Leiden Universiteit wacht niet op Ritzen Krakers zwichten voor 'heren in dure jassen' Flatbewoners Rosmolen vliegen elkaar in de haren Sinterklaas is uit elkaar aan het ploffen SP boos over parkeerbonnen roor kleine middenstanders Lelijke vlek Vlietland wint onderwijsprijs ilNSDAG 22 NOVEMBER 1994 Champagne /i De champagne I J knalde gisteren in het Paleis van Justitie in Den Haag na de vrijspraak van vier Leiderdorpse ambtenaren. Rouw j- De provincie heeft I J Alkemade in rouw gedompeld. De gemeente mag de komende tien jaar nauwelijks woningen bou- HSL De meerderheid I van het Overlegor gaan Personenvervoer wil een compleet nieuwe ho- ge-snelheidslijn (HSL) voor het Nederlandse traject. eiden ioman leefmans en conflict binnen de Vereni- jjng van Eigenaren De Rosmo- (Merenwijk) dreigt uit de j te lopen. Zondagochtend logen twee buren, een 61-jari- man en een 54-jarige vrouw, r in de haren. Daarbij brak ouw haar sleutelbeen. Bei- beschuldigen elkaar van lenlijke geweldpleging. I ;*De flat Rosmolen, die in 1978 O Lerd gebouwd, bestaat uit 94 ioningen, 10 winkels, een ge- fleine middenstanders - de nelkboer en groenteboer die huis bezorgen, de aanne- die evén een baaltje ce- nent aflevert - krijgen te vaak en parkeerbon. Dat stelt SP'er Sloos in schriftelijke vragen an burgemeester en wethou- De parkeerbonnen jagen de< leine ondernemers op kosten, indt de SP. „Dat is onaan- aardbaar. Die mensen sappe- •n vaak voor minder dan het ïinimumloon en dan kunnen hun geld nog naar Parkeer- eheer brengen. Daar moet iets gedaan worden", zegt loos. „Van mijn part een kaart- achter de ruit met: ik ben zo ;rug." ondheidscentrum bliotheek. De bewoners van de appartementen richtten een ei- genarenvereniging op die zich buigt over het onderhoud van het gebouw. Daarvoor is onder andere een huismeester aange trokken. Het bestuur van De Rosmolen stond de afgelopen jaren bloot aan de kritiek van het zogehe ten Actiecomité ROS. Dat comi té, onder leiding van de eerder genoemde 54-jarige bewoon ster, verspreidde eind augustus een nieuwsbrief waarin de kri tiek werd opgesomd. De ser vicekosten van 359 gulden zijn te hoog terwijl de flat er nog steeds een beetje 'scharrig' uit ziet. Verder zou het bestuur tienduizenden gulden hebben verspeeld aan het arbeidscon- flict met een vorige huismeester waarvoor het comité had ge waarschuwd. De nieuwsbrief werd niet door iedereen goed ontvangen. In een 'tegenbriefondertekend door circa vijftig bewoners, werd vier dagen later het comité opgeroepen niet langer kriti sche vlugschriften in de brie venbussen te stoppen. Daarna zouden intimidatie en bedrei ging schering en inslag zijn in de flat met als uitvloeisel dat zondagmorgen een vechtpartij uitbrak tussen twee bewoners in het parkje achter de Rosmo len. De man liep daar te joggen en zegt door de vrouw, die haar honden aan het uitlaten was, te zijn aangevallen met onder meer een spuitbus. Aanleiding was een opmerking van de man over het her-en-der poepen van de huisdieren. De vrouw geeft een andere le zing van het voorval. Zij zegt zonder directe aanleiding door de man te zijn beetgepakt en daardoor brak haar sleutelbeen. Het conflict in het complex naast de Kopermolen zou de achterliggende reden van de handtastelijkheden zijn. De po litie van het bureau in de Me- renwijk heeft beide partijen ge hoord en is een onderzoek be gonnen. De vereniging van eigenaren vergadert vanavond, maar dit voorval zal als het aan het be stuur ligt niet worden besprp- ken. „Als ik me elke keer zou bemoeien met buren die met elkaar liggen te rollebollen, heb ik een dagtaak. Toch durf ik te beweren dat meer dan negentig procent van de bewoners hier naar zijn zin leeft en ik vermoed dat het comité ROS door niet meer dan drie a vier bewoners wordt gesteund", aldus voorzit ter R. Kortram. Vuurwerkhandelaars aangehouden leiden Tijdens een gecoördineerde vuurwerk-actie van de korpsen Duin- en Bollenstreek en Leiden/Voorschoten zijn een Leimuidenaar en een Alphenaar, beiden 23 jaar oud, aangehou den. Op de parkeerplaats bij de Haagse Schouwweg in Leiden werden de twee gisteren omstreeks 20.00 uur betrapt toen ze in hun auto op een koper wachtten. In de auto werd bijna 250 kilo gram vuurwerk aangetroffen. Vuurwapenbezit leidt tot arrestatie leiden Drie mannen die zich gistermiddag rond 18.00 uur ver dacht ophielden bij een bedrijf aan de Verbeekstraat, bleken bij hun aanhouding twee vuurwapens té hebben. De politie hield de mannen aan na een telefoontje van medewerkers van het be drijf. Zij waarschuwden de politie toen twee van de drie het ge bouw binnenliepen. Onduidelijk is nog wat de mannen in het bedrijf wilden doen. eiden aad rietveld J. Gelderman, hoofd van de dienst Parkeerbeheer, zegt dat het met de klachten van kleine ondernemers over bekeuringen wel meevalt. „Onmiddellijk la den en lossen is ook geen pro bleem. Daar wordt door de con troleurs soepelheid bij betracht. Voordat zij beginnen met con troleren overzien ze de hele straat en kijken wat voor bewe gingen er zijn. Wij hebben liever een kwartje van de mensen dan 65 gulden." Parkeerbeheer wordt in zijn aanpak, zegt Gelderman, ge- steunt door justitie. „De rechter geeft ons maar beperkte ruimte. Die zegt: bij laden en lossen moet je in het zicht van de auto blijven. En wij zijn daar soepel in, maar dat wordt; door men sen vaak anders ervaren. RUL verder met eigen bezuinigingsplannen De Leidse Rijksuniversiteit (RUL) trekt zich voorlopig niks aan van de plannen van minister Ritzen om een half miljard gulden op het hoger onderwijs te bezuinigen. Het college van bestuur van de universiteit gaat voorlopig door met de eigen plannen om de lopende bezuinigin gen de komende jaren in Leiden het hoofd te bieden. Dit zei collegevoorzitter L. Vredevoogd gisteravond in de universiteitsraad. leiden caroline v bombardement op Leiden herdacht )p initiatief van enkele nabestaanden van de slachtoffers wordt ondag 11 december het bombardement herdacht dat op 10 en 11 ecember 1944 plaatshad in Leiden. Deze herdenkinsbijeenkomst rordt gehouden in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. )aar wordt ondermeer gesproken door gemeente-archivaris T. ichelhaas en burgemeester C. Goekoop. In de kerk wordt met medewerking van de Vereniging Oud Lei- ïn een kleine expositie gehouden met foto's waarop de gevolgen in het bombardement op Leiden te zien zijn. Na de bijeenkomst vordt de tentoonstelling verplaatst naar de hal van het stadhuis deze nog tot de jaarwisseling doorloopt. Volgens de collegevoorzitter ko men Leidse wetenschappers en universiteitsbestuurders begin volgende maand met een nieu we nota. Dat stuk van de com missie 'onderwijs en onderzoek' moet het uitgangspunt vormen voor een discussie in alle lagen van de universiteit over haar toekomst. „We wachten niet op nieuwe bezuiningsvoorstellen van Ritzen, maar zetten alvast onze eigen lijnen uit. Wat de ge sprekken met de minister be treft: wij vinden nog steeds dat Ritzen eerst maar concreet moet aangeven wat hij wil, voordat wij verder, praten over die bezuinigingen." De commissie 'onderwijs en onderzoek' van de Leidse uni versiteit is een van de werkgroe pen die zich buigen over de toe komst van de onderwijsinstel ling. De commissies zijn een idee van Vredevoogd die sinds deze zomer de scepter zwaait over de oudste universiteit van het land. De universiteitsbestuurder heeft al eerder laten weten kwa liteit boven kwantiteit te stellen en in dat licht geen moeite te hebben met het schrappen van afstudeerrichtingen en onder zoeksthema's in Leiden. De hebben de taak de discussie hierover aan te zwen gelen. Vredevoogd over de nieu we nota die in de maak is: „Het zal een betrekkelijk globaal stuk worden, als aanleiding voor een verdere discussie. Buiten universitair lid, P. Mostert, nam gisteravond na driëeneenhalf jaar afscheid van de universiteitsraad. 'Hij zei in zijn afscheidsspeech dat hij zich zorgen maakt over de toekomst van 'Leiden'. „Daarom wil ik u meegeven: laat u niet uitslui tend leiden door de toekomst. Die kennen wij niet en daarom moet Leiden haar eigen plan trekken, een eigen onderwijs programma maken. Daarom kan ze zich onderscheiden van de andere i Rector magnificus, L. Leer touwer, was gisteravond niet aanwezig en kon daardoor niet reageren op vragen die werden gesteld over zijn optreden zon dag in NOS-televisieprogramma Het Capitool. Studente M. van de Steeg van 'Politiek Anders' vroeg zich onder meer af hoe ze zijn uitspraak moest interprete ren dat kandidaat-studenten in Leiden een 'intake-gesprek' zouden moeten krijgen als se lectiemiddel om gemotiveerde studenten binnen te halen. leiden De muurschildering van de Leidse schilder P. Zuur op de kopgevel van een blok huizen aan de Peter van An- rooystraat in Zuid-West is be smeurd. Midden op de afbeel ding van een reeks kleurige muzieknoten is sinds kort een lelijke vlek olieverf te zien. De schilder heeft de vernieling ge meld bij de politie en woning bouwvereniging Leiden, die Zuur had gevraagd iets moois met de muur te doen. Het kunstwerk, dat begin deze maand op de kopgevel ver scheen, kreeg vanaf het begin kritiek van sommige buurtbe woners. De abstracte muziek noten hebben volgens hen toch wel veel weg van mannelijke geslachtdelen. En daar wensten ze niet tot in de eeuwigheid te gen aan te kijken. Zuur is verdrietig over de vernieling. „Ik ben heel zorg vuldig geweest bij het ontwer pen van de muurschilderingen. Ik ben ook niet gek, ik weet dat dergelijke schilderingen tot conflicten kunnen leiden. De ontwerpen heb ik naar het buurtcomité gebracht zodat ie dereen in de buurt kon zeggen wat hij er van vindt. Dat men sen er nu ineens pikken in zien, begrijp ik niet", aldus Zuur. Hij denkt dat er voor duizenden guldens schade is. De woning bouwvereniging zou volgens Zuur nu bekijken of een vol gende reeks muurschilderingen iets verderop in Zuid-West nog wel gemaakt moeten worden. Een bewoonster van de Die- penbrocklaan, die op het kunstwerk uitkijkt en er des tijds kritiek op had, weet pre cies wanneer het is gebeurd. „Van vrijdag op zaterdag, ik werd 's ochtends wakker en toen zag ik die enorme vlek. Ik vind het kunstwerk nog steeds niet mooi maar dit vind ik nou ook weer niet nodig. Die man heeft toch ontzettend zijn best gedaan." FOTO LOtK ZUYDERDUIN ■•eest heeft amper invloed op etalages eiden aad rietveld n de meeste etalages in de eidse binnenstad is aan niets ien dat Sinterklaas in het is. Hier en daar hangen paar mijters achter de ruit :aat een enkele zwarte piet ussen pakjes en pepernoten. :en docent van de afdeling mall Bussiness van de Haar- emse Hogeschool kijkt er met (tijgende verbazing naar. „Je toch wel zeggen dat Sinter- Jaas uit elkaar aan het ploffen Er is bijna niets van over." Een jury van twee consumen- n, twee kinderen en een eta- eur beoordeelde gistermiddag iinterklaas-etalages in de Leid- binnenstad. Bas "Gaillard, ars Evers en Frederik Nijen- eedejaars studenten van Ie Haarlemse Hogeschool, be lachten de wedstrijd als studie- iroject. Ze wilden de jury het interklaasgehalte van twintig italages laten beoordelen. Maar iet kostte al moeite genoeg om 8 middenstanders aan de wed- trijd te laten deelnemen. En lelfs daar zijn erbij, die in hun 'talage het kinderfeest onopge- nerkt laten passeren. „Sinterklaas is straks alleen iog iets voor heel kleine kinde en", zei etaleur Harry Hens. laar daarmee in tegenspraak ■'as, dat het van het kinderfeest elfs in speelgoedwinkels nau welijks iets te zien is. Drogisterijen en parfumerie- n in Leiden zijn nog het meest ictief in het etaleren van de loedheiligman. Maar, van de nanier waarop zij dat gedaan ladden kreeg Hens vaak buik- •ijn. „Hier, kijk nou toch, ze lebben die hele etalage maar olgekwakt. Dat lijkt toch ner gens op? Etaleren is een prach- ig vak. Je kunt met betrekkelijk leiden loman leefmans Het Vlietland College aan de Apollolaan heeft gisteravond de onderwijsprijs van de provincie Zuid-Holland gewonnen. De school kreeg de prijs onder meer voor de manier waarop de leerlingenraad op het Vlietland na de fusie functioneert. De prijs bestaat uit een oorkonde, een beeldje van een olifant en deelname aan de landelijke fi nale die op 19 januari wordt ge houden. In de statenzaal van het pro vinciehuis in Den Haag kreeg de vertegenwoordiging van Vlietland de onderwijsprijs uit gereikt. In dezelfde categorie waren nog twee scholen geno mineerd, een uit Hellevoetsluis en een uit Voorburg. Het win nende project behelst de in vloed die de leerlingen kunnen uitoefenen op bestuur en orga nisatie van het Leidse college. Er zijn verkiezingen voor een leerlingenraad en die hebben eigen budgetten en vormen Omdat dit proces zo goed verloopt, bleef Vlietland de con currentie gisteravond voor. „Een goede, democratische vorm van leerlingenparticipatie, zo schrijft de jury", aldus waar nemend rector H.J. Koeners. Vlietland is een interconfes sioneel college met ongeveer 800 leerlingen, dat vier jaar ge leden ontstond uit een samen gaan van het Voorschotense Lu cas College en de Leidse Vliet- schans. In de categorie basisscholen dong ook een Leidse school mee. Lucas van Leyden greep echter naast de onderwijsprijs die in 1993 voor het eerst is in gesteld door het Instituut voor Onderwijs Promotie uit Nijme gen. Het doel is samenwerking tussen onderwijsorganisaties te bevorderen en te laten zien dat het onderwijs vitaal en inventief kan zijn. Pand Middelstegracht beschikbaar voor Boddaertcentrum De door studenten van de Haarlemse Hogeschool op pad gestuurde jury beoordeelt het Sinterklaasgehalte v aan de Apothekersdijk. weinig middelen iets zeldzaam wel goed voor een zesje of zelfs enige schroom tweeën i maken. Maar ja, ze heb ben er geen geld voor over." De Idnderen waren mild in hun oordeel. Drie plaatjes van zwarte pieten in een etalage vol sigarendozen waren bij hen nog En de sieradenwin- kel die wel aan de wedstrijd wil de meedoen maar helemaal niets aan Sinterklaas had ge daan kreeg nog een één voor c op zijn rapport. „Dit moe ten jullie maar niet aan de win kelier laten zien", waarschuwde hij de studenten. De Body Shop de Haarlemmerstraat, die moeite. Hens schreef zonder grote schilderijen Sint Piet in de etalage had, behaalde de eerste plaats in de wedstrijd. Het personeel kreeg een oor konde en een fles champagne. De nummers twee en drie wa ren ook parfumerieën: Douglas en Maasdam. leiden annet van aarsen Na een kortstondige kraakactie staat sinds gisteren het voorma lige kinderdagverblijf van de Leidse universiteit aan de Mid delstegracht weer leeg. De kra kers - ongeveer tien in aantal - besloten het gebouw te verlaten nadat politie, gemeente en een woordvoerder van de universi teit hen duidelijk hadden ge maakt dat het pand op korte termijn in gebruik zal worden genomen door het Boddaert centrum. De groep bracht twee nach ten door in het gebouwtje, dat in oktober leegkwam en toen direct werd dichtgespijkerd. De krakers hadden eigenlijk ver wacht dat de universiteit - tot voor kort eigenaar - niets meer met het voormalige kinderdag verblijf zou doen. Maar het ge bouw is onlangs aan de ge meente Leiden overgedaan. Kort nadat de krakers hun actie hadden gemeld, stonden dan ook een woordvoerder van de gemeente en een woordvoerder van de universiteit op de stoep. „Twee heren in dure jassen. Als die vertellen dat er echt plannen voor dit gebouw be staan, kun je weinig anders dan je spullen inpakken", zegt een kraakster. „Je voelt je in zulke gevallen altijd de zwakkere, je hebt geen moer in te brengen." De politie zou direct het open baar ministerie om toestem ming hebben gevraagd om het gebouwtje te ontruimen als de groep niet vrijwillig was opge stapt. Het Boddaertcentrum - een instelling die overdag kin deren en jongeren die thuis i problemen zijn geraakt, op vangt - is van plan om voor de kerstvakantie met één groep te verhuizen naar het gebouwtje aan de Middelstegracht. „We hebben de huur opgezegd van het gebouw in het Terweepark, waar we met twee groepen za ten", aldus A. Diephuis, één van de directieleden. Opvang in het pand in het Terweepark was in de knel gekomen vanwege de uitbreiding van het Stationsge bied en omdat het gebouw zo danig in verval dreigt te raken dat de groepen er niet lang meer kunnen blijven zitten. „We zitten in het Terweepark op de schopstoel", aldus Diep huis. „We waren er dus heel verguld mee toen we vorige week hoorden dat we naar de Middelstegracht konden verhui-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11