Leiden Experiment wellicht op meer scholen Beperkte straf Amsterdammer voor knokpartij met vrouwen 1 Angst verdrijft 'gezellige kneuterigheid' uit de Camp Artiesten brengen ode aan vorstin van Leiden CDA en Groen Links: strijd voortzetten tegen witte en zwarte scholen -£ fOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 13 henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Toerisme /i Alkemade moet I aantrekkelijker wor den voor de toerist. Zo zou een haven in Roelo- farendsveen meer bezoe kers naar de gemeente trekken. Stamgast q Rino Beugelsdijk is I O stamgast van De Hut van Ome Henne. Kort na de opening nam hij er een kijkje. Zeventien jaar later komt hij er nog steeds. Keukenkopers /i q Keukenkopers kla- I -7 gen massaal bij het Interieur Waarborgfonds. De klagers zijn allemaal gedupeerd door de firma Kuiper Keukens. in. wim koevoet t Camp 's avonds of overdag: [n verschil van dag en nacht, bent Paul Kuijt. De 35-jarige lidenaar'woont met zijn hoog- Langere vrouw in de Lange jsbethsteeg en is de woord- jerder van zijn straatgenoten I de bewoners van Caecili- ^—taat, Klooster en Sionsteeg. Zij I Éllen samen met het gemeen- pestuur de verloedering van ™pn wijk tegengaan. Inbrekers, btfzjikies' dronkaards en vanda- 17.3fi bezorgen veel overlast. 3i22De bewoners voelen zich zo- ms-p de zon onder is niet meer n ojjilig in hun eigen wijk en huis. r.es maanden mor inbraak Ün straatroof m haag/leiden 21-jarige Leidenaar jnoet zes maanden de cel i ■{lij werd gisteren door de - Haagse rechtbank veroor- f Beeld tot twaalf maanden ge- m rangenisstraf, waarvan de r helf voorwaardelijk, voor een pbraak in een Chinees res- aurant aan de Rosmolen en ten straatroof. Tegen de man bas twee weken geleden vijf tien maanden cel, waarvan rijf voorwaardelijk, geëist. rt)e Leidenaar had de inbraak bi het Chinese restaurant toegegeven, maar hij ontken- Be betrokken te zijn bij de [traatroof die plaatshad op net parkeerterrein achter de VW aan het Stationsplein. Drie mededaders, die al eer- jler waren veroordeeld, had- Jen de politie verteld dat hij (vel had meegedaan aan de beroving. Bij de straatroof berd traangas in het gezicht tan het slachtoffer gespoten |n werd hij geslagen. Jleveringaleerstoel ~bor Amerikaanse trofessor Zolberg pfessor A.R. Zolberg is vanaf Jijdag de nieuwe Cleveringa- eMogleraar aan de Leidse Rijks- Jiiversiteit. Zolberg, die de Jnerikaanse nationaliteit heeft, joest als Duitser tijdens de jveede Wereldoorlog onder- kiken voor het nationaal-soci- •isme. De Cleveringaleerstoel is in É70 in Leiden ingesteld ter her- liering aan de protestrede van Jofessor Cleveringa. Hij pro- pteerde in de winter van 1940 een de afzetting van joodse gleraren in Leiden. De bijzondere leerstoel is be- femd voor wetenschappers die bh bijzonder hebben onder leiden met hun onderzoek belangrijke politieke en latschappelijke vraagstukken, ilberg houdt zich bezig met gratieprocessen en migratie,- ileid. Zolberg werkt ook aan een iderzoeksinstituut in New rk. Hij bestudeert daar onder eer de politieke reacties op de migratie in een aantal Eu- pese landen. De wetenschap- r spreekt vrijdagmiddag zijn jde uit bij de aanvaarding van ambt als Cleveringa-hoog- taar in Leiden. 'bijna kneuterig, maar dan op een gezellige manier.' In de Camp, vertelt Kuijt, houden de mensen de stoep ijs vrij en nemen de bewoners zelf de kwast ter hand als de beton nen paaltjes niet wit genoeg meer zijn. De gemoedelijkheid heeft het inmiddels verloren van de angst, 's Avonds, vooral in de weekeinden, gaan de be woners zo min mogelijk de straat op. Open doen ze niet eerder dan wanneer ze door een spleet van het gordijn hebben gekeken wie er voor de deur staat. Bij Kuijt zelf zijn in twee ach tereenvolgende oktoberweken drie keer de dubbele ramen van zijn woning met vermoedelijk honkbalknuppels ingeslagen. „Wil je dit type glas kapot krij gen, dan moet je flink hard slaan. Dat gebeurde dan ook. Het hele huis stond te schud den. Je gaat je ook van alles in je hoofd halen. Zouden ze het speciaal op jou hebben voor zien? Allemaal niet bevorderlijk voor je nachtrust. Het is ook niet prettig om dergelijke span ningen erbij te hebben als er een kind op komst is." Kuijt schrikt een beetje van de journalistieke belangstelling voor het probleem. Hij is be ducht voor het effect van publi citeit. „Verhalen in de krant zouden wel eens stimulerend kunnen werken voor vandalen." Toch helpt de doofpot ook niet. De 'ellendelijst', die de be woners hebben bijgehouden en onlangs naar de gemeente heb ben gestuurd, was al flink ge groeid, vooral in het nu bijna voorbije jaar, voor de publiciteit op gang kwam. Kuijt zegt lang te hebben ge aarzeld om het gemeentebe stuur te benaderen. „Ik wil niet als een ouwe lui overkomen en ik ben geneigd om te relative ren. Zeker nadat een politieman mij had verteld dat het aantal klachten uit onze wijk niet op weegt tegen de 180 meldingen per jaar van de Lange Mare." „Maar deze buurt is altijd rus tig geweest. In een recordtempo is de leefbaarheid sterk afgeno men. De druppel die de emmer deed overlopen, was toen de ruiten weer werden ingesla gen." Kuijt zegt dat hij is te spreken over de politie en de gemeente. Vrijwel direct nadat hij de brandbrief had verstuurd, kwam wethouder Jan Laurier (Groen Links/wijkbeheer) poolshoogte nemen. Kuijts huiskamer zat vol met twintig medebewoners. Laurier wil ver- Tranen vloeien rijkelijk tijdens tv-opnamen in stadhuis leiden letty stam vervolg voorpagina De koningin van het levenslied heeft haar opvolger aangewe zen: Mieke Stemerdink van de Gigantjes. De zangeres werd tot kroonprinses gebombardeerd na haar uiterst swingende rock roll-versie van 'Ach vader lief, toe drink niet-meer'. In haar rood pluche fauteuil zat de Zan geres nog net niet mee te wie belen. „Kind, mijn plaats is nog vacant. Volg jij me maar op", oordeelde Servaes daarna. Die 'historische' woorden klon ken gisteravond door de Bur gerzaal van het Leidse stadhuis. Daar werden de opnamen ge maakt voor het programma 'Mary, een legende' dat de Avro op 2 januari volgend jaar uit zendt. Om te vieren dat Servaes 75 jaar is en daarvan stond ze zestig jaar op de planken. Verschillende artiesten geven voor het tv-programma een ge heel eigen draai aan de liedjes waar Mary beroemd mee werd. Wilma Driessen valt af voor het predikaat 'kroonprinses'. Tot twee keer toe stoppen de came ra's omdat de zangeres de tekst kwijt is van haar versie van "s Nachts op de donkere boule vard'. „Wilma, wees niet be droefd dat het fout ging", troost Mary als een ware koningin- moeder. „Dan kunnen de men sen eens horen hoe moeilijk het Nederlandse lied is." Maria del Lourdes, de be roemdste zangeres van Zuid- Amerika, valt de eer te beurt het lied te zingen waar Servaes zo ongeveer onsterfelijk mee is ge worden: 'Mexico'. Uiteraard in het Spaans. Servaes mimiekt de Nederlandse woorden mee. Om commentaar gevraagd door presentatrice Angela Groothuij- zen blijkt de 'koningin' niet on der de indruk. „Ja, ze doet het goed. Ik hou het zelf wat langer aan. Maar voor haar is dat moeilijk natuurlijk". Plotseling valt een stilte in de hal waar de pers de opname mag 'bij' wonen via televisies. Voor één keer is het niet erg om geweerd te worden van daar waar de actie is. In de Burger zaal is het met al die scherpe tv- lampen bloedheet. Eén blik in het broeinest is voldoende om de stilte te verklaren: de Zange res huilt. Een make-up kwast er over en Servaes is er weer helemaal klaar om een videoverklaring van Jeroen Krabbé aan te horen in de tussenstukjes 'bekende en onbekende fans'. „Als u liefde nodig heeft, troost, dan heb ik Inbrekers nemen bronzen beeld mee Ieiden Uit een bedrijf aan de Schipholweg is afgelopen nacht lênbronzen beeld gestolen. Het weegt tien kilo en stelt een Ïiquar voor. Ook in vijf andere bedrijven aan de Schipholweg is ïgebroken. Drie ondernemingen zijn in hetzelfde perceel ge- estigd. De inbrekers namen geld, computerapparatuur en an- ere gebruiksartikelen mee. kerk doelwit inbrekers [eiden Een onbekend geldbedrag is tussen zondag en dinsdag testolen uit de Antoniuskerk aan de Boshuizerlaan in Leiden. De ïbrekers hebben een ruit van de kerk vernield om binnen te ko ten. Gebruikmakend van kerkkaarsen hebben ze diverse ruim en doorzocht. )ieven brengen Hitlergroet eiden Beveiligingsbeambten betrapten gistermiddag twee jnannen die met een valse sleutel vitrinekasten probeerden te penen in een winkel aan de Haarlemmerstraat. Toen de politie [rriveerde, brachten de mannen - die onder invloed van alcohol 'erkeerden - de hitlergroet. Bovendien verzetten ze zich hevig legen hun arrestatie. Later verklaarden de mannen - 24 en 25 bar oud - geen vaste woon- of verblijfplaats te hebben. Misverstand door telefoongesprek piDENDoor een misverstand heeft de Leidse politie gister- jvond bijna ingebroken in een woning in de Pelmolen. De poli- Se was gealarmeerd door een man die 's avonds had gebeld met jen vrouwelijke kennis die in de Pelmolen woont. Plotseling loorde hij vreemde geluiden en werd de verbinding verbroken. f)ngerust belde hij de politie. Die nam een kijkje, maar aanbel- m had geen resultaat. Juist toen een agent via het bovenraam laar binnen wilde klimmen, kwam de bewoonster thuis. Er was liets aan de hand, maar omdat de telefoonverbinding slecht was jeweest, had zij het gesprek beëindigd. Dat had de ander kenne- jk niet goed begrepen. Wethouder Laurier, die de zieke burgemeester Goekoop verving, feliciteert de Zangeres zonder Naam met haar biografie. één raad. Zet een plaat op van de Zangeres zonder Naam. Dat helpt tegen eenzaamheid." De 'keizerin van het levenslied' zoals Krabbé haar betitelt, heeft nauwelijks tijd de woorden tot haar door te laten dringen want Groothuizen heeft inmiddels 'Anita' ingezet. Weer vloeien de tranen als de Zangeres dit zelfgeschreven lied mee-playbackt over de Ameri kaanse die een kruistocht tegen homoseksuelen wilde beginnen. Ze duikt in de rozen. Groothui zen troost, zoent en seconden lang is Mary te zien met natte ogen en een rode vlek bij haar mond. De presentatrice schiet te hulp en veegt liefdevol de lip stick weg. Servaes frummelt aan haar zakdoekje. Weer hebben camera's geregistreerd dat ze snel een traantje plengt terwijl de 'koningin' in haar autobio grafie juist zo fel het beeld van 'huilebalk' probeert te bestrij den. Dat boek kreeg ze eerder die avond aangeboden van Gerard Joling in al even bloedhete kof fiekamer naast de raadzaal. De koningin heeft dan net haar kroontje rechtgezet na de om helzing door burgemeester Bec kers van haar woonplaats Stramproy. Hij roemt 'het ex portartikel' van zijn gemeente vooral om haar moed om op te komen voor haar mening. „Dat is een nog grotere verdienste dan je zangtalent." Zijn Leidse collega Goekoop moet het laten afweten. Hij is die middag geopereerd. Loco burgemeester Jan Laurier leest uit zijn naam een brief voor aan 'lieve Mary'. „Leiden is wel eens een stad genoemd van vorsten en vorstinnen omdat ze hier studeerden. Maar met jou Mary als vorstin is dat pas compleet." Joling gaat over tot de officiële presentatie. De Zangeres en hij hebben veel overeenkomsten. Onder meer dat ze beiden 'eerst door de stront moesten rollen voordat ze kaviaar konden eten'. Joling excuseert zich voor die 'Een gezellig 3 oktober-feestje met een bizarre ontknoping den haag/leiden paul de vlieger Welke partij was de agressor in de vechtpartij op 3 oktober vo rig jaar in café De Spons aan de Korte Mare? De vier vrouwen die aangifte deden, of de 38-ja- rige Amsterdammer tegen wie de aangifte was gericht? Politie rechter G. Haverkate, die de hoofdstedeling gisteren tegen over zich in het verdachten bankje had zitten, kwam er niet helemaal uit. Hij hield het er daarom maar op dat het gezeg de 'waar er twee kijven, hebben qr twee schuld' ook in dit geval opgeld deed. Haverkate veroordeelde de Amsterdammer tot drie weken voorwaardelijk en een boete van duizend gulden. Daarmee bleef de rechter ver onder de eis van officier van justitie M. Knoester. Zij achtte het wel, zoals dat heet, 'wettig en over tuigend bewezen' dat de man zich schuldig had gemaakt aan grove mishandeling van de vier vrouwen en eiste een maand wWiib straf en vergoeding van alle ma teriële schade. „Een gezellig avondje stappen met een bizarre ontknoping", zo omschreef de Amsterdamse taxichauffeur gisteren de ge beurtenissen tijdens de viering van Leidens Ontzet, vorig jaar. „Toen het avondje uit erop zat, besloot ik mijn vrouw te bellen dat ze me kon komen ophalen. In afwachting van haar komst, was ik even op het overdekte terras van De Spons gaan zitten en in slaap gevallen. Ik werd wakker doordat ik van mijn stoel werd gegooid en ik werd aangevallen door vier vrouwen. Ik heb me verweerd, waarbij wel wat klappen zijn gevallen, en me uit de voeten gemaakt toen er een man met een honkbal knuppel verscheen. Maar volgens de vrouwen was het heel anders gegaan. De Am sterdammer zou in de loop van de avond een van de vrouwen hebben gevraagd 'of zij soms ook een pot was' en die opmer king leidde later tot de knokpar- een sneer in de richting van de Amsterdammer maakte, zou deze haar hebben aangevallen waarbij schoppen en vuistsla gen werden uitgedeeld. En ook met vriendinnen die te hulp schoten, had de man volgens de cafébezoeksters korte metten gemaakt. Dat het er heet aan toegegaan was, die 3e oktober 1993, werd bij de zitting van gisteren in elk geval onomstreden duidelijk. Er was veel bloed gevloeid uit ka pot geslagen neuzen en lippen, er was stevig tegen ledematen getrapt en een van de meisjes was zelfs enige tijd buiten wes ten geweest. Een ander slacht offer was door de klap een tand kwijtgeraakt terwijl zij boven dien voor altijd met een enigszins scheve neus door het leven zal moeten. Voor officier van justitie Knoester was het wel duidelijk. „Deze meneer is erg agressief geweest en de verklaringen van de vier dames, die allemaal in grote lijnen overeenstemmen, keersdrempels aanbrengen om de nachtelijke dollemansritten tegen te gaan. Verder staat er verbeterde straatverlichting op het programma. De politiesur- veillance in de wijk is opge voerd. Aan de voetgangersbrug over de Oude Vest. nabij de La kenhal, zal niet veel veranderen. De bewoners hebben het idee dat zonder deze brug minder overlast bezorgende passanten in hun wijk komen. Kuijt: „We pleiten er ook niet voor om die brug te verwijderen. We maken er zelf ook maar wat graag ge bruik van." Hij zegt niet terug te verlan gen 'naar die goeie ouwe tijd'. „Er mag hier ook niet z'n sfeer ontstaan dat iedere onbekende die de wijk in komt bij voorbaat verdacht is. Maar de kans dat je auto ongehavend de nacht door komt, mag best wat groter zijn." Kuijt zegt 'niet optimistisch' te zijn over de toekomst. „Ge zien de ontwikkelingen in de maatschappij verwacht ik dat het alleen maar erger wordt. Maar een brandbrief schrijven, moet je niet nalaten. Het is het enige dat je kunt doen." Vervolg van voorpagina Andere openbare scholen sluiten zich mogelijk aan bij het experiment met de verlengde schooldag dat nu op de Viersprong wordt gehouden. Probleem is wel het geld. Met de verlengde schooldag is zo'n 50.000 gulden ge moeid. Het meeste geld gaat op aan materiaal en aan personeelskosten. leiden wim koevoet D. van Wielink, bestuurlijk me dewerkervan onderwijswethou der H. Koek (PvdA), kan niet ga randeren dat er ook na de aan staande bezuinigingsdiscussie voldoende geld is om het pro ject voort te zetten en uit te breiden. „Niet uit te sluiten is dat er ouderbijdragen worden gevraagd." De school blijft verantwoorde lijk voor de speciale lessen. „Als kinderen na een taekwondoles elkaar in de klas te lijf gaan zou dat een reden kunnen zijn om het aanbod te veranderen. Ik verwacht dit overigens niet. Ik was zelf ook geen fan van vecht sporten maar dat was voordat ik wist dat in de vechtsportcultuur normen- en waardepatronen van cruciaal belang zijn", zegt Van Wielink. De lesgroepen zijn zo hetero geen mogelijk samengesteld. Dat wil zeggen dat in één les- groep alle leeftijden en huidskleuren zijn vertegen woordigd. Wel zijn er plannen om voor sport en techniek apar te groepen voor jongens en meisjes samen te stellen. In onderwijskringen worden de speciale lessen van de Vier sprong 'magneetactiviteiten' genoemd. Met dergelijke activi teiten hopen de gemeente en de schoolteams de scholen aan trekkelijker te maken, ook voor ouders die hun blanke kinderen eigenlijk liever niet op een school doen waar ook veel al lochtone kinderen zitten, of vice versa. Ook de bijzondere scholen in Leiden-Noord hebben initiatie ven ontwikkeld om de achter standen van de kinderen uit de wijk tegen te gaan. Op de bij zondere scholen zitten minder -allochtone kinderen en is het probleem dan ook niet zo groot. De besturen van de bijzondere scholen hebben dan ook voor minder ingrijpende en klein schaliger projecten gekozen: de leerkrachten krijgen cursussen in onderricht aan kinderen met achterstanden en de OLiders van kinderen die op het punt staan naar de basisschool te gaan worden met elkaar en de school van hun keuze in contact ge- In. u ht FOTO HIELCO KUIPERS woorden bij de andere gasten: Dries Roelvink, de Boltini's, Mil- ly Scott, Ronnie Tober, Penney de Jager, Hans en Vanessa Breukink, Gert, Hermien en hun twee dochters, Jomanda en nog een heleboel mensen waarvan het gezicht vaag bekend voor komt maar onduidelijk is waar van. Wel duidelijk wordt dat ac né-putten geen belemmering hoeven te zijn om door te drin gen tot de televisie. Terwijl Servaes de camera mensen en fotografen konink lijk afhandelt, verdringen de sterren uit de Nederlandse showbizz om in de picture te komen. Meneer Dröge is er im mers ook. vocaat van de Amsterdammer had de duidelijkheid echter niet kunnen ontdekken. Hij bepleit te vrijspraak omdat de aanlei ding tot de vechtpartij volstrekt onduidelijk bleef en zijn cliënt zou hebben gehandeld uit noodweer. Rechter Haverkate ging met zijn vonnis precies tussen de vi sies van de aanklager en de ad vocaat in zitten. Voor agressie tegen twee van de vier dames vonniste hij vrijspraak omdat niet bewezen kon worden dat de Amsterdammer hen had ge slagen. Bij de andere twee stond dat volgens Haverkate wel vast. Dat de man uit noodweer had gehandeld, wilde de rechter nog wel geloven. „Maar u hebt in dat geval wel buiten proporties gehandeld. U had ook weg kun nen lopen in plaats van zoveel geweld te gebruiken." Omdat de vier dames in de visie van Haverkate mede schuldig waren aan de vecht partij, wees hij de eis tot scha devergoeding en betaling van jmtimlüsiasMkêibÊL wim koevoet Onderwijswethouder H. Koek (PvdA) mag zich niet neerleggen bij het bestaan van zwarte en witte scholen in noordelijk Leiden. Dat kreeg zij gisteravond in de raadscommissie, die zich over de onderwijsbegroting voor 1995 boog, te horen van vooral CDA en tjroen Links. Eerder hadden schooldirecties blijk gegeven van hun teleurstelling over de opstelling van Koek in deze kwestie. Volgens Koek komt veel van de onvrede voort uit communica tiestoornissen en verkeerde interpretaties. Koek zei vorige week in de gemeenteraad dat wat haar betreft het bestrijden van zwarte en witte scholen geen doel op zich meer is. Voorop staat de kwaliteit van het onderwijs en zo gere deneerd kan een zwarte school of een witte school een goede school zijn. Gisteravond zei Koek dat dit alles niet betekent dat het be staan van een zwarte en een witte school in één wijk haar verder worst zal zijn. Wel heeft ze haar buik vol van 'rigoureuze maatre gelen', zoals in Gouda. In die gemeente is bepaald dat van de kinderen op een basisschool hooguit 20 procent van allochtone afkomst mag zijn. Dat plan, waarvoor wethouder W. Hommels, een partijgenoot van Koek, de verantwoordelijkheid draagt, leidt ertoe dat allochtone kinderen met bussen over grote afstanden worden vervoerd van huis naar school en weer terug. Zulke bus sen wil Koek niet in Leiden laten rijden. PvdA-raadslid H. el Houari, die de benadering van Koek ver dedigde, zei dat aan de Goudse plannen grote nadelen kleven. Onderzoek zou hebben aangetoond dat de allochtone kinderen op een school ver van huis nauwelijks vriendjes maken. Bovon- dien rijzen de kosten de pan uit. Koek had in haar vorige periode als onderwijswethouder ook een rigoureuze oplossing voor Leidse zwarte en witte scholen bedacht, het Leidse Ei. Dat voorzag in onderricht in de Neder landse taal aan allochtone kinderen in de voorschoolse periode. Nadien zouden donkere kinderen hun blanke schoolgenoten veel gemakkelijker kunnen bijbenen en was er geen reden meer om naar een school te gaan waar de meerderheid dezelfde af komst heeft. De Turkse gemeenschap in Leiden wil echter niets weten van de oprichting van een aparte school. Turkse ouders zien niet in hoe je aparte scholen voor 'zwart en wit' kunt be strijden als je er zelf een opricht. Koek bestreed de suggestie die door sommige raadsleden werd gedaan dat er na het mislukken van het Leidse Ei niets meer is gebeurd. De scholen in Leiddn-Noord hebben inmiddels verschillende maatregelen getroffen om de aantrekkelijkheid te vergroten. De openbare basisschool De Viersprong springt eruit met haar 'verlengde schooldag'. Verder wordt met Turkse zelforganisaties overlegd over cur sussen voor ouders over het Nederlandse onderwijssysteem. Ook zou in Leiden, net als in Den Haag, het fenomeen 'school- contactpersonen' zijn intrede kunnen doen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13