Toch extra geld voor woningen Leidse regio Potvis geveld door hartaanval Regio «cEÉzzn Occasion Specialist voor de Randstad I fBr^ f Toekomst bollenteelt uitgebreid onderzocht Veiling muziekinstrumenten Aanvullende verzekering tandartshulp vult gat CHTERGROND Actie tegen nieuwe casino's VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994974kjj CHEF* HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV-CHEF* HANS KOENEKOOP, 071 35| Wethouder: 'Het is altijd te weinig leioen rudolf kleun De Leidse regio krijgt voor 1995 toch extra geld voor soci ale woningbouw. Het eerder door de provincie toegezeg de bedrag van 2,6 miljoen gulden aan woninggebonden subsidies wordt verdubbeld tot 5,2 miljoen gulden. Maar de Leidse volkshuisvestingwethouder T. van Rij is met die toezegging nog niet tevreden. breekt. De Leidse regio kan daarentegen aan de slag in de Broek- en Simontjespolder. „De discussie over herverdeling is wat ons betreft nog niet afgelo pen." Van Rij ging er na de eerdere contacten vanuit dat de Leidse regio vijf tot zeven miljoen gul den zou krijgen. De nu toege zegde 5,2 miljoen valt binnen dat bereik. „Maar je gaat toch altijd van het hoogste bedrag uit. In die zin zijn we ook nog niet tevreden. Trouwens die be dragen zijn natuurlijk nooit ge noeg", zegt Van Rij. Hij wijst er op dat vanaf 1995 wordt ge werkt met een vast normbedrag van 5.000 gulden per woning. „Een fractie dus van de totale kosten." Leiden kwam eerder al in het geweer toen bleek dat de pro vincie de subsidies voor 1995 grotendeels aan Rotterdam en Den Haag wilde toewijzen, waardoor maar 2,6 miljoen voor de regio overbleef. De sociale woningbouw zou daardoor abrupt tot staan worden ge bracht. Dit jaar was er voor de leidse regio tien miljoen gulden van deze subsidies beschikbaar, waarvan alleen al zeven miljoen gulden voor Leiden. De enorme teruggang voor 1995 was dan ook een teleurstelling voor Lei den, temeer omdat Van Rij er nog steeds van overtuigd is dat met name Haaglanden (dat nu 57 miljoen zou krijgen) het toe gewezen geld niet volledig be steedt omdat het die regio aan voldoende bouwlocaties ont- ciale woningbouw is de ren testand. De rente is inmiddels veel hoger dan aan het begin van het jaar. Feitelijk zou nu ongeveer 8,5 procent worden betaald, terwijl het rijk eerder van 6 procent uitging. De voor gaande jaren ging het rijk steeds uit van een hogere rentestand dan in werkelijkheid het geval was. Daardoor kon subsidiegeld terugvloeien naar het ministerie van volkshuisvesting. Nu ko men gemeenten tekort. De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft daarover gisteren aan de bel getrokken. Door de hoge rentestand zou nu minder kunnen worden ge bouwd, terwijl ook huren hoger uitvallen. De VNG vreest dat ongeveer een derde van de plannen voor sociale woning bouw in gevaar is. Leiden is volgens wethouder T. van Rij overigens wat minder zwaar getroffen door de ren testijging. „Wij lenen nog tegen 7,75 procent, dus het verschil is kleiner. Het ziet er naar uit dat wij ook dankzij een eerder op gebouwd saldo het bouwpro gramma voor dit jaar nog rond krijgen. Maar we zullen geen saldo overhouden, terwijl daar wel op was gerekend." Voor vol gend jaar is Van Rij pessimisti scher. „In 1995 wordt gewerkt met een vast normbedrag per woning, ongeacht de rente. De subsidie is daardoor al kleiner, terwijl de kosten hoger zijn." Rente Een andere dreiging voor de so- A UT 0-:HEEMSK E R K OCCASIONS METBOVAO-GARANTIE eventueel aanvullend tot 1 jaar KOOPAVOND: Roelof arendsveen: vrijdag Leiden: donderdag GROTE NAJAARSOPRUIMING dit is slechts een gedeelte uit onze voorraad. Inruil motorrijwielen mogelijk. ROELOFARENDSVEEN Nissan Micra 12 LX Nissan Micra DX. SDX Nissan Micra 1 2 super Nissan Micra super S Nissan Micra 1 J 3-drs LX Nissan Micra 1 0 3-drs LX Nissan Sunny 100 NX Nissan Sunny 1 4 LX 3-drs Nissan Sunny 1 4 SLX 4-drs Nissan Sunny 1 4 LX 3-drs Nissan Sunny 1 4 LX 5-drs Nissan Sunny 1 6 SLX 3-drs Nissan Sunny 1 6 SLX 3-drs autom Nissan Sunny 1 3 LX 3-drs Nissan Sunny 1 6 SLX 5-drs Nissan Sunny Trend 4-drs Nissan Sunny 1 8 GTI 3-drs Nissan Primera 1 6 LX 5-drs airco Nissan Primera diesel 5-drs Nissan Primera 1 6 LX 4-drs Nissan Primera 1 6 LX 4-drs Nissan Primera 2 0 SLX 5-drs Nissan Primera 2 0 LX Wagon Nissan Primera 2 0 SLX 4-drs Nissan Bluebird 2 0 LX 4-drs Nissan Bluebird 2 0 SLX 5-drs Nissan Bluebird 2 0 Sail 5-drs Nissan King Cap 4 WD dubb cabine Nissan Vanette diesel Daihatsu Applause XI Ford Sierra 2 0 I CL HB Ford Orion 1 6 4-drs aut Mazda 323 1 3 GLX Mitsubishi Colt 1 3 GL Mitsubishi Galant LPG Opel Ascona 1 6 LS HB Renault 1 4 RN Clio Renault Clio 1 2 RN Suzuki Alto GL Daihatsu Cuore Nissan Sunny automaat Nissan Sunny Coupé Nissan Micra 1 0 GL 3-dr; Opel Kadett 12 S Volvo 340 DL LEIDEN Nissan Micra 1 2 LX Nissan Micra 1 2 L Nissan Micra 1 0 L Nissan Micra 1 2 IX Nissan Micra 1 3 LX Nissan 100 NX Nissan Sunny 1 3 LX 3-drs Nissan Sunny 1 3 LX 3-drs Nissan Sunny 1 6 coupe Nissan Sunny 1 3 SLX 4-drs Nissan Sunny 1 6 SLX 3-drs Nissan Sunny 1 6 SLX 3-drs Nissan Sunny 1 4 LX 5-drs Nissan Sunny 1 4 SLX 4-drs Nissan Sunny 1 6 LX 5-drs Nissan Sunny 1 6 LX Wagon Nissan Florida i 6 SLX Nissan Primera 2 0 SLX 4-drs Nissan Primera 1 6 LX 4-drs Nissan Primera 2 0 LX 5-drs Nissan Primera 2 0 SLX 4-drs Nissan Primera 2 0 Invitation 4-drs Nissan Primera 2 0 SLX 5-drs Nissan Pnmera 2 0 LX wagon LPG Nissan Vanette 2 0 diesel 1990 1993 1993 1992 1992 1992 1992 1989/90 1992 1991 1990 1987 1991 1989 1989 1990 1991 1990 1991 1990 1991/92 1992 1990 1993 1993 1991 1990 1985 1989/90 1984 1988 1987 1993 1991 1990/1991 1984 4950.- 1983 4950- 1983 4750- 1984 6750.- 1986/7950- 1985/4950.- 1992 1993 1991/1992 1987 1987 1991 1989 1990 1991 1991 1991 1991 1991 1990/91 1990 1991 1991 1992 1993 1993 1991 1993 AUTO-HEEMSKERK KIOENQnissan ROEIOFARENOSVIEN i ammcnschjnswcg i?8 Alkemadelaan l Tel 071-310811 Tel. 01713-12866 Foutje PTT bij alarmcentrale Door een vergissing van PTT Telecom kan de meldkamer van de regio politie Zui-Holland Zuid te maken krijgen met meldingen vanuit heel Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Brabant. Het nieuwe alamummer voor de politieregio rond Dordrecht zou door PTT worden vespreid bij de abonnees in de 22 aangesloten gemeenten. Nu blijkt dat ook mensen tot ver buiten het werkge bied van het korps het nummer hebben gekregen. In de Leidse re gio zijn de stickers niet verspreid. Amsterdam Veilinghuis de Nieuwe Zon in Amsterdam veilt volgende week muziekinstrumenten, speelgoed en wetenschappelijke instru- j,nn menten, zakzonnewijzers en instrumenten van klokken- en horlogemakers. Op de foto een aantal te verkopen items, waaronder een balans en d een polarimeter. foto dukstiLhi ^an bollenstreek/leiden bollenstreek roza van der veer Een gezonde bollensector in de nabije toekomst. Om dat te be reiken wil de provincie Zuid- Holland een uitgebreid onder zoek doen naar de toekomst mogelijkheden van de bollen teelt in de Bollenstreek. Om een dergelijke toekomst niet bij voorbaat onmogelijk te maken, is de grootschalige woningbouw bij Hillegom alvast uit de pro vinciale plannen geschrapt. Ook op andere fronten wil de pro- Bij exploit van mij, t.k.- deurwaarder, van 15 no vember 1994 is op ver zoek van de Woningbouw vereniging Leiden, geves tigd te Leiden, op verkor te termijn gedagvaard JAN HUBER, geboren 9 april 1966, thans zonder bekende woon- of ver blijfplaats, om op woens dag 30 november 1994 te tien uur te verschijnen ter terechtzitting van de Kan tonrechter te Leiden, Ra penburg 19 te Leiden, ten einde zich te horen ver oordeling tot de betaling van de in dat exploit ge noemde bedragen en de ontruiming binnen de daarbij gevorderde ter mijn van de in dat exploit omschreven onroerende zaak, zulks met nevenvor deringen. Afschrift van dit exploit kan verkregen worden bij: J. W.Wigt, t.k.-deurwaarder, Deurwaarderskantoor Van Vliet, Hardy Wigt, Hoge Rijndijk 45, Leiden. aiic yiuic incincii T.N.0. goedgekeurd^^—— enige speciaalzaak in Leiden voor /joordema inbouw en reparatie NIEUWE BEESTEN MARKT 28, TEL 124647 vincie voorzichtig zijn met bol- lengronden zolang het onder zoek nog loopt. In de provinciale nota Beslis punten wordt erkend dat de agrarische functie van de Duin en Bollenstreek onder druk staat. De omvang van het teel tareaal neemt af terwijl uitbrei dingsmogelijkheden zijn uitge put. Het op grote schaal losge barsten protest tegen de vorig jaar gelanceerde plannen om duizenden huizen in de Bollen streek te bouwen en de teelt te verplaatsen naar het gebied rond Schiphol, heeft de provin cie enigszins tot inkeer ge bracht. Het provinciebestuur wil nu samen met de bollensector en de bollengemeenten onderzoek doen naar de toekomst van het agrarische complex. Voorop staat daarbij dat de centrum functie van de Bollenstreek voor de bollenteelt gehandhaafd moet worden. Ook wordt het toeristische belang van de Bol lenstreek met Keukenhof er kend. De provincie wil kassen dan ook zo veel weren uit het gebied rond Keukenhof. De gronden in dit deel van de Bollenstreek moeten voor de bollenteelt be schikbaar blijven. Ruimte voor kassen moet in de zuidelijke Bollenstreek worden gevonden en dan vooral rond de veiling Flora. vervolg van voorpagina De Duin- en Bollenstreek maar ook de Haarlemmermeer moe ten helpen om het tekort aan bedrijfsterreinen in de Leidse regio op te lossen. Daarbij kan gedacht worden aan een be drijfsterrein langs de spoorweg ten oosten van Sassenheim maar ook ten noorden van Hil legom. De Leidse regio heeft Leidse bedrijven naar Bollenstreek een schreeuwend tekort aan be drijfsterreinen. Alleen op de ter reinen Leeuwenhoek en Room-, burg in Leiden is nog ruimte voorhanden. De Leidse Oost- vlietpolder zou een goed alter natief zijn. Het is echter niet uit gesloten dat deze polder uitein delijk gebruikt wordt voor wo ningbouw. Ook in de Bollen streek is te weinig ruimte voor nieuwe bedrijven. De provincie kiest in de nota Beslispunten dan ook voor. nieuw bedrijven terrein bij de toekomstige nieu we grootschalige woonwijk zoals bijvoorbeeld vliegveld Val kenburg. Zolang die grootscha lige bouwlocatie voor bedrijLQ( en woningen niet beschikbj is, moet in beide regio's ruin voor bedrijfsterreinen word gezocht. Sassenheim en Hi|\ gom zijn daarbij goede ma lijkheden. Daarnaast moet EO overleg met de proviij Rc Noord-Holland en de gemeelm' Haarlemmermeer worden ee zocht naar aanvullende ruin in de polder. r leeuwarden gpd Een hartaanval. Daaraan is de potvis vermoedelijk bezweken die twee weken geleden aan spoelde op een zandplaat tus sen Terschelling en Ameland. Het hart was erg bleek van kleur, wees het onderzoek uit. Door grote stress, denken de onderzoekers. Conservator Chris Smeenk van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden: „Het beest was natuur lijk helemaal in de war, doordat het in een gebied zwom waarin het zich niet thuis voelde. De al gemene conditie was verder goed. Het beest had goed gege ten, was zeker niet ondervoed". Potvissen zijn dieren van de diepzee. Normaal duiken ze tot 1500 meter diepte naar voedsel. De Noordzee is te ondiep voor dit zoogdier om in te overleven. De potvis kan niet navigeren in de Noordzee. Als het beest door blijft zwemmen, raakt het in pa niek. De kolos kent de tijver- schillen niet en snapt niks van zandbanken. „Dolfijnen en bruinvissen hebben daar geen last van, omdat ze ermee zijn opgegroeid", legt Smeenk uit. Het vijftien meter lange dier was nog maar net uit koers ge raakt. Volgens Smeenk zat de maag vol voedsel. Daaronder waren honderden inktvissen- snavels, die door een Duitse specialist worden onderzocht. De afgetapte bloedmonsters zijn in Engeland en Nederland onderzocht op bacteriën en vi russen. „De uitslag van het En gelse onderzoek heeft niets bij zonders opgeleverd. Dat geeft nog eens aan dat het beest in puike conditie verkeerde", zegt Smeenk. Het kadaver wordt schoonge maakt door preparateurs van het Fries Natuurmuseum in Leeuwarden. Deze zijn alvast begonnen met afkrabben van het meeste vlees, daarna gaan de onderdelen 'in bad'. Het vlees, de eiwitten en het vet worden met warm water en en zymen aan de botten onttrok ken. „Dat werkt als een soort Biotex-spul", beweert Chris Walen van het Fries Natuurmu seum. „Bij een temperatuur van een graadje of veertig, duurt dat an derhalve maand. Is de tempera tuur lager dan kan het proces wel een half jaar duren, omdat de enzymen dan minder snel werken. Voor de sier worden de botten gebleekt met waterstof- peroxyde. Bot gaat dan jaren mee". Na de schoonmaalcklus wordt het karkas aan een frame gemonteerd en afwisselend ten toongesteld in Leeuwarden en in het Noorder Dierenpark in Emmen. Geslachtsdeel In het Fries Natuurmuseum is een gipsafdruk gemaakt van het tot de (mannelijke) verbeelding sprekend lid van de potvis. Van het 1.70 meter lange geslachts deel wordt een kunststof mi gemaakt, dat naast het skele het museum wordt geplaatst De leeftijd van de aangespt de potvis wordt geschat op tien jaar. In de schedel is kraakbeen aangetroffen, duidt er volgens het muse op dat het dier de groei-explt nog niet achter de rug had. ze duurt doorgaans tot het tiende levensjaar. Volgens conservator Smet van het Nationaal Natuurhis risch Museum in Leiden wo de exacte leeftijd bepaald d een tanddoorsnede te mak „Een tand wordt op een bep« de manier doorgesneden met chemicaliën gekleurd, het tandbeen ontstaan ie jaar twee ringen, die kun je len. Daarmee bepaal je de ex te leeftijd". De onderkaak met de ivo tanden ligt op een onbeket plaats veilig opgeborgen, dens de tentoonstelling is onderkaak wel te zien. leiden paul van der Koouket zitten ook zaken als genees kundige hulp in het buitenland, Ziekenfondspatiënten kunnen hulpmiddelen zoals hoortoe- zich bij Zorg en Zekerheid vanaf stellen, bevallingen en brillen door: Monica Wesselinq 1 januari 1995 aanvullend ver zekeren voor tandartshulp. De zorgverzekaar komt met de aanvullingen omdat het kabinet tandheelkundige hulp per 1 ja nuari uit het ziekenfondspakket heeft geschrapt. Patiënten kunnen kiezen tus sen een basispakket en een wat uitgebreider pakket. Het basis pakket vergoedt de tandheel kundige hulp tot een maximum van 75 procent van de gemaak te kosten en een bedrag van 300 gulden per jaar. De premie wordt 6,75 per maand. Een tweede pakket heeft een premie van 12,50 en vergoedt jaarlijks tot 1000 gulden. Ook hier wordt hooguit 75 procent van de tand heelkundige kosten vergoed. Al leen bij een ongeval komen alle kosten voor vergoeding aan merking. Voor het geld krijgen de ver zekerden meer dan tandheel kundige hulp alleen. In het pak- Op dit moment heeft 93 pro cent van de 500.000 verzeker den bij Zorg en Zekerheid een aanvullende verzekering, het geen nu nog 2 gulden pe maand kost. Woordvoerder R Langerak verwacht dat eenzelf de percentage ook voor het wat uitgebreidere pakket zal kiezen, ondanks de premieverhoging. Ook andere zorgverzekeraars hebben inderhaast pakketten ontwikkeld. De een presenteer de, net als Zorg en Zekerheid, een aanvullend pakket. Een an der kwam met aparte tandarts verzekeringen. Zorg en Zeker heid gaat morgen adverteren met het nieuwe pakket en wil de weken daarna extra telefo nisten inzetten. Ook de afgelo pen weken had de telefooncen trale het druk, nadat het kabinet bekend maakte dat tandheel kundige hulp uit het pakket ver dween. Onnodig gekissebis over gestrande potvis Het CDA in de Tweede Kamer doet een aanval op nieuwe casino's te Schiphol, Utrecht en Enschede. Zich baserend op een vertrou welijk ontwerp van de nota Gokverslaving plaatst het kamerlid Ries Smits grote vraagtekens bij de komst van de casino's. Als uit de no ta blijkt dat casino's gokverslaving bevorderen, zoals Smits heeft vernomen, is het CDA niet bereid mee te werken aan de uitvoering van de plannen. Immers, het toenmalige ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk regelde al in 1979 dat het Leidse museum en het Instituut voor Taxonomische zoölogie van de universiteit in Amsterdam 'alle gevonden dieren die tot een der beschermde diersoorten behoren', mochten hebben om ze wetenschappelijk te onderzoeken. Die regel geldt nog steeds en dus was het NNM verplicht om direct na de vondst van de potvis af te reizen naar de vindplaats. Vervolgens mocht het museum het dier meenemen voor onderzoek. Geen enkele gemeente mag daar een stokje voor steken. Terschelling deed dat aanvankelijk wel, omdat het museum een oude rekening van enkele duizenden guldens niet zou hebben betaald. In 1991 was op Terschelling namelijk ook een potvis aangespoeld en het Leidse museum had de gemeente de resten van het dier laten opruimen zonder hiervoor te Het gekissebis rond de potvis die eerder deze maand op een zandplaat strandde tussen Terschelling en Ameland, was compleet onnodig. Het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) stond volledig in zijn recht door het dier voor wetenschappelijk onderzoek op te eisen. De gemeente Terschelling maakte ten onrechte aanspraak op de gestrande potvis. dokken. Het eiland wilde eerst die paar duizend guldens zien voordat Leiden de potvis mocht meenemen voor onderzoek. Het gemeentebestuur van Terschelling is hierbij vermoedelijk de Wet op de Strandvonderij uit het oog verloren. Die wet bepaalt dat elke gemeente verantwoordelijk is voor het opruimen van alles dat aanspoelt en dus ook voor de kosten daarvan moet opdraaien. Directeur W. van der Weide van het Leidse museum over die claim: „Wij hebben voor 27.000 gulden aan be bo opruimwerkzaamheden zélf gedaan. Kosten die, op grond van die Wet op de Strandvonderij, Terschelling had moeten maken. Een heel klein deel van het vleesafval hebben we op het strand achtergelaten en dat heeft de rekening van enkele duizend! guldens veroorzaakt. Een rekening die Terschelling gewoon zelf moet betalen. Bi ons in rekening brengen is ec een beetje dom. Ze mogen dolblij zijn dat wij zoveel troe voor onze rekening heb en genomen." Overigens mocht het museul na het nodige gekissebis, het beest alsnog meenemen. Een sleper bood gratis zijn dienst! aan. maar had slechts een daj de tijd om het dier naar IJmuiden te slepen. En dat wi te weinig. Inmiddels heeft hë Leidse museum het karkas aa het Fries Museum overgedragen, nadat het eersi wat bloedmonsters en stukje! bloedweefsel veilig had gestel ve Het was volgens de regeltjes, had Leiden recht op meer gehad. Zonder gekissebis. be; de

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20