'Ze zijn hier nog niet van me af' Delissen heeft weinig krediet Sport Maase pakt vierde plaats in crosskampioenschap 'Straf voor Gorter is buiten proportie^ Geen Katwijk - Sparta DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 chef willem spierdijk, 071-356464, plv.-chef rob onderwater, 071 Het is een dorpje van niks, Appiano Gentile. Gelegen tussen Milaan en Como. Een paar landweggetjes, wat huizen, winkeltjes en een café waarin wat bejaar den lopen te mopperen op de pensioenplannen van president Berlusconi. Een dorpje dus zoals er in Italië dertien van in een dozijn gaan. Het zou een niets zeggend bestaan leiden, ware het niet dat een van de grootste voetbalclubs ter wereld er zijn trainings complex heeft staan. Inter- nazionale Milan, de club van Sandro Mazzola, Gia- cinto Facchetti en Mario Corso. En sinds anderhalf jaar ook van Wim Jonk en Dennis Bergkamp. Nuchte- re Hollanders die zich staande proberen te hou den in een chaotische - want Italiaanse - omge ving. Twee aanvallend in gestelde spelers bij een ploeg die krampachtig bin nen korte tijd probeert af te rekenen met het catenae - cio-imago. Twee goede spelers bij de verkeerde club, op het verkeerde mo ment. Als twee violisten in een hardrock-band. De mist waarin Appiano Gen tile deze maandagochtend gehuld is, lijkt symbolisch te zijn voor de carrières van Dennis Bergkamp en Wim Jonk bij Inter: uit zichtloos. appiano gentile edwin struis gpd-verslaggever Het is de dag na de derby. De spelers van Inter laten zich ver zorgen of lopen wat te lanter fanten in het prachtige trai ningscomplex. Blauw-zwarte tinten beheersen het interieur. In het tapijt zit het logo van de Dennis Bergkamp, violist in de rockband van Inter Milaan ih club verweven. Aan de bar hangt Ruben Sosa de getapte jongen uit door zichzelf (om elf uur in de ochtend) op een bier tje te trakteren. Tot groot ver maak van de Italiaanse journa listen. Do-re-mi-fa-sol, alweer een blaadje vol. Zo gaat dat in Italië. De sportkranten die da gelijks verschijnen moeten ge vuld worden. Ten koste van al les. Op Dennis Bergkamp hebben de inktkoelies het niet zo begre pen. De Nederlander houdt dan ook de kaken al twee maanden stijf op elkaar waar het gaat om contacten met journalisten van - in zijn ogen - twijfelachtig allooi. De twee BBC-verslagge- vers die zonder interview-aan vraag de gok hebben genomen, staat hij wel te woord. „Ik heb in het begin wat aanvaringen gehad. Sommige dingen zijn zo maar opgeschreven zonder dat ik het gezegd heb. Daardoor zijn er wrijvingen ontstaan. Ik lig er verder niet wakker van. Ik ben hierom te voetballen." Over voetballen gesproken. Je laatste optreden dateert alweer van drie weken geleden. Hoe staat het met je liesblessure? Bergkamp: „Het gaat wat be ter, maar het gaat mij nog steeds niet snel genoeg. Het duurt nu al een tijdje. De laatste week zit er wel vooruitgang in. De pijn zit 'm in de aanhechting op het bot. Het is hardnekkig." Even over Oranje. Er zijn ge ruchten dat Advocaat Oranje gaat verlaten. Bergkamp: „Ik heb het ook gehoord. Ik zou het jammer vinden. We zijn een bepaalde weg ingeslagen, en dan is het zonde dat dat weer onderbro ken wordt. Advocaat zoekt waarschijnlijk een nieuwe uit daging. Als trainer wil je heel Dennis Bergkamp zegt dat hij het nog steeds heeft. graag een ploeg hebben die je Bergkamp: „Absoluut niet. Ik dagelijks kan begeleiden. Niet weet niet eens wie de kandida- een keer per maand." ten zijn." Nog voorkeur voor een opvol- Er wordt veel over je gezegd en ger? geschreven. Clubs als Bayern archieffoto Miinchen, Manchester United en Arsenal zouden in jou geïnte resseerd zijn. Is die interesse con creet? Bergkamp: „Dat zal best. Er zullen heus wel clubs informe ren bij Inter. Maar ik ben hele maal niet van plan om weg te gaan. Ik blijf gewoon hier. Ik heb het hier naar m'n zin." Je hebt niet de indruk dat ze van je af willen? Bergkamp: „Nee, want dat zouden ze dan wel tegen mij vertellen, denk ik. Tenminste, dat lijkt me wel zo eerlijk. Ik merk het ook van geen kant." Ervaring Je bent hier anderhalf jaar gele den binnengekomen. Hoe kijk je nu terug op die eerste anderhalf jaar? Op de helft van je contract. Bergkamp: „Het is een gigan tische ervaring. Van een sport die je bedrijft in Nederland, naar de dagtaak die het hier is. Toch probeer ik nog steeds een goede scheiding aan te brengen tussen privé en werk. Dat heb ik altijd gedaan." Dat word je in Italië niet door iedereen in dank afgenomen. Bergkamp: „Nee, ze zeggen wel eens dat je 24 uur per dag met je sport bezig moet zijn. Dat is dan de druk die sommige mensen op je schouders willen leggen. En die ook hopen dat je eraan bezwijkt. Ik ben nuchter genoeg om steeds weer te zien dat het maar gewoon voetbal blijft." Had je van tevoren voor jezelf een voorstelling gemaakt van de chaotische taferelen die je hier zou kunnen verwachten? Bergkamp: „Je hoorde het van degenen die al in Italië" zaten. Maar ik wil hier gewoon voet ballen. Ik wil slagen in de sterk ste competitie van Europa. Dat is mijn uitdaging, mijn drijfveer ook. Dat gevoel is zo sterk, dat de negatieve kanten gewoon wegvallen. Dit is echt waar je als kind van heb gedroomd. Maar Inter eindigde vorig sei zoen wel op een beschamende dertiende plaats. Met het win nen van de UEFA Cup als een soort pleister op de wonde. En dit seizoen loopt het ook nog niet echt goed. Bergkamp: „Toch was het winnen van de UEFA Cup een fantastische ervaring. Toen Ajax 'm won stond heel Holland op z'n kop, hier wordt er heel mak kelijk over gedaan. Wat dit sei zoen betreft vind ik dat het be ter loopt dan vorig jaar. We vol gen nu een bepaalde lijn. We zijn vooruit gegaan. Je ziet het nog niet aan de stand, maar dat zal hopelijk nog komen. Het wordt ook wat aanvallender. We proberen meer te pressen, voor uit te denken. Dat is al heel wat. Er zit wat meer voetbal in. Als je dat vasthoudt kun je wat berei ken, denk ik. Bereiken in de zin van bij de eerste vier, vijf eindi gen. Na vorig seizoen, hoeven we niet over een kampioen schap te praten." Die beloftes die jou zijn ge daan bij binnenkomst, het spe len van een aanvallender con cept, worden nu een beetje inge lost? Bergkamp: „Vorig jaar pro beerden we dat al. Maar toen sloop op het laatst toch weer de gedachte binnen van: we mo gen niet verliezen. Als je moet vechten voor de punten komt het Italiaanse karakter weer naar boven." Je zegt niet van: ik heb er spijt van, ik heb de verkeerde club ge kozen? Bergkamp: „Nee". Maar het is niet zo g zoals je het had uitgestippe Bergkamp: „Je kiest ee paalde club omdat die goed draait en omdat je f dat je met onze bepaalde stijl wat extra's kan toev >en aan het team. Maar ik ka van een italiaanse club dat ze met twee buitensj gaan spelen, met een spits en ik daar vlak achter Nee, maar je had de onlec keling naar een wat meer *ot sieve speelstijl wel kunneti sturen. I, Bergkamp: „Dat kanpft steeds, denk ik. Dat moekte gaan gebeuren. Om bepjza redenen is dat niet gelukt. |e geen lijn in, we boektenhd resultaten, er waren trainei-oi seis, we hebben van allei. meegemaakt." Le In een analyse in VI wtfflfo' assistent van Johan Cruijfh p{ nie Bruins Slot, jullie /«L, grond gelijk. Ze hebben geL^ ze hebben geen mentaliteit^ zijn geen genadeloze projt soort teksten. Bergkamp: „Tja, ik vin altijd jammer dat mense de situatie niet kennen, oordelen over anderen, zeggen dat je gefaald heb wijl je pas op de helft va contract zit. Maar miss heeft meneer Derksen (adj hoofdredacteur van Voetb ternational) het voor hem schreven. Die zou graag dat we hier falen." Iri Ik heb hier een adver^ van Reebok met jouw bee erop uit het begin van het ^al Daar staat op Some have me don 't.Heb je 't nog? p« Bergkamp: „Ik heb heti steeds." W Maar het is er in MilaaP\ n iet uitgekomen. Bergkamp: „Nee, maar i^ hier ook nog niet klaar, nog niet van me af. Wan1 scheiden of niet, ik wil me waarmaken. Ik wil het itV wedstrijd weer laat zien. If de uitdaging. En die ga ik af^ Sparta sluit Kasteel op termijn Rotterdam Sparta heeft de langste tijd op het aloude Kasteel in Spangen gehad. De Rotterdamse eredivisieclub gaat een verhui zing voorbereiden naar Capelle aan den IJssel. Het bestuur kreeg gisteren tijdens de jaarvergadering toestemming van de leden om met de besprekingen te beginnen. Nederlaag voor McDonald's leiden De zaalvoetballers van McDonalds hebben gisteravond met 8-5 verloren bij De Rozet in Rozenburg. Bij de doelwisseling was de stand nog 4-1Herman van Marwijk (2), Hans van Mar wijk, Gijs Diemei en Hans van Benten scoorden. Dieven halen huis Gascoigne leeg rome» Paul Gascoigne blijft niets bespaard. De excentrieke mid denvelder van Lazio Roma heeft sinds april wegens een been breuk geen wedstrijd meer voor zijn club gespeeld en tot over maat van ramp roofden dieven in het weekeinde zijn huis in Ita lië leeg. De schade wordt geraamd op ruim 50.000 gulden. Gascoigne, die sinds zijn wissel in 1992 van Tottenham naar La zio aanhoudend door blessures wordt geplaagd, was voor zijn revalidatie even naar Engeland gereisd. Dieven zagen direct hun kans schoon en haalden een televisie, een videorecorder, een cd-speler en kleding uit zijn huis.-Het was al de tweede inbraak in de kapitale villa van Gascoigne buiten Rome. Leeuwangh debuteert in wereldbeker den haag Jakko-Jan Leeuwangh schaatst op 10 december zijn eerste wereldbekerwedstrijd. Hij werd gisteren toegevoegd aan de sprintploeg die in het Japanse Obihiro tweemaal 500 en twee maal 1000 meter rijdt. De overige Nederlandse deelnemers zijn Gerard van Velde, Andries Kramer en Christine Aaftink. Floor van Leeuwen fungeert als interim-coach. Matthaus moet zich verantwoorden münchen De tuchtcommissie van de Duitse voetbalbond stelt een onderzoek in naar de uitlatingen van Lothar Matthaus, za terdagavond na Karlsruhe - Bayern München. De libero beticht te na afloop van het duel (2-2), waarin twee Bayern-spelers van het veld werden gestuurd, vice-voorzitter Heynig van de thuis club van omkoping. Matthaus krijgt tot donderdag de tijd een verweerschrift in te dienen. Vrijdag volgt de beslissing of daad werkelijk tot vervolging wordt overgegaan. leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Bataven-atleet Kamiel Maase heeft gisteren in de staat Ar kansas zeer goed lopend de vierde plaats voor zich opgeëist in de sterk bezette Amerikaanse studentenkampioenschappen cross. De Leidse chemie-stu- dent die uitkomt voor de Uni versity of Texas voltooide de tien kilometer in een tijd van 30.28,0, waarmee hij minder dan twintig tellen achterbleef bij de sterke Keniaan Martin Keino die cte overwinning pakte. Maase kwam in' de plaats I.afayetteville de eerste kilome ter alleen op kop. Op het zware en heuvelachtige parcours, dat extra moeilijk uitviel door de daags ervoor gevallen regen. kreeg hij echter last van lichte spierproblemen. Achteraf weet de 23-jarige pupil van Bram Wassenaar dit aan het tempera tuurverschil tussen Arkansas en zijn thuisbasis Austin. Keino (University of Arizona) en twee Amerikanen uit Colorado en Michigan zagen hierdoor echter kans de Leidenaar voorbij te streven. De vierde plaats wist Maase echter wel vast te hou den, zodat hij zich net als vorig jaar op de outdoorbaan 'All American' mag noemen. Maase is de derde atleet ooit in de his torie van de University of Texas die deze mijlpaal bereikte. In ei gen land komt Maase dit jaar minimaal één keer aan de start. Op oudjaarsdag start hij hoogst waarschijnlijk in de Soester Syl- vestercross. SCOREBORD SYDNEY ANP Voor het oog is hij een hockeyer op zijn retour. Een vermoeide sjokker van bijna dertig. Licht kalend. Met het gedrongen fi guurvan Jerommeke. Zijn stick techniek verraadt zijn klasse. Voor Oranje is hij al tien jaar een vaste laacht en onmisbaar op het WK in Sydney. Marc De- lissen is aanvoerder sinds 1988 en de „mid-mid" van coach Oltmans. Verguisd in eigen land, be wierookt in het buitenland. „Ik wek in Nederland aversie op, word met grote regelmaat een klojo genoemd", beaamt hij. „Natuurlijk nooit recht in mijn gezicht, maar via-via. Een voor oordeel, achterbaks en ver schrikkelijk onterecht." Voor Delissen is het een raadsel. „Waarom ik verguisd word, weet ik niet. In het buitenland krijg ik wél waardering." Gelukkig niet alleen over de grenzen. Oltmans heeft zijn ver trouwen onvoorwaardelijk uit gesproken in de captain. „Mare is de mid-mid van mijn elftal. Discussie gesloten." De hetze van Ties Kruize dat Oranje met Delissen als centrale midden velder in Sydney nooit wereld kampioen kan worden, vindt hij schizofreen. „Die Kruize moet uit ervaring weten dat hij zo vlak voor het WK geen onrust moet kweken." Het nationale hockey is een klein wereldje met veel gevoeli ge tenen. „Hockey was 'hukkie', een kaksport", aldus Delissen. „Gelukkig wordt het weer hoc key, met topsport benadering." Zo rijdt hij voor 250 gulden per maand in een leasewagen van NOCNSF en ontvangt hij dit jaar 5200 gulden aan vergoedin gen. „Een hele verbetering, ik speelde vroeger voor vijftien gulden per dag en een paar dubbeltjes kilometervergoe ding." Ter discussie Krediet zal hij in het hockeywe- reldje nooit krijgen. „Ik moet el ke wedstrijd goed spelen, an ders word ik echt afgebrand." Toch heeft zijn plaats in Oranje, waarvoor hij inmiddels ruim 200 wedstrijden speelde, nooit ter discussie gestaan. Voor ve len omdat hij de mafiaboss in het hockey is, die min of meer bepaalt wie in Oranje speelt. „Ik ken die verhalen", grimlacht hij. „Koen Pijpers van HDM is een van de verspreiders. Hij heeft vuil in zijn ogen. Het is pure ja loezie, afgunst, rancune." Mare Delissen: „Ik moet elke wedstrijd goed spelen, anders word ik echt afgebrand." foto anp Marcus Johannes Elisabeth Leopold Delissen, bijnaam Del lis, leerde hockeyen bij HC Ge leen. Van zijn derde tot zijn achttiende woonde hij in Geul- Ie. Hij was een liefhebber van voetbal, had contacten met For- tuna Sittard maar kwam door kennissen van zijn ouders in aanraking met het hockey. „Een beetje uit de hand gelopen hob by", kijkt hij terug. Bij zijn over gang naar HGC in Den Haag in 1983 ruilde hij de zachte G in voor de hete aardappel. Een jaar later debuteerde hij in Oranje, op 21 oktober 1984 in het vierlandentoernooi in Lon den in de wedstrijd tegen Ier land, 1-0. Sinsdien is hij niet meer weggeweest. Coaches kwamen en gingen: Van Heu- men, Bellaart, Jorritsma, Spits, Bianchi en Oltmans. Voor Bian- chi was hij de gebeten hond. Hij was de leider van de 'bende van zeven', die na het EK in Parijs aan de basis stond van het ont slag van Bianchi. De oud-voetbalprof had wei nig op met Delissen, die hij graag vergeleek met Jan Jong bloed, de doelman van het Ne derlands voetbalelftal tijdens het WK van 1974. „Delissen is de Jongbloed van het hockey", liet Bianchi zich ooit ontvallen. „Jongbloed had na het WK van 1974 een terugval, Delissen na het WK van 1990 in Lahore." Sinds die affaire heeft Delissen het imago van onruststoker. „Ik ben een hartstikke aardige jongen", vindt hij zelf. „Een Limburger met Bourgondische inslag. Ik kom graag in Limburg. De mensen hebben er meer res pect voor elkaar. Ze zijn socia ler. Er wordt niet direct op de man gespeeld. In Limburg leef je op straat, je kunt overal te recht. In het westen moet je eerst afspraken maken. Je hebt er meer privacy maar je kunt er niet zoals in Limburg zomaar bij iedereen binnenlopen." In januari 1989 werd hij aan voerder van Oranje. Een gebo ren leider, een gangmaker is Delissen niet. Buiten het veld is hij rustig, zwijgzaam. „Ik ben meer een regelaar in het veld. Soms een soort verkeersagent die toeziet op de uitvoering van de vaste patronen. Buiten het veld neem ik zelden het voor touw. Ik ben een vraagbaak, maar mijn woord is geen wet." Lahore Zijn mooiste herinnering ligt in Lahore 1990. „In de finale van het WK tegen Pakistan zaten 70.000 krijsende Pakistani op de tribunes. In de laatste tien mi nuten werden die helemaal stil. We stonden met 3-1 voor en we zweefden over het veld. Echt waar, ik krijg er nog kippevel van." In Sydney wil Delissen de wereldtitel prolongeren. „We maken een beste kans. We heb ben de ideale mix van jong en oud, van creatieve en dienende spelers." De voorbereiding verliep uit stekend. „Waanzinnig goed ei genlijk", vindt Delissen. „We zijn al 21 wedstrijden ongesla gen. Toch waren we niet in top vorm, vond ik. Het basisniveau lag hoger dan voorheen, in Syd ney moeten we naar de top vorm groeien." Het hockeyelftal wordt vaak vergeleken met Ajax. „We spelen one-touch-hockey zoals Ajax voetbalt, zijn positio neel soms kwetsbaar en spelen in zones zoals Ajax. Nieuw is de pressing naar voren. We kun nen met z'n allen op de bal ja gen. Dat is een sterk punt van dit elftal." Klein is hij, vierkant, met een slordig kapsel, de student rech ten die in maart 1995 in Leiden afstudeert en twijfelt of hij de advocatuur zal ingaan of het be drijfsleven. Hij wil nog wel naar het olympisch toernooi, van 1996 in Atlanta. Dat zou hij een machtig leuke afsluiting vinden van zijn carrière. Maar eerst wil hij in Sydney de wereldtitel pro longeren. DAMMEN Den Haag. WK, veertiende ronde: Galasjov (Rus) - Baliakin (WRu) 1-1, Wiersma (Ned) - Valneris (Let) 1-1, Jansen (Ned) - Merms (Dui) 1-1, Burleson (Sur) - Milsjin (Oek) 0- 2, Clerc (Ned) - GantwargMWRu) 1-1Wes- selink (Ned) - Ba (Sen) 1-1, Schwarzman (Rus) - Alias (NAn) 2-0, Tsjizjov (Rus) - Cissé (Fra) 2-0, Durdyev (Toe) - N'Diaye (Sen) 0-2, Koeperman (VSt) - Aman (Ivo) 2-0. Stand: 1. Valneris 22, 2. Baljakin 19, 3, Wiersma 18, 4 Ba, Gantwarg en Schwarzman 17, 11. Clerc, Jansen en Wesselink 14. SPORTPRIJSVf Lucky 10 van maandag 21 novem|VC 10-17-18-20-21-24-28 33-35-394.fi 49-51-61-64-66-74-75-80 (onderfcu houd). jgj Lotto 46: Eerste prijs: 2 winnaars, a to 1.444.439,20: tweede prijs: i O naars, elk bruto 40.426,40; derde 238 winnaars, elk 878,80, vierde 5.478 winnaars, elk 22,10; vijfd^,. 70.129 winnaars, elk 5,00 Cijferspel 46: Zes cijfers goed: 3 w vijf cijfers goed: 1 winnaar; vie goed: 26 winnaars, drie cijfers goef' twee cijfers goed: 2.53f GEWICHTHEFFEN Istanbul. WK gewichtheffen. Mannen, tot 70 kg, tweekamp: 1. Güler (Tur) 350 kg- /wereldrecord (trekken 160/wr, stoten 190). Engeland. Everton-Liverpool 2-0.1 aan kop: 1. Man United 15-34, 2.1 burn 15-33, 3. Newcastle 15-33, 4|t pool 15-29. SPORT OP TV DINSDAG 14.00-16.00 EURO: Gewichtheffen. WK vanuit Istanbul, finale dames tot 64kg. 15.15-16.50 BBC 1. Snooker-, Engelse kam pioenschappen 16.00-17.30 EURO: Eurogoals; Overzicht Eu ropese voetbalcompetities. 17.00-17.15 Did 2: Sport Heute. 17.30-18.30 BBC 2: Snooker: Engelse kam pioenschappen. 17.30-19 30 EURO: Gewichtheffen WK vanuit Istanbul: Finale heren tot 76kg. 18.39-18 47 Ned 2. Sportjournaal 18.45-19 10 RTLSport 19.30-20 00 BRT 1 Sport. 19.30-20.00 EURO. Eurosportniei 21.00-21.30 EURO: Truckracing: EuropaCup vanuit Jarama (Spanje). 21 30-22.00 EURO: Rally: RAC-Rally vanuit Groot-Brittannië. 23.00-01.00 EURO: Voetbal: UEFA-Cui, 23.30-00.00RTL 4: Sport. 00 25-00.30 RTL Champions LeaguÉ 01.00-01.30 EURO: Eurosportnieuws I 02.00-02.50 BBC 2: Snooker sami van de Engelse kampioenschappen. WOENSDAG El 05 45-06.00 Did 1: Morgenmagazin Spi. 08 30-09.00 EURO: Step aerobics. 10.00-11.00 EURO: Eurotennis ATP-rfl 11.00-11.30 EURO: Autosport: truckral EC in Spanje ff 11.30-12 00 EURO: Autosport: Britse f( Rally. |r 12.00-14.00 EURO. Voetbal: UEFA-Cur hoogtepunten van de eertse duels in deP- „Edwin Gorter gegrijpt dat hij niet onbestraft kan blijven. Maar de strafmaat is buiten proporties en niet evenredig met andere strafzaken. Dit botst met zijn rechtsgevoel", aldus betoogde Keje Molenaar raads man van Gorter gisteren voor de KNVB-commissie van be roep. Molenaar verlangde gister avond vernietiging van de uit spraak van de tuchtcommissie, die hem voor zijn prikkende vinger in het gelaat van PSV'er Björn van der Doelen zeven wedstrijden schorsing oplf10 Twee daarvan heeft de Utr(8 se middenvelder inmiddel^ gezeten. Molenaar verzocht bij dij paling van een nieuwe maat een deels voorwaardllDi straf op te leggen met desnl een proefperiode. „Om aJer tonen dat daadwerkelijk eejwa cident was." Bovendien isfpl ter bereid tot een boetedoi in natura: het verzorgen! trainingen voor jeugdelftallj de regio, tijdens welke hir zou moeten uitleggen wafos hij daar is. De oefenwedstrijd tussen Katwijk en Sparta 2, die voor vanajEl stond gepland, gaat niet door. Het veld op De Krom is te drassfen is afgekeurd. fer

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18