Alkemade haalt afval voorlopig nog zelf op Soete voor touw over weg spannen Alkemade strijdt voor meer huizen Eind in zicht van hobbels De Lasso Rijn Veenstreek De Peppel tevreden met veld bij Spant Blij met aandacht voor rijksweg Kwekers maken schoon schip iNSDAG 29 NOVEMBER 1994 as het baldadigheid of poging tot dood- tg? Een 19:jarige Alphenaar stond gisteren ior de Leidse politierechter omdat hij met »g een paar anderen in oktober 1993 tou- ?n had gespannen over de Emmalaan in phen. De Alphenaar stond als enige te- cht. Een andere 36-jarige Alphense ver- Ichte kwam niet opdagen en zal bij ver- ek worden veroordeeld. Anderen, die mo- llijk bij de zaak waren betrokken, wisten dans te ontspringen. De Alphenaar stelde dat het alleen de be deling was geweest om automobilisten te fsten. Aanvankelijk was het uit een bestel- agen gestolen touw over de weg gelegd, jien dat weinig spektakel opleverde be- oot de groep jongeren, die volgens omwo nenden wel vaker overlast veroorzaakt, het touw op anderhalve meter hoogte te span nen. Dat hinderde het autoverkeer, brom fietsers zagen het touw tijdig en reden er langs of er onderdoor. Een ongeluk werd er uiteindelijk niet veroorzaakt. ,,Maar dat doet niet ter zake. Er hadden vreselijke ongelukken kunnen gebeuren. Het doet me alemaal een beetje denken aan die verhalen met cowboys en indianen. De indianen spanden een touw over een kloof als er cowboys kwamen aangereden. Die werden dan van hun paarden geworpen en vervolgens gescalpeerd. Tegenwoordig rij den we niet meer op paarden, maar op fiet sen en bromfietsen. Het effect is echter het zelfde. Ik wil best aannemen dat de ver dachte niet de bedoeling had om de bevol king van Alphen te halveren. Maar gevaar lijk is het wel", vond officier van justitie Kuipers, die een boete van 500 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken eiste. De advocaat van de Alphenaar vond dat allemaal veel te ver gaan. ,,Als je spreekt van een gevaarlijke situatie, dan denk ik aan een strak gespannen, dunne onzichtbare draad over een fietspad op keelhoogte. Dit touw was voor iedereen goed te zien. De vergelij king met cowboys en indianen is grappig, maar die waren in oorlog en dat was hier niet het geval. Typisch een geval van balda digheid, het heeft niets met een poging tot doodslag te maken", vond de advocaat, die nog even de definitie van baldadigheid uit het wetboek voorlas. Politierechter Van Leeuwen toonde zich overtuigd en besloot alleen de boete van 500 gulden op te leg gen. Inbraak in school tlphen aan den rijn Bij een inbraak in de basisschool Samen op iVeg aan de Prinses Irenelaan in Alphen is een computer gesto len. De daders drongen via de directiekamer de school binnen. Ie braken een raam open. Alphense gewond bij ongeval m.phen aan den run* Een 16-jarig meisje uit Alphen is gistermid dag gewond geraakt bij een ongeval op de Edelsteensingel. De jUphense wilde met haar bromfiets een 12-jarig fietsend meisje inhalen. Op het moment dat zij naast haar reed maakte de fiet- ster een onverwachte beweging, waardoor beiden vielen. Het slachtoffer is voor schaafwonden behandeld door een plaatselij ke arts. De 12-jarige bleef ongedeerd. Alphense voorkomt beroving alphen aan den run Door hard te gillen en haar tas stevig vast te houden wist een 47-jarige Alphense gistervond rond half zeven een beroving te voorkomen. De vrouw reed met haar fiets over de Roerdompstraat in Alphen. De tas zat onder de snelbinders. Dp een gegeven moment kwam een man naast haar rijden, die pe tas greep. Zowel de vrouw als de overvaller viel. Dpor haar re actie verdween de dader in het duister. De vrouw raakte licht ge wond. Vuurwerkafsteker naar Halt Klphen aan den run Een veertienjarige Alphenaar was gistermid dag niet zo slim om op de Rembrandtlaan eèn striker af te ste ken terwijl een politieman enkele meters bij hem vandaan was. De dader kreeg een proces-verbaal en moet zich binnenkort melden bij het Bureau Halt voor een alternatieve straf. Het vuur werk dat hij nog in zijn bezit had werd in beslag genomen. Leidenaar steelt koffie woubrugge Personeel van een supermarkt aan de Bateweg in (Woubrugge betrapte gistermiddag een 27-jarige Leidenaar die een aantal pakken koffie had gestolen. De man werd overgedra gen aan de politie. Op het bureau kreeg hij een proces-verbaal. fRIJETIJD Speeltuin De Peppel in Leimui- den heeft zich neergelegd bij de verhuizing van de Wilgenlaan naar een veld naast gemeen schapscentrum Het Spant aan de Larikslaan. „Een knappe vent die ons weg krijgt", riep een bestuurslid een halfjaar ge leden nog. Inmiddels is de aan vraag voor de bouw van een nieuw clubhuis echter bijna klaar en- praat de plaatselijke politiek deze week over de ver andering van de bestemming van het veldje bij Het Spant. De speeltuin zou zich moeten vestigen op het veld tussen Het Spant en basisschool De Kleine Wereld, aan het water. Het be stuur van de stichting De Pep pel en de gemeente zijn over eengekomen dat medio mei het terrein aan de Wilgenlaan wordt opgeleverd. Dan kan de ge meente beginnen met de bouw van twintig bejaardenwonin gen. Het enige struikelblok in de onderhandelingen is nog de fi nanciële tegemoetkoming die de gemeente wil doen. „We wil len alle componenten die sa menhangen met de verhuizing voor rekening van de gemeente laten komen. Dan hebben we het niet over bedragen, maar over het gebruiksklaar maken van het nieuwe terrein, het ver plaatsen van het speelmateriaal, de uitvoering van een bodem onderzoek en de aanleg van rio lering en verlichting", aldus wethouder A. Kea (CDA/ruimtelijke ordening) Voorzitter T. Lunenberg van de Peppel laat weten dat de overeenkomst over de verhui zing 'financieel nog niet hele maal rond is'. „Het is niet dui delijk of de gemeente niet méér wil bijdragen. En we moeten fondsen aanschrijven en kijken of we op die manier geld kun nen krijgen", aldus Lunenberg. De Peppel gaf eerder al te ken nen dat bij een verhuizing de sterk verouderde speeltoestellen helemaal vernieuwd moeten worden. De nieuwe speeltuin en een nieuw clubgebouw zou den daardoor zo'n 3,5 ton gaan kosten. Kea is niet onder de indruk van de verouderde toestellen. „Het is redelijk dat de gemeente meebetaalt aan de kosten die moeten worden gemaakt voor de verhuizing. Maar die r toestellen hadden ze toch EIDEN land. De band Cromlech speelt op zaterdag 3 december in jonge- fencentrum 't Stathuys aan de Breestraat 19. Dit Arnhemse trio peelt met invloeden van Helmet, via Sonic Youth tot de Melvins. 't jtathuys is open van 21,00 tot 02.00 en de entree bedraagt fl.5.- Irfelijkheid. De werkgroep familieleden en vrienden van psychiatri- chf patiënten in de regio Leiden en omstreken houdt op dinsdag 13 jecember een informatie-avond over erfelijkheid van psychiatrische jandoeningen. De avond is bedoeld voor familieleden, partners en penden van psychiatrische patiënten. De toegang bedraagt 2,50. De, pnvang is 19.45 uur en de bijeenkomst heeft plaats in het pand van e GGD aan de Roodenburgerstraat la. ILPHEN AAN DEN RUN -)penhuis. Het Openhuis-team van Ontmoetingscentrum Ouverture lan de Ouvertureweg 137 houdt dinsdag 6 december een Sint Nico- kasfeest. De kerstviering vindt dinsdag 20 december plaats en de pieuwjaarsinloop met snert' dinsdag 3 januari. Iedereen is welkom ïjdens de openhuis-ochtenden tussen half tien en twaalf uur. Alkemade moet alles in het werk stellen om een deel van de 2500 huizen die nog in het Groene Hart mogen worden ge bouwd, in de wacht te slepen. Dat betoogde CDA-raadslid J. Verweij gisteravond in de raads vergadering. Hij reageerde met die opmerking op het besluit van provinciale staten om tot 2004 geen woningbouw in Alke made meer toe te staan. Wet houder W. Nugteren (CDA/ruimtelijke ordening) zei toe zich sterk te maken voor een extra woningbouwcontin- gent. Volgens hem gaat het hier vooral om huizenbouw op die plekken waar bedrijven uit de dorpskom vertrekken. In verband met'de grote wo- ningschaarste in Alkemade, die de koopprijs opdrijft, pleitte PvdA-raadlid W. Groen voor het optrekken van de koop- en huurgrenzen. In Alkemade is het nu zo dat alleen woningen boven de 250.000 gulden aan niet-inwoners mogen worden verkocht. Volgens Nugteren heeft Alkemade al een uitzon deringspositie. In de meeste an dere gemeenten liggen de koop- en huurprijsgrenzen veel lager. YFjJS I.AA1 L ZiH.H VUUl*7 MAAR \Y\ LATEN ONS NIET ACHTER HET OTJILNTS} KARRETJE SPANNENff De spandoeken met protestleuzen van de buitendienstmedewerkers kunnen voorlopig de kast in. De gemeenteraad besloot gisteravond om voor lopig af te zien van het afstoten van de reinigingsdienst. foto ben de bruyn Opgeluchte medewerkers buitendienst vieren feest in de kroeg Alkemade blijft het huisvuil voorlopig zelf ophalen. Dank zij de verrassende koerswijziging van het CDA, besloot een meerderheid van de gemeenteraad gisteravond om niet in zee te gaan met de reinigings-NV in oprichting van de gemeenten Haarlemmermeer en Aalsmeer. Alleen de WD schaarde zich achter het voorstel van het ge meentebestuur om 'in principe' in te stemmen met het afstoten van de eigen dienst. Onmiddellijk nadat wethouder L. Beelen (WD) het college voorstel terugtrok, klonk een daverend applaus. Dat was af komstig van de naar schatting dertig personeelsleden van de buitendienst die de discussie vanaf de publieke tribune ge spannen hadden gevolgd. Het gevaar dat de acht mensen van de reinigingsdienst eveneens naar de nieuwe NV zouden moeten, is hiermee immers ge weken. Blijdschap en opluch ting was van de gezichten te le zen en in de hal van het ge meentehuis vlogen de felicita ties over en weer. „Wij gaan naar de kroeg", reageerde bui tendienstmedewerker en lid van de medezeggenschapscommis sie Theo van der Wal. „We gaan het met zijn allen vieren. Mor gen gaat de vlag bij de gemeen tewerkplaats in top. Als de raad toch had besloten om de verder te onderhandelen over privati sering, was die morgen halfstok gegaan en dan hadden we een rouwadvertentie geplaatst. Maar dat hoeft gelukkig niet." Tijdens de gecombineerde commissievergadering van 9 november schaarden zowel de WD als het CDA zich nog ach ter het collegestandpunt. Dat er nog veel onduidelijkheden over het financiële voordeel en de rechtspositie van het personeel waren, vond het CDA toen geen reden om de discussie af te kap pen. Volgens CDA-fractievoorzitter N. van Ruiten is echter na die tijd 'onvoldoende harde infor matie geleverd die de voordelen duidelijk aantonen.' „Daarom moet geen beslissing worden genomen. Zelfs geen besluit in beginsel." Van Ruiten meent dat er wel zeer zwaaiwegende argumenten op tafel moeten komen om later een principe besluit weer terug te kunnen draaien. De WD bleef wel achter het college staan. „Er zijn nog veel zaken die niet geregeld zijn rond het afstoten van de dienst", reageerde fractievoor zitter H. van Duijkeren. „Dat verdient niet de schoonheids prijs. Maar om de zaak nu terug te draaien en opnieuw te begin nen, gaat de WD te ver. Wij hebben vertrouwen in de sa menwerking met Haarlemmer meer/Aalsmeer. Mijn fractie heeft vertrouwen in het colle ge-" De standpunten van de twee oppositiepartijen PvdA en Groen Links bleven ongewijzigd na de commissievergadering van drie weken geleden. „Dit besluit houdt meer in dan een principe-besluit", sprak PvdA'er F. Schoondeiwoerd de vrees uit. „Stemmen we in, dan zwem men we in een fuik, waarbij te rugkeer niet meer mogelijk is." Volgens Beelen hield dit prin cipe-besluit echter niet meer in dan een besluit om door te gaan met de onderhandelingen. „Het is niet de bedoeling om in een fuik te worden gelokt. Ie ont komt bijna niet meer aan schaalvergroting. Kleine kruide niertjes zijn er toch ook bijna niet meer. Zelfs een veehouderij doet aan schaalvergroting. Dat we juist nu aan privatisering denken, is omdat we nu voor de keuze staan om de dienst af te stoten of om een nieuwe vuil niswagen aan te schaffen." Na een schorsing kondigde Beelen aan het collegevoorstel terug te trekken en zo spoedig mogelijk de raad voor te stellen om een nieuwe vuilniswagen aan te schaffen. CDA-wethouder W. Nugteren reageerde laconiek op het feit dat zijn fractie zich niet achter hem schaarde. „In een demo cratie moet dal kunnen, al moet dat niet te vaak gebeuren. Er is geen sprake van een breuk in de Overigens is privatisering van de reinigingsdienst niet lot in lengte van jaren uitgefloten. De fracties vinden dat alle moge lijkheden waarhij schaalvergro ting leidt tot duidelijk financieel voordeel en behoud van werk gelegenheid voor het personeel, serieus moeten worden beke ken. Alkemade moet rioollasten eerlijker innen alkemade» Er moet een einde komen I aan de te hoge aanslagen j voor rioollasten die vee- i houders in Alkemade krij gen opgelegd. Daarvoor i pleitte CDA-raadslid J. Uit den Boogaard gisteravond in de raadsvergadering. I De hoogte van de riool- heffing is gebaseerd op het waterverbruik. Vol- I gens Uit den Boogaard lo zen de veehouders lang niet al het water dat ze verbruiken op het riool. Een deel wordt namelijk gebruikt voor drinkwater voor het vee. Weliswaar kan de te veel betaalde heffing na betaling weer worden te ruggevraagd bij de ge meente Alkemade. „Als je dat een jaar later pas te rugkrijgt, ben je toch een jaar renteloos je geld kwijt geweest", merkte hij op. Uit den Boogaard is voor het versturen van nota's die worden afgestemd op het werkelijk gebruik, dat via tabellen is te bereke nen. „Volgens het water leidingbedrijf is dat moge lijk." Wethouder Beelen was in de veronderstelling dat het niet mogelijk was om dergelijke nota's te verstu ren. Hij beloofde het uit te zullen zoeken. Volgens CDA'er N. van Ruiten kampen de bloemenkwe- kers met hetzelfde pro bleem. roelofarendsveen Ijs en wederdienende krijgt het wegdek van het industrieterrein De Lasso-noord in Roelofarendsveen eind januari een grote op knapbeurt. De vele hobbels waar ondernemers van het indu strieterrein al zeker een jaar over klagen, worden dan gladgestre ken. In totaal gaat het om 1100 strekkende meters fundering en/of asfalt dat wordt vervangen. De werkzaamheden nemen een week of tien in beslag. Volgens B. Dekker van de gemeente Alkemade is het wegdek in de loop van de jaren zo slecht geworden omdat de zwaarte en de intensiteit van het vrachtverkeer is toegenomen. Echt gevaar lijk was het nog niet, aldus Dekker. „Elk gat dat ontstond, vulden we meteen weer op. Maar het zou wel gevaarlijk voor de wegge bruiker kunnen worden als er een groot gat zou vallen." Tijdens de werkzaamheden worden geen opstoppingen ver wacht. Dekker: „Het werk wordt zodanig aangepakt dat de weg gebruiker via een andere weg de Lasso altijd in en uit kan." Hoeveel geld de gemeente Alkemade voor de opknapbeurt be schikbaar heeft, wil Dekker niet zeggen omdat de aanbesteding nog moet plaatshebben. Ondernemers van de Lasso-noord en andere belangstellenden Zijn donderdagavond welkom voor een informatiebijeenkomst in het gemeentehuis in Roelofarends- Niet minder dan vijf fracties besteedden in hun bespreking van het Meerjarenplan Infra structuur en Transport (MIT) aandacht aan het laatste deel van rijksweg 11Hel was met name het PvdA-kamerlid Van Gijzel, die het aanleggen van rijksweg 11-oost voorrang wil geven. Hij vond de motie van Verbugt (WD), waarin wordt gepleit voor het maken van een tracé-studie en een milieu ef fect-rapportage over de weg, aanvankelijk te mager. „Waar om dringt u bij zo'n urgent pro ject niet aan op het zo snel mo gelijk realiseren," vroeg hij Ver bugt. De WD'er wees op de wettelijke verplichting tot het doen van een tracé-studie en het opstellen van een milieu- rapport. Door de kameruit spraak wil zij bereiken dat er eindelijk schot komt in deze al sinds 1966 slepende kwestie. De kameruitspraak geeft ove rigens geen uitsluitsel over hel moment, waarop de weg daad werkelijk wordt aangelegd. Dit hangt onder meer af van het feit, wanneer Jorritsma in haar begroting geld kan vrijmaken voor de aanleg van rijksweg 11- oost. roelofarendsveen Kwekers en akkerbouwers lopen niet graag het risico om hoge boetes op te lopen. Gisteren is dan ook massaal gebruik ge maakt van de mogelijkheid om verboden en/of verouderde bestrijdingsmiddelen in te leveren, zoals hier bij de gemeentewerkplaats aan de Kor te Goog in Roelofarendsveen. Vanaf volgende week maandag gaan de politie en de Algemene Inspectiedienst van het ministerie landbouw alle kwekerijen en akkerbouwbedrijven in Alkemade, Jacobswoude, Zoeterwoude, Leiden, Voorschoten en Leiderdorp langs om te controleren. Tot en met vrijdag kunnen de ondernemers nog op de gemeentewerkplaatsen in Roelofarendsveen, Leiderdorp en Leiden terecht om de verboden middelen in te leveren. foto ben de bruyn De Alphense burgemeester M. Paats hoopt al in het jaar 2000 het laatste stuk van rijksweg 11 tussen Alphen en Bodegraven te kunnen openen. „Als het laatste stuk van de rijksweg nog vol gend jaar in de meerjarenplan ning wordt opgenomen, kan de aanleg van de weg bijna gelijk tijdig met de bouw van het aquaduct beginnen." Paats is 'heel blij' met de uitgebreide aandacht die verschillende frac ties in de Tweede Kamer giste ren hadden voor de weg. Stimuleringsprijs voor Van der Zwet Gebroeders van der Zwet uit Nieuwe Wetering zijn de win naars 'Stimuleringsprijs' van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, afdeling Roelofarendsveen en omstreken. Voorzitter C. de Jong van de KAVB reikte de prijs, een pla quette, tijdens een bijeenkomst uit aan de drie broers Van der Zwet. Volgens bestuurslid H. Hoogenboom gaat het hier om 'drie hardwerkende jongens die moeilijke tijden achter de rug hebben.' „Steeds "kwamen ze weer uit het dal", aldus Hoog enboom. „Inmiddels hebben ze een splinternieuw bedrijf in Nieuwe Wetering. Ze zijn heel open en eerlijk en stimuleren hun collega's in de hele tulpen- broeierij." Het is de bëdoeling dat de KAVB de prijs eens in de twee jaar wordt uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15