top van 255 km/u en een sprint van 0-100 km/u in kleine 6 secon den zal wel aanspreken. BOEKEN FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN Najaar 1964 bracht de Ford-vestiging in Keulen een nieuwe Taunus 17M op de markt. Ook kwam er een luxe versie, genaamd 20M, die was voorzien van een 6-cilinder motor. Met die Taunus 20M betrad Ford Duitsland voor het eerst de luxe klasse. Drie jaar later ondergingen beide auto's een ingrij pende face-lift. Een geheel nieuwe en in Amerika ontworpen neus was de meest in het oog lopende verandering. De 17M kreeg een horizontaal gelijnde grille (zie foto) terwijl die van de 20M juist verticaal was opgebouwd. Met ingang van deze modelserie '68 verdween ook de naam Taunus uit de type-aanduiding. Twee jaar later keerde die overigens weer terug als zelfstandige typenaam. Op de foto een 17M in coupé-uitvoering uit de Kluwer gaat dóór met herdrukken De oplaadbare batte rij is een flinke con current geworden van de fietsdynamo. Er verschij nen s'eeds meer demontabele koplampen die een hoeveelheid licht geven, vergelijkbaar met de lichtopbrengst van een dyna mo. Het stroomverbruik van de ze batterijlampen is echter fors, zodat het licht vaak in minder dan een uur uit gaat. Nieuw is een koplamp van het type HL-1500 van Cateye. Deze heeft een normale en een extra felle stand. Volgens de fabrikant bevatten de 4 kleine batterijtjes in de normale stand stroom voor 6 uur licht en in de felle stand stroom voor 3 uur licht. De lamp is sinds kort verkrijg baar in de fietsenhandel en kost 49,50. Wie voor een dergelijke kop lamp kiest en niet voor een dy namo, moet nog iets verzinnen van zowel een stroomdraad als een massadraad naar de dyna mo. Eveneens nieuw is een dynamo van het merk Jenymo, die de lampen bij stilstand laat bran den. Deze dynamo ziet er nor maal uit, op een kleine verdik king na, die een minimaal ac- cuutje bevat. 'Meeneemfiets' Het TNO-Metaalinstituut werkt aan het ontwerp van een 'mee- neemfiets'. Hoe die eruit komt te zien blijft voorlopig nog een raadsel. Het is de bedoeling dat deze fiets optimaal geschikt is om mee te nemen in trein, tram of bus. Door nieuwe materialen en technieken te gebruiken wil TNO de fietsindustrie een extra stimulans geven. De ontwerpers rekenen erop dat hun nieuwe produkt als een gat in de markt wordt beschouwd. 'Zelf sleutelen' geactualiseerd Ook van Kluwer is de herziene en ge moderniseerde ver sie van Zelfsleute- vraAvw5o len, een algemene handleiding voor doe-het-zelf onder houd. Deze uitgave is te zien als een leerboek voor de beginner, die daar na wellicht een Klu wer Vraagbaak kan aanschaffen die c specifiek (en die per) ingaat op het betreffende automodel dat men onder handen wil nemen. Bij el ke beschrijving in Zelf sleutelen wordt aangegeven welke materialen "7 en gereedschap pen nodig zijn. Achterin het boek is een handig hoofdstuk met een overzicht van ge reedschappen op genomen. Ook be steedt deze uitgave onder meer aan dacht aan de pun-, iG£u ten waarop wordt gelet bij de ver plichtepersonen- autokeuring (APK). Zelf sleute len kost 29,75. Het langst ver schijnende auto jaarboek is Auto test van uitgeverij Kluwer, waarvan zojuist de 26ste editie is versche nen. Vorig jaar werd ter gelegen heid van de 25ste aflevering een ju bileumuitgave uit gebracht in de vorm van een herdruk van de allereerste Autotest. De uitgeverij kreeg enthousiaste reacties op dit initiatief en komt daarom nu wederom met twee herdrukken: die van 1973 en 1976. De eerste 'eenmalige her druk' heet Autotest begin jaren 70 en is gedrukt op flinterdun papier waardoor het een nogal dun boekje lijkt. Toch telt deze voor de achterverlichting. Hier voor zijn handige demontabele lampen met LED-verlichting in de aanbieding van diverse mer ken. Ze zijn er in uitvoeringen met een knipperstand. Dit soort verlichting vraagt zo weinig stroom, dat de batterijen ruim honderd uur meegaan. Verlichting via een dynamo be tekent altijd stroom en geen ge zeur met lege batterijen. Er zijn uitstekende, lichtlopende dyna mo's van het Nederlandse fabri kaat Axa. Zwakke punten van de dynamo zijn de bedrading en massacontacten die kunnen roesten. Ook de montage luis tert nauw. Bijgaande tekening maakt duidelijk dat boven- en onderzijde van de dynamo in een lijn moeten staan met de as. Het wieltje moet tegen het midden van de band drukken. Er bestaan sinds kort ook mengvormen van dynamover uitgave 160 pagi na's vol herken- ód bare automobie len van 20 jaar geleden. Ookde oude advertenties zijn meegedrukt, De tweede her- druk, getiteld Au- totest midden ja- ren 70, bevat 386 lichting en batterijen. Axa brengt een achterlicht, dat ge voed wordt door een dynamo en bij stilstand enkele minuten blijft branden. Om storingen uit te sluiten is de lamp voorzien pagina s en is op dikker papier ge drukt waardoor dit boek drie keer zo dik is als de eerder ge noemde herdruk. Hierin staat een compleet overzicht van modeljaar 1976, compleet met technische gegevens, rij-im pressies, prijzen en advertenties van toen. Beide herdrukken lig gen in de boekhandel voor 19,50 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12