Meer aandacht ivoor toeristen Matig leven en interesse houden Bentveld kost 'slechts' 29 miljoen Aquaduct obstakel vrachtverkeer Rijn Veenstreek Heembouw wint Ondernemersprijs Alkemade Leerlingen Alkemade worden met bus naar Leiderdorp vervoerd 'Groene Hart belemmert uitvoering' Inleveren gif niet gratis Dode man blijkt Leidenaar Overval op sigarenzaak: eis anderhalf jaar cel 1/ chef henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356413 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 Presentatie economisch beleidsplan Alkemade jMkemade moet zich inzetten om de gemeente aantrek- jcelijker te maken voor de toerist. Zo moet Roelofarends- veen een haven krijgen en moet Kaageiland zich richten pp dagjesmensen. alkemade marieta kroft F. Lammertink kreeg als beloning een che que van 100() gulden en een plaquette van de gemeente Alkemade. Lammertink reageerde blij en verrast, al had hij zijn bedankwoordje al op papier staan. „Je weet maar nooit. Een op de zes is toch een kans van 16 procent", veront schuldigde hij zich. „De waardering moet bij mijn 110 medewerkers terechtkomen", vond hij. Hij kritiseerde het steeds onvrien delijker wordende ondernemersklimaat in Nederland. „Vele regels en wetten maken het voor een bedrijf al moeilijk om winst te maken. Als het je dan toch lukt. beloont de overheid dat met forse belastingaanslagen." Heembouw heeft de Ondernemersprijs Alkemade 93-94 gewonnen. Burgemeester A. Meerburg maakte dat gisteren bekend tijdens de Ondernemersdag in Tropical Inn in Oude Wetering. De commissie Ondernemersprijs koos het bouwbedrijf uit in 17 voordrachten. En kele weken geleden werd al bekend dat Heembouw tot een van de laatste zes geno mineerden behoorde. „Heembouw is een bedrijf met grote allures en een dorpse mentaliteit", zo omschreef Meerburg het bouwbedrijf. „Het heeft men sen in dienst bij wie afspraak afspraak is en hard werken voor de boterham normaal is." Het bouwbedrijf is volgens de burge meester - voorzitter van de commissie - voortdurend bezig met vernieuwingen en uitbreiding. Niet alleen in Alkemade zelf, maar ook daar buiten. „Zo is Heembouw bezig met de overname van een bouwbe drijf uit de regio Rotterdam", wist Meer burg. Andere pluspunten zijn dat het bedrijf ruimte schept voor scholing en vorming van de werknemers en dat het diverse goe de doelen in de gemeente steunt. Directeur alkemade marieta kroft Dat staat in het economisch be leidsplan 'Alkemade vitaal en dynamisch, dat bureau Markt- plan Adviesgroep gisteren op de pndernemersdag in Oude Wete ring presenteerde. Het adviesbureau heeft niet alleen de toeristische sector doorgelicht, maar ook de tuin bouw, de detailhandel en het - bverige bedrijfsleven. Volgens Zwart van het adviesbureau zit er groei in de tuinbouw. „Uit de enquête die 54 procent van de kwekers invulden, blijkt dat ze willen investeren en uitbreiden. (Dok al moet er veel geld worden gestoken om aan de milieu-ei- pen te voldoen." Om de tuinbouw gezond te houden, moet de gemeente de kweker zekerheid bieden over het voortbestaan van het tuin bouwgebied. Verder moet er ruimte worden gevonden voor kwekers om te kunnen uitbrei den. Belangrijk is dat Alkemade de bloemenveiling behoudt. Om uitbreidings- en vesti gingsruimte voor bedrijven te kunnen waarborgen, is het vol gens Zwart van belang dat het 17 hectare grote Veenderveld bedrijventerrein wordt. Negen bedrijven hebben belangstelling voor een plekje. De aanleg van een oprit naar de rijksweg A4 moet er ook komen, vindt Zwart. Bovendien valt 'aan het aanzien van het bedrijventer- nn De Lasso nog wel het een n ander te verbeteren'. Over het aantal winkels in lkemade is het adviesbureau ■vreden. Wat wel flink tegen valt is dat veel mensen in ande re gemeenten hun boodschap pen doen. Dat bleek uit de tele fonische enquête die is gehou den onder 355 huishoudens. „Alkemade moet zijn best doen om die mensen weer in hun ei gen gemeente boodschappen te laten doen", meent Zwart. Het gebied Noordplein/Noordeinde in Roelofarendsveen zou een winkelhart moeten worden. De winkels die nu elders in de ge meente liggen moeten zoveel mogelijk naar dit gebied wor den verplaatst. Om alle plannen uit te voe ren, is samenwerking nodig tus sen gemeente en het bedrijfsle ven, stelt Zwart. Hij pleitte voor de instelling van een econo misch overlegplatform. alkemade/leiderdorp» marieta kroft Fietsen over de koude, winderi ge polderwegen tussen Alkema de en Leiderdorp in de vroege ochtend hoeft deze winter niet meer. De busmaatschappij ZWN laat de komende drie maanden 's morgens een bus rijden die de scholieren uit Alkemade naar het Christelijk Lyceum Visser 't Hoofd in Lei derdorp vervoert. Donderdag om 7.40 uur ver trekt de 'Scholierenlijn 75' vanaf de Lisserweg in Oude Wetering. Via Roelofarendsveen, Rijpwe- tering en Oud Ade zet de bus om kwart over acht zo'n 33 leer lingen voor de deur van de school aan de Muzenlaan af. Door een scholieren-wintera- bonnement kunnen deze leer lingen voor een periode van drie maanden gebruik maken van vervoer op maat. Dit abon nement kan buiten de school bus als gewoon twee-sterren- abonnement voor het openbaar vervoer worden gebruikt. De schoolbus rijdt alleen 's morgens, 's Middags maken de scholieren gebruik van de ge wone buslijnen richting Alke made. Hierdoor hoeven de leer lingen niet op elkaar de wach ten als de eindtijd van de lesdag niet voor iedereen gelijk is. De ZWN (voorheen NZH) rijdt sinds twee weken onder andere al met schoolbussen tussen Badhoevedorp en de scholen in Amstelveen en tus sen Kudelstaart en Aalsmeer en de scholen in Amstelveen. Aan leiding om de schoolbus ook tussen Alkemade en Leiderdorp in te zetten, is volgens C. Groot- veldt van de ZWN de opheffing van lijn 111 die tot eind mei van dit jaar dagelijks tussen de twee gemeenten reed. „Daar komt bij dat we zoveel mogelijk service willen bieden." De bus rijdt niet naar andere scholen in Leiderdorp. ,,We hebben bij verschillende scho len de behoefte gepeild, maar op Visser 't Hooft na, was er nauwelijks belangstelling." Dit neemt aldus de ZWN-woord voerder niet weg dat anderen geen gebruik mogen maken van de schoolbus. „Iedereen mag meerijden." De schoolbus krijgt zoveel mogelijk een vaste chauffeur die de leerlingen kent en eventuele problemen snel kan oplossen. Volgens Groot- veldt is het voor ouders 'een prettiger idee' als hun kinderen met een bekende chauffeur meegaan. alkemade Het economisch beleidsplan kent een grote vijand: het Groe ne Hart. Die vrees spraken di recteur Berkhout van de Kamer van Koophandel, burgemeester A. Meerburg en G. Castelijn van de OVA gisteren uit nadat het economisch beleidsplan Alke made was gepresenteerd. „Als we geen woningen mo gen bouwen, vertrekken de jon geren. Zowel de woningmarkt als de arbeidsmarkt en de be- drijfshuisvestingsmarkt zakken in. Toch was Meerburg blij met het beleidsplan. WLTO-voorzitter J. Klein noemde 'het optimisme en de inzet van de kwekers in Alkema de opvallend.' „Zo is de opvol ging in driekwart van de bedrij ven geen enkel probleem. El ders is dat percentage veel la ger." Hij pleitte voor uitvoering van de plannen zoals beschre ven in het rapport. alkemade/leiden Teraarse (24) verongelukt ter aar De 24-jarige J. Wassenburg uit Ter Aar is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis Leiden overleden aan de gevolgen van een ongeluk waarbij zij eerder die avond in haar woonplaats was betrokken. De vrouw bestuurde een auto, die op de kruising Kerkweg en Oostkanaalweg in botsing kwam met een bestelwa gen, die werd bestuurd door een 30-jarige Alphenaar. Volgens de politie gaf de Alphenaar geen voorrang. Het slachtoffer werd na de botsing uit de auto geslingerd. Met botbreuken en inwendig letsel werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij in de loop van de avond overleed. Brandje in schoenenwinkel alphen aan den run Politieagenten ontdekten vannacht rond drie i uur een brandje in een schoenenwinkel aan de Van Manders- loostraat in Alphen. De brandweer bluste het. Vermoedelijk is er sprake van brandstichting. Bij de winkel lag een flesje met spiri tus. Het pand liep schade op aan kozijnen en een ruit was ge- Diefstal geld en videorecorder uit woning zoeterwoude-dorp Een onbekend bedrag aan geld en een videorecorder zijn gisteren ontvreemd bij een inbraak in een woning aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude-Dorp. De in braak gebeurde op klaarlich te dag. Er werd een raam opengebroken, waarna de woning is doorzocht. Kwekers, akkerbouwers en loonwerkers in Alkemade, lei den, Jacobswoude, Voorscho ten, Zoeterwoude en Leider dorp kunnen van 28 november tot en met 2 december 'verbo den' bestrijdingsmiddelen inle veren tegen de kosten van vijf gulden per kilo. Maandag be weerde H. Boeser van het poli tiedistrict Rijn en Braassem in deze krant dat het gratis was. „Dit blijkt toch niet zo te zijn", zei hij gisteren. „Vijf gulden is nog wel een stuk minder dan de gangbare prijs die ervoor wordt gevraagd. Meestal moet iemand zo'n 20 tot 25 gulden betalen om een kilo klein chemisch af val te kunnen inleveren." een klein gaatje naderen. Hier door wordt de indruk gewekt dat ze er niet door kunnen. Ze remmen en dan ontstaan er on gelukken." Die tunnel is er echter niet van vandaag of gisteren, erkent Broekhuizen. „Misschien wordt er de laatste tijd een of ander transport heen geleid met be hulp van hoog geladen vracht auto's, waardoor de chauffeurs eerder bang worden dat ze er niet door kunnen", somt hij an dere mogelijke oorzaken op. „Het aquaduct is 4,20 meter. Tegenwoordig worden aqua ducten en viaducten met een hoogte van 4,50 meter ge bouwd. Misschien denken vrachtwagenchauffeurs dat de ze tunnel ook 4,50 meter hoog is en ze er wel door kunnen." Rijkswaterstaat is nog niet van plan om maatregelen te treffen. Zowel H. Boeser van het poli tiedistrict Rijn en Braassem als A. Ellwanger van de politie Haarlemmermeer zeggen dat er waarschuwingsborden staan voor de laatste afslag voor het aquaduct. Vrachtwagens uit de richting Rotterdam die hoger zijn dan vier meter moeten bij voorbeeld de afslag Roelo farendsveen nemen, om vervol gens de A4 bij Leimuiden weer op te rijden. Overigens zijn die borden een extra service. „Een vrachtwagen mag niet hoger zijn dan vier meter", zegt Boeser. „Iedere chauffeur die zich hieraan houdt kan ongehinderd door het aquaduct." De man die gisterochtend le venloos op de Gemeneweg tus sen Hazerswoude-Dorp en Ha- zerswoude-Rijndijk werd aan getroffen, blijkt de 24-jarige M. Ouwehand uit Leiden te zijn. De recherche heeft het slachtof fer geïdentificeerd aan de hand van papieren die hij bij zich droeg. Een woordvoerder van de po litie meldde vanmorgen dat er een grote kans is dat de zaak volledig wordt opgelost. Een team van de recherche onder zoekt nog op welke manier de Leidenaar om het leven is geko men. Het stoffelijk overschot van de man werd gisterochtend om kwart over vijf aangetroffen door een vrachtwagenchauffeur die op de Gemeneweg tussen de Galgweg en het Kromme Jaagpad het slachtoffer had overreden. Diezelde ochtend meldden zich nog meer auto mobilisten die tussen vijf en half zes in de dichte mist 'er gens overheen waren gereden'. leimuiden Waardepapieren, geld en een videorecorder zijn gis ternacht buitgemaakt in een woning aan het Kloofpad in Lei muiden. De inbreker forceerde de achterdeur. Ook in een wo ning aan de Tuinderij in Leimuiden is gisternacht ingebroken. De achterdeur werd geforceerd en men heeft de benedenverdie ping doorzocht. Er wordt niets vermist. Vrouw breekt vinger zoeterwoude Bij een verkeersongeval op de Nieuweweg in Zoe terwoude-Dorp zijn gistermorgen twee mensen gewond^eraakt. Een 28-jarige vrouw uit Hazerswoude-Dorp reed over de Nieu weweg. Uit de tegenovergestelde richting kwam een 61-jarige automobilist uit Zoetermeer. De auto's botsten frontaal en kwa men vervolgens tegen een boom tot stilstand. De bestuurder uit Hazerswoude werd met enkele kneuzingen en vernioedelijk een gebroken vinger overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De inwoner van Zoetermeer werd met onbekend letsel voor nader onderzoek naar een ziekenhuis in Zoetermeer over gebracht. marieta kroft Het aquaduct onder de Ring vaart in Roelofarendsveen vormt steeds vaker een obstakel voor het vrachtverkeer. De wa gens rijden zich klem of veroor zaken een chaos, omdat ze vlak voor de tunnmel plotseling remmen. Rijkswaterstaat staat voor een raadsel en heeft voor alsnog geen antwoord op de vraag hoe het komt dat er zo opvallend veel ongelukken ge beuren, zégt G. Broekhuizen. Maandagmiddag was het weer raak bij het aquaduct. Een 28-jarige chauffeur uit Almelo verloor in de tunnel zijn vork heftruck. De weg in de richting van Den Haag werd een uur lang afgesloten en er ontstond een file van meer dan tien kilo meter. Een week eerder was het op dezelfde plek ook raak toen een vrachtwagen op stilstaande auto's botste: eind oktober ont stond er een kettingbotsing toen een Franse chauffeur rem de, omdat hij de hoogte van het aquaduct niet vertrouwde. Zo gaat nog wel even door. Broekhuizen zegt dat hij het met zijn collega's ook al over de opvallende toename van het aantal files en opstoppingen bij de tunnel heeft gehad. Maar wat de oorzaak daarvan is, wis ten ze niet. Broekhuizen, hoofd van de dienstkring Leiden, veronder stelt dat de chauffeurs schrikken als ze het aquaduct naderen. „Het lijkt alsof ze een tunnel met een groot stuk beton en Woubrugse wordt honderd jaar oud den haag/alphen aan den rum ruud sep De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren anderhalf jaar gevange nisstraf geëist tegen een 23-jari ge man uit Alphen voor de over val op tabakszaak Straver. De man had op 5 augustus de ver koopster in de winkel 950 gul den afhandig gemaakt door te dreigen met iets dat op een pistool leek. De Alphenaar werd op 23 augustus gearresteerd en zit sindsdien achter slot en grendel. De Alphenaar liet er gisteren weinig twijfel over bestaan waarom hij de overval had ge pleegd: hij had snel geld nodig. Hij was verslaafd aan verdoven de middelen en hij had adl het geld dat hij samen met zijn vriendin had gespaard aan drugs besteed. Dat geld was ei genlijk bedoeld voor het tweede kind van het stel, dat twee we ken later zou worden geborEin. Toen de vriendin merkte dat het geld op was, reageerde zij 'hysterisch' zo vertelde de ver dachte gisteren. Hierop besloot hij het plan waar hij enige tijd mee rond liep ten uitvoer te leg gen. Alleen liet hij zijn oor spronkelijk object - een Total benzinepomp - vallen en richt te hij zich nu op de sigarenzaak aan de Alphense Emmalaan. De winkel lag heel confortabel recht tegenover het kraakpand waar de verslaafde Alphenaar geregeld verbleef. Voor de overval trok hij een nylonkous over zijn hoofd. Als 'pistool' nam hij twee aan el kaar gebonden stokjes mee, waar hij vervolgens eetr plastic zak overheen trok. Verder nam hij een mes en een spuitbusje mee. Onder bedreiging van 'geld of ik schiet' haalde de win kelbediende de 950 gulden uit de kassa waarmee de overvaller zich uit de voeten maakte. „Het gemak waarmee jonge mensen tegenwoordig overval len plegen is werkelijk angst aanjagend", betoogde officier van justitie D. Kuipers voordat hij zijn eis formuleerde. Hij vroeg een relatief zware straf, omdat de Alphenaar al sinds 1986 kind aan huis is bij justitie. Verder liet hij meewegen dat de overval voor met name de win kelbediende een bijzonder trau matische ervaring is geweest. De vrouw was door de schok na de overval lange tijd niet in staat om te werken. De advocaat van de Alphe naar vroeg de rechters om een kortere gevangenisstraf op te leggen en ter compensatie de overvaller verplicht naar een af kickcentrum te sturen. De ver dachte verklaarde tijdens de zit ting dat hij graag wil afkicken om vervolgens als goed huisva der door het leven te gaan. Nu werd hij een paar dagen na de geboorte van zijn tweede zoon gearresteerd en opgesloten en dat hadden vrouw en kind niet verdiend. De rechtbank doet op dins dag 6 december uitspraak. Plastische chirurgie in Rijnoord alphen aan den run» Het Rijnoord ziekenhuis in Al phen krijgt vanaf 1 december een polikliniek plastische chi rurgie. De plastisch chirurg van het Rijnland Ziekenhuis, waar onder Rijnoord valt, is daartoe elke vrijdagmiddag in Alphen. Eerder dit jaar is de chirurg al begonnen met het uitvoeren van operaties in Rijnoord. Hier door konden de wachttijden aanzienlijk worden bekort. Negenentwintig miljoen gulden. Dat is het prijskaartje dat hangt aan het Bentveld, het alternatie ve plan voor het gebied waar de provincie het Bentwoud wil aanleggen. Het Bentwoud is met een prijskaartje van een ge schatte 200 miljoen bijna zeven keer zo duur als het alternatief. De berekening van de kosten van het Bentveld is deze maand uitgevoerd door een ingenieurs- sel. Het platform Bentveld heeft de berekening samen met de plannen het afgelopen weekein de naar de gemeenten in het plangebied gestuurd. Het plat form wil dat het alternatieve voorstel samen met het officiële plan voor iedereen ter inzage wordt gelegd. Volgende maand beginnen de officiële inspraak avonden over het bosplan van de provincie. Voor de 200 miljoen die het provinciale plan kost, komt er een bos van in totaal twintig vierkante kilometer. Het alter natieve plan kan aanmerkelijk goedkoper zijn doordat het ook veel bescheidener van opziet is. In het Bentveld blijven de boe ren toonaangevend in de pol der. Verspreid over het gebied moet er in het Bentveld wel 165 hectare moerassen en rietkra gen komen. Daarnaast is er tus sen Hazerswoude-Dorp, Bos koop, Waddinxveen, de rijksweg A12 en Zoetermeer in totaal bij- fiets- en ruiterpad gepland. Ten slotte wil het platform - een club waar onder andere de stichting Oud Zevenhuizen- /Moerkapelle deel van uitmaakt - acht afgebroken molens re- contrueren. Van de molens die zouden moeten herrijzen, staat er één in Bleiswijk, terwijl de andere zeven allemaal ten wes ten van Moerkapelle moeten verschijnen. Voor de recon structie van de molens staat bij na negen miljoen op de begro- s g sprongen. rl Dure auto gestolen I alphen aan den run Bij een garage aan De Hoorn in Alphen is gisternacht een BMW gestolen. De auto, eigendom van een in woners van Zandvoort, vertegenwoordigt een waarde van 35.000. Tevens werden twee computers, een printer en een kopi eerapparaat meegenomen. Bodegraver verdacht van overval alphen aan den run» De politie heeft een 22-jarige man uit Bode graven aangehouden, die wordt verdacht van een overval op een uitzendbureau aan De Hoorn in Alphen. Deze overval werd op 8 mei 1992 gepleegd door twee mannen, die enkele tienduizenden guldens buitmaakten. De drie personneelsleden werden be dreigd met een vuurwapén en vervolgens aan handen en voeten gebonden achtergelaten. De Bodegraver heeft nog niet bekend. Waardepapieren meegenomen Twee vrachtwagens zitten vast in het aquaduct. Steeds vaker raakt de onderdoorgang bij de Ringvaart verstopt door vrachtverkeer. Rijkswaterstaat staat voor een raadsel. archieffoto hielco kuipers Ongelukken volgen elkaar in rap tempo op woubrugge liesbeth buitink londerd jaar oud is ze vandaag jeworden, maar de Woubrugse Marijke Franken-Stigter oogt ilsof ze de tachtig nog moet na deren. „Ik kan het niet geloven, dat ik zo oud heb mogen wor den", verzucht mevrouw Fran- cen als ze na de gymnastiek ïven tijd heeft-voor een praat - ije. „Ik ben gelukkig nog kern gezond; ik sta alleen wat los op de benen." Mevrouw Franken voelt er liets voor de hele dag rustig in laar stoel te zitten. „Ik blijf het iefst thuis", wijst ze op verzor gingshuis Woudsoord. „Als er ivat te doen is hier, doe ik ook nee. Gymnastiek voor ouderen lijvoorbeeld, hoewel dat eigen- ijk voor jongere mensen is. Van ?en jaar of 50, 60. En ik help jraag mijn buurvrouw of ie- nand anders die erom vraagt." Een groot deel van haar leven Ptond in het teken van de zorg voor anderen. „Ik ben getrouwd koen ik 48 jaar was, maar ik bleef bij mijn ouders om voor ze ke zorgen. Ik was de oudste en te blijven." Na het overlijden van haar ouders vertrok ze naar Aalsmeer, waar haar eerste echtgenoot schilder was. Ze hertrouwde met tuinder Fran ken toen haar eerste man na twaalf jaar overleed en verhuis de naar Eist. Toen mevrouw Franken in 1980 opnieuw weduwe werd, kwam ze terug naar Woubrug- ge. „Mijn familie woont hier en ik heb hier kennissen en de kerk. Eén keer per week komt mijn neef me een avondje ha len. Want ik blijf altijd geïnte resseerd in alles wat er gebeurt. Mensen vragen me vaak hoe ik zo oud kan worden: misschien is het wel die interesse. En ik zeg altijd: matig leven op alle gebieden." De ouderdom zit ook in de familie. „Ik heb nog een zus, die is 98 jaar. En mijn oma en vader werden ook zo oud." Al te veel ophef wil ze zelf niqt maken over haar eeuwfeest. „Al die aandacht alleen omdat ik honderd jaar word. Nee hoor, ik houd gewoon een feestje in Em manuel. het gebouwtje bij de De Woubrugse Marijke Franken-Stigter viert vandaag haar honderdste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17