'Witwassen gebeurt via internationale circuits' Steeds vaker vrijspraak voor rijden onder invloed Synagoge Middelburg ingewijd Binnenland Milieubeweging versus kerncentrales Centrum kan doorgaan met proeven op apen Politie alsnog verlost van 'illegale' arrestant Aaltens raadslid trots op vondst in affaire met hoofddoekjes /OENSDAG 30 NOVEMBER 1994 Carnegie-eremedaille voor hoofdagent nümegen De Nijmeegse hoofdagent Eric Anspach ontvangt ko mende maandag de eremedaille in zilver van het Carnegie Hel denfonds. Anspach krijgt de zeer hoge onderscheiding omdat hij j*/1 in augustus jongstleden in Nijmegen met gevaar voor eigen le- vpn twee vrouwen uit een brandend pand heeft gered. De vrou- oonden boven een bar. waar brand uitbrak. Anspach red- ID C(l de vrouwen via een ladder die hij horizontaal over een steeg r V* hppn 1 heen had gelegd vanaf het dak van een naastgelegen pand in het raam van het brandende huis. Anspach liep hierbij een lichte koolmonoxidevergiftiging op. Burgemeester Venlo verbiedt houseparty venlo Burgemeester j. van Graafeiland van Venlo geeft geen 39.9 groen licht voor een houseparty tijdens de jaarwisseling in zijn 29 9 gemeente. Een woordvoerder van de gemeente Venlo heeft gis teren gezegd dat de burgemeester bang is voor verstoring van de openbare orde. Dit vooral omdat de organisatie rekende op minstens achtduizend feestgangers. Maastrichtenaar dood na schietpartij Een 32-jarige man uit Maastricht is gisteren in een ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij maandag avond opliep bij een schietpartij. Volgens de politie werd de man in zijn woning aan de Lage Barakken vanaf de straat door een onbekende man onder vuur genomen. De schutter droeg volgens getuigen een bivakmuts en verdween in een Ford Escort. De man is spoorloos. Het kenteken op de vluchtauto bleek gestolen van een auto die elders in Maastricht geparkeerd stond. Verzekering voor zwangere manager gouda Goudse Verzekeringen biedt vrouwelijke ondernemers vanaf 1 december de mogelijkheid om zich te verzekeren tegen gederfde inkomsten bij zwangerschap. Zwangere ondernemers krijgen daardoor gedurende zestien weken minus een wachttijd van een hele of halve maand het bedrag uitgekeerd waarvoor zij zich hebben verzekerd. De uitkering kan naar keuze zes of acht weken voor de bevalling ingaan. Goudse Verzekeringen geeft hiermee vrouwelijke ondernemers de kans eenzelfde voorzie ning te treffen die geldt voor vrouwen die in loondienst zijn. Een woordvoerder van Goudse Verzekeringen denkt dat de doel groep bestaat uit 'in elk geval tienduizenden'. Zes jaar cel voor doodslag Gouda den haag Wegens doodslag heeft de Haagse rechtbank gisteren een 51-jarige man uit Gouda veroordeeld tot zes jaar cel. De man heeft op 5 augustus jongstleden een 30-jarige plaatsgenoot doodgeschoten na een jarenlange vete over de verkoop van on roerend goed. De officier eistte dertien jaar omdat hij vond dat sprake was van voorbedachte rade en dus van moord. De recht bank achtte dat echter niet bewezen. Twee zoons van de ver dachte (20 en 22 jaar) werden veroordeeld tot respectievelijk achttien maanden en 117 dagen. De jongste werd veroordeeld wegens verboden wapenbezit hij had zijn vader het pistool aangereikt de oudste wegens bedreiging van het slachtoffer. De officier had tegen beiden negen jaar geëist. Fusie AOV en Unie 55+ weer bespreekbaar De besturen van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) en de Unie 55+ zien alsnog mogelijk heden voor nauwe samenwer king. Die kan wellicht zelfs re sulteren in een fusie. Delegaties van beide ouderenpartijen zijn gisteren na een langdurig be raad in Zwolle tot de conclusie gekomen dat de aanvankelijke bezwaren aan weerszijden te overwinnen zijn. Een gezamenlijke program commissie moet de komende weken op papier een strategie uitstippelen die voor beide par tijen aanvaardbaar is. De bestu ren van het AOV en de Unie 55+ gaan de maand december be nutten om hun achterban te raadplegen. De eerste plannen voor sa menwerking tussen de twee ou derenpartijen dateren al van mei, toen het AOV verrassend zes zetels behaalde bij de Ka merverkiezingen en ook lijst trekker Leerkes van de Unie 55+ een zetel in de wacht sleepte. Beide partijen vreesden voor versnippering van de belangen behartiging van ouderen. Communicatiestoornissen en inhoudelijke verschillen van mening zorgden er voor dat van de beoogde samenwerking wei nig terecht kwam. Plannen om al in maart bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten met een lijst te komen werden in de ijskast gezet. Een gezamenlijke programcommissie moet de verschillen tussen AOV en Unie nu proberen te overbruggen. Unie 55+ ziet zichzelf vooral als behartiger van de belangen van ouderen. Het AOV ziet de eigen rol breder. De verhoudingen zijn nu weer een stuk soepeler. Uit commentaar van woord voerder Blase van de Unie 55+ blijkt dat de besturen niet uit sluiten dat ze bij de Statenver kiezingen alsnog met gezamen lijke lijsten komen. CBS meldt verdubbeling in tien jaar tijd den haag gpd Het ministerie van justitie tast in het duister n rijden onder invloed steeds vaker eindigt vrijspraak. Een inmiddels begonnen onderzoek binnenkort de gewenste duidelijkheid ver schaffen. Dat vindt plaats nu het Centraal Bureau de Statistiek (CBS) een verdubbeling van het lantal vrijspraken in de periode 1980-1992 heeft ;emeld. Het CBS meldt dat in de periode 1980 tot 1984 tl ,2 procent van alle rechtzaken voor rijden onder ivloed in vrijspraak eindigde. In de afgelopen jaar ('89-'93) steeg dat percentage tot 2,3 pro- t. „Maar wij hebben de reden voor deze ont- ikkeling niet kunnen achterhalen", aldus een 'oordvoerder. In absolute cijfers is de stijging minder drama- isch omdat het aantal rechtszaken naar aanlei- an dit misdrijf uit de Wegenverkeerswet •k is gedaald, namelijk van rond 94.500 (1980- 984) tot 68.000 in de laatste vier jaar. De afgelo- ■r jaar werden 1.620 verdachten van rijden nder invloed alsnog door de rechter vrijgespro- justitie verbaast zich over deze ontwikkeling. Sinds enkele weken loopt een onderzoek naar de oorzaken van het stijgend aantal vrijspraken. Het zal nog zeker enkele we ken duren voordat er meer helderheid ontstaat. I Volgens het CBS kan het niet liggen aan de in gewikkeldheid van de procedures. „De wijze van opsporing (vrijwel altijd op heterdaad) en de be- I schikbare technische hulpmiddelen lijken een ga- middelburg In aanwezigheid van de Israëlische am bassadeur M. Bavly is gistermiddag in Middelburg de herbouwde synagoge plechtig ingewijd. Het joodse godshuis werd in 1944 door granaatvuur ver woest. In 1987 werd de Stichting Synagoge Middel burg opgericht, die zich jarenlang heeft ingespannen voor de herbouw. De Middelburgse synagoge is na de Amsterdamse de oudste van Nederland. Na gebe den en gezang onder leiding van de Amsterdamse Thora-rollen met daarin de traditionele joodse wet boeken plechtig binnengedragen. De rollen werden enkele malen rondgedragen, waarna ze werden ge plaatst in de Heilige Ark. In zijn toespraak stond rab bijn Jacobs stil bij de Tweede Wereldoorlog. „Het is een waardige grafzerk op de plaats die zo dierbaar was en is voor velen. De synagoge is een monument ter nagedachtenis aan de joodse burgers van Mid delburg en Zeeland", aldus Jacobs. Italiaanse maffia-onderzoeker op congres in Amsterdam: Enkele honderden miljarden guldens aan misdaadgeld verdwijnen jaarlijks in internationale witwas-circuits. Vervolgens duikt het geld enige tijd later ongemerkt op in het land van herkomst via veelal onopvallende investe ringen in respectable bedrijven. De Italiaanse maffia-on derzoeker prof.dr. P. Arlacchi zei dat vanmorgen op een congres in Amsterdam over 'de aanpak van crimineel op. In een speciaal voor de con ferentie geschreven rapport waarschuwt de Stichting Maat schappij Politie dat het fatsoen lijke bedrijfsleven door dergelij ke amsterdam Uit Arlacchi's analyse van mondiale geldstromen blijkt dat alle landen samen officieel veel meer geld uitvoeren dan ze in voeren. Op zich kan dat niet, tenzij de invoer officieel niet wordt geregistreerd. Volgens Ar lacchi leiden de 'verdwenen' miljarden een ondergedoken bestaan in belastingparadijzen of via in het buitenland geves tigde banken. Vervolgens dui ken ze via schier onnavolgbare witwas-constructies weer op in uiteenlopende sectoren van de De meeste westerse landen hebben de laatste jaren wetten gemaakt om het moeilijker te maken baar misdaadgeld via banken in de mondiale witwas circuits te pompen. Dat heeft er toe geleid, stelt Arlacchi, dat de bendes in toenemende mate gebruik maken van minder offi ciële financiële instellingen. Hij doelt op trustkantoren en financieel adviesbureaus die stromen misdaadgeld via een snelle opeenvolging van aller hande transacties onzichtbaar maken door ze met legaal ver kregen geld te 'mengen'. Dat gebeurt veelal via internationale netwerken van vennootschap pen die met elkaar zaken doen. Stromannen maken daarbij val se of gefingeerde rekeningen ran tie te bieden voor een succesvolle vervolging", aldus onderzoeker drs. A.Th.}. Eggen. De ontwikkeling bij het rijden onder invloed staat overigens niet op zichzelf, zo blijkt uit het CBS-onderzoek. Steeds vaker eindigen strafzaken in vrijspraak. Dat gebeurde vorig jaar 3.600 keer ofte wel in 4,5 procent van alle zaken. In 1980 was dat nog drie procent. Het grootste deel van deze algemene stijging wordt overigens verklaard door het groeiende aantal vormfouten irr de tenlastelegging. Volgens het CBS komt een verder deel van de stijging voort uit de toenemende complexiteit van talloze aangedragen zaken, vooral wanneer het gaat om fraude of seksuele misdrijven. In deze gevallen is het bewijs vaak moeilijk te leveren. Dat blijkt ook uit de totale opsomming. In de twaalf jaar tussen 1980 en 1992 werd bijna een derde (29%) van alle verdachten van sociale-ze- kerheidsffaude vrijgesproken. Daarna volgden discriminatie (26%), dood of letsel door schuld (20%), inbreuken op de Auteurswet (17%) en ver krachtingszaken (11%). Minder dan tien procent vrijspraak kwam voor bij de delicten moord en doodslag, heling, ontucht en doorrijden na een ongeval. De sterke stijging van het aantal vrijspraken voor seksuele misdrijven zoals kinderverkrach ting en ontucht verklaart het CBS met een verwij zing naar het sterk gestegen aantal vervolgingen. De kans op een vervolging is verminderd omdat ook zaken die niet helemaal te bewijzen vallen door de toegenomen maatschappelijke aandacht voor seksuele misdrijven toch vervolgd worden. Milieu-organisaties hebben gisteren bij de Raad van State gebruik gemaakt van de mogelijkheid in verzet te gaan tegen het voortbestaan van de twee Nederlandse kerncentrales. In het geding was een besluit van economische zaken, dat een verzoek heeft afgewezen om de vergunningen voor de kerncentrales in Dodewaard en Borssele in te trekken. Acte de présence gaven actiegroepen als Mil joenen Zijn Tegen, Leefbaar Zeeland en Green peace Nederland. Ze benadrukten opnieuw het probleem van het afval en het gevaar van onge lukken. Volgens Economische Zaken voldoen de Nederlandse centrales aan de hoogste veilig heidseisen. Los van deze zaak werd gistermiddag bij de in gang van de Tweede Kamer een reuzetaart in de vorm van een kerncentrale aangeboden aan dub belgangers van minister Wijers van economische zaken en Groen Links-kamerlid Paul Rosenmöl- ler. Dit om bij de beide 'politici' te bepleiten Bors sele al in 1996 te sluiten. De taart werd ter plaatse door de actievoerders van Milieudefensie genut tigd. de markt wordt geprijsd. Met mineel geld opgezette zaken kunnen namelijk vaak goedko per werken omdat nooit belas ting is betaald. Deze effecten, aldus het rap port, bedreigen de democratie in zijn algemeenheid. Een en ander geldt uiteraard ook voor Nederland, waar volgens een schatting van het onderzoeks bureau McKinsey jaarlijks 10 miljard gulden crimineel geld omgaat. Dit bedrag is voor het grootste deel afkomstig van drugshandel. De Stichting Maatschappij Politie reikt in het rapport handvaten aan voor verder gaande bestrijding van witwas praktijken. Zo wordt gepleit wordt voor intensievere samen werking tussen opsporingsin stanties en beroepsgroepen die vaak met witwas-constructies in aanraking komen. Het rapport bepleit ook het opstellen van ethische gedrags codes voor accountants, nota rissen, advocaten, belastingad viseurs, bankpersoneel en an dere dienstverleners die vaak een rol spelen in witwas-con structies. Dergelijke beroepsbe oefenaars mogen zich niet lan ger verschuilen achter zwijg plicht of verschoningsrecht, vindt de stichting. Dat verge makkelijkt, aldus het rapport, een strafrechtelijke aanpak. Het rapport signaleert tal van haken en ogen, zoals het risico van schadeclaims in het geval dat verdenkingen niet bewezen worden, en problemen op het gebied van de privacywetge ving. De stichting geeft de ver schillende beroepsgroepen in overweging via zelfregulering medewerking aan witwasprak tijken tegen te gaan en maatre gelen te treffen in de sfeer van opleidingen en voorlichting. Justitie België: Politie Nederland doet niets niet onze informatie antwerpen gpd Justitie in België stuit bij on derzoek naar het witwassen van misdaadgeld op een 'ho peloos' gebrek aan medewer king van Nederlandse poli tiekorpsen. „Wij sturen keer op keer informatie naar Ne derland, maar de politie doet daar niets mee", zegt com missaris G. Janssens van de Gerechtelijke Politie in Ant werpen. Sinds politie en FIOD eind vorig jaar op grote schaal in vallen hielden bij Amster damse wisselkantoren, pro beren Nederlanders in toe nemende mate via Belgische banken en wisselkantoren misdaadgeld weg te sluizen. Bij de Belgische evenknie van het Nederlandse meldpunt voor verdachte financiële transacties is sinds april, toen het van start ging, al voor 290 miljoen gulden aangebracht. Bij de Gerechtelijke Politie in Antwerpen liggen mo menteel zon dertig dossiers over verdachte transacties klaar. Op twee na gaat het steeds om Nederlanders. den haag gpden gentherapie.Het centrum kampte de laatste jaren met fi nanciële problemen. Daarnaast beschuldigde de stichting Pro Primates (de 'vakbond voor apen') het instituut van 'mis- managment' en 'ethisch onver* antwoord gedrag'. Uit het onderzoek is gebleken dat een verzelfstandigd prima tencentrum levensvatbaar is. Verder blijkt het centrum voor medische doeleinden noodza kelijk en in Europa toonaange vend te zijn. Op grond van deze conclusies is de staatssecretaris bereid de nieuwe stichting te steunen. Met EU-subsidie en contractonderzoek moet het Het primatencentrum van TNO, waar apen als proefdieren wor den gebruikt, blijft bestaan en wordt binnenkort een zelfstan dige stichting. Die knoop is doorgehakt nu staatssecretaris Nuis van onderwijs en weten schappen heeft besloten het in financiële nood verkerende centrum vanaf 1996 jaarlijks 4,5 miljoen gulden subsidie te ge ven. Nuis denkt dat het cen trum op termijn kan uitgroeien tot een onmisbaar zelfstandig centrum voor onderzoek naar ernstige ziekten, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Het primatencentrum, dat als verzelfstandigde stichting ver der gaat onder de naam Biome dical Primate Research Centre (BPRC), maakt gebruik van proeven op chimpansees en rhesusaapjes. Dit om medicij nen te vinden tegen ziekten als AIDS, malaria en de ziekte van Parkison. Ook doet het centrum met behulp van dierproeven onderzoek naar transplantaties miljoen gulden bijeen vergaren. Nuijs heeft overigens bepaald dat het BPRC aan stringente voorwaarden moet voldoen. De proeven op dieren moeten ethisch en wetenschappelijk ge toetst worden op nut en nood zaak en de verblijven van de dieren dienen voor bijna 10 mil joen gulden aangepast te wor den. utrecht/groenlo Onderzoek naar moord in 1975 stopgezet na zelfdoding verdachte derzoek naar 's mans betrok kenheid bij de moord. De 73-ja- rige man kwam afgelopen zo mer in beeld nadat hij zich te genover familie had uitgelaten over de oude moordzaak. Ver volgens werd hij aangehouden; en zat hij een aantal dagen vast tot de rechtbank hem weer liet gaan. De politie zegt dat de ver dachte heeft bekend. Volgens de advocaat is de bekentenis la ter weer ingetrokken. Een 73-jarige verdachte, die verdacht wordt van de moord in 1975 op een Bilthovense scho liere, heeft maandag in zijn woonplaats Groenlo de hand aan zichzelf geslagen. Een woordvoerder van het politie district Achterhoek heeft dat gisteren bevestigd. Door de dood van de man komt een ein de aan het gerechtelijk vooron- purmerend gpd De zwaar overspannen Volen- damse vrouw, die vier dagen 'il legaal' opgesloten heeft gezeten in een Purmerendse politiecel, is gistermiddag onverwacht overgebracht naar psychiatrisch ziekenhuis Duin en Bosch. Op aandrang van officier van justi tie N. van der Werf, burgemees ter T. van Dam van Purmerend en algemeen directeur M. Smit van de Riagg heeft het zieken huis in Castricum besloten de vrouw met. voorrang op te ne- De 41-jarige Volendamse was vrijdagmiddag opgesloten om dat zij het verkeer in haar woonplaats, en later ook in Pur merend, regelmatig in gevaar bracht door midden op de weg te gaan zitten of liggen. Ook deed zij verzonnen aangiften waarin zij zelf de hoofdrol speelde. De politie had eerder de Riagg ingeschakeld om te berei ken dat de vrouw verplicht op genomen zou worden in een in richting. De psychiater vond echter dat haar gedrag daar on voldoende aanleiding toe gaf. De vrouw staat al geruime lijd onder psychiatrisch toezicht. aalten gpd De Aaltense PvdA-fractievoorzitter Meh- med Kaplan is trots. Trots dat hij succes vol heeft bemiddeld in de Vlaardingse hoofddoekjesaffaire. Het probleem waar islamologen jaren op studeerden, loste het raadslid in korte tijd op tot tevreden heid van alle partijen. Kijkend naar het TV-programma Nova nam Kaplan, die van Turkse origine is, enkele dagen geleden kennis van de achtergronden in de Vlaardingse affaire. Zoals bekend dreigden de twee dochters van de plaatsvervangend imam M. Fi- dan van school te worden gestuurd om dat ze van pa hun hoofddoekjes tijdens de gymles moesten ophouden. Het conflict tussen Fidan en de Openba- neenschan. duurde al i een jaar. De gymleraren stonden wel toe dat de Turkse meisjes armen, hals en be nen bedekt hielden, maar vonden het gevaarlijk dat de meisjes tijdens het gymmen een hoofddoek bleven dragen. Volgens de Koran, het heilige boek van de islam, mogen bij een vrouw na de eerste ongesteldheid alleen handen, voeten en gezicht zichtbaar zijn. Vader Fidan vindt echter dat zijn dochters ook tijdens de gymles de regels van de Koran moeten opvolgen. Hij noemt zichzelf geen fanatieke moslim. „Niet ik ben streng maar de Koran is streng", zegt hij. Kaplan kwam met een even simpele als geniale oplossing. Als het hoofddoekje nu eens niet wordt vastgeknoopt onder de kin maar achter het hoofd. Hij weet uit eigen waarneming dat in verschillen- slamitische streken dat geen onge- wone dracht is. Om de hals te bedekken kunnen de meisjes vervolgens een col trui dragen. Zowel de vader als de school blijkt hier prima mee te kunnen leven. Kaplan: „Toen ikdeTV-uitzendingzag dacht ik: dat gaat mis. Als de rechter een uitspraak moet doen komt er een con flict. Wat hij ook beslist. Als de rechter de conservatieve islamieten gelijk geeft, zullen ze steeds verder gaan. Geeft de rechter hen ongelijk, dan zeggen ze dat hun religie niet wordt geaccepteerd en houden ze zich niet aan de uitspraak". Kort daarna werd de Aaltense politicus benaderd. „Mensen uit de Turkse ge meenschap vroegen me te bemiddelen. Dat wordt me wel vaker gevraagd bij Turkse of islamitische aangelegenheden. Ik heb een afspraak gemaakt, ben naar Vlaardingen gereden en heb met de imam, de vader en nog iemand van de moskee gesproken. Ik heb hen mijn op lossing voorgelegd. Ze zeiden dat ze het zouden bespreken. Maar nog voordat ik in de auto zat, kwam de vader me al na en zei: Kaplan, ik accepteer je oplos sing." Inmiddels heeft zoals gisteren gemeld de school laten weten met de oplossing van de Aaltenaar te kunnen leven. I Iet groot ste 'gezondheidsrisico' is geweken als de hoofddoek niet onder de kin wordt vast- geknoopt. Kaplan heeft gisteren van sportwethouder van Vlaardingen Van der Steen te horen gekregen dat ook met de schoolinspectie akkoord gaat met zijn vondst. Volgens Kaplan is de door hem aangedragen oplossing in heel Neder land prima bruikbaar en kan ze veel na righeid voorkomen. Dubbelgangers van minister Wijers vai ren van Milieudefensie een taart in de goed smaken. economische zaken Groen Links-voorman Rosenmöller kregen giste- orm van een kerncentrale. De dubbelgangers lieten zich het gebak FOTO GPD CEES ZORN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5