Van Luyn: bezoek Acht Mei-manifestatie onzeker Kerk Samenleving X ■IN Duitse computerfreak: biecht per computer Opnieuw pro-Servische verklaring Wereldraad Kouder DINSDAC29 NOVEMBER 1994 NSD, REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 BUITENLAND KORT Seksueel misbruik De Ierse Kooms-Katholieke Kerk is opnieuw in opspraak geraakt door seksueel mis bruik door priesters. In Londonderry (Noord-Ier land) beschuldigt een gezin de kerk ervan drie jaar lang een priester de hand boven het hoofd te hebben gehou den. In 1988 had hij hun dochtertje, dat toen acht was, seksueel misbruikt. Pas toen er een nieuwe bisschop kwam, zocht de kerk contact met het gezin. De afgelopen week zijn er meer gevallen van seksueel misbruik in de Ierse kerk bekend geworden. De verwikkelingen in één van die zaken droegen mede bij tot de val van de regering- Reynolds in Ierland. Op een vliegveld in New York is afge lopen zaterdag kort voor zijn vertrek een priester uit Haïti aangehouden tegen wie een arrestatiebevel was uitge vaardigd. Jean Eliscard pro beerde naar zijn vaderland te vluchten nadat hij was be schuldigd van seksueel mis bruik van een L3-jarig meisje in de Ilaïtiaanse gemeen schap in Amerika. Kardinalen Kardinalen moeten volgens de paus bereid zijn hun leven voor de Kerk te geven. Het kardinaalsrood is de kleur van het bloed van de marte laars van de kerk, zei Johan nes Paulus II afgelopen zon dag in de Sint Pieter, waar hij 29 van de 30 nieuwe kardina len de kardinaalsring gaf. Eén van de nieuwe kardina len, aartsbisschop Vinko Pul- jic van Sarajevo, zei dat hij bereid is te sterven. „Elke keer als ik Sarajevo verlaat en er weer terugkeer, is de reis niet zonder gevaar. Maar ik moet dit risico nemen om bij mijn mensen zijn", zei de 49- jarige Puljic, de jongste kar dinaal, tegen het persbureau Reuters. De nieuwe kardina len komen uit Italië (4), Tsje chië, Schotland, België, Frankrijk (2), Zwitserland, Spanje, Bosnië, Wit-Rusland. Albanië, Duitsland, Verenig de Staten (2), Canada, Mexi co (2), Chili, Peru, Cuba, Ecuator, Libanon, Uganda, Madagaskar, Japan, Indone sië en Vietnam. Overleden De voormalige aartsbisschop van Madrid, kardinaal Vicen te Enrique y Tarancon, is gis teren op 87-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Valencia overleden. Tarancon is be kend geworden door zijn kri tische houding tegenover de dictatuur van generaal Fran co. Na de dood van Franco in 1975 en de overgang naar democratie zette Tarancon zich in voor de modernise ring van Spaanse Rooms-Ka- tholieke Kerk, die nauwe banden had onderhouden met het regime van de gene raal. In november 1975 sprak hij een rede uit bij de kro ning van koning Juan Carlos. Daarin vroeg hij de vorst 'ko ning van alle Spanjaarden' zijn en brak hij een lans voor de scheiding tussen kerk en staat. V rijgelaten Een christen die in Pakistan wegens belediging van de profeet Mohammed ter dood was veroordeeld, is vrijge sproken. Dat heeft de organi satie Open Doors, voorheen Kruistochten, in Ermelo gis teren bekendgemaakt. Twee jaar geleden werd het dood vonnis tegen Gul Masih uit gesproken. Hij zat toen al een jaar gevangen. Zondag werd de zaak in Lahore voor de zevende keer in hoger be roep behandeld. Een Duitse computerfreak heeft een programma ('Online met Jezus') ontworpen dat biechten per computer mogelijk zou ma ken. Het programma van ont werper Hartmut Landwehr is niet bedoeld om priesters over bodig te maken. Hij denkt voor al aan christenen die nooit meer een voet in de kerk zetten. Hij ziet het meer als een voor bereiding op de biecht en als een vorm van gewetensonder zoek. Eerst laat het scherm een kruis zien, dan wordt uitgelegd hoe een kruis moet worden ge slagen (te beginnen bij het voorhoofd), vervolgens komen er teksten voor gebed, compleet met afbeeldingen van de kruisi ging- Daarna vraagt de computer wanneer de zondaar voor het laatst heeft gebiecht, of hij boe te heeft gedaan en of hij heeft geprobeerd niet weer te zondi gen. Dan komt er een opsom ming van heuse of venneende zonden. Daarbij zijn enkele waar het Vaticaan nooit aan ge dacht zou hebben, zoals 'Ik heb verzuimd voor mijn chef te bid den' of 'Ik heb zonder toestem ming een computerprogramma gekopieerd'. Aan het slot berekent de com puter de zwaarte van de boete doening aan de hand van een bepaald aantal punten per zon de. Dan moet de zondaar een bepaald aantal keren het 'Onze Vader' of het 'Weest gegroet, Maria' opzeggen. Landwehr denkt er nog over de gebruikers te adviseren de confessies direct naar het Vati caan te faxen. Ook overweegt hij de paus om de zegen over zijn programma te vragen. De woordvoerder van de Duitse bisschoppenconferentie voelde niets voor de ideeën van de computerfreak. „In de Rooms-Katholieke Kerk wordt gesproken over pogingen om het biechten nieuw leven in te blazen. Maar er is geen sprake van dat een gelovige zittend voor zijn beeldscherm kan biechten." GENEVEANP Terwijl de Bosnische Serviërs de stad Bihac bombarderen, roe pen de oecumenische organisaties in Genève de Verenigde Na ties op geen geweld te gebruiken ter verdediging van de stad. De VN-Veiligheidsraad, die verantwoordelijk is voor de internatio nale vrede en veiligheid, 'moet niet toegeven aan de verleiding geweld met geweld te beantwoorden', aldus de Wereldraad van Kerken en de Konferentie van Europese Kerken in een verkla ring. Zij pleiten ervoor de wapenhandel met alle strijdende par tijen te verhinderen. In de verklaring staat geen woord van kritiek op de agressie van de Bosnische Serviërs. „De pogingen van de Verenigde Na ties en de Europese Unie om een compromis te bereiken, zijn voortdurend geblokkeerd door dan eens de ene en dan eens de andere partij", schrijven Konrad Raiser en Jean Fischer, secreta ris-generaal van respectievelijk Wereldraad en KEK. Bisschop wacht bespreking op conferentie af Bisschop A. van Luyn van Rotterdam wacht de be spreking in de bisschop penconferentie af voordat hij een beslissing neemt over zijn aanwezigheid bij de komende Acht Mei-ma nifestatie. Dat heeft hij via zijn woordvoerder laten weten. ROTTERDAM ANP De bisschoppen bespreken vol gende maand de aanbevelingen van de door henzelf ingestelde commissie-Dialoog. „De bis schoppen zullen zich de vrij heid moeten gunnen om daar aanwezig te zijn waar hun gelo vigen zijn. Dus ook bij de bij eenkomsten van de Acht Mei Beweging", aldus de commis sie, die kortgeleden haar rap port bekend maakte. Gevraagd of de bisschoppen voortaan de AMB-manifestaties moeten bezoeken, zei Van Luyn vorige maand op de WKJ-jonge rendag: „De bisschoppen moe ten daar zijn waar de katholie ken zijn. Ik sta van harte achter de aanbevelingen van de com missie." De woordvoerder laat weten dat, ondanks deze princi piële instemming door Van Luyn, diens aanwezigheid op de komende Acht Mei-maifestatie afhankelijk is van twee zaken: het besluit van de bisschoppen conferentie over de aanbevelin gen van de commissie-Dialoog en de wijze waarop de Acht Mei Beweging de bisschoppen tege moet komt. Mochten de min of meer behoudende bisschoppen Bisschop A.H. van Luyn: „Even afwachten." (Simonis, Ter Schure, Bomers, Wiertz) zich niet met de betref fende aanbeveling kunnen vere nigen en de meer open herders (Möller, Van Luyn en Muskens) het onderspit delven, dan zal Van Luyn niet aanwezig zijn. Dat hij inmiddels voorzitter van Pax Christi is geworden, doet dan weinig ter zake. Zijn voor ganger in die functie, mgr. Ernst, heeft ook nooit een AMB- manifestatie bijgewoond. Wel heeft bisschop Ernst laten door schemeren dat hij graag had ge zien dat de manifestatie in zijn bisdom zou worden gehouden. Hij hoefde dan geen toestem ming te vragen aan de collega bisschop in wiens bisdom de bijeenkomst was georganiseerd - wat voor Ernst de enige reden was om niet te gaan. Het is nog de vraag in hoever re de Acht Mei Beweging bereid is het bezoek van de bisschop pen in het programma in te passen. Bij alle andere bezwa ren die ze hadden, waren de bisschoppen ook niet bijster te spreken over het feit dat ze wel formeel werden uitgenodigd maar dat ze niets mochten zeg gen. Afgelopen zaterdag heeft het AMB-bestuur uit de vergadering van participanten (aangesloten organisaties) de overweging ge kregen dat het rekening moet houden met de positie en de verantwoordelijkheid van de bisschoppen. Nederlandse Raad van Kerken niet enthousiast over 'Basel-II' OEGSTGEEST ANP De secretaris van de Raad van Kerken staat niet te springen om de tweede Europese Oecu menische Assemblee naar Am sterdam te halen. „Als de Kon ferentie van Europese Kerken (KEK) en de Raad van rk bis schoppenconferenties in Euro pa (CCEE) ons nodig hebben, zijn we niet te beroerd het werk te doen", zegt ds. W. R. van der Zee, die dezer dagen in Oegst- geest gastheer is van de bijeen komst van de Europese Raden van Kerken. „We hebben veel tijd en ener gie geïnvesteerd in dc poging de volgende assemblee van de We reldraad naar Amsterdam te ha len." De Wereldraad koos ech ter voor Nairobi. Van der Zee ziet, behalve alle moeite, twee problemen. Basel-II wordt al in 1997, een jaar eerder dan de Wereldraadvergadering, gehou den. Bovendien kost het organi seren van een conferentie veel geld. Dat zou wel eens ten koste van een Kerkendag in Neder land kunnen gaan. Voor de organisatie van Basel-II heeft Graz zich aange boden, dat voor de Oosteurope- se kerken mooi dichtbij is. Ver der worden Belfast en Berlijn genoemd. Volgend jaar mei ne men KEK en CCEE een besluit over de plaats, De eerste bijeen komst, in het kader van het conciliair proces voor gerechtig heid, vrede en het behoud van de schepping, vond in 1989 in Basel plaats. Nijmeegse theologen weigeren 'nihil obstat' aan te vragen NIJMEGEN ANP Twee Nijmeegse theologen weigeren bij het Vaticaan op nieuw een verklaring van geen bezwaar (nihil obstat) aan te vragen. Dit heeft dekaan prof. dr. H. Haring van de theologi sche faculteit van de Katholie ke Universiteit Nijmegen be vestigd. De twee hoogleraren zijn dr. T. Scheer (liturgie) en dr. K. Walf (kerkelijk recht). Walf spreekt in het weekblad De Bazuin van een 'inquisitoire procedure' en een 'Kafka-ach- tige situatie'. Hij verwierf twin tig jaar geleden al het 'nihil obstat'. Het universiteitsbestuur heeft de docenten gevraagd opnieuw een dergelijke verkla ring aan te vragen omdat de theologische faculteit sinds twee jaar een nieuw kerkelijk reglement heeft. Goedkeuring van dit reglement door het Va ticaan is afhankelijk van de vraag of de docenten zich in leer en leven aan de kerkelijke voorschriften houden „Wij hechten zeer aan een kerkelijke erkenning door Ro me, meer dan de katholieke opleidingen in Tilburg en Utrecht", zegt Haring. De 'overgrote meerderheid' van de docenten heeft ingestemd met de procedure om nog maals een verklaring van geen bezwaar aan te vragen. Aan een negatief resultaat zullen geen rechtspositionele gevol gen worden verbonden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Alblasserdaml.W.Ch Ruijgrok te Middelharnis; te Eist (Gld.) (SoW): G. Ruiterkamp te Dene- kamp; te Otterlo: A.F. Kaars te Pa- pendrecht; te Ridderkerk: J.J. Esveldt te Nijkerk (deelgem. Vredeskerk); te Chaam c.a.: mevr. G.H. ten Thije, kandidaat.te LEIDEN die dit beroep heeft aangenomen; te Almelo; J. Ver dijk te LISSE; te Midwolda (part-ti me): mevr. M J.G. Baan, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangeno men; te Holten: mevr. J.W. den Her tog-Scheurwater te Wilp. Aangenomen: naar Berkel en Roden rijs: J.R. Smit te Zuidwolde (Dr.); naar Vleuten (en De Haar): drs. J. Robbers, kandidaat te Driebergen. Bedankt: voor Genemuiden: F. Hoek te Goedereede. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Stadskanaal (bei den part-time): mevr. drs. B.W. Mars man te Lemele en Lemelerveld en J.T. Parmentier, kandidaat te Leme lerveld. Nieuwe structuur moet humanisten duidelijker gezicht geven UTRECHT ANP Het Humanistisch Verbond wil door middel van een nieuwe structuur en meer samenwer king met gelijkgezinde organi saties het humanistische ge- dachtengoed duidelijker naar voren brengen. Het 32e congres van het verbond is grotendeels akkoord gegaan met een be leidsnota voor de komende drie jaar. Het Humanistisch Verbond (HV) wil meer openheid in de organisatie, meer contact met zijn 15.000 leden en een grotere aanhang. „De humanistische le vensbeschouwing is voor veel mensen wazig", aldus voorzitter P. Cliteur. „Daarom willen we die vanaf nu op een scherpe en heldere wijze voor het voetlicht brengen." Het HV hoopt daarmee meer mensen aan te spreken die zich wel in het humanisme kunnen vinden, maar niet actief willen worden in een organisatie. Op voorstel van het bestuur besloot het congres voor zulke mensen een algemeen lidmaatschap in te stellen. Daardoor kunnen zij lid worden zonder te hoeven deelnemen aan afdelingsactivi teiten. Ook is het vanaf nu mo gelijk zonder verdere verplich tingen donateur van het HV te worden. Gezien de streefcijfers in de beleidsnota hoopt het verbond in de komende drie jaar op een aanzienlijke groei van de ach terban. Het aantal leden zal naar verwachting in 1997 slechts met 4.000 toegenomen zijn, maar voor het aantal abon nees van het verbondsblad De Humanist wordt gemikt op een stijging van ruim 5.000 nu tot maar liefst 25.000 in 1997. Ver der wil het HV in 1997 12.000 donateurs hebben. Cliteur rela tiveert de ambitieuze doelstel lingen: „Veel meer abonnees van De Humanist is natuurlijk aardig, maar we hebben vooral leden en donateurs nodig." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON wJE H6BBEM MAAR €éss AAwwyziAJe., DAAR KPMW we KJiET veeu VER_D£R. MEE. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg. G.P. Arnold (adj). J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D Paauw, tel. dag 9 30- 11 30uur071-356215.ofperpost HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam benchten 071-323508 Redactie071 -321921 ADVERTENTIES ma-vrij. van 08.30-17 00 uur. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vrij van 8.30-17 00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet (ind BTW). peracc giro autom bet. per maand 29,30 per kwartaal 85,55 ƒ84,55 per jaar ƒ329.30 ƒ328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag HET WEER Een periode van buitengewoon zacht weer werd gisteren afgeslo ten. Het kwik steeg weer eens tot ver boven de gebruikelijke waarde voor eind november en haalde op veel plaatsen 12 graden. Zo heb ben we gedurende de hele maand dagelijks maxima van meer dan 10 graden gezien. Alleen op de 22e bleef het door de mist koeler. De aangevoerde lucht was gisteren nog van de Noordzee afkomstig, maar er was al iets van verandering voelbaar. De vochtige, subtropi sche lucht was vervangen door wat drogere lucht, waarin de bewolking steeds dunner werd. Na zonsonder gang begon de stagnerende lucht onder de heldere hemel snel af te koelen en boven weilanden werd op fraaie wijze zichtbaar, dat vlak aan de grond een koude laag werd gevormd. Dit kwam tot uiting in ty pische grondmist, waarbij op som mige plaatsen een witte deken van nog geen meter dikte over het land schap werd uitgespreid. Later op de avond werd de mist dikker en breidde zich over een groot deel van het land uit. De zwakke winterzon heeft van daag behoorlijk veel moeite met de mist en de temperaturen liggen al A 51 T op een wat lager niveau. Die afko, ling zet de komende dagen verdi door; het blijft daarbij droog en biel. Het weer wordt al enige tijd door hogedrukgebieden beheerst die steeds ten zuiden of ten westr van Nederland hebben gelegen, waardoor een milde aanvoer van oceaan hardnekkig bleef. Vandaag ligt de as van hogedruk juist boven ons hoofd en komt veg^- volgens ten oosten van ons land liggen. Hierdoor begint de wind o te steken uit het zuidoosten. Aan voer van over land betekent in de'ana tijd van het jaar vaak relatief lageu temperaturen. We zien de maxirri vanaf morgen afglijden naar een I"avo graad of 5 en in de heldere nach-jrpst ten mag op één of twee graden vorst worden gerekend. In de drop lucht zal het wat schraal aanvoe-'6 SO len, maar de zon is van de partij. ;mee Boven Oost-Europa slaat de wintG al flink toe. Die kou breidt zich rrr noordenwind helemaal uit naar d|lijk Balkan en het oostelijk deel van o Middellandse Zee, maar maakt Derdc nauwelijks vorderingen in westelij ke richting. Het lijkt er eerder op^ dat na een paar vrij koude dagen' het kwik weer in de lift gaat. rcr hgbo HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Langs de westkust gere geld wolkenvelden en ten noorden van Bergen nu en dan een bui. Met name rond Oslo op beide dagen rustig en droog weer, wel licht met mist. Maxima van 6 graden hier en daar langs de kust tot rond het vriespunt plaatselijk langs de oostgrens. Zweden: Naast opklaringen hier en daar ook wolkenvelden of hardnekkige mist. Vrijwel overal droog. Vooral in het zuiden lagere temperatu ren. met morgen middag- temperaturen van -6 in het noorden tot. iets boven nul ten zuiden van de gro te meren. Denemarken: Rustig weer met zowel mist als nu en dan zon. Middagtempera- tuur ongeveer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en zonnige perioden. In Ierland voorpl morgen ook wolkenvelden en aan de zuidkust mogelijk wat regen. Middag- temperatuur ongeveer 8 graden. België en Luxemburg: Vandaag kans op mist, verder droog en geleidelijk meer opklaringen. Middag- temperatuur van 5 graden in de Arden nen tot 9 in laag-Belgié. Noord-en Midden-Frankrijk: Droog en geleidelijk meer zon. Middag- temperatuur van 6 graden in de oostelij ke departementen tot 11 aan de Breton se kust. In de omgeving van Clermont- Ferrand maxima rond 13 graden. Portugal: Geleidelijk meer bewolking en vooral morgen af en toe regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 17 graden. Madeira: Meer bewolking en vooral morgen enke le regen- of onweersbuien, mogelijk met veel neerslag. Middagtemperatuur onge veer 21 graden. Spanje: Perioden met zon, maar geleidelijk meer bewolking en toenemende kans op een bui. Aan de Golf van Biskaje droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur onge veer 13 graden, in Andalusië en aan de kusten 16 tot 20 graden. Canarische Eilanden: Vandaag van tijd tot tijd zon en waar schijnlijk droog. Morgen toenemende bewolking en later enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Marokko: Westkust: Veranderlijk bewolkt en mor gen later op de dag een grote kans op een regen- of onweersbui.' Maximum temperatuur vlak aan zee ongeveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog, maar langs de kust van de Languedoc kans op een bui. Middagtemperatuur van ongeveer 13 graden rond Bordeaux en op het Centraal Massief tot 16 langs de Mid dellandse Zee. Bij Biarritz door föhn maxima tegen de 20 graden. Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon en bewolkyig en een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Italië: In de Po-vlakte op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Verder droog en zonnige perioden. Middagtempera tuur in de Po-vlakte tussen 7 en 11 gra den, elders maxima ongeveer 15, op Si cilië tegen de 20 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon, vooral op de Egeïsche Zee ook wolkenvelden. Morgen ook elders wat meer bewolking, maar droog. Vrij koud met middagtempera tuur tussen 10 en 15 graden, langs de westkust enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog, maar op Cy prus voornamelijk vandaag nog kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur van 12 graden op de Dardanel- len tot 17 op Cyprus. Morgen op Cyprus maxima tot 20 graden. Duitsland: Droog en wolkenvelden, ook hier en daar flinke zonnige perioden. Plaatselijk mist. Geleidelijk wat kouder; morgen maxima ongeveer 5 graden. Zwitserland: Perioden met zon en droog. Maxima in de dalen meest tussen 5 en 10 graden. Oostenrijk: Perioden met zon, vooral in het noord oosten ook enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur in de dalen ongeveer 6 graden, morgen in het oosten wat kou- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.23 Zon onder 16.f Maan op 04.48 Maan onder 14. J Waterstanden Katwijk Hoog water 00.09 12.49 Laag water 08.26 20.35 Weerrapporten 28 november 19 uur: Twente grondr Vlissingen onbew Maastricht zwaar Aberdeen licht b Athene half be Barcelona regen Boedapest licht o Bordeaux half be Cyprus half be Dublin onbew Frankfurt zwaar i Genève zwaar I Innsbruck onbew Istanbul onbew Klagenfurt zwaar i Kopenhagen zwaar l Las Palmas half be Locarno licht bi Rome half b( Split half be Stockholm onbew Warschau licht b Wenen zwaar Zurich zwaar Bangkok licht b Buenos Aires half be Johannesburg niet or Los Angeles New Orleans half bew. New York regen Tel Aviv regen 1 i 18 0 8 0 7 0 10 0 n< 3 0 9 0 1 nECSTC 5 0 8 ,e en: HEINZ S-M-AP £-P A/-/£-TS V-A-N A4C A*-£-3 AP-S-C-/-Z S. &-£-£>-A-A-/V VV-A-T £-P /-/V A/-S-T K-O-O-AZ-e- P£Ar Z-T-A -A -T

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12