Punt achter affaire Cohen Stuart Kerk Samenleving Acties voor restauratie Laurentius VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-356443 BUITENLAND KORT Rwanda Dc kerkelijke hulporganisa ties pleiten voor voortzetting van de humanitaire hulp aan de vluchtelingen uit Rwanda. „De hulp moet doorgaan, ook als we er zeker van kun nen zijn dat zich in de kam pen moordenaars bevinden", zei johan Balslev van de noodhulporganisatie van de Lutherse Wereldfederatie. Hij had bii Goma in Zaïre en in Rwanda vluchtelingenkam pen bezocht die hulp ont vangen van de LWF en de Wereldraad van Kerken. Om praktische redenen kunnen volgens Balslev dc hulpgoe deren in het kamp bij Coma alleen door de vroegere Rwandese leiders worden verdeeld. Velen in het kamp zijn medeverantwoordelijk voor de volkerenmoord in Ruanda. Medewerkers van de hulporganisaties hadden gezegd dat ze met grote te genzin voedsel aan moorde naarsuitdeelden. Joegoslavië Westeuropese kerken heb ben tijdens besloten beraad met de Servisch-Orthodoxe Kerk gezegd dat zij en hun regeringen medeverantwoor delijk zijn voor de verscherp ing van de crisis in voormalig Joegoslavië. Uit de mond van de servisch-orthodoxen, die hel Servisch nationalisme door dik en dun steunen, kwam geen verontschuldi ging. Dit blijkt uit het com muniqué van het beraad dat eerder deze week op uitnodi ging van de Wereldraad van Kerken en van de Kon leren de van Europese Kerken in Genève plaatshad. Behalve de secretarissen van beide instellingen, Konrad Raiser en Jean Fischer, waren er vertegenwoordigers van ker ken uit Duitsland, Zwitser land, Zweden, Engeland, Amerika, Rusland en Grie kenland, alsmede van het Oecumenisch Patriarchaat. Mafia-gcld Het Vaticaan heeft gisteren de beschuldiging van een voormalig lid van de mafia ontkend dat het voormalige hoofd van bank van de Heili ge Stoel in het begin van de jaren tachtig de georgani seerde misdaad heeft gehol pen bij hel witwassen van miljoenen guldens. ,,We zijn er 100 procent zeker van dat dit een puur verzinsel is", re ageerde kardinaal Rosalio Castillo Lara, de hoogste fi nanciële man in het Vati caan. Hij verklaarde dat hij 'zonder iets te verbergen' zal meewerken aan het gerech telijke onderzoek naar de zaak. Castillo Lara is voorzit ter van de commissie die de financiën en het onroerend goed van de kerk beheert. Sekteleider De Zwitserse politie gaat de Zuidafrikaanse sekteleider Lester Bloomberg het land uitzetten. De autoriteiten zijn blijkbaar beducht voor een herhaling van het drama rond de Sekte van de Zonne tempel, begin oktober, waar bij 53 doden vielen. Bloom berg heeft volgens leden van zijn sekte de ondergang van de wereld verkondigd en tot collectieve zelfmoord opge roepen, zo meldde het Zwit serse persbureau SDA giste ren. Volgens de politie van het kanton Graubünden werd Bloomberg afgelopen woensdag gearresteerd om dat hij ondanks de afwijzing van zijn asielaanvraag Zwit serland niet binnen de ge stelde termijn had verlaten. De sekteleider wil kennelijk niet terug naar Zuid-Afrika. Hij verliet zijn geboorteland in 1988, nadat de door hem aangekondigde ondergang van het land was uitgeble- Hervormde synode bespreekt optreden van vroegere 'luisterpost' in Israël DOORN GPD Naar de beste traditie van de kerk spreken synodes nooit in het openbaar over personen. De hervormde synode maakte gisteren een uitzondering bij de afsluiting van de zaak-Cohen Stuart. Besproken werd wat de vroegere her vormde 'luisterpost' in Jeruzalem, dr. Geert Cohen Stu art, allemaal voor moois, maar vooral ook voor lelijks heeft gedaan. zijn werkgever met jood en Pa lestijn. Volgens hem werd de Palestijn namelijk voorgetrok ken en hij zag daarin een 'koerswijziging' in het hervorm de Israël-beleid. De raad wees de kritiek van de hand, maar zweeg verder over de kwestie. Maar voor deze synodezitting had de raad in een rapport maar liefst 130 pagina's aan de zaak gewijd. De raad verklaarde bij monde van ds. J. de Vreugd dat hij nu wel publiekelijk over Cohen Stuart kon praten, om dat deze zomer - de rechter kwam er net niet aan te pas - de ontbindingsovereenkomst met I let was al jaren een publiek ge heim dat Cohen Stuart, die van 1982 tot vorig jaar theologisch adviseur in Israël was, in onmin leefde met zijn werkgever, de Raad voor Kerk en Israël. Toen in 1987 zijn contract afliep, wil de de raad dit al niet verlengen, maar werd toen om procedure le fouten door de hervormde geschillencommissie terugge floten. Volgens Cohen Stuart lag hij slecht omdat hij te kritisch was over de 'dubbele loyaliteit' van de ex-werknemer was opge steld. Maar, liet Cohen Stuart weten in een brief die zijn vrouw ter synode verspreidde, juist omdat we overeengekomen zijn dat de zaak is afgerond, mag de syno de mijn naam verder niet 'be smeuren'. Hij hekelde de open bare bespreking van het rapport als een 'publiek schijnproces'. Volgens hem was deze wijze van doen beschamend. Op zijn beurt gaf synodevoor zitter ds. Wim Beekman (Koudum) direct bij het begin van de bespreking Cohen Stuart een veeg uit de pan. In een in terview dat het dagblad Trouw gisteren publiceerde, noemde Cohen Stuart secretaris ds. Henk Vreekamp van de raad 'een kwade genius'. Beekman vond dit 'onder de maat en on der de gordel'. Beekman: „Zo er al twijfel was over de verstoorde verhou ding en over een belangrijke oorzaak daarvan, dan is die nu voor mij weggenomen." De Vreugd onthulde vervolgens dat de raad diverse malen op het punt had gestaan de synode te vragen Cohen Stuart voortijdig van zijn functie te ontheffen. Volgens De Vreugd was er geen sprake van een principieel verschil in visie met Cohen Stu art. Volgens De Vreugd heeft het de raad 'het uiterste aan in spanning en zelfbeheersing ge kost' om niet te reageren op 'aantijgingen' van Cohen Stuart en de hem steunende stichting Vanuit Jeruzalem als zou er sprake zijn van een 'koerswijzi ging'- Synodeleden kwamen woor den te kort om hun droevenis over deze 'diep trieste' affaire uit te drukken. Er klonk diverse malen waardering voor het theologische werk van Cohen Stuart. maar verder was er lou- VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN Een kerkeveiling, een rommel markt en een grote verloting. Met deze drie activiteiten gaat de Laurentiusparochie in Voor schoten in 1995 geld inzamelen voor de miljoenen kostende res tauratie van het kerkgebouw aan de Leidseweg. „De kerke veiling wordt waarschijnlijk in januari gehouden", vertelt J. Berg van de fondsenwervings commissie. „We moeten eerst voldoende kavels binnen heb ben om te veilen. Ik schat min stens 300. De rommelmarkt is hierna een logisch vervolg. Daar kunnen we zaken verkopen die voor de veiling minder geschikt Tot op heden bleef de actie om geld in te zamelen voor de monumentale neogotische pseudobasiliek beperkt tot plaatsing van borden op het kerkgebouw. Daarop staat een gironummer te lezen waarop passanten geld kunnen overma ken voor de restauratie van de beeldbepalende kerk. „Op de parochianen zullen we een be roep doen tijdens de kerstcol lecte. Dat is dan min of meer de officiële start van de actie", ver telt Berg. Voor de veilling doet de fond senwervingscommissie een be roep op de Voorschotense be volking en het bedrijfsleven om goederen ter beschikking te stellen. Antieke voorwerpen, kunstvoorwerpen, gebruiks voorwerpen, siervoorwerpen, alles van enige waarde is wel kom. Op 26 november worden dc goederen ingezameld. De aanbieders kunnen contact op nemen met J. Berg, Leidseweg 202, tel. 613456 of G. de Graaf, Leidseweg 132, tel. 617368. Goederen kunnen worden ge bracht of worden opgehaald. De Laurentiuskerk aan de Leidseweg in Voorschoten. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN Aartsbisschop confronteert patriarch met vrouwenkwestie UTRECHT ANP De oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht, A. Glazemaker, heeft gisteren pa triarch Bartholomeos, geestelijk hoofd van 250 miljoen oosters-orthodoxen, gecon fronteerd met het vraagstuk van de priester wijding voor vrouwen. De kerken in het Westen vragen zich ernstig af of de priester wijding alleen aan mannen kan worden ge geven. zei Glazemaker in zijn toespraak tot de oecumenisch patriarch. De Duitse Oud-Katholieke Kerk in Duits land besloot eerder dit jaar vrouwen tot het priesterambt toe te laten. Inhoudelijk heeft de Nederlandse OK Kerk hier geen proble men mee, maar zij heeft zich geconfor meerd aan het besluit van de internationale bisschoppenconferentie van 1991. Dat luidt dat hierover eerst een discussie op gang moet komen voordat vrouwen tot het ambt kunnen worden toegelaten. In de Orthodoxe kerken is de priesterwij ding van vrouwen volstrekt onbespreek baar. In de Wereldraad van Kerken, waar van de Orthodoxe kerken lid zijn, leidde dit in de jaren '70 en '80 tot grote spanningen. „Dit vraagstuk moet spoedig worden opge lost", zei in 1981 de russisch-orthodoxe protopresbyter Vitaly Borovoj, „maar niet vandaag." Het is volgens Glazemaker 'nog niet dui delijk hoe de weg zal lopen, ook als we onze gemeenschappelijke geloofstraditie weder zijds hebben erkend. Want in de traditie van het geloof staan, betekent voor ons niet een rechtsomkeert maken naar de plek waar de Oude Kerk zich ooit bevond en evenmin een onlosmakelijk gebonden zijn aan een toevallig punt in het verleden'. Na de dienst in de oud-katholieke kathe draal in Utrecht reikt Glazemaker aan de oecumenisch patriarch het Sint Maartens- kruis uit. Deze onderscheiding van het me- tropolitaan kapittel van Utrecht is voor de eerste keer in 1981 uitgereikt aan de toen malige aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie, ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de overeenkomst van de oud-katholieken met de Anglicaanse Kerk. ter kritiek. De raad had hem een psychologische test moeten af nemen en nooit het contract in 1987 mogen verlengen, vond men. De raad werd intussen wel geprezen om zijn engelenge duld. „Maar", zei ds. Bernard Luttikhuis (Leiderdorp), „uw geduld was te groot". Ds. Jan Hefting (Buitenpost) sprak van een 'ziekmakend proces'. Hij herinnerde aan de Israëlcollec- te, die vorig jaar door alle toe standen rondom de 'luisterpost' opmerkelijk laag was. Vanuit Jeruzalem werd opge roepen zich op te heffen. De hervormde kerk heeft tot nu toe geen gesprek met deze stichting gewild, maar volgens De Vreugd zal de stichting 'nog van ons horen'. Alle publiciteit over de 'koerswijziging' door de stich ting werd door dr. Karei Blei, se cretaris-generaal. als een 'tegenactie' getypeerd. Oegstgeester predikant signeert nieuwe bundel 'Uit de Leeuwenkuil' heet het nieuwste boekje van de her vormde predikant R.E. da Costa uit Oegstgeest. Het bevat de ge bundelde teksten uit het bijbel boek Daniël die Da Costa in de maanden augustus en septem ber van dit jaar uitsprak in het NCRV-radioprogramma 'Woord op zondag'. Het 55 pagina's tellende 'Uit de Leeuwekuil' is - naast dicht bundels en pastorale teksten - inmiddels al het tiende boekje dat van de hand van Da Costa verscheen. Hij koos dit keer voor teksten 'die kunnen spre ken in tijden van aanvechtingen (politieken persoonlijk)'. Het boekje opent met het lied 'Daniël' dat cantor J.M. de Vries vorig jaar componeerde naar aanleiding van de serie lezingen uit dit bijbelboek in de Oegst geester kerken. De eerste hoofd stukken van Daniël vertellen het verhaal van de hoofdpersoon die door koning Nebukadnessar naar Babel is gevoerd. Deze ge schiedenis speelt ongeveer in het jaar 600 voor Christus. In zijn voorwoord omschrijft de predikant het bijbelboek als 'ondergronds geschreven ver zetsliteratuur', waarbij de vraag centraal staat: 'Hoe sta je IN de wereld zonder VAN de wereld te worden'. „Die vraag speelt van daag nog wanneer je ziet hoe de gemeente van Christus steeds meer een randverschijnsel wordt in een grimmiger samen leving waar 'vreemden' worden geweerd en de aanhang van 'ex treem rechts' groeit. Het valt niet mee in deze tijd voor Gods wil en waarheid uit te komen. Toch ligt daar voor ieder mens de enige weg naar vrijheid en groei." Het boekje is verschenen bij uitgeverij Callenbach en kost in de boekhandel 14,95 gulden. Da Costa signeert morgen zijn bun del van 14.00 tot 16.00 uur bij boekhandel De Kier, BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Ridderkerk (Boezem- kerk): P. Vermaat te Maassluis. Aangenomen: naar Nieuwpoort: W.J. Mout, kandidaat te Zeist, die bedank te voor Elim. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepbaarstelling J.L Beuving, Wortmanstraat 308, 8265 AM Kam pen, tel: 05202- 18585. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Doornspijk: L.W van der Meij te ALPHEN AAN DEN RIJN. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON PAK GEDeriiJeeRDEN KCiHARP AAM L'JFSTRAFFEN WERK- KAMPEN iK BEnJ DB ZW'J&ENDE MEER.DEFRHEl'P Pe STEM OER 6ERE:CHTi6>HEiD.' LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg, G P Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D Paauw, tel dag 9 30- 11 30 uur 071-356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82.2321 BM Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam benchten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma_-vnj van 08.30-17 00uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vn| van 8.30-17 00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bi| vooruitbet. (incl. BTW) peracc giro autom bet per maand 29.30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvn| 18.00-19 30 uur. zat. 1000-12 00 uur Tel 071-143241 HET WEER Wcmne sector Er liggen een paar gematigde da gen achter ons. Anders gezegd het was even minder extreem zacht. Een straffe westelijke wind van oor sprong polaire lucht blies gisteren over het land, waarbij het fris aan voelde. Niettemin werd neg 10 a 11 graden bereikt. In Scandinavië begon de koude lucht zich weer wat zuidwaarts uit te breiden, maar de tijd is nog niet rijp voor een win terse overval. Bekijken we het at mosferische stromingspatroon over een groot gebied - bijvoorbeeld over het gehele noordelijk halfrond - dan valt er in de komende dagen een verschuiving waar te nemen. Grofgeschetst concentreerde de ergste poolkou zich de laatste tijd boven Siberië en het uiterste noordoosten van Europa, terwijl het aan de Noordamerikaanse kant betrekkelijk zacht bleef. Het lijkt er nu op dat deze rolverde ling wordt omgedraaid: De Russi sche koudepool krimpt wat in, ter wijl het uitgestrekte Canadase vas teland begint af te koelen. De ver anderende temperatuursverdeling is belangrijk voor de ontwikkelin gen van het weer op de Atlantische oceaan en boven West-Europa. Als zeer koude lucht vanuit Canada door de heersende westenwinden in contact komt met het oceaanwa- HETWEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog Morgen vanuit het westen weer bewolkt en enige tijd regen. Middag- temperatuur van 6 graden in het zuiden tot rond het vriespunt in het noorden. Zweden: Vandaag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen vanuit het westen meer bewolking en vooral in het zuiden wat regen. Maxima van plus 2 m het zuiden tot min 7 in het noorden. Denemarken: Af en toe zon Morgen geleidelijk bewolking en af en toe re gen Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt en perioden met regen, maar morgen in het zuiden kans op enkele op klaringen. In het noorden morgen veel wind. Stijging van temperatuur tot onge veer 12 graden in Schotland en tot 16 graden plaatselijk in Engeland België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen Middagtemperatuur oplopend tot onge veer 14 graden morgen. Portugal: Vrij zonnig maar in het noorden eerst en kele wolkenvelden. Droog. Middagtem peratuur rond 20 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur circa 23 graden. Spanje: Droog. Langs de Golf van Biskaje en rond de Pyreneeën enkele wolkenvel den, maar elders overwegend zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra den; aan de Costa's ten zuiden van Benidorm en in Andalusië maxima rond 24 graden. Canarische Eilanden: Veel zon, plaatselijk ook enkele wolken velden Droog. Middagtemperatuur on geveer 26 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en droog. Maximumtemperatuur vlak aan zee rond 23 graden. Droog en vrij zonnig. In het noorden ook enkele wolkenvelden en vandaag kans op een bui. Maxima vlak aan zee onge veer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Tamelijk bewolkt en perioden met re gen. In het uiterste zuiden ook enkele opklaringen. In de omgeving van het Rhonedal neemt in de loop van morgen de Mistral af Middagtemperatuur oplo pend tot ongeveer 16 graden, bij Perpig- nan maxima rond 20 graden. Mallorca en Ibiza-. Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur iets oplopend tot ongeveer 23 graden. Italië: Vandaag nog stapelwolken en vooral in het zuiden en midden enkele regen- of onweersbuien Morgen meer zon en op de meeste plaatsen droog Morgen in de Po-vlakte kans op mist. Middagtempera tuur van 13 graden in het noorden tot 20 in het zuiden, Griekenland en Kreta: Vrij veel bewolking en geregeld buien, soms met onweer. Boven de Egeische Zee staat een krachtige noordoosten wind. Middagtemperatuur tussen 14 en 20 graden. Duitsland: Bewolkt en vooral vandaag perioden met regen. Morgen in het oosten ook enkele opklaringen. Morgen middagtempera tuur ongeveer 8 graden. Daarna geleide lijk zachter. Zwitserland: Aan de noordflank van de Alpen bewolkt en af en toe regen. Sneeuwgrens van daag rond 1300 meter, daarna stijgend Aan de zuidflank nu en dan zon en dro ger.In de dalen maxima van 10 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Oostehrijk: Tamelijk bewolkt en vooral in het noord westen nu en dan regen, boven 1300 meter sneeuw. Aan de zuidflank van de Alpen waarschijnlijk droog en nu en dan zon. Maxima in de dalen tussen 5 gra den in het noordoosten en 10 graden in het westen. Lei< ter, volgt meestal een krachtig'^er pressie-ontwikkeling ter hoogte! New Foundland. Dit gebied stai bekend als de weerkeuken van ropa. De nieuw gevormde storingen tfp^= ken vanuit dit brongebied al uitroc pend naar het noordoosten, waaps ze uitgroeien tot de bekende IJjch landdepressie. Deze grote stornt wervel wordt gevoed door de uitk stroomde koude lucht aan de wN] zijde van de oceaan en een com penserende tak van warme luctkc die vanuit het Azorengebied eefcej vaste onderneemt naar het Eunpej se vasteland. U In grote lijnen is hiermee de we situatie van de komende dagen schetst. Komende nacht maakt zachte lucht uit het zuidwesten zijn entree, voorafgegaan door ge regen. Tijdens het weekeind liggen we geheel in de 'warme tor'. Krachtige zuidwestenwindf voeren veel laaghangende wolk^ aan, waaruit soms wat regen motregen kan vallen. Het word! weer uitermate zacht met mimil van circa 10 graden en piekwaal den tot 14 graden. Ook begin vi|5i gende week blijft het (licht) wist vallig en erg zacht voor medio nfe vember. U h /o Ik] nofkr ordtr I ïimiT Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZATERDAG 19 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden k Zon op 08.06 Zon onder 16[_t Maan op 17.38 MaanonderOf" Waterstanden Katwijk Hoog water 03.49 15.52 Laag water 23.41 11.57 Weerrapporten 17 november 19 ui Eelde regenbu Eindhoven half be* Den Helder regen Rotterdam half be* Vlissingen half be* Maastricht hall be* Aberdeen half be* Athene half be* Barcelona onbew. Berlijn half be* Boedapest licht bei Bordeaux grondmi Brussel half be* Cyprus half be* Dubim half be* Frankfurt half be* Helsinki zwaar tx Innsbruck half be* Istanbul half be* Klagenfurt mist Kopenhagen regenbu Las Palmas zwaar b* half bew. onbew. half bew. 22 15 20 10 21 17 half bew. Iichtbew. licht bew. Stockholm zwaar bew. ono 2 Warschau licht bew zzw 2 Wenen half bew. zzw 4 Zurich half bew/ wnw4/ Bangkok onbew./ n 21 Buenos Aires onbewJ uo2l Casablanca Itcht bew. no 1 Johannesburg licht bew windst Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Vancouver onbew SPR/ TS£■- K/OS P? ///T£, TW£P-ZfTS /-/£££ R/7S. /£7S MTS 9P/TSBUTS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18