1 R Indoorskiën: steeds doorgaan Toerisme MERDAG 26 NOVEMBER1994 Le Swap e Swap is de naam voor een service, die is jntwikkeld door het autoverhuurbedrijf Jertz en de Eurotunnel. Het produkt (aan- feboden tegen een speciaal aangepast ta- |ef) combineert een retourticket met het luren van een auto aan beide zijden van jet Kanaal. Hertz heeft voor dit doel op de erminals van zowel op de Franse als de En- plse kant speciale verhuurstations laten «uwen. Een Le Swap-arrangement is te pop via de vestigingen van Hertz öf via her pisbureau. Nomaden let Koninklijk Instituut voor de Tropen Tropenmuseum) te Amsterdam organi- eert van 1 december tot en met 20 augus- us volgend jaar een tentoonstelling onder le titel 'Nomaden in Centraal-Azië'. De ex- •ositie geeft een overzicht van onder meer iten en gewoonten van de berg- en steppe- olken uit het nog vrij onbekende gebied lissen de Kaspische Zee en China. Basis oor de tentoonstelling vormen ruim dui- pnd voorwerpen uit de collectie van het jussisch Ethnografisch Museum in Sint-Pe- Irsburg. ufo: Tropenmuseum Amsterda, telefoon 120 - 5 688 200. üint in Land van Ooit aals gewoonlijk omstreeks deze tijd van et jaar brengt Sint Nicolaas ook nu een tgebreid staatsiebezoek aan het Land van oit. De Goedheiligman en zijn uit een oot aantal Zwarte Pieten bestaande ge lig worden op zondag 27 november in he runense kinderpark verwacht. Het feest jurt van 12.00 tot 17.00 uur en de meeste tracties zullen zijn geopend. Daarnaast Bitredens van onder anderen turn-, snel- licht- en paardenpieten. jifo: Land van Ooit, telefoon 04163 - 7 77 75. pport op Weissensee De Weissensee in Oostenrijk (Karinthië) rormt eind januari/begin februari opnieuw jiet decor voor een aantal sportevenemen- ien. Daaronder de alternatieve Elfsteden tocht (200 kilometer lang), die op zowel 28 januari als 1 februari zal worden gereden. Daar tussenin, op 29 januari, vindt de we- leld-winter-triathlon plaats: een wedstrijd Sver 12 kilometer hardlopen, 20 kilometer langlaufen en 50 kilometer schaatsen. Ook recreanten zijn welkom. Info: Verkehrsamt Weissensse, telefoon [vanuit Nederland) 00 43 4713 222 00. Amsterdam dan 25 hoofdstedelijke hotels werken oor het geven van kortingen mee aan de iu alweer enige jaren bestaande actie 'Lek- r weg in winters Amsterdam'. Het arran- ment staat vooral in het teken van de cul- jr en duurt tot en met 31 maart 1995. In aanbieding zitten waardecoupons voor llerlei attracties, zoals rondvaarten, kaart - )r de tentoonstellingen 'Gebed in choonheid' in het Rijksmuseum, de Breit- -overzichtstentoonstelling in het Stede- jk Museum en de expositie Vier eeuwen eeldhouvvkunst in het Amsterdams Histo- sch Museum. De prijs voor verblijf van dagen (twee overnachtingen) varieert 119 tot 325, afhankelijk van de ac- ommodatie. nfo: VW Amsterdam, 06 - 340 340 66. Dmniversum bomende maand is het tien jaar geleden lat het Omniversum in Den Haag zijn ?n opende. In de eerste week van de- ember wordt het jubileum gevierd met on er meer een kinder- en een seniorendag. )p 13 december gaat vervolgens de nieuwe uimtefilm 'Destiny in Space' in première, nfo: Omniversum Den Haag, telefoon 70 - 3 54 54 54. Te Voet restaurant de Oude Tram te Amersfoort al vandaag tussen 13.30 en 16.00 uur de tndelijke wandelaarsvereniging Te Voet vorden opgericht. Te Voet moet een lande- jke vereniging worden, die op regionaal liveau opereert en zich vooral zal inzetten oor nieuwe voetpaden, het behoud van •ude, onverharde trajecten en betere wan- lelvoorzieningen. Te Voet wil ook een nieu we impuls geven aan de opbouw van een terke lobby, zoals fietsers die kennen in de orm van de ENFB. nfo: Joost Dijkerman, telefoon 08370 - 15734. Ruim 250 kilometer aan pistes. REDACTIE ROB V BOE Kenya van A tot Z Allert de Lange gaat onverdroten voort met het uitgeven van de handzame reeks 'Reis informatie van A tot Z'. De boekjes in deze serie zijn zeer compact, simpel in gebruik en verschaffen de toerist veel meer (prakti sche) informatie dan op het eerste gezicht zal worden verwacht. Voor een diepgaand verslag van de mogelijkheden, die bijvoor beeld het Masai Mara reservaat de reiziger biedt, kunnen beter andere werken worden geraadpleegd, maar voor een snelle oriën tatie ter plaatse is dit deeltje uitstekend ge schikt. Kenya Reisinformatie van A tot Z, Uitge verij Allert de Lange Amsterdam, prijs 14,95 In dezelfde serie verschenen: Lan- zarote, Santorini/Ios, Java, Sémos/Ikarfa, Hongarije, Kos, Cuba, Dominicaanse Re publiek, Malta, Fuerteventura en Lesbos- /Chios. Neem nou Ixniden Van Peter Brusse's 'Neem nou Londen' ver scheen kort geleden de dertiende, geactua liseerde druk. Op zichzelf al een aanbeve ling. Deeltjes van de 'Neem nou reeks' wor den geschreven door journalisten, die in de beschreven stad wonen of er in elk geval ja ren hebben gewoond. Dat levert kaleido- scopische en hoogst persoonlijke boekjes op. Peter Brusse bijvoorbeeld ziet er geen been in zijn eigen werk op de hak te ne men. 'Voor hen', schrijft hij ergens, 'die dit gidsje hebben gekocht om te weten wat een goede gids is voor Londen, volgen hier enkele titels...' Waarna de lezer een waslijst van reisgidsen krijgt voorgeschoteld. Of ze beter zijn dan 'Neem nou Londen' "alt ech ter zeer te bezien. Leuker kunnen ze in elk geval nooit zijn. Neem nou Londen, Uitgeverij A.W. Bruna te Utrecht, prijs 25,00. In dezelfde serie verscheen Parijs van Philip Freriks 29,90). In voorbereiding: Antwerpen- /Brussel en New York. RvdD Alleen op de wereld in een enorm skigebied MARJOLEIN DE KEYZER Een plaatsje van niets. Volgens de gemeentegids heeft het drieduizend inwoners, maar waar die wonen is een raadsel. Het bordje 'Leogang' is nog maar net voorbij gesuisd of je waant je opnieuw alleen op de wereld. Het keren op het smalle, door hoge muren sneeuw af- gezoomde landweggetje kost vervolgens zó veel tijd en moeite, dat het dorpje pas na een twintig minuten voor de tweede keer opdoemt. Voorzichtig geworden, ploft de voet nu wel tijdig op het rempedaal. Leogang mag dan klein zijn; het aanpalende skigebied is - zeker voor Oostenrijkse begrippen - enonn groot. De ruim 250 kilometer aan pistes worden gedeeld met het aan de andere kant van de bijna tweeduizend me ter hoge Asitzkogel gelegen Saalbach, dat op zijn beurt via talloze liften weer is verbonden met Hinterglemm. Twee dorpen van naam, Saalbach en Hinterglemm. Wat met gemak valt af te lezen van zowel het type ver tier als de prijslijsten in de ontelbare etablissementen. Leogang is op dat gebied aanzienlijk bescheidener. Een oord voor Familienuciteren hun gezinnen, lezen de bezoekers in de door de plaatselijke VW aangereik te brochure, een dorp waar het eten en wonen nog be taalbaar is en waar kein Disco-Larm den verdienten Schlaf stort. Hoedt u voor folderteksten; ze spreken slechts zelden de waarheid. Dit keer echter, valt er geen speld tussen te krijgen. Een kerkje en daar omheen, als sterren om de maan, wat winkels, een paar hotelletjes en enkele pensionnetjes. Ziedaar down town Leogang. Een authentiek Oostenrijks dorp midden in het Salzburger- lan'd. De gesel van de moderne tijd lijkt er volledig aan voorbij te zijn gegaan. Binnen een paar dagen weet de hele bevolking je naam, waar je vandaan komt en wanneer je weer vertrekt. Gruss Gott, prettige dag ver der. Het heeft iets knus, zonder dat het kneuterig wordt. Broekenpers Dat geldt voor het tussen de beboste hellingen ver stopte skigebied al evenzeer. Een gratis skibus brengt de gast naar de voet van de Asitzkogel vanwaar een doolhof van pistes uitwaaiert naar alle windrichtingen. De afdalingen - alle uitstekend bewegwijzerd en aan gegeven - zijn voornamelijk van de eenvoudige (blau we) en middelzware (rode) soort en verbergen zelfs voor de minder behendige skïer nauwelijks of geen valstrikken. Hetgeen voor een groot deel te danken is aan nijvere pistebully's die er 's nachts voor zorgen dat de brede, bijna BuckeHoze pistes er overdag bij liggen alsof ze zo uit de broekenpers zijn gehaald. Een uitge lezen gebied voor snowboarders zou je zo zeggen. Maar merkwaardig genoeg, zie je die hier nog betrek kelijk weinig. Hetgeen door velen een zegen wordt ge noemd. Vanuit Leogang kan Saalbach zonder al te veel inspan ning nog voor de lunch worden bereikt. Ook al omdat lange wachttijden in het spinneweb van liften nauwe lijks bestaan. Eenmaal in het levendige dorpje aange komen, is het vinden van een plekje op een van de vele terrasjes aanmerkelijk minder eenvoudig dan het op het eerste gezicht lijkt. Dit is duidelijk zo'n gebied waar men niet naar toegaat om alleen maar te skiën. Nip pen aan een huig-schroeiende Apricot-Schnapps in de Grabbenhütte is voor veel gasten eigenlijk net zo aan trekkelijk. Of misschien wel nog aantrekkelijker. Weinig skigebieden in Oostenrijk zullen zó veel knij pen hebben als dat van Leogang - Saalbach/Hinter- glemm. Daar hebben we bijvoorbeeld Alex's Panorama Alm. Of de fameuze Hinterhagalm. Of - op de terug weg naar Leogang - de Asistzhütte. Eerst dansen met klossende skischoenen en vervolgens tegen het vallen van de avond nog even een laatste, simpele afdaling naar de bus die de skiërs terugbrengt in het dorp waar de lichtjes reeds zijn ontstoken. Gemütlichkeit voor al les. Waaraan de betrekkelijk lage ligging van het skige bied van harte meewerkt. Nadeel Het heeft uiteraard z'n nadeel, pistes die maar tot net boven de tweeduizend meter reiken. In gebieden met 'drieduizenders' duurt het seizoen immers veel langer. Hier. in Leogang, piept het erste gras vaak reeds half maart door de sneeuw. Maar daar staat tegenover dat bijna alle pisten tussen de bomen liggen. Met andere woorden: de skiërs hebben nauwelijks problemen met de beruchte bergmist, die het zicht totaal beneemt; er bestaat geen gevaar voor lawines en de wind heeft geen vat op het liftenstelsel. Als in hoog gelegen gebie den de gondeltjes buiten gebruik worden gesteld om dat de storm ze tegen de pilaren dreigt te zwiepen, draaien die van Leogang rustig door. Op het eerste gezicht eerder een gebied voor Familiën, dan voor snelheidsduivels. Zelfs de befaamde Super G (te bereiken met de Schattbergseilbahn) is niet echt pikzwart te noemen. De bochten zijn verradelijker dan het hellingspercentage. Wie echt uitdagingen zoekt, moet het (samen met een gids) buiten de geprepareer de afdalingen zoeken. 'Een regelrechte Geheim tip' noemde de Zweedse ski-expert Jimmy Petterson de diepsneeuwpistes rondom de Kohlmaiskopf enkele ja ren terug in Ski Magazine. Maar is Leogang dat zelf ei genlijk ook niet? Leogang Info 7 CELDEREN RUUD VOGELESANG Afstand vanaf Am sterdam: Met de au to circa 1.000 kilo meter via Frankfurt - München - Salzburg - Bad Reichenhall - Steinpass (606 me ter) - Lofer en Saalf- elden. Treinen stop pen in het dorp. Dichtsbijzijnde vliegveld Salzburg (circa 100 kilome- ter)- INFOGRAFIEK FRED Hoogte: 800 - 1.914 meter. Aantal bedden: 3.500. Liftinstallaties: 57 liften in aaneengesloten gebied dat wordt ge deeld met Saalbach/Hinterglemm. Wachttijden: In Leogang gering. Totaal kilometer afdaling: 250 kilometer. Ligging van de skipisten: Alle windrichtingen. Moeilijkheidsgraad: In het algemeen van eenvoudig tot mid delzwaar. Kinderopvang: Ja. Langlaufmogelijkheden:Circa 35 kilometer. In het 8 kilometer verderop gelegen Saalfelden 150 kilometer. Verdere sportieve ontspanning: Wandelen (200 kilometer ge veegde paden), rodelen (2 banen), tennis, zwemmen (hotel). Prijspeil: 7-daagse skipas 1.925 Oostenrijkse Shilling, kinderen van 6-16 jaar 1185 Shilling en kinderen onder de 6 jaar gratis. Een week les: circa 200 gulden. Avondvertier: Gering. Taal: Duits. Bijzonderheden: Skibus Leogang - voet Asistzkogel gratis voor skipashouders. Verbinding over de weg tussen Leogang en Saal bach/Hinterglemm wordt door bussen onderhouden maar vergt veel tijd. 's Avonds wordt niet gereden. Nadere inlichtingen: Verkehrsburo Leogang, Postfach 28,5771 Leogang, Oostenrijk, telefoon (vanuit Nederland) 00.42.6583.234 of het Oostenrijks Toeristenburo, Stadhouders kade 2,1054 ES Amsterdam, telefoon 020 - 6 120 219. HEEMSKERK ROB V 7 DOBBELSTEEN BIS is de naam, Bond eenentwintig Indoor Skischolen. Nederland telt t banen, 'maar', voorspelt Ario van der Zande, 'binnen niet al te lange tijd zullen het er meer dan dertig zijn.' Van der Zande verzorgt de public relations voor de BIS en zijn grenzeloze optimisme dient daarom met enige argwaan te worden bekeken. Maar in dit geval heeft zijn kof- fiedikkijkerij zonder enige twijfel een hoog realiteitsgehalte. De ontwikkeling van het aantal kunstskibanen in Nederland ijlt namelijk nog steeds voort. Aanvankelijk werden er in de lage landen in de zee slechts buitenpistes aangelegd. Waarbij de ene keer gebruik werd ge maakt van dennenaalden (Duinrell/ Wassenaar) en een ande re keer van borstels (Heerhugowaard, Bergen, Huizen, Hoofddorp, enzovoort). Dat laatste materiaal bleek het best bestand tegen de vloedgolf, die halverwege de jaren zeventig losbrak en die er toe leidde dat plastic nu de ondergrond vormt waarop per jaar zo'n veertigduizend skiërs zich voor bereiden op de wintersportvakantie. Er zijn grosso modo vier soorten kunstbanen: a) de borstelpis tes, b) de kunstmatig besneeuwde afdalingen, c) de met plas tic bolletjes bestrooide hellingen en d) de rollende tapijten. De borstelpistes liggen verspreid over het hele land, voor kunstsneeuw moeten Nederlanders de grens over (Casa Blan- ca in Wuustwezel), plastic bolletjes liggen bij Wychen ten zui den van Nijmegen en rellende tapijten vind je in alle hoeken en gaten. Die laatste constatering zal iedereen die voor het Het rollend tapijt is ii eerst met dit fenomeen kennismaakt, met verbazing vervul len. Immers, alleen al het betreden van de bewegende baan vereist zo ongeveer heldenmoed. Toch is dat niet nodig, meent Van der Zande. „Zelfs goeie skiërs hebben het in het begin wel eens moeilijk. Maar dat is na één les over. Heb je eenmaal 't ritme te pakken dan is er niks lekkerders dan zo'n indoorbaan. Niets kwaads over de buitenpistes, maar na vijf of zes bochten ben je beneden. Op zo'n rollend tapijt kan je daarentegen eindeloos doorgaan wat het rendement van de lessen veel groter maakt. Het slaat niet voor niets zo aan." Zelf heeft Van der Zande een indoorbaan op De Houtwegen, een industrieterrein in Heemskerk. In een loods staan twee hellingen vlak naast elkaar opgesteld. Ze zijn beide in zowel hoogte als snelheid verstelbaar. De skileraar: „Ik kan er een simpele, blauwe piste van maken, maar ook een moeilijke, gitzwarte De tapijten staan tegenover twee enorme spiegels waarin de cursisten zichzelf kunnen zien skiën. Van der Zande: „Werkt heel corrigerend." Goedkoop kan indoorskiën moeilijk worden genoemd: een cursus van vijf lessen kost (inclusief het gebruik van materi aal) circa 195; voor het dubbele aantal wordt ongeveer 350 gulden gevraagd. Van der Zande: „Buitenbanen zijn op het eerste gezicht goedkoper. Maar als je 't aantal minuten op neemt waarin je echt aan het skiën bent, slaat de balans al vlug door naar een indoorbaan. Ik zei al: hier kan je achter el kaar doorgaan. Bovendien werken we met veel kleinere groepjes: één leraar met twee cursisten. Wat ook in het voor deel van de leerling werkt." Info: telefoon 02510 - 48500 Vakantie begint minder op zaterdag Steeds minder toeristen beginnen hun va kantie op zaterdag. Dat blijkt uit een onder zoek dat de Amersfoortse reisorganisatie Eurocamp onder haar gasten heeft verricht. Vier van de vijf klanten van de specialist in verzorgde kampeerrreizen vertrokken afge lopen zomer op een andere dag dan zater dag. Het vermijden van files was een van de redenen, die als reden werd opgegeven. Ook het uitgerust op vakantie gaan en af wijkende werktijden speelden een rol bij de besluitvorming. Directeur I lugo Bloksma van Eurocamp: „We hadden al een idee dat de zaterdag passé was. Maar ik moet eerlijk toegeven dat de trend zich sterker heeft doorgezet, dan wc verwachtten. We hebben er bij het samenstellen van ons nieuwe zo- merprogramma in elk geval danig rekening mee gehouden. Onze gasten kunnen ver trekken wanneer ze willen." Afhankelijkheid van toerisme In Amsterdam is zo'n twintig procent van alle bedrijven in meer of mindere mate af hankelijk van het toerisme. Dat blijkt uit een onderzoek dat de plaatselijke Kamer van Koophandel heeft uitgevoerd op ver zoek van de VW. I let belang van het toeris me concentreert zich vooral op de binnen stad. Daar wordt 1,1 miljard gulden van de totale toeristische omzet 1,7 miljard gul den) in de hoofdstad gerealiseerd. Sectoren die het meest profiteren zijn de horeca, de detailhandel, de taxibedrijven en overige dienstverlening als auto- en bootverhuur. Vliegprijzen gelijk De Nederlandse chartermaatschappijen hebben hun stoelprijzen voor volgend jaar niet verhoogd. Volgens het blad 'Reisrevue' mag daarom min of meer worden aangeno men, dat de kosten voor een vliegvakantie naar de belangrijkste vakantielanden de ko mende zomer nauwelijks zullen worden verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29