EIDEN Wellicht café m school almarkt Bedrijven weten studenten Integrand nog steeds te vinden Stichting zamelt geld in voor strijd tegen vuilverwerking 'Raad Daadwinkels gaan ten onder aan eigen succes' Oostelijke binnenstad wil huurverhoging voorkomen Poster vestigt aandacht op problemen asielzoekers Partijen: onderzoek produktie huisvuil "VTERDAG 26 NOVEMBER 1994 Bemiddeling A 3 Oegstgeest ziet I J geen heil in een laatste bemiddeling in het conflict met Leiden over de Broek- en Simontjes- polder. Volkstuinen a a De vervuiling van I Tde voormalige sloot in het volkstuinencomplex in Oud Ade vormt geen gevaar voor de volksge zondheid. Nachtmerrie A -7 Coby en Leen Riks- I man uit Hazers- woude dachten een droomkeuken te hebben besteld. Het werd uitein delijk een nachtmerrie. rudolf kleun •en bedrijf wil automatiseren, heeft iemand nodig die 'n project gericht kan begelei- Jn. Weer een andere onderne- •^^■ng wil een kwaliteitscertifi- jjglit behalen en moet daar een ^■Kuwe werkwijze voor ontwik- ^*^en. Ondernemers die voor 22 km jfegelijke plannen niet alleen j dure adviesbureaus willen jbbeltynkloppen, kunnen ook naar inters»stichting Integrand stappen, legrand, dat in januari haar jrde lustrum viert, zoekt dan iidenten of net-afgestudeer- [n die de gevraagde kennis in lis hebben en graag werkerva- ig willen opdoen. Stichting doet al vijftien jaar aan arbeidsbemiddeling DWS. Het idee voor Integrand ont stond vijftien jaar geleden bij drie Delftse studenten. Inmid dels is de stichting actief in elf universiteitssteden, alleen niet in Wageningen. De organisatie draait volledig op het onbetaal de vrijwilligerswerk van studen ten, die daarmee gelijk ervaring opdoen in het leggen van con tacten met bedrijven. In Leiden heeft Integrand een ruimte aan de Kloksteeg. Loeke Braam (vijfde jaars bedrijfskun de) en Koenraad Wierenga (zes- dejaars bestuurskunde) zijn twee van de vrijwilligers die het kantoor draaiend houden. ,,We hebben gemerkt dat de bedrij ven ons goed weten te vinden", vertellen ze En hoewel Inte grand zich vooral zegt te richten op kleinere ondernemingen die geen eigen afdelingen voor on derzoek of personeelswerk heb ben, prijken ook de namen van grote ondernemingen en ban- Die lijsten waren de afgelo pen jaren nogal eens korter dan ze nu zijn, want ook aan Inter- grand is de economische reces sie niet voorbij gegaan. ,,We verwachten dat we nu voor het eerst in drie jaar onze doelstel ling voor het aantal plaatsingen weer halen." Dat aantal komt voor de Leidse vestiging uit op 52. Voor een deel is dat te dan- werkwijze. ,,We proberen na te gaan wat de trends in iedere sector zijn en benaderen daarmee de bedrij ven." Als voorbeelden noemen Braam en Wierenga de ontwik keling dat bedrijven ISO-kwali- teitscertificaten willen behalen, maar ook de gang van zaken rond functioneringsgesprekken die in steeds meer ondernemin gen ingang vinden. „Als bedrij ven daar zelf geen afdelingen voor hebben, kunnen wij daar mensen voor leveren." Integrand formuleert in over leg met de betrokken bedrijven een werkopdracht en zoekt daar vervolgens drie geschikte kandi daten voor onder (bijna-)afge- studeerden. Vrijwel altijd ko men bedrijven met een van hen tot zaken. De kandidaten ko men met name uit studierich tingen als economie, bedrijfs- of bestuurskunde en psychologie. Daarnaast zijn ook letteren, in formatica en rechten gevraagd. „Je kunt je daar gerichte op drachten bij voorstellen, ver taalwerk, automatisering." De studenten krijgen in prin cipe betaald voor hun werk. Meestal het minimumloon, soms minder in de vorm van een stagevergoeding. „Het is al snel meer dan de basisbeurs", grijnzen Braam en Wierenga. „Het gaat uiteindelijk toch om het opdoen van ervaring". Het opdoen van die ervaring mondt bovendien nogal eens uit in een Kenmerkend voor de werk wijze van Integrand is dan ook dat de banden met de 4500 oud-Integranders die in de loop van de vijftien jaar zijn geplaatst goed worden aangehouden. Juist via hen kunnen nieuwe kandidaten vaak worden ge plaatst. Voor de oud-lntegran- ders is bij de lustrumviering in januari dan ook een belangrijke plaats ingeruimd. Want hoewel het onderhouden van 'netwer ken' nog maar een paar jaar mode is onder afgestudeerden vaart Integrand al van oudsher wel bij het in ere houden van oude relaties. oor in bibliotheek iiDENIn het kader van de tentoonstelling 'Op weg met klank, beweging' treedt morgen in de Leidse bibliotheek het De Zonneboom op. Het optreden is om half een. Tot kunnen kinderen die middag ook terecht bij het kinder- :hilderatelier. De bibliotheek is gevestigd aan de Nieuwstraat. ld voor Turkse vrouwen De Stichting Turkse Vrouwen in Leiden heeft 2.500 gul regen van het Juliana Welzijn fonds. Het geld wordt ge mikt voor de inrichting van een kantoor. Het Juliana Welzijn Causs )ncjs besteedt dit jaar 21 miljoen gulden aan subsidies die het naatschappelijk welzijn bevorderen. ichtigi *nderdeel Sleutelhofplan p vroegere gemeenteschool aan de Aalmarkt is in beeld jkomen als grand café. Dat is op te maken uit een noti- i over de toekomst van het gebied tussen Aalmarkt, landenmakerssteeg, Breestraat en Vrouwensteeg. den wim koevoet •ge en irki dit stukje Leiden was de lutelhof, een luxe opgezette ikelgalerie, gedachLmet twee :ades (een aan de Breestraat een aan de Aalmarkt) en een tsersbrug (Mandenmakers - leg) over de hoofden van het nkelend publiek. Dit plan van 42 miljoen gul- n valt echter twintig miljoen lden te duur uit. In de nota is lezen dat gemeente en de pject-ontwikkelaars van MBO et langer samenwerken voor Sleutelhof-gebied. De ge- ?nte maakt voorlopig in haar ntje, veel bescheidener plan de eerste versie van [t Sleutelhof-plan was reke- ïg gehouden met een grand waar behalve bezoekers de winkelgalerie ook Stads- oorzaalgangers terecht kun- in. Volgens D66-wethouder P. ïgenberg wordt er nu aan ge- het grand café niet op jt binnenterrein te situeren juist bij de ingang van het d aan de Aalmarkt-kant. s nog niet duidelijk of de lmarktschool volledig moet )rden gesloopt. 7olgens Langenberg, die wel voelt voor een grand café die plek, zal in de nieuwe de Sleutelhof de na- ik komen te liggen op 'een buiten gericht winkel front'. In het oude plan stond het opvullen van het binnenter rein centraal. Voor zo'n winkelfront aan de randen van het gebied, stelt Langenberg, moeten de stegen die het doorsnijden worden op geknapt. „Er moeten daar ook meer winkels komen." Volgens de wethouder is zelfs niet uitge sloten dat er nog een 'door steek' bij komt. Dat past in het streven om de Haarlemmer straat en de Breestraat 'naar el kaar toe te laten groeien'. Onduidelijk blijft wat er met het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat moet gebeuren. In het vorige plan moest het LVC- pand wijken voor een van de twee winkelarcades en keerde het in een nieuw onderkomen terug, in het zogenaamde Gat van Van Nelle. Nu Sleutelhof I niet doorgaat, is daarmee nog niet gezegd dat het LVC in Sleu telhof II kan blijven zitten. Ook aan de Breestraat moet immers een 'naar buiten gericht winkel front' komen. LVC-directeur R. Visser houdt rekening met 'ge deeltelijke nieuwbouw'. „We zijn bereid een stukje op te schuiven voor winkels maar dat mag niet betekenen dat we ruimte moeten inleveren. De gemeente heeft dat ook toege zegd." Het LVC, dat op het punt staat grondig te verbouwen en uit te breiden, krijgt uiterlijk 15 februari uitsluitsel. leiden 'Wel eens een jaar staan wachten?' De circa 250 aspirant-asielzoekers uit onder meer Joegoslavië, Iran, Irak en Somalië van het opvangcentrum aan de Flevoweg in Leiden wel. Om de Leidse burgers te confronteren met het asielzoekersprobleem is in nauwe samenwerking met de vluchtelingen een poster ontwikkeld. Er staat een door asielzoekers be volkte bushalte met het bijschrift 'Wel eens een jaar staan wachten?' op. Herke Smidstra, directeur van het opvangcentrum aan de Flevoweg (rechts op de foto) en Ate Flapper, di recteur van de Leidse welzijnsorganisatie (midden op de foto), overhandigden het eerste exemplaar gisteren in het Stadsbouwhuis aan wethouder Jan Laurier. Volgens Laurier toont de poster twee kanten aan: het lange wachten enerzijds en de vele activiteiten voor asielzoekers anderzijds. „Deze poster is ook een mooie herinnering aan de afbouw van het een en de overgang naar het andere." Hij doelt op de sluiting van het centrum aan de Flevoweg in december en de opening van een nieuw centrum in Room burg. De in totaal 200 posters worden verspreid over allerlei Leidse instellingen. foto henk bouwman VVD wil meer rechercheurs sociale dienst leiden „Meer geld voor opsporings ambtenaren bij de sociale dienst." Met dat verzoek haalde gisteravond G. van Grunting (WD) zich de hoon van haar collega's van de raadscommissie werk, socia le zaken en wijkbeheer op de hals. Haar voorgangers had den zich altijd geconfor meerd aan het huidige beleid waarbij fraude-opsporing als sluitstuk wordt gezien van een pakket aan maatregelen. „We willen in Leiden om te beginnen voorkomen dat mensen gaan frauderen en ik heb altijd gedacht dat alle fracties daar achter ston den", aldus wethouder J. Laurier. Het verweer van Gruting dat ze niet wil snij den in preventie maar wel meer geld wil uittrekken voor opsporing, werd door hem toch gezien als een beleids wijziging. Dit jaar blijkt de sociale dienst overigens beduidend minder onderzoeken te heb ben ingesteld dan vorig jaar. Tot en met het derde kwar taal hebben de sociale re chercheurs 87 cliënten aan de tand gevoeld, waarbij in totaal een fraude-bedrag van 1.245.750 boven tafel kwam en in 23 gevallen de uitkering ongewijzigd werd voortgezet. Over heel 1993 onderzocht de sociale dienst 198 uitke ringen, waarbij een fraude- bedrag van in totaal 2,623.098 werd gevonden en eveneens 23 uitkeringen on gewijzigd werden voortgezet. Het gemiddelde fraudebe drag per cliënt bleef met ruim 14.000 gulden nage- noeg gelijk. Sinterklaasfeest In buurtcentrum De Rondedans in Leiden wordt donderdagmid dag 1 december het sinterklaas feest gevierd. Oudere wijkbewo ners uit het Noorderkwartier zijn welkom vanaf 14.00 uur. De Rondedans ligt aan de Juliana- straat 74. Mineralen in Groenoordhallen In het café-r< Groenoordhallen in Leiden wordt op zondag 4 december een mineralenbeurs gehouden. Ondermeer kristallen, fossielen en koralen kunnen tussen 10.00 en 17.00 uur worden bezichtigd of geruild. De toegang kost drie gulden. Grote vreugde heerst er in de gemeenteraad over de plannen van het college om de tarieven van de afvalstoffenheffing verder te differentiëren. De stap om in 1996 te beginnen met een sys teem waarbij diverse tarieven kunnen worden berekend al naar gelang de grootte van het huishouden, is volgens de raadsfrac- „Maar als je die differentiatie wil doorvoeren, moet je toch op zijn minst weten hoeveel kilo huisvuil de diverse huishoudens gemiddeld produceren?" stelde onder andere G. van den Berg (PvdA) gisteren tijdens de begrotingsbehandeling door de com missie werk, sociale zaken en wijkbeheer. Verscheidene raadsleden vragen zich af of de gemeente geen proef kan laten uitvoeren, waarbij duidelijk wordt hoeveel kilo afval een eenpersoons, een tweepersoons en een meerpersoons huishouden gemiddeld produceren. Wethouder J. Laurier gaf gisteren te kennen daar niet veel voor te voelen. Een dergelijk onderzoek zou kostbaar zijn; een systeem waarbij de inwoners van Leiden betalen naar gelang de hoeveelheid huisvuil die ze op straat zetten, volgens hem niet te handhaven. leiden De Raad Daad-winkels drei gen - als de voorzichtige plan nen van de gemeente Leiden doorgaan - te worden tot Raad Daad-supermarkten. Die vrees uitten bewoners en leden van wijkcomités tijdens een ver gadering van de werkgroep so ciale vernieuwing in Leiden- Noord. De winkels - waar de bewoners van de drie sociale vernieu- wingswijken voor allerhande problemen steun vinden - staan op het lijstje van mogelijke be zuinigingen van het college van B en W. Volgens een ambtelijk voorstel zou niet alleen het ge bied dat bediend wordt door de Raad en Daad-winkeliers moe ten worden vergroot, maar moeten de winkels ook paraat staan om klachten voor de dienst Milieu op te vangen. „De Raad Daadwinkels dreigen ten onder te gaan aan hun eigen succes", vreesde A. Groeneweg van wijkcomité De Kooi. „Ze lopen zonder uitzon dering goed en nu moet het in eens voor iedereen, voor een grote gebied." De wijkcomités zijn het er over eens dat juist de kleinschaligheid en laagdrem peligheid van de winkels er voor zorgen dat veel mensen bin nenstappen. „De Raad Daad winkel moet blijven zoals die is. Anders gaat alles, wat is opge bouwd, verloren", aldus be- S. Zandvliet. Rijn zag i collega- Wijkchef Sjaak de plannen van ambtenaren ook n ten: „Het is onzin om de Raad Daadwinkel te laten optreden als secretaresse van de gemeen te, voor de dienst milieu." Babs Dirkse van de Raad Daadwin kel in Noord: „Ik kan me abso luut geen voorstelling maken van die koppeling met milieu." De leden van de wijkgroep sociale vernieuwing in de Slaaghwijk zijn eveneens be zorgd, net als de wijkgroep in de oostelijke binnenstad. is luij^ HJ stichting 'Stop Vuilverwer- |.g Voorschoterweg Leiden' /VL) is begonnen met het in- melen van geld. Dat is nodig beroepsprocedure te il de komst van de schei- ïgs- en vergistingsinstallatie te bekostigen. Zo'n vijf- nhonderd bewoners van Lei- Zuid-West en de Voorscho- e wijken Noord-Hofland en mwijk hebben een acqeptgi- :aart toegestuurd gekregen. det de strijd tegen de komst i de vuilverwerking aan de orschoterweg is de de SWL al zo'n drie jaar bezig. Onge- :r tweehonderd vellen papier inmiddels opgegaan den hebben we ook al eens geld ingezameld", zegt B. Hospers van de SWL. „Maar de fondsen drogen nu uit." Volgens Hos- pers staat de SWL op dit mo ment voor een belangrijke stap, bezwaar aantekenen bij de Raad van State tegen het be stemmingsplan dat onlangs werd goedgekeurd door Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land. De Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden en omstre ken (Gevulei), waarin de deel nemende gemeenten aan de SVI zitten, verwacht volgend jaar juni het definitieve ontwerp gereed en goedgekeurd te heb ben, zodat daarna een beslis sing kan worden genomen i port 'Realisatie SVI Leiden, stand van zaken per 15 novem ber' blijkt dat de Gevulei ver wacht dat de Raad van State het schorsingsverzoek voor het be stemmingsplan en ook het schorsingsverzoek voor de milieuvergunningen zal afwij zen. „Wij denken dat het anders gaat", zegt Hospers. „Als je ziet hoe de plannen nu zijn, hoe on zeker alles is, dan moeten we wel een goede kans van slagen hebben. Toen de eerste plannen voor de SVI werden gemaakt, verwachtte men dat de installa tie er in een jaar zou staan. Het is nu jaren later en de SVI is er nog steeds niet. Als het aan ons ligt komt de installatie er ook t, althans niet midden i: „De systemen die ik ken, zijn in de Leidse s baar", aldus Laurier. „Een weegsysteem kan niet, want daar moet geld bij. Denk eens aan de kapitaalvernietiging, alle wijk- containers zijn op slag onbruikbaar." Het in gebruik nemen van dure vuilniszakken, waarbij geen enkele andere vuilniszak meer lanngs de straat mag worden gezet, werkt volgens hem ook niet. „Dat werkt afvaltoerisme in de hand." Het verschil tussen de tarieven voor eenpersoons en meerper- soonhuishoudens wordt in 1995 groter. Betalen alleenstaanden nu 208 gulden en meerpersoonshuishoudens 250 gulden, vol gend jaar wordt dat respectievelijk 216 en 294 gulden. Een al leenwonende betaalt zo 75 procent van het tarief voor meers- persoonshuishoudens. Het vergroten van het verschil is onder andere het gevolg van een brievenactie van alleenstaanden, die de huidigp tarieven onrechtvaardig vinden. 'Steeds meer verborgen armoede leiden annet van aarsen „De nieuwe tarieven blijven een beetje natte vingerwerk", al dus Laurier. „Veel mensen denken dat een systeem waarbij een persoonshuishoudens vijftig procent betalen van het tarief voor meerpersoonhuishoudens eerlijk is, maar dat klopt niet. Het zijn niet alleen de verwerkingskosten die betaald moeten worden, de vuilniswagen moet ook rijden." De wethouder kondigde aan dat in het vervolg vaker onder zoeken zullen worden gedaan naar de samenstelling van de Leidse afvalstromen. Uit een steekproef, dei deze zomer werd gehouden, bleek onder andere dat er nog te veel groente-, fruit en tuinafval en papier bij het restvuil wordt gegooid. Bewoners van de oostelijke binnenstad gaan de strijd aan met de komende huurverhogingen. Volgens Margreet Bakker van de Raad Daad winkel in de oostelijke binnenstad is het niet meer verantwoord om de vaste lasten nog weer eens fors te laten stijgen. Deze week werd tijdens de vergadering van de wijkgroep sociale vernieu wing besloten dat de werkgroep wonen in de slag gaat met woningbouwvereniging Leiden en wo ningbouwvereniging Ons Doel. Te hoge huren, hopeloze schulden, zegt Margreet Bakker van de Raad Daadwinkel. Steeds vaker komen volgens haar bewoners van de oostelijke binnenstad in de problemen. Bakker zou er dan ook voorstander van zijn als de woningbouwvere nigingen Leiden en Ons Doel besluiten de huren hpvrip'/pn of tp vprlappn „In de wijk word ik steeds meer geconfronteerd met verborgen armoede", aldus Bakker. „De hu ren zijn te hoog, soms ruim negenhonderd gul den. Mensen in een koophuis dragen vaak min der af. De woningbouwverenigingen kunnen sinds twee jaar zelf een reeële marktprijs voor hun huizen vaststellen. Ze hoeven het advies tot huurverhoging van de minister niet meer op te volgen. Ze mogen zelfs de huur verlagen." Vorig jaar kregen de woningbouwverenigingen ook al het verzoek om van huurverhoging af te zien. „Dat verzoek is toen een stille, dood gestor ven, terwijl in de Merenwijk vorig jaar woning bouwvereniging De Sleutels besloot de huren niet te verhogen. Maar we proberen het dit jaar op nieuw. Woningbouwverenigingen staan nog steeds voor sociale woningbouw, voor sociale hu ren, dacht ik z waarmaken.'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11