fft Er staat een kameel in de zaal Nieuw huis in oude stijl Een Ajax-straat is soepel en lenig Waarin een stad toch bijzonder mooi kan zijn Het Gesprek van de Dag Een makelaar in planten Makelaar in nieuwe ideeën IRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 be Het kan nog, hoor, in tijd van een jaar twee Miss Hollands' binnen de stadsgrenzen. Dan moet Centina Nachtegaal in december alleen nog de landelijke finale van de verkiezing tot Miss Beauty Holland winnen om dan in de voetsporen te treden van Irene van der Laar die afgelopen maart de rivaliserende verkiezing tot Miss Universe Nederland won. Waarin een niet eens zo grote stad toch bijzonder mooi kan zijn. Centina - haar naam stamt ergens uit Friesland en er zijn er maar heel weinig van, jammer ge noeg - is al een aardig eindje op weg om Irene naar de kroon te steken. Ze behoort, na de re gionale verkiezingen, in elk geval tot de 24 kan- didaatjes die straks op 16 december meedingen naar de nationale titel én naar de hoofdprijs, een retourtje Japan. Plus naar misschien nog wat lucratieve aanbiedingen. Zoals mogelijker wijs een carrière als internationaal fotomodel. Hoewel, een dergelijke job heeft de 17-jarige Leidse schone - blond en bruine ogen - toch al min of meer uit haar mooie hoofdje gezet. ,,Ik ben namelijk maar 1.74 meter", zegt ze zacht en glimlacht daarbij verontschuldigend. Alsof dat erg zou zijn. „Dat niet, maar wil je als fotomodel een kans maken, dan moet je minstens 1.76 zijn. Ik kom dus net een klein stukje tekort." Bij Miss-verkiezingen maken die paar centime ters niet zo gek veel uit, weet de leerlinge van het Holtlant College inmiddels uit ervaring. Ze doet al vanaf haar vijftiende mee. „De eerste keer, dat weet ik nog goed, was op de Leidato. Daar hadden ze me voor op gegeven. Ik vond het doodeng. Dat iedereen zo naar je lichaam keek. Later raakte ik daar wel aan gewend. En op een bepaald moment vond ik het zelfs hart stikke leuk. Trouwens, het geeft nog steeds een kick om voor al die mensen op te treden. Want dat is het toch eigenlijk." Waar een Miss-in-de-dop vooral op moet letten, dat weet ze onderhand uit haar hoofd. „Het gaat om je uitstraling. Natuurlijk, je moet best mooi zijn, maar dat is niet het enige. Goed lo pen, een beetje heupwiegen en vooral lachen. Blijven lachen. Ja, zo af en toe krijg je wel in structies. Als je een finale haalt, meestal. Maar je moet het uiteraard zelf doen. Aan deze finale en aan de verkiezing voor Miss Pepsi 1995 doet Centina uit Leiden Noord nog mee. Dan zet ze er hoogstwaarschijnlijk een punt achter. Tot groot verdriet van moeders - klaarblijkelijk haar grootste fan - die de aan dacht vooral zal missen „Komt door haar vriend. Jammer toch, dat kind kan nog ver ko men. Moet je zien wat een lijntje. Mooie jurk ook, hé. Ja, dat kost inderdaad een vermogen. Ze kan natuurlijk niet elke keer in dezelfde spul len opdraven." Centina lacht intussen verlegen. Zegt van paardrijden, van uitgaan en van dansen te hou den. 'Uit' betekent voor haar Amsterdam. Want in Leiden valt niet veel te beleven, meent ze. Op termijn wil ze wel hier haar eigen winkeltje be ginnen. „Iets in kleding of pabfiim. Iets in mijn eigen stijl." Een stijl ongetwijfeld, een echte Miss waardig. zou het moeten zijn, zo'n Weelderige bomen die geen :ennen en altijd volleerd de wind tegenstand bieden. Een weg die kronkelt als een rusteloze slang, maar toch rechtvooruit gaat en afgebakend is met scherpe, rood-witte strepen. Aan de zijkanten staan geen simpele huisjes, maar door een Godin Zonder Vrees ont worpen kunststukjes waar altijd een lichtje brandt. En als Ajax wint dan blaast een trompettist aan het begin en aan het einde van deze laan het liefdes lied Op Een Slof En Een Oude Voetbal schoen. Wordt Ajax Kampioen. Zo'n straat, dus. Een echte Ajax-straat. Als het aan Martijn Bakker ligt, komt er een Ajax-straat, zo'n echte Ajax-straat. De 12-jarige Nieuw-Venneper is al gerui me tijd bezig met handtekeningen op te halen om zijn verzoek tot het stadsdeel Zuidoost rood en wit te kleuren. Hij weel ook al waar die Ajax-straat moet komen: bij het nieuwe stadion, dat in Amster dam-Zuidoost aan het opgroeien is. Zijn handtekeningenactie heeft de volledige ondersteuning van de supportersvereni ging van Ajax. Tot nu toe heeft Martijn al tweehonderd handtekeningen opgehaald, voorname lijk in Nieuw-Vennep. Ook vraagt hij t? dien De reacties? Een Ajax-gracht. een Ajax- laan. een Ajax-weg en sommigen fluiste ren hem toe Marco van Basten of Johan Cruijff te eren in het naambordje. O, hoe mooi moet het niet zijn om in 1996, wanneer het stadion klaar is, over de Jo han Cru ij ff-laan te rijden om vervolgens lordi in Ajax-Een te zien debuteren. En wie wil er niet op Nummer Veertien wo nen? Voor Martijn is het allemaal ook een simpele zaak: Ajax is het allermooiste allerbeste en zoiets moet je eren met een straat. Want als naar Ajax al geen dreef, laan of gracht wordt genoemd, naar wie of wat mag je dan wel een straat noe men? I let is zijn club. al vanaf zijn acht ste Mij ver/amell alles dal de IOOd WittS afscheiden en heeft zijn jongenskamer daarmee behangen. Vindt Meneer van Gaal een héél aardige man en Patrick Kluivert jong goed scorend. De straat waar het allemaal om te doen is, heet nu nog de Burgemeester Stra- manweg. Het stadsdeel Zuidoost heeft het daar voor het zeggen en kan dus ook bepalen dat de Ajax-straat het licht ziet. „I let is een erg leuk idee", zegt Fred Lempers van liet stadsdeel. „Maar het kost veel geld om een straatnaam te ver anderen. De Burgemeester Stramanweg staat nu al op alle kaarten, postpapier, busboeken en noem maar op. We zullen het verzoek in ieder geval serieus bekij ken." De mogelijke Ajax-boulevard is vier baans. loopt tussen de A2 en het stads deel Zuidoost en gaat onder het nieuwe stadion door. Nu is de weg nog stug en vol oponthoud, aldus Kempers. „Mis schien als het Ajax-straat gaat heten, dat het allemaal een stuk soepeler en leniger verloopt. Net als Ajax." JOHN SCHOORL Etno Partyservice organiseert feesten met een cultaursausje De aarde mag dan volgens som migen een tranendal zijn, een spetterend feest is ook voor die lieden een prima middel om de zorgen te verdrijven, al is het maar voor even. En met een zo geheten etno-party, sla je meteen twee vliegen in een klap: je hebt een knalfuif èn de wereld wordt er een stukje beter van. Met meer gelach en min der gehuil. Dat is althans de fi losofie van Edward Linger (28) en zijn vriendin Christel Wieve- rink (21). Een etno-party wil volgens de Leidenaar zo veel zeggen als een themafeest, en dat thema staat altijd in het teken van een bepaalde cultuur. Zo kan hij met zijn Etno Partyservice voor u een Mexicaanse fiesta organi seren of pakweg een Eskimofuif. Compleet met muziek, hapjes en kledij uit die cultuur. Met als uiteindelijke doel: het kweken van meer begrip tussen de ver schillendeculturen. Edward probeert zijn filosofie wat nader uit te leggen. „Je voelt het als je over straat loopt. Je voelt dat de mensen elkaar niet respecteren. Er hangt vaak een vreemde spanning als je mensen uit verschillende cultu ren elkaar ziet passeren. Dat komt met name, vermoed ik, omdat ze elkaar niet begrijpen. Ik denk dan: gun de mensen een kijkje in andermans keu ken." Een niet alledaags idee dat hem eigenlijk min of meer in de schoot werd geworpen. Het idee is afkomstig van de Nationale Ideeënlijn. „Ze zochten een tijd je terug alleen iemand om dat uit te voeren. Nou, ze belden dus de Starters winkel en daar stond ik net ingeschreven om dat ik met een partyservice wil de beginnen." Van het een kwam dus het an der en momenteel zijn Edward en Christel druk bezig de boel op poten te zetten. Want een et no-party is niet zo maar een feestje dat je op een achterna middag inelkaar kunt flansen. Een voorbeeld: stel u wilt een feest geven met een Scnegalees tintje en u slapt op de Lino Par tyservice af. „Dan begin ik on middellijk met een onderzoek je". reageert Edward. „Want ik kan natuurlijk nooit van alle culturen evenveel afweten. Ook al heb ik een cursus culturele antorpologie gevolgd bij Teleac. Dat vond ik wel nodig als basis. Maar goed, ik duik dan in aller lei boeken om informatie te zoeken over Senegal. Voor de hapjes benadert hij ver volgens een aantal koks. En ook een geschikte band wordt ge zocht. „Dan kom ik weer bij de klant en dan praten we erover. Misschien wil hij nog dingen veranderen. Uiteindelijk maken we dan een offerte en dat is dat." De klant moet wel een geschikte ruimte zoeken voor het feest en hij moet het aantal verwachte gasten opgeven. Voor de rest zorgen Edward en Christel. „Want hoe meer mensen er bij betrokken zijn. des te meer ideeën zijn er. Dat werkt niet zo snel. Nu zijn we in twee tot vier weken klaar." Eén waarschuwing wil Edward nog wel géven. „We zijn niet goedkoop. Neem nou een Gha- nees feest. Dat komt met zaal, band en eten toch al gauw op twaalfduizend gulden. We mik ken dan ook op bedrijfsfeesten, personeelsfeesten, En bruilof ten. Geweldig toch? Kijk maar eens naar een gemiddeld perso neelsfeest. Dan kruipen de bui tenlanders bijelkaar en de Ne derlanders doen hetzelfde. Met een etnofeest hoeft dat niet te gebeuren." Volgens Edward is bijna alles mogelijk. „Als mensen een ka meel in de zaal willen hebben, ga ik daar naar op zoek. Ga ik bijvoorbeeld informeren bij cir cussen. Maarzo dol hoeft het natuurlijk niet te zijn." Voor de NCRV organiseerde het bedrijfje al een gewoon' Gha- nees feest, voor het programma Het Idee. Compleet met band, modeshow, hapjes en dansen. En voor een vriend werd al eens een Japans feest gegeven. Het wachten is nu op echte op drachtgevers. Het Noordcr Die renpark in Emmen heeft al voorzichtig geïnformeerd naar de mogelijkheden. En als nou bijvoorbeeld een Marokkaan aanklopt die een Nederlands feest wil geven? Edward schatert het uit. „Dat zou schitterend zijn. Dat is nou precies wal ik bedoel." Heus. Echt waar. De Rotter dammer René Heemskerk is gisteren als eerste Nederlander beëdigd als makelaar in tropi sche planten. Nu Heemskerk het spits heeft afgebeten, ver wacht de Kamer van Koophan del de komende maanden meer aanvragen tot makelaar in tropische planten. De Kamer van Koophandel denkt dat het de plantenbranche ten goede komt dat er een onafhankelijke makelaar is die bemiddelt tus sen kopers en verkopers. Want dat verstaat men onder de term plantenmakelaar. En dat is dus het beroep van Heemskerk. De Rotterdammer kreeg alles wat met planten te maken heeft met de paplepel ingegoten. Zijn familie zit al vanaf 1650 in de branche. Heemskerk werkte zelf jaren lang als planten-inkoper voor verschillende bedrijven, maar begon vijf jaar geleden voor zichzelf. Wie zich overigens bij tropi sche planten iets exotisch voor stelt, heeft het mis. Tropische planten zijn doorgaans de 'ge wone' kamerplanten die in vrij wel iedere Nederlandse huiska mer voor het raam staan. „In deze branche gaat veel geld om", zegt Heemskerk. „En dan is het belangrijk te weten dat je in goede produkien handelt. Ik ben een onafhankelijke en on partijdige deskundige die advi seert over prijs en kwaliteit van planten. Verder bemiddel ik tussen koperen verkoper. Nu ik makelaar ben, kan bijvoor beeld ook een verzekerings maatschappij bij me terecht die een claim heeft en de scha de wil laten taxeren." Ja, dat heeft u goed gelezen. Maar goed. I let lijkt er op dat voor I leemskerk genoeg werk is weggelegd. De omzetcijfers van de branche blijven stijgen: momenteel bedraagt de omzet van kamerplanten in Neder land 120 miljoen gulden per maand. De Nationale Ideeënlijn noemt zichzelf een make laar in ideeën. De instantie probeert vraag en aanltod ran ideeën aan elkaar te koppelen, i tal klinkt alle maal vrij kryptisch, maar in wezen is hel vrij eenvoudig. Want de organisatie is te beschouwen als een grote ideeënbus waarin uitvin ders en allerhande creatieve mensen hun vindingen kunnen deponeren. Aan de andere kant, wie een pro bleem opgelost wil zien, kan de Ideeënlijn vragen of er in de bus misschien een bruikbaar idee zit. Zo onge- Elk jaar reikt de instantie prijzen uit voorde beste ideeën van het jaar. Dit keer heeft de uitreiking plaats in etablissement Camino Real in U'iden, op 28 november, met tal van genodigden. De prijzen worden uitgereikt door ontwerper Jan des Bouvrie en de minister van Verkeer en Waterstaat, me vrouw Jorritsma-1 x'bbink. Er zijn vier categorieën: het beste maatschappelijke idee, het beste commercië le/technische idee, het meest creatieve/originele idee, en het best gereali seerde idee. In het driejarig bestaan van de fijn is een aantal vlndin gen al in de praktijk ge bracht. Zo is er de schaak- coupé waarin mensen tij dens de treinreis hun zetten kunnen doen. Een wat een voudiger te hanteren ma de praat te raken is de zo geheten praatsticker. Daar op kun je aangeven of je al dan niet open staat voor En wat te denken van een i >egdraa i ha a r anti -pa rket r element 1 Hei is een alter natiefvoor het bestaande parkeerpaaltje omdat het, zoals de naam al zegt, weg gedraaid kan worden. Daar om is het ook minder van- dalisme-gevoelig. „Het is niet de bedoeling ge weest om historisch te bouwen. Het huis heeft er nooit ge staan, i^zegt aannemer Joop du P-rie. Toch lijkt het alsof het woonhuis dat naast de Engel- bertha Hoeve aan de Hoge Morsweg aan de rand van Lei den is opgetrokken, er altijd al heeft gestaan. De nieuwe wo ning van Diny en Aldo Arslana- gic is helemaal in de stijl van het aanpalende restaurant, een kapitale boerderij uit 1767. „Toen we met de plannen be gonnen, zo'n vier jaar geleden, hadden we nooit gedacht dat het dit huis zou worden. Ons eerste uitgangspunt was dat we dicht bij ons bedrijf wilden wo nen," vertelt Diny Arslanagic. „We gingen toen eens praten met Bob van Beek, de architect en met de gemeente. De boer derij is een monument en dan kun je niet zomaar wat gaan bouwen. De gemeente was he lemaal niet zo enthousiast. We mochten uiteindelijk onder be- paalde voorwaarden aan de Het huis heeft aan de zijkant een echt 'boenhok' van hout en als je goed naar de geveltjes en de dakgoten kijkt zie je dat het tot in de kleinste details in de oude stijl is afgewerkt. „Eigen lijk is dit echt ambachtswerk," legt Du Prie uit, die als aanne mer gespecialiseerd is in restau ratiewerkzaamheden. „We heb ben bijvoorbeeld ramen met roede-verdeling gemaakt en het houtwerk is allemaal op de tra ditionele manier bewerkt. Zelfs de dakpannen zijn van een spe ciaal type." De origifiele manier van bou wen brengt natuurlijk hoge kos ten met zich mee. „Wat het duur maakt, is vooral de arbeid die er in zit. De bewerking van de materialen maken dat deze zo'n tien tot vijftien procent ho ger zijn dan in een 'gewoon' huis. Bijna alles is met de hand gemaakt." „Het heeft dan ook wel zijn grenzen," zegt Diny, doelend op de hoge kosten. „Niet elk detail I kan worden uitgevoerd. Het verwachtingen en daarom heb ben we ook binnen veel in de oude stijl laten uitvoeren. Maar dat houdt wel op een gegeven moment wel op. Bovendien wil ik niet in een woning met te veel tierlantijntjes wonen." Hoewel het optrekje er van bui ten dus ouderwets uitziet zal de inrichting wel van deze tijd zijn. „Er komt bijvoorbeeld een mo derne keuken in, het huis moet natuurlijk ook praktisch zijn. Het is uiteraard een persoonlij ke opvatting, maar ik vind dat je niets verkracht wanneer je voor een moderne inrichting kiest", meent Du Prie De bouw begon in mei van dit jaar. Dankzij het mooie weer is het nu al bijna af. „We verhui zen waarschijnlijk nog voor de kerst," vertelt Diny. „Je leeft na tuurlijk helemaal naar dat mo ment toe. We wonen nu zeven hoog in zuid-west. Dus je kunt wel zeggen dat we er zin in heb ben." Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 t> o of I ii Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden meteen cadeaubon van 25 gulden. j

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23