Personenvervoer' kiest voor HSL }TT minder overvallen Arbeidsbureaus werken door ondanks actie werknemers Duikboot te koop op veiling Randstad 'otterdam en Schiphol «aan samen de markt op uim 250 klachten over tigewenst reclamedrukwerk Oud wijkt voor nieuw in Den Haag Bellen uit vliegtuig via Leiden Oprichter discotheek It overleden SDAG 22 NOVEMBER 1994 CHEF GERT VISSER, 071 -356439,PLV.-CHEF PAUL VAN DER KOOIJ.071-3? Alleen ANWB en Rover willen flitsen over bestaand spoor f -jAAG.A laantal roofovervallen op postkantoren in de gse regio is in ruim een jaar tijd gehalveerd, fis het resultaat van een gezamenlijk project tie politie Haaglanden - waar ook Wassenaar e partner valt - en Postkantoren bv, dat in september van de grond kwam. Beide instanties zijn .30 positief' over de samenwerking. Me terkers van de postagentschappen zeggen zich li veiliger" te voelen. jegens het succes wil de politie vanaf begin Jook nauwer met winkels en horecagelegen- kl ten gaan samenwerken. Een en ander staat in asse[ota Verminderen Overval Criminaliteit. Mi st 21oer W. Sorgdrager (Justitie) nam het rapport (ren in ontvangst. te aanpak is een uitwerking van het landelijke^ 10-19 fyen criminaliteit in bedrijven te verminderen 1 samenwerking tussen overheid en bedrijfs- ti. Daartoe werd twee jaar geleden het Natio- Platform Criminaliteitsbeheersing opgericht, r. Klasjpiatform heeft in het Haagse project een on dersteunende rol vervuld. Voor de aanvang van de samenwerking steeg het aantal overvallen op postkantoren in de regio Haaglanden jaarlijks. Steeds meer medewerkers gingen met angst en beven naar hun werk, zo bleek uit onderzoek. De Haagse politie besloot alle postkantoren in de regio te 'adopteren' van Postkantoren bv (de maatschappij die in Nederland de agentschappen exploiteert). Ze zette de risico's op een rijtje, nam de meest noodzakelijke preventiemaatregelen en gaf medewerkers instructies over hoe te handelen bij onraad. Anderzijds zorgde zowel de politie als de werkgever ervoor dat slachtoffers betere bege leiding kregen bij het verwerken van de schrik. Volgens het rapport gaan de postkantoormede werkers nu met meer plezier naar hun werk om dat ze minder bang zijn. Slachtoffers van een overval zijn hun trauma's sneller te boven dan vroeger. En niet alleen is het aantal overvallen op postkantoren fors gedaald, ook het oplospercen tage is gestegen. Een jaar geleden was dat 25 30 procent, nu ligt het rond de 75 procent. Een compleet nieuwe Hoge Snelheids Lijn (HSL) voor het hele Nederlandse traject. Dat wil de meerderheid van het Overlegorgaan Personenvervoer (OPV). de belangrijkste bij het personenvervoer betrokken organisaties. Alleen de ANWB en de vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (ROVER) vinden dat de HSL op het traject Amsterdam- Rotterdam over bestaand spoor moet rijden. DEN HAAG/REGIO JAN KUYS Deze opvattingen zijn neerge legd in een rapport, dat de OPV heeft aangeboden aan minister Jorritsma van verkeer en water staat. Andere leden van het overlegorgaan zijn: NS, Vere nigd Streekvervoer Nederland, Openbaar Vervoer Nederland. Busvervoer Nederland, Taxiver voer Nederland, KLM, Centraal Bureau voor Rijn- en Binnen vaart, het Interprovinciaal Over leg, de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), ANWB, EN- FB, de Consumentenbond en enkele vakverenigingen. Het OPV heeft vooral de ver- voerskundige aspecten van de HSL onder de loep genomen en minder nadruk gelegd op de keuze van het te volgen tracé. Een aansluiting van Amster dam/Schiphol op het Europese HSL-net via een geheel nieuwe spoorlijn is voor het OPV het uitgangspunt. De exploitatie van een nieuwe lijn is door de kortere route en geringere reis tijd volgens het OPV gunstiger dan bij andere alternatieven. De nieuwe HSL zou tevens minder overheidsgeld kosten dan ande re varianten. Ten slotte, aldus het OPV, komt de HSL het best overeen met andere plannen voor snelle treinverbindingen tussen de economische en ste delijke centra in de Randstad en de stedelijke knooppunten daarbuiten. Voor een goede uitwerking vindt het OPV een samenhang met andere vervoerplannen in de Randstad noodzakelijk. Een bundeling zal ook de acceptatie van de HSL vergroten, zo ver wacht het overlegplatform. De club wijst verder op milieuvoor delen van de HSL als bijvoor beeld een alternatief voor het vliegverkeer. Tegelijkertijd vraagt het OPV garanties dat ie bezcj [ERDAM ANP leelkurif en luchthaven Schiphol en de 17.00 pn van Rotterdam gaan ge- ienlijk optreden bij het aan- ken van nieuwe ladingstro- n en bedrijfsvestigingen. Als [tp stap in deze strategie ben de beide 'mainports' I gezamenlijkwe vertegen- Irdiger in Japan aangesteld, por de samenwerking ho- iSchiphol en Rotterdam 'een ingapia^pgische meerwaarde te cre- n BrunoP ten opzichte van hun Eu- Monge pse concurrenten'. De com- 'déSverh#tie van Europa's meest uste Roiaanstaande zeehaven en ijeenkomst psoriasis-patiënten l haag/leiden Mensen met de huidaandoening psoriasis kun- ;te prö-jn zaterdag terecht op een informatiebijeenkomst in het zalen- sen,umïitrum van het Centraal Station in Den Haag. De Leidse spe- •rfiimmijist dr. B. Dijkmans van het Academisch Ziekenhuis Leiden iiiam S.7L) vertelt daar over de relatie tussen psoriasis en gewrichts- fmonShten. maaien, oriasis is een ongeneeslijke huidaandoening waarbij patiënten Smith 'it hebben van een overmatig schilferende huid en jeuk. In Ne en b'ezitVland lijden ongeveer 300.000 mensen aan deze niet-besmet- irziet£'i]ijke maar hinderlijke huidziekte. Meer informatie over de bij- 8 tikomsl: 070 - 3820202. Snoeien in regels voor bedrijven' *1 'de bezem halen' door het aantal regels inbedrijven in de grote steden moeten voldoen. Volgens hnstamm moeten gemeenten en rijk samen proberen iets aan .regeldichtheid" te doen. oor het openen van een midden- en kleinbedrijf heb je nu ge- >f ik tussen de 14 en 24 vergunningen nodig", zei hij gister- ddag in Amsterdam. De bewindsman wil ir^een aantal wijken grote steden proeven doen met minder regels. iologische aanpak chemisch afval mpen a/d ijssel De Milieudienst Rijnmond is gisteren gestart ;t de zuivering en afvoer van vervuild grondwater uit het 1K-terrein in Krimpen aan den Ijssel. De afgelopen dagen eft de dienst vier zware pompen op het terrein geplaatst, die t chemisch vervuilde water afvoeren naar een biologische zui- ringsinstallatie. Deze loost het uiteindelijk op het riool, zodat nog een keer wordt gezuiverd. :t EMK-terrein bevat een cocktail van benzeen, fenolen, to- n en olie-achtige produkten, die via het grondwater lang- am de Hollandse Ijssel instromen. Het chemisch afval sijpelt or de hoge druk door naden en langs bevestigingspunten van kers in de dam wanden. Tot nader order geldt een toegangs- rbod voor het terrein. BanTaagse gedragscode tegen racisme •4 haag Instellingen en dienstverleners in het Haagse stads- el Escamp trekken voortaan één lijn bij de aanpak van discri- inatie. Ze hebben daartoe de 'Code 1 Escamp' opgesteld, een lekje met richtlijnen over het tegengaan van discriminatie bin- m de eigen gelederen en bij cliënten. ?t werd gisteren gepresenteerd. Escamp is het eerste stadsdeel Nederland met zo n non-discriminatiecode. Aanleiding voor it initiatief is dat veel wijkbewoners op extreem-rechtse partij hebben gestemd. sp 1 terdam anp vereniging Milieudefensie ,ft gisteren meer dan 250 te- c nische klachten gekregen reclamedrukwerk dat on- 'enst in de bus valt. Volgens nilieugroepering klagen veel nsen erover dat bezorgers de ciale sticker tegen onge- ïst drukwerk negeren. Ook slechte verkrijgbaarheid van deurplakker blijkt een pro- •m te zijn. •e gisteren gestarte actie van i ieudefensie, die al jaren ïgt over ongewenst druk- stickers, is bedoeld om ge- "ens te verzamelen voor de lende evaluatie van de zoge en Code Verspreiding Onge- esseerd Reclamedrukwerk, e code ligt ten grondslag het plakkersysteem, dat be- 1993 werd ingevoerd. 1 na een dag actievoeren ft de milieuclub een lijstje wensen. Zo moet de sticker e toekomst ook te verkrijgen op onder meer postkanto en bij bibliotheken. Nu lig- één van de belangrijkste Eu ropese luchthavens in een straal van 50 kilometer zou een uniek gegeven zijn. De vertegenwoordiger van beide vervoersknooppunten moet in den vreemde 'trends, bedreigingen en kansen' signa leren, zodat Schiphol en Rotter dam daar op de beste wijze op in kunnen spelen. Nederland heeft overigens al een sterke po sitie bij het aantrekken van Ja panse bedrijven. Ongeveer 42 procent van de Japanse bedrij ven die zich in Europa vestigen, doen dat in Nederland. Wl «Mol den haag Nu staat oud nog naast nieuw aan de I- bouw, komen woningen en een hogeschool. andere railprojecten, zoals Rail 21 en Rail 21 Cargo, niet wor den vertraagd bij eventuele meerkosten in de aanleg van de HSL. De VNG, de grootste belan genorganisatie van gemeenten, laat zich niet nadrukkelijk uit over haar standpunt. Weliswaar is de vereniging lid van het OPV, maar aan de discussie over de 1ISL heeft de VNG niet deelge nomen. ,,Wij zijn met de HSL niet indringend bezig, omdat het een zaak is van nationaal belang. Wij mengen ons niet in de tracé-keuze", meldt een woordvoerder. Volgend jaar wordt het mogelijk om betrekkelijk geodkoop vanuit het vliegtuig te telefpne- ren. Boven Nederland gebeurt dat dan via een grondstation in Leiden. PTT Telecom verwacht binnenkort het contract te teke nen voor de bouw van dat grondstation. Bellen vanuit het vliegtuig is technisch nu al mogelijk via de satelliet, maar dat is verhou dingsgewijs duur. Daarom heb ben de luchtvaartmaatschappij en er tot dusver weinig belang stelling voor. Een systeem met grondstations is aanzienlijk goedkoper. PTT Telecom heeft met andere Europese telefoon maatschappijen een overeen komst gesloten die voorziet in een grondnetwerk volgens één standaard. De masten moeten op zo'n 350 kilometer afstand van elkaar komen om boven bijna alle Europese landen te kunnen bellen. PIT Telecom verwacht dat dit vanaf begin volgend jaar mogelijk zal zijn. Telefoneren naar een vliegtuig blijft vooralsnog onmogelijk. Volgens de woordvoerder van de PTT bevinden de voorberei dingen voor de bouw van het grondstation zich nog in een zeer pril stadium. Maar hij ver wacht niet dat de Leidse bevol king er veel van zal merken. ,,Er zal niet veel te zien zijn. Het gaat waarschijnlijk om een toe voeging aan een bestaande cen trale. Er komt een spriet bij." Extra werkgelegenheid zal het station ook niet opleveren, het gaat om een volledig geautoma tiseerde installatie. gen ze alleen op stadskantoren. Bovendien wil de vereniging een landelijke klachtenlijn. Vol gens een woordvoerster is het nu niet duidelijk waar mensen met klachten heen moeten. Milieudefensie stelt dat nu slechts 5 procent van alle brie venbussen is voorzien van een anti-reclamesticker. Uit onder zoeken zou zijn gebleken dat bijna 47 procent van alle huis houdens reclamedrukwerk kan missen als kiespijn. Een gemiddeld gezin krijgt per jaar 24 kilo reclamefolders en brochures in de bus. „Om de stad Amsterdam van reclame drukwerk te voorzien, zijn meer dan 100.000 bomen nodig. Dat is dus een produktiebos zo groot als het Nationale Park De Hoge Veluwe", meldt Milieude fensie. De groepering verspreid de ooit zelf stickers, maar stopte daarmee toen de regeling tot stand kwam. Als er nu niks ver betert, overweegt de organisatie opnieuw met een sticker te ko men. leiden/regio herman joustra Hoewel personeel van de ar beidsbureaus in Leiden, Katwijk en Alphen vandaag actie voerde in Rijswijk is de dienstverlening in de verschillende vestigingen gewoon doorgegaan. De roos ters werden dusdanig aangepast dat nauwelijks sprake was van enige vertraging. „Actie is leuk, maar dienstverlening is belang rijker", aldus een woordvoerder van het arbeidsbureau in Kat wijk. Delegaties van deze vestigin gen trokken naar het Gentraal Bestuur van de Arbeidsvoorzie ning, het bestuur van de ar beidsbureaus, in Rijswijk. Het personeel had enige tijd gele den met acties gedreigd als er naar hun mening geen goed on dernemingsplan zou komen. De werknemers willen dat de bezuinigingsplannen van mi nister A. Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) fatsoenlijk worden onderbouwd en geen gedwongen ontslagen tot gevolg hebben. De regering wil volgend jaar 100 miljoen gulden bezuinigen en vanaf 1996 nog eens 500 mil joen jaarlijks op de Arbeids voorziening. Het Centraal Be stuur van de Arbeidsvoorzie ning liet onlangs weten dat er geen ontslagen zouden vallen bij de ongeveer 8000 medewer kers van de arbeidsbureaus. De vakbonden vinden die toezeg ging niet voldoende en eisen een ondernemingsplan. amsterdam anp Een archieffoto van de onderzeëer die nu te koop is, de Hr Ms Zeehond. De foto is gemaakt toen de boot vier jaar geleden uit de vaart werd genomen. fotö anp rotterdam anp Wie er zijn hele leven al van heeft gedroomd een eigen on derzeeër te bezitten, krijgt op 8 december de kans van zijn le ven. Op die dag brengt het vei linghuis Troostwijk in het Za lencentrum 'Rustburcht' in Rot terdam de onderzeeboot Hr Ms Zeehond op een publieke ver koping aan de man. De veiling vindt plaats in op dracht van de huidige eigenaar, de Rotterdanmse Droogdok Maatschappij. Er is overigens geen sprake van het veilen van een geducht stuk wapentuig. De bewapening is van de boot ge haald en technisch is hij vol strekt verouderd. „Ik denk niet dat er nog iemand bang wordt van dit schip", zegt directiese cretaris F. Terlouw van RDM. Marinewoordvoerder Van Stra ten is nog stelliger: „Die boot kan helemaal niet meer varen". Terlouw denkt aan een moge lijk museale bestemming voor de Zeehond. De marine is niet geïnteresseerd, want het Mari nemuseum beschikt al over de Tonijn, een zusterschip van de Zeehond. Beide duikboten ma ken deel uit van de Dolfijnklas se. \^aartoe naast de Dolfijn als oudste schip en de twee eerder Wie de Zeehond aanschaft moet wel de ruimte hebben, want het schip is bijna 80 meter lang en 8 meter hoog. Er voeren ongeveer 70 bemanningsleden op. De kiel van de Zeehond werd op 30 december 1954 ge legd op de werf van RDM. Ruim vijf later werd het schip te water gelaten. In 1990 ging de Zeq- hond bij de Koninklijke Marine uit dienst. RDM nam de Zee hond over om deze te gebrui ken bij het testen van een nieuw soort dieselmotor voor onder zeeërs. Manfred Langer vrijdag in Amsterdam begraven It verwierf binnen de kortste keren tot ver over de grenzen faam als het meest extravagante dans paleis. Nederlandse en buitenlandse artiesten, zoals René Froger, Karei Appel, Nelly I rijda, Ge rard Joling, Grace Jones, Eddy Murphy en Boy George komen er vaak over de vloer. Met een aantal uitbundige feesten is dit jaar het eerste lus trum van It gevierd. Langer wordt vrijdag begraven op Zorgvlied in Amsterdam. Daar gaat eerst een groots festijn in Langer-stijl aan vooraf. De zangeres Grace Jones vliegt vrijdag voor de begrafenis over uit de Vere nigde Staten. Er komen bijeenkomsten op het Rembrandtplein - op een steenworp afstand van It - en bij het Homomonument naast de Wester- kerk. Bij het monument zingen Anneke Grönloh en Imca Marina enkele liederen. Daarna gaat het in optocht naar Zorgvlied, waar I-anger komt te liggen op een plek naast de Amstel. Zijn graf wordt opgesierd door een stand beeld dat Langer zelf voorstelt: sigaret in de ene hand, een glas in de andere, 's Avonds vindt er in It een herdenkingsbijeenkomst plaats voor geno digden. De Gay krant heeft een in een extra editie uitge geven over de man die volgens hoofdredacteur Krol „van Amsterdam een kleurrijke stad heeft gemaakt." De editie gaat in een oplage van rond de 50.000 exemplaren niet alleen naar abonnees, maar ook naar het horecacircuit. Manfred Langer, de grote man achter glitter-en- glamourdiscotheek It in Amsterdam, is gisteren op 42-jarige leeftijd overleden. Langer overleed aan een snel voortschrijdende keel- en botkanker die zijn artsen zes weken gele den ontdekten. Hij werd verpleegd in het Antonie van Leeuwenhoekziekenhuis. Vlak voor het week einde keerde hij terug naar zijn huis om te ster ven. In de hoofdstedelijke uitgaans- en homosce ne was hij een beroemdheid. Langer werd op 13 mei 1952 geboren in Wenen. Hij volgde daar een opleiding aan de hotelvak school. In het kielzog van een diplomaat met wie hij een relatie had, belandde hij jaren geleden in Amsterdam. Daar ging hij bij het Hilton hotel aan de slag als receptionist. Hij was een van de stu wende krachten achter de homo-bar Amstel Ta veerne en de Amstel Taveerne Club van de enkele jaren geleden overleden horeca-zakenman Ad van Besouw. Eind 1978 begon l-anger in de Halvemaansteeg zijn eerste eigen zaak: „Chez Manfred", een brui ne kroeg voor homo's en lesbiennes waar Neder landse artiesten geregeld spontaan naar de mi crofoon grepen. Chez Manfred werd gevolgd door het Wiener café, The Moonlight en The Traffic en vijf jaar geleden door de discotheek It aan de Am- stelstraat.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17