Ouders en kroost spelen steeds meer samen Wie zoet is krijgt lekkers Alles komt weer goed Bekroond speelgoed VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 'Soms schiet je met iets simpels midden in de roos Zelf typische sinterklaas-lekkernijen maken is niet zo moeilijk. De kinderen kunnen erbij helpen, want koks-in-spe draaien tegenwoordig hun hand niet meer om voor een appeltaart of pizza dus pepernoten of taai-taai zijn ook geen probleem. MARSEPEIN Nodig: 500gram poedersuiker; 500gram gemalen amandelen (malen kun je ook zelf doen, neem dan wel gepelde amandelen); het wit van 2 eieren; 2 eetlepels oranjebloesem- of rozewater. Moet de marsepein wat langer goedblijven dan kan aan dit mengsel 1 eetlepel rum of een paar druppels citroensap worden Doe de gemalen amandelen in een kom, voeg de poedersuiker, de eiwitten en het oranjebloesem- of rozewater toe. Kneed er een bal df staaf van. Marsepein kun je kleuren met cacaopoeder of voedingsmiddelenkleurstoffen. Bij gebruik van kleurstoffen ga je als volgt te werk: doop een cocktailprikkker in de kleurstof en trek daarmee lijnen door de marsepein. Kneed de marsepein om de kleur er goed door te werken. Rol nu de marsepein in folie en laat hem een nachtje op een koele plaats rusten. SINTERKLAASTHEE Nodig: 3A liter water; 3 eetlepels thee; 1 opensneden vanillestokje; 'A liter rode wijn; 75 gram suiker, 3 eetlepels citroensap. Zet thee en doe er het vanillestokje bij. Laat het geheel 5 minuten trekken. Maak de wijn en de suiker warm (mag net niet koken). Zeef de thee en doe er het citroensap en de warme wijn aan toe. Serveer de thee in hoge glazen. TAAI-TAAI Nodig: 250gram vloeibare honing; 250 gram zelfrijzend bakmeel; 1 eetlepel speculaaskruiden; 1 theelepel anijszaad (gemalen), beetje zout. Doe de honing en het ei in een kom er roer dit doorelkaar. Doe daarna de rest van de ingrediënten er bij. Kneed hiervan een soepel deeg.. Maak er een bal van en laat deze ruim een uur in de koelkast rusten. Maak daarna ongeveer 1 cm dikke figuurtjes van het deeg. Beboter en bakplaat en leg de figuurtjes erop. Verwarm de oven voor op 200 graden Celsius en bak de taai taai in onegveer 20 minmuten gaar. PEPERNOTEN Nodig: 250gram zelfrijzend bakmeel; 125 gram bruin basterdsuiker; 100 gram boter (nietjjjt de koelkast); 2 eetlepels speculaaskruiden; wat zout, 3 eetlepels melk. Meel zeven in een kom, er alle andere ingrediënten bij doen en er een soepel deeg van kneden, Van dit deeg kleine balletjes maken en in een op 150 graden Celsius voorverwarmde oven in ongeveer 20 minuten bruin laten worden. Grootouders, hebben ze het moeilijk deze cadeautjestijd of genieten ze juist van het grote aanbod en gaan ze met plezier de stad in opzoek naar een orgineel cadeau. En kunnen ze gewoon hun gang gaan of hebben de ouders een stevige vinger in de pap. We vroegen het drie willekeurige grootouders. HENRIËTTE VAN DER HOEVEN Voor haar kleinzoon van 'n jaar heeft Karin Drieskens (Haarlem) een rieten stoeltje ge kocht. ..Zon stoeltje dat hij zelfbij de salon tafel kan trekken," zegt ze. „Oh, ja en zater dag heb ik een echte jongens-onderbroek en hemd voor hem gekocht, dat vond ik zo leuk. Verder ben ik nog op zoek naar iets waarmee hij echt kan spelen en dan stop ik, want je moet het niet te gek maken. Tussen moeder en grootmoeder is duidelijk overleg bij het kopen van cadeautjes want vertelt de enthousiaste grootmoeder „En van zijn ouders krijgt hij een fornuisje, want als zijn moeder kookt staat hij er altijd op SASKIA STOELINGA een stoel bij." Gevraagd naar haar favoriete speelgoed is kind hoeft Karin niet lang na te denken: „De poppenkast, dat vond ik al tijd enig, nog trouwens." „Eigenlijk laat ik m'n kleinkinderen beslis sen." zegt grootvader Van der Nat (Leiden), „je krijgt van die speelgoed-catalogie in huis weet je wel. Als ze daarin zitten kijken let ik altijd heel goed op. Als ik zie dat ze er gens belangstelling voor hebben overleg ik met hun moeder of ik dat kan kopen." Hij vind ook dat je het niet te duur moet ma ken, „Soms schiet je met iets heel simpels ril Voor één kleinzoon weet het het al: „Dat joch is gek van auto's." De inkopen voor zijn kleinzoons, 2 en 3 jaar oud en zijn 9-jarige kleindochter moet hij nog doen. „Ja, ik ben misschien wat laat r het zal wel lukken hoor." Uit zijn kindertijd herinnert Van der Nat zich de blokkendoos, met gekleurde blok ken en het hamertje-tik. „Tja, het was vroe ger allemaal een stuk blokken voor jongens Mevrouw Plas (Haarlem) vindt het eigenlijk jammer dat haar kleinkinderen nu al 16 en 21 jaar zijn. Toen ze klein waren genoot ook zij met volle teugen van bezoekjes aan Sin terklaas en de Sinterklaasoptocht. Dat was ook de tijd dat ze nog zelfs de presentjes durfde kopen. „Later nam ik ze mee naar de winkel om zelf iets uit te zoeken, nu geef ik ze gewoon een enveloppe, kunnen ze zelf iets uitzoeken, want als ze zo groot zijn grijp je toch altijd mis. Maar Sinterklaas vie ren doen we wel hoor. De kinderen en kleinkinderen komen naar mij toe. Dan drinken we koffie met een lekker stuk ban ket erbij. Heel gezellig." Herinneringen aan een Sinterklaasfeest uit haar jeugd heeft ze niet. „Wij komen oor spronkelijk uit Duitsland en daar vierden we het kerstfeest met cadeautjes." Sinterklaas en zijn gevolg is weer in het land. De speelgoedgidsen waren een paar weken eerder al als voorbode huis aan huis door de brievenbus gegooid. De kinderen begrepen dat signaal onmiddellijk: de ver langlijst kon worden opgemaakt. De speel- goedbranch doet zijn uiterste best die ver langlijsten zo lang mogelijk te maken. En wat ook opvalt in de speelgoedwereld is dat ouders steeds meer samen spelen met hun kroost. De ouders van nu vormen een gene ratie die zelf met speelgoed is grootge bracht. „Leuk spelen doe je vooral met elkaar", meent A.M.J. Weterings, voorzitter van de Stichting Goed Speelgoed. Zelf al 35 jaar werkzaam in de speelgoedwereld weet We terings als geen ander hoe de spelende we reld van volwassenen en kinderen anno '94 irTelkaar zit. Technisch inzicht, computer beginselen en schitterende doe-het-zelf pakketten op allerlei gebied nodigen jong en oud meer dan ooit uit om samen te spe len. „Grootouders weten vaak niet wat ze moeten kopen voor hun kleinkinderen, doen dat geregeld samen met of op advies van de ouders. De ouders kopen steeds be wuster. Was speelgoed vroeger een luxe, voorbehouden aan Sinterklaas en verjaar dagen, tegenwoordig wordt het aangereikt als gereedschap bij het opgroeien. Daarmee verklaart de speelgoedman ook de toenemende groei in artikelen voor baby's en peuters. „In die periode ontwikkelen kinderen zich het snelst en krijgen ook een telkens passende uitdaging aangeboden in de vorm van speelgoed. Voor baby's is er dit jaar een ruim aanbod aan interactief speel goed. Op een duwtje beginnen de speeltjes te spiegelen, piepen, rinkelen of draaien. Volgens Weterings, die ook in de jury heeft gezeten van de verkiezing Speelgoed van het Jaar 1994, is het speelgoedaanbod, sneller, flitsender en kwalitatief nog be ter dan in voorgaande jaren. Daarmee wordt ingespeeld op de steeds snel ler reagerende jeugd. „Door de vi deo- en computerspellen staan kinderen op scherp, reageren alert met onverwachts in zicht." Opvallend is echter dat de populaire game-boys en soortgelijke spelcompu ters niet zitten onder de genomineerde artikelen. „Dat hoeft niet verder te worden gestimuleerd. Wij willen speelgoed dat iets bijdraagt aan de op voeding. Het moet leuk zijn, functioneel en ge durende een langere tijd speelwaarde bieden. Fa brikanten doen veel re search om hun produk- ten die extra waarde te geven. Een afspiegeling daarvan is nu al te zien bij het speelgoed dat in september het keurmerk Auto' met lawaai, vliegtuigen op batterijen. De kinderen zijn er dol op. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Speelgoed van het Jaar kreeg," aldus Wete rings. Alleen de Super Smart Start kwam daarvoor in aanmerking. Een computer waarop 15 verschillende activiteiten kunnen worden gespeeld zoals rekenopgaven of de missen de letter zoeken. Rages Opvoedingen deskundige jury's ten spijt. Zelfs de meest bewuste en verstandige ou ders en grootouders kunnen geen weer stand bieden aan rages in koopvideo's en computerspelletjes. Een kwart van de totale uitgave aan speelgoed gaat in deze twee produkten zitten. Nog maar nauwelijks bekomen van Bat man, de dinosaurussensgekte rond Jurrasic Pare of de nieuwe Walt Disney film Lion King (in Amerika al een grote rage) kondigt zich op een zeer goed getimed in Nederland aan. Ook de aanbiedingen voor de koopvi deo van de onlangs uitgekomen klassieker Sneeuwwitje doen het goed. Van beide films zijn de hoofdpersonen in alle mogelij ke uitvoeringen en afbeeldingen - van broodtrommels tot computerspelletjes - in de schappen te vinden. Bovendien zorgen dergelijke films ook in aanverwante branches voor verkoop: T- shirts, truien, bekers, alles wat maar moge lijk is wordt voorzien van een print. Boven dien brengt zo'n film als Lion King volgens kenners het jungle-gebeuren weer terug. Af wachten maar. Niet duur Het speelgoed in Nederland is niet duur in vergelijking met de andere Europese lan den. Dit komt door de sterke onderlinge concurrentie. Nederland kent als geen an der land zoveel grootwinkelbedrijven, ke tens en inkooporganisaties die zich op speelgoed werpen. Het kan geen kwaad om voor de Sinterklaasaankopen in de verschil lende winkels eens aan prijsvergelijking te doen. Vooral aan hel eind van het jaar zijn er prijsoorlogen en forse kortingen op hele assortimenten," aldus een woordvoerder van de Brancheverkenning Speelgoedspe ciaalzaken van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Waar valt wat te halen? Het Blokker-con cern is verreweg de belangrijkste verkoper van speelgoed. Dit concern heeft met de 300 speelgoedafdelingen van de Blokker-za ken en de 144 Bart Smit-winkels vorig jaar ook nog eens de speelgoedketen Intertoys ingelijfd. Dit betekent dat ze iets meer dan de helft van de markt in handen hebben. Dan zijn er nog eens 350 speelgoedzaken van zelfstandige winkeliers die zich hehhen aangesloten bij één van de drie speelgoed winkelformules van de groothandelsorgani satie Toy-partners: Tecno-Train, Wig Wam en De Speelboom. En niet te vergeten: de echte zelfstandigen. Daarvan zijn er nog zo'n 125 in leven. Deze groep richt zich vooral op het bijzondere en zeer verant woorde speelgoed, zoals houten treinen, ouderwetse poppenhuizen, stelten, diabol o's, draaitollen en bolderkarren. Ook Vroom en Dreesmann en de Bijenkorf beschikken over eigen speelgoedinkopers en afdelingen. Evenals de Amerikaanse ke ten Toys' R IJs die zich vorig jaar in Neder land vestigde en nu al acht vestigingen heeft. Deze keten heeft definitief afgere kend met het kleinschalige. Op gemiddeld 4500 vierkante meter staan meer dan 20,000 artikelen. Wie dus echt op jacht wil, heeft genoeg keus. Speelgoed te over. De kinderen niet naar de aankomst van Sinter klaas op de televisie laten kijken. Ontaarde moe der? Nee, ze speelden zo leuk. Vijf jongens en een meisje in de leeftijd van drie tot acht jaar wa ren bezig met de poppenkast. Het werd niet zo maar een voorstelling. Nee, ze hadden be dacht dat er veel cadeautjes aan te pas moes ten komen. Onbewust zat Sinterklaas al in hun hoofd. De keukenrol diendeals pakpa pier. Met meters plakband werden bananen, appels autootjes en stiften in de voor snotneu- n bestemde vellen verpakt. Ondanks het lawaai dat het zestal produ ceerde, was het toch een vredig schouw spel. Ik kon zelfs een gesprek voeren met twee bevriende vaders over de erger- issen van het hedendaagse speel goed. lin die heren sprokkelden wat bij elkaar, lawaai-auto's, mecha nische piano's, robotten en bat terijen: 'uit den boze', riepen ze streng. Computerspelletje kenden ze niet. En al die 100.000 lego-onderdelen die verdwenen in het vloerkleed en vervolgens in de stofzui ger. Het lijkt wel of alles te genwoordig uit elkaar kon. Vroeger was er één stevige houten garage met dinky toys. Nu is alles fel gekleurd plastic en hebben de auto's een inferieure kwaliteit. En zo babbelden de gezellige veertigers nog even verder. Wat vonden ze dan wél leuk? De één bekende vorige maand in een onbewaakt ogenblik - zijn vrouw was bezig met haar carrière - zomaar een legotrein te hebben gekocht, lin een plezier dat ze hadden gehad: hij en de kinderen. Totdat moe ders weer thuis was en bemerkte dat er geen pannen op het fornuis stonden. Erger nog: er waren helemaal geen boodschapjzen gedaan. De ander gaf nu ook op van zijn specifieke va- der-kwaliteiten. Op de net aangeschafte compu ter voor het bedrijf kon zijn zoon zö leuk teke nen. En dat was niet makkelijk hoor. Dat pro gramma - 'stond er toevallig op' - had hem de nodige hoofdbrekens gekost, maar die jongen, die begreep het allemaal onmiddellijk. In en uit het programma, schuine lijnen, rondjes, drie hoeken, niets was hem te moeilijk geweest. De tekening hing nog als bewijs rum het prikbord. De kinderen speelden en speelden en speelden. Toch was het mij. ook een hele principiële, idea listische moeder, dat de vorige dag niet gelukt. Toen zes kinderen met modderige voeten de woonkamer bestormden om te spelen - het re gende immers buiten - was mijn keus snel ge- numkt. Niks spelen. Koppen dicht en verplicht video kijken nrmr Kinderen voor Kinderen 2 met 'Sinterklaas' om vast in de stem ming te komen. Even leken ze van de wereld te zijn. Heulden ze het goed gehoord? Video? Kinderen van deze tijd herstellen zich vlug. Al snel wipten stoelen, werden delen van liedjes luidkeels meegezongen en trof ik mijn driejarige zoon dansendop tafel rum, terwijl de oiulste op aanraden van de rest een vervelend nummertje versneld aan het doorspoelen was. Zij vermruik- ten zich. Tegen vijven werd er druk ncutr huis ge beld. Ze kwamen wel thuis, maar wat Utter. De band van Asterix en Cleopatra was nog niet af. En zo kon het verkeren. De volgende dag liepen ze weer op het strand met water in de laarzen, zakken bol van schel pen en onder de verwaaide zanderige haren hoogrode konen van plezier. Sinterklaas luulden ze absoluut niet gemist. Dat komt pas weer ho ven als ze op school horen, dat er al kinderen zijn die de schoen hebben gezet. En dan zeggen wij weer: SinterkUuis is wel in Nederland, maar nog niet in leiderdorp. Pas morgen komt ie echt. 'Ik geloofde het ook /tiet hoor, mam,sprak mijn zoon trouw, je mag de schoen nog helenuud niet zetten, anders krijg je met 5 decemlter veel minder.En zo, zo komt al les toch weer goed. SASKIA STOEUNGA IJit het speelgoedaanbod 1994 zijn zes artikelen be kroond. Bij het babyspeel goed is gekozen voor BUGGY SPEELPlüZlER l-en flexibele kunstof arm vol heldere ge kleurde figuren met gezicht jes en spiegeltjes. Alles kan draaien en geluid maken en is geschikt om op te snbbe len. (Playskool, 39,95). In de categorie kleuterspeel goed, wint de echt werkende PERFEGT Et )TO CAMERA. Bijzonder is, de dubbele zoe ker waardoor er met twee ogen naar het te knippen ob ject wordt gekeken, het be dieningsgemak en de flitser die zichzelf uit - ichakelt. Vanaf 5 jaar. (Fisher Price, 59,-). In de groep schoolgaande kinderen wint SMART START, een opstapje naar een echte computer. Uitge rust met een uit gebreid pakket met ken- taal- en spel- letjesnrogramma's. Op verscnillcnde niveaus praat de computer (in het trans, duits, engels of neder- lands) tegen het kind. (V- Tech. f 149.95). 's WERELDS MOEILIIKST'E PUZZEL is winnaarin de groep spellen en puzzels. Aan de voor- en achterzijde is dezelfde afbeelding aange bracht, de twee gelijke zijden zijn 90 graden ten opzichte van elkaar gedraaid. Daarbij zijn de puzzelstukje ook nog eens identiek aan elkaar. (MB, 22,95). Uitverkoren in de sector han denarbeid en creatief is MA GIC CREATION. Met klei. mallen, glitters en nog wat benodigdheden kunnen ei gen sieraden worden ge maakt met onbreekbare klei. 6 tot 14 jaar. (Tyco Toys, f 29,95). In de laatste categorie tech niek en hobby is gewonnen door LEGO TECHNIK SUPER CAR. Met meer dan 1300 ele menten kan een sportwagen worden gebouwd met vier echt werkende cylinders, ver stelbare koplampen. )ok om te bouwen tot formule 1-ra cer en rijdend te maken met een legomotor. Vanaf 11 jaar. (I ego, 236,95).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9