L PvdA: Langer doen over bezuinigingen onderwijs 20% I Prijsschieten op Ritzen, de Jan Doedel van het kabinet Binnenland Nederlanders eten niet langer, maar grazen Strengere aanpak fraude bij opgeven waarde huis Beton gaat minder lang mee dan altijd gedacht Mes moet drastisch in veestapel en wagenpark —^DONDERDAG 17 NOVEMBER 1994 uis Nieuwe manier maag- en darmonderzoek Rotterdam I let Academisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) pre senteert morgen een nieuw systeem voor onderzoek naar maag- en darmafwijkingen. Het betreft een verfijning van de gangbare endoscopie. waarbij met een camera de ingewanden en het spijsverteringscircuit van binnenuit kunnen worden bekeken. Dijkzigt heeft een methode ontwikkeld om dit onderzoek via een videoscherm te presenteren aan meer dan één onderzoeker te gelijk. Ondertussen worden de beelden en het commentaar van digitaal vastgelegd. Na de eerste kijk-operatie i 'Ereschulden' maandelijks straat op den haag De Stichting Japanse Ereschulden is van plan vanaf december elke maand waardig' te demonstreren bij de Japanse ambassade in Den Haag. Volgens voorzitter S. Lapré van de stichting, die een proces heeft lopen tegen de staat Japan, wordt zijn achterban 'ongeduldig'. De Stichting eist voor 77.000 Neder landse slachtoffers van de oorlog met Japan een schadevergoe ding. De eerste demonstratie wordt gehouden op 7 december, de dag van de Japanse aanval op Pearl Harbor. Mariniers oefenen met geleende wapens den haag Nederlandse mariniers zijn in Spanje aan het oefe nen met geleende wapens. Het Spaanse leger heeft de Nederlan ders uit de brand geholpen nadat de Franse douane maandag hun uitrusting had onderschept. Een vrachtwagen met wapens strandde in Noord-Frankrijk omdat de benodigde papieren ont braken. WD, CDA en Groen Links hebben inmiddels aan minis ter Voorhoeve (defensie) opheldering gevraagd. Volgens het WD-kamerlid Van den Doel zijn alle regels inzake het t van wapens en munitie met voeten getreden. Dijken op Terschelling verhoogd Leeuwarden De dijk rond de stad Harlingen en dertien kilome de de ter Waddenzeedijk op Terschelling worden volgend jaar hoogd en aangepast aan de Deltanorm. Met de verhoging is ee bedrag van 48 miljoen gulden gemoeid. Rijkswaterstaat neemt bijna 43,5 miljoen voor zijn rekening. Het heeft jaren geduurd voordat overeenstemmming is bereikt over de verdeling kosten. Asielzoekers blij met gratis bellen sneek De zestig asielzoekers die in de Sneker jeugdherberg Wigledam verblijven, hebben door een fout van PTT Telecom het afgelopen weekeinde in hun opvangcentrum gratis kunnen bellen. De PTT becijfert dat er voor maar liefst 13.000 gulden is verbeid. Vermoed wordt dat ook mensen van buiten het cen trum hebben geprofiteerd van het gratis bellen. Technici PTT waren vergeten bij de vrijdag neergezette telefooncel gespreksmeter te plaatsen. Elektrisch bed geen aftrekpost den haag Een patiënt met de ziekte van Bechterev (een ziekte waarbij de gewrichten tussen de rugwervels zijn aangetast waar door de wervelkolom op den duur helemaal stijf kan worden) die op advies van zijn arts een elektrisch verstelbaar bed met bij behorend matras had gekocht, mag de kosten daarvan (2322 gulden) niet aftrekken als buitengewone lasten. Dat zegt de Ho ge Raad in een gisteren gepubliceerd arrest. De Raad vindt dat een bed tot de normale gebruiksvoorwerpen behoort. Het bed dat de man had aangeschaft is voor iedereen gewoon in de han del verkrijgbaar. De zaak had anders gelegen als was gebleken dat het ging om een bedbodem en matras die uitsluitend wor den gebruikt door zieke en invalide personen. AMSTERDAM CPD Het hoeft niet gezond te zijn. als het maar lekker is De chocolade smolt snel deze zomer en dat ligt de snoepfabrikanten nog akelig vers in het geheugen. De consu menten kozen massaal voor de ijsjes en de frisdranken en niet voor de zout jes en de snoepjes. De omzet van de Nederlandse snacks- en zoetwarenin- dustrie blijft dit jaar dan ook achter bij de verwachtingen, zo bleek vanmiddag tijdens het lustrumcongres van het Studiecentrum Snacks en Zoetwaren in Amsterdam. Nederlanders nuttigden vorig jaar sa men 526 miljoen kilo snacks en zoet waren, oftewel 34 kilo per hoofd van de bevolking. De snacks- en zoet- warenindustrie biedt inmiddels aan 20.000 mensen werk. Jaarlijks wordt een omzet gegenereerd van bijna zes miljard gulden, ongeveer tien procent van de totale uitgaven aan voedings- en genotmiddelen. De groei van de omzet wordt voor dit jaar geraamd op 35 miljoen gulden, slechts een half procent meer dan vorig jaar. Boosdoe ner is niet alleen de laatste tropische zomer. De koekjes, snoepjes en zoutjes ondervinden namelijk ook steeds meer concurrentie van de ijsjes, pizza's, kaasbroodjes en hamburgers. Hoogste tijd dus voor de resultaten van het onderzoek naar 'grazen, gra zers en graasprodukten' door IPM Re search en Advies. Grazen is namelijk ring in de eetgewoonten van de consu ment. Ontbijt, lunch en diner zijn op hun re tour, steeds vaker worden deze tradi tionele 'eetmomenten' verdeeld in kleine porties over de dag. Het aantal kleine huishoudens stijgt en die heb ben nu eenmaal niet zo'n behoefte aan uitgebreid kokkerellen, wel aan gemak en comfort. Het succes van de magne tron en de diepvriezer betekent even eens dat er minder tijd wordt besteed aan koken. „Een ideaal klimaat voor het penetre ren van snacks", aldus lPM-directeur C. den Hollander. Eten en drinken is onderdeel geworden van alles wat we doen en dat op ieder moment van de dag. De 'graasprodukten' hoeven daar bij slechts aan één voorwaarde te vol doen: ze moeten lekker zijn. Of ze ge zond zijn, speelt nog niet zo'n grote rol. „Niet zelden komt het voor dat ie mand op tien tot twaalf momenten van de dag iets eet. En dan hebben we het niet over iemand met eetproble- De helft van de Nederlandse bevolking rekent IPM tot de 'gemiddelde' gra zers. Zestien procent wordt gerekend tot de 'supergrazers', de mensen die elk moment tussendoor aangrijpen om wat te eten. Onder hen bevinden zich veel meisjes, jonge vrouv en vrouwen van vijftig plus. Zij grijpen niet naar de voor de hand liggende chips, pinda's en candybars, maar juist naar koekjes, snoep en kauwgom. IPM gaat ervan uit dat de graasmarkt 'de kip met de gouden eieren' zich de komende jaren positief blijft ontwikkelen. Hartige snacks veroveren in de toekomst een groter deel van de markt. Misschien ontwikkelen ze zich zelfs wel tot maaltijdvervanger. Con currentie valt te verwachten van de ge zonde verwennerijljes. Ook ijs. toetjes, yoghurts en nieuwe ontbijtprodukten gaan een grotere rol spelen. WD en D66 houden vast aan afspraken regeerakkoord De PvdA vindt het niet noodzakelijk de bezuiniging op het hoger onderwijs van een half miljard binnen vier jaar te halen. Om de onwillige universiteiten en hogescholen mee te krijgen, mag het eindbedrag van 500 miljoen ook na 1998 worden bereikt. Daarmee nemen de sociaal-de mocraten afstand van de strikte afspraken uit het paarse regeerakkoord. Coalitiepartners WD en D66 houden hier wel aan vast. Dat bleek gisteren bij het debat in de Tweede Kamer over de begroting van onderwijs, cul tuur en wetenschappen. Vol gens het regeerakkoord moeten universiteiten en hogescholen een half miljard inleveren, voor al via een ingrijpende wijziging van het onderwijsstelsel. De onderwijsinstellingen wei geren over veranderingen te praten, totdat de bezuiniging van tafel is. Studenten en instel lingen vinden dat 500 miljoen bezuinigen op het hoger onder wijs ten koste gaat van de kwali teit en van duizenden banen. De gemeenten krijgen een cen trale rol bij de aanpak van eige naar-bewoners van buizen die de waarde van hun woning be wust te laag inschatten. Zo kan de toeslag die zij bij hun inko men moeten optellen (het huurwaardeforfait) lager uitval len. Onderzoek heeft uitgewe zen dat de helft van de eige naar-bewoners van huizen zich van deze truc bedient. Staatssecretaris Vermeend (fi nanciën) wil hier nu een einde aan maken. Hij wil daarvoor ge bruik maken van de Wet waar dering onroerende zaken (WOZ). Op basis van die wet moeten gemeenten zelf elke vier jaar de waarde van het on roerend goed gaan bepalen voor het berekenen van de on- roerendgoed belasting. De wet, die nu in de Eerste Kamer ligt, moet 1 januari 1995 ingaan. De bewindsman wil nu de door de gemeente berekende waarde van het onroerend goed ook gaan gebruiken voor de be paling van het huurwaarde forfait. Daarmee zal met ingang van 1997 worden begonnen. Vermeend wil verder de gege vens van de gemeenten gaan hanteren bij het berekenen van de vermogensbelasting, het schenkings- en successierecht en de overdrachtsbelasting. van 15 t/m 19 november KORTING (behalve op merkschoenen) amsterdam rotlerdom den hoog leiden utrecht (w c. la vie) delft hilversum hoarlem nooldwi|k. omersfoorl s-grovenzande moastncht almere «eindhoven Schiedam ornhem den bosch breda info 070 -320 91 00 geven. „Het bedrag van tafel vegen, is een al te makkelijke oplos sing", aldus het PvdA-kamerlid Van Gelder. Om uit de impasse te raken, heeft hij voorgesteld de harde tijdslimiet 500 mil joen in 1998 in het regeerak koord wat te verzachten. Be kend is dat minister Ritzen en staatssecretaris Nuis van onder wijs ook de nodige moeite heb ben met de bezuinigingsop dracht. Oppositiepartij CDA keerde zich gisteren fel tegen de bezuinigingen, omdat het de werkgelegenheid aantast, de 'kennisinfrastructuur' onder mijnt en de toegankelijkheid van het onderwijs in gevaar brengt. Volgens CDA-woord- voerder Van de Camp plegen de paarse partijen, die hierover niets in hun verkiezingspro gramma hebben staan, 'kiezers bedrog'. Hij wil de argumenten voor de bezuiniging weten en eist daarbij inzage in de stukken .hierover uit de kabinetsforma- Dat er een miljard afgaat van het budget voor studiefinancie ring wordt door de regerings partijen geaccepteerd. Een deel daarvan wordt opgebracht door de omvorming van de studie beurs tot een prestatiebeurs (eerst lenen en later een terug gave verdienen). Het CDA houdt vast aan het huidige beurzenstelsel. Van de Camp stelde gisteren voor de studie beurs uitsluitend te geven aan studenten in het MBO, het HBO en aan de universiteit. Leerlin gen in het voortgezet onderwijs volgens hem weer ge- kinderbijslag krijgen. Terwijl in Den Haag de onderwijsbegroting werd besproken protesteer den studenten op meerdere plaatsen in het land tegen de bezuinigings plannen van het kabinet. In Amsterdam bezetten studenten het Antro pologisch Sociologisch Centrum, het Spinhuis en de sociale academie, in Eindhoven de Grafische School, in Alkmaar de pedagogische acade mie en in Den Haag de Hogeschool. Korte tijd konden gisterochtend ook de kantoormensen van de Vereni ging van Samenwerkende Universiteiten (VSNU) in Utrecht hun werk ruimte niet binnen als gevolg van protesterende studenten. Enkele honderden studenten demonstreerden bij het Kamergebouw, al dan niet ludiek uitgedost (foto). Kamervoorzitter Deetman kreeg van de leiders van de studentenvakbonden een petitie aangeboden, voorzien van 25.000 handtekeningen. Vandaag is er een manifestatie op de Dam in Amsterdam, die het hoogtepunt moet zijn van de al weken durende studenten- en scholierenacties. foto anp Raymond rutting den haag wilfred scholten „Waar is de minister eigenlijk gebleven, ik zie hem niet meer". Het Tweede-Kamerlid Wim van de Camp buigt zich naar voren over het katheder en vuurt een sarcastische grijns af in de rich ting van de drie bewindslieden van onderwijs. De frêle gestalte van minister Jo Ritzen, tot wie de spot is ge richt, gaat gedeeltelijk schuil achter het imposante lichaam van de twee meter lange staats secretaris Aad Nuis. Het kamer lid is tevreden met de stuurse blik van de bewindsman. De christen-democraat weet dat zijn treffers zijn aangekomen en doet er nog een schepje boven- °P' Het was gisteren prijsschieten op de 'Jan Doedel' van het kabi net. De minister die tot veler verbijstering voor een nieuwe kabinetsperiode tekende, is niet alleen een kleurloze bewinds man tussen de frisse nieuwelin gen van paars. Sinds het aantre den van het kabinet is hij zelfs 'aangeschoten wild'. Iemand die eerst roept dat er niet meer bezuinigd kan worden op de studiefinanciering en even later een korting van één miljard gul den voor zijn rekening neemt, is politiek al bijna vleugellam. De laatste dagen is dat alleen nog maar erger geworden door pikante onthullingen in het 'partijblad' van Ritzens PvdA, de Volkskrant. Jo zou zijn herbe noeming als minister te danken hebben aan het ijverige bemid- delingswerk van D66'er Aad Nuis - toevalli) staatssecretarissen. Partijleider Wim Kok en onderhandelaar Jacques Wallage wilden liever zijn toenmalige staatssecretaris Job Cohen minister maken. Maar die had er geen zin in. Van de stronteigenwijze en po-' litiek onhandige Jo Ritzen had den beide PvdA-kopstukken de buik vol. Maar omdat nota bene een andere partij aandrong, hebben ze Jo maar geaccep teerd. Het is er sinds die tijd niet beter op geworden. Begin deze week werd onthuld dat Ritzen doel bewust een werkgroep sabo teert die de lastige klus heeft 500 miljoen gulden aan bezui nigingen op te hoesten. Een no titie aan zijn ambtenaren met die instructie kwam 'per vergis sing' in handen van ambtena ren van Financiën, waardoor minister Zalm en premier Kok des duivels werden. Bovendien werd bekend dat fractievoorzit ter Wallage (ooit zijn politieke ondergeschikte) dinsdag een pittig'functioneringsgesprek' met 'vriend' Ritzen heeft ge voerd. Het zal je allemaal maar gebeuren als 'kersverse' minis ter met een loodzware op dracht. Het wordt over het algemeen niet netjes gevonden om ziele- poten die al gevloerd zijn, nog eens flink onder handen te ne men. Toch kon het pesterige CDA-kamerlid Van de Camp het gisteren tijdens de begro tingsbehandeling niet laten. Het was niet alleen jeugdige bravou re van een nieuw lid van de op positie, maar vooral het gedeel de verleden met Ritzen dat Van Staatssecretaris Nuis e de Camp inspireerde. Was het immers niet Ritzen die het beleid van zijn voorganger. CDA-minister Wim Deetman, hekelde als 'kaalslag' in het on derwijs? En was het Ritzen niet die geheel in lijn met zijn belof ten de onderwijsbegroting sinds jaren sluitend wist te maken? En daarbovenop tegen de wens van het CDA nog eens ruim 600 mil joen gulden uitdeelde aan on derbetaalde leraren? Genoeg motivatie dus voor een forse aanval op de toch al kreu- ■le minister. „Zijn herbenoe- ming lokte zacht gezegd wisse lende reacties uit", begint Van de Camp pa eerst uitvoerig de vorige staatssecretarissen wèl te hebben geprezen. De benoe ming van de minister was 'een dieptepunt in de formatie', ci teert Van de Camp met zichtba re gretigheid een PvdA-senator. De uitgestoken kinnebak van Van de Camp glimt van genoe gen tijdens zijn verdere filippica tegen de bewindsman. „De gang van zaken van de afgelo pen maanden, en meer nog de afgelopen dagen, roept op t een viertal vragen." Waaronder de cruciale: „Neemt de minister het regeerakkoord en de daar mee samenhangende financiële implicaties nog voor zijn reke ning?" Met de boosaardige toe voeging: „Ik hoop dat de minis ter deze vragen tijdens dit debat serieus beantwoordt en niet met zijn bekende bitterzoete glimlach." En na wat zakelijke opmerkin gen is daar weer een giftige pijl naar de minister, die hij spot tend Ritzen I en Ritzen II noemt. Want in het vorige kabi net zette hij zijn handtekening onder een akkoord over de zelf standigheid van scholen, waar van hij nu weer afstand neemt. „Krijgen we nu een soort Jekyll en I lyde-verwisseling?", scham pert Van de Camp, verwijzend naar de romanfiguur die afwis selend een goedaardige profes sor en een bloeddorstig mon ster was. Over de vorige week plotseling aangekondigde verhoging van het les- en cursusgeld met 38 miljoen gulden om de laatste bezuinigingsgaten voor 1995 te dichten, zegt Van de Camp, denkend aan de aanval op zijn partijgenoot Deetman: „Hoezo, begroting op orde?" Tenslotte noemt de christen democraat de namen op van de partijgenoten van de paarse co alitiepartners die de 1,5 miljard gulden aan bezuinigingen op het hoger onderwijs en de stu diefinanciering hekelen, onder wie opvallend veel PvdA'ers. Sarcastisch: „Om Chuchill aan te halen: met zulke vrienden, heb je geen vijanden nodig". Om te eindigen met een citaat van alweer een kritische PvdA'er. De plannen zijn 'slecht voor het onderwijs, slecht voor de partij en slecht voor Ritzen zelf. Wim van de Camp loopt naar zijn kamerzetel, gaat zitten en wrijft uiterst irritant uitge breid in zijn handen. In het re geringsvak er schuin tegenover zit minister Ritzen diep wegge zakt naast Nuis. Als een kleine, kwetsbare kraai. Maar onver stoorbaar zijn stukken lezend. Alsof er niets is gezegd. Chemische reactie tast bruggen aan den haag theo haerkens Het beton van bruggen ducten blijkt mindei baar dan tot voor kort dacht. Onder invloed v kan een chemische re cement zeer ernstig waardoor de stevigheid van een constructie in gevaar komt. De zogenoemde alkali- silika-reac- tie (ASR) verandert stevig beton dan in een slappe gel. Volgens deskundigen is er echter geen reden voor paniek. Deze chemische reactie doet zich uitsluitend voor als het ce ment meer dan drie kilo alka liën per kubieke meter bevat en niet gemaakt is van hoog- ovcnslakken of vlieg-as van een bepaalde samenstelling. Onderzoeker W. Heijnen van TNO-bouw schat dat in Neder land bij zo'n zeventig procent van de bruggen, viaducten, slui zen en flatgebouwen wél ge bruik gemaakt is van beton dat uit deze grondstoffen vlieg-as of hoogovenslakken is bereid. On der meer omdat die goed be stand bleken te rijn tegen ons zilte' klimaat. Dat betekent dat die bouwwerken ongevoelig zijn voor de reactie. In de ons om ringende landen wordt vaker beton gebruikt van een andere samenstelling, waardoor daar veel meer schade ontstaat als gevolg van ASR. ASR mag niet worden vergele ken met de zogenoemde beton- rot die enige jaren geleden on rust veroorzaakte en aanleiding was tot sloop van enkele flatge bouwen. ASR tast het cement aan, bij betonrot gaat het otn de ijzeren wapening, die langzaam wegroest. I leijnen wijst erop dat aantas ting door ASR gemakkelijk her kenbaar is. Het beton zit dan vol witte vlekken met donkere randen en er druppelt gel uit. IX* meeste beheerders van dit soort bouwwerken zoals rijks- en provinciale waterstaat, hou den hun zaakjes goed bij en we ten wanneer er iets aan de hand is, stelt de onderzoeker. Er is volgens hem dan ook geen re den hruggen, viaducten, tun nels en sluizen nu halsoverkop te gaan inspecteren. Zelf kent de TNO-medewer ker slechts een beperkt aantal bouwwerken die door ASR rijn aangetast. Onder meer noemt hij een viaduct in Schoonhoven. Ook het Schenkviaduct in Den Haag vlak bij het Centraal Sta tion, is aangetast en wordt maandelijks gecontroleerd. Hoogleraar ruituurbeheer in rede: Het overheidsbeleid is gericht op vermindering van de milieu vervuiling en uitbreiding van het areaal natuurgebied. De ko mende 25 jaar moet circa 150.000 hectare landbouwgrond worden omgezet in natuur. Dat is vastgelegd in het Natuurbe leidsplan en het Structuursche ma Groene Ruimte. Volgens Berendse heeft het aankopen van natuurgebieden echter weinig zin als het milieu niet aan een aantal basisvoor waarden voldoet. Als het milieu niet schoner wordt, blijft het na tuuriierstel uit, waarschuwt hij. Berendse pleit dan ook voor aanpassing van het overheids beleid zoals dat is vastgelegd in onder meer het Nationaal Milieu!>e!eidspian en de Derde Nota Waterhuishouding. „Kern punt van deze aanpassing zou een drastische inkrimping van de veestapel en het autobezit moeten rijn." WAPENINGEN Uitbreiding van het natuurgc bied in Nederland heeft weinig zin als er niet tegelijkertijd ver gaande maatregelen komen te gen de milieuvervuiling. Een drastische inkrimping van de veestapel en het wagenpark is daarvoor nodig. Dat stelt prof. dr. F. Berendse vandaag in zijn inaugurele rede aan de landbouwuniversiteit in Wageningen, waar hij hoogle raar natuurbeheer wordt. Berendse noemt de overbemes ting van de Nederlandse natuur een 'gigantische vorm van milieuverontreiniging'. Oorza ken zijn de veehouderij en het verkeer die het milieu Delasten met stikstof- en zwavelvetbin dingen. De verdroging versterkt de negatieve effecten. Momenteel komt overal in Nederland per hectare jaarlijks i ik .i 10 kilo slikslol ml de lucht vallen, vier maal zoveel als in het begin van deze eeuw. Tal van plantesoorten rijn niet be stand tegen deze overdaad en verdwijnen. Diersoorten zoals vlinders en vogels gaan daarna dezelfde weg. Gastee bekijkt noodzaak van gasopslag UTRECHT» ANP Vier milieugroepen hebben het adviesbureau Gastee opdracht gegeven uit te zoeken hoe drin gend de omstreden gasopslag bij langelo nodig is om een on - gestoorde levering van gas in ons land, ook bij extreme kou, te waarborgen. IX Gasunie wil haast maken met de opslag, maar stuit niet alleen op tegenstand van de milieugroepen, maar ook van de provincie Drenthe. IX gas opslag vergt een reusachtige in stallatie in natuurgebied. Minister De Boer (Milieu) heeft een Commissie van Drie opdracht gegeven alternatieven voor 'langelo' te onderzoeken. IX milieugroepen zullen de uit komst van de studie van Gastee aanbieden aan die commissie. Gastee, gespecialiseerd in gastechniek. moet met name uitzoeken of en hoe de 'door Gasunie beweerde urgentie' kan worden weggenomen en aange ven in hoeverre de door de milieugroepen aangedragen al- i mogelijk rijn. Huisarts vertikt uitslag uitstri jk je door te geven Een huisarts heeft van het Cen traal Medisch Tuchtcollege een waarschuwing gekregen, omdat rij heeft nagelaten een patiënt op de hoogte te stellen van de negatieve uitslag van een uit strijkje IX vrouw bleek in 1993 een beginnende vorm van baar moedcrhalskanker te hebben, waarna de baarmoeder is ver wijderd. Achteraf bleek dat een uitstrijkje uit 1990 al aanwijzin gen voor de kanker had gege ven, maar die uitslag heeft de patiënt nooit bereikt. In de meeste huisartsenprak tijken is het gewoonte dat pa tiënten zelf bellen voor uitsla gen van laboratoriumonderzoe- ken. Dat was ook zo in de prak lijk van de nu gewaarschuwde huisarts. IX patiënte was echter niet van die regeling op de hoogte en wachtte op een tele foontje van de huisarts. IX arts vond het echter de verantwoor delijkheid van de vrouw zelf. Het Centraal Medisch Tucht college verwijst naar het draai boek dat is opgesteld voor het bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker. Daarin staat nadrukkelijk dat, als een vrouw niet naar de uitslag informeert, de huisarts de plicht heeft zelf met haar contact op te nemen als de uitslag nader onderzoek

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5