Ambtenaren vieren vrijspraak TE HUUR V.A.200M2 Politiek trapt op de rem CASTELLUM: Leiden Regio viarmoikgvi-ki Warmond neemt gevaarlijke kruisingen onder de loep 'JJU KANTOOR-UNITS IN MEESTERLIJKE ARCHITECTUUR NIEBOER GEMAKO 070 - 3 582 800 JONES LANG W00TT0N 070 - 3 461 000 Directie optimistisch over toekomst Rijnland Ziekenhuis JNSDAG 22 NOVEMBER 1994 Werk Kempenaerstraat •opgeschort voor feestdagen werkzaamheden aan riolering en wegdek zijn met ingang i deze week voor anderhalve maand opgeschort. Dat hadden gemeente en de winkeliers afgesproken. De ondernemers rilden tijdens de feestdagen en de daaraan voorafgaande, druk- 'ke koopavonden en -dagen geen opengebroken weg hebben waardoor het publiek minder goed de winkelstraat kon berei den. Bij de vorige grote opknapbeurt van het eerste gedeelte van de Kempenaerstraat, pakweg tien jaar geleden, schortte het juist an samenspraak tussen de middenstand en de gemeente. De werd toen tot twee keer toe opengebroken waardoor en- ele winkels onbereikbaar werden. Twee jaar geleden ontstond bij de gemeente het plan om het gedeelte tussen Terweeweg en Varmonderweg om te toveren in eenrichtingsverkeer en win- kelerf. Dat zagen de ondernemers, verenigd in winkeliersvereniging ktief, niet zitten. En tot hun grote opluchting kon voorzitter A. )pdam dit najaar aan zijn leden melden dat die opties van de iren. De 'beperkte' opknapbeurt werd nauwkeurig op de vensen van de winkeliers afgestemd. Aan een van die wensen is riu gehoor gegeven. Geen werkzaamheden rond Sinterklaas, iKerst en Oud en Nieuw. Pas in januari wordt doorgegaan met de berinrichting. 'De één wordt ontslagen, de ander krijgt geld mee De champagne knalde gisterochtend in de hal van het Paleis van Justitie in Den Haag. Een vriendin van een van de vier Leiderdorpse ambtenaren burgerzaken had een mini-fles meegenomen voor het geval politierechter Van der Heide hen zou vrijspreken. En dat gebeurde. Niks geen boete van vijfhonderd gulden, zoals officier van ju- sitie Van Ek had geëist. Een van de ambtenaren verklaar de achteraf vastberaden: „Al was ik veroordeeld tot een tientje boete, dan was ik nog in hoger beroep gegaan. Het gaat om het principe. Ik heb niks fouts gedaan." ij HAAG/LEIDERDORP JUDY N i de uitspraak waren slechts sprak. De politierechter temper- ee van de vier ambtenaren de de vreugde enigszins. ,,Dit nwezig. Ze vlogen elkaar hui- houdt niet per definitie in dat u in de ambtenarenzaak niets meer te vrezen heeft. De ge meente heeft een andere ver antwoordelijkheid en ander be wijsrecht." Flij doelde daarmee op de nog lopende procedure omtrent het ontslag van drie medewerkers en de salarisver mindering van een van hen. Het kon hen op dat moment niet veel schelen. De "nachtmerrie van veertien maanden' was gis terochtend voor hun gevoel toch al voor een groot deel voorbij. Een van de ambtenaren sprak na afloop over de slapeloze nachten en de ellende die ze had moeten doorstaan. Van de vakantie in een ver zonnig oord, afgelopen zomer, had ze ook niet echt kunnen genieten. „El ke keer kwamen die toestanden weer naar boven." Ze begrijpt nog steeds niet hoe het allemaal zo ver kon komen. Een clubje ambtenaren burgerzaken deed vorig jaar bij Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leider dorp beklag over de verziekte werksfeer op de afdeling en haalde daarbij een paar colle ga's over de hekel. Er werd ook gesproken over verduistering. Dekkers deed uiteindelijk aan gifte bij de politie. Het bizarre van de hele kwestie was dat twee van de ambtenaren die met Dekkers hadden gesproken ist de twee ze hadden vijfde amb- na onderzoek zelf ten uit de bus kwa delijk belandden z dachtenbankje, na ambtenaren die zwartgemaakt. Een tenaar burgerzaken is zeer on langs in een besloten vergade ring afgekocht door de gemeen te voor een bedrag van onge veer 50.000 gulden. De veront waardiging daarover was groot, gisteren in het Paleis van justi tie. „De een wordt ontslagen, de ander krijgt geld mee," klonk het. Een van de ambtenaren wist nog niet wat ze 's avonds ging doen. „Misschien ergens eten, maar in elk geval iets leuks." )hjft eerste keus 1 I HAAG/VALKENBURG ONICAWESSELING innen anderhalf jaar is het uidelijk of er op het marine- in Valkenburg huizen lorden gebouwd. Deze locatie lijft de eerste keus van de pro- [ncie Zuid-Holland. Lukt Val- erhout, zoals de wijk gaat he niet, dan staat woningbouw de Grote Polder in Zoeter- iude bovenaan het verlang- an de provincie. Pas als ik daar niet gebouwd mag [orden, komt bebouwing van de Boterhuispolder bij Lei- irdorp, of de Oostvlietpolder lij Leiden in het vizier. Pasc| De provincie presenteerde festeren de strategienota Zuid- Jeugel. Daarin wordt aangege- en hoe de Leidse regio, de Kffuin- en Bollenstreek, Haag inden, Rijnmond en het West- ind zich de komende jaren loeten ontwikkelen. Waar de zen moeten komen, waar groen blijft en hoe de wegen ban lopen. In de Duin- en Bol lenstreek en de Leidse regio noeten tot het jaar 2005 18.400 luizen worden gebouwd; in de jf daaropvolgende jaren - nog 4ns 6000. Warmond wil 40.000 gulden uit trekken voor een nadere studie naar een aantal verkeersonveili- ge routes in de gemeente. Het gaat om de kruising Oosteinde- Wasbeeklaan, de Herenweg tus sen Lockhorstlaan en spoor wegviaduct, de Oranje Nassau- laan en de Zijldijk. De Oranje Nassaulaan en de Herenweg, die Warmonds doorgaande rou te vormen, staan al vele jaren bekend als smalle straten waar fietsers door het autoverkeer in het nauw worden gebracht. Volgens gemeentesecretaris G. Winkelhorst valt het met het aantal ongelukken op de door gaande route, ook na de asfalte ring, nog steeds erg mee. „Het is vooral het gevoel van onvei ligheid dat fietsers op de weg hebben als ze worden gepas seerd door auto's. Toch heb ik zelf de. ervaring dat de meeste automobilisten voorzichtig rij den. Je ziet vaak dat automobi listen netjes achter twee fietsers die naast elkaar rijden blijven zitten en wachten tot er geen tegenliggers zijn, zodat ze ruim kunnen passeren." De elektronische waarschu wingsborden, die oplichten als auto's te snel rijden en na de as faltering van de route werden neergezet, bewijzen nog steeds goede diensten, meent de ge meentesecretaris. „Ik geef toe dat niet eenvoudig zal zijn om de situatie te verbeteren. Voor een vrijliggend fietspad is er in ieder geval op de Oranje Nas saulaan geen ruimte. Maar toch hopen we door onderzoek ma nieren te vinden om de veilig heid te verbeteren. Ik denk dan bijvoorbeeld aan het begin van de Oranje Nassaulaan, bij het bruggetje over de Haarlemmer trekvaart. Het punt waar de fiet sers vanaf het bruggetje vrij plotseling de weg opkomen, zou verbeterd kunnen worden." Bij de T-kruising aan het Oosteinde gaat het om het ver keer dat met een snelheid van zo'n 80 kilometer aan de noord kant het dorp inkomt. De aan sluiting met de Wasbeeklaan, die in een bocht ligt wordt om die reden als onveilig gezien. De Zijldijk is een doodlopende weg in het buitengebied, die via een pont bij de Kaagsociëteit uit komt. „Een zeer smalle weg, waar twee auto's elkaar moeilijk kunnen passeren. Ook onprettig voor fietsers, zeker 's nachts. Je zou daar de verlichting bijvoor beeld kunnen verbeteren', aldus Winkelhorst. l.PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-3564 'Wethouder Kerner moet opstappen' „De positie van wethouder C. Kernei (personeel/CDA) is on mogelijk geworden." Dat zegt fractievoorzitter E. Grootaarts van D66 in Leiderdorp nu vier van fraude verdachte ambtena ren burgerzaken zijn vrijgespro ken. Volgens hem moet Kerner 'de eer aan zichzelf houden en opstappen'. De andere fracties willen niet afgaan op de uit spraak van de rechter. Ze vin den dat de ontslagkwestie in al le opzichten los staat van de strafrechtelijke procedure. „Wat de rechter niet verwijtbaar vindt, kan in ambtelijke zin wel verwijtbaar zijn," zegt WD- voorman W. Kruidenier. CDA- fractievoorzitter Roest zet bo vendien vragen bij de verleende vrijspraak. „De ambtenaren hebben in eerste instantie bij de politie verklaard dat ze fouten hebben gemaakt. Maar later hebben ze die verklaringen in getrokken." Voor fractievoorzitte opvol strafmaatregelen drie ambtenaren •rmindering voor een medewerker) terug moet draai en. „Het is nu nog relatief mak kelijk om erop terug te komen. 1 loe kun je nu nog uitleggen dat je als wethouder draconische maatregelen treft bij zaken heel beperkte schaal," aldus Trootaarts spreekt van 'vijf r van grote problemen bin- n de gemeentelijke organisa- onder verantwoordelijkheid Ken „Er Het kruispunt bij de Warmondse Oranje Nassaulaan. Voor fietsers is dit e of er maatregelen genomen kunnen worden. /RIJE TIJD jEIDEN ezing. Iteke Weeda houdt donderdag 24 november om 14.00 uur lezing over 'vrouwenlevens in de verschillende generaties' in 't and aan de Caeciliastraat. De lezing is een activiteit van de Neder- indse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden. Irandwonden. De Nederlandse Brandwondenstichting houdt op onderdag 24 november een voorlichtingsavond in buurthuis Ste enshof aan deTrixTerwindtstraat. Aanvang: 20.00 uur. LPHEN AAN DEN RUN lingo. Bij buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst is er morgen en kinderbingo. De entree kost 1 gulden. Aanvang: 14.00 uur. [nutselen. De speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord aan de 13 6 lavixhorst houdt morgen een knutselmiddag voor kinderen van vier met twaalf jaar. De middag staat in het teken van Sinterklaas. )e kinderen moeten een leeg, schoongespoeld melkpak meenemen. Iet knutselen begint om 14.00 uur en kost 1,50 gulden voorleden, riet-leden betalen 2,50 gulden. iettafel. Op vrijdag 25 november begint in activiteitencentrum Drie- oorne een nieuwe open eettafel voor 55-plussers. Een menu kost 5 ;ulden. Vanaf vrijdag 2 december zijn er drie keuzemenu's. Die kos- dan 8,50 gulden. Aanvang: 12.00 uur. EIDERDORP Touwenavond. Een aantal startende ondernemers presenteert zich londerdagavond 24 november in de Muzenhof aan de Cor Gordijn- ingel. Het gaat ondermeer om een nagelstyliste, afslankproducten, upperware en hoeden en petten. In tegenstelling tot eerdere be- ichtgeving is de begintijd 19.30 uur. Voor informatie: 01712-2611. (erstexpositie. De Muzenhof is zaterdag 26 november het decor van ien creatieve kerstexpositie. Daar worden tussen 10.00 en 19.00 uur mder meer zelfgemaakte kerstkleden, decoraties en droogbloemen 'erkocht. Extra vergaderingen over bouwplannen voor Leyhof De Leiderdorpse politiek wei gerde om gisteren hals over kop in te stemmen met de bouw plannen voor Leyhof, waarmee wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/BBL) op de proppen kwam. De wethou der had deze plannen in allerijl laten maken om de subsidie van ruim twee miljoen gulden voor 156 gesubsidieerde wonin gen veilig te stellen. Volgens alle fracties zaten er nog te veel on zekerheden in. Om daarover verder te praten lasten ze voor de komende dagen twee extra vergaderingen in. Wethouder Van Dijk riep gis teravond iets te vroeg 'hoera'. Na alle kritiek die de afgelopen tijd over hem was uitgestort, kwam hij enthousiast aanzetten met een vermaarde architect en diens bouwplannen voor Leyhof, die ook nog eens 'van hoge architectonische kwaliteit' waren. Ook was hij er uit wie de opdrachtgever voor de ontwik keling van de plannen moest worden: de algemene woning bouwvereniging Leiderdorp (AWL). Of de politiek en de AWL snel even akkoord wilden gaan. De fracties trapten echter op de rem. „Niet om dwars te liggen. We zijn allemaal van goede wil. Maar we er zitten te veel onze kerheden in het plan," aldus PvdA-burgerlid Thunissen. De politiek baseerde die mening ondermeer op opmerkingen van AWL-directeur G. Duiven voorden. Die had de plannen van bouwontwerpgroep Kokon uit Rotterdam het afgelopen weekend grondig bestudeerd. Hij was tot de conclusie geko men dat het plan weliswaar 'fraai oogt', maar 'dat het toch te veel minpunten bevat om van een goed plan te spreken'. Duivenvoorden vond dat de ar chitect veel te weinig aandacht had besteed aan openbaar groen, speelplaatsen en sociale veiligheid. Ook vond hij het plan 'veel te ambitieus van op zet' en vroeg hij zich af of socia le woningbouw wel haalbaar Stampvol Ook de commissieleden kregen tijdens de vergadering dia's voorgeschoteld van de plannen voor Leyhof. Directeur F. van der Seyp van Kokon wist met veel flair, waarbij hij teksten uit Italiaanse literatuur oplepelde, zijn plannen aan te prijzen. Van der Seyp sprak niet van recht- toe-recht-aan huizen, maar van 'kastelen' en 'bastions'. „Huizen stampvol van onafhankelijkheid en eigen mening en persoonlij ke getuigenissen", aldus Seyp. De architect ontwierp eerder een van de vele spraakmakende projecten in de Amersfoortse wijk Kattenbroek. De manier waarop wethouder Van Dijk de plannen er gister avond doorheen wilde drukken, schoot directeur G.Duivenvoor de in het verkeerde keelgat. Hij wees de wethouder erop dat het niet aan de AWL lag dat er nu zoveel haast is geboden om de bouwplannen gereed te heb ben. „We hebben steeds aan de bel getrokken en aangeboden om plannen te maken. In sep tember al. Maar van dat aanbod wilde u geen gebruik maken." Duivenvoorden voelde er niets voor om zonder verder overleg met de architect al in te stem men met de bouwplannen. „We zijn nu tot elkaar veroordeeld. We kennen elkaar niet eens. Het lijkt me een goed idee als hij eerst eens bij mij op kantoor komt." NAGERECHT Ellende ien kantonrechter krijgt soms /at ellende over zich uitge- tort tijdens een zitting. Forse loetes opleggen aan mensen üe beweren vrijwel berooid te tijn, dat geeft toch een wat on- [emakkelijk gevoel. Kanton- echter J. van Duuren leek er [isteren geen last van te heb- )en. Hij deed vrijwel niets af de boetes die officier van ustitie Kuipers eiste, 'en jeugdige Leidse autohande- aar werd verweten zonder rij bewijs en onverzekerd een aan- 'ijding te hebben veroorzaakt op de Leidse Haagweg. De man wam uit een uitrit, dus de schuldvraag leverde geen pro blemen op. De Leidenaar had 'ngewikkeld verhaal over de auto die even een paar honderd meter verplaatst moest worden, omdat hij weggesleept dreigde orden. De auto was be- ■ten^d voor export naar Tsje- ;hië. De gebruikte vierwieler i niet ver, want reeds bij - het wegrijden stuitte hij op een onverwachte tegenligger. Offi cier Kuipers kwam snel optel lend qua boetes uit op een to taalbedrag van 1200 gulden, maar deed wat water bij de wijn en eiste 850 gulden. „Ik kan dat onmogelijk betalen. Ik ben compleet failliet, heb 15.000 gulden schuld vanwege de au tohandel. Bovendien heb ik een vriendin in het buitenland en een dochter van een jaar", ver telde de Leidenaar. Van Duuren gaf echter geen krimp en maak te er 15.850 gulden schuld van. Wegrijden bleek ook een pro bleem voor een Leidse vrouw die trachtte bij de Arendhorst weg te komen. Zij zag een van wege allerlei obstakels een voet gangster over het hoofd en reed deze vrouw ondersteboven. De ze vrouw moest naar het zie kenhuis, maar het liep gelukkig goed af. Met de verdachte ging het nu duidelijk minder: vanwe ge een scheiding is zij nu vrijwel bijstandsmoeder. „Ik had overi gens best een schikking willen treffen. Niet dat ik het geld heb, maar ja, ik heb een fout ge maakt", stelde ze. De fout kost te haar 250 gulden. Visser Buitengewoon triest was ook het verhaal van een Katwijkse visser, die vanwege wat foutjes in zijn verplichte scheepsuitrus ting een schikking van 2500 gul den kreeg opgelegd. „Ik heb vijftien jaar gevaren met vier bemanningsleden, mijn uitrus ting was altijd prima in orde. En dan gebeurt er dit, een ongeluk kige samenloop van omstandig heden. Ik heb drie maanden ge leden mijn bedrijf moeten be ëindigen. Ik kon niet meer ver der met al die regels en voor schriften waar je tegenwoordig aan moet voldoen. Het wordt je zo moeilijk gemaakt. Mijn schip is uit de vaart genomen, ik leef nu nergens van. Een uitkering kan ik wel vergeten. Dus hoe ik dat geld moet betalen?", vroeg de visser zich af. Officier en kantonrechter toonden nu wel begrip en maakten er 500 gul den van. Een Leiderdorps echtpaar wist gisteren uiteindelijk zonder boete weg te komen. Het twee tal had de muziek nogal hard gezet en dat resulteerde in klachten en politiebezoek. „Het was niet de eerste keer, geloof ik", merkte Van Duuren op. „Het is maar één keer eerder gebeurd", stelde de Leiderdor per. „U weet hoe dat gaat. Je komt thuis, zet de muziek aan en je beseft soms niet dat het dan wat hard is. Maar om dan met vijf man politie het huis te komen binnenvallen, waar is dat voor nodig. Met die bezet ting kan je beter op inbrekers gaan jagen", vond de Leider dorper, die nog even slaags raakte met de politiegroep op geluidsjacht, maar uiteindelijk toch zijn stereo-installatie moest afgeven. De installatie werd verbeurd verklaard. Om dat verlies te compenseren kwam het echtpaar gisteren weg met een schuldigverklaring zon der straf. Goed bereikbaar, direct aan de A4 en met een bushalte voor de deur, is het zeer herkenbare kantoorgebouw Castellum in Forepark Leidschendam. De kantoor units worden turn-key opgeleverd en hebben eigen parkeerplaatsen. Voor meer informatie belt u met nog heel wat zaken te wachten. De top van het ambtenarenap paraat is weg, de potentiële pro blemen bij de afdeling Groen Had de wethouder zich neer gelegd bij het advies van de commissie beroep- en bezwaar schriften, dan was ze volgens Grootaarts wel 'beschadigd'. Maar door dit niet te doen is haar positie volgens de D66'er onhoudbaar geworden. „Het is bepaald niet zo dat ze niet is ge waarschuwd. Maar vervolgens heeft ze gezegd: ik dram door tot het eind." Wat D66 betreft, hoeven de overige wethouders niet op te stappen. „Maar ze moeten wel ernstig naar hun eigen navel kij ken." C. Bos van Groen Links, ook in de oppositie, vindt het nog veel te vroeg om een oordeel te vellen over de positie van de wethouder, al geeft hij toe dat de uitspraak de 'positie van het college wel verzwakt.' „Maar formeel gezien kun je niks met de uitspraak nu de ontslagpro cedure nog niet is afgerond." CDA-fractie-voorzitler A. Roest wil een lans breken voor de wethouders Kerner en C.Huigen (Financiën). Volgens hem deden en doen ze er veel aan om de boel op het gemeen tehuis op orde te krijgen. „Al leen, dat soort dingen duren lang. Dat het een janboel was dateert al van voor hun tijd. Vo rig jaar kwam bovendien alles tegelijk: het ontslag van de ge meentesecretaris, de geschiede nis van de grondverkopen, de fraudezaken. Dat gaat je ook niet in je kouwe kleren zitten." Ledenvergadering VVD Leiderdorp De WD afdeling Leiderdorp houdt vanavond een algemene ledenvergadering. Tijdens de vergadering moeten opvolgers worden gekozen voor voorzitter B. Kerner en penningmeester T. Bresters. De vergadering in Wik's bar aan de Hoofdstraat begint om 20.00 uur. LEIDERDORP/ALPHEN A De directie van het Rijnland Ziekenhuis (St. Elisabeth in Lei derdorp en Rijnoord in Alphen) is 'redelijk optimistisch' over het toekomstperspectief van het ziekenhuis. „De verliezefi zijn tot staan gebracht", zo staat te lezen in het jaarverslag over 1993. In nauwe samenwerking 'met de overheid heeft volgens de twee directieleden A. Boes ten en F. Hof een sanering plaats van de geleden verliezen. Het jaar 1993 stond voor het ziekenhuis in het teken van Fi nanciële tegenvallers en een vermindering van arbeidsplaat sen in het Alphense Rijnoord. Waar vorig jaar al veelvuldig over werd gepraat, werd dit voorjaar een feit: het 100 bed den tellende Rijnoord werd in gekrompen tot een kort verblijf- ziekenhuis met slechts 40 bed den. Er waren vorig jaar ook po sitieve ontwikkelingen: er kwam een kort verblijf-afdeling en het gemengd verplegen werd inge voerd. Rijnoord kreeg nieuw bouw voor de poliklinieken en operatiekamers. Het personeel heeft zich tij dens alle veranderingen voor beeldig gedragen, aldus de di rectie. „Ze hebben aangetoond zich flexibel en slagvaardig te kunnen opstellen kunnen aanpassen anderdes' ÜËH Vorig jaar nam de gemiddelde vérpleegduur in het Rijnland Ziekenhuis met bijna een dag af tot 8,4 dagen per patiënt. Er werden vorig jaar iets meer pa tiënten opgenomen dan in 1992. Terwijl het aantal meer daagse opnamen met hijna 200 licht daalde tot bijna 15.000, nam het aantal dagbehandelin gen met vijf procent toe tot ruim 5000. Op poliklinisch ge bied werden 210.000 consulten verricht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13