'Beveiligers helpen politie bij rampen' Recreant voelt zich onveilig i Randstad GS Geen kamer voor koningin in Noord- en Zuid-Holland Nieuwe parkeergarage in Amsterdam Leidse hoogleraar wordt directeur Clingendael Schiphol worstelt met lawaaiige vliegtuigen SOORT ZOEKT SAAB. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 OE De politie Hollands Midden roept bij de bestrijding van rampen voortaan de hulp in van beveiligingsbedrijven. Bij deze bedrijven is veel kennis aanwezig over het snel ontruimen van panden, gevaarlijke stoffen en ontploffin gen. Ook de beveiliging van bedrijfsterreinen wordt steeds meer aan particulieren overgedragen. De politie hoopt zo meer tijd over te houden voor andere politieta ken. leiderdorp monica wesselinc De inschakeling van particuliere bedrijven bij de rampenbestrij ding is een uitvloeisel van de overeenkomst die gisteren is ge tekend door de Particuliere Be veiligingsorganisatie en de Raad van Hoofdcommissarissen van de politie. Daarin is afgesproken dat de beveiligers meer mogen en zullen doen, zij het dat ge weld en het dragen van een wa pen voorbehouden blijft aan de politie. Volgens J. La Riviére van Hol lands Midden is er in deze regio al een nauwe samenwerking tussen de particuliere beveili gingsbedrijven en de politie. Zo hebben de partijen afgesproken dat de politie niet direct na een alarmmelding uitrukt, maar dat een beveiligingsman dat doet. „Als hij dan doorgeeft dat het echt hommeles is, gaan wij met grote spoed erop af. Zo voor kom je eindeloos voor niets uit rukken door de politie. Immers, 95 procent van de meldingen zijn vals". Volgens La Riviére is er in de ze regio een aantal beveiligings bedrijven dat enorm veel erva ring heeft opgedaan bij ram penbestrijding in de hele we reld. „En die kennis moet je ge bruiken. Wij willen dus met die bedrijven gaan samenwerken bij de bestrijding van rampen". Als 'tegenprestatie' besteedt de politie werkaamheden als arres tantenbewaking, uit aan parti culiere bedrijven. Voor de burger zal er op straat naar de idee van La Rivié re niet zo erg veel veranderen: „Wel zal wel duidelijker zijn wie wat doet". Uniformen Overigens pleitte minister H. Dijkstal (binnenlandse zaken) er gisteren voor om de unifor men van agenten en beveili gingsbeambten nog eens onder de loupe te nemen: „Het uiter lijk onderscheid tussen politie, toezichthouders en particuliere beveiligers is vaak moeilijk te zien. Het is zinvol eens te on derzoeken hoe de uniformen dusdanig zijn aan te passen dat elke burger meteen kan zien met wie hij te doen heeft." Boot vlotgetrokken in Westerschelde Zijn e hansweert Wijsmuller Salvage en Multraship Terne gisteravond laat in geslaagd de autocarrier Aya II te bergen Westerschelde. De zwaar beschadigde boot was begin vorige week na een aanvaring op een zandplaat ter hoogte van Osse nisse 'gezet'. Man opgepakt voor kinderporno De jeugd- en zedenpolitie heeft in Amsterdam een 31-jarige man gearresteerd die wordt verdacht van het maken en het in bezit hebben van kinderpornografie. De politie heeft 71 foto's in beslag genomen die voor het merendeel kinderporno vertonen. Op de foto's staan een meisje van drie jaar en een volwassen man en vrouw. Een medewerker van een ontwikkelbedrijf ont dekte de foto's en tipte de politie. Die kwam op het spoor van de man. Het kind is van een kennis van de verdachte. De ouders wisten van niets, aldus een politie-woordvoerder dinsdag. 'Gewurgde' hotelgast gewoon dood Amsterdam De 47-jarige man die maandag dood werd aange troffen in een hotel aan de Utrechtsestraat, blijkt een natuurlijke dood te zijn gestorven. De politie ging er aanvankelijk vanuit dat de man was gewurgd. In verband daarmee werd een 38-jarige kamergenoot aangehouden, die inmiddels op vrije voeten is ge steld. Sectie wees uit dat de hotelgast is overleden aan een her senbloeding. Havenstaking Amsterdam beëindigd Amsterdam De werkonderbreking bij het Amsterdamse over slagbedrijf OBA is gisteren aan het eind van de middag beëin digd, nadat de directie met de rechter had gedreigd. De directie wilde de werknemers aansprakelijk stellen voor de schade. De bonden raadden daarop het personeel aan het werk te hervat- De 127 werknemers weigerden sinds maandagmiddag 15.00 uur aan het werk te gaan. Oorzaak van de werkonderbreking was een conflict met directeur Van de Vijver. Volgens de secretaris van de ondernemingsraad, F. Grobben, ontstond het conflict toen de directeur, vorige week, een werknemer dreigde te ont slaan of over te plaatsen. De man, een kraandrijver, had schade veroorzaakt tijdens zijn werk. Volgens het personeel was een be- drijfsfout echter de oorzaak. den haag/haarlem monica wesseling/gpd De ambtswoning van de com missaris der Koningin van Noord-Holland doet het al jaren zonder koninklijke slaapkamer en Zuid-Holland hééft niet eens een commissariswoning. In Rotterdam is het nachtverblijf ;voor de koningin het gesprek van de dag nu daar in het toe- komstige huis van burgemees- ter Peper geen ruimte voor is. Volgens de traditie hoort elke commissaris van de koningin verplicht een slaapkamer vrij te houden voor de vorstin. Het aan te kopen huis van Peper is in beeld om over drie jaar onder- komen te worden voor de com- missaris van de koningin van de stadsprovincie Rijnmond. De aankoop van de woning staat echter op losse schroeven nu het pand te klein blijkt voor bet inbouwen van een koninklijk onderkomen. Noord-Holland had tot 1976 een appartementje voor ko ninklijk bezoek. De ruimte was onderdeel van de Haarlemse ambtswoning van de commis saris van de koningin. Bij het aantreden van commissaris R. •de Wit zag deze af van het ge bruik van de dienstwoning, zo dat het pand sindsdien in ge bruik is als vergaderruimte en leslokaal. Ook Zuid-Holland heeft in een grijs verleden de beschik king gehad over een koninklijk optrekje. Ten tijde saris Vrolijk, de voorganger S. Patijn, resideerde de saris nog in Wassenaar in een huis waar ook voor de majesteit een kamer was ingeruimd. Vro lijk schafte dit gebruik al af en ook Patijn verkoos zijn eigen woning in Voorburg. Bij officiële bezoeken van de koningin aan Zuid-Holland ging zij 's avonds 'gewoon naar huis'. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst is het inrichten van een aparte kamer voor de koningin, 'een verouderd gewoonterecht'. „Sinds er auto's en helikopters zijn. zijn die overnachtingsmo gelijkheden in het land achter haald", aldus een zegsman. Volgens een woordvoerder van de gemeente Rotterdam is het 'slaapkamerverhaal' ook niet echt als argument gebruikt in de discussie. „Dat is in een lacherige sfeer gebeurd, maar door de buitenwacht blijkbaar i opgepikt" Amsterdam De Nieuwe Zijds Voorburgwal in Amsterdam is voor een belangrijk deel veranderd in een grote bouwput, nodig voor de constructie v grote parkeergara- Onderzoek naaf-J erfelijke aanleg voor migraine £e LEIDEN ANPhnp felg Het Academisch Ziekenhijkt. Leiden (AZL) gaat onderzo^na doen naar de erfelijke aan%o' van migraine. Eerst bekijkéjrp neurologen en genetici ee)U2 zeldzame vorm waarvan Jisti vaststaat dat die erfelijk $nj. De gegevens die daanfcel voortkomen, worden latype toegepast bij onderzoek vijn meer algemene vormen v%tk migraine. >va Voor het onderzoek is tyn c AZL op zoek naar familitjn waar meer dan drie mensejn c regelmatig migraine-aanvalrw len hebben. Naar schattirjou heeft in Nederland' zev&ke procent van de mannen élijk twaalf procent van de vroifce, wen regelmatig een aanvf d; Dat kan eens per week zijn L\n enkele malen per jaar, mastf o gemiddeld is het anderh&nv keer per maand. Mij In hun onderzoeken richiee ten neurologen en genetiLt; zich vooral op het ontdekke^ di van de erfelijke aanleg dijen bepaalt of iemand hoofdpijfyak aanvallen krijgt. In het blaLv Cicero van het AZL waai schuwt neuroloog D. Ferrai voor te veel enthousiasme""" De meewerkende mensej in bewijzen vooral de weten _E schap een dienst, maar moe - ten afwachten of zij er zeln ook baat bij hebben. o De Leidse hoogleraar A. van Staden (52) wordt per 1 januari de nieuwe directeur van het in stituut voor internationale be trekkingen Clingendael. Hij is de opvolger van J. Voorhoeve, de huidige minister van defen- Van Staden is in Leiden ver bonden aan de rechtenfaculteit en doceert er al internationale betrekkingen. Vanuit die functie had hij al contacten met Clin gendael. De nieuwe directeur verwacht dat Clingendael de ko mende jaren nieuwe onder zoeksterreinen zal betreden. „In het verleden heeft het zwaarte punt gelegen op de traditionele veiligheidsproblematiek, de vrees voor een kernoorlog. De verandering in met name de oost-westverhoudingen brengt een heroriëntatie met zich mee. Naast vrede en veiligheid zullen onderwerpen als de milieupro blematiek, de economische machtsverhoudingen, mensen rechten, technologie en de posi tie van Europa in de wereld be langrijker worden voor Clingen dael." Van Staden voorziet echter geen abrupte koerswijziging. „Mijn voorganger heeft Clin gendael op de Europese kaart gezet. Het is een van de voor aanstaande opleidingsinstituten voor niet alleen Nederlandse di plomaten. In eerste instantie zal ik vooral op de winkel passen en geleidelijk nieuwe initiatie ven nemen." De nieuwe directeur zal overi gens in Leiden aanblijven als deeltijdhoogleraar. „Dat was voor mij een heel belangrijke voorwaarde voor de benoe ming." Van Staden is sinds 1971 verbonden aan de Leidse uni versiteit. Sinds 1977 is hij pro fessor. Over zijn keus voor Clin gendael zegt hij: „Het is goed voor iedereen om na verloop van tijd in een andere werksitu atie te verkeren. Daarnaast wil ook in de praktijk iets uitrichten met het vak wat ik doceer. Clin gendael biedt die mogelijkheid. Wat dat betreft ben ik ook aan gestoken door mijn lidmaad- schap van de adviesraad voor vrede en veiligheid." Van Staden zegt desgevraagd dat de bezuinigingen op het ho ger onderwijs niet doorslagge vend waren voor zijn vertrek. „Maar de permanente onrust aan de universiteit en het ge brek aan perspectief voor jonge ren, ook voor briljante promo vendi, heeft, wel een rol ge speeld. Maar ik ben ook zeer ge hecht aan de Leidse universiteit, dat is ook reden om in deeltijd aan te willen blijven." 'Ringvaart Haarlemmermeer dreigt dicht te slibben' haarlemmermeer. De Ringvaart van de Haarlem mermeer dreigt dicht te slibben. Dat meldt het Centraal Overleg Vaarwegen (COV), een belan- genorgaan van onder anderen schippers en baggeraars, in zijn nieuwe Vaarwegenbeleidsplan. Een verbetering van de vaar- diepte van de Ringvaart is vol gens het COV op korte termijn geboden. Slibvorming levert hier en daar al problemen op, waardoor de economisch ge zien belangrijke aanvoer van brandstof voor Schiphol in de knel kan komen. Schiphol heeft laten weten de aanvoer van ker osine over water niet te kunnen missen, ondanks de ingebruik stellingvan een pijplijn. Ook de havens van Amster dam, IJmuiden, Beverwijk en Den Helder zijn indieper gewor den. Hiervoor zal, aldus het COV, eveneens snel een oplos sing moeten worden gevonden. IJmuiden kampt bovendien met een tekort aan ligplaatsen aan de buitenzijde voor de op schutting wachtende schepen. De belangenorganisatie heeft weinig vertrouwen in gemeen- ir liet gi s over het uitdiepen van dichte jg slibde vaarwegen en het beha van sluizen en bruggen. Ze li daarom dat het rijk 'het vod tj touw neemt'. De provincie Noord-Hollai wil paal en perk stellen aan lj te snel varen in de Ringvaa) De boete van 125 gulden wor, te laag geacht om snelheidsmj a niakken tot inkeer te brengej Schippers die drie maal betra, - worden op een overtredil kunnen in het vervolg ook ei i, dwangsom tegemoet zien. De hoogte van de dwangsoj is nog onderwerp van beraa De strafmaatregelen gelden nl alleen voor schippers die hard; varen dan de toelaten snelhei maar ook voor schepen die gn ter zijn dan bepaalde mat mum-afmetingen. Te grote wj terverplaatsing door de scheej vaart kan schade toebrengt t aan vaarweg, oevers en afgi j meerde schepen. In de Rinj vaart bedraagt de maximuij snelheid voor de recreatievaa j 9 kilometer per uur en voor d beroepsvaart 6 kilometer pi Professor A. van Staden, de nieuwe directeur v gehecht aan de Leidse universiteit." Recreanten voelen zich in veel recreatiegebieden niet meer veilig. Ze zijn bang voor bedrei gingen en berovingen en krijgen te maken met vernieling en ver vuiling. Vergeleken met steden, zijn recreatiegebieden nog vei lig. Door de toenemende crimi naliteit dreigt dat echter te ver anderen. Dat staat in het gisteren ge presenteerde rapport 'Veilig re creëren', van de Stichting Re creatie. Om dat onveilige gevoel terug te dringen, moeten de re creatieschappen samenwerken met gemeenten, politie en be langhebbenden. Alleen een ge zamenlijk optreden kan de vei ligheid verbeteren, meldt de stichting. Bovendien moeten re creanten betere informatie krij gen over de behaalde resulta ten. De Raad voor de Openlucht recreatie maakte zich vrijdag in een terugblik op het vakantie seizoen 1994 al grote zorgen over de toenemende criminali teit in recreatiegebieden. De Stichting Recreatie sluit zich hierbij aan. Het aangeboden rapport moet dienen als „kook boek". Alle ingrediënten -vor men van sociale onveiligheid en mogelijke oplossingen- zitten Twee of drie recreatieschap pen moeten, als het aan de stichting ligt, een jaar proef draaien met een zogeheten to taal-veiligheidsplan. Dat plan moet als blauwdruk dienen voor andere recreatieschappen. Recreatiegebieden in de Rand stad kunnen een 'gidsfunctie' vervullen, omdat ze al te maken hebben met vormen van crimi naliteit die later ook in de rest van Nederland de kop op kun nen steken. Discussie Milieu-overtredingen en geweld -in het bijzonder tegen homo's- baren de stichting de grootste zorgen. „Daarnaast veroorzaken drugshandel, vandalisme, stro perij en verkeers- en vaarover- tredingen toenemende over last." Volgens het rapport kan ge meentelijk beleid directe gevol gen hebben voor de sociale on veiligheid in recreatiegebieden: „Als een gemeente homo-ont moetingsplaatsen in stedelijke gebieden ontmoedigt, leidt dat tot verplaatsing van de proble matiek naar de recreatiegebie den. De strengere milieuwetge ving heeft dumping van huis- en chemisch afval tot gevolg." Volgens de samenstellers van het rapport staat of valt sociale veiligheid bij controle en toe zicht. Mede door de lage priori teit die de politie toekent aan het toezicht op recreatiegebie den, pleiten zij voor het aanstel len van onbezoldigde opspo ringsambtenaren. Verder den ken ze aan het inzetten van 300 tot 500 natuur- en recreatie- wachten. De sociale veiligheid van een recreatiegebied kan pas effect hebben als het ook zichtbaar is voor de recreant, personeel, on dernemers, gemeenten en da ders. Hoe dat moet, is nog on derwerp van discussie. STRIKT PERSOONLIJK SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN De luchthaven Schiphol stu deert op extra maatregelen om het aantal lawaaiige vliegtuigen op korte termijn te beperken. Het percentage hoofdstuk 2- vliegtuigen (de grootste herrie makers) moet binnen drie jaar worden gehalveerd. Als dit niet lukt, dreigt er een overschrij ding van de wettelijke geluidzo ne rond Schiphol die eind 1995 wordt vastgesteld. Schiphol voert hierover ge sprekken met rijksoverheid en luchtvaartmaatschappijen. Een aantal maatschappijen, zoals de KLM, is al bezig oudere toestel- luidruchtige modellen. Maar voor de luchthaven is het moei lijk om ook buitenlandse maat schappijen tot dergelijke kost bare maatregelen te bewegen. Binnenskamers studeert Schiphol op mogelijkheden om een vermindering van het aan tal lawaaiige toestellen af te dwingen, zoals een forse tariefs verhoging voor bepaalde vlieg tuigtypes. Maar volgens presi dent-directeur H. Smits van Schiphol is het nog geen uitge maakte zaak dat de landingsta rieven worden verhoogd: „In april of mei komen we met een pakket maatregelen dat ook draagvlak heeft bij de lucht- GELD LENEN? WAAR ANDERS DAN BIJ DEGKB LEIDEN! Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk piet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f253,49 10,4% f20.000,- 48 maanden f506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18