Vrije tijd Stempelen en theezakjes plakken nieuwste hobby 1, DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 DINGEN NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Sting - Fields of gold - A&M. Red Hot Chili Peppers - Out in L.A -EMI Een verzamelaar is meestal een voorspelbare optelsom van de bekendste nummers. Fields of gold van Sting en Out in L.A. van de Red Hot Chili Peppers hebben echter een meerwaarde meegekregen van de samenstel lers, die helaas niet dezelfden zijn als de uitvoerende arties ten. Sting schreef twee mooie zamelplaat en producer Hugh Padgham maakte een remix van 'We'll be together'. Verder staat ervan 'It's propably me' de ver sie op die Sting heeft gemaakt voordespeelflim 'Lethal Weapon 3'. Deze uitvoering is beter, vooral dankzij het broeie rige gitaarspel van Eric Clapton, dan de vlakke vertolking op Sting's laatste album Ten Sum- moner's Tales. Spijtig is wel dat is gekozen voor twee versies van 'Fragile': hel origineel en de Portugese. Wie zit nu op een spoedcursus Portugees te wach ten? Sting's platen worden door de pers al jaren afgezeken en door het publiek massaal gekocht. Zijn acties voor behoud van het tropisch regenwoud en zijn op stelling als belerende en morali serende wereldverbeteraar vor men een dankbaar onderwerp voor spot. Met z'n muziek heeft dergelijke kritiek hoegenaamd niets te maken. Dat neemt niet weg dat Fields of gold een be denkelijke ontwikkeling in Sting's muziek accentueert: eenvormigheid, gemakzucht en steriliteit rukken op. De beste nummers van Fields of gold zijn dan ook afkomstig van zijn eer ste plaat, die bol stond van de zucht naar avontuur. Op de Peppers-verzamelaar wordt vrijwel niets herhaald. De bekend maar zijn voor deze ge legenheid door de mixer ge haald. Vooral 'Behind the sun' en 'Higher ground' zijn daar van opgeknapt. Nog interessan ter zijn de zes demo's stam mend uit 1982, toen wijlen I lil- lel Slovak gitaar speelde bij het kwartet uit L.A. Dit zijn de Pep pers in vol ornaat: rauw, ruw, komisch, energiek en niet be reid tot compromissen. Heel bijzonder is het ongemonteerde probeersel 'What it is', waarvan de kern wordt gevormd door een majestueus basloopje van Flea. Anthony Kiedis fluistert hier zijn raps. Out in L.A. laat zich beluisteren als een documentaire over de beginjaren van de Peppers en is verplichte kost voor de fans. Wel is het nu de hoogste tijd voor een échte de groep. WK JAZZ Bud Powell - The Complete Blue Note and Roost Recordings' - Blue Note/EMI Music. Bij veel CD-spelers heb je de mogelijkheid alternate takes achter elkaar te zetten, zodat je een compleet overzicht krijgt van een bepaalde fase in de ontwikkeling van die artiest. Bij een pianist als Bud Powell (1924-1966) zijn de alternatieve versies zeer de moeite waard, want het gaat hier om een tech nisch begaafde muzikant die een hele generatie bop-pianis- ten blijvend heeft geïnspireerd. In deze 4 cd-set zijn opnamen (1947-58 en één uit '63) verza meld. Powells speelwijze was een ver taling van Charlie Parkers a symmetrische lijnen met grillige invallen, waarbij de nadruk lag op de rechterhand. Powell wist die noten snel, maar ook heel exact geaccentueerd en vloei end uit het klavier te toveren, zodat de pianist moeiteloos uren achtereen de aandacht vasthoudt. Vergeleken met vele andere opnamen van Powell, bevat deze betaalbare doos met het fraaie boekje muziek van een opvallend hoge en even wichtige kwaliteit, omdat hier van zijn vooral later in zijn car rière frequente geestelijke inzin kingen nauwelijks iets te mer ken is. Dit eigenzinnige Britse kwintet met zijn harde saxofoon-met- electronica-geluid heeft voor zijn vierde album als leidraad teksten genomen uit de roman met dezelfde titel van Rex War ner. Het zijn poëtische observa ties en overpeinzingen bewerkt door altsaxofoniste en vocaliste Louise Petts die het tekstmateri aal zeer goed verstaanbaar en zonder veel poespas voordraagt. Nog steeds is de muzikale at-, mosfeer nogal dreigend en somber, maar doordat er iets meer kleur is verwerkt in de voorgeprogrammeerde elektro nica van David Petts, ook op te nor sax te horen, klinkt de CD iets minder compromisloos en misschien ook wel iets span nender dan zijn voorgangers. Het ensemblewerk is in de meeste stukken zeer strak geor kestreerd en verbonden met de elektronica om op onverwachte momenten doorbroken te wor den door afgemeten en scherp geïntoneerd solo werk. B-Shops blijft een intrigerende brug vor men tussen geschreven muziek, rock (door de strakke ritmiek) en geïmproviseerde muziek. Te verkrijgen bij de speciaalzaak of bij gitarist en groepslid Ion Do- bie (P.O. Box 796, London SE20 7UD). KV KLASSIEK Saint-Saëns: Vioolconcert nr. 3 in b. op. 61; symfonie nr. 3 in c. op 78. - Frank Peter zimmermann (viool); Wayne Marshall (orgel); Oslo Philharmonic Orchestra o.l.v. Mariss Jansons - EMI. Ysaye - Obsession, 6 vioolsona tes, op. 27;Poème élégiaque, op. 12; Rève d'enfant, op. 14 - Frank Peter Zimmermann (viool); Edoar- do Maria Strabbioli (piano). EMI. Vandaag in de klassieke hoek drie muzikale surprises van EMI. In de actie 'Aangenaam Romantiek' vinden we de violist Frank Peter Zimmermann met het derde vioolconcert van Saint-Saëns. Het is een virtuo ze, maar nergens op het uiterlijk effect gerichte vertolking gevyor- den, mooi in sfeer begeleid door het orkest uit Oslo onder Mariss lansons. Vreemd dat die sfeer veel minder delicaat getroffen werd in de 'orgelsymfonie', waarbij het 'ingedubde' orgel uit Rouen te overheersend klinkt en het evenwicht ver stoort. Dat de jonge Duitse vio list het Franse repertoire inder daad haarfijn aanvoelt, bewijst hij met een geheel aan de Belgi sche componist Eugne Ysaye (1858-1931) gewijde solo-CD in een fraaie presentatie die de aankoopprijs dubbel en dwars waard is. Ysayes vioolsonates zijn ware juweeltjes die een veel grotere bekendheid verdienen en Zimmermanns zinderende toon maakt er vijf kwartier mateloos muzikaal genot van. Liederen van Schumann, Beetho ven, Grieg, Loewe en Franz - Tho mas Hampson (bariton), Geoffrey Parsons (piano) - EMI. Wel weer in de CPG-actie zit een recital dat Thomas Hamp son vorig jaar in Edinburgh gaf en dat weer eens bewijst dat de ze Amerikaanse bariton tot de intelligentste vocalisten van dit moment behoort. Het met zorg opgebouwde, geheel Duitse programma besluit met Beetho- vens 'An die ferne Geliebte' en Schumanns cyclus 'Dichterlie- be', beide buitengewoon inge houden en met een maximum aan lyriek gepresenteerd. Het publiek is in deze live-opname zeer discreet aanwezig. PK Kersepitkussen Het kersepitkussen is een oeroud Zwitsers huismiddeltje om lekker warme voeten (of iets anders) te houden. Het is veiliger dan een warmwaterkruik en blijft langer warm. Het kussen kan de in de oven op 150 graden Celsius worden opgewarmd maar het snelst gaat het in de magnetron (2 minuten). Prijs 19,95. Naast het kussen een paar heerlijke sloffen van echt schapevacht die er in vrijwel alle maten zijn (ook voor kinderen). Naast dit hoge model is er ook een lage versie. Prijs van de afgebeelde sloffen 99,-. Meer informatie: Nachtrust - Speciaalzaak Den Hout, tel 01620-58362. Goed doel Klein van formaat, veelzijdig van opzet en geschreven in voor iedereen begrijpelijke taal is deze Gezondheids Alma nak. Een handig naslagwerkje (224 pagina's) dat heel kort antwoord geeft op de meest voorkomende vragen op me disch gebied. Vragen als wat is nu hooikoorts? Wat doe je aan droge lippen. Ook zaken als het bewaren geneesmid delen; de alternatieve geneeskunde en tips om b.v vitaal ouder te worden komen aan de orde. Van de opbrengst van dit boekje, dat 8,95 kost, gaat een deel naar Artsen zon der Grenzen. Meer informatie: Uitgeverij Tirion, tel. 02154 -12050. Met extraatje Die raak je niet zo gemakkelijk kwijt, de felrode agenda (omslag) met planner die verpakt zit bij het feestelijke de cembernummer van Elegance. Wie nog op zoek is naar eer niet te duur cadeautje: voor 12,95 is dit speciale n te koop in de boekhandel. Kerst Niet veel plaats voor een kerstboom, dan is dit misschien de oplossing. Dit vrolijk groen met witte boompje is maar 50 cm hoog en al voor zien van lichtjes. Een alternatief ook voor het kerstboogje. Prijs 49,95 (inclusief een kerst CD). Meer informatie: Lampenier, Best, tel: 04998-97910. Sportief Als skiën je lievelingssport is, dan mogen deze glazen met sneeuw en een skiër toch zeker niet ontbreken. Prijs zes stuks in een rieten mandje: 19,95. Meer informatie: Inspiration, tel. 01718 - 23334. HOBBY Hobby en interieur ontmoeten elkaar bij het zelf maken van interieurdecoraties. Nieuw zijn technie ken als embossing, theezakjesplakken, Mizuhiki, beeldhouwen met speksteen en figuren maken van tricotbuis. Ook het huis zelf ontkomt niet aan de creativiteitsdrang, muren, meubels, vloeren en woontextiel worden met driftig sjablonen gedeco reerd. Bij embossing worden kunststof stencils in dik papier gedrukt. De techniek leent zich voor het zelf ontwerpen van briefpapier, maar ook voor het ma ken van lampekapjes. Er zijn weinig speciale mate rialen voor nodig, met pergamanopennen en een lamp onder een glasplaat kom je een heel eind. Als papier is aquarelpapier heel geschikt. Theezakjes plakken lijkt een grap, ma; prachtige mozaiëken op. Het uitknippen i ken van theezakjes in allerlei patronen nee plotse en grote vlucht dat er plannen zijn c zakjes zonder inhoud te gaan drukken vc hobby. Het gaat om het buitenste zakje nu beelding, van bij voorbeeld vruchtenthee. Mizuhiki is de naam voor Japans gekleurd pa pierdraad met een zilver- of goudglans erdoorheen gedraaid. Heel geschikt om sieraden te maken, maar ook om in combinatie met embossing of zandschilderen het interieur te versieren. Zand- schilderen, dat veel gedaan wordt op dozen en klei noden, krijgt een nieuwe dimensie door middel van sjabloonstickertjes ter grootte van confetti. Decoupage Decoupage staat voor het uitknippen van leuke af beeldingen uit bijvoorbeeld tijdschriften. In een ge wenst patroon of thema worden de afbeeldingen r levert n plak- n thee- )r deze t de af- vervolgens opgeplakt en met een laag vernis afge werkt. Handleiding geven de boeken Decoupage en Decoupage stap-i'oor-stap van oud naar nieuw, bei de van uitgeverij Tirion. Speksteen Letterlijk beeldige decoraties worden gemaakt via een voor ons land nieuwe vorm van beeldhouwen, speksteen bewerken. De vrij zachte steen wordt met speciale gereedschappen uitgeslepen tot de ge wenste vorm is bereikt. Speksteen, bekend van de gelijknamige kachels, is er in tal van kleurvarianten. Gepolijst krijgt de zachte steen een marmerachtig uiterlijk. De hobby is geschikt voor jong en oud. In formatie en materialen zijn totnogtoe alleen ver krijgbaar bij de firma Arts en Crafts in Alkmaar. Op heel ander vlak ligt de tricotbuis. Een soort rondgebreide kous die over allerlei vormen kan worden getrokken en versierd. Poppen en beesten, maar ook gewoon gekke figuren kunnen ermee worden gemaakt. Een decoratie waarvan de vorm vastligt, maar de inhoud varieert is de decoratiebal. Kleine stillevens, helemaal naar eigen fantasie of met behulp van wat patronen worden in een halve bal geplaatst waarna deze wordt gesloten. In creatieve zin raakt Nederland verslingerd aan tekenen. Aquarelpotloden en pastelkrijt zijn deze winter favoriet. Ook wordt getekend op textiel en speciale velours stickers. Truien maar ook stoelkus- sens en gordijnen en beddegoed krijgen met stic kers en tekeningen een eigen tintje. In het boek Verven op textiel, komen versieringen op kleding, wanden, dozen en kussens aan bod. 'Homedecoration' is het ook thema in vier boe- ken waarin alle technieken aan bod komen. Deco ratief niet papier geeft eenvoudige ideeën voor een origineel interieur. Allerlei verwerkingen en ideeën komen aan bod, van het zelf maken van kinderlam pen en papiergordijnen tot aan het plakken van een optische pagode en het vervaardigen van papier- maché siervoorwerpen toe. Decoratief met stof reikt technieken aan om gordijnen op originele ma nier op te hangen, gordijnbanden en -kwasten te maken en stoelen van hoes te voorzien zonder naaiwerk. Meubels, vloeren, tegelwanden en gebruiksvoor werpen krijgen een nieuw uiterlijk met allerlei verf technieken die worden beschreven in Decoratief met verf. Sjabloneren tenslotte is het meest popu laire item deze winter. Alles wat er op dat gebied mogelijk is staat in Decoratief met Sjablonen. Bovenstaand rijtje is van uitgeverij Kosmos en kost 39,90 per deel. Stempelen Overgewaaid uit Californië is het stempelen. Met stempels kunnen voor de kerst kunstzinnige, sfeer volle kaarten worden gemaakt. Voor kinderen zijn er grappige afbeeldingen met Walt Disney-Figuren als hoofdthema, kabouters in het algemeen of grap pige diertjes dan wel stripfiguren. Boeketten refere ren aan de herkomst van de hobby die eind jaren zestig ontstond uit de flower-power stroming. Per maand komen er tussen de twintig en dertig nieu we stempels uit. Inmiddels is er een boekje ver schenen, Een nieuwe kijk op Stempelpret (Leane Creatief) dat alle stempeltechnieken en -trucjes op papier uit de doeken doet. ■P Hobbyhoeken zijn er te kust en te keur. DHZ Extra berg- en leefruimte in de tuin Een berging vóór het huis, en niets in de achtertuin? Dus altijd maar door het huis heensjouwen met tuingereedschap, stoelen, zakken tuinaarde en wat dies meer zij. Want omlopen via het achterpad is nog las tiger. Dat laat je al gauw. Wat een gemak is het dan om achter ook een berging te heb ben, al is het maar een kleintje. Er zijn houten berghokken als bouwpakket te koop die bijna geen ruimte vragen. Ver der kun je als je een beetje handig bent, in een hoek waar twee schuttingen bij elkaar komen, een afdak kunnen bouwen. Nog twee wandjes erbij en je hebt je berghok. Dat kan van licht materiaal worden ge bouwd, zeker als je er bij voorbeeld ook de houtvoorraad voor de open haard opslaat. Laat het dak dan iets oversteken. Zo vang je twee vliegen in één klap. Ook houten schuurtjes zijn in losse delen te koop. De montage is eenvoudig. De schuur tjes zijn in allerlei modellen te koop: vier kante, zes- en achthoekige, uiteraard recht hoekige en zelfs ronde. De wanden zijn soms van gepotdekselde (telkens iets over elkaar heen stekende) planken. Dat ziet er heel nostalgisch uit, zeker als het hout ruw is gelaten. Dat is ook nog goedkoper. Let er bij de goedkopere uitvoeringen wel op dat het hout goed is verduurzaamd (geïmpreg neerd), anders blijft je aan het schilderen. Meer ruimte Er zijn ook leuke tuinhuisjes, in diverse kwaliteiten. Een heel duidelijk kwaliteitsver schil zit 'm in de bouwwijze. Sommige ty pes moet je uit panelen in elkaar zetten, an dere worden volgens het blokhutsysteem gebouwd. Dit laatste is het beste, maar ook wat duurder. Zulke mooiere tuinhuisjes worden meestal ook van een wat zwaardere kwaliteit hout gemaakt, bij voorbeeld Scan dinavisch grenen. Je kunt ze in de meest uiteenlopende modellen krijgen, met geslo ten of klapramen, met links of rechts draai ende deuren, soms zelfs met halve 'boeren- deuren' waarvan het onder- en bovendeel apart open en dicht kan. Meestal worden er ook keurig glad geschaafde houten vloeren meegeleverd. Als dakbedekking zijn bitu men shingles heel handig. Schuurkas Stel je een schuurtje niet een puntdak voor, dat als het ware doonnidden is gedeeld. De ene helft (met deur) is van hout, de andere van glas. Je hebt dan een 'schuurkas', op berg- en kweekruimte ineen. Zulke schuur- kassen zijn met een houten binnenwandje uitgevoerd, waarin ook weer een (schuif- )deur zit. En omdat je via het schuurdeel in de kas komt, tocht het daar veel minder. Sommige fabrikanten leveren hun bouw pakketten bewust onbehandeld, uitgezon derd de geïmpregneerde vloerdelen en de onderste balken onder wanden die de grond raken. Veel kopers willen namelijk een eigen kleurtje aan hun schuur of tuin huisje geven. Maar als je er weinig werk aan wilt hebben, is een naturel geïmpregneerd geheel wel zo handig. Goed geïmpregneerd hout gaat heel lang mee, zonder te rotten. Een van de talloze mogelijkheden om extra bergruimte in de tuin te scheppen. FOTO GPD BlokhutsysteeM Het eeuwenoude blokhutbouwsysteem vol doet nog steeds heel goed als het om hout bouw gaal. Het principe is heel simpel: er worden balken (eigenlijk dikke planken) op elkaar gestapeld en op de hoeken sluiten ze met inkepingen in elkaar. Bij een blokhut zie je daarom enigszins overstekende plank- of balkstukken op de hoeken van het bouwsel. In de lengte slui ten ze met messing en groef in elkaar. Het opbouwen gaat heel gemakkelijk. Gebruik een rubber hamer. Veel fabrikanten leveren overigens een slagblokje mee, dat over de messing past en waarop de hamei klappen worden uitgedeeld. Vergunning? Er mag tegenwoordig heel veel, maar voor schuurtjes en tuinhuisjes (ook kassen) is vaak nog wel een bouwvergunning nodig. Het is verstandig om, voordat je iets koopt, bij de gemeente te informeren naar wat wel en niet mag. Als een bouwvergunning vereist is, vraag de fabrikant dan om een bouwtekening (die vaak in x-voud moet worden ingeleverd). Meestal heeft de leverancier al veel ervaring opgedaan met gemeentelijke instanties en hij kan ervoor zorgen dat een en ander zo snel mogelijk wordt afgehandeld. MEER INFORMATIE: Informatietuinen Ap- peltern, tel. 08874-1732).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10