Zandstra fladdert krachteloos rond •ltmans rekent zich rijk na gelijkspel Angenent schiet te kort in eindsprint Sport ■LL'fl K'] Velzeboer weer de beste Nederlander Vrouwen Ter Leede kansloos De Sleutels 'feestelijk' langs RVC '33 Bowlers JCS pakken zes winstpunten MANDAG 28 NOVEMBER 1994 n9 fjalko Zandstra was altijd een winnaar. Twee keer Euro- e |ees titelhouder en eenmaal wereldkampioen. In het ilympisch seizoen leerde de jonge Fries verliezen. De jreg terug verloopt vooralsnog niet naar wens. Twee ne- jende plaatsen tijdens de internationale seizoenouvertu- e: het is bepaald niet indrukwekkend. vroeger wel eens heefl bekend zeker 's zomers lui te zijn. ,,Ik hoop dat hij nog een paar jaar kan rijden", zei Ritsma. Let wel: deze woorden hebben betrek king op een schaatser die nog geen 23 is. De dip van Zandstra en de waarschijnlijke afwezigheid van de door de ziekte van Pfeiffer getroffen Ids Postma, maken het onwaarschijnlijk dat de Ne derlandse allrounders in het eerste seizoen na het afscheid van de Noor Johann Olav Koss de absolute macht grijpen. „Het een-twee-drie verhaal", in het* jargon van De Vegt. De Japanner Keiji Shirahata, Koss' landgenoot Kjell Storelid en de Rus Vadim Sajoetin kun nen dat voorkomen. Shirahata eindigde als tweede op de 5000 meter. De waarde van de vierde plaats van Storelid is wegens een recente ziekte niet goed te bepalen. Sajoetin, vorig jaar nog uitkomend voor Kazachstan, maakte als stayer indruk. De Canadees Marshall be hoort niet tot die categorie. Maar zelfs zijn verrassende zege kan als een Nederlands schaats- succes worden gerekend. Was niet zijn in 1955 geëmigreerde moeder Afke Hanje uit Drach ten afkomstig? De 1500-meter- specialist, zevende tijdens de Spelen, was de eerste die de Ne derlanders dwars zat. Het ver schil met Martin Hersman en i overigens belangrijkste 5e wereldbekerwedstrijden in terlijn waren de Canadees Neil Jlarshall en Zandstra's provin- jegenpot Rintje Ritsma. Bij de gouwen ontnam Gunda Nie- (ers 60ann de concurrenten de illu- m 4-4]e dat zij in aanmerking komen Soor de belangrijkste internatio nale titels. 8 Irs g Zandstra fladderde over de iaan. Die constatering kwam R'Jn 5&n Ritsma. Fladderen deed hij Watenjtijd al, alleen de eertijds zo ef- 3 ?ctieve slag ontbeert kracht. sn ®Hij schaatste altijd uit onbe vangenheid". zei de nieuwe bondscoach van de allrounders, ^opke de Vegt, gisteren in Ber- ijn. „Hij werd als winnaar ge- ir Be^oren Tijdens de trainingen eLoss?jn Ritsma en Zandstra nog :esteidteeds de snelsten." Wat De 6 ^egt niet ziet, of zegt niet te 0j 2 Tien. nam vrouwencoach Ab Srook wel waar: technische 2 liutjes. „Maar op het lat insiders er geen 4r\]5' hebben, heeft Falko weer de T-Zrttgte pakken." 7 De schaatser die zich aan het rs linde van vorig seizoen als titel houder niet plaatste voor het in tyK-toemooi, is onwennig in ■jn nieuwe rol. Zijn talent heeft landstra niet versnoept, de ?EA//vtoorbereiding was voor zijn (oen erg serieus. Terwijl hij Jeroen Straathof v gering. Op de korte middenafstand was het verschil enige tienden, op de 5000 meter sloeg Ritsma hard terug. Voor een goede sprint waren zijn benen nog wat te stijf geweest. Over kracht be schikt de man uit Lemmer in grote mate. Met 6.49,98 bena derde hij zijn vorig jaar geves tigde baanrecord tot op acht tiende. Zes seconden voor op Shirahata, acht op Bart Veld kamp, tien op Zandstra. De verrichting van Ritsma was van hetzelfde gehalte als de 1500 meter van Niemann: 2.03,27. De marge met haar te genstandsters was meer dan drie seconden. De Erfurtse, 28 al, is onder leiding van de vroe gere sprinttrainer Stefan Gneu- pel aan haar tweede jeugd be gonnen. „Ik had veel eerder af scheid moeten nemen van Ga by Fuss", zegt ze. Tegenwoordig keurt ze haar vroegere trainster nauwelijks een blik waardig. Niemann tekende voor vier jaar bij. De tegenstandsters, ook al staan ze onder supervisie van Krook, kunnen het voorlopig wel vergeten. Inclusief Annama- rie Thomas, door Krooks voor ganger Henk Gemser nog als een toekomstige wereldkam pioene getipt. „Bij de beste zes", taxeerde Krook zijn beste allrounder wel heel voorzichtig. Thomas pakte de 1500 meter wild aan en ging in de laatste ronde ten onder. „Dat is nu stom", permitteerde de man- nencoach De Vegt zich een op merking over de coaching van zijn collega. Op de 3000 meter werd de ongenaakbare Nie mann netjes gevolgd door Carla Zijlstra. nponeerde in Berlijn op de vijf kilometer. Hij bleef \e„;?akistan lijdt eerste nederlaag op WK hockey SA. i Mare Velzeboer is tijdens een sterk bezet internationaal shorttrack-evenement in het Italiaanse Bormio op een verdienstelijke achtste plaats in het eindklassement geëindigd. De rappe schaatser uit Alkemade bereikte daarmee de hoogste notering van de leden van de nationale selectie van trainer Peter Breukel. Die prestatie kwam niet als een verrassing, omdat Velzeboer dit jaar in de nationale competitie niet te verslaan lijkt. In de shorttrack-selectie zijn vier rijders en een schaatsster van de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL) vertegenwoordigd. Vincent Wolvers hervond zijn vertrouwde vorm en wist na de twee te rijden afstanden (500 en 1000 meter) beslag te leggen op de 19de stek. I Iet 16-jarige talent I Iarold Janssen presteerde goed door op een gedeelde 25ste plaats te eindigen. Zijn ploeggenoten Joost Juffermans en Patrick Vergeer kwamen in het sterke internationale veld kracht te kort. Een veer tigste en een vijftigste notering vielen hen ten deel. Bij de vrouwen eindigde Priscilla Ernst (IHCL) op een dertiende plaats. De nationale selectie neemt volgend weekeinde eveneens deel aan wedstrijden in Bormio. De tussenliggende week wordt beschouwd als een trainingskamp. Floris Jan Bovelander wordt gepasseerd door tegenstander Michael Green.Vlop' speelde geen gelukkige wedstrijd tegen Duitsland, foto reuter EY ANP 1 Us rijk rekenen een goocheltruc ara ui' z0n Oltmans en Lissek daarin Aus), Jedrevener dan David Copper- Ned)|ld" Beide hockeycoaches on- EjchhJernamen gisteren na Neder- Snd-Duitsland op het WK in jydney 'hartstochtelijke pogin- jen de bloedeloze 0-0 als winst Succf verk°Pen- „Dit was een klassieker", be- :ha 3jon Oltmans. „Een echte Ne- gjerland-Duitsland. Voor ons 9)etekent de 0-0 een winstpunt." |t>e ambitieuze Oegstgeester on derbouwde zijn verkooppraatje pet een rekensommetje. „Wij id's 8-feBBen B UR T zfin leider in on- j den tele groep met een punt voor les Dnprong op Duitsland en Twee io-funlen °P India. Korea en ïofuid-Afrika. Nog twee punten tor1 twee wedstrijden en we 0-4 Pan in de halve finale. Mooi ïobch?" nietd Lissek stond nog net niet te iar 3japdansen van vreugde. „Ein met iewinpunkt", oordeelde hij en 7|chakelde zonder enige dchroom over op de Amerikaan se toer door de tegenstander zo ggat de Melkweg in te prijzen. jHet Nederlandse elftal staat jarant voor oogstrelend hockey, rmeuiplijkspelen tegen Holland is vrMh[verw'nn'nS- j hebhen Ne- 3SV-Blerland het scoren kunnen be- bftten. Dat is een groot winst- ;s Dwunh een opsteker." sieuta Naast de twee winnaars wa- |!d'|:4en er ook verliezers: de 3241 fT-Ro°Joeschouwers in het Homebush Itate Sports Centre en de ^Australische televisiekijkers. Ne- 1-Zwa|erland - Duitsland werd gister- •rt-Wajriiddag door ABC rechtstreeks pp de buis gebracht. Het duel k'as dodelijk vervelend. In het leid stonden twee ploegen jvaarvan de een (Duitsland) ab- joluut niet wilde verliezen èn de Inder (Nederland) wel wilde winnen, maar niet ten koste van piles. „Risico's moesten worden vermeden", gaf Oltmans aan. „Het was de wedstrijd van de kleine irritaties, van de kleine intimidaties", zei aanvoerder Delissen. „Die Blunck sloeg mij in de eerste vijf minuten twee keer keihard tegen de schenen. Dat hoorde bij hun spel." Oran je controleerde de wedstrijd maar speelde behoudend. „Duitsland bleef de ploeg die loerde op die ene kans", wist Oltmans. „Dus gingen wij niet met acht man vóór de bal spe len." Na de slaapverwekkende eer ste helft bood de tweede iets meer. Niet veel maar Oranje versierde zowaar drie strafcor- ners. Bovelander miste twee maal waardoor zijn totaalscore in Sydney op 0 uit 6 kwam. Zijn boezemvriend Taco van den Honert stond op 6 uit 6. Dus voor de derde corner, vijf minu ten voor het einde, kwam de Amsterdamse sleeppusher in aanmerking. „Vlop was ervan overtuigd dat hij raak zou schie ten", grijnsde Oltmans schaap achtig na de derde misser van Bovelander. De Bloemendaler raakte de legguards van Reitz. „Ons vertrouwen in Vlop is grenzeloos", zei Delissen na de wedstrijd. „Als hij zegt: ik schiet zelf, is de discussie rond de strafcirkel gesloten. Hij wilde zelf schieten." Een dag eerder demonstreer den Pakistan en Australië (2-1) hoe het wel kon aan de bijna 6000 toeschouwers en televisie kijkers. Dat was een bloedstol lende en spijkerharde slijtage slag tussen de macho-houthak kers uit Australië en de verfijnde technici uit Pakistan. Verdedi gen bestond niet, aanvallen was het motto. Het elftal van Hans Jorritsma won door het spelin zicht van de stick-tovenaar Shahbaz, die diep in de tweede helft uitviel met een dijbeen blessure. Bij Australië haalden Stacy en Lachlan het einde niet door blessures. Vandaag werd Shahbaz node gemist door de Pakistani, die hun eerste nederlaag van het toernooi leden tegen Engeland (2-0). Door de zege van Austra lië op Spanje (2-1) hebben Pakistan, Australië en Engeland nu zes punten uit vier wedstrij den. Morgen valt de beslissing over de bezetting van de boven ste twee plaatsen in de groep. Pakistan, dat tegen het nog puntloze Wit-Rusland moet aantreden, hoeft zich weinig zorgen te maken. Australië en Engeland moeten onderling uit vechten welk team zich plaatst bij de laatste vier. Bij een gelijk spel gaan de Australiërs over omdat zij bij een gelijk doelsal do van plus drie meer treffers hebben gemaakt. Boksschool Leiden boekt successen BLOKKER Boksschool Leiden heeft bij bokswedstrijden in Blokker suc ces geboekt. Faisel Belganoe won in de klasse tot 57 kg van Turan. Ook werd de jeugdige Leidenaar uitgeroepen tot 'bes te bokser van de avond'. John Hoogkamer kon het niet bol werken. Hij verloor op punten LEIDEN» ANNEKE AMIR VOETBALMEDEWERKER Ter Leede had in de competitie van het vrouwenvoetbal weinig in te brengen tegen kampioens- ploeg Den Dungen. Het fysiek sterke Brabantse elftal speelde goed en stuurde Ter Leede met een 7-0 nederlaag naar huis. In de eerste klasse zaterdag zette Katwijk Vlissingen in de eerste helft met de rug tegen de muur. Door goed terugleggen van Mariska Brouwer maakte de Katwijkse Marjan Boogert de openingstreffer. Van de vele kansen benutte Mariska Brou wer er één: 2-0. In de rust stelde Vlissingen orde op zaken en de ploeg nam Katwijk flink in de tang. Na de Zeeuwse aanslui tingstreffer werd de wedstrijd harder en agressiever. Het laatste kwartier kwam Katwijk onder de druk uit en werd de winst veilig gesteld. Ter Leede 2 kreeg vrij snel een tegendoelpunt om de oren tegen Capelle. De Sassenheimse formatie nam hierna echter het heft in handen en dit resulteer de in de 1-1 gelijkmaker uit een indirecte vrije trap van Anouschka Adriaanse. Doordat Ter Leede kansen liet liggen kon Capelle in de tweede helft te- LEIPEN AAP SIERA MEDEWERKER In de hoofdklasse van de natio nale league bowlen deed j.C. Systems het gisteren uitste kend. Op de derde speeldag pakte de ploeg zes punten. Te gen het Eindhovense Bowling Bar 2 werd met 3-0 gewonnen. Ook Borchland Royals leed een nederlaag tegen het Leidse vijf tal: 1-2. De enige nederlaag werd geleden tegen CTM. Het werd 2-1. Marius van Kalkeren kwam uitstekend voor de dag. Hij had een game van maar liefst 242 pins. De hoogste serie kwam op naam van dezelfde Van Kalkeren. Een uitstekende score van 1205 pins was zijn deel. De ploeg bezet in de DEN HAAG MARC VAN DER JACT SCHAATSMEDEWERKER Arnold Stam heeft de zesde ma rathon om de KNSB-Cup op zijn naam geschreven. De rijder uit Sprang-Capelle dankte die overwinning niet in de laatste plaats aan het functioneren van de sterke Klerk's-ploeg. Ploeg genoot Yep Kramer werd afgelo pen zaterdagavond in de Haag se Uithof na een spannende eindsprint tweede. Alphenaar Flenk Angenent controleerde lange tijd de wedstrijd, maar eindigde op de zevende stek. Zijn sprintkwaliteiten bleken te gering. Bij de vrouwen ging de winst naar Klasina Seinstra uit St. Johannesga. Jolanda Grim bergen (Rijnsburg) kwam als derde over de eindstreep. „De benen voelden vanavond weer goed. De rondingen van m'n schaatsen waren echter niet in orde. Dat merkte ik al na twee ronden. Op het laatste stuk kwam ik daarom te kort", zo re ageerde Angenent vlak na de ra ce enigszins teleurgesteld. De rijder van de Alphense Schaats- vrienden had alle reden om te balen van zijn zevende plek. Al bij de eerste vlucht was hij van de partij. Met Haico Bouma, Yep Kramer, Hans Pieterse, Pe ter Baars, Arnold Gaasenbeek en Koeno Mulder sloeg Angen ent een gat van honderd meter. Vier mannen wisten de ont snapten nog te bereiken: Arnold Stam. Bertjan van der Veen, Pa trick Snijders en Arend Veenhof. Verwoede pogingen van het pe loton, aangevoerd door Piet Kleine en Richard van Kempen, mochten niet baten. Na precies een kwartier schaatsen was dubbeling van het peloton een feit. De vlucht bleek achteraf cru ciaal te zijn geweest voor een rugkomen. Na 2-1 gingen de hoofden hangen en won Capel le uiteindelijk met 3-1. Docos liep in de eerste klasse zondag met gemak over Celeri- tas heen. Voor rust had de Leid se ploeg al vier keer gescoord. De 6-1 einduitslag kwam tot stand door Esther Versantvoort (2x), Wendy Schouten (2x), Fa- bie Vrisekoop, en Marlys van Egmond. SJZ sleepte in een spannend duel in Delft tegen het tweede van KFC'71 twee punten in de wacht. Linda Mooijman scoorde voor haar ploeg de bevrijdende goal. SJC kon ondanks hard vech ten een 3-0 voorsprong tegen Nieuwkoop de tweede helft niet vasthouden. De Noordwijkse Wendy Duindam, Marlies Rie- zenbos en een speelster van Nieuwkoop zagen hun inzet de doellijn passeren. Na rust kwam de tegenpartij tot 3-2 terug. Een onfortuinlijk Noordwijks eigen doelpunt bracht Nieuwkoop een punt. Quick Boys zorgde voor een verrassing in de tweede klasse zaterdag door koploper Stedoco 2 met 3-0 te verslaan. Het team van Arend van der Oever heeft vertrouwen in eigen kunnen en speelde een goede wedstrijd. Een 1 -0 ruststand was gezien de In de tweede klasse E had Van Fgmond Wegenbouw een slechte dag. Het team uit Rijns burg behaalde slechts één punt. Regiogenoot Verboon deed het in deze klasse veel beter. De ploeg pakte in totaal acht pun ten. Het team van Jack Verboon staat nu op de tweede plek. In de vierde klasse pakte Hoppe- zak Zn drie en een halve punt. Genoeg voor een zesde plek. In de vierde klasse 4Z 6 deed het team van Professional Bowling Shop het rustig aan. De 'professionals' hadden aan een overwinning (1-2) genoeg voor de twee punten. Zij be landden hierdoor op de vierde positie. Bart van Schaik legde me^2Mfin^ei^nooi^game goede eindnotering. Op de Haagse vierhonderd-meter- baan slaagde niemand er meer in om betekenisvol weg te rij den. Vooral Angenent en Kra mer controleerden de wedstrijd. Iedere vluchter werd (mede) door hun inspanningen terug gehaald. Beide rijders waagden zelf ook nog een poging, maar het werd ze niet toegestaan ver weg te rijden. De meeste vluchtpogingen werden ondernomen door Ar nold Stam. Hij werd scherp in de gaten gehouden door de an dere koplopers, maar slaagde er desondanks in om vier ronden voor het eind weg te sprinten. De reactie op de tempoversnel ling van Stam kwam te laat. In het algemeen klassement bezet de in goede vorm steken de Angenent nu de tweede plaats. Jan Dirk Corts (Koude kerk a/d Rijn) draaide voor in het peloton mee, hij eindigde als zeventiende. Richard van Kempen (Nieuwveen) kwam niet verder dan een teleurstel lende 2 lste plaats. De vrouwéb legden in schaatscentrum De Uithof vijf tig ronden af. Vier schaatssters vielen gedurende de gehele race op: Jolanda Grimbergen en Henriëtte Vooys (beiden uit Rijnsburg en behorende tot de Keijzer-ploeg), Sandra Zwolle en Klasina Seinstra. Het geringe aantal belangstellenden aan schouwde een massale eind sprint. Seinstra bleek de rapste, Zwolle en Grimbergen volgden respectievelijk als tweede en derde. Door de prestatie op haar thuisbaan verloor Grim bergen haar eerste plaats in het algemeen klassement aan Sein stra. Lia van Schie (Stompwijk) eindigde vier plaatsen lager dan Vooys op de 13de stek. kansen mager, maar het ver schil werd na de thee uitge breid. Margriet Ouwehand bracht twee goals op haar naam en Caroline Ouwehand pegelde de bal na een breedtepass van twintig meter onder de lat. Oegstgeest keek thuis tegen BSC'68 na tien minuten al tegen een 2-0 achterstand aan. Door de kansen zorgvuldig te benut ten werd de stand nog voor rust omgebogen in een 4-2 voor sprong. Doelpunten van l.uisel- la Kraak (2x), Annelies Oskam (2x1, Harmke Kraak, Hester Ver- straaten en Anneke Amir zorg den voor een 7-4 eindstand. Hekkesluiter Rozenburg kon voor de uitwedstrijd tegen FC I.issc geen elftal op de been brengen. In de tweede klasse zondag ging de streekderby tussen Alk- mania en UVS niet door omdat UVS te weinig speelsters had. Ook Cabauw liet het afweten te gen IJ DO. De tegenstander was er nog niet toen de Oegstgeester vrouwen al op het veld stonden. Na een telefoontje was duidelijk dat Cabauw niet genoeg speel sters had. Foreholte verloor met 4-0 uit bij Nieuwerkerk. Docos 2 snoepte drie minuten voor tijd een punt af v&n Kickers'69. Son- ja van Soest scoorde op de val reep 1-1. meer succes. De ploeg behaalde zes punten en staat nu vierde. Bowling Stones deed het in klasse 4Z 4 knap. Met zeven punten staat het team nu op de eerste plaats. Dennis Knijff kwam in zijn eerste wedstrijd goed uit de verf. Twee games van 197 en 216 pins maakten hem tot man van de dag. Bij de dames liet Verboon een steek valllen. In de tweede klas se kwam het team niet verder dan twee punten. Ineke Grave- kamp reikte tot een hoge game van 203 pins. Een achtste posi tie is hun deel. In dezelfde klas se staat het team van V&R Rck- lame in de subtop. Dat behaal de gisteren zes punten. Mo menteel bekleedt het team de ■EIDEN» ANNEKE AMIR MEDEWERKSTER de Tropical Party in het clubhuis zater- lagnacht, zetten de vrouwen van De Sleu- ls het feest gisteren binnen de lijnen 'oort. Met het uitbundig zingende publiek >p de tribune als twaalfde man. liet De ileutels tegen mede-koploopster RVC '33 'e er aan kop hoort in de eerste klasse 'ndag. De 5-0 overwinning van het jonge ;p0rt rlftaJ onder leiding van Theo Suurland was Dog een magere afspiegeling van het over- 'iicht, zeker gezien de vele kansen. „We wa- aM ten negentig minuten de beste ploeg", zo ratte de uiterst tevreden trainer na afloop Eu|amen. De uitslag van de ontmoeting met RVC'33 con eveneens 18 punten uil 10 wedstrijden) liet ich op voorhand moeilijk voorspellen. Het lftal uit Reeuwijk liet de laatste weken geen teek vallen, teiwijl De Sleutels vorige week SJC. Meteen na de aftrap door de Leidse pupil van de week Kimberly Smits nam de thuis ploeg het voortouw, vastbesloten om af stand te nemen van de directe concurrent. In het veld stond een goed uitgebalanceerd team zonder zwakke plekken. Het jonge, snelle vleugelspitsenduo Natasja Sasburg en Simone Teske speelde' de zeer matige achterhoede van RVC'33 helemaal zoek. Na een kwartier werd Natasja Kruts voor het doel onderuit getrokken en benutte Mariël- le Bavelaar de strafschop. Ondanks legio kansen bleef de score lang op 1-0 steken. De goede voorhoede van RVC'33 kreeg weinig mogelijkheden dankzij de uitstekende Leidse verdediging, met de prima spelende 16-jarige Bianca Vreeken als laatste vrouw. Na de 2-0 door Bavelaar na goed werk van Ingrid van Leeuwen, ging RVC'33 achterin één op één spelen. Sasburg zakte op de vierde spits, maar RVC kon ook Er ontstond meer ruimte voor De Sleu tels, die goed benut werd. Een mislukte voorzet van Mariska van Oosten belandde onder de lat, Kruts kopte met een voorzet van links door Van Leeuwen 4-0 binnen en de ijverige Sasburg onderstreepte het klas- severschil na goed doorgaan met haar tref fer; 5-0. Petra Post, de tweede Reewijkse wissel, was slechts enkele minuten binnen de lij nen om haar frustratie af te reageren. In haar eerste duel probeerde ze Simone Tes ke doormidden te schoppen en bij de twee de ontmoeting met haar directe tegen standster kreeg ze rood van de scheidsrech ter wegens natrappen. Op dit incident na, was het een sportief duel. De Sleutels-RVC'33 5-0 (1-0). 15. Bavelaar (penalty) 1 -0,62. Bavelaar 2-0. 70. Van Oosten 3-0,86. Kruts 4- 0. 89. Sasburg 5-0. Scheidsrechter: Colle. Toeschou wers: 100. Rood. Post (RVC'33). De Sleutels: Van Kralingen; Van den Broek. Vreeken, Wissink, Van Leeuwen, Suurland, Van Oosten, Kruts,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27