Zwervers 400ste s trainingspartij SampraS geldZUCht grOOt blokkade en Davenport T«I K AI IN SI' r Sport Sabatini rekent af met Chinees vuurwerk Velasco en Alberda tonen bezorgdheid Gebreselassie ook op de weg ongenaakbaar (AANDAG 21 NOVEMBER 1994 Sieuw baanrecord Thomas TERPQ haarlem Met een nieuwe baanrecord op de 1500 meter 'g ^|t.10,87) heeft Annamarie Thomas haar macht onderstreept op ars 8-fe eerste dag van de klassieker voor vrouwen om de Kraantje vijn Brtpk Trofee op de Kennemer Kunstijsbaan in Haarlem. Ze verbe- eusZnpde de tijd van Yvonne van Gennip, die in 1991 2.10,88 neer- jette. De Friezin won ook de 500 meter in 42,28. jrs blanda van Goozen reed op de Haarlemse buitenbaan op de m jOO meter onverwacht een nieuw persoonlijk record van 44,40 jeconden. Die prestatie is gezien de slechte weersomstandighe den van het afgelopen weekend opvallend. Trainer Teun Breu- ïem toonde zich verheugd met de progressie van zijn pupil, iwe 7 pe twee paradepaardjes van Jong Oranje, Andrea Nuyt en San- 't Hart, kwamen op de 1500 meter ten val. Prins doet auto's cadeau ivAD» De Saudische prins Al-Walid bin Talal heeft de voetbalse- 6 5 fectie van zijn land in totaal 37 luxe auto's cadeau gedaan. De joifijjlloeg van Saudi-Arabië won woensdag in Abu Dhabi het toer- DWKfcooi om de beker voor Golfstaten. Rozalina verbetert gewichthefrecords •gTANBULDennis Rozalina heeft bij het WK gewichtheffen in Is- 18pnbul in de klasse tot 64 kilogram drie Nederlandse records ge broken. De Duivenaar verbeterde de records trekken en stoten s rnet respectievelijk 2,5 kg en 5 kg en bracht ze op 120 en 155 ki logram. Zijn nieuwe totaal van 275 kg was eveneens goed voor jen record. gevende zege golfer Jumbo Ozaki iLyazaki Nick Price was de beste golfer van '94. De Zimbab- ivaan boekte echter niet zo veel overwinningen als de Japanner jMasashi Ozaki. 'Jumbo' boekte in Miyazaki op het Japanse ei- tend Kyushu in het Dunlop Phoenix zijn zevende overwinning ïan het seizoen en de derde op rij. De 47-jarige speler, die een «aar jaar geleden een zware afgang beleefde in het Dutch Open, j-erklaarde in de kracht van zijn leven te zijn. Hij won dit jaar 200 'Jniljoen yen (3,5 miljoen gulden) prijzengeld. „Ik heb nu zo veel Verdiend dat ik volgend jaar heel relaxed op overwinningen in -Jle vier majors kan jagen."' Hij doelde op de Masters, het US jbpen, het Brits Open en het US PGA Championship. 5 2 Belangenvereniging wielersoigneurs :c ïohEMEERN» Een groot aantal Nederlandse wielersoigneurs heeft 8-4 i verenigd. In Motel Afrit de Meern richtten zij zaterdag een landelijke belangenvereniging op en kozen een bestuur dat uit rg foegen leden bestaat. Voorzitter is De Marie, secretaris Van Ee en 4e leden zijn: Ton en Sjef van Engelen, Bergmans, Van Heel, jn aentse, Voesenek en Omlo. Het doel van de club is onder meer het imago van de verzorgers te verbeteren. De soigneurs worden Volgens de initiatiefnemers te vaak ten onrechte in verband ge bracht met dope. jeiJfamers nieuwe voorzitter schaakbond jiRNHEMHerman Hamers uit Zeist is tijdens de najaarsvergade ring van de Bondsraad benoemd tot voorzitter van de Koninklij- );e Nederlandse Schaak Bond (KNSB). Hij trad al sinds augustus ier pij>p als waarnemend voorzitter in de plaats van Dick Tommei, die jn jXegens zijn benoeming tot staatssecretaris van VROM aftrad. ikamPet nieuwe bestuur wordt voorts gecompleteerd door secretr a zot l°mP nil Arnhem en de Rotterdammer Maas (met de porte- ;avor euille kaderzaken). ing 21 AKA dracljp mge kijkeih| mij de p< i'l 'lijk. 1 ls-<ei dii k( i AU ra; i rui )i :hi san v, vierhonderdste interland- idstrijd van volleyballer Ron gisteren in Osaka te- ?n de Verenigde Staten, was :n plezierige, aardige en zeker >k nuttige, maar niemand zal :h het duel lang herinneren. Zwerver na misschien. De ste interland wist hij na een irkansing ook nog: december tegen België in Haarlem, if ik goed was? Ja, verschrik- Ha, ha, ha." Het w^s voor Zwerver het zo- :elste streepje in de rij, dat dit- mandje bloemen, feli- taties en een toespraakje in Japans opleverde. Voor de inkzitters was de wedstrijd n uitgelezen kans ervaring op doen op niveau, al viel dat ior Amerikaans toedoen nogal gen. Het resultaat (3-0 via de tstanden 15-7 15-8 15-7) was ed, het spel van, Nederland k, maar beide kunnen geen laatstafzijn. De Amerikanen lieten het af- omdat ze toch al op de plaats waren geëindigd de voorronde van de World iper Four. oeschietelijker ip Alberda, die zijn team mag orbereiden op een halve-fina- iuel met Japan, kende de larde van de uitslag, maar begrijpelijk veel toeschiete- t te praten over de werkelij- in van de wedstrijd dan een eerder. Toen verloor Oranje r eens kansloos van wereld- impioen Italië, na twee gelijk- lardige sets (15-13 14-16 15-3 viel het zwalkende op geen enkele manier bij uren tegen de ijzersterk ipslag, blok. aanval) doorgaan- Italianen. Tegen de Verenigde Staten 'loof Alberda geruisloos alle 4|isselspelers in de loop van de dstrijd het veld binnen. Al- Ti in het begin van de derde dreigden de Amerikanen 'en, zij het slechts door de in- ïhouden, boterzachte sprong- rvice van Landry. Daarna nderde 'Nederland II' van 1-5 lar 11-6 en 15-7. „Ik ben blij dat ik veel men- n heb kunnen laten spelen", Alberda. „Tegen Italië was sfeer er niet naar. Daar heb ei t aferde eA|), t ty)0] 1* am c Amerikaan verslaat Becker in finale Masters In het groepsduel, woens dag, was slechts eer te ver dienen. En Boris Becker is eerzuchtig. Hij versloeg Sampras in diens eerste wedstrijd van de ATP-Mas- ters in Frankfurt. Gisteren, in de finale, viel er veel geld te verdienen, en de geldzucht van Sampras kent geen grenzen. De Amerikaan won het slot stuk van het tennisjaar in ruim tweeënhalf uur met 4-6 6-3 7-5 6-4. Negenduizend luidruchtige supporters, 23 Duitse aces snel ler dan het geluid. Pete Sampras hoorde er niet van op. De Ame rikaan, die net als Lendl in 1987 een heel kalenderjaar de eerste plaats bezette, ging na een moeizaam begin steeds beter spelen. De overwinning in Frankfurt leverde de Amerikaan een cheque van bijna 2,1 mil joen gulden op. Becker, die in 1988 en 1992 zegevierde, moest met iets meer dan de helft ge noegen nemen. Boris Becker was de afgelo pen weken succesvol tegen Sampras. Door overwinningen op de Amerikaan in Stockholm en in de voorronde in Frankfurt, bracht Becker de onderlinge stand op 5-5. „Ik word hier in Frankfurt gedragen door het publiek", sprak de 26-jarige Duitser na de overwinning van 6-7 6-4 6-1 tegen Bruguera, in de halve eindstrijd. „Vandaag heb ik gevochten voor wat ik waard was. Er was geen tijd om adem te halen, om na te den ken. Ik leef hier in een roes, zie alleen maar de bal, hoor alleen het publiek." Dat was zaterdag. Een dag la ter zag de wereld er anders uit voor de Duitser, die dinsdag ja rig is. Becker was er al een beetje bang voor geweest. „Die groepswedstrijd was vijf dagen geleden. Toen was ik een stuk fitter. Maar één dagje extra, nog één krachtsinspanning moet met de steun van het publiek lukken", aldus de Duitser. Becker strandde door de ver loren finale op de derde plaats op de wereldranglijst. Bij winst was de drievoudig Wimbledon- winnaar, die vorige week maan dag nog vijfde stond, ook André Agassi voorbijgegaan. Agassi verloor in de halve eindstrijd van Sampras. Al vond de excentrieke Amerikaan dat hij vooral door arbiter Berger was verslagen. De Duitser her riep enkele beoordelingen van de lijnrechters, die inderdaad voornamelijk in het nadeel van Agassi uitpakten. De 24-jarige 'wonderboy', die onlangs verklaarde een stuk rustiger te zijn geworden, ging verschrikkelijk te keer. Het le verde hem een waarschuwing en vervolgens zelfs een straf- punt op. „Het is tijd dat scheidsrechters zoals Berger ge waarschuwd worden", sprak over gesproken. Het was 'mind over body', het hoofd voelde zo moe. Tegen de Amerikanen hadden ze er volop plezier in en als wordt gepresteerd dan voel je je ook niet moe." Alberda toonde zich gelukkig met de vooruitgang van z'n tweede spelverdeler Latuhihin, die inmiddels tegen landen uit alle categorieën (Verenigde Sta ten, Japan, Duitsland) heeft .aangetoond de aanval te kun nen sturen en ook, hoewel hij vijftien centimeter korter is dan Blangé, bij de blokkering niet aan de kant hoeft te gaan staan. Een andere meevaller was Görtzen, die tegen de Italianen weinig gelukkige momenten kende als passer en links- of rechtsbuiten, maar kennelijk toch als potentieel topspeler werd herkend door Arie Selin- ger. De legger van het funda ment voor het moderne Neder landse volleybal kwam tenmin ste informeren waar de sterke Limburger, voor dit seizoen door Alcom/Capelle overgeno men uit de boedel van VCG, speelt. Bij zijn zoon Avital dus, al zit Görtzen tot nu toe vooral jn de nationale competitie. Floateropslag „Capelle is al twee jaar min of meer in dezelfde samenstelling bezig. Door het WK is de hele voorbereiding zonder mij ge gaan. Het is de keus van de coaeh. Ze zullen me niet voor niets hebben gehaald, dus ik neem aan dat ze me zo snel mogelijk zullen inpassen", zei Görtzen, wiens floateropslag te gen de Amerikanen de basis was voor liefst negentien pun- Die score voor de statistiek verraste hem zichtbaar aange naam, maar leidde niet af van de dagelijkse werkelijkheid. „Ik ben al lang blij dat ik de kans krijg zoveel mogelijk ervaring op te doen op dit niveau. Er valt nog veel te verbeteren. In de eerste plaats de pass, de rode fijn door mijn spel. Als de stop goed is, gaat het aanvallend ook goed. Verder ben ik over m'n blokkering niet tevreden en wil ik veel aandacht besteden aan de lage verdediging. Een keihar de smash van de grond halen, is het mooiste dat er is. Ook voor Dortmund Linyao Guo wordt toegejuicht door zijn ploeggenoten als blijkt dat zijn oefening goed is voor goud. De wereldtitels turnen voor landen teams kwamen terecht bij de Chinese mannen en de Roemeense vrouwen. China maakte een einde aan de jarenlange overheersing van de voormalige Sovjetunie. Rusland eindigde als tweede met een achterstand van ruim een punt, het brons was voor Oekraïne. De Roemeense vrouwen gingen de Vere nigde Staten en Rusland voor. Bij de mannen wisselden China en Rusland elkaar zaterdag voortdurend af als leider in het klasse ment. De acrobatische Aziaten hadden het laatste woord. Zij vergaarden 283,333 punten. Rusland kwam niet verder dan 282,158 punten. De Roe meense vrouwen, die vanaf het begin de leiding hadden, herhaalden hun prestaties van 1979 en 1987 toen zij ook goud wonnen op de WK voor landenteams. FOTO ANP Joop Alberda en Julio Velasco hebben gisteren in een uren durend ontbijt FIVB-voorzitter Ruben Acosta deelgenoot gemaakt van hun bezorgdheid. Zowel de Nederlandse als de Italiaanse coach vreest dat de overvolle agenda voor 1995 en 1996 en de nieuwe kwalificatieregeling voor de Olym pische Spelen het volleybal allesbehalve ten goe de zullen komen. Eerste mikpunt is het toernooi om de World Cup. half november '95 in Japan. Aan dit mini- WK doen ditmaal twaalf landen mee. Slechts twee komen uit Europa, de finalisten van het EK'95 in Griekenland. Normaal gesproken zijn dat Italië en Nederland. Door een slippertje bij de aanloop kunnen beide elkaar echter ook al in de halve eindstrijd treffen en dus uitschakelen voor de World Cup. Aan het wereldbekertoernooi in Japan doen twee vertegenwoordigers per continent plus het organiserende land en het gastland van de Olym pische Spelen mee. Zij werken een halve compe titie af. Dat betekent elf wedstrijden in vijftien da gen, plus een aantal (forse) verplaatsingen omdat er in drie steden wordt gespeeld. De Italiaanse delegatie liet al doorschemeren bij deze opzet te overwegen in '95 de World Lea gue (WVL) te laten schieten ofwel een derde, vier de etc. team te sturen. Dat idee zou ook aan het brein van Alberda ontsproten kunnen zijn, als de WVL niet zo n lucratieve bezigheid zou zijn ge weest en als de NeVoBo het geld dank zij gulle sponsors gemakkelijk zou kunnen missen, zoals de Italiaanse zusterorganisatie. new york anp/rtr Twee keer was de 18-jarige nieuweling in de top van het vrouwentennis haar te slim af geweest. Gabriela Sabatini nam gisteren, tijdens de Mastersfina- le in New York, wraak op Lindsay Davenport. De Argen tijnse won de enige eindstrijd in het vTouwentennis die volgens het best-of-five-systeem plaats heeft met 6-3 6-2 6-4. Sabatini rekende in New York af met een mindere periode. „Er zat iets dwars in mijn kop. Iets waardoor het de afgelopen maanden gewoon steeds net niet lukte. Die partij tegen Na- vratilova was iets fantastisch, die heeft zoveel indruk op me gemaakt... Ik kan niet verklaren wat er met me is gebeurd, maar vandaag bleek duidelijk dat de blokkade is verdwenen." Regelmaat Sabatini zocht naar verklarin gen. ze vond ze niet. „In één keer is de regelmaat terug. M'n wisselvallige spel van de afgelo pen maanden maakte mij bijna gek. Maar deze week was het vertrouwen in m'n slagen terug. Ineens was er weer de benodig de agressie in m'n spel. Alleen op die manier kan ik tegen standsters pijn doen, de afgelo pen maanden pijnigde ik alleen mezelf." Modellenwerk en geurtjes, Sabatini had het de afgelopen maanden drukker met de bank dan op de baan. Sinds de Open Italiaanse in mei 1992 nam Sa batini deel aan 43 toernooien. De hoofdprijs ging evenveel keer aan haar neus voorbij. Het geld bleef binnenstromen, maar de puntenstroom die haar ooit naar de derde plaats op de we reldranglijst leidde stokte. Sabatini, die in de halve eindstrijd de Japanse Date na een matige start afdroogde (4-6 6-0 6-3). had het gisteren ge makkelijk. Davenport, de 1.90 meter lange Californische die het allesbehalve van haar be weeglijkheid moet hebben, maakte veel onnodige fouten. De cheque van 425.000 gulden was binnen één uur en drie kwartier verdiend. Ook in haar goede eerste ja ren speelde de 24-jarige Argen tijnse haar beste tennis in New York. Gisteren stond Sabatini al weer voor de vierde keer in tien jaar in de Mastersfinale. In 1988 kwam ze als sterkste uit de strijd, na een 7-5 6-2 6-2 over winning tegen Pam Shriver. In 1987 verloor Sabatini in vier sets van Graf, drie jaar later was Se les in een vijfsetter te sterk. Geamuseerd De 18-jarige Lindsay Davenport keek deze week vooral geamu seerd rond in New York. Voor de tweedejaars prof was het haar eerste optreden tijdens de Masters. Ze voelde geen druk, ondanks dat de nummer zeven van de wereldranglijst als eerste debutante de finale had bereikt. „Er zijn weinig speelsters en de organisatie loopt niet te stres-x sen. Je kunt gewoon lekker je ei- gen gang gaan", aldus Daven- port, die in de halve eindstrijd verrassend de Fran^aise Mary Pierce uitschakelde. numegen/leiden Agassi na de 4-6 7-6 6-2 neder- laag. Agassi, die zich ook na het strafpunt misdroeg en op die manier uitsluiting riskeerde, ne geerde Berger na afloop. „Ik ga zo'n vent geen handje geven. Nee, ik stuur hem met Kerst wel een kaartje. Als hij belooft dat hij nooit meer bij mij op de stoel komt zitten." Damploeg zit in tranendal Het dubbelprogramma bij het WK dammen heeft de Neder landers weinig positiefs ge bracht. Wiersma speelde twee keer remise. Jansen ging twee keer ten onder en Clerc behaal de slechts een punt. Wesselink was de meest succesvolle Ne derlandse deelnemer: hij sprok kelde drie punten bijeen. De Let Valneris blijft riant aan de leiding door een overwin ning op Galasjov en een remise tegen Koeperman. Met een ach terstand van drie punten bezet Baljakin (eveneens goed voor drie punten in het weekeinde) de tweede plaats. Wiersma kijkt na dertien ronden tegen een achterstand van vier punten aan. Valneris leverde zaterdag na een moeizame puntendeling met Koeperman iets van zijn voorsprong op Baljakin (winst op Durdyev) in. Een dag later was het verschil weer drie pun ten doordat Baljakin de punten met Koeperman eveneens deel de en Valneris overtuigend Ga lasjov versloeg. Wiersma kon deze produktie niet bijhouden. Stuitte hij zater dag op een defensief ingestelde Milsjin, gisteren vond hij geen oplossing voor de zich alleen maar op de verdediging toeleg gende Merins. De Nederlander voelt nu in de strijd voor een van de drie hoofdprijzen de hete adem in de nek van oud-wereldkam pioen Gantwarg en Ba. Zelfs Schwarzman kan zich nog in de strijd mengen. De Rus vond wel het juiste tegenspel tegen de veelal weinig risico's nemende Cissé. Titelverdediger Tsjizjov kan met een achterstand van zeven punten en nog zes partijen op het programma prolongatie ver geten. Ook tegen de Afrikanen Aman en N'Diaye kreeg hij be ter spel, maar niet voldoende om een serieuze winstpoging te ondernemen. SPONSOR De Koninklijke Ne derlandse Baseball en Softball Bond (KNBSB) heeft na tien jaar weer een hoofdsponsor. De naam van het bedrijf, Raet It- Services, siert tot en met de Olympische Spelen van 1996 de tenues van de nationale selec ties. Raet maakt jaarlijks 120.000 gulden over aan de KNBSB. Nederland is goed voor Haile Gebreselassie. Op 4 juni verbe terde de 21-jarige Ethiopiër in Hengelo het wereldrecord op de 5000 meter tot 12.56,96. Giste ren zegevierde de wereldkam pioen op de tien kilometer in Nijmegen in de elfde Zeven- heuvelenloop. Gebreselassi legde de vijftien kjlometer over het geacciden teerde traject af in de recordtijd van precies 43 minuten. De at leet uit Addis Abeba was daar mee 34,4 seconden sneller dan Khalid Skah een jaar geleden. Hij profiteerde hierbij van vrij wel ideale omstandigheden en versloeg als baanatleet wegspe- cialisten als landgenoot Abebe, de Belg Rousseau en de Neder lander Tonnie Dirks. Dirks was als zesde de beste Nederlander. De Brabander die dit seizoen lang met een blessu re kampte, is weer in vorm. Af gelopen week werd hij met alle andere marathonlopers, met uitzondering van Bert van Vlaanderen, door de atletieku- nie uit de nationale selectie ge zet. Dirks vindt dat de KNAU met het samenstellen van de se lecties met twee maten heeft gemeten. Afgelopen week had Dirks een gesprek met tech nisch directeur Bert Paauw van de KNAU, die hem zei dat hij alsnog in de selectie kan komen hij goede prestaties le- Liz McColgan was in Nijme gen de snelste vrouw. De orga nisatoren konden dankzij de steun van een sponsor de Schotse vrijdag verleiden tot een start. De oud-wereldkam pioene halve marathon, zege vierde in 49.55,1. Drie kilometer voor het einde nam ze afstand van haar laatste concurrente, de Kenyaanse Joyce Chepchumba. Achter de Belgische Linda Milo eindigden Christine Toonstra en het Limburgse talent Ga- briëlle Vijverberg als vierde en vijfde. Kleijweg Van het AA Drink Bataven Ma rathon Team was kopvrouw Jo ke Kleijweg uitstekend-op dreef. Met haar elfde plaats pakte ze opnieuw punten voor het natio nale Run Classics-circuit, waar in ze na vier wedstrijden de vijf de plaats bezet. De Leidse was bovendien vijfde Nederlandse en eindigde vóór atletes als Dai sy en Mieke Hombergen, Mar jan Freriks en Wilma van Onna. „Ik begin er nu toch Weer hele maal bij te horen," concludeer de Kleijweg dan ook. „Als je ook ziet wat Carla (Beurskens) loopt: dat is nog maar een mi nuutje sneller. Ik heb echt het gevoel dat ik een goede winter ga draaien." De tijd van 53.22 is op de vijf tien kilometer Kleijweg's snelste sinds 1991 en een Bataven- clubrecord. „Na tien kilometer kwam ik ook sneller door dan mijn eindtijd vier weken gele den in de Coenecooploop." Haar clubgenote Suze Groen in 't Woud werd in een ruim per soonlijk record van 58.22 de snelste veterane. Huub Pragt besliste bij de mannen het onderlinge gevecht met Jan Kortekaas pas in de laatste meten. Op de 32e plaats finishte de Leidenaar in 47.49, maar drie tellen achter hem vestigde Kortekaas wel een per soonlijke toptijd. Derde Bataaf was Jaap van Duijvenvoorde (48.18), terwijl Henk van Velzen in 48.51 de derde veteraan 40+ werd. Thuiszege In de derde Tien Engelse Mijlen van Lisse was het gisteren Erik Bakker die zijn club De Spar taan een thuiszege bezorgde. De Sassenheimer was van de honderd deelnemers de snelste in 55.06. De soepel lopende Bakker liep lang gelijk op met Peter Zwiers maar demarreerde twee kilometer van het eind op eenvoudig wijze weg van de at leet van AV Haarlemmermeer. Op de streep zat Bakker uitein delijk meer dan een halve mi nuut vóór Zwiers, maar door de zware omstandigheden zat hij wel krap vier minuten achter het parcoursrecord uit 1992. Bij de vrouwen kwam Anja Kralt dichter in de buurt van de 1.06.02 van Liesbeth Vergeer (NSI.) De atlete van AV Rijnsoe ver soleerde naar een tijd van 1.08.03, ruim anderhalve mi nuut voor Vergeer. Wensveen snel in duathlon leiden wilmar kortleever De Leidse triatlete Gonnie Wensveen pakte gisteren op de valreep nog de tweede plaats in de duathlon lopen, fietsen, crossen in het Spaarn- wouder recreatiegebied. In ze ven kilometer lopen en 25 ki lometer fietsen bleef Judy van de Berg uit het Noordholland se Stroe op afstand, doch te gen de wind in bleek de 35-ja- rige Wensveen over meer doorzettings- en uithoudings vermogen te beschikken. Hal verwege de vier kilometer door de modder en over heuveltjes van het laatste traject achter haalde ze haar voorloopster. Winnares werd de Amster damse Wieke Hoogzaad in 1.19.11. Wensveen moest daar ruim vijf minuten op toege- Bij de mannen pakte Hans van Zijp de zesde plaats in 1.12.27. „Het was zwaar", zei de leidse veteranenwinnaar met een verwijzing naar de sterke wind. „Tijdens het fiet sen hadden we de wind op een dijk vol van de zijkant. Je werd er bijna vanaf geblazen. Het is gek, maar we waren blij dat we de dijk afkonden en weer gewoon tegenwind kre gen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27