Elf Chinezen betrapt bij dopingcontrole Rob Clerc haat Ton Sijbrands erger dan ooit toNog nooit zo'n goede Iieriode meegemaakt' Sport Lugdunum-speler De Vos trekt het niet meer Underjeans by Frank Rijkaard Spelers tegen degradatie naar amateurs SDAG 29 NOVEMBER 1994 19 juashcentrum in Den Haag i haag» Den Haag krijgt een squashcentrum met achttien ba- vanah. Het centrum wordt gebouwd naast de HoutrusthaJ. Binnen weken wordt een begin gemaakt met de bouw. In juni )5 moet de hal klaar zijn. Het nieuwe centrum behoort daar- •e tot de grootste van het land. Met de bouw is een bedrag ge- >eid van ongeveer zeven miljoen gulden. Tanje-jeugd zo sterk mogelijk naar WK rr» De KNVB zal in maart deelnemen aan het WK voor junio- in Nigeria. „We gaan met een zo sterk mogelijk elftal, want I willen de titel winnen", zei bondsvoorzitter Jeu Sprengers tandagavond in Zeist. Het WK voor spelers onder negentien ir is op een ongelukkig tijdstip gepland door de wereldvoet- klasibond FIFA. Zowel de nationale competitie als de Europese kertoernooien bevinden zich dan in beslissende stadia. Kan- tot 21 J}aten voor jong Oranje spelen op sleutelposities bij onder ïer Ajax, FC Twente en Fortuna Sittard. Die clubs hebben met het afstaan van hun talenten. C Den Haag verbouwt West-tribune KlaM haag» De voetbalclub FC Den Haag gaat de West-tribune rbouwen. Nog voor het einde van dit jaar wil de eerste-divisie- ib weer over drie volwaardige zittribunes beschikken. De 15-15 (gst-tribune wordt voorzien van zeshonderd stoeltjes. De luwkosten bedragen ongeveer 200.000 gulden. De club wil de •00 uurs vakken van ieder honderd plaatsen verkopen aan bedrijven, b hun personeelsleden of relaties kunnen uitnodigen voor een jitend ^strijd. Qm karakter van een gezinstribune te behouden, ime bez?1"^ ëeen gebruik gemaakt van hekken of een gracht. De schei- ng tussen het publiek en de spelers zal bestaan uit een brede rheelkuag asfalt. -17.0QT. an Moorsel probeert het weer fuwekerk a/d ussel Wielrenster Leontien van Moorsel gaat het Per proberen. De 24-jarige Boekelse miste wegens psychische :oblemen het grootste gedeelte van vorig seizoen. Ze heeft na >ed overleg met haar voormalige coach Frans van Diepen en jn opvolger Piet Hoekstra besloten haar wielercarrière weer op eve" pakken. Dinsdag bespreekt ze met de KNWU en Hoekstra het volgen programma. Het jaar wordt voor de voormalige we Mdkampioene vooral een testcase. „Ik ga proberen of het nog zoon verte^e Van Moorsel. „In principe wil ik nog twee jaar t ze erV|p°r8aan- Maar als ik me na een paar weken weer niet prettig Asoel, stop ik er mee." zo2oa(Visselend succes Leidse boksers elpunti ivende r|DENp)rje boksers van boksschool leiden hebben wisselend rol" en'^cës geboekt in Den Haag. Gisteravond won Faissel Belganou ot 58 kg) van de Hagenaar Turan op punten. Ook kreeg hij de üjlprijs. Cor Snoeren bokste in zijn eerste wedstrijd in het mid- engewicht onbeslist tegen G. de Vries. Verlies was er voor )800, Hvaargewicht Hot Jasmin tegen Angelo Jansen. vckeyploeg in vorm op WK ivolg van voorpagina ij3 Z° gen de Aziatische kampioen 1.00. iid-Korea, die zich zes weken 5600 leden in Hiroshima plaatste '•30- br het Olympisch toernooi n Atlanta 1996, was Oranje loral in de eerste twintig mi lten uitstekend op dreef. „Dat aren onze beste minuten op t WK", keek Bovelander terug. (Vij hielden de Zuidkoreanen >ed onder druk en dwongen alinsen af."*De Aziaten namen an toevlucht tot talloze over- Védingen, hetgeen resulteerde negen strafcorners in het eer- kwartier. Daarvan schoot bvelander de vierde, en zijn frste, in de 11e minuut op het lankier, 1-0. 27 "Een opluchting", zei de .hutter van Bloemendaal. Niet dat ik twijfelde aan mijn ai., daprner, maar nul uit zes was por mij toch ook wel een leenojjgjje le gek." De eerste drie ierden door Van den Honert 2l.3(fnomen- "Op de video hadden oo! fe gezien dat de push van Taco oe neer kans op succes bood", al- ,us Bovelander, „dus hadden naasje afgesproken dat Taco de erste twee of drie zou nemen." n de praktijk bleek de Zuidko- eaanse doelman Koo goed het log te hebben op de push van an den Honert. „Hij bleef goed oofaan", zag de Amsterdammer. I Op het eerste doelpunt van ge- ovelander op het WK volgde len serie fraai opgezette aanval - cin. Uit een lange hoekslag tikte j a| Melissen drie minuten later 2-0 "n. „We waren op weg naar een ponsterscore", dacht Delissen. Ik had na die 2-0 het gevoel nooit meer konden ver ezen. Onbewust had dat effect p de concentratie." Vooral bij executie van de strafcorners. Ja, i i het e wartier v ssen toe. De ploeg probeerde drie vari- jag nten uit: de push van Van den Honert, de klap van Bovelander de afschuifvariant. „Die 1 aatste ging volledig de mist in", ag Oltmans vanaf de bank. ■Het had geen zin andere vari- SPORT OP TV ib onderwater. c leiden rob v Harm de Vos stopt met voetballen. Het was een bericht dat door de trainer en spelers van Lugdunum afgelopen zondag niet al te serieus werd genomen. Maar de 31-jarige spits is een dag later nog altijd vastbesloten. „Ik kap ermee, het plezier in het spelletje is verdwenen." De wedstrijd tegen SJC verliep voor Lugdunum en voor De Vos afgelopen weekeinde allesbehalve lekker. De Kikkers verloren en De Vos kreeg twee keer geel. Flet was de bekende druppel. De Vos: „Ik ben het zat om elk weekeinde te worden geschopt. Dan krijg je weer een knal in je gezicht of een trap onder je donder. Als de scheidsrechter dan niets doet en ik rea geer me verbaal af. krijg ik de gele kaart. Ik kan het gewoon niet meer hebben." Vanavond speelt Lugdunum voor de Zil veren Molen bij LFC tegen Oegstgeest. „Daar zal ik niet verschijnen. Dat heb ik de trainer en de spelers ook gezegd, maar volgens mij geloven ze het niet. Ik heb er echter lang genoeg over nagedacht." Trainer Fer Nijhuis hoorde zijn aanval ler zondag ook iets roepen over stoppen, maar schaarde de opmerkingen onder de categorie 'primaire reacties'. Dat De Vos zegt definitief te stoppen, verbaast hem. „Och God, is het al zó ver? Ik weet dat Harm niet lekker in zijn vel zit. Blessures, irritaties en dan die rode kaart van zon dag, het is allemaal niet zo prettig. Het is natuurlijk zo dat hij nogal wat klappen op vangt in de voorhoede en hij is nou niet het type speler dat met snelheid of een at letische beweging een tackle ontwijkt. We zullen eens moeten praten, ik heb nog wel een optie achter de hand, waarbij hij op een andere plaats speelt en minder tackles krijgt te verduren. Harm is onze enige echte spits en daarom belangrijk voor Lugdunum. Dit is nou niet bepaald het goede moment om de boel in de steek te laten." Aanvoerder Cees van Tongeren denkt ook dat zijn teamgenoot impulsief heeft gehandeld. „Harm- heeft zondag geen prettige middag gehad, dat speelt mee. Aan de andere kant, hem kennende is dit besluit definitief. Als hij zou stoppen bij Lugdunum is dat natuurlijk doodzonde." anten uit te testen. De ploeg miste de vereiste scherpte bij de corner maar compenseerde dat met goed veldspel." Verontrus tend vond hij de magere con vertering van de corner niet. „De belangrijke corners scoor den wij wel. De eerste van Flop was belangrijk en de eerste van de tweede helft. Die ging er ook Oranje kreeg tegen Zuid-Korea en scoorde er twee keer uit. Van den Honert schoot nul uit vier, Bovelander twee uit acht en twee keer werd de bal afgeschoven. Daarmee kwam de ploeg na vier duels op 8 treffers uit 27 pogingen. „We kunnen beter", wist Oltmans, „maar het is nog steeds het hoogste gemiddelde van alle deelnemers." Zo staan de Duit sers op 3 uit 33, Australië op 1 uit 12, Pakistan 1 op 8 en Enge land 1 op 11. „Het is een kwes tie van concentratie", betoogde Bovelander. „Die was er niet al tijd tegen de Koreanen, omdat we de wedstrijd in onze zak hadden." „We moeten er vanavond nog eens rustig over praten", vond Oltmans. „En desnoods er wat extra op trainen." Delissen vond dat overdreven. Hij heeft in tien jaar Oranje nooit zo'n goede periode meegemaakt. „Het laatste half jaar heeft dit elftal beter gepresteerd dan elk ander Nederlands elftal. Het klikt binnen de ploeg. Flet gaat ons gemakkelijk af, maar ge makzuchtig worden we niet. Wij moeten in Sydney wereldkam pioen worden. We zitten keurig op schema." Voorkeur voor een tegenstander in de halve eindstrijd had hij niet. „Het zal wel Australië worden." Oltmans ging mee in die ver onderstelling. „Pakistan of Australië, het is mij om het even. Het zijn alletwee heerlijke tegenstanders." Het thuisvoor deel van Australië in het Home- bush Stadium nam hij op de koop toe. „Tot dusverre speel den de Australiërs niet overtui gend. Ze gingen niet geweldig om met de druk voor eigen pu bliek te presteren." Amsterdam De toekomst van Frank Rijkaard zal zich af gaan spelen in de wereld van garens, knoopjes en kraagjes. Het begon allemaal in Mi laan, uit de tijd dat hij nog bij AC onder contract stond. Samen met z'n vrouw Monique ging hij in de modestad van Europa op zoek naar pas send ondergoed. „Op straat zie je de mooiste creaties aan je voorbij trekken als het om bovenkleding gaat, maar mooi ondergoed kon ik niet ontdekken. Toen kwam ik op het idee om jeans te vertalen naar ondergoed. In Milaan had ik verder weinig tijd om het uit te werken, maar het bleef wel in m'n hoofd zitten". Terug in Amsterdam werkte hij het idee uit met vriend en mode-kenner Benny Garcia. Het eindprodukt ligt vanaf vandaag in de winkel. In de maten medium, large en extra large; in de kleuren indigo, black en ecru. Kostprijs tussen 19,95 (shirt Taurus) en 34,95 (shirt Aquarius of short Saturnus). „Sommigen geloven niet dat ik het zelf bedacht heb", vertelt Rijkaard. „Dat ik er alleen maar m'n naam aan gegeven heb. Maar dat is pertinent niet waar. Ik heb het bedacht, we hebben het samen ontwikkeld. foto cpd De Centrale Spelers Raad (CSR), de belan genvereniging van profvoetballers, wil het plan om promotie en degradatie tussen prof- en amateurvoetbal mogelijk te maken, torpederen. De voorzitter van de spelers- raad, Leidenaar Theo van Seggelen, kondig de dat gisteravond al aan. „Als het in het belang is van de spelers, zullen we dat zeker doen", aldus de voorzitter van de CSR. Van Seggelen heeft vooral bezwaar aangete kend tegen de paragraaf waarin staat dat clubs bij degradatie nog een jaar het recht hebben spelers te verkopen. De CSR is van mening dat spelers bij degradatie vrij moe ten zijn en clubs dan geen transfervergoe ding meer moeten kunnen claimen. Van Seggelen: „Anders zou een contractspeler tegen zijn wil gedwongen kunnen worden tot het bedrijven van amateurvoetbal. Dat is voor ons onaanvaardbaar". Van Seggelen heeft de clubs in het betaal de voetbal inmiddels van het standpunt van de CSR op de hoogte gesteld en neemt nu plaats in de wachtkamer. „Ooit", zo ver klaarde hij, „zal er toch iemand van de KNVB moeten komen die ons vertelt wat precies de gevolgen zijn van de plannen die ze hebben. Daarna zullen wij bepalen of wij gebruik zullen maken van ons vetorecht". Elf Chinese deelnemers aan de Aziatische Spelen, die on langs in Hiroshima werden gehouden/hebben positief gereageerd op de dopingcontrole. Dat maakte het Japan se persbureau Kyodo maandag bekend. De Olympische Council van Azië (OCA) bevestigde het bericht, maar voegde er aan toe dat de resultaten van de contra-exper tise nog niet allemaal bekend waren. „We verwachten de gegevens in de loop van dinsdag", aldus Muttaleb Ah mad, directeur van de OCA. „Pas dan kunnen we een of ficiële verklaring geven." Onder de elf betrapte deelne mers zouden zich acht top zwemmers bevinden. Gevoegd bij het feit dat wereldkampioen Yang Aihua al voor twee jaar is geschorst voor doping, en het Chinese zwemmen trilt op haar grondvesten. Onder de acht zou zich Lu Bin bevinden, die in september nog goud opdook tijdens het WK in Rome. Lu was de uitblin kende zwemster tijdens de Aziatische Spelen, waar China alle vijftien afstanden bij de vrouwen won. De 17-jarige stu dente uit de provincie Liaoning, waar ook de meeste atleten van wondertrainer Mu Junren van daan komen, pakte vier gouden twee zilveren medailles. Ze was in maart 1993. De medici van de FT NA vonden na een wedstrijd om de wereldbeker in Peking anabole steroïden. Dit jaar, voor de wereldkampioen schappen, gingen nog eens drie zwemmers voor de bijl. Dat wa ren Zhong Weiyue, Ren JCin en Bai Xiuyu, betrapt op verschil lende verboden middelen. Chi nese bondslieden bleven het systematische gebruik ontken nen. Ze verklaarden en bloc dat ze tegen doping waren en dat het bij de de betrapte zwem mers ging om individuele geval- „Het maakt niet uit wat de re- den was waarom ze drugs ge bruikte. maar ze moet worden geschorst", zei een woordvoer ster van de nationale bond over brak het wereldrecord op de 200 het geval-Zhong. „We eter wisselslag. Tijd» WK in Rome was ze goed voor drie gouden medailles (twee keer estafette) en twee zilveren. China won in Rome twaalf van de zestien titels bij de vrouwen. Yang, eveneens zeventien jaar jong, won de 400 meter vrije slag in Rome, maar werd min der dan een maand later be trapt op een veel te hoog gehal te testosteron. David Gerrard uit Nieuw-Zee- land, lid van de medische com missie van de wereldzwembond FINA, zei vorig jaar dat er te veel aanwijzingen waren die duid den op het gebruik van doping door Chinese atleten. „Signalen van het gebruik van steroïden en groeihormonen." Chinese officials reageerden doorgaans fel op de nauwelijks verholen beschuldigingen, ondanks ver scheidene „positieve" gevallen. Zhou Xin was de eerste die in het laboratorium een positieve Chinezen moesten pi, plas inleverde. De onthulling gevolgen 1. streng houden aan de regels van de FINA." Tijdens de wereldkampioen schappen liepen de irritaties bij de Chinese vertegenwoordiging op, moe als ze waren van de constante beschuldigingen. As sistent-coach Zhou Ming, des tijds in Rome: „Jullie weten niet veel over China. Jullie praten over doping. Ik denk dat veel misverstanden bestaan en dat veel jaloezie in het spel is." Een dag na de tirade van Zhou spra ken achttien landen hun onrust uit over de bedreiging van do ping voor de sport, zonder in hun verhaal China te noemen. De FINA liet telkens weten zich met volle overgave in de strijd tegen doping te mengen. Toch stond de wereldbond on der zware druk meer te doen. Dat gebeurde, met een aanmer kelijk hoger aantal controles tij de Aziatische Spelen. Veel De De CSR heeft dat recht bij reglementswij zigingen en die zijn hoe dan ook noodzake lijk als de knelpuntennotitie (waarin de me ningsverschillen tussen prof- en amateur voetbal zijn opgelost) volgende maand door de bondsvergadering wordt aangenomen. „Wij hadden", zei Staatsen, „het natuurlijk prettig gevonden als de CSR nu al een oor deel had gegeven. Dan hadden we geweten waar we aan toe waren. Als de plannen on uitvoerbaar zouden zijn, zoals Van Seggelen denkt, zouden wij op ons achterhoofd zijn gevallen als we er mee akkoord waren ge gaan. Maar wij houden de hoop en de over tuiging dat we de CSR voor onze voorstellen zullen wete Toestemming voor Glaucio De Braziliaan Glaucio mag met onmiddellijke ingang spelen voor Feyenoord. Het Centraal Bureau Arbeidsvoorziening gaf de voet baller gisteren een arbeidsvergunning. SCOREBORD PRIJSVRAGEN g28 november: 1-4-11 Nederland - Zuid-Korea 4-2 (3-1). 11. Bo velander 1-0 (sc). 14. Delissen 2-0, 19. Shin 2-1 (sc). 27. Bovelander 3-1, 52. Bo- India 2-1(11). 20. Becker 1 inha 1 1,53 Tcwes2 1. -Spanje 2-1 (10). 23. LFC-speler Bensaga gaat niet in beroep LFC-speler Appie Bensaga gaat niet in beroep tegen de straf, die de KNVB afgelopen vrijdag tegen hem heeft uit gesproken naar aanleiding van zijn rode kaart tijdens het duel tegen Teylingen. Vanwege molestatie van scheidsrechter Bok moet Bensaga tot 1 juli 1995 'brommen'. Volgens de spe ler heeft beroep 'geen enkele LFC-voorzitter Henk Nieu- wenburg is gelukkig met dat besluit. Hij vindt de straf van Bensaga terecht. Nieuwen- burg: „Ik zou niet weten op welke gronden Bansaga strafvermindering zou kun nen krijgen. Hij vindt de straf te zwaar. Maar dat vinden we allemaal als we worden ge straft. Zulke zaken horen niet op een voetbalveld thuis." Arbiter Bok heeft vrede met zijn straf van twee wed strijden. „Ik heb geslagen en dat heb ik niet te doen. Ik moet nog een wedstrijd uit zitten en dan ga ik weer lek ker fluiten. Ik laat me door dit voorval niet mijn hobby afnemen." Zesvoudig Nederlands kampioen overweegt te stoppen na teleurstellend WK Rob Clerc is woedend. De ma nier waarop Ton Sijbrands over hem heeft gesproken vindt hij pure laster. Clerc, zo beweerde Sijbrands, heeft in het verleden herhaaldelijk partijen bewust verloren alleen om Sijbrands een hak te zetten. „Pure para noia", doet de zesvoudig dam- kampioen van Nederland de kritiek af, maar tevens „pure laster". De grootmeester uit Zoetermeer overweegt om via de burgerrechter af te dwingen dat zijn aartsvijand hem rehabi liteert. Sijbrands en Clerc leven op voet van oorlog. Clerc plaatste zich tijdens het WK in Den Haag niet voor de Challenge Se ries, in de cyclus om het wereld kampioenschap. Daarvoor was een plaats bij de eerste negen vereist. Clerc eindigde als tien de. De mogelijkheid dat Sij brands wel aan die serie twee kampen deelneemt is zeer reëel. De oud-wereldkampioen uit Voorst is een belangrijke kandi daat voor de wild card, die Ne derland als gasdand mag ge bruiken. Clerc balt zijn vuisten in pure onmacht. „Logisch hè, dat iemand die niet speelt voor zijn kansen wel wordt uitgeno digd", klinkt het cynisch. „Die man moet gewoon dammen.. Dan zou blijken waar hij staat. Hij heeft in feite afgedaan, 't Rob Clerc. Verbaast mij dat zoveel r nog naar hem luisteren." Zou Rob Clerc zich op eigen kracht hebben geplaatst voor de Challenge Series, dan zou hij hebben deelgenomen. Nu hij terugvalt naar de nationale titel strijd, betwijfelt hij of hij ooit nog aan persoonlijke wedstrij den deelneemt. „Mijn animo is tot het minimum gedaald. Op foto archief een gegeven moment is het ge noeg. Ik speel nadrukkelijk met de gedachte om te stoppen. Wat er tijdens dit WK allemaal is ge beurd sterkt mij in die gedach- Clerc is getergd door de orga nisatie van het WK. Op de slot dag klaagde hij over gebrekkige communicatie („Ik hoorde via via iets over een slotdiner van de spelers, maar ik ben daar voor niet uitgenodigd") en al voor de eerste zet was gespeeld ontstond, het eerste conflict. Clerc wilde een financiële com pensatie als hij thuis overnacht te in plaats van in het spelers hotel. „Dat kon niet. Bovendien mocht ik ook niet van de maal tijden gebruik maken als ik niet in het hotel sliep. Ik heb het idee dat men het mij zo moeilijk mogelijk heeft proberen te ma ken." Toen op de slotdag boven dien bekend werd dat Sijbrands hem in diskrediet heeft ge bracht, knapte er iets bij Clerc. „Zodra er ook maar enige kans is dat ik wereldkampioen word, zal hij niet nalaten te verliezen van degene die mij voor kan blijven", beweerde Sijbrands. „Dat is wat bij het WK in Para maribo (1988) is gebeurd en bij het WK in Groningen. Vooral in Groningen was het duidelijk. Hij verloor per ongeluk expres van Tsjizjov." Woede en cynisme wisselen elkaar af bij Clerc. „Pure laster en onjuist", briest hij. „Maar ik had niets anders van hem ver wacht. Wat er toch is tussen ons? Het is niets meer. Een pure haat-verhouding. En ik hoop niet dat het ooit nog beter wordt. Ik wens absoluut geen contact meer met hem. Theore tisch bestaat de kans dat wij el kaar ooit achter het dambord treffen, maar dat wil ik tot een minumum beperken." Aan de interland tegen Wit- Rusland, die op tweede kerstdag in Rotterdam begint, zal Clerc wel deelnemen. „In teamwed strijden kun je nog voor je ple zier dammen", schampert hij. Ondanks dat Sijbrands ook voor Nederland zal uitkomen. „Ik ontloop hem niet", klinkt het strijdvaardig. „Sijbrands is ban ger voor mij dan andersom." De onderlinge vete voert te rug tot 1978. „We speelden bei den voor IJmuiden. De sponsor haakte af en één van ons moest vertrekken. Sijbrands heeft er altijd de mond van vol voor edele motieven te spelen en in mindere mate voor het geld, maar toen ondernam hij actie om mij uit het team te werken. Het was een pure geldkwestie. En dan te bedenken dat hij elke keer met mij meereed vanuit Amsterdam. Het resultaat was dat ik werd gedumpt. Ik moest zelfs de vernedering ondergaan dat ze mij aanboden trainer van het tweede team te worden. Uiteindelijk kreeg ik een soort eerherstel in de vorm van een afkoopsom, omdat ik nog een contract voor een jaar had. In die periode hebben zelfs Spaan en Vermeegen er in 'Tussen start en finish' over bericht. Het zwart-geldcircuit in IJmuiden was smeuïge kost."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19