Berlusconi doorstaat opnieuw twee moties IPENSIOMI Buitenland 'Nederlanders dwongen mij kind te ontvoeren Franse politie lokte rellen met jonge Algerijnen zelf uit Slechts drie FDP'ers in nieuwe regering-Kohl VS geven informatie aan leger Bosnië Hoop op vernieuwing na uiteenvallen Ierse coalitie Donderdag 17 november 1994 Japanse baby krijgt drie moeders 'p j1 Tokyo Volgens de Japanse krant Mainichi Shimbun komt er C1I over enige tijd een Japanse baby ter wereld die drie moeders heeft. Sperma van een Japanner is onlangs per vliegtuig naar de aar 8e1verenigde Staten overgebracht. Daar heeft het in een reageer- buis het eitje bevrucht van een Amerikaanse donor. Het vrucht- er m,Tbeginsel is vervolgens operatief geïmplanteerd bij een (andere) mma'foaagmoeder en kort na de geboorte wordt de baby overgedra- ïemin j>en aan de spermadonor en zijn vrouw. t meetCommunisten op winst in Nepal *rd te an Bakathmandu De eerste uitslagen van de eergisteren gehouden olgendPar'emenlsver'oezingen 'n Nepal wijzen op een grote overwin- hooptning voor de Verenigde Marxistisch-l.eninistische Partij (UML). de rein tien van de vijftien kieskringen is de UML de grootste. De uit- rd be-slag van alle 205 kieskringen zal nog enkele dagen op zich laten voorafwachten. 'new delhi Een verkeersongeluk in de Indiase deelstaat Orissa iheeft vanmorgen aan zeker 45 mensen het leven gekost. In de q 'buurt van Cuttack botste een bus op een tegenligger. De bus iraakte van de weg en kwam terecht in de rivier Mahanadi. De Larlijkspieeste slachtoffers verdronken, innen. t£iUruguay wijst ex-burgemeester Nice uit Montevideo De ex-burgemeester van het Zuidfranse Nice, Jac- waar- ques Médecin, is gisteren door de Uruguese autoriteiten uitgele- nomieverd aan Frankrijk. Médecin moet in zijn geboorteland terecht- t, zijn staan op verdenking van fraude en corruptie. Médecin was der- mul-jtig jaar burgemeester van Nice. 'r!]ip Enorme drugvangst in VS los angeles De Amerikaanse politie heeft gisteren een belang rijk Mexicaans drugsyndicaat opgerold. Zij hielden veertien ver dachten aan en namen meer dan 5.500 kilo cocaïne in beslag. De cocaïne heeft een straatwaarde van bijna een miljard gulden. De vangst, een van de grootste in de Amerikaanse geschiedenis, an de betekent een harde klap voor de Mexicaanse distributie- en ver leemt; voerstak van het beruchte Colombiaanse Cali-kartel. obiei6 Exxon stelt Inuit schadeloos on' anchorage Vijfjaar na de olieramp in de Golf van Alaska moet sur in je oliemaatschappij Exxon nog eens 34 miljoen gulden schade- Pre- vergoeding betalen. Dat besliste een Amerikaanse federale n van rechtbank gisteren. Met dit bedrag worden ongeveer 3.600 kust- t-top- bewoners, vooral Inuit (Eskimo's), schadeloosgesteld. Jeltsin ontvangt Solzjenitsyn i moskou De Russische president Jeltsin heeft gisteren gespro- 4101 ken met de schrijver Solzjenitsyn. Het was zijn eerste ontmoe- 1CL90 1 ting met de auteur sinds die bijna zes maanden geleden na i*40 'twintig jaar ballingschap in Rusland terugkeerde. De mannen 4 30 i hadden een informeel gesprek van meer dan twee uur. 51 00 2 SS Paus krijgt eerste platina CD 0.10 VaticaanstadPaus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn eerste 6|oo platina CD in ontvangst genomen. Hij kreeg de onderscheiding 2,20 van de Spaanse platenmaatschappij Divucsa die inmiddels ruim °;ïo 150.000 exemplaren heeft verkocht van de CD waarop de paus 5.60 delen uit de rozenkrans bidt en enkele hymnen zingt. Het Vati- j 4Qa!caan heeft gisteren bevestigd dat de katholieke kerkvorst in ja- 1.so .nuari een elfdaagse reis door Azië en Australië zal maken. Coalitiegenoot Bossi zoekt steun bij oppositie Kidnapper Belgische miljonairszoon: !^ÏEU wil af van automatische verhoging landbouwsubsidies 1ussel aly knol correspondent De Europese Commissie wil af (ran de automatische verhoging Iran de landbouwsubsidies. De- le regeling heeft de Europese Unie in de afgelopen jaren tien lallen miljarden guldens gekost, pldus Europees landbouwcom missaris Steichen gisteren. De Europese landbouwsubsi dies zijn uitgedrukt in ECU's, -maar worden in de nationale ip munten uitbetaald. Tien jaar 5 geleden werd bepaald dat een Spterkere Europese munt niet ofnag leiden tot daling van de subsidiebedragen in de natio nale munt. Het gevolg daarvan is dat de landbouwsubsidies in de landen met een zwakke munt voortdurend blijven stij gen. Het systeem heeft de Europe se landbouwprijzen de laatste jaren kunstmatig met meer dan twintig procent verhoogd, aldus Steichen. Bovendien heeft het de landbouwbegroting tussen de twintig tot dertig miljard ECU (42 tot 63 miljard gulden) gekost. Daarom wil Steichen vanaf volgend jaar af van deze compensatieregeling. De Italiaanse premier Ber lusconi heeft gisteren weliswaar twee stemmin gen over de vertrouwens kwestie overleefd, maar het parlementaire getouwtrek over de omstreden bezui nigingen gaat door. Berlus coni dreigde met vervroeg de verkiezingen als het parlement zijn voorstellen niet zou aannemen. Zijn coalitiegenoot Bossi (Lega Nord) sloot ondertussen een geheim akkoord met een deel van de oppositie over wijzigingen in de be groting. Berlusconi koppelde gisteren in het parlement de vertrouwens kwestie aan de stemming over een omstreden wetsartikel over de verhoging van de pensioen gerechtigde leeftijd. Van de par lementariërs spraken 346 hun vertrouwen uit in de centrum rechtse regering. Later op de dag kreeg de rege ring opnieuw het vertrouwen in een motie die was verbonden aan een ander onderdeel van de bezuinigingsvoorstellen. In de nieuwe motie schaarden 321 af gevaardigden zich achter de re gering. Coalitiegenoot Bossi haalde zich gisteren echter de woede van Berlusconi op zijn hals door zich achter een eis van de oppo sitie te scharen. Deze wil de be zuinigingen op de pensioenen los van de rest van de begroting Vrouw belandt levend in koelcel van mortuarium Een 86-jarige Amerikaanse vrouw heeft anderhalf de koelcel van een ziekenhuis mortuarium gelegen voordat het personeel er achter kwam dat zij niet dood was. Mildred Clark uit Albany (in de New York) was gisteren bewus teloos in haar flat aangetrof fen. Een lijkschouwer consta teerde dat de vrouw leden en liet haar overbrengen naar het mortuarium van een plaatselijk ziekenhuis. Een medewerker die het li chaam wilde klaarmaken transport naar een uitvaart centrum, hoorde tot zijn schrik dat iemand ademde. Hij ritste de lijkenzak open en trof de oude vrouw levend Clark was er slecht aan toe en werd onmiddellijk door artsen behandeld. Ze maakt het nu redelijk. L16 j 1.41 paf 0059 THI 0,55 ™E 'arus. julian nundy 35,00 pe Franse oproerpolitie heeft het afgelopen weekeinde de botsingen met jonge Algerij- nen in het Noordfranse 57 go 'Amiens zelf uitgelokt. Dat 48.10 blijkt uit een videofilm die 57 40 fi°°r 6611 amaleur 's gemaakt. 69'30 Daarop is te zien dat de agen- 38.60 ten, ogenschijnlijk zonder aan- 6000 leiding, een Harki-jeugdhonk* Binnendringen. Harki's zijn 280: moslims die tijdens de Alge- 29.60 rijnse onafhankelijkheidsoor- log aan de kant van het Franse 61'io koloniale bewind vochten. 13 30 u°'f>ens de jongeren begonnen 50 50 Pe problemen zaterdagavond 00,00 toen de oproerpolitie het ver- - jaardagsfeestje van een 17-jarig meisje verstoorde. Het feestje 8260 had plaats in de kelder van een 28.30 jeugdhonk. „We deden de deur dicht, en vervolgens gebruikte ono de politie traangas om ons eruit 16,30 te krijgen", aldus een van de 38.oo meisjes. ,95^ Michel Desmet, het hoofd 30.20 van politie in het betreffende woo district, ontkent dat de politie traangas heeft gebruikt. Maar 3200 Gilles de Robien, de conserva- 32.30 tieve burgemeester van Amiens, zei begin deze week tegen een u 70 radioverslaggever dat hij het be- »4o treurt dat het stadsbestuur niet ?o.oo meer invloed heeft op het ge- «50 ^agvan de politie. »7o Op een persconferentie ver- '9.00 klaarde politiechef Desmet dat !o het geweld voortvloeide uit ver- de moord op Abderaman Rabah in augus tus. De 26-jarige Rabah en zijn twee broers waren na een dans feest betrokken bij een vecht- Parijs ontkent wapenleveranties aan Algerije De Franse minister Juppé (buitenlandse zaken) heeft berichten dat Frankrijk wa pens levert aan Algerije ont kend. Hij zei dat Parijs welis waar negen helikopters aan het militaire regime in Al giers heeft verkocht, maar dat het om burgertoestellen ging- Een Algerijns verzoek de helikopters ora te bouwen tot militaire toestellen had Frankrijk niet gehonoreerd, aldus de bewindsman. Ook heeft Frankrijk geen andere militaire apparatuur zoals nachlzichlkijkers aan Algerije geleverd. De minister reageerde met zijn verklaring op berichten in de Franse krant Le Monde. Die meldde gisteren dal Frankrijk helikopters en kij kers aan .Algerije had ver kocht. De helikopters zullen volgens de krant worden in gezet bij de strijd tegen de fundamentalistische mos lims. partij. De volgende dag werd het ontzielde lichaam van de jongeman gevonden aan de voet van een steile rots. De verdachten die daags erna wer den aangehouden, zijn inmid dels weer op vrije voeten ge steld. De gebeurtenissen in Amiens hebben opnieuw de aandacht gevestigd op het lot van een ge meenschap die, ondanks haar trouw aan de Franse staat, nooit onderdeel is geworden van de Franse samenleving. Toen de Fransen uit Algerije wegtrokken, kreeg het leger opdracht deze zogenoemde Harki's achter te laten. Officieren en soldaten legden dat bevel echter naast zich neer. De order werd uitein delijk helemaal ingetrokken. Eenmaal in Frankrijk werden de Harki's in kampen onderge bracht. Jarenlang werden ze door gewone Algerijnen en an dere Noordafrikaanse immi granten met de nek aangeke ken. Maar ook door de Fransen zelf werden ze niet geaccep teerd. Hun kinderen hebben de nei ging hun frustratie om de twee of drie jaar te ontladen in ge weld. Zij hebben ter erkenning van het offer dat hun ouders hebben gebracht, actie gevoerd voor een speciale status en voorrang bij banen. Het heeft de naar schatting 250.000 Har- ki-families echter bar weinig opgeleverd. vertaling luutje niemants verdriet COVERS ■Terlu^OUI Si Al De Belg die ervan worth be schuldigd het brein te zijn ach ter de ontvoering van de miljo- nairsEOon Anthony i te lade op 4 februari 1992. heeft giste ren verklaard dat hij heeft ge handeld onder druk van twee Nederlanden bij wie hij schul den had. Ook de ontvoering van til- setratarease van de Neder landse bouwondernemer Mel- chior twee maanden eerder ge beurde in opdracht van de Ne derlanders. Volgens de verdachte begon het hele verhaal met een vergis sing van de Algemene Spaar- en Lijfrentekas. Die gaf zijn echtge note voor elf miljoen frank aan obligaties in plaats van de ge vraagde 110.000 frank aan aan delen. De man zweeg in alle ta len en probeerde de obligaties te verzilveren. Twee Nederlan ders beloofden de klus te zullen klaren en gaven hem een voor schot van twee miljoen. Dat be drag. aangevuld zijn 1 eder geld v mend. >rde de verdachte in een amfetamine-zaak. die na een tijdje over de kop ging. Toen de Nederlanders er ach ter kwamen dat ze de obligaties niet konden verzilveren en het voorschot van twee miljoen frank terug eisten, zat de man in de esten. „De ders probeerder naken - het de Nederlandse za kenman Melchior. Ik ging er niet op in, maar ze hieven druk uitoefenen. Uiteindelijk ben ik gezwicht." „Na die mislukte ontvoering belde ik mijn Nederlandse schuldeiser op. Hij lachte eens. en liet de naam De Clerck val len." Uiteindelijk werd De Cle rks zoon Anthony ontvoerd. „Een kind ontvoeren is tegen mijn principes, maar de Neder landers bleven maar dreigen", aldus de man. In heel Italië kwam het gisteren weer tot spontane protesten tegen de bezuinigingsvoorstellen van de rege- ring-Berlusconi. In onder meer Milaan, Bologna en Genua gingen honderdduizend mensen de straat op. De vakbonden hebben voor 2 december opgeroepen tot een algemene staking. foto reuter behandelen. De premier wijst dat idee resoluut af. Later op de dag deed Bossi er nog een schepje bovenop door een vooralsnog geheim akkoord te sluiten met Rocco Buttiglio- ne, de leider van de oppositio nele Italiaanse Volkspartij (PPI). Buttiglione zal vandaag het ak koord met Bossi aan Berlusconi voorleggen. Als de premier het voorstel afwijst, kan hij na de aanvaarding van de begroting in het parlement nog in grote moeilijkheden komen in de Se naat (Eerste Kamer). Daar komt zijn coalitie enkele stemmen te kort voor een meerderheid. Berlusconi was woedend over het onderonsje tussen Bossi en Buttiglione: „Ik heb tegen de kiezers gezegd dat ik regeer om een programma uit te voeren. Als ik dat niet kan, doe ik een beroep op de kiezer. Ik laat me niet slopen door regeringswerk dat tot niets leidt". In een reactie op de manier waarop de premier de crisis rond de begroting aanpakt, heeft de gezamenlijke oppositie hem gisteren als 'onverantwoordelijk' en 'onbe kwaam' betiteld. Het was voor het eerst in de Italiaanse parle mentaire geschiedenis dat ex- communisten, ex-christen-de- mocraten en socialisten geza menlijk een tegen de regering gerichte persconferentie gaven. De liberale FDP zal in de nieu we regering van bondskanselier Kohl nog maar met drie minis ters zijn vertegenwoordigd. In de vorige regering zaten nog vijf FDP-ministers. De vermindering van de libe rale vertegenwoordiging in het Duitse kabinet weerspiegelt de electorale afkalving van de par tij bij de verkiezingen op 16 ok tober. De FDP daalde van elf procent naar 6,9 procent. De FDP-ministers Kinkel (buitenlandse zaken), Rexrodt Spanning stijgt in moslim-enclave Bihac Een oudere vrouw zoekt in een vuilnishoop in het belegerde Sarajevo Bosnische hoofdstad aan alles gebrek. geen bewijzen te hebben over de directe betrokkenheid door Washington. „We weten dat er Amerikaanse militaire adviseurs zijn die de moslims opleiden en zo. Er zijn ook aanwijzingen dat waardevolle informatie van de VS in handen van het Bosnische regeringsleger is gekomen", al dus een hoge functionaris. Het door moslims gedomi neerde regeringsleger is gisteren in de moslim-enclave Bihac in Amerikaanse militaire adviseurs helpen het door moslims gedo mineerde Bosnische regerings leger en verstrekken inlichtin gen over de sterkte en de posi ties van de Bosnische Serviërs. Dat beweren Europese diplo maten en militairen, die echter allen anoniem willen blijven. Zij zeggen over sterke aanwij zingen te beschikken, maar grote moeilijkheden gekomen. Bosnische Serviërs doorbraken op verschillende plaatsen de oostelijke verdedigingslinie. De Bosnische president Izetbegovic noemde de situatie in de encla ve 'buitengewoon kritiek' en vroeg het Westen om onmid dellijke hulp. De in en rond Bi hac aanwezige blauwhelmen hebben 'ter afschrikking' ge vraagd om de permanente aan wezigheid van NAVO-gevechts- vliegtuigen. De Nederlandse mensenrech tendeskundige prof. Van Boven beëindigt op 1 januari zijn werkzaamheden als griffier bij het oorlogstribunaal van de Ver enigde Naties. Volgens woord voerder Chartier van het tribu naal, dat zich bfr/.ighoudt met de berechting van oorlogsmis dadigers uit voormalig Joegosla vië, vertrekt Van BoVen om per- sooniijkc redenen (economische zaken) en Leutheusser-Schnarrenberger (justitie) blijven op hun post. Minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Schwiit zer en minister van wetenschap Dierman moeten opstappen. Het nieuwe kabinet wordt vandaag gepresenteerd. Over de ministers van CDU en CSU zijn nog gaoo modadeUngn k>é daan, maar waarnemers denken dat de bezetting van de meeste posten hettattds btt)ft I tel aan tal ministeries wordt terugge bracht van achttien naar zes- Oosttimorese activisten mogen Indonesië uit JAKARTA Rtr-UPl De 29 Oosttimorezen die al vijf dagen de Amerikaanse ambas sade in lakarta bezetten, mogen Indonesië verlaten. Dal maak ten de Indonesische autoritei ten gisteren bekend. De actie voerders houden echter vast aan hun eis dat verzetsleider Xanana Gusniao wordt vrijgela ten. De 29 studenten beraden zich nog over hun positie. „Dit is slechts één alternatief Onze prioriteit blijft de vrijlating van Xanana", aldus een woordvoer der. De actievoerders blijven hopen dat de Amerikaanse pre sident Clinton Jakarta onder druk zal zetten Gusmao te laten Franse premier wil presidentiële termijn verkorten De Franse premier Balladur heeft gisteren voorgesteld de ambtstermijn van de president te beperken en meer gebruik te maken van referenda. Dat schreef hij gisteren in een arti kel in het dagblad U' Monde. De presidentiële ambtster mijn van zeven jaar zou niet moeten worden verlengd, of an ders worden teruggebracht tot vijf jaar. President Mitterrand had een soortgelijk voorstel ge daan voordat hij in 1981 aan de macht kwam. Balladur geldt als één van de mogelijke kandida ten voor zijn opvolging. De premier wil ook dat de mogelijkheid om referenda te houden, wordt uitgebreid. 'lot dusver is dat een voorrecht van de president, maar Balladur stelt voor dat de minderheid in het parlement een keer per jaar een volksraadpleging voorstelt. dubun hans riddersma Twee jaar lang opereerde Dick Spring, leider van de Ierse I^bourpartij, aan de zijde van de Ierse premier Albert Reynolds.,Maar van de door hem gewenste modernisering van de Ierse maatschappij werden slechts kleine stapjre uitgevoerd. Spring kondigde gisteravond aan dat zijn partij uit de regering stapt De Ierse bevolking staan waarschijnlijk nieuwe verkie zingen te wachten en volgens opiniepeilingen hoeft la bour daar niet bang voor te zijn. De derde partij van het land hreft volgens veel kiezers te weinig haar stem kun nen laten horen in de coalitie met de centrumrechtse Fianna Fail van Reynolds. Daardoor is weinig terecht gekomen van nieuw beleid voor in het katholieke Ier land omstreden kwesties als echtscheiding en het recht abortus. Wei is homoseksualiteit uit Terwijl de Ierse premier en Spring als minister van bui tenlandse zaken samen met de Britse regering het vre desproces voor Noord-Ierland op gang brachten, groei de het wantrouwen tussen de coalitiepartners. Dok bij de kiezers groeide de twijfel na een reeks kwesties waarbij de premier en zijn ministers eigenbelang boven principes stelden. Veel Ieren reageerden woedend toen ze vorig jaar Reynolds' plan hoorden om belastingontduikers slechts een boete van vijftien procent op te leggen indien zij hun zwarte geld weer in de zwakke economie stoppen. Daar kwamen affaires bij over banden van Reynolds met dubieuze zakenlieden. Vooral de luedietgaranties voor de vleesmagnaat I.arry Goodman voor exporten naar Irak, (?en dubieuze betaler, werden in een officieel rapport bekritiseerd. Voor labour, die aan de macht kwam met beloften over een eerlijker regering, werd dit steeds minder vertrer- baar. Daar kwam de eigenzinnige houding van de pre- zei: „Hij heeft de bal en wil die houden". Een voorbeeld van het eigengereide optreden was de benoeming van procureur-generaal I larry Whelehan tot voorzitter van het I looggerechtshof, dat de val van de regering inleidde. Volgens lübour verlieten haar ver tegenwoordigers de kabinetszitting toen Reynolds de benoeming meedeelde. De premier zelf zei maandag te hebben aangenomen dat er geen bezwaren bestonden tegen de als conservatief bekend staande Whelehan. Maar 1-abour noemde de benoeming onaanvaardbaar. Whelehan hield zeven maanden de uitlevering aan Noord-Ierland tegen van een van ontucht verdachte priester. Hoewel zij niet staan te wachten op vervroegde verkie zingen zijn vooral veel jonge leren niet rouwig dat na het afnemen van de invloed van de kerk, ook de rege ring aan het wankelen is gebracht. Velen wijken, ook om de economische omstandigheden, uit naar het bui tenland. Anderen blijven in de hoop op vernieuwing.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7