Vrouwelijke gereformeerde predikanten 'zorgen' graag 'Het zijn opdrachten van God' Kerk Samenleving 'Als je baas de kerk is' dinsdag 22 november 1994 Jns REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 BUITENLAND KORT MEC C-secreta ris Gabriel Habib, sinds 1977 se cretaris-generaal van de Raad van Kerken in het Mid den-Oosten (MECC), is het afgelopen weekeinde plotse ling vervangen. Nadat de al gemene vergadering van de MECC drie dagen lang over deze zaak had gedelibereerd, werd tegenkandidaat Riad Jarjour met 62 van de 91 stemmen gekozen. Habib is grieks-orthodox, zijn opvol ger is lid van de Nationale Protestantse Synode van Sy rië en Libanon. Jarjour was sinds acht jaar assistent-se cretaris van de MECC. De vervanging werd door de deelnemers niet zozeer ge zien als een wegstemmen van Habib, maar meer als een teken dat na de politieke veranderingen in het Mid den-Oosten het ook in de MECC tijd voor verandering was. Aristide President Jean-Bertrand Aris tide van Haïti legt zijn pries terlijke functies neer. Volgens kerkelijke kringen in de hoofdstad Pori-au-Prince heeft hij de voorzitter van de Haïtiaanse bisschoppencon ferentie, aartsbisschop Fran cois Gaillot, gevraagd hem van zijn verplichtingen ais priester te ontheffen zodat hij zich kan wijden aan de wederopbouw van het land. Aristide (41) trad in 1982 bij de orde der Salesianen in. Hij is één van de belangrijkste bevrijdingstheologen van het land. Door zijn oppositie te gen de dictatuur van de Du- valiers groeide zijn populari teit. In december 1988 werd hij op last van het Vaticaan, dat priesters politieke activi teiten verbiedt, uit de Sale- sianer orde gezet. Celibaat Het overkoepelende comité van rooms-katholieke orga nisaties in Duitsland (ZdK) wil in een verklaring de Duit se bisschoppen en de paus oproepen het verplichte celi baat voor priesters opnieuw te overdenken. Ook moeten paus en bisschoppen de priesterwijding van getrouw de mannen op korte termijn mogelijk maken. Het hoogste orgaan van rooms-katholieke leken in Duitsland, dat dit weekeinde vergadert, be spreekt verder een verklaring waarin steun wordt betuigd aan het ruimhartige stand punt van drie Duitse bis schoppen inzake hertrouwde katholieken en de commu nie. Het ZdK uit kritiek op het 'harde neen' van de Vati caanse congregatie voor de geloofsleer, die hertrouwde katholieken de toegang tot de communie ontzegt. Homoseksualiteit De Verenigde Protestantse Kerk in België (VPKB) moet accepteren dat ze een in theologisch opzicht plurale kerk is. Districten moeten el kaar intern ruimte geven. Dat kan betekenen dat het ene district wel homoseksue len in kerkelijke functies aan neemt en een ander niet. Dat is de kern van een voorstel van de kerkleiding, dat door de jaarlijkse VPKB-synode overgenomen is. De kerklei ding hoopt op deze wijze de discussies over het aanvaar den van homoseksuelen in kerkelijke functies te beëin digen. Een uitzondering blijft gelden voor leden van de Sy nodale Raad, de kerkleiding zelf. Volgens de kerkleiding is het 'niet verstandig dat een district naar de synodale raad een persoon afvaardigt die voor de andere districten onaanvaardbaar is'. LUNTEREN ANP Gereformeerde vrouwelijke predikanten geven in hun werk een hogere prioriteit aan zorg voor gemeenteleden dan hun mannelijke collega's. Bij de mannelijke predi kanten staan beleid en (financieel) bestuur voorop. ke' en 'vrouwelijke' taken, zo blijkt uit wetenschappelijk on derzoek. Dat gebeurt ook in de kerk. Sinds 1969 - toen in de Gereformeerde Kerken de eer ste vrouwelijke predikant intre de deed - wordt huisbezoek ge associeerd met 'vrouwelijk' en bestuur met 'mannelijk'. Dat blijkt uit het boek 'Een an der ambt. Vijfentwintig jaar vrouwen in het ambt in de Ge reformeerde Kerken in Neder land'. Het wordt vandaag aan geboden aan de voorzitter van de gereformeerde synode, ds. P. Boomsma. Wanneer vrouwen doordrin gen tot activiteiten die voor heen uitsluitend mannenterrein waren, worden de bijbehorende taken herverdeeld in 'mannelij- Raad van State: 'Gemeente moet hinder van klokgelui meten' DEN HAAG GPD Het gemeentebestuur van Pur- merend moet een nieuwe hin derwetvergunning ontwerpen voor de Taborkerk, waarbij zo nodig in de voorschriften reke ning wordt gehouden met het geluid dat de kerkklok produ ceert. Dat heeft de Raad van State bepaald in een beroeps procedure die door omwonen den van de kerk was aange spannen. De gemeente wees vorig jaar het bezwaar van de buurtbewo ners, dat de kerkklok hun woon genot verstoort, van de hand. Bij de Raad van State hebben negen buurtbewoners wel ge hoor gekregen. De bestuurs rechter heeft de bestaande hin derwetvergunning officieel ver nietigd. Volgens de bezwaarmakende buurtbewoners had de gemeen te, vanwege de hinder die zij van de kerkklok zeggen te on dervinden, een voorschrift over de duur en het volume van het klokgelui in de vergunning moeten opnemen. Tenslotte vonden de bewoners dat de ge meente tenminste een geluid meting had moeten uitvoeren: tijdens een eigen onderzoek sloeg de geluidsmeter naar 87 decibel uit. De gemeente zal nu een nieu we beslissing moeten nemen. Raad van State-rechter me vrouw J. Leyten wijst er alvast Uit interviews met achttien vrouwelijke ambtsdragers (pre dikanten, ouderlingen en diake nen) blijkt dat het openstellen van ambten voor vrouwen niet automatisch met vernieuwing van de kerk gepaard ging. Vol gens Annelies Knoppers, één van de auteurs van het boek, komt dat wellicht omdat ze het 'zorgen voor' op een niet-poli- tieke manier invullen. Ze heb ben over het algemeen weinig oog voor maatschappelijke structuren, 'die toch vaak de ba sis vormen voor persoonlijke problemen van individuen'. Vrouwen voegen zich over het algemeen naar de bestaande gang van zaken. Zij proberen volgens Knoppers met iedereen op goede voet te blijven. Rela ties goed houden vinden ze be langrijker dan hun eigen belan gen, bij voorbeeld op het gebied Het meten van het geluid van klokgelui zou voor gemeentebesturen weieens gemeengoed kunnen worden. foto dickhogewonino op dat de gemeente daarvoor meer gemeenten bepalingen eerst het geluid moet meten. zullen gaan opnemen over het De uitspraak van de Raad van geluid dat kerken en andere ge- State kan verstrekkende gevol- bouwen, waarin mensen sa gen hebben. Volgens een inge- menkomen om hun geloof te wijde ziet het ernaar uit dat belijden, mogen maken. van vrouwvriendelijke taal en li turgie. Ze zijn geneigd bij voor baat tegemoet te komen aan onuitgesproken weerstanden in de gemeente. In 1969 stelde de synode dat 'aan vrouwen een volwaardige plaats moest worden verleend met een voor haar geëigende taak'. Daaronder verstond de synode dat vrouwen zich vooral op 'dienen' en niet op 'heersen' zouden moeten toeleggen. Die geëigende taak is volgens au teur Lieke Werkman nooit aan vrouwen opgelegd. Toch heeft de synode haar zin gekregen, want vrouwen hebben hun ambten vooral gebruikt om te 'dienen'. Uitzending Moker De religieuze muziek van C. Moejes, organist uit Leiderdorp, staat deze week centraal tijdens de radio-uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. De overdenking is van M. Driessen uit Leiden. Op 30 november en 4 decem ber staan het 'Kerkenkwartier' in Voorschoten en de restaura tie van de rooms-katholieke Laurentiuskerk aan de Leidse- weg. De overdenking is dan van pastor H. van Breukelen uit Lei den. Moker zendt op woensdag uit van 16.30 tot 17.00 uur en op zondag van 19.00 tot 19.30 uur (een herhaling). Het program ma is te ontvangen op FM 105.7 en via de kabel op FM 88. Genootschap Israël Psycholoog drs. C. Waalwijk uit Driebergen spreekt morgen avond voor de afdeling Rijns burg en omstreken van het Ge nootschap Nederland-Israël over het leven van de joods/Poolse kinderarts en pe dagoog Janusz Korczak. Waal wijk is een kenner en een groot bewonderaar van Korczak, die in de oorlogsjaren samen met 'zijn' kinderen door de bezetter werd vermoord. Waalwijk be zocht dit najaar Israël, waar hij overlevende uit het kinderte huis van Korczak ontmoette. De lezing voor het genoot schap heeft plaats in Rijnsburg, in de zijzaal van de Petrakerk aan de Korte Voorhouterweg 2 en begint om 20.00 uur. Haarlems gezin verkondigt het evangelie spiernaakt HAARLEM ALLARD BESSE Het Haarlemse gezin Van de Aar man, wouw, twee kinde ren is het afgelopen weekein de 'in opdracht van God' naakt de straat op gegaan om het evangelie te verkondigen. Met de 46-jarige wouw des huizes als voortrekker verspreidde de familie in de Roemer Visscher- straat in Haarlem het woord Gods om 'niet door het vage vuur te hoeven gaan' en om 'het geluk te vinden'. „Mijn vrouw krijgt sinds vori ge week opdrachten door van de Heer en die moeten we uit voeren", aldus I. van de Aar. Hij zegt vierkant achter zijn wouw te staan. „Als de tijd rijp is, zul len we tekst en uitleg geven." Hij houdt de wacht voor de voordeur. Zijn wouw laat zich niet zien. De man is van oor sprong rooms-katholiek en later Nederlands hervormd gewor den. Maar dat heeft niets te ma ken met het naaktlopen, aldus de man. De moeder ging zaterdagmid dag als eerste van het gezin bloot op stap om de buren te overtuigen van het ware geloof. De buren richtten zich echter niet tot God, maar tot de politie. Toen de agenten bij het gezin thuis poolshoogte gingen ne men, kregen ze te horen dat als zij hun kleren zouden uitdoen, ook zij de boodschap zouden begrijpen. De politiemensen, die hun kloffie aanhielden, voegden het gezin slechts toe niet meer in hun blootje de straat op te gaan. Diezelfde avond echter meld den buren dat er twee naakte wouwen door de buurt struin den. Het bleek wederom de wouw van het evangelie te zijn, die deze keer werd bijgestaan door haar 16-jarige dochter. De politie ging weer naar het gezin toe om een gesprek aan te gaan. Het hele gezin, inclusief de 47- jarige vader en de 17-jarige zoon, kleedde zich ten over staan van de agenten uit. Naakt hoorde het viertal het bevel van de politie aan hun kleren aan te houden als zij het huis verlieten. Het gezin hield zich keurig aan deze boodschap van de po litie. Het naakt beperkte zich tot de huislijke kring. Ware het niet dat de politie die nacht nog tweemaal naar het huisadres De. secretaris algemene za ken van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Leidse drs. A.W. Wamsteker-Meijer, is komende donderdag (24 no vember) gastspreker op een bijeenkomst van de wijkge- meente Rehoboth in Katwijk. Het thema van haar lezing is 'Als je baas de kerk is' en zij vertelt met name over de in houd van haar staffunctie binnen het dagelijks bestuur van de hervormde kerk. Zij beantwoordt in het centrum Maranatha aan de Poolster in Rijnsoever verder ook wa gen over het Samen op Weg- proces. Muzikale medewerking aan deze avond wordt ver leend door de fluitgroep 'Fla- giolet' uit Valkenburg, onder leiding van Anneke van der Meij-Glasbergen. Ook sa menzang staat op het pro gramma. De bijeenkomst, die begint om 20.00 uur, wordt geopend door ouder ling W. van der Plas en domi nee B.H. Weegink houdt een meditatie, ledereen is wel kom, vanaf kwart voor acht is er koffie. toog om daar op verzoek van het gezin 'de laatste beproeving' mee te maken. Omdat het naakte hand-in-hand staande gezin wel erg lang deed over de bezweringen, zijn de agenten voortijdig vertrokken. Van de Aar kan het optreden van de politie billijken. Ook zegt hij begrip te kunnen opbrengen voor de reacties van de buren. „Ik ben er niet van geschrokken. Het is nog maar net een week geleden dat mijn wouw berich ten door krijgt. Maar wat we doen, moet. Het zijn opdrach ten van God. Voor ons is het duidelijk. Maar gun ons de tijd voor we helder uiteen kunnen zetten waarom we dit moeten doen. Meer kan ik nog niet zeg gen." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Dubbeldam: mevr. FA.H.A de Kok, kandidaat te LEI DEN; te NOORDWIJK (Bw. Ichthus): G. Herwig, kandidaat te Doornspijk; te Ridderkerk (toez.): P. Vermaat te Maassluis; door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger in de inrichtingen van justitie): drs. P.R. Middelkoop, predikant voor bui tengewone werkzaamheden (Hervormde gemeente Paramaribo. Suriname) wonende te OEGST- GEESTdoor de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (geestelijke verzorger in de inrichtingen van justitie): mevr. M.E. Kraaijeveld-Boogaard, kandi daat te Ridderkerk; te Neede: H. Overdijk, kandidaat te Lichtenvoorde. Aangenomen: naarGenemuiden (toez.): A.A. Floor te Uddel; naar Hui zen: P. de Jager te Barneveld; naar Zoetermeer (Oude kerkgemeente): L. Romein te Pijnacker; naar Wouters- woude (toez.): J. den Boer te Alblas- serdam Bedankt: voor Op- en Nederandel: J. Kommers te Papendrecht; voor Wijn gaarden: C. Gielen, kandidaat te Ou de Pekela; voor Zwolle (wijk 4): J. Al ma te Veenendaal (deelgemeente So la Fide); voor Veenendaal: H. Rus- scher te Polsbroek Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: mevr. M.E. Kraaije- veld-Boogaard, Seringenstraat 3, 2982 BT Ridderkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bergambacht: P. Ra- vensbergen, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Helle- voetsluis: drs. E. Bijl te De Lier, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: J.T Parmentier, Mr. Gorisstraat 24. 8151 AH Leme- lerveld. tel: 05722-1329. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Bedum: A. de Snoo te Middelburg; te Enschede-Noord ten behoeve van Gereja Gereja Reformasi Di Indonesia (docent STM Boma, Irian Jaya): drs H. Bos, kandidaat te Kampen; te Almelo: A.A. van Essen, l.l. zendingspredikant te Kalimantan Barat (Ind), wonende te Drachten. Aangenomen: naar Zaandam: J.W. Veltkamp, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Anna Paulowna, voor Brouwershaven en voor Dokkum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Rotterdam-Kralingen: L.W. van der Meij te ALPHEN AAN DEN RIJN. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Dalfsen: W. van der Wind, kandidaat te Acquoy. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Salford (can.): T. Klok te Kinderdijk. EVANGELISCHE BROEDERGEMEENTE Beroepen: te Eindhoven: F. Ramba- ran te Rotterdam, die dit beroep heeft aangenomen; te Rotterdam: C.R. Mulder te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Aalsmeer (part-time): mevr. W. Huizing, prop. te Wieringer- meer, die dit beroep heeft aangeno- DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv. DIRECTIE: B M. Essenberg, C.P, Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R.D. Paauw. tel dag 9 30- 11 30uur071-356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX. Advertenties 071 -323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij van 08 30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8 30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-T28030 bij vooruitbet (ind BTW) per acc giro autom bet per maand 29.30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329.30 328.30 VERZENDING PER POST Nededand: per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18 00-19 30 uur, zat. 10.00-12 00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER Vriendelijke kant Dicht bij de kern van een hoge- drukcentrum kwam de atmosfeer gisteren tot rust. De wind viel in de loop van de dag vrijwel geheel weg, terwijl de zon af en toe door de ho ge velden cirrusbewolking probeer de de priemen. De bewolking hing samen met de scheidingslijn tus sen subtropische lucht vlak ten zuiden van ons land en lucht van polaire oorsprong bij ons. Ondanks de koelere luchtmassa liep het kwik nog op tot een graad of 12. Door het buitengewoon zachte weer van de laatste weken is de bo- demtemperatuur flink hoog, zodat enige afkoeling tijd vergt. Zolang er geen transport van aanzienlijk kou dere lucht op gang komt - en daar ziet het met naar uit - blijft novem ber ons verwennen met bovennor male kwikstanden en geringe stookkosten. Het lijkt er op dat het rustige weer de rest van deze week aanhoudt. De hogedruk boven het vasteland houdt het nog wel een dag of twee vol. Oceaandepressies volgen nu een noordelijk traject via IJsland naar de Noordkaap. Een zeer actief exemplaar bereikte gisteravond een kerndruk van 945 millibar. If stormveld van deze oceaanreus a-vi blijft echter ver uit de buurt. De M| gedrukrust bij ons wordt alleen donderdagochtend even bedreigbEG! door een zwak front met wat IichF^ regen. Een nieuw luchtdrukmaxipe mum spoedt zich vervolgens oveLj, de oceaan naar het oosten om zil Europese collega te ondersteuner1 Kalm weer dus voorlopig, maar irf het najaar betekent dat meestal *e 1 grote kans op mist. Gisteravond, jvaa toen de vochtige lucht boven onsken land begon af te koelen, liep hetBij zicht plaatselijk scherp terug. OjnCen sommige plekken kan de mist ovfcan dag blijven hangen. Overigens lalLg de herfst zich voorlopig van zijn F vriendelijke kant zien met meestf droog weer en wat zon. De temp#")1 ratuur blijft onveranderd op een^'ai comfortabel niveau. Later in de kelt week neemt de wind wat toe uit west tot noordwest, maar ook da» liggen de maxima in de buurt vair 10 graden. Winterweer zien we aL leen nog in het uiterste noorden f oosten van Europa en van enige l uitbreiding in onze richting is de£ week nog geen sprake. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag Noorwegen: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd stevige re genval. Boven 1200 meter overgaand in sneeuw. In de omgeving van Oslo overwegend droog en nu en dan zon. Maxima tus sen 6 en 10 graden. Zweden: Flinke wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Plaatse lijk wat regen, in het noor den kans op sneeuw. Mid- dagtemperatuur van 0 gra den in het noorden tot 9 in het zuiden. Denemarken: Vandaag flinke perioden met zon en droog, morgen meer bewolking en kans op wat regen. Middagtem- peratuur ongeveer 9 gra- Engeland, Schotland, .Wales en Ierland: Vandaag vooral in Ierland, Wales en t Schotland veel bewolking en enige tijd regen of motregen. Ih Engeland zonnige perioden. Morgen ook in Wales en Ier land meer zon. In Schotland blijvend wisselvallig. Middagtemperatuur rond 12 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook perioden met zon en droog. Middagtemperatuur circa 11 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst wolkenvelden, maar vooral morgen ook perioden met zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur tus sen 11 en 15 graden. Portugal: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 20 graden. Madeira: Zon afgewisseld door wolkenvelden en mogelijk regen. Middagtemperatuur on geveer 22 gfaden. Spanje: Droog en overwegend zonnig, in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Maxi mumtemperatuur tussen 20 en 24 gra- Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en waarschijnlijk droog. Middag temperatuur ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Maxi mumtemperatuur ongeveer 23 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Maxima tussen 23 en 26 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon, maar ook enkele wolken velden. Kleine kans op mist. Middag temperatuur variërend van 15 graden bij Bordeaux en op het Centraal Massief tot 20 graden plaatselijk aan de Middel landse Zee en de voet van de Pyreneeën. Mallorca en Ibiza-, Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur circa 21 graden Italië: In de Po-vlakte plaatselijk mist Verder flinke zonnige perioden en overal droog. Middagtemperatuur tussen 17 en 20 graden, in de Po-vlakte ongeveer 13 gra- Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden afgewisseld door zonnige perioden. Vrijwel overal droog en afne mende wind. Middagtemperatuur tus sen 14 en 19 graden. Turkije en Cyprus: Langs de westkust af en toe zon, droog en minder wind. Langs de zuidkust en op Cyprus nog enkele stevige regen- en onweersbuien, plaatselijk veel neerslag. Morgen trekken de buien naar het zuid oosten weg. Maxima tussen 16 en 20 graden, op Cyprus iets hoger. Duitsland: Perioden met zon, ook wolkenvelden. Droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur rond 9 gra- Zwitserland: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen iets meer bewolking en kans op wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Oostenrijk: In de nacht en ochtend in het laagland kans op mist. Verder perioden met zon en droog, maar morgen vooral in het westen ook wolkenvelden. Middagtem peratuur ongeveer 8 graden. Af en toe zon en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Mid dagtemperatuur ongeveer 6 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wihd WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 |jf Zon- en maanstanden Zon op 08.13 Zon onder 16. Maan op 21.24 Maan onder 11 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.58 L8.05 Laag water 01.35 14.07 /R Weerrapporten 21 november 19 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Betli|n Boedapest Bordeaux EID Dublin Innsbruck licht be Kopenhagen La,s Palmas Lissabon 17 12 12 9 llnu 21 13 6 Jav 18 10 6 -2 fen >nc 1? Kri Buenos Aires onbew. Casablanca onbew Johannesburg half bew Los Angeles onbew New Orleans onbew New York zwaar bei Tel Aviv half bew. El 22 16 lie 18 13 :ijn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12