j LU Telemedia werft niet eerlijk voor PTT-gids 'Ik nagel die sekreten van BZ aan schandpaal' Binnenland 'ersoneel eist dat bestuur bestuurt Ongevaarlijk mijnenveld Hasjdealer kan pistool van belasting aftrekken DENSDAG 23 NOVEMBER 1994 inslag op asielzoekerscentrum IjRGUMOp het asielzoekerscentrum (AZC) in het Friese Bur- Cm is maandagavond een aanslag gepleegd. Er werd een bran- knde jerrycan naar binnen gegooid, maar de beveiligingsdienst hst een beginnende brand tc blussen. Het asielzoekerscentrum Ivam vorige week in het nieuws omdat bewoners actie voerden it onvrede over de lange duur van hun verblijf. Voorzitter infiltratie-commissie stopt Iitterdam De Rotterdamse hoofdofficier van justitie mr. J. de Vit trekt zich terug als voorzitter van de landelijke commissie Je infiltratie-technieken van de politie moet beoordelen. De Wit jndt het niet juist dat hij moet afwegen hoever de politie mag aan. terwijl hij als hoofdofficier van justitie ook verantwoorde- «k is voor een nieuw infiltratieteam van de regiopolitie Rotter- Cm-Rijnmond. 'itbull-bevrijders krijgen celstraf [recht Twee leden van het 'Pitbull-bevrijdingsfront' kregen steren acht en tien weken cel van de Utrechtse politierechter, e mannen hadden in maart zeven pitbulls uit een kennel in pest ontvoerd. De dieren waren door de politie in beslag geno- en. De bevrijders hadden de rechter per brief laten weten dat wilden voorkomen dat pitbulls uitsterven en dat de dieren luden worden afgemaakt. Dat is overigens deels mislukt: drie de vijf teruggevonden dieren zijn inmiddels afgemaakt. fis van half jaar cel wegens corruptie tASTRiCHTTegen een beleidsmedewerker van de provincie nburg en oud-afdelingsvoorzitter van het CDA is gisteren in Vaastricht zes maanden gevangenisstraf geëist waarvan de helft lorwaardelijk plus een boete van 25.000 gulden. Justitie ver- Jenkt de 47-jarige Sittardenaar van corruptie. Hij zou steekpen- Ingen hebben aangenomen van aannemers en wegenbouwers, le belasting hebben getild, valsheid in geschrifte hebben ge leegd en zijn buurman hebben opgelicht bij de bouw van een 'e toning. Hangende het onderzoek is de man overgeplaatst. Niet méér werk ondanks groei van economie DEN HAAG GPD De economie herstelt zich, maar dat leidt nog steeds niet tot een groei van de werkgele genheid. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vindt dat echter geen reden voor pa niek. „Er zit altijd een zekere ver traging in voordat het econo misch herstel zich vertaalt in herstel van de werkgelegen heid", meent het CBS. Ook het Centraal Planbureau (CPB) houdt rekening met een vertra ging van pakweg twaalf maan den. „Maar het herstel van de werkgelegenheid kömt. Waar schijnlijk begin 1995", verwacht het CPB. Het aantal banen is de eerste helft van 1994 licht gestegen met 17.000 (gecorrigeerd voor seizoensinvloeden), maar die stijging is alleen te danken aan de groei van het aantal deeltijd banen. Omgerekend naar vol- tijdsbanen is de werkgelegen heid dit jaar gelijk gebleven. Dat betekent dat de werkloosheid voorlopig blijft toenemen, want de beroepsbevolking groeit met ongeveer 100.000 personen per jaar. De werkloosheidscijfers ken nen dit jaar een uiterst grillig verloop. De eerste twee maan den steeg de werkloosheid in een record-tempo met 18.000 per maand tot meer dan een half miljoen (520.000). Van maart tot en met juli daalde de werkloosheid plotseling met ge middeld 7000 personen. In au gustus meldde het CBS dat die gunstige trend weer was gestopt en de werkloosheid weer licht jes steeg. Het CBS heeft geen verklaring voor die plotselinge opleving. Het CPB ook niet. „Ach, eerst is iedereen in paniek en dan weer opgelucht. Wij kijken meer op de langere termijn. Al die inci dentele cijfers zeggen niet zo veel", aldus het CPB. tiedewerkers arbeidsvoorziening protesteren tegen bezuinigingen 4000 medewerkers van de .-ifA-idsvoorziening meer dan helft van het totale perso- ilsbestand hebben giste- geprotesteerd tegen de drei nde ondergang van hun orga- |katie. Tijdens een actiebijeen- mst van AbvaKabo, CFO, CRP 1 CMHF nabij het hoofdkan- pr van het Centraal Bestuur de Arbeidsvoorziening JBA) in Rijswijk benadrukten het belang van een sjagvaar- |te organisatie die zich voor procent geeft 'aan werk en eens werk.' Er komen grote bezuinigin- op de arbeidsvoorziening i 100 miljoen voor 1995 en 500 tljoen voor 1996 en latere ja- In totaal daalt het budget let ongeveer een derde. Dat [tekent volgens de werkne- Jers onvermijdelijk het failliet n de organisatie. De bonden hebben ernstige ptiek op de afwachtende hou- Jig van het bestuur. Het CBA- astuur maakt zich volgens hen I zorgen over de organisatie, laar bestuurt niet. „Het be- tiur doet niets. Het verdedigt «h niet. Het bouwt niet op. et valt niet aan. Het bestuur licht af', aldus AvbaKabo-be- |iurder H. Leerentveld. Hij overhandigde aan CBA- Sorzitter R. de Boer een krui- fegen met de handtekeningen 6500 medewerkers van ar- Éidsvoorziening. De Boer, die lerd getracteerd op een lang- ïirig fluitconcert, toonde zich Ider de indruk van het protest. «De vakbonden vragen be- van werkgelegenheid, Jen gedwongen ontslagen en tn daadkrachtige inzet voor fen gezonde organisatie. Eerder I gaven de bonden in een eigen Ipport de hoofdlijnen van een tam GttFT jar, Meer dan de helft van alle personeelsleden van het CBA kwam gisteren naar Rijswijk om hun ongenoegen over de bezuinigingen kenbaar te maken. foto»anp nieuwe organisatie aan. Zij plei- dernemingsplan. De Boer ver ten voor vernieuwing van het klaarde dat hij meer tijd nodig bestuur, meer samenhang in de heeft om met een plan voor de doelstellingen, een duidelijke toekomst van arbeidsvoorzie- keuze voor kansarme groepen ning te komen, en de komst van een helder on- TH den haag De ministers Pronk (ontwikkelingssamenwerking), Van Mierlo (buitenlandse zaken) en Voorhoeve (defensie) liepen gisteren door een ongevaarlijk mijnenveld van bloemen en vuurwerk. Ze deden dat op verzoek van een aantal hulporganisaties, die daarmee aandacht wilden vragen voor een internationale campagne tegen landmijnen. Over de hele wereld liggen meer dan 100 miljoen landmijnen verspreid. Die hebben de afgelopen dertig jaar meer dan een miljoen slachtoffers gemaakt, foto anp frans van der linde Weer problemen rond nieuw telefoonboek Aboikonie mag van rechter niet naar Nederland den haag anp Het Amsterdamse bedrijf Telemedia, dat de advertenties werft voor de nieuwe telefoongids van PIT Telecom, maakt zich schuldig aan malafide praktijken. Het bedrijf gebruikt agressieve methoden en laat ondernemers zonder dat ze het weten betalen om te worden ver meld. Daarmee lijkt het fiasco van de vorige maand met veel ophef gepresenteerde nieuwe gids compleet. den haag gpd-anp De Kamers van Koophandel hebben inmiddels aan de bel getrokken over de praktijken van Telemedia. Alleen al de Rot terdamse Kamer heeft tientallen klachten gehad, maar woord voerder mr. A.T. Kroes ver moedt dat er veel meer klachten zijn. Die worden volgens hem niet gemeld omdat bedrijven vaak geen tijd hebben om or derbevestigingen voor onge- Aarde in noorden beeft veel vaker groningen anp Sinds oktober 1993 is het aantal geregistreerde aarbevingen in Noord-Nederland sterk toege nomen. Vorig jaar registreerde de Begeleidingscommissie On derzoek Aardbevingen (BOA) 24 aardbevingen. Ruim een jaar la ter zijn er 56 geteld. De meeste bevingen hebben zich voorge daan in de provincie Gronin gen. De Groningse gedeputeer de E. Fennema heeft dit giste ren bekendgemaakt. Fennema weet nog niet of er een oorzakelijk verband is tus sen de bevingen en de aardgas winning in Noord-Nederland door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM). „We be schikken over te weinig gege vens om dat nu al aan te kun nen tonen", zegt Fennema. vraagde advertenties te contro leren. Bedrijven beschouwen ze bovendien vaak als rekening en betalen ze gewoon, omdat het maar om kleine bedragen gaat. Kroes heeft de PTT een boze brief gestuurd. Bedrijven ontvingen orderbe vestigingen van Telemedfa zon der dat ze daar ooit contact mee hadden gehad. De 'opdracht' behelst een formeel kostenloze standaardvermelding in het be- drijvengedeelte waarvoor Tele media 33 gulden rekent. Daar naast klagen ondernemers over de telefonische benadering van Telemedia. Die wordt als dram merig ervaren. De Kamer van Koophandel Zaanstreek/Water land en andere Kamers in Noord-Holland bevestigen dit. Telemedia-woordvoerster E. Rowe lijkt niet erg onder de in druk van de klachten. „Het is moeilijk honderd procent fout- vrij te zijn." Voor meer reacties verwijst ze naar de PTT. Die erkent en betreurt dat het niet is gelukt om alle klanten van tevoren te informeren. „Ge bleken is dat de brief en/of de opdrachtbevestiging niet altijd goed begrepen wordt", ant woordde het telecommunicatie bedrijf op de brief van de Rot terdamse KvK. Intussen is de brief van Telemedia aangepast. Dit weekeinde werd bekend dat de PTT de hele oplage (350.000 exemplaren) van het nieuwe telefoonboek voor Utrecht moet vernietigen. Hon derden bedrijven hadden ge klaagd dat zij niet in de gids wa ren vermeld. Daarop is besloten de produktie van de gidsen voor onder meer Rotterdam. Delft en Eindhoven voorlopig op te schorten. PTT Telecom heeft overigens besloten de klachten over de fouten 'op individuele basis' te bezien. Het bedrijf is bereid om de schade te vergoeden als de klachten gerechtvaardigd zijn, Doorgaans komen na het uitko men van een nieuw telefoon boek zo'n zestig klachten bin nen. De voormalige handlanger van de Surinaamse legerleider Bou- terse, de oud-militair H. Aboi konie, mag niet terugkeren naar Nederland. Dat was gisteren de uitkomst van een kort geding. Aboikonie werd vorig jaar door de BVD en de CRI uitge hoord over de Surinaamse drughandel. Kort daarna begon lustitie een onderzoek naar Boerenveen en Boulerse. Pm- dat Aboikonie bang is dat de twee hem willen vermoorden, vroeg hij asiel in Nederland. Dat verzoek werd afgewezen, mede omdat Aboikonie zelf is veroor deeld wegens drughandel. Sinds vorige maand zit hij ergens in Suriname ondergedoken. De president van de recht bank in Den Haag verklaarde Aboikonie gisteren niet ontvan kelijk in zijn vordering. Hij zou onvoldoende nieuwe feiten naar voren hebben gebracht om een ander licht te werpen op de uitzetting. Bovendien lopen er nog twee zaken in hoger beroep die hij eerder tegen de Staat aanspande. VARA-documentaire belicht softdrugs hilversum. anp Als je handelt in softdrugs, kun je je revolver, de aanschaf van je pitbulls en je telefoonscrambler gewoon van de belasting aftrek ken. Dat blijkt uit de Impact documentaire 'Het rijk van hasj en weed' die de VARA morgen uitzendt. In de documentaire toont A. Beckers, fiscaal adviseur van de hasjhandel, de aangifte van een vah zijn clïenten waarop te zien is dat de belastingdienst derge lijke aftrekposten ook netjes ho noreert. „Dat komt door de strikte scheiding tussen het fiscaal recht en het strafrecht", legt Beckers uit. „Handelaren in softdrugs kunnen daardoor de ze aftrekposten opvoeren. Dat geldt ook voor steekpenningen. Het zijn immers zaken die no dig zijn om de continuïteit van het bedrijf te waarborgen. De documentaire leert dat in de softdrugs-industrie tiendui zenden mensen werken en dat jaarlijks voor miljarden guldens wordt omgezet. Leegstaande kantooretages doen soms dienst als kwekerijen. De groei en bloei van de plantjes is bijna volledig geautomatiseerd. Op geheime plaatsen verstoppen handelaren hun voorraad, zo blijkt uit de documentaire. I EERDER MET PENSIOEN? I NU WAT AAN DOEN! Hoe jonger je start met de opbouw van je pensioen, hoe eerder je kunt zeggen 'Ik stop met werken". In het boekje PensioenTimer staat wat de mogelijkheden zijn en welke maal I regelen je daar zelf voor kunt nemen. Vraag het boekje aan via onderstaande coupon of bij je verzekeringsadviseur. In het boekje zit tevens een waardecoupon voor een gratis Pensioen- I Diskette om je eigen pensioenbehoefte in kaart te brengen. I 5jeddah gpd jrh Te Nederlander in Saudische cel woedend over behandeling ministerie ms Va 4,5 jaar eenzame opsluiting in het huis van V( >ewaring in Djedda (Saudi-Arabië) werd de 59- arige Joep Vol anderhalve week geleden door iet islamitische hooggerechtshof vrijgespro- 5 ten. Maar daarmee is de lijdensweg van de za- - cenman niet ten einde. Vol is nog geen vrij lan. Wèl een woedende man. Woedend over Ie behandeling van het consulaat en de mede werkers van het ministerie van buitenlandse zaken. Ik zie mijn medegevangenen hier kapot gaan. •ommigen worden krankzinnig of plegen zelf- A noord. Zelf heb ik ook helemaal stuk gezeten, 0* ot ik nieuwe kracht putte uit mijn geloof. Ik heb een missie. Als ik vrijkom, nagel ik die sekre- en van het ministerie van buitenlandse zaken in )en Haag publiekelijk aan de schandpaal. Die ambtenaren en dat grijze kabinet met een paars |_|a ouwrandje laten ons, ruim 1200 Nederlanders in buitenlandse gevangenissen, gewoon kreperen. Van Damme kan niet meer praten, ik wèl. En dat zullen ze weten", fulmineert Vol telefonisch vanuit Djedda. Volgens de oud-Rotterdammer hangt zijn vrij lating af van het Nederlandse consulaat. De sha- ria, het islamitische hooggerechtshof in Saudi- Arabië, stelde Vol eerder deze maand in het ge lijk na een slepend financieel conflict. De rechter besliste dat zijn Saudische zakenpartner Saleh Bughsan de Nederlander ten onrechte voor een vermeende schuld van 80.000 gulden heeft laten gijzelen. „Bugshan moet mij nu ruim 300.000 gulden betalen," zegt Vol. „Met dat geld kan ik mijn schulden, onder meer de kosten voor een advocaat, afkopen. Maar als Bughsan niet over de brug komt, word ik niet vrijgelaten." Een belangrijke rol in de uitvoering van het vonnis is weggelegd voor de Nederlandse consul in Djedda. Die moet volgens de Saudische raads man van Vol naar de politie stappen, zodat Bug hsan wordt gedwongen om te betalen. In een lijvig bezwaarschrift van 106 pagina's heeft Vol lucht gegeven aan zijn klachten over Buitenlandse Zaken (BZ). Daarin staat dat hij vanaf augustus 1991 geen bijstand meer heeft gekregen. Volgens Vol heeft Buitenlandse Zaken de afgelopen jaren verklaringen, waarin hij had vastgelegd mee te werken met de Nederlandse diplomaten, opzettelijk laten verdwijnen. „Het bewijsmateriaal is vernietigd wanneer het BZ uit kwam. Dat kan ik bewijzen." Verder zou het consulaat hebben geprobeerd zijn relatie met de gevangenis te verslechteren. „De consul heeft bij zijn Arabische vriendjes, of ficieren, klachten over me ingediend." Gevan- genbewaarders, met wie Vol naar eigen zeggen een uitstekende relatie heeft, zou ook zijn verteld dat de zakenman in Nederlandse kranten heeft verklaard dat er 'elke dag koppen rollen' in de Saudische gevangenis. Vol: „Leugens. Leugens die mij in groot gevaar brengen." Zijn 'missie' tegen Buitenlandse Zaken heeft volgens Vol niets te maken met opgekropte haat of wraakgevoelens. „Ik kan er gewoon niet tegen zoals die rotzakken hun macht misbruiken. Als gedetineerde ben je in het buitenland niet meer dan een slaaf. Je rekent op hulp van je ambassa de, maar ze laten je stikken. Daarvoor wil ik Den Haag officieel op het matje roepen. Niet alleen in mijn zaak, ik zal ook de onderste steen in dè af faire Van Damme boven halen. Het Nederlandse volk heeft recht om te weten wat er gebeurt." Een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken meldt dat de Nederlandse con sul Vol vóór de uitspraak van het Saudische hooggerechtshof twee keer heeft bezocht en dat hij deze week opnieuw zal worden gehoord. Of het consulaat gaat bemiddelen, is onduidelijk. „Er lopen meer claims van en tegen Vol waar over de rechter zich niet heeft uitgesproken," al dus een zegsman. „Het is niet zeker dat hij snel vrijkomt." Postcode/Plaats: een envelop sluiten en zonder postzegel sturen aan Antwoordnum r 89. 2500 VC Den Haag Bellen kan ook 070 361 47 31 toestel 880 EEN l'UBLIKATIE VAN DE GEZAMENLIJKE LEVENS VERZEKER A

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5