Dialoog onderwerp Pastoraal Overleg fV 'Kerken laten deskundigheid onbenut' P Kerk Samenleving Interkerkelijke aanpak seksueel misbruik nodig Engelse homo's protesteren in rk-kerkdienst met condooms 9 ENSI WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 DICK VAN DER PI BUITENLAND KORT Duitse moslims In Duitsland is een centrale raad van moslims opgericht. Deze komt in de plaats van de Islamitische werkgroep in Duitsland. De oude bena ming was geen goede aan duiding voor de koepelorga nisatie. Bij de centrale raad zijn 15 moslimorganisaties met meer dan 1200 moskee- en aangesloten. Zij represen teren ongeveer 70 procent van de ongeveer drie miljoen moslims in Duitsland. Kinderbisschop Bisschop Maria jepsen van de Evangelische Kerk in Hamburg installeert volgen de week maandag drie 'kin derbisschoppen'. Daarmee wordt een bijna 700 jaar ou de traditie in ere hersteld. Svenja Scheele (12), Felix Brünchen (11) en .Nadine Gabbert (12) zullen hun ambt tot 28 december bekle den. Zij moeten de aandacht vestigen op de positie van kinderen in kerk en samenle ving. Dit gaan ze doen door preken te houden en door voor te gaan in een kinder processie. Verder komt er een podiumdiscussie over de rechten van het kind. Racisme De Britse kerken hebben gis teren in een petitie, voorzien van ruim 30.000 handteke ningen, geprotesteerd tegen de uitzetting van illegalen. De actie is een initiatief van de kerkelijke commissie te gen racisme en van de Britse Raad van Kerken. De petitie is aangeboden aan de minis ter van binnenlandse zaken. De petitie volgt op de dood van een illegale Nigeriaan die op de vlucht voor de politie van een flatgebouw viel. Het gebeurde op een vroege zon dagmorgen toen Joseph Nnalue op het punt stond naar de kerk te gaan. Hij laat een zwangere vrouw en twee kleine kinderen achter. ,,VeeI gezinnen van illegalen leven in grote angst", zei de angli caanse bisschop Roger Sains- bury van Barking bij de aan bieding van de petitie. „De wetten moeten soepeler wor den toegepast. Anders ko men er meer trauma's, meer ellende en misschien wel meer doden." In de petitie vragen de ondertekenaars uitzetting stop te zetten van illegalen die langer dan vijf jaar in Groot-Brittannië wo nen of die kinderen hebben die in het Verenigd Konink rijk zijn geboren. Ierse RK Kerk De Rooms-Katholieke Kerk in Ierland gaat priesters die zich schuldig hebben ge maakt aan het seksueel mis bruiken van kinderen hard aanpakken. Dit heeft kardi naal Cahal Daly gisteren ge zegd in een reactie op twee gevallen waarbij priesters zich aan kinderen hadden vergrepen. „De Kerk denkt er niet aan zulke zaken in de doofpot te stoppen of wie dan ook de hand boven het hoofd te houden", aldus de kardinaal in een interview met de BBC, dat was opge nomen in Armagh, het cen trum van de Ierse RK Kerk. Verdachten zullen onmiddel lijk aan de politie worden overgeleverd zodra er duide lijke aanwijzingen zijn. Het verraad dat de Kerk voelt, is niets vergeleken met de pijn van de slachtoffers en hun familieleden. Levens worden verwoest, aldus Daly. Pries ters die zich daaraan schul dig hebben gemaakt, moeten een therapeutische behande ling ondergaan. Verder mo gen ze in hun werk nooit weer met kinderen te maken krijgen, zdl de kardinaal. Bisschoppen zullen komend weekeinde hoofdzakelijk luisteren Het Landelijk Pastoraal Overleg, het inspraakorgaan van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland, wijdt zich ko mend weekeinde geheel aan het thema dialoog. Kortge leden heeft een door de bisschoppen ingestelde dialoog commissie voorstellen gedaan die moeten leiden tot het einde van de polarisatie. den haag ANP1989 het LPO een 'kolos op le men voeten'. Het had toen 25 aanbevelingen over diakonie en maatschappij geformuleerd, die door nadere concretisering dui delijker moesten worden, aldus Simonis. Zijn collega Ernst zei toen dat het LPO 'geen nieuwe gezichtspunten' naar voren had gebracht. Desalniettemin spraken de bisschoppen in 1991 uit dat ze een voortzetting van het LPO wilden. Het is volgens hen niet alleen een platform waarop de katholieke geloofsgemeenschap in Nederland tot een zinvolle uitwisseling van gedachten komt, maar het vervult ook een goede functie als plaats van ontmoeting en bemoediging. LPO, waar voor De bisschoppen zullen zich bij de LPO-zitting 'luisterend' op stellen, zei kardinaal Simonis. Ruim een week later bespreken zij zelf het rapport van de com missie. Van het LPO wordt ver wacht dat het tot een praktisch model voor de binnenkerkelijke dialoog komt. Het LPO wordt altijd voor een periode van vier jaar bijeenge roepen. Deelnemers zijn de ze ven bisschoppen en vier hulp bisschoppen, acht afgevaardig den per bisdom en verder verte genwoordigers van orden en congregaties, kerkelijke en maatschappelijke werkvelden plus twaalf gecoöpteerde leden. Kardinaal Simonis noemde in het eerst het bisdom Roermond aanwezig is, zal niet alleen the ma's behandelen die door de bisschoppen zijn aangedragen. Er is nu ook ruimte ingebouwd voor de behandeling van actue le zaken. Daartoe hebben de bisschoppen vorig jaar besloten. Verder is het nieuwe LPO bre der en evenwichtiger van sa menstelling. Naast de bisschop pen en de 56 afgevaardigden, de kern van de 120 deelnemers, en de vertegenwoordigers van de organisaties, kan het bestuur (in het kerkelijk jargon agenda commissie geheten) zelf 12 le den benoemen uit groeperin gen waarvan de aanwezigheid van belang is voor een goede af spiegeling van de geledingen in de rk-geloofsgemeenschap. Uit bewegingen die op kerkelijk ter rein actief zijn en uit theologen. De Acht Mei Beweging heeft af gelopen weekeinde besloten het LPO te vragen één of meer mensen uit haar midden als ge coöpteerde leden te kiezen. Er moet een interkerkelijke klachtenprocedure komen voor de aanpak van seksueel misbruik door predikanten en pastores. Een gezamenlijke commissie zou de klacht kun nen onderzoeken, waarna de betreffende kerk zelf maatre gelen neemt. Verder is een be roepscode voor predikanten hard nodig. Dit is de uitkomst van een beraad over dit onderwerp, dat gisteren in Driebergen is gehouden. Daaraan werd deel genomen door vertegenwoor-1 digers van de drie Samen op Weg-kerken (hervormd, gere formeerd, luthers) en van drie 'kleine' kerken (doopsgezind, remonstrant en vrij-evange- lisch). Tot dusver hebben alleen de Gereformeerde Kerken in Ne derland dergelijke richtlijnen. De andere kerken laten vaak klachten over seksueel mis bruik behandelen door com missies die ook andere vor men van laakbaar gedrag be oordelen. De kleine kerken willen wel aan een gezamenlijke proce dure meedoen. Zij kunnen in eigen kring moeilijk voldoende mensen met de juiste deskun digheid en distantie vinden om een eigen commissie op te zetten. De gereformeerde synode aanvaardde dit voorjaar een regeling waarbij een onafhan kelijke commissie de klachten onderzoekt. Zij brengt dan een dringend advies aan de Kerk over schorsing of ontheffing uit het ambt als een predikant over de schreef is gegaan. Deze regeling betekent rechtsgelijkheid, zowel voor de klager als de aangeklaagde, en waarborgt ook onafhankelijk heid. Er is altijd sprake van be langenverstrengeling als een kerkeraad over een klacht van een gemeentelid moet oorde len. Bovendien heeft een lan delijke commissie de benodig de deskundigheid, wat van een kerkeraad kan worden betwij feld. Symposium markeert het einde van het Areopagus-beraad Kerken maken volgens emeri tus-hoogleraar public relations A. van der Meiden te weinig ge bruik van deskundigheid van de eigen gemeenteleden. „De ken nis. van een gemeentelid die door de week als accountant werkt, kan ook in het kerkewerk uitstekend benut worden", zei Van der Meiden in Hilversum op het symposium 'Kansen voor kerken'. Het symposium, bedoeld als heroriëntatie op het manage ment van kerken, markeert het einde van het zogenoemde Areopagus-beraad. De zakenlie den C. den Hollander en J. van der Beek, twee kerkelijk betrok ken gereformeerden, zagen in de jaren tachtig de leegloop van vele kerken met lede ogen aan. Waarom maken die kerken geen gebruik van marketing technieken om hun 'produkt' aan de man te brengen, vroegen de twee zich af. De twee zakenvrienden be sloten in 1987 tot de oprichting van het Areopagus-beraad. Met de naam verwezen zé naar het optreden van Paulus op de berg Areopagus in Athene, dat vol gens hen getuigde van zo'n aanpak. Den Hollander en Van der Beek verzamelden twaalf leidinggevende personen uit het bedrijfsleven, de politiek en de wetenschap. Na een jaar brain stormen benaderde deze groep deskundigen een aantal kerken. Zeven jaar later constateren de oprichters dat hun werk is gedaan, het beraad heeft zich- Prof. dr. A. zelf overbodig gemaakt. Vooral de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Remonstrant se Broederschap hebben hun voordeel gedaan met de advie zen, zo constateren ze tevreden. Er wordt binnen die genoot schappen bijvoorbeeld bedrijfs matiger nagedacht over na te streven doelen en de middelen die daarvoor beschikbaar zijn. Ds. P. Boomsma, synodevoor zitter van de Gereformeerde Kerken in Nederland, beaamt de constatering van de Areopa- gusoprichters. Er is in de Gere formeerde Kerk inderdaad een proces in gang gezet waarbij een 'meer zakelijke toon' werd aangeslagen, en dat proces is volgens hem versterkt door de adviezen van het beraad. En dat er bij de Remonstranten iets is veranderd staat volgens Areopus-oprichter Van der Beek als een paal boven water: ze haalden enkele jaren geleden zelfs een organisatiebureau bin nen om advies te krijgen over de manier waar ze zich beter konden 'verkopen'. Het beraad ondervond bij de gesprekken met de kerken in eerste instantie vaak tegenwer king, vooral door de gehanteer de taal. In de vocabulaire van de Areopagus-leden is de kerk een bedrijf, het woord van God het produkt, en de dominee de on dernemer. Van der Beek: „Ten diepste is de doelstelling van een kerk natuurlijk totaal ver schillend dan die van een be drijf. Het evangelie is wat an ders dan zeeppoeder. Maar waarom zou je bij het realiseren van je kerkelijke doelstelling niet gebruik maken van be drijfsmatige strategieën?" De sprekers op het symposi um waren het met elkaar eens: bedrijfsmatig denken bij het be sturen van kerkgenootschappen wordt steeds populairder. Maar tegelijkertijd konden ze instem men met Van der Meiden. De kerk laat inderdaad kansen lig gen doordat de deskundigheid in de kerkbank vaak niet wordt geraadpleegd. „Maar er is een begin gemaakt", constateert Van der Meiden. „De volgende stap zou kunnen zijn dat de voorzitter van een synode niet meer automatisch tevens predi kant is. Want een synodevoor zitter is in de eerste plaats manager." BEROEPINGSWERK Veertien homoseksuelen hebben een rk-kerk dienst in Londen verstoord uit protest tegen de Vaticaanse afwijzing van kunstmatige geboorten- beperking. In de Westminster-kathedraal lieten zij 55 met helium gevulde condooms los die naar het bijna 40 meter hoge plafond zweefden. „Con dooms houden aids tegen; condooms redden le vens", zongen de demonstranten. Met haar verbod op voorbehoedmiddelen ont moedigt de Rooms-Katholieke Kerk de toepassing van een effectieve methode om aids tegen te hou den, zei Peter Tatchell van de homoseksuele ac tiegroep Outrage (grof schandaal) in een geïm proviseerde preek tot de verbouwereerde kerk gangers. De Kerk veroordeelt miljoenen mensen ertoe met het aidsvirus te worden besmet. De 55 condooms stonden symbool voor de 55 mensen die over de hele wereld aids opliepen in de tien minuten die het protest duurde, aldus Tatchell. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Zaandam-, G R. van der Vegt, predikant voor bijzondere werk zaamheden te Amsterdam (geestelijk verzorger van de verpleeg- en verzor gingshuizen in de regio Amsterdam), wonende te Zaandam, die dit beroep heeft aangenomen; te Pïershil: J.F Kievit, kandidaat te Barneveld; te Aalburg: H. Russcher te Polsbroek; te Lunteren: J. Veldhuijzen te Putten Aangenomen: naar Franeker en Her- bayum: L A. Bergstra te Dantuma- woude (part-time). Bedankt: voor Hendrik-ldo-Ambacht (wijkgemeente Elim): U.W. van Sloot- en te Bergschenhoek. Bos, Nieuwe Achtergracht 81-3, 1018 WN Amsterdam, tel. 020- 6384068. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen, te Stadskanaal (wijk zuid): A.M, de Hullu te Rozenburg; te Ca- pelle aan den IJssel: G. Zomer te 't Harde; te Nijkerk (2e pred.plaats): A. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Elburg: P. den Butter ti Driebergen. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck DOOR. c>bze w EL<AAR sl-aa tJ. ÏNJDER.DAAD. AVAAR. daarwa KREEG. «O EEAJ KEURiSE VERwySBRiEF VOOR D6 CHiRüee. MEE. COLOFON HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoo OMBubHSMANanRdDr PalLwMel dag 11.30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR: Telefoon 071-3 POSTADRES 54,2300 AB Leiden Redactie 071-321921 KLACHTEN BEZORGING ma t/mvnj 18.00-19.30 uur, zat 10 00-12.00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER Zon en bewolking Door de ligging van een hogedruk- gebied pal boven ons land hield het rustige herfstweer gisteren aan met nog altijd weinig wind. Door een hardnekkig wolkendek had het weer een nogal sombere en saaie inslag. Het verschil met de voor gaande dagen zat 'm in de tempe ratuur, die een stuk lager lag; het kwik bleef steken bij een graad of 8. Dit is zeker niet het begin van een koudeperiode; van enige trans portkou is geen sprake. We hebben boven onze omgeving te maken met een stagnerende luchtmassa en die koelt in deze tijd van het jaar nu eenmaal af omdat de in straling van de zon minimaal is. De dagelijkse gang van de tempe ratuur wordt bij de huidige hoge- druksituatie vooral bepaald door de aanwezigheid of het ontbreken van bewolking. Als het flink opklaart, daalt het kwik in de komende nachten tot rond of even onder het vriespunt. We spreken dan van stralingsvorst, maar deze stelt erg weinig voor. Op plaatsen waar de laaghangende bewolking blijft han gen wordt het al helemaal niet koud; een wolkendek werkt immers als een warme deken, die de warm te aan het aardoppervlak vast houdt. Zon en bewolking zijn de voor naamste ingrediënten tijdens de HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het oosten droog en zonnige perioden. In het westen geleidelijk meer bewolking en voornamelijk aan de zuidkust van Ier land en Cornwall af en toe wat regen of motregen. Middagtemperatuur onge veer 8 graden, in Ierland enkele graden hoger. België en Luxemburg: droog. Middagtempera tuur ongveer 6 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Droog en perioden met zon. in het noordwesten eerst nog wolkenvelden. Middagtemperatuur van 6 graden in de noordoostelij ke departementen tot 12 inde zuidelijke. Vandaag wolkenvelden en langs de kust kans op regen. Morgen waarschijnlijk droog en wat meer zon. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele enkele regen- of onweersbuien, mogelijk met veel neerslag. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Spanje: Perioden met zon, ook nu en dan wol- kusten 16 tot 20 graden. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, mogelijk met veel neerslag. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 24graden, morgen koeler. Marokko: Westkust: Perioden met zon, vooral in het zuiden ook wolkenvelden en morgen kans op een regen- of onweersbui. Maxi mumtemperatuur vlak aan zee oplopend naar ongeveer 22 graden. Tunesië: Droog en flinke zonnige perioden. Maxi ma vlak aën zee ongeveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flinke perioden met zon, in de ijke departementen ook enkele Middagtemperatuur van ongeveer 13 graden rond Bordeaux en op het Centraal Massief tot 16 langs de Middellandse Zee. Bij Biarritz door föhn maxima tegen de 20 graden. Mallorca en Ibiza: 1 k-P elementen worden verdeeld. De kans op mist is in elk geval wat kleiner geworden omdat de wind nog wat verder toeneemt uit het zuidoosten. Een groot continent^ hogedrukgebied heeft Europa c gedeeld in een warm en koud gel deelte. De as van het luchtdruk-' maximum vinden we de komend^ J drie a vier dagen op de lijn Helsir ki-Rome. Aan de oostkant van dq lijn doet de winter erg zijn best. Noordenwinden dringen door tot diep in de Balkan en in Turkije, |0r(j met op uitgebreide schaal matigj in Rusland strenge vorst. Ps (er In West-Europa blijft de strominjjwe] zuid of zuidoost. Die lucht is aan vankelijk continentaal en dus befiirri trekkelijk koel, maar tijdens het jdo dichterbij met toenemende regeip kans. Het enigszins schrale weer: wordt waarschijnlijk in de loop vë SP' het weekeinde weer vervangen tgen door vochtige en zachte luchtstroeeni mingen van de oceaan. Terwijl hdcult boven Oost-Europa koud blijft, wenst december zich in onze orr geving voorlopig weinig winters ir te stellen. is), i ^/^io3o-f'6 n1 >e f r 6 5 /fe I, p( HT~y j '1 m j yWö tsa 1 L \,'J 7 "M i'rr t yïtüff is 1fi V 4 «ft '6 S> bewolkt regen Cfi opklaringen °"we" „i H f 19 temperatuur 10°° hecto'pasc* Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WO DO VR 30 40 30 10 10 10 zo3 zo4 z4 DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.25 Zon onder 16.3gsT( Maan op 06.10 Maan onder 15.; ,u(jj Waterstanden Katwijk Hoog water 01.08 13.30 Laag water 09.36 21.41 Weerrapporten 29 november 19 ui 10 3 tj^N Afwis mg. Waar- In de Po-vlakte op veel plaatsen n laaghangende bewolk en zonnige perioden, morgen in het zuidoosten toenemende kans' op een bui. Middagtemperatuur in de Po-vlakte tussen 7 en 11 graden, elders maxima ongeveer 15, op Sicilië 18 graden. Mor gen aan de Adriatische kust koeler. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Middagtem- ongeveer 18 graden. io 8 12 9 5. Griekenland en Kreta: Vandaag flinke perioden op het zuidelijk deel van de Egeische Zee ook wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur van 12 graden het tot 17 i westen. Morgen van het noorden uit toe nemende wind en bewolking, enkele buien en lagere temperaturen. In het westen blijft het morgen droog. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog, op Cyprus aanhoudend kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 12 graden op de Dardanellen tot 18 op Cy prus. Morgen langs de Turkse westkust toenemende wind, enkele buien en flink kouder. Duitsland: Droog en perioden n veer 5 graden. Zwitserland: Perioden met zon en droog. Maxima in de daleri meest tussen 5 en 10 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur in de dalen ongeveer 6 graden, morgen in het oosten wat kouder. Polen: Vandaag veranderlijk bewolkt en in het oosten kans op een sneeuwbui. Morgen droog, hier en daar mist of laaghangen de bewolking, ook plaatselijk zon. Mid dagtemperatuur van dicht bij het vries punt in het oosten tot +4 in het westen. 17 o. ^ei 01 tva 0.11 ge 0. opl al las! OJ nee 0 nv; Si ,eki o.c rvv o.< bil s;'rk rrk.. o.( et)< HEINZ P-A-& f-Z! H-£-T kV-A-S £-£-£■ G-£~ N-/-£-T lf-£-£-6.£-T-£.fV J-£ W T-£ Z-£- T- T-£jv W.0UX& *.£■-/. H-Z f BOES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14