'l och nieuw provinciehuis Krassers moeten even afkicken Keukenkopers klagen massaal Randstad Recht? Steeds meer een grenzeloze zaak Olifant mag in Blijdorp blijven Kankeronderzoek krijgt gift van 20 miljoen gulden Vliegveld Valkenburg werpt schaduw over Tweede Kamer Opschudding over blote hotelgasten _4IOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 CHEF «GERT VISSER, 071 356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOON, 071 -356441 [Is Gedeputeerde Staten belegger vinden >enlndanks de uiterst ongewisse toekomst van de provin- 'sMe, mogen gedeputeerde staten voorlopig tóch doorgaan 'J t het de voorbereidingen voor nieuwbouw van het provin- Kehuis. De dagelijks bestuurders moeten wel een beleg- arépr vinden, zodat de provincie geen financieel risico bij ers|e bouw loopt. Bovendien moet gedeputeerde J. Pool "'P66), verantwoordelijk voor het bouwproces, zich verze- "••leren van meer en betere begeleiding door bestuurders in ambtenaren. •V-'l'tN HAAG MONICA WESSELING iat hebben provinciale staten isteren besloten. Eind 1993 lam de provincie al het besluit it gedeeltelijke sloop en her- ouvv van het provinciehuis, wee van de vier vleugels zijn amelijk uiterst bouwvallig, ok toen al was duidelijk dat de lietrovincie Zuid-Holland in de uidige vorm haar langste tijd id gehad. De regio's Rotterdam en-Den aag worden stadsprovincies. ovendien wordt gesproken jHver een fusie tussen Noord- en id-Holland als ook Amster- m apart verder gaat. Daar mee is Den Haag niet meer de meest voor de hand liggende vestigingsplaats van het provin ciehuis. Gedeputeerde Pool kreeg des tijds de opdracht een belegger te zoeken. Ook moest hij ervoor te zorgen dat het nieuwe pro vinciehuis aantrekkelijk zou zijn voor andere huurders. Het ont werp voor de nieuwbouw is er inmiddels, maar het vinden van een projectontwikkelaar blijkt veel moeilijker dan gedacht. Sloop en nieuwbouw van de twee vleugels kost 144 miljoen gulden. Voor vrijwel alle politie ke partijen blijkt dit nu, nu er een som geld gevraagd wordt om de voorbereidingen voor sloop en nieuwbouw te kunnen voortzetten, een te groot risico. Zonder belegger draagt de pro vincie het financiële risico. Kantoren Het CDA, altijd al tegenstander van nieuwbouw, vindt het vol slagen onzin dat er een nieuw kantoor wordt gebouwd terwijl onderzoeken uitwijzen dat er een overschot is aan kantoorge bouwen. De christen-democra ten betwijfelen bovendien of ge deputeerde Pool de onderhan delingen met beleggers wel goed voert en wel goed 'op het geld past'. Toen echter puntje bij paaltje kwam, stemde het CDA na vijf uur vergaderen toch met de rest van provinciale staten mee en stelde de gevraagde 34 miljoen gulden beschikbaar. Dat geld is bestemd voor de sloop van de twee vleugels, het opknappen van de twee resterende vleugels en de onderhandelingen met de architect. Pool is er van overtuigd dat hij een belegger kan vinden. Mocht hem dat niet lukken, dan moeten provinciale staten be sluiten of ze dan alsnog in eigen beheer willen gaan bouwen. Dat besluit komt pas halverwege volgend jaar. Als dan besloten wordt de nieuwbouw helemaal af te blazen, dan is van de giste ren beschikbaar gestelde 34 miljoen gulden, 'slechts' acht miljoen definitief verloren. Van dat geld worden de architect, adviseurs en vergunningen be taald. De ambtenaren van de twee te slopen delen worden drie jaar lang gehuisvest in een gebouw aan de Prinses Beatrixlaan. De ze verhuizing is eind dit jaar ge pland. Om het aantal dagen dat er niet gewerkt kan worden, te beperken, wordt ook op zondag verhuisd. De fracties van SGP en RPF/GPV hadden daar on overkomelijke bezwaren tegen. Zij drongen er in een motie op aan de zondagsrust te respecte ren, ondanks Pools uitleg dat een extra vrije dag voor de amb tenaren 800.000 gulden kost. De motie werd met 29 stemmen Het provinciehuis in Den Haag. Als beleggers toehappen, kunnen de twee oude kantoorvleugels op de foto, vervangen worden door nieuwbouw. voor en 36 tegen verworpen. archieffoto loek zuyderduin Snorfietsbende opgerold in Den Haag den haag De politie van Den Haag heeft een achtkoppige ben de opgerold die wordt verdacht van grootscheepse diefstal en heling van brom- en snorfietsen. In de regio Haaglanden zijn dit jaar in totaal 2025 van dergelijke voertuigen gestolen. De vier bendeleiders hadden ongeveer 25 jongeren 'in dienst',' die zij op dievenpad stuurden. Bij minstens 49 'veroveringen' ging het er gewelddadig aan toe. De aangiften daarvan leidden tot het opzetten van een groot onderzoek. De bendeleden veran derden de framenummers en zorgden voor de heling van de ge stolen goederen. Bij de huiszoekingen, eind oktober en gisteren, heeft de politie 26 gestolen brom- en snorfietsen, een motorfiets en gereedschap in beslag genomen. Meer tweewielers verdwenen na actie Amsterdam Een actie tegen fietsendiefstal en -heling in het hart van Amsterdam is een zachte dood gestorven. Het stelen en he len van tweewielers bleek na de start van Actie Spaak juist licht toe te nemen met respectievelijk 5 en 8 procent. De actie startte in januari 1993 op het Binnengasthuisterrein in Amsterdam, waar twee grote universitaire faculteiten, een men sa van de Universiteit van Amsterdam en enkele woningen zijn jgevestigd. Het is een walhalla voor fietsendieven, omdat er dage- ilijks duizenden fietsen gestald staan. 'Probleem was dat er geen plek gevonden kon wórden voor een (bewaakte stalling. Door het gebrek aan stalling had het dus ook een zin om fietsen los te knippen van de bruggen. De stads- ■achten en de politie surveilleerden ondanks enthousiaste toe- RoJzeSSingen'niet vaker- ^Berging vrachtschip Westerschelde ossENissEBergingsbedrijf Wijsmuller uit llmuiden begint van daag met de berging van de Liberaanse autocarrier Aya II. Het ruim 38.000 brutoregisterton metende vrachtschip raakte maan dagavond op de Westerschelde ter hoogte van Ossenisse ernstig beschadigd na een aanvaring met de binnenvaarttanker Mercu- rius. Wijsmuller denkt een week nodig te hebben om het karwei te klaren. Dinsdagmiddag sleepte het bedrijf het contract voor de operatie in de wadht, tot ongenoegen van de Antwerpse con current Union. Vrachtjumbo EI Al maakt noodstop schiphol» Een vrachtvliegtuig van het type Boeing 747 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al heeft gistermiddag te gen 15.30 uur de start vanaf Schiphol afgebroken. De beman ning van het toestel maakte bij hoge snelheid een noodstop om dat een van de vier motoren niet goed zou functioneren. De jumbo is identiek aan het El Al-toestel dat op 4 oktober 1992 op de Bijlmerflats Groeneveen en Klein Kruitberg stortte. Het toestel van gisteren kon na de noodstop op eigen kracht naar het vrachtplatform taxiën. Daar werd de hulp ingeroepen van de luchthavenbrandweer ojn de remmen van het toestel te koelen. Die waren door lang en krachtig remmen oververhit geraakt. In het Europa-zonder-grenzen is zakendoen nauwelijks meer mogelijk zonder dal u geconfronteerd wordt met Europese regelgeving. Menig contract is daardoor al grandioos de mist ingegaan. Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU adviseert u graag vooraf bij grensoverschrijdende transacties. Bel met Teekens Advokaten, de exclusieve Nederlandse vertegenwoordiger in Lawspan International. TEEKENS ADVOKATEN al 50 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 -41 30 21, fax 071 -41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 rotterdam anp De Erasmusuniversiteit in Rot terdam heeft een donatie van twintig miljoen gulden gekre gen. Met het gelei kan de uni versiteit een nieuw onderzoeks centrum voor kanker betalen. Het gebouw komt naast het Academisch Ziekenhuis Rotter dam (AZR) Dijkzigt te staan. De gift is afkomstig van de Jo sephine Nefkens Stichting, ver noemd naar een vrouw die in 1971 aan kanker is overleden. De weduwnaar H. Nefkens heeft daarna de stichting opge richt om onderzoek naar de ge nezing van de aandoening te fi nancieren. Nooit eerder zocht Rotterdam De Vietnamese olifant Douanita mag bij haar pleegkudde in het Rotterdamse ziekenhuis Blijdorp blijven wonen. Directeur dr. Mikolica (rechts op de foto) van de Tjechische dierentuin Usti nad Labem heeft gisteren in Rotterdam verzekerd dat hij de olifantskoe niet langer opeist. Volgens directeur Dorrestein (tweede van links) van Blijdorp 'zijn alle betrokken partijen het erover eens dat het voor Douanita beter is dat ze in Rotterdam blijft'. In september van dit jaar bepaalde het gerechtshof in Den Haag na een slepende procedure dat Douanita aan de die rentuin in Usti nad Labem moest worden afgestaan. In 1988 was het dier onderschept in de Rotterdamse haven in een Poolse vrachtvaarder die het olifantje vanuit Vietnam vervoerde. Het dier verkeerde bij aankomst in de Rotterdamse haven in een erbarmelijke conditie, foto anp/paul stolk regio/leiden» paul v ,,Nog een weekje", zegt sigaren handelaar C. Barnhoorn uit de Noordwijkse Piet Heinstraat. ,,lk denk dat we het einde van de week niet eens halen", klinkt het bij Bruna-winkel Jacobs in de Alphense Aarhof. „Hooguit nog een paar dagen", zegt colle ga B. Baar van het Havanahuis aan de Leidse Apothekersdijk. „Maar dan heb ik ook geen kra slot meer in huis." En zo lopen meer krasloten- verkopers in de regio op hun achterste benen. Uitzonderin gen zijn er ook. Zoals de keten van acht gemakswinkels, Oud Leyden geheten. Die hoopt nog heel wat weekjes toe te kunnen met de loten, die goed kunnen zijn voor prijzen van 2,50 tot 75.000 gulden. „Tenzij de klan ten van andere zaken massaal bij ons komen", zegt eigenaar H. Choufour. De reden achter de droogleg ging is simpel. De organisatie achter de krasloten, Stichting de Nationale Sporttotalisator, is door de 84 miljoen kasloten heen die ze dit jaar van de staat mocht uitgeven. En loten bij drukken mag niet. Pas in janua ri komt een nieuwe lading van de drukpersen. „Jammer", vinden de hande laren de 'onderbreking'. Ze noe men de krasloten een aanvul ling op hun assortiment. „Een krasje bij een sigaretje", klinkt het bij het Havanahuis. „Een leuk stukje handel", meldt Noordwijker Barnhoorn. „We hebben een vaste klantenkring opgebouwd. Van jong tot oud. Ook mensen die nooit gokten, komen een of twee loten kopen. Wekelijks hebben we een afzet van 500 loten." Een ramp vinden ze de korte onderbreking niet. „Je drinkt toch ook niet iedere dag cham pagne?", zegt Choufour van de Oud Leyden-keten, wekelijks goed voor 5 tot 6.000 loten. Bo vendien belooft de Sporttotali sator een 'aardig nieuw con cept' in januari, zonder dat te verklappen. „Het zal wel weer een nieuwe naam zijn", denkt B. Baar van het Leidse I lavana huis. „Net als na de eerste 'pau ze'. Toen heette het opeens 'krassa', in plaats van kraslo ten." Zo druk als in de eerste we ken, in mei dit jaar, is het nooit de Nefkensstichting de publici teit. „Daarmee wilden we voor komen dat allerlei instellingen ons vragen om geld. Deze keer wordt onze naam wel genoemd. Het gaat nu om een erg groot bedrag", zegt Nefkens. In het bestuur van de stichting zitten vooraanstaande professoren van het Dijkzigt-ziekenhuis, de Daniël den Hoedkliniek in Rot terdam en het Antoni van Leeu wenhoekziekenhuis in Amster dam. Beide steden spelen een belangrijke rol in het Europese kankeronderzoek. De Nefkens stichting heeft voor Rotterdam gekozen omdat daar de komen de jaren alle kankercentra sa menkomen in en rond het AZR. valkenburg»jan kuys Tussen de internationale defensieproblemen door, ging het gisteren in de Tweede Kamer plot seling over te toekomst van vliegveld Valkenburg. „Ik kan het overigens niet laten over één pro ject hier iets te zeggen: het vliegveld Valkenburg, een essentiële bouwlocatie voor de Leidse re gio", zei D66-Kamerlid J. Hoekema, oud raadslid uit Leiden, tijdens de behandeling van de de fensiebegroting. Alsof hij gevloekt had in de tempel. Zo reageerden kamerleden van andere fracties gisteren op de woorden van Hoekema. Zoals bekend ziet de regio Leiden in het huidige vliegveld een ideaal bouwterrein voor de zo broodnodige huizen, maar defensie lijkt nog lang niet bereid de behuizing van onder meer de Orions klakkeloos op te geven. Vandaar dat Hoekema gisteren nog maar eens voorzichtig een balletje opgooide. Ogenblikkelijk nam de liberaal Van Hoof bezit van de interruptiemicrofoon. „Welk belang dient Hoekema deze opmerking?", vroeg de VVD'er bits. Hoekema kon het hem keurig uitleg gen. Hij verwees naar krante-artikelen over een mogelijke samenwerking tussen Duitsland en Nederland, waardoor op den duur de Marine Luchtvaart Dienst (MI.D) met haar Orion-vlieg- tuigen wellicht van Valkenburg naar Duitsland kan verhuizen. Ook vertelde de D66'er over het ontbreken van gegevens daarover in de defensiebegroting en over de bittere noodzaak van een bouwlocatie voor Leiden. Kortom, sprak de democraat, „ik vraag de minister een tipje van de sluier op te lichten." Ook voor CDA'er Hillen ging deze eenvoudige wens iets te ver. Nurks liet de christen-demo craat zijn ongenoegen blijken over het invoeren van zoiets regionaals als Valkenburg, of Den Helder of voor zijn part Soesterberg in een zo belangrijke bespreking als de behandeling van de defensiebegroting. Of Hoekema zo goed wilde zijn tot het voorjaar te wachten, wanneer de oe fenterreinen en het 'vliegveldbeleggingsplan' apart door de Tweede Kamer besproken gaan worden. Zo goed toonde de Leidse D66'er zich wel, zij het dat hij vandaag toch graag een ant woord krijgt van minister Voorhoeve over de toekomst van Valkenburg. meer geworden. Gelukkig maar, vindt Baar van het Havanahuis: „Het was gewoon te gek en te vol. De eigen klanten konden niet eens meer bij hun sigaar tje." „Het is een rustig produkt geworden", vindt ook Zwartjes van de organiserende Sporttota lisator. En daar is hij blij mee. Al te hysterische toestanden zor gen voor klachten over gokver slaving en vervolgens weer voor de roep om een verbod. Organisator Zwartjes heeft maar één zorg: dat de Tweede Kamer zijn organisatie volgend jaar niet toestaat om tweemaal zoveel loten te drukken als de 84 miljoen van dit jaar. „Want anders zitten we toch echt de helft van het jaar zonder loten." En zo'n pauze is wel erg lang. HAARLEMMERMEER PIET ARP De Haarlemmermeerse politie rukte gistermiddag uit naar het motel Van der Valk bij het Brug- restaurant over de A4, na een melding dat daar mensen met vuurwapens en de drug XTC rondliepen. De politie trof bij het onderzoek op twee kamers geen vuurwapens of drugs aan bij de huurders. „Voor zover ons bekend zijn geen strafbare handelingen verricht", aldus een woordvoerder van de poli tie. Bij Van der Valk meldde een van de medewerkers, dat de huurders van de twee kamers af en toe halfnaakt over de par keerplaats liepen. „De bedoe ling daarvan was ons niet hele maal duidelijk. Ook liepen zij in hun blootje heen en weer tus sen de twee gehuurde kamers. Maar zij renden niet door de gangen of zo. Berichten daar over en over seksorgies zijn wel heel erg overtrokken." In beide kamers is enige schade aange richt. Waarborgfonds overspoeld met telefoontjes over Kuipers Keukens bilthoven/ter aar gpd/hermanjoustra Het Interieur Waarborgfonds in Bilthoven is de laatste dagen overspoeld met telefoon tjes van gedupeerden van Kuipers Keukens. Dit bedrijf met vestigingen in zeven plaat sen, waaronder Roelofarendsveen, verkeert in grote financiële moeilijkheden. Twee vestigingen, in Gaanderen (bij Doetinchem) en Beverwijk, zijn al failliet. Ook tegen de hoofdvestiging in het Duitse Twist loopt een faillissementsonderzoek. De andere vestigingen zijn 'wegens reorganisatie' ge sloten. Tot en met maandag was het fonds al bena derd door ongeveer honderdvijftig gedu peerden. Zij zouden geen keuken of de ver keerde keuken hebben gekregen. Woord voerster Karin van Nistelrode van de Alge mene Vereniging van Keukenspecialisten (ANVK) vermoedt dat het werkelijke aantal nog wel eens fors hoger kan worden. Een aantal gedupeerden probeert al dagen vruchteloos contact te leggen met het waar borgfonds. De telefoon is er constant in ge sprek. Mevrouw C. Riksman uit Hazerswoude Rijndijk is een van de gedupeerden. Ook zij heeft geprobeerd contact te leggen. „Maar bellen. Nou, dat lukt niet. We hebben nu maar een heel pakket informatie opge stuurd." Mevrouw Riksman kocht anderhalf jaar geleden een keuken bij Kuipers in Roelo farendsveen. Zij kreeg echter in plaats van ,de bestelde keuken 'het spiegelbeeld' thuis bezorgd. „We hadden een rechtse gevraagd, maar we kregen een linkse. Nu hangt alleen het casco legen de muur. We moeten de spullen er van de bovenkant uithalen. Al die tijd hebben we geprobeerd de goede keu ken in huis te krijgen. Tevergeefs." Volgens Van Nistelrode neemt het fonds in geval van faillissement de verplichtingen van de failliete zaak over en wordt ervoor gezorgd dat een ander keukenbedrijf de op drachten tegen de afgesproken voorwaar den uitvoert. Hoe het waarborgfonds om gaat met de mensen die gedupeerd zijn door een vestiging die nog niet failliet is, zoals Roelofarendsveen, kan Van Nistelrode nog niet aangeven. „We helpen eerst de mensen die zaken deden met een inmid dels failliete vestiging. Die proberen we on der te brengen bij andere leveranciers. Die mensen zijn hun aanbetaling niet kwijt. Daar staat het fonds garant voor." Mensen die meer dan de in de branche gangbare 25 procent hebben aanbetaald, dat geld fluiten. „Meer dan die 25 procent, die in alle algemene voorwaarden worden vermeld, wordt niet gegarandeerd." Keukenkgigant Verkerk, met vijftig vesti gingen door het hele land, heeft zich inmid dels ook in het strijdgewoel gemeld, zij het op een totaal andere manier. Kopers die ge dupeerd zijn door Kuipers kunnen bij Ver kerk rekenen op een speciale behandeling. „Wij verkopen toevallig veel van dezelfde merken als Kuipers", zegt pr-man Jos Ver kerk van het hoofdkantoor in Ter Aar. „En wij proberen als een van de marktleiders de markt schoon te houden. Dit soort blama ges doen de branche geen goed. Vandaar ook onze aanbieding voor gedupeerden." Die komt er simpelweg op neer dat gedu peerden een fikse korting kunnen krijgen op hetzelfde merk en type keuken als ze bij Kuipers hebben besteld. „Stel dat het om een aankoopbedrag van 10.000 gulden gaat en de klant heeft een aanbetaling gedaan van 3000. Dan nemen wij .de order over voor 7000. Dat kan omdat we met de fabri kant van de keukens een afspraak hebben 'kunnen maken over een scherpere inkoop prijs", aldus Verkerk. Gedupeerden hoeven verder alleen een bewijs mee te nemen dat ze hebben aanbetaald bij Kuipers alsmede een verkoopbon.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19