h 'Koeien kennen we hier ook' Cultuur&Kunst jubileum veiling bij Burgersdijk Niermans Schone Schijn Playa del Breestraat Nightflowers van zaagsel en bordkarton Crescendo is heel wat applaus waard Giselle in AT&T Danstheater 1 T fu32;:j r Leuke stijlimprovisaties Litteris 1 SATERDAG 26 NOVEMBER 1994 Jazz on Sunday leiden Jazz-zangeres Colette Wickenhagen en haar kwintet ko men morgen naar het podium van Jazz on Sunday. AJs extra gast f komt met haar mee Jan Verwey, ook bekend als de Nederlandse IS' Toots Thielemans. Het concert wordt gegeven in café Cheers I aan de Doelensteeg 11 in Leiden. Aanvang 15.30 uur. .rtner. Optredens in 'De Gewoonste Zaak' uur lisse De Engelse zanger Ian Parry treedt morgen op in Tapperij De Gewoonste Zaak. Het concert begint om 22.30 uur. De toe gang bedraagt 5 gulden. Parry, ooit begonnen bij Hammerhead, werkte onder anderen met de Iron Maiden-drummer Zak Star- key. Het singer/songwriter-duo Bright Blue Gorilla komt de dag erna naar de tapperij. Onder begeleiding van de akoestische gi- sse taar vullen ze de gaatjes met fluit- en percussiefoefjes. Het con- 1 00 cert °P 27 november begint om 16.30 uur. Kaarten kosten 12,50 gulden. 9.00 Kaarten NDT en Deep River Quartet leiden Voor de voorstelling van het 'Nederlands Dans Theater 3' asse van vrijdag 2 december zijn bij het Uitbureau van K&O tot 29 november kaarten te verkrijgen. Het busvervoer vanuit Leiden naar de uitvoering in het Haagse AT&T Danstheater is gratis. Voor het concert 'Merry Christmas to all of you', van Deep River Quartet, op 18 december om 14.00 uur in het Haagse Diligentia, zijn nog tot 1 december kaarten bij K&O te krijgen. K&O is te vinden aan de Oude Vest 45 in Leiden. E Poppenkast Ambachts- en Baljuwhuis voorschoten Het eerste gedeelte van de serie 'Ambachts- en Baljuwhuis op zondag' wordt op 27 november afgesloten met een voorstelling door het 'Leids Poppentheater'. De middag staat garant voor onvervalste en ouderwetse poppenkast met een avontuur van Jan Klaasen en Katrijn, waarbij een goede af loop zonder de hulp van het publiek onmogelijk is. De voorstell- ling aan de Voorstraat 12 in Voorschoten begint om 12.30 uur. Toegang is gratis. 1 Literaire zondagmiddag in De Burcht leiden In het kader van de literaire middag in De Burcht treden op zondag 27 november dichters en schrijvers uit heel Neder- land met hun werk voor het voetlicht, onder anderen Ad de Waard, Anton Rosmüller, Ilze Abramse en Joop van den Bos. Een muzikaal intermezzo luistert de middag in sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg 14 in Leiden op. Aanvang 14.30 uur, toegang gratis. Herrezen Fleetwood Mac begint Europese toernee in Leidse Groenoordhal nn ler ere van ^et honderdjarig lestaan van boekhandel en vei- 5 tnghuis Burgersdijk Nier- hans organiseert het antiquari- zo at een speciale boek- en prent- ihjkë M'ing- De collectie van de drie- j| metjonderdste verkoop bestaat on- oofd- |er meer uit de boekerij van de imeritus-hoogleraar kunstnij- zo erheid Prof. Th.H. Lunsingh Icheurleer. De verzameling be- 0. Itaat uit algemene kunstboeken 00 jn werken over (binnenhuis)ar- Het veilinghuis h.eeft tevens bijzondere collectie 'rof. dr. A.E. Cohen, bestaande grote hoeveelheid mid- leleeuwse studies. In de rubriek ild rare books' valt e .meling bbeken te zien over de rchitectuur van het oude Ro- geïllustreerd met oude pla- 3. Ver-je te- Onder de titel 'Spieghel der "^eucht' verscheen in 1614 een Doekje over de tirannie en de peedheden van de Spanjaar den hier in Nederland tijdens de 80-jarige oorlog. Van dit boekje, dat in de vorm van een dialoog tussen vader en zoon is geschreven, is slechts één exemplaar bewaard gebleven. Van de tweede druk uit 1615, ook bijzonder zeldzaam, is een boekje op de veiling. Daarnaast zijn er nog diverse decoratieve opticaprenten van vrijwel alle werelddelen en aar dige caricaturenprenten te koop. Opvallende namen in de ze rubriek zijn: F. Goya, Rem brandt van Rijn en Charley Toorop. De kijkdagen van Burgersdijk Niermans, Nieuwsteeg 1 in Lei den, zijn nog tot en met 28 no vember. Dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur, op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De veiling zelf. is van 29 november tot en met 1 december. Dagelijks zijn er twee zittingen, om 14.00 en 19.00 uur, behalve op 1 decem ber, dan is er alleen zitting om 19.00 uur. De catalogus, a 17,50 gulden, is op aanvraag verkrijg- baarv Voor de popmuziek was 1994 het jaar van de ver broedering. Uiteengespatte groepen, die decennia-lang de toon hadden gezet, be leefden opzienbarende reünies. Daartoe werden, dikwijls op aandringen van de platenindustrie, ruzies van jaren her bijgelegd. Voor onmogelijk gehouden samenscholingen in pla- tenstudio's leverden spraakmakende albums op: Robert Plant en Jimmy Page van Led Zeppelin, Crosby, Stills Nash, Eagles, Pink Floyd, Traffic en Emerson, Lake and Pal mer. Op de valreep van 1994 kan het 27 jaar oude Fleetwood Mac aan dit rij tje worden toegevoegd. Al vier jaar werd aangenomen dat de talloze keren gewij zigde groep definitief ter ziele was. Om de herrijze nis te vieren, begint op 2 december in de Groen oordhal in Leiden een Eu ropese toernee, die in het teken staat van de nieuwe CD, die volgend jaar uit komt. leiden/los angeles wim koevoet ,,We never, never broke up", bezweert de 52-jarige oprichter en drummer Mick Fleetwood vanuit Los Angeles, waar de van origine Britse groep bezig is met opnamen. Deze omstreden be wering zal ook uitgangspunt zijn voor een internationale persconferentie op 1 december in een hotel in Amsterdam. Daarop vooruitlopend staat Fleetwood, mede dank zij be middeling van Warner Music, de krant van de stad waar het Europese avontuur begint een telefoongesprek van een klein halfuurtje toe. Dat de Leidse Groenoordhal vooral bekend is vanwege de veemarkt, de bijbehorende geur en de hopeloze akoestiek, deert Fleetwood niet. „Koeien kennen we hier ook", grapt hij. „Evenals hun lucht." De problemen met de akoestiek acht hij niet onop losbaar. „Maar bedankt voor de Fleetwood Mac: concert waarschuwing." Hoewel gitarist Lindsey Buckingham, zangere s/toetsen vrouw Christine Mc Vie en zangeres Stevie Nicks niet van de partij zijn in de Leidse veehal, durft Fleetwood de stelling 'The Mac is back' aan. Terug van nooit wegge weest, benadrukt hij. Over de talloze wijzigingen in de samen stelling van de groep zegt de sympathieke slagwerker: „Dat is niet typisch Fleetwood Mac, dat is het leven. Natuurlijk was er dikwijls ruzie. Ik ontken niet dat er met deuren is geslagen, dat er tal van crises zijn geweest. Maar als ik 27 jaar bij een bank in Leiden zou hebben gewerkt, waren dat soort dingen ook ge beurd. Alleen zou je me dan niet hebben gebeld. Ha, ha ha." Bevoorrecht Fleetwood wijst erop dat de ver trouwde ritmesectie, die hij sa- Prenten van Dürer gevonden Honderd jaar geleden borg de toenmalige eigenaar zijn twee pren ten van Albrecht Dürer op in een hutkoffer op zolder. Wat er van de kunstverzamelaar is geworden, vertelt de geschiedenis niet. De kunstwerken werden pas dit jaar gevonden en komen volgende maand bij het Londense veilinghuis Sotheby's onder de hamer. Een woordvoerder van Sotheby's zegt dat de prenten van de 16e eeuwse kunstenaar werden ontdekt op de zolder van een buiten huisje. Ze waren verpakt in speciaal vetvrij papier. De vinder be sloot ze aan een expert voor te leggen. Ze bleken van de hand van Dürer. De geschatte waarde bedraagt één miljoen gulden. )e wereld van glamour en glit- ging deze week voor ons m in het Leidse stadhuis, lary Servaes-Beij, de Zangeres onder Naam, net 75 jaar ge worden, hield er haar autobio- rafie ten doop is. Vijf camera- iloegen, een burgemeester, een Dco-burgemeester en tal van a's van de zangeres kwa- r op af. Een Jacques Herp, en Gert en Hermien Timmer- nan, hun dochters (ook zonder iaam?), de Boltini's, Liz Nelis de weduwe van Manke), Bassie Adriaan, de Kermisklanten, tonnieTober... Enfin, heel leerlands vergane glorie was anwezig om Mary geluk te wensen. Allemaal vrienden van zangeres. Niet uit de dagen t ze in een krot in de Leidse Weverstraat woonde, maar uit tijd daarna. waren ook veel bekende Ne- erlar ders uit de door Gert-Jan )röge zo genoemde categorie UMB-tjes. 'Waarom ben ik be- oemd'? Omdat ze in de bladen taan. En ze staan in de bladen ?en Dries Roelvink. een Helen heperd, een Penny de Jager) imdat er te weinig beroemde 'ederlanderszijn. Meteen na binnenkomst voelde er ook een adellijke sfeer ling. Ronnie Tober kwam na- turlijk net van het schip van de 'an Lignac. De koningin an het levenslied zat op een yvhistroon. En de Nederlandse ar- esten bogen zich allemaal diep m dichtbij haar te komen, 'ant hoe dichter bij de zange- es, hoe dichter bij de came i0 Ttu an verzame'de pers. Je blijven branden. En iedereen was natuurlijk fees telijk gekleed. Blousjes met roesjes, jasjes met kwastjes, goud en glitter. Erg exclusief al lemaal. Het leek Zandvoort wel. De Breestraat was heel even Playa del Breestraat. Alleen Jo- manda zag er eenvoudigjes uit in een vaal-kleurig toilet het geen mij even deed vermoeden dat ze bij de Hare Krishna'was ingetrokken. Zelfs de Wassenaarse nouveaux riches liet zich niet onbetuigd: het echtpaar Breukhoven (Hans en Vanessa) was er. Ook vrien den van de zangeres, zult u vra gen? Nou nee, Vanessa kent Mary niet. Maar Mary's boek wordt verkocht door Hans (eigenaar van Free Record Shop), Mary's verhaal is een bestseller, dus Mary is kassa! het officiële gedeelte. Tadadada. Gerard Joling bood het boek aan aan de zangeres, de zangeres bood het boek aan aan de burgemeester enz. Het hele gebeuren was perfect geor ganiseerd door Hein van Woerden, in het stadhuis be kend als Hein Festijn, de regel neef uit het kabinet van burge meester Goekoop. Het was ook een uitgelezen mo ment om de vaderlandse rod delpers eens volop in actie te zien. Om in ons eigen Leidse stadhuis te signaleren hoe ze er achter komen hoeveel face-lifts Penny de Jager achter de rug heeft of waarom Gerard Joling zulke wallen onder zijn ogen draagt, om maar wat te noe men. Denkt u niet dat het alle maal onbehouwen dames en heren zijn van de roddelpers. Nee, als je een vuiltje in het oog hebt zijn ze niet te beroerd dat met hun elleboog er uit te sto ten. Zelfs als je geen vuiltje in het oog hebt, dan nog... In de burgerzaal van het Leidse stadhuis werden ook opnamen gemaakt voor het AVRO-pro- gramma 'Mary, een legende'. Mieke Stemerdink trad er op met haar gigantjes en Wilma Driessen, die tot twee keer toe haar tekst kwijt was. Kortom, •het was een avond vol culturele verfijning. Want ook de intellec tueel heeft, sinds Gerard Reve haar werk roemde, Mary geac cepteerd. Dat merkje op zo'n avond. De dames en heren klet sen voornamelijk over elkaar maar kijken er bij alsof ze Shakespeare citeren. En de woorden van Oscar Wilde staan in hun hoofden gegrifd: „Er is maar één ding in de wereld er ger dan beroddeld te worden en dat is niet beroddeld worden." men met bassist John McVie vormt, altijd intact is gebleven. Verder is diens vrouw Christine nog altijd groepslid. Ze zal te horen zijn op de nieuwe plaat, waaraan ze ook compositori sche bijdragen heeft geleverd. „Christine kan het echter niet meer opbrengen om mee op toernee te gaan. Ik vond dat we voor een nieuwe start van Fleet wood Mac een echte band no dig hadden. En een echte band maakt niet alleen maar platen maar trekt al muziekmakend rond. Ik heb heel m'n leven niet anders gedaan en ik voel me na al die jaren nog altijd bevoor recht dat ik door op m'n instru ment te spelen, m'n brood kan verdienen." De laatste CD van The Mac was 'Behind the mask' uit 1990. Op die plaat speelde Billy Bur- nette (zang en gitaar) mee. Hij recensie susanne lammers Nightflowers van Karei Polack door Stich ting Feature Regie Karei Polack Spel Ruud Matthijssen, Hans Veldkamp, Peter Siertsema, Stephanie van Leeuwen, Joe Het was eigenlijk een filmscript, voor een actiethriller nog wel. Wegens gebrek aan belangstel ling werd het scenario omge werkt tot een toneelstuk, maar dan een van het genre 'filmisch theater'. Dat betekent zeer rea listisch acteerwerk en muziek en belichting net als in de film. Karei Polack initieert hiermee een nieuwe stroming. Omdat het 'normale' theater zo impo pulair en ontoegankelijk is. Er is sprake van ëen lekkere combi natie van geweld en intellect, maar het moet toch ook 'leuk', 'spannend' en 'engelstalig' zijn. Dit zal ook wel nodig zijn voor de te maken tv-registratie, want dat is men van plan met 'Night flowers'. Het gaat over vijf zeer ver schillende vrienden, die afspre ken twee jaar lang kroegjes te beroven, het geld op te potten en het dan te verdelen. Eentje zal het bewaren, maar die wordt neergeschoten. De volgende die het geld behëert is een maffe en agressieve schilder. Ook hij legt uiteindelijk het loodje en dat geeft een mooie knal. Het stuk is van bordkarton en zaagsel, een beroerde mix van 'La Bohème' en Cocteau's 'Les Enfants Terribles'. Mozart en Tom Waits worden misbruikt, Shakespeare eventjes verkracht. Bovendien is het zo ongeveer het meest statische stuk ooit vertoond. De eenheid van plaats wordt zelfs door Vondel niet zo strict in acht genomen. Maar prijs de Heer voor slechts twee changementen, want die zijn van zo'n deerniswekkende knulligheid dat h^t verhaal he lemaal stil gaat liggen. Voor zo ver mogelijk bij zo'n ongeloof waardig plot. Realistisch acteer werk wil overigens zeggen dat je erg hard roept, in hinderlijk amateur-Engels, veel bier drinkt en met dingen gooit. Mocht het op tv komen, houd dan uw af standsbediening klaar. is erbij in de Groenoordhal. Fleetwood zal vrijdagavond drie nieuwe leden aan het publiek voorstellen, van wie toetsenman Steve Torna de minst bekende Bekender is gitarist Dave Mason, die bij het eveneens in 1994 uit de as herrezen Traffic heeft gespeeld. Mason, vertelt Fleetwood, heeft zichzelf aange boden. „He phoned out of the blue". Het duurde een paar da gen alvorens Fleetwood besefte dat Mason's aanbod serieus Zangeres „Fleetwood Mac kan natuurlijk niet zonder een zangeres", al dus Fleetwood. Gekozen is voor Bekka Bramlett, dochter van de legendarische Delaney en Bon ny, met wie onder anderen Eric Clapton en ook Fleetwood zelf heeft gespeeld. Het nieuwe al bum wordt ook stelling gemaakt. Volgens Fleet wood is het blues-gehalte groot op zowel de plaat als tijdens het concert. „Niet dat we teruggaan naar het geluid van Fleetwood Mac met Peter Green. Het wordt geen bluesplaat. We ra ken aan verschillende stijlen en invloeden maar het blijft duide lijk Fleetwood Mac." Heeft Fleetwood soms een verklaring voor al die wederop standingen? „You can't keep a good thing down. Zelfs niet in een veehal, ha ha. De mensen zijn de groepen die jij noemt al tijd blijven waarderen. En door weer opnieuw te beginnen, be lonen die groepen hun publiek. Dat publiek is ondanks al die ja ren van stilte groter geworden. Voor velen zal deze toernee geen reünie zijn maar een pri- 'Der Graf von Luxemburg' van Franz Lé- har Regie Jack van Dam Orkest o.l.v Joop van Eek. m m v Alphense Ballet school Jeanette de Jager Gezien op 25/11, Stadsgehoorzaal Leiden Aldaar nog te zien op 26/11 Hoe schitterend de decors ook waren, hoe prachtig er ook ge zongen en geacteerd werd, het meest spontane applaus kwam toch, toen bij het 'happy end' Roel Keyzer alias vorst Basil zijn snor verloor. Crescendo is zonder dit soort voorvallen ook heel wat applaus waard. Met bewondering zat ik toe te kijken hoe amateurs zich zó vrij en zelfbewust op het to neel bewegen. Het verhaal over een schijnhuwelijk en de geluk kige ontknoping voor iedereen wordt gedragen door prachtige, maar lang niet altijd gemakke lijk muziek van Franz Léhar. De onsterfelijke meezingers in drie kwartsmaat zijn gesneden koek, ook voor het orkest, maar ver schillende overgangen tussen de scènes waren, zo te horen, wel eens aan de moeilijke kant. Overigens alle lof voor de diri gent en zijn orkest die samen een lichte, sprankelende sfeer wisten te scheppen. De solisten zijn stuk voor stuk sterke zangers en zeker ook geen slechte acteurs. Ze dragen ile voorstelling zoals Suze van Duyl die haar rol van zangeres 'Angèle' écht waar maakte met haar soepele, vibrerende so praan. Dicky Oskam was een pittige meid die goed raad wist met haar stem èn haar verloof de. Jack van Dam speelde die rol van de graaf van Luxemburg heel leuk en overtuigde en ont roerde vooral door zijn zang. Ondanks haar kleine rol was ik toch het meest geïmponeerd door Nel Boelee. Haar stem en haar verschijning maken van haar een echte toneelpersoon lijkheid die onmiddellijk de aandacht verdient. Daarom was het een uitstekende vondst om haar in een voor deze gelegen- heid geschreven couplet de aandacht te laten vestigen op dc op handen zijnde sluiting van de Stadsgehoorzaal. Waar moet Crescendo volgend jaar optre den? leiden/den haag Het Russisch Ballet van St. Petersburg, met solisten van het Kirov Theater, brengt op 16 december de balletklassieker Giselle op de planken van het AT&T Danstheater in Den Haag. Voor deze voorstelling zijn tot 10 december toegangskaarten verkrijgbaar bij het Uitbureau van K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Ook is het mogelijk gebruik te maken van gratis busvervoer naar het AT&T Dansthea ter. FOTO MARIK KAUNOWyKI Queneau in de vertaling van Rudy Kousbroek door Litteris Sa crum. Regie. Hein Snijders. Gezien: 25/11, Microtheater Imperi- um, Leiden. Aldaar nog te zien: 26/11 en 27/11 (14.30 uur) In haar repertoirekeuze wil toneelvereniging Lit teris de laatste tijd nog wel eens verrassend voor de dag komen. Met zeer wisselend succes overi gens - gelukkig heeft men ditmaal met de 'Stijloe feningen' van Raymond Queneau raak geschoten. Daar ziet het de eerste vijf minuten nog zeker niet naar uit. Te veel mensen op een te klein speelvlak bieden een rommelig beeld. Maar het is vooral die merkwaardige voorliefde van Litteris voor changementen met bouwen en sjouwen van decorstukken die hier weer eens funest voor de dramatische spanningsboog uitwerkt. Dat duurt zoals gezegd maar heel even, dan komt de voorstelling tot rust en kan in volle glorie opbloeien. De stijloefeningen van Queneau be vatten een rijkdom aan spelmateriaal waar veel mee te doen valt. En meestentijds worden die kansen door de vrij grote groep acteurs goed be nut. de hoed en lange nek die bijna ruzie krijgt in de tram. Diezelfde man staat even later voor het Concertgebouw te praten met iemand die een opmerking over de knoop van zijn jas maakt. Dit verhaaltje over een onbeduidend alledaags voorval wordt door Raymond Queneau op allerlei manieren verteld. Het verschil zit 'm in het taal gebruik. Dat varieert bijvoorbeeld van deftig of plat van klank en woordgebruik, tot modernis tisch populair, kindergebrahbel, potjeslatijn en nep-engels. Stuk voor stuk zijn het taalspelletjes, waarin ook de kontekst kan veranderen. Zo horen we een politie-verhoortoon, de fraaie smartlap of het oreren van de filosoof of de doceertoon van de wiskundeleraar. Vanuit de prachtige fantasietram die op het po dium staat, stappen de spelers (meestal solis tisch) in het volle licht om daar hun verhaal te doen. Van de in totaal vijfentwintig miniscènes is zonder moeite een top-3 van alierleuksten samen te stellen. Dat zijn dan vooral die scènes die van de speler net even iets meer meekrijgen doordat alle overdrijving angstvallig wordt gemeden. Soms heeft de regisseur kennelijk de teugels een beetje laten vieren, en mag een speler zich tijdens het spelen van zijn personage een beetje uitleven. De 'stijloefeningen' van Raymond Queneau bie den leuke stijlimprovisaties voor een publiek dat ondenthoi

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19