Wij roepen niet dat allemaal brandhout het is' De voordelige decemberzegels ziin er weer. Serviërs testen met gijzeling hoe ver ze kunnen gaan Feiten &Meningen PvdA zet in op herstel van koppeling MAANDAG 28 NOVEMBER 1994 NIEUWSANALYSE Illusie-politiek, schampert D66-woordvoer- ster Groenman over de poging van coalitie genoot PvdA om de koppeling tussen lonen en uitkeringen nieuw leven in te blazen. De koppeling is het uithangbord van de PvdA. Het knarst weliswaar en door het politieke klimaat heeft de roest er stevig zijn tanden in gezet. Zeker nu de sociaaldemocraten al drie jaar lang 'nee' verkopen op de vraag naar het gelijk laten oplopen van lonen en uitkeringen. Maar het bord mocht niet ver dwijnen. Omwille van de kiezersgunst en uit piëteit met de oude politieke symbolen werd de koppeling toch weer opgenomen in het verkiezingsprogramma. Maar het besef dringt door dat dat sym bool inhoud moet krijgen. De partij ligt scherp onder vuur van CDA en Groen- Links. Het kan ook niet anders bij miljar den-bezuinigingen op de kinderbijslag, de WW, de bijstand, de AOW, en welke sociale wet eigenlijk niet. Nog aangevuld met de voorzichtige sloop van het minimumloon, die de toch al gehavende band met de vak bonden verder op de proef stelt. Meer dan WD en D66 krijgt de PvdA dat op zijn bord. Met de Statenverkiezingen in aantocht re den voor de PvdA het sociale imago wat meer kleur te geven. De koppelingswet dient grondig ver bouwd, stelt het PvdA-kamerlid Van Zijl vast. Want zelfs met een aantrekkende eco nomische groei en dalende uitgaven voor de sociale zekerheid, mag er volgens de huidige wet niet gekoppeld worden. En dat valt volgens Van Zijl niet te verkopen. „We bezuinigen ons het apezuur, we snijden diep in de rechten van uitkeringsgerechtig den, dan kun je als het beter gaat niet 'nee' blijven verkopen." De huidige wet kijkt naar de verhouding tussen het aantal werkenden en het aantal uitkeringsgerechtigden: zolang die niet be ter wordt, gaat het feest niet door. Fout, meent Van Zijl, in navolging van een aantal juristen uit de Sociaal Economische Raad. Hij wijst erop dat als gevolg van de vergrij zing er steeds meer AOW'ers komen, waarij een echtpaar zelfs voor twee telt omdat die ieder individueel een (halve) uitkering krij gen. Daarnaast houdt de wet er geen reke ning mee dat de uitkeringen steeds lager worden en de sociale zekerheid dus goed koper. De PvdA wil daarom na 1995 een andere koppelingswet, die kijkt naar de sociale uit gaven als percentage van het nationaal in komen. Van Zijl laat geen misverstand over het doel bestaan: de koppeling eindelijk weer toepassen. D66-kamerlid Groenman vraagt zich af wat de PvdA bezielt. Koppelen, zo blijkt uit onderzoek, is helemaal niet zo gunstig voor de uitkeringsontvangers. Andere maatrege len om de koopkracht van de minima op peil te houden, blijken veelal beter 'uit te pakken. Van Zijl ontkent dat niet, maar zit met het probleem dat die aanvullende maatregelen jaar in jaar uit moeten worden bevochten. Destijds op het CDA. nu op de WD. Verhoging van de huursubsidie, een apart belastingvoordeel voor ouderen, iets lagere premies, steeds weer die afmattende strijd om het geschuifel achter de komma. En de kiezers leverde het ook al niet op, daarvoor was het te ondoorzichtig en ver snipperd. De nieuwe koppelingswet die de PvdA voor ogen staat, moet een eind aan die jaar lijks terugkerende koopkrachtdans maken. Gewoon met de wet in de hand koppelen, dat versterkt de positie van de uitkeringsge rechtigde. Dat is meer dan 'illusiepolitiek' of 'voorpui-versiering', weerlegt Van Zijl de kritiek van D66. De WD beseft dat, getuige de scherpe kritiek op het PvdA-plan. De liberalen zeg gen bevreesd te zijn voor 'het automatisme van de koppeling'. Ook premier Kok voelt aan zijn water, dat dit geld kan gaan kosten. Vandaar zijn korzelige reactie 'ernaar te kij ken', om de partijgenoten niet direct af te vallen. den haag marc peeperkorn De milde oppositie van Enneiis Heerma Hij wil beslist geen politiek leider heten en wei gert een hofhouding om zich heen te verzame len. De CDA-fractievoorzitter in de Tweede Ka mer, Enneiis Heerma (49 jaar), is bescheiden en wars van image-building Anders dan zijn afge brande voorganger Elco Brinkman wenst hij niet de 'molensteen' van het persoonlijke lei derschap om zijn nek te hangen. „Het gaat niet om de persoon Heerma, maar om de missie die ik voor de fractie te vervullen heb: een team vormen, politiek de teugels strak in handen ne men en zonodig de zweep hanteren". Nuchter en ingetogen ging de oud-staatsse cretaris van volkshuisvesting op 18 augus tus aan het werk, toen hij onverwacht tot opvolger van Brinkman werd gekozen. Zijn debuut als oppositieleider tijdens het debat over de regeringsverklaring was spranke lend, maar het optreden enkele weken later bij de algemene politieke beschouwingen viel tegen. Net als zijn partij bleef de nieuwe fractieleider daarna vooral onzichtbaar voor de buitenwacht. Lezend, pratend en intern debatterend was Heerma bezig zich een beeld te vormen van de 33 mede-fractiele den, en partij-interne kwesties. Bewust wer den spreekbeurten en openbare optredens gemeden. Enneüs Heerma heeft het geweten. Bijna honderd dagen na zijn aantreden blijkt maar liefst driekwart van zijn eigen CDA- kiezers niet eens te weten dat Heerma de nieuwe fractieleider is. Geen opwekkend gegeven, maar de Friese Amsterdammer tilt er niet aan. „Ik maak me daar geen zorgen om", zegt Heerma, opnieuw zijn sigaar aanstekend. „Dat is nu eenmaal het gevolg van mijn keuze om in het begin vooral bin nenshuis bezig te zijn. Ik kan me daarom best voorstellen dat kiezers bij het CDA nog steeds aan Lubbers en Brinkman denken. Het is niet mijn prioriteit geweest om dat beeld te veranderen. Dat heeft tijd nodig. Deze fase van werken achter de schermen is voor mij bovendien afgesloten. Vanaf de ze week ga ik het land in, spreekbeurten houden". „Wat ik veel opvallender vind", gaat Heer ma in één adem verder, „zijn andere opi- niecijfers, waaruit blijkt dat de herkenbaar heid van het CDA gering is en het paarse kabinet welwillend wordt bejegend. Onze achterban denkt overwegend neutraal over het nieuwe kabinet en beoordeelt het niet op voorhand als negatief. Daaruit blijkt op nieuw dat de CDA-achterban redelijk is en niet snel zal roepen dat het allemaal brand hout is. De marges voor het oppositievoe- ren zijn dus klein". Blijkbaar hebben ook de CDA'ers zich mee laten voeren door het overheersende beeld dat de ministers in het paarse pretkabinet zoveel plezier hebben in hun werk. On danks de pijnlijke 18 miljard gulden aan be zuinigingen op onder meer het hoger on derwijs, de krijgsmacht en de kinderbijslag, wordt er veel gelachen. Heerma: „Er is een onmiskenbare euforie over de wisseling van de wacht. Een gevoel van 'alles is anders'. Maar kom over een halfjaar nog eens terug. Wat is 100 dagen voor een kabinet? Het is een hele korte periode, dat kan ik u verze keren". RAPPORTCIJFERS De kentering is volgens Heerma al duidelijk waarneembaar. Twee weken geleden toon de de paarse coalitie weinig samenhang toen het ging om uiteenlopende zaken als het mediabeleid, de beperking van het aan tal asielzoekers en de parlementaire enquê te naar de zware misdaad. WD-leider Bol- kestein waarschuwde al openlijk voor een kabinetscrisis als de afgesproken bezuini gingen niet worden gehaald. Vorige week week spande de aftakeling van de paarse droom de kroon met alle heisa rond Borssele. „Dit alles is niet meer onder de noemer te brengen dat het kabinet een hoog politiek discussiegehalte kent. Deze coalitie spat alle kanten op". Desalniettemin weigert het CDA er de beuk in te gooien. Alsof al het gekrakeel de partij nauwelijks aangaat. „We moeten als fractie onze eigen lijn trekken", klinkt het uit de mond van Heerma. Het lijkt wel erg af wachtend. Alsof Heerma zeggen wil: 'Paars krijgt zijn trekken wel thuis'. Oppositievoe- ren is toch gewoon zorgen dat het kabinet zo snel mogelijk naar huis wordt gestuurd? De oppositieleider weert af: „O nee, zeker niet. In beginsel ga ik er van uit dat een ka binet er voor vier jaar zit. Natuurlijk krijgt paars het moeilijker. Flet heeft nog niet echt over geld gesproken. De ervaring leert dat bij de eerste echte begroting (volgend jaar) het werk pas begint. Maar het is nu te vroeg voor rapportcijfers". „Bovendien is oppositievoeren geen doel op zich. Het CDA heeft met voldoening vastgesteld dat er een meerderheidskabinet is. De rol van een oppositiepartij is dat je het kabinet aan z'n eigen afspraken houdt. Waar die sporen met ons eigen program, zullen we die steunen. Anders bestrijden we ze, zoals bij de kinderbijslag en winkelslui tingswet. Soms draag je alternatieven aan en in weer andere gevallen houd je het ka- gis binet een spiegel voor. Dat deed onze on- derwijswoordvoerder Wim van de Camp ]y uitstekend bij het debat over de onderwijs begroting. Onze oppositiestrategie is: onzelLk! eigen agenda'bepalen en het kabinet het Til voordeel van de twijfel gunnen". Ht LANGE WEG br, In zijn fraaie oude werkkamer in de Tweed^ Kamer, ooit de zetel van oud-premier Van DC Agt, steekt Heerma zijn tweede sigaar van het gesprek op. Hij beseft dat er spanning p( zit tussen zo'n constructieve houding en ee het streven voor de kiezer herkenbaar te q zijn. Maar het CDA heeft even tijd nodig oi intern de boel op orde te brengen. De won den van de verkiezingsnederlaag zijn net T geheeld en de bijstelling van de politieke koers aan de actuele problemen moet nog beginnen. Het CDA is nog niet echt klaar 8e om het roer over te nemen. „We hebben ke nog een lange weg te gaan. Al met al zijn nog wel twee jaar bezig. Tegen die tijd die- nen de eerste resultaten zichtbaar te zijn".Wl De vraag is of het CDA die tijd gegund is. Ive maart volgend jaar zijn er verkiezingen van de Provinciale Staten. Dan moet het CDA e toch staan? „Dat zou mooi zijn", zegt Heer V ma, maar hij ziet de verkiezingen liever als een 'tussenstation' in de weg omhoog. „aisaa het kan mag het een onsje meer zijn. Ik beikj echter zeer relativerend over de opiniecij- r< fers. De inhoud is belangrijker en dat leidt wi tot herkenbaarheid bij de mensen". ve „We moeten ons niet van de wijs laten d( brengen. Het CDA staat voor een lange wej<j; Natuurlijk weet ik dat het ook om macht ei0i invloed gaat. Maar alleen fnacht die dienst-b( baar is. Dat is ook een onderdeel van ons gedachtengoed. Persoonlijk heb ik er alle vertrouwen in dat het de partij zal lukken om terug te komen met een herkenbaar profiel. Dat we als CDA voor een deel van n het electoraat weer perspectief kunnen bieT den". V den haag wilfred scholtent en peter de vries Niet langer gehinderd door dreigende Navo-ac- ties hebben de Serviërs afgelopen weekeinde Bi- hac toegevoegd aan hun lange reeks van triom fen. Of ze de stad daadwerkelijk innemen, doet er niet meer zoveel toe. De Bosnische verdediging is in elkaar gestort, de internationale gemeenschap kijkt zoals steeds verlamd toe, en de Serviërs heb ben een belangrijke strategische overwinning binnen. De Serviërs hebben met Bihac hun gebieden in Bosnië en Kroatië met elkaar verbonden. Bihac was totnutoe een belangrijk ontbrekend deel van de infrastructuur die ze nodig hebben om hun groter Servië levensvatbaar te maken. Een wapenstilstand in Bihac zal het acute gevaar voorde tienduizenden inwoners verminderen, maar hun lot blijft volledig in handen van de Ser viërs, en dan zijn er twee mogelijkheden. Als de Serviërs de enclave geheel veroveren, is het wach ten op de etnische zuivering zoals die elders in Bosnië ook in de afgelopen maanden nog plaats vond. Maar de Serviërs kunnen tevens voor een andere, minder zichtbaar wrede oplossing kiezen. Zoals in Sarajevo, Gorazde, Zepa en Srebrenica worden de VN dan verantwoordelijk gemaakt voor de op vang van de tienduizenden ontheemden. Zo ont staat alweer een nieuw groot vluchtelingenkamp dat economisch geen enkel perspectief heeft en wordt omringd door vijanden, die eindeloos kun nen manipuleren met VN-hulp. Nu de buit in Bihac binnen is, kunnen de Serviërs zich richten op de laatste ontbrekende stukken in hun puzzel. Mee^t waarschijnlijk, en al langver wacht, is een strijd om het zeker stellen van de 'corridor', een smalle strook land die de Servische gebieden in Oost- en West-Bosnië met elkaar ver- Een Bosnische Serviër loert door het vizier van zijn luchtafweergeschut naar moslim-stellingen bij Bosanska, vijftien kilometer van Bihac. De Serviërs hebben de strijd inmiddels in hun voordeel beslecht. FOTO REUTER RANKO bindt. Opnieuw zal dan een door de VN aangewe zen veiligheidszone onder druk komen te staan, namelijk die van Tuzla in Noord-Bosnië. En wederom zal de westerse wereld dan gecon fronteerd worden met haar halfslachtige politiek, die de Bosnische Serviërs heeft aangespoord hun offensieven voort te zeten. Bihac was er een hel der voorbeeld van, Tuzla wordt wellicht het vol gende. Om de westerse dilemma's te schetsen die deze oorlog nog kan gaan opleveren, is het nodig te kijken naar de ontwikkelingen sinds mei 1993. Anderhalf jaar geleden stelde de VN zes veilig heidszones in die de moslim-bevol- king daar moest beschermen. Unpro- for-troepen, ondersteund door NAVO-gevech tstoestellen .zouden voor de militaire bescherming moe ten zorgen. Tot demilitarisering van die gebieden kwam het echter nooit, omdat de moslim-verdedigers weiger den hun wapens in te leveren. Veilige zones zijn daardoor steeds potentiële brandhaarden. Van cruciale betekenis hierbij is de hardnekkige weigering van westerse regeringen om militair te intervenië ren teneinde reële bescherming te bieden aan de moslim-burgers. De Amerikanen stellen geen grondtroe pen beschikbaar, de Westeuropanen willen niet dal hun blauwhelmen Bosnië bij een militaire confrontatie doelwit worden van de Serviërs. zagreb mauria wilbrink In dit licht kunnen de Serviërs hun of fensieven voortzetten. Stervende, hongerende, belegerde en vluchtende Bosnische moslims zul len dan opnieuw de roep doen weerklinken om VN-ingrijpen en NAVO-acties. Wederom zullen de VN zich in alle bochten wringen, resoluties aannemen, maar niets doen zolang het Westen de leveng van de eigen blauwhelmen ter plekke niet wil riskeren. Grote vraag is of de Bosnische Serviërs doelbe wust zullen aansturen op een militair treffen met de Unprofor-troepen. Als ze daarmee hun verove ringen in Bosnië op het spel zetten, zullen ze dat uit hun hoofd laten. Maar als ze baat hebben bij internationalisering-van het conflict, wordt het Westen.voor nieuwe dilemma's gesteld. De VN-eenheden kunnen zich een weg uit Bosnië vechten met hulp van de Amerikanen, die dit weekeinde met het oog op zo'n evacuatie al twee duizend mariniers naar de Adriatische zee heb ben gestuurd. Maar daarmee zou het westerse ge zichtsverlies dramatische vormen aannemen. De tandeloze, beschamende en vaak als laf bestem pelde westerse politiek werd tot nu toe nog altijd gerechtvaardigd met het argument dat de VN in ieder geval hun humanitaire taak konden blijven Zonder de blauwhelmen, die hier en daar inder daad een stabiliserende werking hebben en een humanitaire functie vervullen, krijgen de Serviërs helemaal vrij spel. Al hetgeen de internationale gemeenschap totnutoe in Bosnië heeft geinves- teerd, gaat dan verloren. Op het spel staat het lot van honderdduizenden mensen in Bosnië. Als de VN-eenheden blijven, moeten ze zich voe gen naar de spelregels die de Bosnische Serviërs opstellen. Daarbij is van belang dat de Serviërs hebben begrepen dat het Westen zich allang heeft neergelegd bij hun veroveringen in Bosnië. Om ook de laatste doelen in Bosnië te realiseren, vormen de VN-troepen aldaar feitelijk een instru ment voor de Bosnische Serviërs. Indien het Westen - bijvoorbeeld met NAVO- luchtaanvallen zoals die van vorige week - de Ser viërs dwarsboomt, vormen de VN-eenheden een ideaal doelwit. Vorige week werden al ongeveer 250 blauwhelmen op verschillende locaties vast gehouden door Bosnische Serviërs. Gisteren kwa men daar 160 Nederlandse en Britse soldaten bij. In dit stadium zijn de blokkades en gijzelingen van blauwhelmen puur bedoeld om de reflexen van de VN en de NAVO te testen. Als deze organi saties de confrontatie vermijden, zoals ze tot nu toe steeds hebben gedaan, kunnen de Bosnische Serviërs hun volgende militaire campagne plan-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2