Leiden over Dobhedreef boos gesjoemel met inspraak REKENEN ÖP|,wRü»iïie Alphense Debby wint Leids Zangfestival 0NZEAKT1E SLAAGT ALLEEN ALS WE dappers knippen voor Aids-fonds Kanaries met stembanden als nachtegalen A andelen met Boerhaave in Leiden en omgeving Drie gewonden bij aanrijding Sint en Piet tafeltennissen ilAANDAG 28 NOVEMBER 1994 Ruimtenood 9 Voorschoten gaat de ruimtenood van diver se verenigingen verhelpen. Vluchtelingenwerk en Vlietwijk komen als eerste aan bod. koers p geli Nut: 1 werd Dooi elang Aanrijding op Breestraat ■eipenEen 21-jarige automobilist uit Leiden heeft zaterdagmor- ;en rond drie uur tijdens een ritje 'in z'n achteruit' op de Bree- itraat een 23-jarige stadsgenoot aangereden. De voetganger stak le straat over en werd aan het heen geraakt. Met een gebroken rnkel is de Leidenaar naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leider- iorp gebracht. De bestuurder van de auto had volgens de politie vaarschijnlijk te veel gedronken. Met auto tegen boom .eiden Door nog onbekende oorzaak reed zaterdagavond een !8-jarige man uit Ermelo met zijn auto tegen een boom aan de -(Bernhardkade. De politie tast nog in het duister over de oorzaak ran de botsing. De betrokken bestuurder is met een hersen- u schudding en inwendige bloedingen naar het Academisch Zie- cenhuis Leiden vervoerd. leiden loman leefaaans Een kakofonie geluid. De onder linge wedstrijden van de Eerste Leidse Vereeniging van vogel liefhebbers De Zanger waren het afgelopen weekeinde letter lijk levendig door niet alleen veel bezoekers maar bovenal door de aanwezigheid van de honderden vogeltjes. De hoofd prijs voor de 'meesterzanger' ging naar een exemplaar van I. Seegers sr. uit de Da Costa- De grote zaal van buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade was omgetoverd tot een dieren tuintje voor vogels. Wie in het midden in de zaal ging zitten en zijn ogen sloot, waande zich in de ongerepte natuur. Onder de toeschouwers vooral veel kinde ren die de fladderende en veel kleurige beestjes van dichtbij bekeken onder het toeziend oog van de vooral oudere, mannelij ke leden van De Zanger. „Dat is ook een beetje het probleem", aldus voorzitter J. Dijkstra. „We hebben zestig le den uit Leiden en omgeving, maar de jeugd vindt het wel mooi maar heeft tegenwoordig duidelijk veel andere ii 'gemeente komt afspraken niet i ktobeij ergelijjle omwonenden van station De Vink in de Stevenshof iet afgjn boos op de gemeente. Boos, omdat met hun mening le r<m^een rekening wordt gehouden bij het inrichten van de cent epgeving van 127 nieuwbouwwoningen tusseji de Dob- Detedreef en het station. Afspraken over het aantal par- ielen keerplaatsen op het binnenterrein leeft de gemeente niet Raadslid E. van Middelkoop van Groen Links heeft iver de zaak schriftelijke vragen gesteld aan burgemees- er en wethouders. wijdse, kale vlakte voor twee bussen en een monument", zegt woordvoerder K. Foura schen. v Volgens het comité wordt de parkeerdruk op het binnenter rein enorm. „Mensen uit Val kenburg en de Bollenstreek ko men met hun auto hier naartoe om op station De Vink op de trein te stappen. Dat is prima natuurlijk, maar ze kunnen hun auto alleen op het binnenter- -.iden aad rietveld et voornaamste bezwaar van omwonenden is, dat bijna al- parkeerplaatsen in het ïurtje op het binnenterrein 'iet nieuwe woonblok'ko- Daar zullen straks ook de i einreizigers parkeren die met .ito naar station De Vink imen, vreest het bewonersco- „Terwijl er een enorm /oor het station ligt: een rein van de nieuwbouw kwijt. Daarom hebben wij gepleit voor parkeerplaatsen op het plein vóór het station en meer groen en speelgelegenheid op het bin nenterrein. Maar ondanks toe zeggingen wil de gemeente nu toch alle parkeerplaatsen op het binnenterrein maken en er dan een groenstrookje tussen from melen." Fouraschen vindt het bela chelijk dat Leiden de bewoners met de parkeerproblemen op zadelt, terwijl voor het station een groot plein ongebruikt ligt. „Feitelijk zegt de gemeente: wij willen dat de automobilist op de fiets komt en komt 'ie toch met de auto, dan ziet hij maar waar hij hem kwijtraakt." Het steekt het bewonerscomi té vooral, dat de gemeente in spraak toezegt, maar die vervol gens niet geeft. „Twee jaar gele- )orhout/leiden luseum Boerhaave heeft in het Neder- nds en Engels het boekje 'Wandelen met jerhaave in en om Leiden' uitgebracht. In royaal geïllustreerde uitgaven wordt uit- lerig informatie verstrekt over alle plaat- n in en buiten Leiden waar Herman Boer- lave (1668-1738) gewoond en gewerkt :eft. In vijftiên hoofdstukken wordt een boeiend beeld geschetst van deze beroem de wetenschapper en van de onderwijswe reld van zijn tijd. Het boek gaat in op de historie van de verschillende gebouwen en vooral ook op de wijze waarop Boerhaave de wetenschap bedreef en onderwees. Bijna vanzelfspre kend is het dat ook een Voorhouter aan dit boek heeft meegewerkt, want uiteindelijk vijf Leidse kapperszaken die gistermid- |ag meededen aan de actie voor het Aids- pnds, spreken van een groot succes. Hoe- rel de opbrengst pas in de loop van deze keek bekend wordt gemaakt, zaten de sa- bns vrijwel continu vol en werd met eten n drinken op deze bijzondere dag de band i het personeel onderling aangehaald. „Drie jaar geleden is een zaak in Haarlem pet de actie begonnen. Wij zagen vervol- i oproep j i kappersvakblad en doen nu voor de tweede keer mee. Voor vanmiddag hebben we een volgeboekte agenda en mensen geven ook spontaan vaak wat meer, omdat het voor het goede doel is. Van enkele winkels hier in de straat heben we wat hapjes en drankje: Heel aardig", aldus Nelly Brands What aan de Doezastraat. Ook bij de Alex aan de Nieuwe Rijn en de Kapperszaak van.... aan de Hogewoerd is er tevredenheid over de knipactie. „AI had ik het idee dat mensen, behalve dat ze voor het goede doel kwamen, het ook makkelijk vonden om eens op zondag naar de kapper Je wordt ook niet zomaar kwe ker. Dat kan je niet alleen uit een boek leren maar moet je door ouderen worden bijge bracht." Zit er al weinig jeugd bij De Zanger, ook vrouwen lijken moeilijk tot deze hobby te wor den aangetrokken. „Er zijn er maar een paar maar die zijn ook gelijk heel fanatiek", aldus Dijkstra. Dat weerhoudt de getrouwen van de 70-jarige vereniging er niet van om jaarlijks keuringen te organiseren die als volgt ver lopen. Per vier, per twee of apart worden de vogels van een bepaalde eigenaar naar een ge luid-geïsoleerde ruimte ge bracht. Daar luisteren keur meesters aandachtig naar de zang van de kanarie. Maakt de vogel een aaneengesloten lied, maakt hij de goede toeren, de juiste kloeken en nog zo een paar typische vogelkennerter men waar de dieren op worden beoordeeld. Als alle punten zijn opgeteld, wordt één zanger gekroond. „En het zijn altijd mannetjes, vrouwtjes zin gen niet", legt Dijkstra uit. Ook zijn er vogels die niet op zang maar op vorm en kleur worden gekeurd. En dat zijn niet alleen kanaries maar ook andere tropische vogeltjes uit Zuid-Afrika en Australië. Op nieuw buigen kenners in een ju ry zich over het gevogelte om te komen tot de mooiste. De eige naar van de winnaar uit deze categorie, J. Vulpen, ontving za terdagmorgen uit handen van wethouder H. de Goede (D66) een penning in zilver die De Zanger voor haar jubileum van de gemeente heeft gekregen. Enkele leden van De Zanger doen binnenkort mee aan de gewestelijke en landelijke keu ringen om uiteindelijk een plaatsje te krijgen op de wereld show in Italië. De Leidse Veree niging kan daar haar toontje meeblazen, want regelmatig worden prijzen behaald met als hoogtepunt, negen jaar geleden, een wereldkampioen. Toch moet het kweken van vogels niet als een sport worden be schouwd, vindt Dijkstra: „Het is een leuke hobby, èn, je haalt ook de natuur in huis". den was er een informatie avond van twee uurtjes en daar mee was de inspraak klaar", herinnert Fouraschen zich. „Toen hebben wij gezegd: doe dat maar opnieuw. Er kwamen nieuwe gesprekken over veran deringen in het stedebouwkun dig plan. Wij hadden gedacht dat die gesprekken door zouden gaan, maar toen kwam er voor de zomer ineens een bedrijf dat het binnenterrein ging bestra ten. En bleek het plan weer he lemaal vast te liggen." Groen Links is het bewoners comité te hulp geschoten. In schriftelijke vragen stelt raadslid E. van Middelkoop, dat de han delwijze van de gemeente de 'bewonersparticipatie in hoge mate frustreert'. Zij wil van bur gemeester en wethouders we ten, waarom de gemeente haar toezeggingen niet nakomt. staat het geboortehuis van Herman Boer haave in dit bollendorp. Jan Zuilhof, voor zitter van de Stichting Het Boerhaavehuis, is dan ook mede-auteur. Het boekje is verkrijgbaar bij Hoek Boek aan de Herenstraat 61 in Voorhout. De prijs is 25 gulden, waarvan een klein bedrag be doeld is om de financiële nood van de Stichting Het Boerhaavehuis te verlichten. leiden Bij een ongeval op de Stevenshofd- reef zijn zaterdagmiddag drie personen ge wond geraakt. Een auto bestuurd door een 30-jarige Leidenaar reed even voor vijf uur op de weg richting de Vinkweg. Bij de kron kel in de weg na het spoorviaduct raakte hij door nog onbekende oorzaak in een slip en kwam via trottoir en berm in de sloot terecht. Daarbij werden twee voetgangers door de auto geraakt. Het gaat om een 53-jarige Voorschotense vrouw en een 55-jarige vrouw uit het Duitse Trier. Beiden moesten met di verse zware verwondingen naar het AZL wor den overgebracht. Ook de bestuurder moest met armletsel naar het ziekenhuis worden af gevoerd. De politie heeft een onderzoek naar dit ongeluk ingesteld en zoekt getuigen van het voorval. foto hielco kuipers De actie is een voorloper van Wereld Aids Dag, over drie dagen. In heel Nederland de den circa veertig kapperszaken mee, waar door Leiden met z'n vijf participanten heel aardig afsteekt. Ook lieten enkele plaatselij ke prominenten hun haar op deze gelegen heid verzorgen zoals de wethouders Tjeerd van Rij en Pex Langenberg. Paul de Leeuw was ook door Kapperszaak van bena derd, maar hij kon door drukke bezigheden niet naar Leiden komen. Bijnsdorp over meervoudige persoonlijkheid De schrijfster van het boek 'De 147 personen die ik ben', Liz Bijnsdorp, houdt op dinsdag 29 november een lezing over 'meervoudige persoonlijkheid stoornis' (PMS). De stoornis komt onder meer voor bij men sen die in hun jeugd zijn mis handeld of, bijvoorbeeld, oor logslachtoffer zijn. In het Anthonius Clubhuis is vanaf 20 uur ook de stichting DIS (disso- ciatieve identiteit stoornis) aan wezig. Toegang 10 gulden. leiden dorith ligtvoet Sint en Piet nemen woensdag op feestelijke wijze de opge knapte kinderspeelplaats aan de Leidse Wilgenrode/Peppelrode in gebruik. Het Spaanse duo speelt een wedstrijdje op de nieuwe tafeltennistafel. Bewo ners van de 'Rodes' hebben de opknapbeurt van deze en een andere speelplaats gewonnen met een prijsvraag over 'sociale vernieuwing', die de gemeente vorig jaar heeft gehouden. De opknapbeurt van de twee speelplaatsen in' de Merenwijk kostte 30.000 gulden en heeft een half jaar geduurd. Op grond de leeftijd is een verdeling gemaakt tussen de twee speel plekken. Bij de Wilgenrode/Peppelrode is ge kozen voor speeltoestellen voor kinderen van twee tot acht jaar, met als extra's de tafeltennista fel. Bij de Iepenrode/Beukenro de staat een speeltoestel dat leuk is voor jonge tieners. De speelplaatsen zijn door mede werkers van de gemeentelijke bestratingsploeg voorzien van veilige looppaden. Sint en Piet zullen de speel plaats aan de Wilgenrode om twee uur 's middags in gebruik nemen. Kinderen uit de buurt ontvangen een verrrassing. Twintig minuten later zal de Goedheiligman met een draai orgel naar het speelplein aan de Iepenrode/Beukenrode vertrek ken. Talentenjacht verdient beter theater leiden loman leefmans Nog net zonder tranen, maar zichtbaar onder de indruk werd 23-jarige Debby Schreuder uit Alphen aan den Rijn gister avond winnaar van de finale van het achtste Leidse Zangfes tival. De jury vond unaniem haar vertolking van twee zachte, Amerikaanse soul-liedjes de meest professionele vertoning. Ze ontving een cheque voor 2500 gulden aan zangappara- tuur. En hoewel haar volle stem de zaal toch bijna muisstil kreeg, haperde er nog wel wat aan de ambiance in de veredel de kantine boven zwembad De Zijl. Het Leids Zangfestival is al ja ren geen echte talentenjacht meer. Vrijwel zonder uitzonde ring waren ook dit keer de veer tien finalisten het niveau van 'tussen-de-schuifdeuren' ruim schoots ontgroeid en semi-pro- fessioneel met hun zang bezig. Nog niet iedereen weet precies waar hij of zij tijdens het zingen de handen moet laten en in de babbeltjes tussen de nummers door valt zelden een volzin te beluisteren, maar een valse noot kon niet worden opge merkt. Met het liedje 'Ik kijk tv' van het duo Incasul werd, in deze tijden van Borsato en De Dijk, de avond al goed ingezet. Twee jongerts uit Noord Holland, waar negen van de veertien deelnemers vandaan kwamen, koppelden een aardig eigenge maakt melodietje aan een vaar dige tekst. Daarna volgde on dermeer een kindvrouwtje uit Wychen met Kate Bush-ge- baartjes, zwoele jazzklanken uit Purmerend, de Lelystadse Frank Sinatra, een conservatorium zangers uit Bovenkarspel met songs van Tori Amos, een Oek- ra'ïnse uit Sneek die in het Ame rikaans zong en een Zandvoor- ter die met een Doe Maar-liedje voor de enige meezinger van de avond zorgde. En allemaal heel redelijk. „Het is jammer dat platenba zen de talentenjachten door het land links laten liggen en zich fixeren op de soundmixshow De 23-jarige Debby Schreuder uit Alphen aan den Rijn was de enige deelnemer uit de regio in de finale van het Leidse zangfes^ival. Maar ze won en ging met ging met een cheque van 2500 gulden naar huis. foto hielco kuipers van Henny Huisman", liet pre sentator Henny Leeflang zich tussen tWee artiesten ontvallen. En hij heeft gelijk. Afgaande op wat wat gisteravond in De Zijl aan de circa 150 belangstellen den werd geboden, zou tïuis- man in ieder geval een scout kunnen sturen op zoek naar deelnemers voor de voorronden van zijn tv-programma. Broodje kroket Mocht de machtige Huisman ooit iemand sturen, dan is het wel raadzaam dat die persoon dicht bij het podium gaat zitten. Want niets is zo vervelend als naar de gevoelige stem van bij voorbeeld de latere winares Debby te willen luisteren, terwijl het publiek door elkaar heen loopt of hardop kletst en de schalen met broodjes kroket met mayonaise worden rondge bracht. Daardoor ontbeert het concours net dat tikkie stijl, waardoor het misschien in bre de lagen van de (muziek)bevol king serieus wordt genomen. Het festival verdient derhalve een beter theater. Mede-organisator R. Haamke is het daar niet helemaal mee eens. Volgens hem is begrijpe lijk dat initiatiefnemer M. Boer van De Zijl, die veel geld en moeite steekt in het evenement, daar via de omzet en promotie van zijn eigen zaak wat van te rug wil zien. Daar komt bij dat een experiment enkele jaren ge leden met de finale in de Stads gehoorzaal op een flop uitliep. Toch zijn er voor volgend jaar wel plannen in een andere rich ting. Dan is het waarschijnlijk de laatste maal dat het festival wordt gehouden en Haamke wil dat 'spetterend' besluiten met extra voorrondes in De Zijl en de apotheose in een andere ruimte in de binnenstad. „En een auto als hoofdprijs is dan niet ondenkbaar", aldus Haam ke.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7