^Nieuwe ruimte voor Vluchtelingenwerk Eerste boom voor bos wordt in 1995 geplant Aanleg begraafplaats voor dieren begint deze week Rijnland verhuist vloot naar nieuw gebouw Koken centraal op contactdag Holtlant Leiden Regio laandag 28 november 1994972 Gregorius- medaille voor Jan Koot voorschoten kees van kuilenburg Voorschotenaar Jan Koot heeft zaterdag de eremedail le in goud gekregen van de Nederlandse Gregoriusvere- niging. Koot (75) kreeg de onderscheiding omdat hij zich veertig jaar lang heeft ingezet voor de kerkmuziek. De medaille werd hem in de Meerburgkerk in Zoeterwou- de uitgereikt door pater Kallenberg, oud-rector van verpleeghuis De Wilbert in Katwijk aan den Rijn. De in Leiderdorp geboren Koot is echter al meer dan veertig jaar actief. In 1942 was hij tenor en voorzanger bij het Bcrnarduskoor in I-Ia- zerswoude-Rijndijk. Daarna was hij jarenlang voorzanger en solist bij het koor van de roomskatholieke Lodewijk- kerk in Leiden. In Warmond was hij organist van de roomskatholieke kerk. Nu is de Voorschotenaar nog actief bij het dameskoor van de parochie De Mens wording in leiderdorp en be speelt hij tijdens de eredien sten hel orgel in verpleeghuis De Wilbert in Katwijk. Ter gelegenheid van de on derscheiding zong het koor Vox Laela uit Roelofarends- veen tijdens de eucharistie viering de Kroningsmesse van Mozart in de Zoeter woudse kerk. Daarna was er een receptie in De Henden- kooi om Koot geluk te wen sen met zijn onderscheiding. pok Sint Nicolaas doet er 'van jJles aan om de Regenboog- jchool in Nieuwe Wetering windst»Pen te houden.' Dat heeft hij (32 faterdagmiddag toegezegd aan ie kinderen en de ouders van je met opheffing bedreigde a^hte jd100'- Na zijn intocht door het ro k Sint op bres voor Regenboogsehool dorp boden twee kinderen de Goedheiligman in het Gultureel Centrum een grote schoen aan met daarin hun verlanglijstje. Een voetbal en een trein ston den op de tweede en derde plaats. Op de eerste plaats van het lijstje stond namelijk het openhouden van de Regen boogsehool. De schoen is gemaakt door het actiecomité Houdt de Re genboogsehool open'. jet Voorschotense gemeentebestuur wil de ruimtenood 'an diverse verenigingen en stichtingen verhelpen. De itichting Vluchtelingenwerk en het buurthuis \Tietwijk ;omen als eerste aan de beurt. Dat staat te lezen in de inlangs uitgekomen accommodatienotitie. nog steeds een te klein gebouw. Terwijl de andere buurthuizen beschikken over meer dan drie honderd vierkante meter voor activiteiten moet Vlietwijk het met minder dan de helft doen. Met name soosachtige acivitei- ten komen daardoor in de knoop. Volgens het college doet Vlietwijk zijn uiterste best er toch iets van te maken, ondanks het gebrek aan ruimte. De ge meente overweegt momenteel eigenlijk twee mogelijkheden voor het buurthuis: een aan bouw aan het huidige gebouw aan de Prof. Eykmanhof, of ver huizen naar de ruimte van de twee kinderspeelzalen aan de Van der Waalslatjn. Dat bete kent wel dat voor de speelzalen een andere ruimte moet wor den gezocht. Ook muziekvereniging Lau- rentius heeft ruimtegebrek. Sa let college van B en W wil snel its doen aan het ruimtegebrek de stichting Vluchtelingen- 'erk. De coördinator is mo- ïenteel ondergebracht in een oormalige leidsterskamer bij peuterspeelzaal aan de Van er Waalslaan. Die ruimte is te et geschikt voor het louden van spreekuren voor isielzoekers en vluchtelingen. ?r niet snel geschikte ruimte worden gevonden wordt de tichting in een bestaand kan- 1 Dorgebouwondergebracht. Uitbreiding van buurthuis lietwijk geniet eveneens een loge prioriteit. De buurthuizen Boschgeest/Bloemenwijk en Joord-Hofland zijn in de afge- ipen jaren voorzien van nieu- onderkomens. Alleen buurt- uis Vlietwijk, dat ook het een- Bijdorp bestrijkt, heeft men met Welfare is Laurentius ondergebracht in de voormalige Speeldoos aan de Van Leeu wenhoekkade. Omdat de ver eniging groeit bestaat behoefte aan het gebruik van het gehele gebouw. Laurentius wil het ge bouw al vast aanpassen. Bij ver plaatsing van de bar ontstaat een grote ruimte waar een ge zelschap van zestig muzikanten kan repeteren. De kosten van de herinrichting bedragen 52.000 gulden. De gemeente is bereid na het vertrek van Welfare de helpende hand toe te steken, maar Laurentius zal door mid del van eigen geld en zelfwerk zaamheid ook een bijdrage moeten leveren. De gemeente wil ook snel iets doen aan de ruimtenood van de buitenschoolse opvang van kin derdagverblijf Bibelebon in Alettahof. Momenteel wordt een vertrek in het Pluspunt aan de Jan Evertsenlaan als depen dance benut, maar dat is geen ideale oplossing. Getracht wordt in samenwerking met de peuterspeelzaal naast Bibele bon meer ruimte te scheppen. waar op het terrein van de Ha- lerswoudse hovenier John de (Vit de dierenbegraafplaats pre- ies moet komen, is nog niet luidelijk. Bovendien heeft de jemeente nog altijd niet offi- fieel toestemming gegeven voor :N ie aanleg van dé begraafplaats. -Toch begint de Hazerswoude- ^aar woensdag al vast met de jerste werkzaamheden aan de lodenakker. ;r 16 Voordat hij bomen kan plan ten en paden kan aanleggen, moet De Wit eerst drainage aanbrengen onder de begraaf plaats. Voor die werkzaamhe den, die ook onafhankelijk van de rest van de plannen kunnen worden uitgevoerd, heeft de on dernemer inmiddels wel toe stemming. Hij kan zelfs tekenen op vijftig procent subsidie wan neer de drainage voor het eind van het jaar in de grond ligt. Tot 1 januari betaalt de ruilverkave ling nog de helft van de kosten van grondverbetering in Ha- —Sieraden gestolen jhoogmadeUit een woning aan de Van Poelgeestlaan in Hoog- nade zijn gisteren sieraden gestolen. De inbraak had plaats tus- 1 negen uur 's ochtends en half acht 's avonds. De dieven 1 binnen door de achterdeur open te breken. Inbraak in winkel Irislaan oegstgeest In een winkel aan de Irislaan in Oegstgeest hebben dit weekeinde twee inbrekers geld uit een kassa gestolen. Het tweetal tilde de deur uit de sponning getild om binnen te ko men. Ze maakten de telefoon in de winkel onklaar. Getuigen kónden een signalement van het duo opgeven. zerswoude en omgeving. Ook de drainage voor de begraaf plaats valt onder die regeling. Omdat de regeling bijna af loopt heeft De Wit haast. Zo veel zelfs dat hij niet wil wach ten op uitsluitsel over de vraag waar de laatste rustplaats moet komen: vlak achter de wijk Groenendijk (zoals de gemeente tot nu toe voorstond) of direct aan de spoorlijn Leiden-Alphen, waar zowel de hovenier als de omwonenden hem het liefst hebben. Over de vraag waar hij dan precies de drainage aan moet leggen, kan de ondernemer zich niet echt druk maken. „Ik ga ge woon onder het hele stuk drai nage leggen. Over vijf jaar heb je de rest toch ook nodig", lacht hij. De gemeente zal waarschijn lijk in januari een definitief be sluit nemen over de plaats van de dierenbegraafplaats. De Wit hoopt de boel daarna snel te kunnen aanleggen, zodat moge lijk al in april de eerste huisdie ren 'in Hazerswoude kunnen worden begraven. VRIJE TIJD LEIDEN Loop. Het buurthuis Matilo organiseert zaterdag 3 december een Sint Nicolaas-loop met afstanden van 2,5,10 en 15 kilometer. De start is om 11 uur. Deelname kost 3,50 gulden, kinderen onder de 14 jaar 2,50 gulden. LEIDERDORP Peutermigrantenproject.In het jongerencentum De Sjelter aan de Heemraadlaan 67 begint in januari een project voor moeders en kin deren van Turkse en Marokkaanse afkomst. De bedoeling van het project is de kinderen spelenderwijs kennis te laten maken met de Nederlandse taal. Terwijl de kinderen bezig zijn kunnen de moeders ervaringen met de opvoeding uitwisselen. Het project is voor peuters van 2 en 3 jaar. Voor meer informatie: Anna Wagemans, tel 893135. OEGSTGEEST Winterwandeling. Het IVN, afdeling Leiden, houdt zondag 4 decem ber een winterwandeling door het park van kasteel Oud Poelgeest. De wandeling begint om 14 uur bij het toegangshek en duurt ander half tot twee uur. ZOETERWOUDE Oud papier. De drumfanfare Rijntamboers zamelt zaterdag 10 de cember weer oud papier en oude vodden in. Inwonders van Zoeter- woude-Rijndijk worden verzocht het papier en de vodden gebun deld aan te bieden. Mensen kunnen het ook tot 13 uur afgeven bij de containers die staan bij de Eendekooi. ALPHEN AAN DEN RUN Jubileum tocht. Het is mogelijk nu al te reserveren voor de jubileum wandeltocht van de Wandelkring Leiden op 17 en 18 juni 1995. De start, vanaf acht uur, is bij de St. Jozefzaal aan de Paradijslaan in Al phen. De afstanden variëren van 5 tot en met 40 kilometer. De kos ten bedragen 3 gulden per persoon. Inlichtingen: 01720-75724. haarlemmermeer» Van de Kagerplassen door de bossen naar Amsterdam fietsen, in plaats van over de uitgestrek te, kale en altijd winderige vlak ten van de Haarlemmermeer. Vanaf 2010 is het allemaal mo gelijk. In de droogmakerij wordt de komende vijftien jaar name lijk 1500 hectare bos aangelegd, waarmee het 'recreatief groen' in het nieuwe land in één klap wordt verachtvoudigd. De bos sen komen vooral in de west hoek van de polder, net ten noorden van de Kagerplassen. De eerste boom gaat eind vol gend jaar bij Nieuw-Vennep de grond in. De provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlemmer meer werken eendrachtig aan de vier jaar oude opdracht een flinke kluit natuurgebied in de groeikern Haarlemmermeer ge stalte te geven. Uitgegaan wordt van in elk geval een kernbos van aanzienlijke omvang bij Nieuw- Vennep tot even onder Hoofd dorp van ongeveer 800 hectare. Dat is nodig om vogels en zoog dieren voldoende de ruimte te geven om op natuurlijke wijze te gedijen. Het nieuwe bosgebied gaat vooral ten koste van de agrari sche sector, die in Haarlemmer meer als gevolg van de nieuwe landinrichting nog heel wat ter rein zal moeten prijsgeven. De geplande groene buffer is nodig om te voorkomen dat de stede lijke gebieden van Kennemer- land en Haarlemmermeer zon der vorm aaneen groeien. De nieuwe natuur neutraliseert te gelijkertijd de voortgaande ver stedelijking van de polder. Want er worden de komende jaren minstens vijftienduizend hui zen extra gebouwd. Deze water dichte steenlaag in het bebouw de gebied vraagt om extra wa terplassen. Die houden name lijk het regenwater vast voor het kan worden weggemalen. AJle vijftigduizend nieuwe Haarlemmermeerders die de nieuwe wijken betrekken zoe ken plekken om te zonnebaden, te fietsen, te lopen, te varen of van de natuur te genieten. De huidige agrarische omgeving biedt te weinig soelaas. Wat ver der weg zijn de duinen langs de kust nu al bomvol. Amsterdammers, Haarlem mermeerders en Haarlemmers lopen elkaar dagelijks voor de voeten als zij rust zoeken in de schaarse stillegebieden. Van daar de wens van zowel Rijk, provincie, gemeente als particu lieren om langs de west- en noordrand van de polder een nieuw uitloopgebied in te rich ten. Ook voor de Amsterdam mers, de Haarlemmers, Heem stedenaren, Hillegoinmers en Li Inbreker gesnapt in Oegstgeest oegstgeest Een 21-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaat^ is dit weekeinde aangehouden nadat hij had ingebroken in een schuur aan de Duinzichtstraat in Oegstgeest. De dochter des huizes ondekte de inbraak doordat ze wakker werd van het knipperende detectielicht. De vader zag daarop de inbreker vluchten en waarschuwde de politie. Die arresteerde de man in de buurt van de woning. Hij vertelde dat hij 'alleen' een fiets had willen stelen. Drugdealers aangehouden alphen aan den run Bij een bushalte aan de Churchilllaan in Al phen zijn vrijdagavond twee dealers in softdrugs aangehouden. De twee 22-jarige Alphenaren leveren de drugs op bestelling bij de bushalte af. Na verhoor en het opmaken van een procesver baal werden zij weggestuurd. lillegommer gewond bij ongeval alphen aan den run Een 27-jarige Hillegommer is vanochtend rond half zeven gewond geraakt bij een aanrijding op de krui- sing Eikenlaan en Bedrijfsweg. De man die met zijn auto over de j Eikenlaan reed, kreeg volgens de politie geen voorrang van een 61-jarige Goudse automobilist, die vanaf de Bedrijfsweg de Ei- kenlaan wilde oprijden. De Hillegommer is met nek- en beenlet sel opgenomen in het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. leiderdorp kees van kuilenburg Inbraken in Alphen alphen aan den rijn Bij een inbraak in een huis aan de Satumus- straat in Alphen is gisternacht elektrisch gereedschap gestolen. De daders kwamen het pand binnen na het openbreken van een bovenlicht. Een kleurentelevisie was de buit zaterdagmiddag in een woning aan de Jan Pietersz Coenlaan. De voordeur werd opengebroken. Datzelfde was het geval zaterdag in een huis aan de Rosmolen. De buit bedroeg een geldkisje met Amerikanase dollars en waardepapieren. Politie arresteert autokraker alphen aan den run Dit weekeinde zijn er in Alphen achttien au to's opengebroken. De dieven hadden het vooral op de radio's daarin voorzien, maar namen ook andere spullen mee die zij konden gebruiken. De politie hield zaterdagavond een 28-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aan. Hij wordt wordt verdacht van een auto-inbraak aan de Magerhorst in Alphen. Agenten zagen de man op de Concertweg lopen met een autora dio onder zijn arm. Toen hij hen zag maakte hij zich uit de voe ten, maar werd toch ingerekend. De autoradio had hij wegge gooid, maar de politie vond die later. Met dekschuit en botenwa^en is Roeivereniging Rijnland afge lopen zaterdag van Voorschoten naar Leidschendam verhuisd. Na bijna dertig jaar moest defi nitief afscheid worden genomen van het fraaie uitzicht bij Jacht haven Klaassen. Er was één troost: het nieuwe gebouw, vlakbij de Vlietlandbrug, biedt alle ruimte voor uitbreiding de club, die nu 350 leden telt. De roeiers waren de hele och tend druk bezig de vervallen houten loods leeg te slepen. De inboedel bestond uit een vloot van zo'n vijftig roeiboten en ge noeg roeispanen om een mid deleeuws leger mee te bewape nen. Daarnaast moesten ook kasten, fietsenrekken en de ijze ren constructies waaraan de bo ten worden opgehangen op de roestige dekschuit worden ge tild. Inductiekoken, ontkoppeld ko ken, snelkoelen, koken uit de doos en tal van andere nieuwe keukentechnologieën. Dat is vandaag te zien tijdens de be- drijvencontactdag in het Holt lant College aan de Leidsedreef in Leiderdorp. Een activiteit van de afdeling horeca- en voe- dingsdienst. Een opleiding, die vier jaar geleden is opgezet. Een contactdag die speciaal is bedoeld voor bedrijven en in stellingen waarmee de school contacten heeft. „We hechten veel waarde aan de contacten met het bedrijfsleven. Niet al leen omdat we bij veel bedrij ven stageplaatsen hebben of krijgen, maar ook voor andere zaken. Als school doen we er al les aan om de vakbekwaamheid van de leerlingen te vergroten. We spelen in op de wensen en verlangens vanuit het bedrijfsle ven. Vroeger was dat ondenk baar, omdat het onderwijs het zelf wel meende te weten. Nu proberen we leerlingen af te le veren waar het bedrijfsleven mee uit de voeten kan. Dan moet je ook weten wat er leeft bij het bedrijfsleven en daarmee rekening houden", aldus coör dinator/bedrijfsleider van de Horeca- en Voedingsdienst Vin cent Molkenboer. „Uiteraard is dat ook van be lang voor de leerlingen die na hun opleiding aan de slag wil len. In september heeft de eer ste groep examen gedaan. De leerlingen, die aan het werk wil den, hebben op twee na een baan gevonden", vertelt Mol kenboer. „Ook wat betreft sta geplaatsen hebben we niet te klagen. Er is voldoende vraag om leerlingen." Tijdens de contactdag - die om vier uur begint - kunnen Vincent Molkenboer (links) en Fran driessen. bezoekers kennisnemen van de meest moderne keukentechno logieën die er vandaag de dag op de markt komen. Zoals bij voorbeeld het inductiekoken. „Daarbij wordt gebruik gemaakt van een magnetisch veld. Dit magnetisch veld wekt in de bo dem van de pan een elektrische stroom op, waardoor die wordt verhit. De plaat, waarop de pan staat, wordt door het magne tisch veld niet beïnvloed en blijft gewoon koud", legt Frank Coppens nemen alvast een Coppens uit. Coppens is docent op het college en organisator van de bedrijvencontactdag. „Ook aan het sudderlapje van grootmoeder wordt aandacht geschonken. Niet meer door het urenlang op het petroleumstel te laten sudderen, maar ook hiervoor heeft de techniek iets bedacht." Medewerkers van de deelne mende bedrijven geven daarbij uitleg en laten ook zien hoe een en ander werkt. Coppens: „Voor Zij worden bediend door de I de bedrijven, instellingen en ui teraard ook onze eigen leerlin gen een uitgelezen kans om daarmee kennis te maken. We verwachten dan ook nogal wat belangstelling." Het blijft maandag niet bij techniek alleen. In het restau rant van het college kunnen de bezoekers kennis nemen van de culinaire kwaliteiten van de leerlingen. Dat blijft niet be perkt tot een eenvoudig hapje maar er worden niet minder gen Hans Hazenoot en Sabah.An- FOTO HIELCO KUIPERS dan vijf landen gepresenteerd. Dat zijn Spanje, Indonesië, Griekenland, Japan en Italië. „Met behulp van zogenoemde halffabrikaten en speciaal daar voor ter beschikking gestelde receptuur worden daar hapjes bereid", aldus Molkenboer. derdeel en de bezoekers kun nen zien hoe er bij ons gewerkt wordt. Dus van veel belang voor orrze leerlingen om te laten zien wat ze kunnen." „Toch doodzonde dat we hier weg moeten! Het is hier zó'n prachtig punt", verzuchtte Rijn- land-lid Petra Schaapman tij dens een korte rustpauze. Ze doelde op het wijdse polder landschap, want het oude on derkomen van de vereniging is niet meer onderhouden sinds het huurcontract door de eige naar is opgezegd. Schaapman: „Je zakt zo door de planken van de steiger heen. Het is nog een geluk dat nooit iemand ernstig gewond is geraakt." Driemaal moest er heen en weer worden gevaren over de Vliet. De laatste trekschuit rich ting Leidschendam was zo afge laden vol dat er nauwelijks meer ruimte was om te staan. Windstil weer, stuurmanskunst dekschuit door de Vliet naar Leidschendam om de spullen van de Voorschotense roeivereniging Rijnland te ver- FOTO BEN DE BRUYN Tot drie keer toe voer zaterdag een huizen. en misschien wat dom geluk zorgden ervoor dat niets over boord sloeg. Na een tocht van een krap half uur konden de opvarenden zich definitief nestelen in het nieuwe gebouw. Het is ander- half maal zo groot als het oude onderkomen en beduidend minder brandgevaarlijk. De kos ten, 1 miljoen gulden, zijn voor de helft door de leden opge bracht, de rest bestaat uit lenin gen. „Hier blijven we de ko mende vijftig jaar!" besloot coach Constant Theunissen. Waar het oude gebouw uit keek op een oude molen, wordt het nieuwe uitzicht bepaald door de keurige rijtjeshuizen van het Frans Halsplantsoen in Voorschoten. „Sommige bewo ners waren bang voor geluids overlast, maar we hebben ze kunnen geruststellen", vertelde mevrouw Tichler-de Bruijn. „We zullen hier geen housepar ty's houden." Theunissen: „On ze feesten zijn altijd heel fat soenlijk. We draaien geen harde muziek, want dan kunnen we elkaar zo slecht verstaan."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9