Noren en Europa: een dubbeltje op zijn kant Antwerpen, een wereldhaven ondanks 'die Ollanders' Buitenland 5,3% 0,3%* 5,6% i ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 ledereen kijkt met spanning naar uitslag referendum van morgen en maandag Noorwegen Noorwegen is het dunst bevolkte land van Europa. Het merendeel van de 4,2 miljoen inwoners woont in het zuiden, een kwart van de Noren is te vinden in en rond de hoofdstad Oslo. Het belang rijkste kenmerk van de duizenden kilometerslange Noorse kust zijn de fjorden, die op sommige plaat sen wel 2000 kilometer landin waarts reiken Noorwegen is lang gerekt op op één plek slechts 6,5 kilometer breed. De enorme afstan den -van Kirkenes naar Kristian- sand is meer dan 2800 kilometer- creëren zo hun eigen problemen partners en met onze buren", aldus 'Gro'. De premier oogst respect bij voor- en tegenstanders. De meerderheid van de Noren vindt dat Brundtland niet, zoals destijds een van haar voorgan gers, mag* aftreden als het maandagavond 'nee' wordt. Frode, een student aan de pe dagogische acedemie in Bodo weet waarom: ,,Ze is de enige die Noorwegen op dit moment kan leiden. De andere partijen kunnen het land niet regeren. Als ze aftreedt moet Gro vroeg of laat toch weer terugkomen om het over te nemen." Zelf heeft hij nog geen keuze ge maakt, maar hij neigt naar 'ja' omdat de premier haar bood schap zo goed verpakt. Hoezo alleen? 35 van de 47 Europese landen zijn geen lid van de EU. En de EU vertegen woordigt slechts zes procent van de wereldbevolking. Dus wie zegt er nu dat we alleen achter blijven?" Tove Solli werkt al maanden vanuit het kantoor van Nei til EU in Stavanger aan het voorlichten van haar mede burgers. Ze vindt dat de rege ring de bevolking probeert bang te maken. ,,Er wordt gewaar schuwd dat bedrijven zullen vertrekken als we geen EU-lid worden. Onzin, die bedrijven vertrekken toch wel. Het lid maatschap brengt ons echt niet dichter bij de markt. Onze na tuurlijke hulpbronnen geven ons een onafhankelijke positie. Als we lid worden van de EU dan krijgen we daar minder over te zeggen." Ingenieur Oskar (37) uit Ber gen is minder optimistisch over de toekomst als Noorwegen zou kiezen voor een 'Alleingang'. „De olie maakt Noorwegen ka pot. Honderd jaar geleden wa ren we nog het arme broertje van Europa. De ontwikkeling ging daarna stap voor stap vooruit door hard werken, -zoals Ook in Bergen geven tegenstanders van de EU hun medeburgers een stemadvies. het hoort. De laatste tien jaar gaat het echter in een te hoog tempo. We werken niet meer voor onze rijkdom en niemand heeft enig idee wat we moeten doen als straks de olie op is. Er is geen industriële produktie, zoals in Zweden. We exporteren alleen de grondstoffen." Hij denkt dat Noorwegen door lid maatschap van de Unie wordt gedwongen over zijn toekomst na te denken en stemt daarom 'ja'. Zakenman Per is boos dat Noorwegen als laatste van de Noordse landen naar de stem bus gaat. „We hadden als eerste moeten gaan. Alleen dan was een zelfstandig besluit mogelijk geweest. Dat heeft de regering niet aangedurfd. De uitkomst van de referenda in Zweden en Finland is zeker van invloed in Noorwegen. De mensen zijn bang om in de kou te blijven staan. Onzin." Veel tegenstanders van het EU-lidmaatschap zijn te vinden buiten Oslo en omgeving. Het 'nee' is vooral populair langs de kust, in de talrijke geïsoleerde vissersgemeenschappen en bij de boeren in het noorden. Na olie en gas zorgt de visserij voor de meeste inkomsten. Het is een van de redenen waarom de Noren zo hechten aan hun vis rechten. Skull torsken os feile, hvad havde vi da? Als we de ka beljauw niet hadden, waar zou den we dan zijn? luidt een oude volkswijsheid. De Noorse regering heeft bij de onderhandelingen in Brussel hard gevochten om de Europe se vissers zo lang mogelijk bui ten de Noorse wateren te hou den. In de nieuwe Europese Commissie is de visserij-porte feuille niet voor niets toebe dacht aan de Noor Thorvald Stoltenberg. De vissers op de Lofoten laten zich daardoor echter niet vermurwen, al staan ze voor een dilemma. De indu strie die de gevangen vis ver werkt, wil namelijk wèl een open markt. Dan kunnen na melijk de Europese importhef fingen op -bewerkte zalm ver dwijnen. „Wat je ook stemt", meent Heidi Sorensen uit Stramsund, „er staan altijd ba nen op het spel." „Waar krijgen jullie je vis van daan? Zie je nou wel dat jullie ons nodig hebben en niet om gekeerd? Dus kunnen we maar beter eigen baas blijven." Regen en wind deren Mads Henriksen niet. De biologie-student staat vandaag voor het laatst op de markt van Trondheim om voor bijgangers te adviseren nei te stemmen. „Ik wil werken aan een betere toekomst voor Noor wegen. Dat kan het beste als we onze zelfstandigheid bewaren. Op die manier kunnen we ook bijdragen aan een beter en schoner Europa. Hoe? Door het goede voorbeeld te geven." EngekMads Henriksen (links) roept in Trondheim de Noorwegen gaat morgen en overmorgen als laatste van de vier kandidaat-lidstaten van de Europese Unie naar 4-de stembus. Oostenrijk, Finland en Zweden hebben al 'ja' gezegd tegen de EU. Of Noorwegen volgt, blijft tot het isluiten der stembussen zeer spannend. handelen. En Noorwegen wordt schatplichtig aan Brussel. 'Daarom zeggen wij nei,ogatter nei til salg au Norge nee en nog eens nee tegen de (uitver koop van Noorwegen', aldus de tekst op T-shirts en buttons. De argumenten voor en tegen toetreding verschillen weinig van die in 1972, toen de Noren het lidmaatschap afwezen, en die de laatste maanden ook in de buurlanden werden gehoord. Maar in het anders zo stoïcijnse NQorwegen lopen de emoties ditmaal hoger op en zijn de de batten feller. „We verliezen on ze zelfstandigheid. Het is een aantasting van onze democra tie. Straks moeten we onze milieuregels afzwakken. Vrou 11222 'Bevrijd ons Heer van de furie ms. 1 van de Noormannen. Zij ver- kKKB woesten ons land en vermoor- il col den onze vrouwen en kinderen. 11252 Deze smeekbede klonk in de I achtste eeuw overal in het wes- S j ten van Europa. Als het aan F- I honderdduizenden Noren ligt, lg' kan die bede nu worden omge- tdraaid: 'Behoud ons Heer voor ^rzon 8ese'van de Europeanen'. 5 K Veel nakomelingen van de Vi- 783^ kingen verwachten niets dan el- biI lende van toetreding tot de Eu- ropese Unie. Een invasie van' - Duitsers die vakantiehuisjes ko- mmmm pen, Spanjaarden die de rijke visgronden plunderen, Neder landers die hun hasj komen ver wen spelen in de EU een onder geschikte rol. Het betekent het einde voor onze vissers en boe ren. En wat blijft er over van on ze internationale solidariteit? Niets! Ook daarom moeten we nee zeggen", aldus de Noorse in Oslo. Stein Langorgen, een 26-jari- ge verpleger uit Trondheim, ziet het anders. „Ik stem ja. We kun nen niet achterblijven bij de rest van Europa. Het is niet goed om alleen te staan." Hij echoot het standpunt van de regering. Pre mier Gro Harlem Brundtland reist al maanden stad en land af om in directe confrontaties met haar vaak zeer sceptische ge hoor de voordelen van toetre ding uit te leggen. „We hebben een ankerpunt nodig. We zijn veiliger in het gezelschap van de andere Europese democratieën dan wanneer we alleen staan. Als we buiten 'Europa' blijven verzwakken we onze banden met onze traditionele handels S ROODENBURG 3chtf Ollanders' zijn door de ge schiedenis heen in Antwerpen al vaak de kwaaie pier geweest als het gaat om de verdere ont- 1 wikkeling van deze haven. Rond 'ouw| het midden van de 16de eeuw, n toen Antwerpen samen met concurrent Amsterdam wereld machten waren op commer cieel en financieel gebied, werd de Schelde door de overheer sende Hollanders afgesloten voor de zeevaart naar Antwer pen. Dit gebeurde als straf voor de Zuidnederlanders, die waren _1 blijven heulen met de Spanjaar den. Bijkomstig voordeel was dat de positie van de belangrijkste Hollandse havens van die tijd Amsterdam en Dordrecht di- l< reet werd verbeterd. Twee eeu- i< wen lang werd Antwerpen daar door min of meer gedegradeerd li tot een binnenhaven. Door de Franse opmars en overheersing van Napoleon werd deze slui- - ting aan het einde van de 18de I eeuw ongedaan gemaakt. Paradoxaal genoeg werd de a Belgische revolutie van 1830 opnieuw een ramp voor de ont wikkeling van deze haven. Na- I dat de Zuidnederlanders zich in .1830 hadden bevrijd van het in hun ogen verwerpelijke pro testante en liberale Koninkrijk der Nederlanden werd de Schel de door koning Willem I op nieuw afgesloten. Onder mili taire druk van andere grote mo gendheden in Europa moest Nederland deze blokkade een jaar later weer opheffen. Wie je in Antwerpen ook spreekt over de verdere ontwik- keling van de haven, allen wij zen op 'die Ollanders'. Hoewel Rotterdam al geruime tijd heeft laten weten de verdieping van de Westerschelde aan Antwer pen te gunnen, vermoeden ve len dat 'Rotterdamse belangen' een stille rol spelen bij het uit blijven van het groene licht van Nederland. „Verdieping van de Schelde is van levensbelang voor de con- tainerhandel in onze haven", vertelt adjunct-directeur-gene raal Jan Burvenich van het Ha venbedrijf Antwerpen. „Er wor den volop schepen van de vijfde en zesde generatie gebouwd en in de vaart gebracht. Die kun nen Antwerpen op dit moment moeilijk bereiken. Daarom is het voor ons nu vijf voor twaalf. We hopen dat de Nederlandse regering snel het groene licht zal geven." De Belgen zijn er klaar voor. Het Vlaamse gewest financiert de uitbaggerprojecten. Daar- Direct vanuit het pittoreske centrum kunnen de Sinjoren en dagji schip aan. voor is zes miljard Belgische francs (omgerekend 330 mil joen gulden) gereserveerd. De kosten komen dus geheel voor rekening van de Vlaamse over heid en zullen niet worden ver rekend in de zeehavengelden. Alle. prognoses van Antwer pen over de goederenoverslag hangen af van de Westerschel- de-verdieping. Net als bij con current Rotterdam was het vo rig jaar voor Antwerpen vanwe ge de recessie niet zo'n best jaar: een teruggang van 1,5 pro cent naar 101,9 miljoen ton. Hoewel dat maar iets meer dan een derde van het Rotterdamse tailleerd en degelijk als dat in totaal is, blijft Antwerpen daar- Rotterdam. Maar we zijn nu ook mee de grootste Europese con- bezig het te actualiseren en we tenschappelijk te onderbouwen. We hopen tegen het einde van het jaar met een geactualiseer de versie naar buiten te komen, waarin we ook een beter beeld kunnen geven over de investe ringen die nodig zullen zijn." Met het oog op de te ver wachten groei heeft Antwerpen eerder dit jaar snel een besluit genomen over de aanleg van een tweede containerterminal buhen de sluizen op de rechter oever. De bouw is volop aan de langs de Scheldekade flaneren. Zo n Net als Rotterdam heeft Ant werpen ook een masterplan ge maakt voor de verdere ontwik keling van de haven, maar dit plan loopt tot het jaar 2015; vijf jaar langer dan in Rotterdam. In Antwerpen kijkt men dus ver der? Havenman Burvenich: „Op het gebied van de masterplan - ning is Rotterdam altijd heel ac tief en zeer goed geweest. Ons masterplan is nog niet zo gede- gang. Eind volgend jaar hoopt de combinatie van het Ant werpse havenbedrijf Noord Na tie en de Belgische Spoorwegen (NMBS) de terminal in gebruik te nemen. Naar, verwachting zal deze terminal aan het eind van de ja ren negentig echter ook weer vol raken. Niet zo erg, want Ant werpen heeft alweer plannen klaarliggen voor de bouw van een derde terminal buiten de sluizen, maar dan waarschijnlijk op de linkeroever. Van belang daarbij is of Ant werpen zijn oude plan voor de aanleg van het (in Zeeland om streden) Baalhoekkanaal vanuit Zeeuws-Vlaanderen mag uit voeren als toegang tot de ha- vendokken op de linkeroever. Lukt dat niet, dan zal op eigen Belgische grondgebied een toe gang (sluizencomplex) worden gemaakt en moet die toekom stige containerterminal daar naast worden aangelegd. Langzaam maar zeker krui pen de Antwerpse havenactivi teiten dus richting Nederlandse grens. Op de rechteroever lig gen de nieuwe containertermi nal en het grote chemische complex van BASF. Op de lin keroever is men Zeeuws-Vlaan- deren dicht genaderd. In feite is er dus op Belgisch grondgebied niet zo veel ruimte meer en kan het haast niet an ders of Antwerpen wordt in de volgende eeuw voor zijn haven uitbreiding afhankelijk van het beschikbare Nederlandse grondgebied. Burvenich wil als topambtenaar niet ingaan op deze gevoelige zaak. Dat is vol gens hem een kwestie voor poli- Bremen en Hamburg wordt er fors geïnvesteerd in de "Uitbrei ding van de containeroverslag. Burvenich verwacht niet dat dit tot overcapaciteit zal leiden in de containeroverslag in de Hamburg-Antwerpen- range. „Er zijn natuurlijk veel projec ten, maar als je kijkt naar het maritieme transport dan ge beurt er natuurlijk ook veel. Er zijn drie havens aan de Noord zee die zich sneller ontwikkelen dan het gemiddelde en dat zijn Rotterdam, Hamburg en Ant werpen. Die uitbreidingsplan nen ontwikkelen zich op basis van vrije concurrentie tussen deze havens. Misschien is het onvermijdelijk dat op een be paald moment ergens een beetje overcapaciteit ontstaat." Zijn de Antwerpenaren be scheiden over de rol van hun haven ten opzichte van 'grote broer' Rotterdam, in één op zicht hebben ze het altijd van Rotterdam gewonnen: met de arbeidsrust. As er gedurende een paar dagen een actie is, is dat niet zozeer van de haven werkers, maar van het over heidspersoneel dat de belangrij ke sluizen naar de dokken be dient. Omdat een dergeUjke sta king dodelijk is voor het scheep vaartverkeer worden nu ge dragsregels opgesteld. Burvenich: „Wij kunnen ons in het algemeen verkopen als een stakingsvrije haven. Wij hebben daarin een traditie die in feite teruggaat tot het jaar 1928. Toen zijn er commissies van werkgevers en -nemers in gesteld, die regelmatig vergade ren en jaar in en jaar uit bepaal den dat er zó veel kon worden verdiend en dat het werk door zó veel mensen moest worden gedaan. Dit betekende naturlijk niet dat er geen hartig woordje door de werkgevers en werkne mers werd gewisseld, maar als men er eenmaal uit was, dan was het ook zo. Erg belangrijk is bovendien dat, als er ergens in de haven toch nog problemen ontstaan over de uitleg van de codex, het boek over de haven arbeid, er ook weer een ge mengde commissie ter plaatse de zaak oplost. Door deze sa menwerking tussen werkgevers en werknemers wordt boven dien het gras voor de voeten van politieke agitatoren wegge maaid." Dit is het laatste deel van de havense rie. De vorige delen stonden in de krant van 24 september (Rotterdam, Singapore), 8 oktober (Sjanghai), 22 EEN TELEFOONTJE EN UW SPAARGELD GENIET HOGE RENTE EN VEEL GEMAK. Sparen bij Roparco levert u meer op dan hoge rente en winstdeling. Jdet betekent ook gemak. Met slechts één telefoontje opent u bijvoorbeeld al een rekening. En kunt u makkelijk geld storten en opnemen. Zo kunt u, indien u 's morgens belt, in de meeste gevallen nog dezelfde dag weer over uw geld beschikken. Vul de bon in voor meer informatie. Of bel, van maandag tot en met zaterdag van 's morgens 8 uur tot 's avonds 9 uur. 06-8380 |~Stuqr mij vrijblijvend informatie over Roparco. I De heer/Mevr.: I j Voorletters:Geb. datum: J I Straat: iI Postcode/Plaats: 1 Telefoon: I Ik heb wel/geen Rogiro Rekening. I Ver/end de bon in een envelop zonder postzegel naar: I Robeco Groep, Antwoordnummer 5555,3000 VB Rotterdam. I I I RO B E C O/q GROEP I Met gemak betrouwbaar beleggen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7