H Een Nederlandse winkel in Smaak Sliptong nu op z'n smakelijkst Risotto VOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 \AENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding )E DAG SCHORSENEREN-KIPCOCKTAIL (zie onderstaand recept) BIEFLAP KNOLSELDERU MET WORTEL AARDAPPELEN laat 1 kleine pot schorseneren uitlekken en fteng er 25 gram gebraden kipfilet (vlees- vaar) door. Maak een sausje van 2 eetlepels pagere slasaus (5% olie), 2 eetlepels yo- rhurt, 1 eetlepel sinaasappelsap en mes punt mosterd. Verdeel 1 doosje sterrekers >ver 2 borden en schep het Ichorsenerenmengsel erop. Schenk het sausje erover. >er persoon: 280 kilojoules, 65 kilocalo rieën, 5 g eiwit, 2 g vet, 22 g koolhydraten. RAVIOLISCHOTEL (zie onderstaand recept) FRUIT bnijd 1 kleine schoongemaakte rode papri ka in blokjes, 200 gram prei in ringen en 50 aam ham in reepjes. Meng dit met papri kapoeder, 1 theelepel oregano, peperen tout door 1 groot en 1 klein blik ravioli in pen ovenvaste schaal en dek het af met een Inengsel van 1 dl magere yohurt en 75 gram geraspte Edammer kaas. Laat het gerecht in pen matig hete oven (175 graden C) in 50 minuten heet worden. Per persoon: 2600 kilojoules, 620 kilocalo rieën, 38 g eiwit, 29 g vet, 54 g koolhydra ten. CASSELERIB (vleeswaar) STAMPPOT ZUURKOOL BESCHUITBOL MET STOOFPEERTJES (zie onderstaand recept) fcchil 500 gram stoofperen, halveer ze en Verwijder het klokhuis. Kook de stoofperen In 2 dl rood druivesap met mespunt kaneel, Itukje citroenschil en 2 eetlepels suiker in 1 lur gaar en rood. Bind het vocht met mengde maizena. Laat ze afkoelen. Lnijd 2 beschuitbollen open en hol de on- rste helften iets uit. Vul ze met de stoof peren en plaats het kapje erop. r persoon: 1000 kilojoules, 240 kilocalo- ;ën, 1 g eiwit, 1 g vet, 59 g koolhydraten. 'Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT is een zelfbedacht recept, met ingredi- i die ik allemaal in huis had," schrijft GERRIE DOLLé UIT HAARLEM. Nodig per persoon: 1 zoet/zure appel; handvol rozijnen; sui ker, kaneel, scheut gembernat; 1 uitge perste citroen; ho ning; scheutje cognac of sherry, olie of bo te bakken. APPELTOETJE Appel in schijfjes snijden en in koeke- pan in wat boter of olie aanbakken met wat suiker en ka neel. Intussen rozijntjes opzetten in wat wa- ter om in te hakken ter en aan de kook brengen. Zeven en citroensap, gember nat, honing en drank toevoegen. Binden allesbinder, maïzena of bloem en de over de appeltjes schenken. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. u. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VVV-cadeaubon van f 25,-. Koelvers Steeds minder mensen schamen zich er voor hun warme maaltijd wel eens in de winkel te kopen, in plaats van zelf te koken. Kant-en-klaar gerechten hadden lange tijd een wat tweederangs imago, maar dat ver andert snel. Daar komt nog bij dat de tech niek om koelverse maaltijden te vervaardi gen sterk verbeterd is. Behalve één- en tweepersoons-huishoudens blijken ook grotere gezinnen dit soort maaltijden aan te schaffen. Ruim een derde van de verkochte produkten is een Italiaans gerecht, een kwart heeft een Oosters karakter en bij de rest scoort vooral de degelijke Hollandse pot. de States Vanuit New York, New Jersey en Long Island komen Nederlandse Amerikanen naar de op en top Nederlandse winkel 'Kaas en Co', in Norwalk, Connecticut. ,,Ik weet van mensen dat ze er drie uur autorijden voor over hebben om bij ons hun boodschappen te doen", zegt kruidenier Jan Schenkels. Hagelslag wordt het meest verkocht, maar zo voor 5 december is er ook veel vraag naar chocoladeletters. Kaas en Co., een curiositeit in the States. Valse start Ridder met nieuw bier 'Vos', een nieuw biertje van de Ridderbrou werij in Maastricht, is amper een week na de introductie nauwelijks meer te koop. De Maastrichtse stadsbrouwer is opgehouden met het leveren van het amberkleurige, bo vengistende Vos aan de cafés, omdat de ge bruikte gist voor smaakafwijkingen in het brouwsel zorgde. Volgens een woordvoerder zal het nog drie weken tot een maand duren voor Vos aan een tweede start kan b.eginnen. Ridder- brouwmeester Wim van Wijk werkt nu op basis van een nieuwe giststam aan een sta bieler brouwsel. Nietsvermoedend had Jan Schenkels, Ne derlandse kruidenier in de States, de Sinter klaas-pop met Zwarte Piet-pop in een win kelwagentje in de etalage gezet van zijn op en top Nederlandse supermarkt 'Kaas en Co'. Om zijn cliëntèle in de sfeer van pakjes avond te brengen. Hij heeft het geweten. De zwarte bevolking in zijn woonplaats Nor- walk, Connecticut reageerde als door een adder gestoken. Hoe haalde Schenkels het in zijn hoofd om negers zo belachelijk te ma ken? Er volgden dreigbrieven: zijn ruiten zouden er aan gaan als hij that black man niet onmiddellijk uit zijn etalage verwijder de. En Schenkels, hevig geschrokken, volgde het dwingende advies gelijk op. ,,Ik heb de zwarte delegatie die bij mij in de zaak is geweest, verteld dat Sinterklaas een traditioneel en vooral onschuldig Ne derlands kinderfeest is. En ik heb de rol van Zwarte Piet uitgelegd. Maar het was vooral voor het meer radicale deel van de zwarte bevolking onverteerbaar, die zwarte pop. Ze vonden het discriminerend. En ik wil geen problemen..." Om begrip te kweken voor 'zijn onbegre pen daad' zette Schenkels de geschiedenis van kindervriend the Bishop ofMyra and his Black Peters op papier en verspreidde de fol der onder de zwarte èn witte bevolking van het stadje, dat op een klein uur treinen van New York ligt. Onbedoeld is het toch een vervelende geschiedenis geworden, maar ja, je staat er met je Nederlandse achtergrond niet zo bij stil dat Zwarte Piet kwetsend kan overkomen." Bakkie leut Zwarte Piet en Sint zijn om veiligheidsrede nen verhuisd naar de achterkant van de winkel, waar ze weer hun vertrouwde plaats je hebben gekregen bij de chocoladeletters, een produkt dat dezer dagen bij zijn klanten, veelal Nederlandse Amerikanen, gretig af trek vindt. En natuurlijk gaan er ook aardig wat kilo's marsepein over de toonbank. Tientallen Amerikaanse Nederlanders be zoeken Kaas en Co. iedere week. Na het in slaan van vertrouwde Nederlandse produk ten zoals hagelslag, drop, beschuit, ontbijt koek, speculaas, kaas, pinda's en borrelnoot jes van Calvé, stroopwafels, oliebollenmix en Douwe Egberts koffie, drinkt de klanten kring, voor ze huis waarts gaat, steevast een bakkie leut in de aangrenzende koffie shop. Vooral op zater dag is het restaurantje een ontmoetingsoord voor keuvelende en giechelende au pairs uit wijde omgeving. „Nederlandse koffie, Nederlandse muziek, tijdschriften uit eigen land, die meiden heb ben het gevoel dat ze w 'Kaas en Co.', een nostalgisch stukje Ne derland in een vervallen Amerikaans stadje. Wie het stationnetje uitkomt, ziet verveloze afbraakhuizen en troosteloze fabriekspan den in een verlaten straat. Er hangt een des perate sfeer in dat lelijkste deel van Norwalk. Maar het industriestadje annex kustplaatsje aan Long Island Sound, het water dat de staat Connecticut scheidt van het New Yorks schiereiland, telt ook vele lommerrijke buur ten waar fraaie landhuizen worden be woond door Amerikanen met ruime beurs. De winkelstraat van Norwalk, Washington Street, oogt deze grijze ochtend vriendelijk, knus bijna. Goed onderhouden gevels, fraaie etalages. Orde en netheid regeren hier. Met uitgestoken hand verwelkomt Jan Schenkels (64) zijn bezoek. In zijn kielzog zijn vrouw Truusje (62) en dochter Wanja (39). Jan doet het financiële deel, Wanja - the president - leidt de winkel en Truusje is verantwoorde lijk voor hel magazijn. „Alleen als er gezelli ge mensen in de winkel zijn, kom ik tevoor schijn", zegt ze. Uit geluidsboxen klinkt Nederlandse mu ziek. „Staat Marco Borsato nog steeds op e'e'n met Dromen zijn Bedrog? En de Schreeuw van de Leeuw, leuk programma hè", zegt Truusje. Als ze de verbazing op het gezicht van haar gast ziet, zegt ze: „We krijgen vi deo-banden opge stuurd die we hier met wat technische aanpassingen zo in onze Amerikaanse video-recorder kunnen afspelen. We hebben Neder landse kranten en ver van huis, we blij- alles op de hoogte." In 1979 begint 'Kaas en Co.' als postorder bedrijf. Pakketten met Nederlandse produk ten vinden hun weg naar Nederlanders en Amerikanen van Nederlandse afkomst, ver spreid over heel Amerika. 'Kaas en Co.' is dan nog een „neven-activiteit" van de Rot terdamse familie Schenkels. Jan werkt in die tijd vanuit de VS als vice-president van een internationaal opererend koeriersbedrijf. „Ik reisde veel en ik nam vanuit Nederland al tijd produkten mee, waar hier veel vraag In 1986 keert Jan met zijn gezin terug naar Europa, naar Zwitserland. 'Kaas en Co.' wordt verkocht. Een jaar later, hij is inmid- Kaas en Co. toont Zwarte Piet, zwarte bevolking zeer boos thuis zijn." tijdschriften. Al zijn v dels met vernoegd pensioen, woont de fa milie Schenkels weer in Nederland. Ze vin den hun vaderland te klein en te druk. Het gezin kan niet meer in het vaderland aarden en keert in 1988 terug naar Amerika en koopt 'Kaas en Co.' terug. „Met het plan er een echte Nederlandse winkel van te maken, want we wisten dat daaraan behoefte was", zegt Truus. De omzet van de winkel annex postorderbedrijf komt anno 1994 voor de helft van de verkoop van zogenoemde Ne derlandse voedsel- en geschenkpakketten en voor de andere helft van de klanten in de winkel. Geen vetpot A Taste of Holland, de tweede naam van de winkel, koopt zijn produkten in bij impor teurs aan de oostkust van Amerika. De prij zen in de winkel liggen hoger dan in Neder land. „We doen het zo", zegt Jan. „Een pak koffie bij Albert Heijn kost, ik noem maar wat, vijf gulden en twintig cent. Wij maken er dan vijf dollar en twintig dollarcent van. Op die manier kunnen we draaien." Maar een vetpot is het niet. „Het is een uit de hand gelopen hobby", lacht Wanja, ter wijl ze een hap neemt van een speculaasje. De telefoon rinkelt. Het winkelmeisje Judith, een au pair die is blijven hangen, neemt de telefoon op en zegt: „Goedemiddag, Kaas en Co." Truus: „Nederlands is en blijft de voer taal in de zaak. Je moet het zo zien, we heb ben ons Nederlandse leventje in Amerika voortgezet. Maar we houden ook van Ameri ka hoor. We genieten van de ruimte en van de lange warme zomers, die we hier heb ben." Wanja: „Maar we blijven zo Nederlands als wat. In de Nederlandse visserij doet zich iets vreemds voor. De vangsten van kabeljauw en schol lopen behoorlijk terug, maar de vangsten van tong schieten door tot ongekende hoogte. Op de visafslag waar vraag en aanbod samenkomen, ziet de tongvisser de kiloprijs steeds verder zakken. Volgens visser Tanis uit Goede reede is er maar één simpele oplossing voor het probleem: „Nederlanders moeten meer tong eten. Het is een prachtpro- dukt, dat zeker nu, in het na jaar, op zijn best is. Een lekker gebakken sliptongetje is toch een delicatesse, niet dan?" De tongen die nu in groten getale worden aangevoerd ko men uit de jaarklasse (geboorte jaar) 1991. Deze jaarklasse, die sinds de tweede helft van het vorige jaar in de vangst is, is bij zonder van grote omvang. Dit is mogelijk te danken aan het koude voorjaar van dat jaar, maar deze verklaring is niet dui delijk bewezen. Het ziet er overigens niet naar uit dat de jaarklasse 1992 ook zo goed zal zijn. Verwacht wordt dan ook dat de tongvangsten volgend jaar minder hoog zul len zijn. Veel sliptong Het zijn vooral de kleine maten tong die nu in grote aantallen worden gevangen. Wij hebben het dan over de zogenaamde sliptong (kleinste maat tong, max. 25 cm) en de tongen tot een lengte van 33 cm. Voor de visliefhebber is deze ontwikke ling natuurlijk heel plezierig, want de prijsontwikkeling is gunstig. En juist voor tong geldt, hoe kleiner hoe lekkerder. Klei ne tongen zijn zo smakelijk van wege het krachtige spierweefsel. Ze kunnen uitstekend gebakken worden. GEBAKKEN TONG MET RIJST EN SUIKER In alle vissersplaatsen weet men te genieten van de tonghausse. Traditioneel bereiden de vis sers, die de hele week van huis zijn, op zaterdagmiddag de maaltijd voor het gezin. En ui teraard wordt er dan vis bereid. Overal in bijvoorbeeld Urk en Katwijk komt hetzelfde gerecht op tafel, namelijk gebakken vis met rijst en suiker. Een gerecht dat in vroegere tijden al popu lair was aan boord van de sche pen. De vis, deze weken dus tong, wordt licht gezouten en. in een paar minuten in de hete olie bruingebakken. Witte rijst (bij voorkeur dessertrijst) wordt in melk gekookt (mag niet te droog worden). Over de ge kookte rijst wordt kristalsuiker gestrooid en dit wordt bij de ge bakken vis geserveerd. Per per soon worden dan toch gauw drie tot vier tongetjes gegeten. Delicatesse Wel zo smakelijk en makkelijk is het bakken van de tongetjes in boter. Zorg er voor dat het vel van de tong verwijderd is: voor de vishandelaar een fluitje van een cent. Bestrooi de tongetjes - aan beide kanten met zout en peper en haal de visjes vervol- gens door de bloem. Schud de overtollige bloem er af. Bak de sliptongen in de boter enkele minuten aan beide kanten bruin. Bak ze niet te lang; 2 mi nuten aan beide zijden is vol doende. Vorige week had ik het genoe gen me aan te mogen sluiten bij de grote schare van Nederland se supporters die zich richting het Italiaanse Triest begaven om de voetbalwedstrijd AC Mila-Ajax bij te wonen. Zo'n uitnodiging sla je niet af en toen Ajax ook nog als overwinnaar uit de bus kwam kon mijn dag niet meer stuk. Voorafgaande aan het bezoek aan de voetbal wedstrijd stond een bezoek aan Venetië op het programma. Een aardige zet omdat het gemeen tebestuur van Triest, de haven plaats aan de Adriatische Zee, vooreen dag had drooggelegd en er overdag praktisch niets te beleven was. Het bezoek aan dan waard. In kort tijdsbestek hebben we toch een aardige in druk van de 'stad in het water' gekregen en was er zelfs tijd om de lunch te gebruiken in het le gendarische 1 lotel Excelsior, midden in het historisch stads- Hotel Excelsior is een imposant en statig bouwwerk met van binnen veel marmer en pluche. In het verleden werden hier uit bundige feesten in de stijl van 1001-nacht georganiseerd. I Iet hotel, levenswerk van de Vene- tiaanse hotelier Nicolo Spada, opende in 1907 de deuren en volgens de verhalen waren er toen niet minder dan dertigdui zend genodigden op het ope ningsfeest aanwezig. Ooit be hoorde dit hotel tot de top waar alleen de rijken der aarde ver toefden. Chic is het nog steeds, alleen het publiek is in de loop der jaren veranderd. Persoonlijk zal ik mijn bezoek aan dit hotel niet snel vergeten. Niet alleen vanwege de bijzon dere sfeer die het hotel uitstraalt*" maar ook vanwege de risotto die er werd geserveerd. Nog nooit van mijn leven heb ik het zo smakelijk gegeten als daar. Op zich is het een vrij eenvou dig rijstgerecht (risotto betekent 'kleine rijst'), waarbij de rijst eerst in het vet wordt gebakken om vervolgens samen met wat fijngehakte uien in de bouillon te worden gekookt. Alhoewel Italië het land van de pasta's is blijkt dit rijstgerecht een over blijfsel te zijn van de eeuwen lange handelsbetrekkingen met het Verre Oosten. Uit dit Oosten kwam de voor liefde voor rijst en hebben de Italianen er zogezegd hun eigen draai aan gegeven. Bijvoorbeeld met frutti di mare (zeefruil), seppie nere (inktvis), vendure (groente) offunghi (paddestoe len). En met wat jonge erwtjes, peterselie, spek en venkelblaad jes wordt de 'risi e bisi', een speciaiteit waarvoor een Itali aan rustig een pastagerecht als primo laat staan. De chefkok van Hotel Excelsior had er deze keer wat langoustine staartjes in verwerkt en het resultaat was verbluffend. Daarom heb ik on ze chefkok gevraagd zijn recept voor u op papier te zetten. RISOTTO VAN PADDESTOELEN (4 PERSONEN) Ingrediënten: 200gram verschil lende paddestoelen: 50 gram bo ter; 100 gram Abori rijst; droge witte wijn; I liter gevogelte bouillon; I grote gesnipperde ui; gehakte bieslook; zout en peper. Paddestoelen schoonmaken en in dobbelsteentjes snijden. De helft van de boter smelten in een pan en de rijst toevoegen. Al roerend licht laten kleuren onder toevoeging van een scheutje witte wijn. Het geheel inkoken. Giet vervolgens een scheut kokende bouillon in de pan en wacht tot de rijst al het vocht heeft geabsorbeerd. Daar na weer bouillon toevoegen en het proces net zo lang herhalen tot de rijst de gewenste gaarheid heeft en smeuig is. Doe nu de ander helft van de boter in een andere pan en fruit de uitjes (niet kleuren). Voeg de in dobbelsteentjes gesneden paddestoelen toe en bak ze aan. Voeg dit samen met de gehakte bieslook aan de rijst toe. Op hoog vuur wordt alles door el kaar geroerd, net zo lang tot de paddestoelen een geheel vor men. Voeg tot slot naar smaak wat zou en peper toe.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9