Advocaat en PSV 'nog dit seizoen' Schumacher niet bang voor uitkomst onderzoek Yvonne van der Stoep, een 'kerel' met vrouwelijke trekjes Sport Agassi als eerste in halve finale De Algemene en KIOS in eindstrijd Tsjechisch thuisfront tevreden met punt VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 Braziliaanse supporter dood geschoten Rio de janeiro» Een Braziliaanse voetbalfan is woensdag in Rio de Janeiro doodgeschoten. De 40-jarige man, Roberto Perez da Sil- va, zat in een supportersbus van Fluminense, na de wedstrijd te gen Flamengo in het Maracana-stadion. De dodelijke schoten kwamen uit een auto met aanhangers van Botafoga, ook een club met hoofdzetel in Rio de Janeiro. De kogel trof het slachtof fer in het hoofd, hij was op slag dood. De supporters van Fla mengo hadden volgens de politie niets met het incident te ma ken. Positie Piet Schrijvers bij AZ wankel alkmaar Het bestuur van AZ wil in zijn vergadering van ko mende maandag de bevoegdheden van trainer Piet Schrijvers inperken. „Het plan is dat de training en coaching van het eerste team door een duo wordt verzorgd", zei voorzitter Dirk Scherin- ga gisteravond in het TV-programma Barend en Van Dorp. De positie van Schrijvers kwam de laatste tijd onder druk te staan door de tegenvallende resultaten van AZ. Als mogelijke nieuwe trainers boven of naast Schrijvers werden technisch manager Theo Vonk, jeugdtrainer Martin Haar, Jan Fransz en Joop Brand genoemd. Pierce troeft Graf af new york Het eindejaarstoernooi in het vrouwentennis krijgt dankzij Mary Pierce een andere winnares dan in 1993. De Fran- <;aise versloeg donderdagavond in Madison Square Garden in de kwartfinales om de Virgina Slimstitel de als eerste geplaatste Duitse Steffi Graf met 6-4 6-4. Pierce was de eerste speelster die de halve finales bereikte. Later op de avond volgde Gabriela Sa- batini dat voorbeeld. De Argentijnse herstelde zich tegen de Frangaise Julie Halard van een slechte start: 2-6 6-2 6-3. Winkelen breekt spelers Koeweit op abu dhabi Negen basispelers van het nationale elftal van Koe weit zijn vlak voor de finale om de Golf Cup tegen Saudie-Arabië geschorst. Zij waren was volgens de leiding zonder toestemming vóór de wedstrijd gaan winkelen. Koeweit verloor de eindstrijd met 2-0. Nasr al-Sowhi, een van de bestrafte voetballers, meen de dat leiders van de nationale ploeg hem en zijn teamgenoten een dag vrijaf hadden moeten geven om te winkelen. Uit balo righeid besloten de negen in Dubai op zoek te gaan naar spul len. Seizoen voorbij voor Tomas Brolin De Zweedse international Tomas Brolin verwacht de rest van het seizoen niet meer in actie te komen. De aanval ler, die in Italiaanse competitie uitkomt voor Parma, brak woensdagavond in het EK-kwalificatieduel tegen Hongarije zijn linker enkel. „Voetbal is voor mij alles, maar de komende zes maanden komt het er niet van", zei de 24-jarige pechvogel giste ren in een ziekenhuis in Stockholm. Brolin onderging woens dagavond direct een operatie. Brolin liep de blessure op bij de voorbereiding van het tweede Zweedse doelpunt, twintig minu ten voor het einde. De eerste treffer had hij zelf gemaakt. Zwe den won met 2-0. Van Dijk naar derde rondé in China dalian Jeroen van Dijk heeft woensdag de derde ronde bereikt van de Chinese Open badmintonkampioenschappen. In de eer ste ronde won hij eenvoudig van de Chinees Chen Yu met 15-12 15-14. In de tweede ronde versloeg hij diens landgenoot Chen Gang met 15-8 en 15-11. Nederlands beste badmintonspeler voegt door dit resultaat opnieuw minimaal zeventig punten toe aan zijn totaal op de wereldranglijst. Komst Mykland naar Utrecht onzeker kristiansand De komst van de Noorse international Erik Myk land naar FC Utrecht is onzeker. De Noren reageerden gisteren woedend op het financiële aanbod van de Utrechtse eredivisie club die Mykland wil huren. Aan het einde van de huurperiode, rond 9 april, zou FC Utrecht dan 200.00Q dollar (ongeveer 340.000 gulden) voor zijn diensten overmaken. „Het voorstel is niet alleen een belediging voor Mykland, maar ook voor het to tale Noorse voetbal", luidde de boze reactie van Start-coach Kenneth Fjelde. Pete Sampras schiet zijn tegenstander Stefan Edberg te hulp. Als de Zweed is opgekrabbeld, kan hij echter niet meer rekenen op mededogen van zijn Amerikaanse tegenstander. FOTO cpa frankfurt rtr/sid André Agassi is vastbesloten het jaar in stijl af te sluiten. De kleurrijke Amerikaan plaatste zich gisteren als eerste voor de halve eindstrijd van de ATP Masters in Frankfurt, het finan ciële lokkertje voor de top-acht van de wereld. Agassi won ook zijn tweede partij. Landgenoot Michael Chang ging met twee keer 6-4 ten onder. Ook de Spanjaard Sergi Bruguera gaat in dezelfde groep door naar de laatste vier. Hij versloeg zijn landgenoot Alberto Berasategui eenvoudig in twee sets: 6-3 6-2. In de andere groep valt de be slissing over de halve-fina- leplaatsen vandaag. Pete Sam- Sras greep zijn laatste strohalm oor in drie sets de Zweed Stefan Edberg de baas te blij- Agassi startte het tennisjaar als nummer 24 op de wereld ranglijst en met zijn pols zwaar ingepakt. Zijn overwinning bij de Open Amerikaanse en de overwinning op Pete Sampras op weg naar de eindzege in het indoortoernooi van Parijs, brachten hem alsnog bij het ex clusieve gezelschap miljonairs in Frankfurt. De 'boy from Vegas' kende te gen Chang briljante momenten. „Het kan niet beter. Ik voel me geweldig, verkeer in Frankfurt tussen de beste spelers van de wereld en ik sta in de halve fina les." Bij zijn terugkeer op het hoogste niveau speelde Brad Gilbert een voorname rol. De oud-prof blijkt de juiste begelei der voor de excentrieke tennis ser. „Mijn zwakheden zijn juist zijn sterke kanten. Mijn proble men zaten meer in mijn hoofd. Hij heeft een goede invloed op mijn spel", verklaarde de Ame rikaan zijn sterke optreden van de laatste weken. willem spicrouk 0 'Het is een mooie zaak als een topclub in je is geïnteresseerd' De kans is zeer groot dat Dick Advocaat vandaag een tweeëneenhalfjarig dienstverband overeenkomt met PSY. De bondscoach van het Nederlands elftal bevestigt steeds nadrukkelijker de contacten tussen hem en de naar een opvolger van Aad de Mos zoekende Kindovense club. Ook Jos Staatsen, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, hult zich niet langer in geheimzinnigheid en erkent dat er intensieve contacten zijn tussen PSV en Advocaat. Officieel loopt het contract van Advocaat met de KNVB nog drieëneenhalf jaar door. geïnteresseerd is. PSY heeft me laten weten dat /.ij na de inter land Nederland-Tsjechië op ons eerste contact zou terugkomen. De club wil zo gauw mogelijk rond zijn. dus dat zou beteke nen: nog dit seizoen." Over het langlopende con tract dat hij kort vóór het WK met de KNVB sloot zei Advo caat: „Ik heb het uitstekend naar mijn zin. Het is ook heel moeilijk afscheid te nemen. Maar een coach leeft het liefst van week tot week en ik doe dat rotterdam gpd Staatsen, gisteravond in het RTL4-programma Barend Van Dorp: „Wij laten Advocaat node gaan, als dat zou moeten. Dus liever niet. Maar alles is mogelijk in het voetbal. Kenne lijk ook dat er akkoorden wor den bereikt met mensen die al een akkoord hebben met ande- Dick Advocaat, in hetzelfde programma: „Op zich is het een mooie zaak als een topclub in je nu van maand tot maand. Ik heb dat een beetje kunnen compenseren door er een groep jongeren bij te nemen. Maar het zou voor mij een fantastische uitdaging zijn dagelijks met een ploeg bezig te zijn. Dat mist elke bondscoach." Volgens Jos Staatsen is PSV niet 'on-netjes' bezig inzake het strikken van Advocaat. „Ik ken de het bestuur van PSV als netjes, en het zal het ongetwij feld ook verder netjes spelen." Alles wees erop. dat er vandaag helderheid inzake de overgang van Advocaat naar PSY zou worden geschapen. Guus Hid- dink wordt door velen als de meest waarschijnlijke opvolger van Dick Advocaat bij Oranje genoemd. Gisteren bevestigde Hiddink andermaal, dat hfj in elk geval niet de nieuwe man in Eindhoven wordt. Het contact met het Japanse Grampus Eight heeft Hiddink inmiddels ook af- grargd. leiden michel v n pie korfbalmedewerker l >c Algemene en KIOS teren het deelnemersveld van de eindstrijd om de l-eidse Korf balbeker. Zij verzamelden alle bei zes punten en bleven daar mee op doelsaldo het verras send sterke Crescendo voor. Pernix eindigde teleurstellend op de vierde plaats. Vorige week plaatsen Fluks en Fiks zich al voor de halve finales op dinsdag 20 december in de Vijf Meihal. De eerste ronde van groep C leverde meteen al een verras sing op. Eersteklasser Pemix moest zich met 7-6 gewonnen geven tegen Crescendo, dat in de zaalcompetitie een klasse la ger uitkomt. Coach Gravekamp had om blessures te vermijden een versterkt tweede team op gesteld, maar deze keuze pakte verkeerd uit. De Algemene opende met een monsterzege op Vclocitas (16-3) en won ook van Crescendo (9-4) en Pemix, dal voor deze wedstrijd wel op volle sterkte speelde (9-3). Hier door was het achttal van Ed Molloy al voor het laatste duel tegen KIOS verzekerd van een finaleplaats. KIOS ging na een overtuigen de zeges op Yelocitas (5-1) en Pernix (10-3) tegen Crescendo verrassend onderuit. De verlie zend finalist van vorig jaar mis te drie strafworpen en werd prompt bestraft met 4-3 verlies. Deze gang van zaken betekende dat de club uit Nieuw Vennep moest winnen van De Algeme ne om de eindronde te halen. De Leidse eersteklasser pro beerde wel zijn sportieve plicht te vervullen jegens stadgenoot Crescendo en opende ook de score, maar v erloor met 8-5. praag/den haag gpd In Tsjechië is tevreden gerea geerd op het gelijke spel van het nationale voetbalteam, woens dag in Rotterdam tegen Neder land. Tegelijk wordt in de Tsje chische pers het voetbal van de eigen ploeg bekritiseerd. „Wij hebben alleen maar ver dedigd". aldus het grootste Tsjechische dagblad Mlada Fronta Dnes (oplage 400.000) in een commentaar. De krant toont zich teleurgesteld over de kwaliteit van het Tsjechische spel. „Wij moesten zo spelen voor het resultaat, maar dit was eigenlijk geen voetbal meer. In de tweede helft heerste er regel matig chaos en werden de bal len weggetrapt", aldus Mlada Fronta Dnes. Als uitblinkers in de eigen ploeg worden de middenvelders Nemet (St balkt 04) cd I lapal (Bayer Leverkusen) genoemd. Daarnaast wordt hoog opgege ven over keeper Srnicek (New castle United). Het spel van li bero Kubik (FC Nürnberg) wordt algemeen als positieve verrassing gekenschetst. Spits Kuka (FC kaïserslautern) krijgt kritiek voor het missen van de enige twee kansen die hij kreeg. In de Tsjechische kranten wordt trainer Uhrin aange haald. Hij toont zich tevreden niet het behaalde punt I Ne derlandse ploeg en het spel van de Hollanders waren voor hem geen verrassing geweest, aldus Uhrin. De Tsjechische bonds coach noemde het Oranje-con cept 'stereotiep'. parus/kerpen rtr/sid De internationale automobiel federatie FIA stelt een onder zoek in naar de toedracht van de botsing tussen Michael Schumacher en Damon Hill tij dens de Grote Prijs van Austra lië, zondag in Adelaide. Dit heeft woordvoerder Francesco Longanesi van de FIA gisteren in Parijs verklaard. Door de crash in de 36ste ronde tussen beide titelkandi daten was de strijd om het we reldkampioenschap Formule 1 in één Idap beslist. De Duitser veroverde de titel, met één punt voorsprong op de Engelsman. Hill noch zijn renstal Williams diende een protest in na het in cident. De FIA startte het onderzoek na de binnenkomst van een rapport van Roberto Causo, de officiële waarnemer bij de 'Australische Grote Prijs. De woordvoerder weigerde op de tails in te gaan. Zonder officieel protest is het niet aannemelijk dat Schumacher de titel kwijt raakt. Na soortgelijke gebeurtenis sen in de Grote Prijs van Japan in Suzuka 1989 kreeg de Brazi liaan Ayrton Senna een boete van 100.000 dollar voor gevaar lijk rijden na een botsing met zijn tegenstrever Alain Prost. Als het rapport van Causo aanlei ding geeft tot ondervraging van de betrokken coureurs, moet dit voor 9 december gebeuren. Die dag krijgt de wereldkampioen Formule 1 zijn trofee uitgereikt. In zijn woonplaats Kerpen re ageerde Schumacher laconiek en vol zelfvertrouwen op de goede afloop van het onder zoek. „Ik heb ook gehoord dat er een onderzoek komt, maar ik maak me geen zorgen. Ik vraag me af wat het nut is", zei de be roemde teamgenoot van Jos Verstappen. „Per slot van reke ning heb ik niets misdaan." Schumacher werd gisteren in Kerpen op grootse wijze gehul digd. Twaalf televisiestations, tweehonderd journalisten en honderd fotografen uit binnen - en buitenland hadden zich ver zameld in het doorgaans rustige stadje. Ruim twintigduizend mensen hadden zich verzameld in het centrum van het stadje met 60.000 inwoners, in de buurt van Keulen. Michael Schumacher maakt zich niet druk om het onderzoek naar de toedracht van zijn laatste botsing met Damon Hill. Hij geniet net als zijn vriendin Corinna met volle teugen van zijn wereldtitel Formule 1foto cpa Edwin Gorter gaat in beroep utrecht anp Voetballer Edwin Gorter gaat in beroep tegen de sc horsing van zeven wedstrijden die de tuchtcommissie van de KNVB hem heeft opgelegd. De directeur van IC Utrecht Ad Zonderland heeft dit gisteren bevestigd. De spelverdeler kreeg de straf omdat hij in het duel tegen PSV op 6 november een vinger onder het rechter oog van zijn tegen stander Björn van der Doelen stak. FC Utrecht besloot zelf niet in beroep te gaan Het bestuur kon zich schikken in de straf, omdat het vindt dat dit soort ge drag niet op het voetbalveld thuishoort. Na overleg met /.ijn ad vocaat Keje Molenaar besloot Gorter wel protest tegen de sc hor sing aan te tekenen, omdat hij vindt dat nij zo'n hoge straf niet verdient. „We vinden de straf exorbitant hoog voor wat er Ls gebeurd. Ik realiseer me een fout te hebben gemaaktzegt Gorter „Het ge beurde in een fractie, later dringt pas tot je door wat je hebt ge daan. Maar zeven wedstrijden is wel wat veel." Gorter heeft zich gestoord aan de houding van de FC Utrecht dat niet voor hem in beroep wil gaan. „Het is de eerste keer dat ik voor dergelijk vergrijp word geschorst. Het lijkt me dat ik voor de club dit seizoen toch van zo veel waarde ben geweest, dat enige steun op zijn plaats is", zegt de voetballer. „Stel je voor dat het beroep de schorsing opschort, dan zou ik zondag voor FC Utrecht tegen Ajax kunnen spelen, terwijl FC Utrecht geen be roep wilde aantekenen. Daar moeten we het in een gesprek maar eens over hebben." voorschoten De fijne geur van Jill Sander in plaats van een penetrante lucht van massage-olie. Yvonne van der Stoep, 34 jaar, klein van stuk, hoogblond, diep gebruind door de zonnebank, probeert in de van oudsher door zwaar kreunende mannetjesputters beheerste wereld van het ge wichtheffen juist het tegenover gestelde te zijn van een kleer- kastje. „Je ziet bij mij geen extreme spierbundels of massieve bo venbenen", zegt de brandweer vrouw uit Voorschoten, die op 22 november in de klasse tot 64 kilogram haar opwachting maakt bij wereldtitelstrijd ge wichtheffen in Istanbul. Eén dag trekken en stoten, met het doel zo veel mogelijk kilo's om hoog te brengen. „Uiterlijk vind ik belangrijk. Daar ben je nu eenmaal vrouw voor. Ik hoef niet extreem ge spierd te zijn. Gewichtheffen is een sport van kracht én schoon heid. Ik wil leuk voor de dag ko men, weiger in een saai hansopje op het podium te staan. Doe dus ook een luchtje op. Ooit kreeg ik als steun van mijn broer een lekkere eau de toilette. Die gebruik ik bij wed strijden. Dan heb ik het gevoel dat hij erbij is, het stimuleert Gewichtheffen Nederland een zeldzame com binatie. Al probeert de kleine krachtsportbond - nog geen 2500 leden - daar met minimale middelen verandering in te brengen. „Het is geen pure mannensport meer. In het Oostblok. Azië en het zuiden van Europa wordt deze tak van sport ook door veel vrouwen beoefendzegt bondscoach Yves Vivaldi in zijn Haagse sportschool. „In China zijn bij voorbeeld 30.000 gewichthef- sters." Dat aantal is in Nederland een utopie, weet Vivaldi. De bondscoach, zelf twee jaar gele den een afgewezen kandidaat voor de Olympische Spelen in Barcelona, hoopt de geringe aanwas bij de vrouwen in de toekomst te verbeteren. Door meer aan promotie te doen, meer kaderleden voor de sport op te leiden en de ruim 1500 sportscholen in Nederland wak ker te schudden. „Op die ma nier moet bij vrouwen de angst voor deze klassieke sport wor den weggenomen." Van der Stoep is momenteel één de t i de nationale selectie van Vivaldi. Het aantal fanatieke halter-til- sters op wedstrijdniveau komt in Nederland niet boven de vijf tien. Van der Stoep: „Het is een gevolg van de onbekendheid van de sport. Zelfben ik ook pas op mijn 25ste begonnen, omdat ik niet eerder wist dat ik deze sport kon beoefenen." Toeval speelde in haar geval een grote rol. Judo en turnen waren haar eerste liefde. Na een onderling wedstrijdje bank- drukken bracht een kennis haar op het idee aan gewichtheffen te gaan doen. Of nog beter ge zegd: ze werd erop gewezen dat die mogelijkheid bestond. Het leek haar wel iets, haar vader had het tenslotte ook gedaan. „Het is een explosieve sport, waarbij je op zoek gaat naar de grenzen van je lichaam. Steeds meer kilo's omhoog brengen. Dat is de uitdaging." Van der Stoep houdt van uit dagingen. zoekt het extreme op. Dat verklaart ook haar keuze voor de brandweer, nadat ze bij een fusie haar eerdere baan als secretaresse verloor. „Ik ben geen type dat de hele dag rustig op haar krent kan zitten", zegt de sportvrouw-van-het-jaar-in- Voorschoten, die ook nog een schoonheidssalon in haar woonplaats runt. „De bedoeling was van die salon iets professio neels te maken. Maar daarvan ben ik door tijdgebrek afgestapt. Het is bij een hobby gebleven." Gewichtheffen benadert ze serieus. De sport houdt haar vijftien tot twintig uur per week bezig. In Nederland staat ze aan de top. Ze bezit zes nationale records. In de klasse tot 64 en 70 kilo voert Van der Stoep de lijsten aan bij het stoten, trek ken en de bijbehorende totalen. Sponsoring van het bedrijfsle ven heeft die imposante presta- tielijst niet opgeleverd. Ondanks het boekwerk dat ze over zich zelf schreef en naar tal van grote bedrijven stuurde. „Een pak Evergreens is het enige, dat ik aan die solo-actie heb overge houden", zegt ze met een spot tende ondertoon. Tot voor kort betaalde ze de uitzendingen naar grote evenementen voor namelijk zelf. Daar is inmiddels verandering in gekomen door de steun van het NOCNSF. Istanbul wordt haar tweede WK-optreden. Vorig jaar in Australië werd ze in de klasse tot 64 kilo elfde van de dertien deelneemsters. In 'Turkije is een plaats in de top tien het beoog de doel. Een haalbaar uitgangs punt voor de onlangs tot kam pioene van de Europese Ge meenschap bekroonde sport ster, schat Vivaldi. De scherpe dopingcontroles in de krachtsport wereld hebben het niveau-verschil met vooral de sporters uit de Oostbloklan den kleiner gemaakt. „Daar naast beschikt Yvonne over een geweldig doorzettingsvermogen en een ongekende wilskracht," In een mannenwereld zijn die eigenschappen een vereiste. Bij een mislukt WK-optreden wacht haar op de kazerne zwemles van haar collega's in de zogenaamde 'slangenbak'. bij een goede prestatie hebben de blussers beloofd de halters ook ter hand te nemen. „Het is immers een volwaar dige sport, waar niet lacherig over moet worden gedaan. Ik word door Vivaldi dan ook als kerel behandeld. Maar ik houd wel mijn vrouwelijke trekjes. 'Toch zal ik niet. zoals een Griekse gewichthelster doet, zelf voor elk evenement een nieuw, flitsend pakje in elkaar zetten. Ik ben namelijk één van die weinige vrouwen die wel een brandweerauto kan bestu ren, maar niet kan naaien."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27