1 Kardinalen bekleden topfuncties Kerk Samenleving Gereformeerden maken zich sterk voor jongeren in de kerk Nederland telde tot nog toe zeven kardinalen ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 Lenzen Dominee J.F. Tanghé i het kerkblad Hervormd Katwijk aan den Rijn: „Dat een domi nee een dankbaar onderwerp van gesprek is in Katwijk, wist ik, maar dat een poging om lenzen te gaan dragen in plaats van een bril, zoveel tongen in beweging zou brengen, had ik niet ver wacht." Simson Op de zondagsschool van de hervormde gemeente in Val kenburg werd onlangs het bijbelboek Richteren bespro ken. De kinderen kregen ver volgens de opdracht het ver haal van Simson in hun taal en in deze tijd op papier te zetten. De gedenkwaardigste bijdrage kwam van Sophia Vierbergen en kreeg een plaatsje in 'Kerkewerk'. "Man vertrekt uit Valkenburg - En zijn geheim wordt zijn dood', staat er boven haar eigentijd se interpretatie. „Rond 6 augustus vertrok een man, genaamd Sam van der Son. uit Valkenburg. Hij verbleef in Amsterdam en sliep daar een nacht bij een hoer. De mensen wisten dat alles en wilden hem ver moorden. Hij verliet Amster dam met het vrijheidsbeeld, daardoor onstonden vele rel len. Hij verliet Amsterdam en ging toen naar Den Haag. Waar hij een mooie vrouw ontmoette, waar hij verliefd op werd. Haar naam was Linda de Lil. Ze gingen sa men in een leuk flatje wo nen. Maar Sam wordt nog steeds gezocht door de Am sterdamse politie. Blijkbaar weet Linda daar niet vanaf. Een paar oude vrienden van Linda, die bij de politie werk ten, en wraak op Sam wilden nemen, vroegen aan Linda hoe het kwam dat Sam zo sterk was. Dat wist Linda niet, dus moest ze het gaan vragen. Eerst zei ze nee. Maar toen ze veel geld aan boden stemde ze toch toe. Linda vroeg vaak aan Sam hoe het kwam dat hij zo sterk was. Maar drie keer bedroog hij haar De vierde keer was het wel waar. want als ie mand zijn haar zou afknip pen, zou hij even sterk zijn als ieder ander mens. En dus knipte ze zijn haren. Toen Linda's vrienden kwamen staken ze zijn ogen uit. En namen hem mee naar de gevangenis. Daar moest hij werken. Maar vanaf de keer dat zijn haren geknipt waren begon het weer aan te groeien." Ridderzaal Het slot van haar Simson- verhaal laat Sophia spelen in Den Haag. „Het was Prins jesdag, dus alle mensen uit Den Haag, Amsterdam en andere plaatsen kwamen bij een in, om en op de Ridder zaal. De koningin zou de troonrede gaan voorlezen, maar ze was er nog niet. Er zaten zoveel mensen in en op de Ridderzaal, dat hij bij na in zou storten. Sam was er ook, geboeid aan een paar zuilen, stond hij in het mid den van de Ridderzaal. Sam haatte de mensen uit Am sterdam en Den Haag zo, dat hij ze maar al te graag wilde vermoorden. Terwijl alle mensen naar die hulpeloze Sam keken, verzamelde Sam al zijn krachten en boog de zuilen om, zodat de hele Rid derzaal instortte, en alle mensen met Sam erbij om kwamen. Er wordt gewerkt aan de herbouw van de Ridderzaal. Sam is begraven in Delft. Wij allen leven mee met de familie Van der Son en de fa milies van de mensen die omgekomen zijn bij de in stortingvan de Ridderzaal." UIT DE KERKBLADEN Voor de zoveelste keer constateerde de gereformeerde synode deze week dat de kerk er niet in slaagt jongeren aan te spreken. Zij laat het nu echter niet langer bij die constatering, maar gaat ermee aan de slag. Veel plaat selijke kerken zijn de afgelopen anderhalf jaar over en met jongeren in gesprek gegaan. Dat heeft onder meer tot het plan geleid volgend jaar. samen met de her vormden en lutheranen, een landelijke of een aantal re gionale manifestaties te organiseren over jongeren in de kerk. Meer dan de helft van alle kerkeraden gaf gehoor aan een oproep van de synode om, aan de hand van een gesprekshandleiding, met elkaar en vervolgens met jongeren en jeugdwerkers in gesprek te gaan over het eigen geloof. Ook een aantal hervormde gemeenten en hervormde en lutherse jeugdwerkorganisaties waren bij de gesprekken betrokken. Dit leidde op veel plekken tot een hernieuwde ontmoeting van de kerkeraad met jeugdwerkers en jongeren. De uitkomst van deze ge sprekken zijn verzameld door deskundigen (deputaten) op het gebied van jongeren en gemeenteopbouw. Zij werden opgetekend in het rapport 'Geloven in de carrousel', dat nu eens niet, zoals veel andere rappor ten, in de bureaula verdwijnt. Uit het rapport blijkt on der meer dat plaatselijke gemeenten behoefte hebben aan ideeën voor activiteiten die aansluiten bij de leef wereld van jongeren. Op de manifestatie(s) kunnen ge meenten die ideeën uitwisselen en vervolgens toepas sen in de eigen situatie. Ds. T. Hibma, voorzitter van de sectie jeugd en jonge ren van het deputaatschap Gemeenteopbouw, maakte tijdens de synode bekend dat een populaire versie van het rapport en een lijst met jeugdwerkorganisaties deze week naar alle gereformeerde, hervormde en lutherse gemeenten is gestuurd, zodat ook gemeenten die nog niet met het rapport aan de slag zijn gegaan, er hun voordeel mee kunnen doen. Uit het document blijkt dat de plaatselijke kerken die met jongeren hebben gesproken, geen moeite hebben te vertellen wat er mis is: de kerkdiensten zijn saai, het is er niet gezellig en vrolijk, de kerk is te passief en te weinig emotioneel. De preek en de liederen spreken jongeren niet aan en er wordt geen link gelegd met het dagelijks leven. Veel kerken beseffen wel dat jongeren een eigen plek nodig hebben in de kerk, maar ze zetten deze constatering niet om in daden. Op basis van de rapportage van de gesprekken in den lande heeft de commissie jeugd en jongeren een profiel gemaakt van een gemeente waar jongeren tot hun recht kunnen komen. Zo'n gemeente moet een duide lijke identiteit hebben, betrokken en gastvrij zijn, open staan voor kritiek, sfeer hebben en een gevarieerd en breed aanbod voor jongeren. De synode heeft het de putaatschap gemeenteopbouw opgedragen plaatselijke gemeenten te ondersteunen bij het ontwikkelen van een jongerenbeleid, waarin deze elementen een plaats hebben. Paus steekt dertig nieuwe 'prinsen van de kerk' in het rood Als vandaag in Bergen op Zoom de nieuwe bis schop van Breda, mgr. T. Muskens, wordt gewijd, worden in de Sint-Pieter in Rome dertig nieuwe kardi nalen in het rood gestoken. Zij zijn afkomstig uit 24 landen. De bekendste on der de nieuwe 'prinsen van de kerk' is de Belgische aartsbisschop mgr. Jan Schotte, secretaris-gene raal van de Congregatie voor de Bisschoppen. UTRECHT «JAC DE WINTER Officieel zijn kardinalen de be langrijkste functionarissen van de paus en ze bekleden dan ook zowel in als buiten de curie top functies. Sommige curieprela ten bekleden die in het bis schoppelijke paars reeds met zoveel gezag, dat het slechts wachten is op de 'kardinale be vestiging' daarvan. Het bekend ste voorbeeld is mgr. Montini, die bij het overlijden van paus Pius )G1 nog gewoon (curie)bis- schop is, maar toen reeds heel serieus wordt gerekend tot de pauskandidaten. Het word uit stel van executie, want Montini wordt eerst als paus Paulus VI de opvolger van paus Johannes XXIII Aartsbisschop Schotte is ei genlijk ook zo iemand, in die zin, dat hij als een soort spin in het web bemoeienis heeft met nagenoeg alles wat er centraal in de wereldkerk gebeurt. Hij is bijv. een van de organisatoren en naaste begeleiders van de paus tijdens diens bezoek aan Nederland en Belgie. Hij is als secretaris belast met bisschop pensynodes, o.a. van de Bijzon dere Bisschoppensynode over het Tweede Vaticaans Concilie eind 1985. Zijn benoeming tot kardinaal is slechts een bevesti ging van wat nagenoeg iedereen al jaren heeft zien aankomen. Pausen zien zich genoodzaakt dikwijls nieuwe kardinalen te benoemen. Voor paus Johannes Paulus II is het al de zesde keer in zijn 16-jarig pontificaat, dat hij hiertoe overgaat. Het heeft te maken met de leeftijd van de kardinalen, sterfelijk als ieder ander, en met het door paus Paulus VI uitgevaardigde de creet, dat bij overlijden van een paus kardinalen ouder dan tachtig niet meer in het con claaf een nieuwe kerkleider mee mogen kiezen. De nieuwe kar dinalen ontvangen uit handen van de paus niet meer als vroe ger de rode kardinaalshoed, maar de rode bonnet. De rode Kardinaal Simonis. Kardinaal Wiliebrands. UTRECHT Nederland heeft tot nog toe zeven kardina len geteld, van wie twee nog in leven zijn. De eerste is Willem van Enckevoirt, gebo ren in Mierlo in 1464. Hij wordt in 1523 tot kardinaal benoemd en in 1529 tot bis schop van Utrecht. Hij laat het besturen van dit bisdom evenwel aan anderen over en verblijft tot zijn dood in 1534 in Rome. De tweede is Adriaan Floriszoon Boeyens, de in Utrecht geboren kardinaal-groot-in- quisiteur, die in 1522 tot paus Adrianus VI wordt gekozen en in 1523 overlijdt. De derde is Willem Marinus van Rossum uit Zwolle, de redemptorist die in 1911 tot kardinaal wordt benoemd en als curiekar dinaal meerdere hoge functies bekleedt, onder meer als hoofd van de Congregatie voor de verspreiding van het geloof. Hij sterft in 1923. De vierde is Johannes de Jong, aartsbis schop van Urecht en in 1946 benoemd tot kardinaal. Dan komen achtereenvolgens de aartsbisschoppen van Utrecht, Ber- nardus Alfrink, Johannes Wiliebrands (nog in leven en reeds kardinaal als hoofd van het Secretariaat voor de Eenheid in Rome) en Adrianus Simonis, de huidige aartsbis schop van Utrecht. kleur van de kleren van de kar dinaal, geeft aan, dat hij ver plicht is het geloof van de kerk desnoods te verdedigen tot bloedig martelaarschap aan toe. Cardo Het kardinalaat dateert pas van de elfde eeuw. Wel werd Rome vóór die tijd wel eens 'cardo', het scharnier van de Kerk ge noemd. Afgeleid daarvan heet ten in de zevende eeuw de priesters van de hoofdkerken van Rome de 'kardinale pries ters'. Dezelfde 'titel' kregen ook de bisschoppen van Ostia, Por to. San Rufina, Albano, Frascati, Palestrina en Sabina, om de simpele reden, dat deze bis dommen rond Rome waren ge legen. De pausen hebben in die tijd nog niet zo heel veel te zeg gen of anders gezegd: elke bis schop is dan nog vrij autonoom. De tiende eeuw is één van de zwartste in de kerkgeschiedenis, doordat het pausschap een speelbal is van elkaar rivalise rende adellijke families. Pausen zijn dan vaak nog slechts tieners en moordpartijen volgen elkaar snel op. Vanuit het Benedictijn- se klooster in Cluny komt een hervormingsbeweging op gang. In 1059 bepaalt paus Nicolaas II per decreet, dat bij de dood van de bisschop van de roomse kerk eerst de kardinaal-bisschoppen zorgvuldig wikken over de op volging, dan de kardinaal-pries ters en dat daarna pas de gewo ne geestelijkheid en de leken er mee mogen instemmen. Daar mee krijgen de kardinalen het recht de nieuwe paus te kiezen en dat is tot op de dag van he den zo gebleven. Langzamer hand gaan de pausen ook over tot het benoemen van kardina len van ver buiten Rome en ze geven hun bovendien belangrij ke bestuurlijke taken. Curiede partementen met kardinalen aan het hoofd worden groter en invloedrijker. Met ander woor den: Het centralisme sluipt de kerk binnen. Weelde Wat aanvankelijk restauratief bedoeld is, keert zich tegen de kerk. De kardinalen kunnen de weelde van hun macht niet aan. Eeuwenlang gedragen zij zich als machts- en anderssoortige wellustelingen. Het slagen van de reformatie is voor bijna hon derd procent te danken aan de alom heersende wantoestanden in de RK-Kerk. Het leidt op nieuw tot een belangrijke uit breiding en hervorming van de curie door paus Sixtus V. Er moeten voortaan zeventig kar dinalen zijn - tegenwoordig mi nimaal 120. Ze moeten mini maal dertig jaar oud en geen fa milie van elkaar zijn. Hoewel ook steeds meer niet curie-pre laten, zoals plaatselijke aartsbis schoppen en bisschoppen, tot het kardinalaat worden verhe ven, leidt dit niet tot decentrali satie. Integendeel, de macht in de r.k. kerk is nu nagenoeg hele maal gecentraliseerd. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE: B M Essenberg, C P Arnold (ad|). J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel. dag. 9.30- jr 071-356215. of per post Telefoon 071-356230 Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet (ind BTW) 2321 BM L< HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat 82,23 Telefoon071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 •n 071-323508 per kwartaal periaar VERZENDING PER POST ovenge landen op aanvraag 85,55 84,55 ie 071 -3 HET WEER HANS VANI Rustig weer In de van oorsprong polaire lucht, waarin we ons korte tijd bevonden, wist het kwik vrijdagmorgen in alle vroegte even onder het vriespunt te duiken. Soesterberg meldde een minimum van -0.5 graden; op zich heel gebruikelijk natuurlijk tegen eind november, maar in een maand, die regelrecht afstevent op een nieuw warmterecord, toch wel bijzonder. Het was overigens pas de tweede keer deze maand, dat het kwik - bescheiden - onder het vriespunt raakte. Vrijdag overdag voelde het in de drogere luchtsoort wat koel aan, maar wellicht komt dat omdat we gewend waren geraakt aan vochtige, subtropische lucht van de laatste tijd. Het kwik wees weer dik 11 graden aan. Met niet veel wind en de zon die regelmatig door de slieten cirrusbewolking heen brak, werd het een verkwikkende dag. Later in de middag waren er zelfs drie zonnen zien; aan weers zijden van de 'hoofdzon' versche nen zogenoemde bijzonnen; ge kleurde vlekken, die ontstaan als het zonlicht door de miljarden ijs kristalletjes van de hoge bewolking wordt gebroken. In de loop van de avond en nacht keerde het miezeri ge, vochtige weer terug. Vandaag spoelt de zoveelste portie zeer milde oceaanlucht over het land, voorafgegaan door wat regen en motregen. Later vanmiddag is een spaarzame opklaring mogelijk; de noordwestenwind stelt niet veel :noi Voorlopig houden we dit rustige, «rL weinig enerverende weer, zeker tf aan de 1ste december, als de weerkundige winter officieel be- - gint. Hogedrukgebieden blijven i met barometerstanden ERDOR (iio L artje irdan 1035 millib, tiet Het weermenu bestaat uit wolkei omrc velden, wat zon en - als het tegei ntain zit - enkele plotseling opdoemen )rdze mistbanken. Het kwik kan een p graden dalen, zeker als de wind i gin volgende week aflandig gaat worden. Drdze Het wintergevoel zal bij velen on dwer der u nog niet ontwaken bij het If jr e itzichten. Toch is er al wat bedrijvigheid te bespeuren in het rijk van sneeu»J,ronc iding gestort en deze procedure wordt 'l jjjj gen het midden van de volgende week nog eens herhaald. Inde he r gere lagen van de atmosfeer z we boven Rusland een groot golfdal van lagedruk ontstaan, gtjdecei vuld met winterlucht. Ter hoogte jZei West-Europa houdt zich v~-J~ r.0 een golftop staande, waar., warmbloedige hogedrukgebieder cf, domineren. Ondanks het wat s bij ons is er op wat grotere schaal wel sprake van een toene- mend spanningsveld in de atmos feer, waarbij de temperatuursver schillen in Europa verder toene- static is (rr •rhan HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. België en Luxemburg: daar ook wat zon. Op de meeste plaatsen droog. Zondag kleine kans op mist. Maxima van 7 gra den plaatselijk in de Ar dennen tot 10 in West- Vlaanderen. Noord- en Midden-Frank rijk: Veel wolkenvelden en plaatselijk mist. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 11 graden langs het Ka naal tot circa 7 langs de grens met Duitsland en Zwitserland. Vrij zonnig. Middagtempe ratuur op veel plaatsen iets boven de 20 graden. Veranderlijk bewolkt en eer op een regen- of onweersl temperatuur ongeveer 23 gi Spanje: Droog en flinke zonnige perioden, langs de oostkust ook Canarische Eil Naast zon van tijd tot tijd c den. Waarschijnlijk droog. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. misschien ook enkele Droog. Maximumtemperatuur vlak i zee tussen 22 en 27 graden. Zon op 08.19 Maan op 00.54 Maano Waterstanden Katwijk Hoogwater09.16 22.04 Laag water 04.56 17.26 MAANDAG 28 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.20 Zon onder 1 Maan op 02.09 Maan onder 13, Waterstanden Katwijk Hoog water 10.33 23 08 Laag water 05.56 18.41 .5 e 20 gra Maxima vlak a Weerrapporten 25 Zuid-Frankrijk: Veel wolkenvelden, hier en daar ook zon Zaterdag op de meeste plaatsen droog, zondag in het zuidoosten kans op een regen- of onweersbui. Rond het Rhone- dal waait de Mistral. Daling van tempe ratuur, met op zondag middagtempera- Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Eerst nog zon, maar geleidelijk meer wolkenvelden. Zondag kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur zaterdag nog iets boven de 20 graden. Italië: Overgang naar iets wisselvalliger weer Barcelona onbew Boedapest regenbui veel wolkenvelden zondag kans op een regen- of onv bui. Enige daling van temperatuui op zondagmiddag temperaturen'1 15 graden in de omgeving van Rome en tegen de 20 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Zaterdag flinke perioden met zon, zon dag meer wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur dalend tot circa 16 graden. Griekenland en Kreta: Naast zon geleidelijk meer wolkenvel op de Ionische Eilanden; zondaj Duitsland: In het algemeen veel bewolking en daar regen of motregen. Mi ook mist. Zondag in het noorden ten kans op opklaringen, ratuur van 6 tot 9 graden n de zuidzijde van het Alpenmassief k geregeld zon. Zondag in het noorden sschien wat regen, boven 1600 meter en plaatselijk wat regen, mist. Aan de zuidzijde schijnt nu en dan de zon. legen gebieden wordt h In de lager ge- ;t ongeveer 5 «"1 vol jlar ook zijn een vol (gev. laar voo (rat eide Gi wet: te t< rerd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12