Sport Feyenoord ontluisterd: 5-1 ,dvocaat eerste kandidaat, 'SV weigert alkoopsom Noordwijk-trein maakt noodstop in Spijkenisse Burenruzie om negende plaats &- Peter Ciere moet weg bij Rijswijk ^AMNDAG 21 NOVEMBER 1994 17 Van Gaal A Q drainer Louis van I O Gaal zag als enige een fantastisch Ajax, dat in Utrecht met 0-0 gelijk speelde. Rijnsburgse Boys A Q Rijnsburgse Boys I Z7 stond vijf minuten voortijd tegen Schevenin- gen met 2-3 achter, maar won met 4-3. uvs De Leidse hoofd ei I klasser UVS ver speelde een 0-2 voor sprong tegen OSV en leed de zesde nederlaag op rij. Zaalkorfbal a De Algemene had geen medelijden met Fides Pacta in de eer ste korfbalderby in de zaalcompetitie. fcroningen gpd ™at KNVB wil een afkoopsom als lick Advocaat naar PSV ver- kt. „Ik vind dat niet meer dan lormaal dat die er komt," oor- Theo Aalbers. Over de ioogte ervan wil de penning- ieester zich niet uitlaten. Of de iindhovense club, dan wel Ad- rocaat, wiens contract met de ind nog tot medio 1998 door- lopt, het bedrag voor zijn reke- üng neemt, is hem om het ,Als er maar iemand is die iet ophoest. |We betalen geen cent afkoop- Torzitter Bill Maeyer iterdagavond in Volendam chter. Vrijdag had PSV een eerste, oriënterend gesprek' Advocaat. Dat feit op zich naakte aan de laatste onzeker- einde: Advocaat is in- lerdaad de eerste kandidaat ran PSV. Of het tot een contract ;omt, hangt van geldzaken af: 'SV en Advocaat moeten rond ;omen over een salaris - wat vel zal lukken - en Advocaat zal regeling moeten treffen met ie KNVB. PSV-penningmeester Harrie in Raaij is duidelijk over die aatste kwestie: „Als de KNVB afkoopsom eist, gaat het door, denk ik. In principe letalen wij geen cent afkoop- om. Het is heel simpel: wij be laderen iemand na afstemming net de werkgever. De toestem- ding om met Advocaat te pra- En dus gaat Van laaij ervan uit dat de KNVB {traks ook niet met een afkoop- anse ndad som komt. „En dat hoeft ook niet als het ook geen geld kost een opvolger te halen", specu leerde Van Raaij alvast vooruit op de mogelijkheid dat de KNVB de vrije Guus Hiddink kan benoemen tot bondscoach. Pikant is het wel dat een af koopsom de transfer van Advo caat naar Eindhoven nog in de weg kan staan. Begin 1990 zou Advocaat al aangesteld zijn als trainer-coach van PSV als niet door zijn toenmalige club, SW, een afkoopsom was geëist. Van Raaij: „Van Dijk eiste een mil joen, toen was h Nog pikanter: in mei 1987 stootte PSV de neus toen de club interesse had in de bonds coach, toen Rinus Michels. In die dagen was bij PSV net Hans Kraay ontslagen en nam assis tent Guus Hiddink tijdelijk de honneurs waar. Rinus Michels werd gepolst als opvolger van Kraay, maar Michels zat dus vast aan de KNVB. Als bij toeval kreeg Michels echter ruzie met de bond, meer in het bijzonder met het sectiebestuur, nog meer in het bijzonder met sectiebe stuurslid Ton Harmsen, toen de voorzitter van Ajax. Michels vroeg ontbinding van zijn con tract, maar dat bleek niet zo maar te gaan. De KNVB besloot een afkoop som te vragen van 450.000 gul den. Dat bedrag bestond uit de afkoopsom van 200.000 gulden die de KNVB kwijt zou zijn aan opvolger Thijs Libregts (die bij PAOK Saloniki losgeweekt noordwuk janet van d Noord wijk had het vanaf de eerste minuut al niet naar zijn zin in Spijkenisse. Het beviel de kustploeg helemaal niet, op het armoedige en slecht onderhouden complex van de plaatselijke voetbalvereni ging, waar het veld hobbelig is en smal. De lucht was grijs, het uitzicht op de drukke weg en saaie bedrijfsgebouwen somber. In die naargeestige omgeving kon Noordwijk maar niet in zijn element ko men. De Noordwijkse flit strein die de afgelopen weken met sprankelend voetbal zo succesvol was geweest, maak te onder de rook van Rotter dam een noodstop: 2-1 voor Spijkenisse. Voordat de wedstrijd goed. en wel was begonnen keek de ploeg van trainer Ruud Brö- ring al tegen een achterstand aan. Een corner van Spijke nisse werd door spits Andrew de Ruiter bij de tweede paal tot doelpunt verheven. Noordwijk verzuimde om ver volgens snel orde op zaken te stellen met het snelle spel dat de ploeg eigen is. Het elftal speelde slap, slordig en slecht. Omdat de Spijkenisse-spit- sen het vizier ook niet op scherp hadden staan, duurde het een half uur voordat het tweede doelpunt viel nadat Kees Smit zich in een stuiter bal vergiste. Noordwijk had helemaal niets mogen zeggen als de thuisclub de marge voor rust nog had vergroot. De kustploeg stelde ook wei nig tegenover de kansen van Spijkenisse. Combinatie's werden door Spijkenisse doorzien, de passes kwamen niet aan, actie's mislukten. Een keer meenden de gasten recht te hebben op een straf schop, toen na een schot van Robert Vermin de bal tegen de arm van een Spijkenisse- verdediger kwam. 'Hands', riep Noordwijk, 'Aangescho ten', vonden het thuispubliek en de scheidsrechter. De tweede helft ging Noordwijk wat voortvarender van start. Topscorer Fred Bloem gebruikte zo'n twintig minuten na rust zijn hoofd goed: hij stond bij de tweede paal bij een corner van Ver min en kopte de bal keurig naast de keeper. Het eerste tegendoelpunt dreef Noord wijk naar voren maar nog niet tot grote daden. De voorhoe de bleef vrij statisch en de spitsen stonden vaak machte loos tegen de verdedigers van Spijkenisse, die dicht op hun man speelden. De ruimte die Noordwijk achterin vrij gaf, leidde weer tot vele aanvallen van de thuisclub maar de snelle en behendige spitsen wisten zelfs dotten van kansen niet te benutten, mede dankzij sterk optreden van Noord- wij k-doelman Visscher. En zo klonk er in die slotfa se geen gejuich meer. Wel was het fluitje van de scheids rechter vaak te horen. De sfeer werd grimmiger, de duels werden feller. Door wat meer kaarten uit te delen had de arbiter de zaak beter in de hand kunnen houden. Het was diezelfde scheids rechter die na de wedstrijd van de verliezende coach wel een gele kaart kreeg. Bröring vond dat de gemene en lange reeks van (kleine) overtredi- gen zijn aanvallers te veel uit hun spel had gehouden. De andere oorzaak voor het ver lies zocht hij op het slechte veld, dat bovendien acht me ter smaller is dan het hoofd- veld in Noordwijk. „Dat heb ben we nagemeten." Een smoesje, vond trainer Joop Warner van Spijkenisse dat. „Als je zo veel technisch vaardige mensen hebt als Noordwijk, dan mag dit veld toch geen probleem zijn?" Linkerspits Robert Vermin die zijn vierde gele kaart kreeg ('Ik kreeg eerst een enorme trap van achteren. Vervolgens gaf ik zelf een klein schouderduwtje en daar floot de scheidsrechter voor. En daar zei ik wat van.') was het eigenlijk wel met Warner eens. „Je kunt wel zeggen dat het aan het veld lag of aan het weer of aan de scheidsrech ter, maar het ligt in eerste in stantie natuurlijk aan jezelf. Ik begrijp het ook niet: we wa ren scherp en hebben goed getraind. Maar die Rotter damse stugge ploegen zijn niet prettig om tegen te spe len. En dat het veld hier veel smaller is, dat merkte ik echt goed. Wij spelen veel over de vleugels en daar hadden we nu veel minder ruimte." De Noordwijkspelers wisten niet hoe snel ze uit Spijkenis se moesten vertrekken. Vanuit de kleedkamer meteen naar huis. Met de vip-car van de plaatselijke busonderne ming. Noordwijk: Visscher; Van Kins, Schei r. Bloem, Vermin. moest worden), uit onkosten h 150.000 gulden om bepaalde mensen in te werken en uit een bedrag van 100.000 gulden we gens verlies van goodwill. De kwestie liep zo hoog op dat Michels op zeker moment dreigde naar de kantonrechter te stappen, maar uiteindelijk kwam het zo ver niet; PSV koos een andere oplossing (Hiddink- Dorjee), Michels bleef bij de bond. De verwachting is nu dat in één van de komende dagen PSV en Advocaat elkaar vinden in een verbintenis voor twee en een half jaar. Penningmeester Van Raaij wil nog wel even toe lichten waarom de keuze op Advocaat is gevallen. „Het uit gangspunt was dat het een Ne derlandse trainer moest zijn; we wilden immers van communi catieproblemen verstoken blij ven. Vervolgens telde de erva ring die Advocaat heeft in het topvoetbal. Advocaat heeft ook bewezen z'n mannetje te staan en was derhalve voor ons de man met het minste risico." Van Raaij doelt hier op de vergeljking met relatief onerva ren trainers als Stevens, Gerets en Spelbos. Van Raaij: „Gerets heeft het mooi onder woorden gebracht. Hij zei: 'Ik hoop dat PSV me niet vraagt, want als ze me vragen zal ik vijf nachten wakker liggen en uiteindelijk toch nee zeggen. Want PSV komt doodeenvoudig te vroeg.' Zo is het precies en daarom hebben we voor Advocaat geko- 'Bod op Mykland is een belediging' utrecht anp Paul Bosveld, Clemens Zijnenberg en André Karnebeek (v.l.n.r.) vi< FC Twente viert zijn 'dag uit duizenden feestje na de 5-1 overwinning op Feyenoord. FC Utrecht moet één miljoen gulden betalen voor Erik Myk land, maar wil slechts gaan tot ruim drie ton. De international gpd-verslaggever zou zondag debuteren in het duel met Ajax, maar zat hoog droog in Noorwegen. Het was voor de Tukkers een dag uit duizenden. Net als gistermiddag. Toen, bijna op de kop af 26 jaar geleden, op die herfstige zondagmiddag 3 november, boog Ajax in het Diekman diep voor FC Twente. Met de veelzeggende cijfers van 5-1. Ajax werd onüuisterd. Net als Feyenoord nu. Met dezelfde cijfers. Toen werd het een prachtig sei zoen, dit moet er in Enschede weer zo een worden. Eerste jaars hoofdtrainer Issy ten Donkelaar, een ras echte Tukker, glom van trots. ,,Dit is een fantastische overwinning, dit hadden we nou net nodig". Willem van Hanegem stond met de mond vol tanden. ,,Van onze kant was het niet zo bijzonder. Door die twee tegengoals voor rust was het bij ons een beetje over". Utrecht dacht Mykland te hu ren tot het einde van het sei zoen, met daarna een optie tot koop. De prijs bedroeg ruim drie ton. Zo waren de afspraken blijkbaar tussen clubs en zaak waarnemer. De Noren waren echter woe dend. Coach Fjelde reageerde donderdag als volgt: „Het voor stel is niet alleen een belediging voor Mykland, maar ook voor het totaie Noorse voetbal." My kland zelf wil volgens Utrecht trainer Van Veen dolgraag aan de slag in de Domstad. De beladen topper, eerder ver boden door burgemeester Mans van Enschede, stond tot de 0-1 in het teken van terreinverken ning. Feyenoord, gehandicapt door blessures van Witschge, Heus en Van Gobbel, speelde met twee spitsen (Larsson, Tau- ment) en met de handrem op. Net als Twente. Maar ineens, als bij toverslag, explodeerde de wedstrijd. Door toevalstreffers van Van Halst, die een voorzet van Blinker langs z'n eigen doelman schoot, en door de vlotte gelijkmaker van Mols, die profiteerde van een klutsbal van Bosvelt. Twente gooide het laatste restje schroom van zich af en streed verbeten om elke meter grond. Met de as van de ploeg, Hoogma, Van Halst, Bosvelt en Mols, in een absolute hoofdrol. De thuisclub dankte er zes mi nuten voor rust de voorsprong aan. Uit een strafschop. Scheidsrechter Wegereef aarzel de niet toen De Wolf het been net iets te hoop optilde en Van Halst op de zompige grasmat onderuit ging. Twente hield er de 2-1 van Boerebach aan over, de duvelstoejager van de En- schedese voetbaltrots een ge scheurde knieband. Twente bewaart het beste dit seizoen altijd voor de tweede helft. De ploeg werd in het eer ste kwartier nog met de rug te gen de muur gedrukt, maar bleef parmantig overeind. Pal nadat Van Hanegem Van Loen als breekijzer het veld had inge stuurd, brak Bruggink het Rot terdamse verzet. Zwijnenberg sneed dwars door de verdedi ging, na een perfecte vrije trap van Boerebach, en maakte er 4- 1 van. Bruggink omspeelde Fra- ser twee keer en tikte nummer vijf binnen. De Goey ook al niet brandvrij werd in elf ont moetingen slechts elf keer ge passeerd, maar mocht dit keer met vijf treffers z'n handen ste vig dichtknijpen. Bruggink kop te uit vrije positie tegen de lat, Mols overzag in alle euforie z'n lonkende aanvallers en knalde de bal tegen de paal. „Het had ook 7 of 8-1 kunnen zijn", over dreef Hoogma niet eens. Van Hanegem verborg z'n hoofd diep tussen de knieën. Uit schaamte. „We weten hoe Twente voetbalt en dat het van achteruit graag de lange bal speelt op Mols en Vurens". Bruggink kende hij niet. „Ik heb die jongen wel eens op tv gezien en weet dat hij aardig kan voet ballen. Maar als je hem rustig laat draaien, kun je wel eens in de problemen komen", waste hij Trustfull en ffefos de oren. Nee, De Wolf was niet gebles seerd. Maar ook niet goed. Heel slecht zelfs. „Hoogma is beter dan C)e Wolf, maar dat vind ik al jaren", wreef Ten Donkelaar nog eens extra zout in de Rot terdamse wonden. En Michael Mols? 'Micky' is een kopie van Ronald de Boer, desondanks zag Dick Advocaat het woensdag tegen de Tsjechen niet in hem zitten. Tot verrassing van Oranje-debutant Youri Mulder, die zich verbaasd had afgevraagd waarom hij en niet Mols naar Huis ter Duin was ontboden. 'Mols moet in Oranje' scandeerde het Twentse publiek. Ook voor Ten Donke laar? „Mols past exact in het Ajax-concept dat het Neder lands elftal al jaren speelt. Maar hij heeft tegen Utrecht gewoon niet goed gespeeld. Dan heb je ook geen recht van spreken". De opvolger van Rob Baan stond snel weer met beide be nen op de grond. „Het is onge looflijk leuk dat Twente en Roda op dit moment meedoen om het kampioenschap. Maar dins dag moeten we al weer tegen NAC. Veel tijd om feest te vieren is daarom niet". Alsof Kees Rij vers over z'n schouder meeluis terde. Die was zijn trainer toen Twente Ajax met 5-1 van de grasmat veegde. Nico Hoogma was toen precies negen dagen oud. Karnebeek; Bosvelt, Boerebach en Ter ink, Mols en Vurens. De Goey; Trustfull, De Wolf, Früser en Refos; Scholten, Bosz en Van Bronckhorst (68. Van Loen); Taument.l-arsM.il en Blinker. Saturnus j- Saturnus is blij dat 3 het Europa-Cup- avontuur er op zit na twee nederlagen tegen Kiev. LilPEN LARS ULRICH voetbalmedewerker Peter Ciere hoeft de rest van het seizoen zijn vervoersmiddel niet meer richting Rijswijk te sturen. De Leidse trainer nam afgelo pen donderdag in goed onder ling overleg met het Rijswijk- bestuur afscheid van de plaatse lijke tweedeklasser. Het vertrek was het gevolg van het vermin derde vertrouwen van de spe lersgroep in de oefenmeester. Vanuit de selectie kwamen al enige tijd geluiden dat Ciere niet optrad tegen de slechte in stelling van enkele spelers en dat het daarom misschien beter was om de trainer zijn congé te geven. Het bestuur nam drie weken geleden het initiatief om door middel van een gesprek tussen spelers en trainer de ge rezen problemen uit de wereld te helpen. Mocht er in de perio de tot afgelopen donderdag niets veranderd zijn, dan zou het vertrek van Ciere onvermij delijk zijn. De proefperiode was geen succes. „Het bleek dat er weinig wantrouwen was wegge nomen in de drie weken. De spelers wilden meer discipline, dus toen hebben we besloten om uit elkaar te gaan," aldus Rijswijk-praeses loop van Beek. Peter Ciere, die in de dertien jaar dat hij trainer is een vroeg tijdig vertrek nog nooit heeft meegemaakt, denkt er anders over. „De spelersgroep had nog voldoende vertrouwen in mij. Het bestuur had een andere mening. Ik ben door zes zeven spelers gebeld, die het jammer vonden dat ik vertrok: dat zegt dat genoeg. Bovendien als ik hoor dat twee spelers dit week einde hebben gespeeld terwijl ze de hele week niet hebben ge traind, dan wil ik wel eens we ten wat die discipline inhoudt". De Leidse oefenmeester zelf, die opmerkelijk genoeg halver wege het afgelopen seizoen zijn contract bij Rijswijk verlengde mede danlocij het vertrouwen van de spelersgroep, houdt het erop dat zijn vertrek te maken heeft met de slechte prestaties van de club. Rijswijk, dat vorig jaar pas op het allerlaatste mo ment het vege lijf redde, behaal de uit acht duels slechts vier punten. De Rijswijk-voorzitter: „De selectie was in vergelijking met vorig jaar versterkt. Kam pioen worden hoefde niet, maar Rijswijk moest wel bovenin mee doen". Ciere blijft nog in het onge wisse over zijn voetbal toe komst, maar dat hij als oefen meester actief blijft, ligt in de lijn der verwachtingen. „Ik vind trainen nog veel te leuk om te doen". Nostalgie overheerst bij derby in Milaan milaan edwin struis gpd-verslaggever Nostalgie in Milaan. Sla het pro grammablad ter ere van de 230ste aflevering van AC Milan- Internazionale in het midden open en de gezichten van Ruud Gullit, Frank Rijkaard en Mard- co van Basten lachen je toe. Een foto uit de tijd dat de 'Hollandse voetbaltulp' nog een gewild im portartikel was in Milaan. Te genwoordig is niet alleen gras een schaars goed in het Giusep pe Meazza-stadion, de onder grond heeft ook tulpen weinig meer te bieden. Voor het eerst sinds zeven jaar bleven de ba sisopstellingen van beide kemp hanen verstoken van Nederlan ders. Wim Jonk draafde gisteren slechts als invaller op in de der by, die geen winnaar kreeg: 1-1. Nog maar twee seizoenen ge leden was 'II derby Milanese' beslissend voor het landskam pioenschap. Gisteren had de burenruzie de negende plaats als inzet. Zo diep zijn beide kemphanen gezonken. In de laatste twintig jaar is het maar een keer-eerder voorgekomen, in het seizoen '76-'77, dat beide clubs zo laag op de ranglijst stonden. De indrukwekkende palmares van beide clubs vermelden in totaal 27 scudetto's (landskam pioenschappen), 11 Europa cups, 7 nationale bekers en 5 wereldbekers. Afgaande op het duel van gisteren moet er een wonder gebeuren wil daar dit seizoen nog een pijsje bijko men. De nood is aan de man in de voetbalhoofdstad van Italië". De crisis bij Milan is het he vigst. De kampioen van Europa kon dit seizoen nog geen een keer overtuigen. Niet in de Champions League en al hele maal niet in de eigen competi tie. Nederlagen tegen Cremone- se, Padova en Juventus en een viertal gelijke spelen hebben de stemming danig verziekt op en rond 'Milanello'. De landskam pioen van de laatste drie jaar gangen is tegenwoordig terug te vinden op een beschamende elfde plaats. Het probleem bij de rood zwarten zit 'm vooral voorin. Ook gisteren kreeg de équipe van Fabio Capello een handvol uitstekende kansen, maar de koelbloedigheid bij de aanval lers is ver te zoeken. Linkervleu gelverdediger Paolo Maldini moest er gisteren aan te pas ko men om het punt veilig te stel len. Vlak na rust liet de interna tional een schotje los dat een makkelijke prooi leek te worden voor Gianluca Pagliuca. De kee per verkeek zich enorm op de inzet van Maldini, dat .zomaar in de rechterbenedenhoek zeil de. Het betekende de zevende seizoenstreffer voor de 'milanis- ti'. Alleen de zekere degradan ten Brescia en Reggiana doen het momenteel voor minder. Ruud Gullit, die gisteren z'n rentree maakte bij Sampdoria (1-1 tegen Torino), zal met drie treffers nog wel even de topsco- rerslijst aanvoeren bij Milan. De problemen bij Inter zijn vergelijkbaar. Ook bij de stadge- over de streep brengen van het gelijke spel. Een puntendeling was het hoogst haalbare voor Inter. De openingstreffer van Davide Fontolan, die al na drie minu ten met een prachtige volley de score opende, had een ware stormloopop het doel van Inter tot gevolg. Maar de gelijkmaker bleef lang uit. Daarbij hadden 'de bezoekers' alle geluk van de wereld dat de scheidsrechter een overtreding van Massimo Paganin over het hoofd zag. Duidelijk zichtbaar werd Milan- spits Marco Simone op de hak ken getrapt waarbij zelfs z'n schoen uitvloog. Met het stuk schoeisel als bewijsmateriaal ging Simone verhaal halen bij de arbiter, maar die was onver murwbaar. Ook in de tweede helft laaiden de emoties flink op in het goedgevulde (71.364 toe schouwers) stadion. Milan-trainer Fabio Capello had er na afloop bijna geen woorden voor. Zowel letterlijk als figuurlijk „Er zijn dingen ge beurd die ik nog nooit op een voetbalveld heb gezien. Dat we geen strafschop kregen was on begrijpelijk. De beelden spreken voor zich, u mag zelf oordelen." Daarna stond de trainer op en verliet subiet het stadion. Op het eerste gezicht heeft Ajax van dit Milan woensdag weinig te vrezen. Waar de for matie van Capello moet winnen om niet in moeilijkheden te ge raken, hebben Louis van Gaal en de zijnen genoeg aan een ge lijkspelletje om zich te f Davide Fontolan (rechts), in duel met Christian Panucci van AC Milan, tekende voor de enige treffer van Inter. noot heerst een ernstige vorm van schotloosheid. Maar trainer Ottavio Bianchi kon zich giste ren nog verschuilen achter het feit dat een drietal aanvallers (Bergkamp, Sosa en Pancev) ge blesseerd was. Dennis Berg kamp sukkelt al een tijdje met z'n lies, 'tegenpool' Ruben Sosa gaf als reden voor zijn absentie een knieblessure op. Daardoor speelde Inter voor het eerst dit seizoen zonder z'n buitenlanders. Pas toen Jonk een kwartier na rust doelpun tenmaker Davide Fontolan ver ving, werd dat 'embargo' opge heven. Veel effect sorteerde de wissel niet. De Volendammer beperkte zich net als negen van zijn medespelers tot het veilig aanvallend veel meer te bieden heeft dan Inter, lijkt die klus niet onuitvoerbaar. Integendeel. MILAN: Rossi, Panucci, Maldini. Orlando, M. Paganin, Bia, Orlandini, Seno. Delvecchio, Berti, Fontolan (60.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17