Wembley nog ver weg voor Oranje Mulder en Kluivert koesteren hun eerste oranje shirt Italië legt het op eigen terrein af tegen Kroatië Sport DONDERDAG 17 NOVEMBER 1994 kob onderwater. 071 1 Dick Jaspers grijpt hoofdprijs in Halle halle Dick Jaspers bereidde zich maandagnacht nog in stilte voor op een troosteloos afscheid van het wereldbekertoernooi in Halle, anderhalve dag later incasseerde de driebandende Bra bander voor de tweede keer dit seizoen de hoofdprijs van ruim 20.000 gulden. Na de in drie sets (15-14 15-1 15-14) gewonnen finale tegen de Zweed Torbjörn Blomdahl begint Jaspers over drie weken als be langrijkste gegadigde voor de wereldbeker aan het slottoernooi van de proforganisatie BWA. Jaspers verdedigt in België een voorsprong van zes punten op Blomdahl. Jansen struikelt over hekkesluiter den haag Het begin van de tweede helft van het i wereldtitel dammen leverde in het oude Haagse raadhuis vier overwinningen op, maar geen opvallende wijzigingen in de top van het klassement. Koploper Valneris hield titelverdediger Tsjizjov in de tiende ron de in bedwang en ook zijn achtervolgers kwamen gisteren niet tot winst. Hans Jansen raakte zijn ongedeelde vierde plaats kwijt door een nederlaag tegen de onderaanstaande Antilliaan Alias. Tafeltennisvrouwen tegen Duitsland zoetermeer De Nederlandse tafeltennisvrouwen stuiten in de play offs van de Superliga op Duitsland. De Duitse vrouwen ein digden, ondanks het 4-1 verlies van dinsdag tegen Hongarije, op de eerste plaats in groep B. Nederland won dinsdag met 4-2 van Engeland en legde daardoor beslag op de tweede plaats in groep A. De ploeg van bondscoach Engel kon Zweden, dat in de play offs met Hongarije te maken krijgt, niet meer achterhalen. Ne derland gaat op 13 december eerst op bezoek bij de Duitsers, die met Struse en Schöpp twee goede bekenden van Engel in de ge lederen hebben. De bondscoach trainde het duo vorig jaar nog bij Steinhagen. Op 17 januari is in Meerkerk de return. Kaapstad maakt kans op Spelen 2004 kaapstad Kaapstad maakt een goede kans op de Olympische Spelen in 2004. Dat heeft de voorzitter van het Internationale Olympisch Comité (IOC), Juan Antonio Samaranch, gisteren ge zegd bij zijn bezoek aan de stad. De IOC-voorzitter had er ont moetingen met president Nelson Mandela en het plaatselijke Olympisch comité. De beslissing waar de Spelen worden gehouden wordt in 1997 genomen. Andere gegadigden voor de organisatie zijn Parijs en Peking. Een sterk punt in het voordeel van Kaapstad is dat er nog nooit Olympische Spelen op het Afrikaanse continent heb ben plaatsgevonden. Amerikaans profvoetbal pas in 1996 washington Het staat vast dat de Amerikaanse professionele voetbalcompetitie niet eerder dan in april 1996 van start gaat. Van de eerdere plannen om al komend voorjaar te beginnen is afgezien „omdat we het liever goed dan snel willen doen", zei Alan Rothenberg, de voorzitter van de Amerikaanse voetbalbond en van Major League Soccer, de organisaüe die de profcompeti tie moet opzetten. De profcompetitie begint dus pas twee jaar na het einde van het zo succesvolle wereldkampioenschap in de VS. De FIFA heeft destijds de toewijzing van het WK aan de VS gekoppeld aan de eis dat dan ook een nieuwe profcompetitie moest worden ge start. Maar de Amerikanen slaagden er niet in dit of begin vol gend jaar al te beginnen, omdat er aanvankelijk volstrekt onvol doende belangstelling van investeerders was. Die is er nu wel. Lisse loot Tonegido voor districtsbeker leiden Zaterdageersteldasser FC Lisse heeft in de strijd om de districtsbeker geloot tegen de Voorburgse hoofdldasser Tone gido. Rijnsburgse Boys speelt bij VIOS en Quick Boys moet naar Wilhelmus, evenals \riOS uitkomend in de tweede klasse. De wedstrijden worden gespeeld op zaterdag 17 december. De ove rige clubs halen het afgelaste programma 8 december in. LFC-UDWS uit programma geschrapt leiden De wedstrijd LFC-UDWS gaat aanstaande zondag niet door. De KNVB heeft het competitieduel in de vierde klasse A van het programma gehaald hangende het onderzoek naar on regelmatigheden tijdens de wedstrijd Docos-UDWS van afgelo pen zondag. In dat duel zou Gary Thomson van UDWS de scheidsrechter hebben gemolesteerd. Ploeg blijft steken op 0-0 tegen Tsjechen Dick Advocaat begon als bondscoach met een nederlaag en sluit waarschijnlijk af met een gelijkspel. Had het 3-2 verlies van Oranje op 9 september 1992 in Kindhoven te gen Italië geen consequenties omdat het een oefenpartij betrof, de 0-0 score waarmee Tsjechië er gisteravond stiekem tussenuit kneep, heeft wel gevolgen voor het na tionale team. En wellicht ook voor de nieuwe bonds coach. Het heeft er immers steeds meer schijn van dat de 'kleine generaal' overstapt naar PSV. Frank de Boer beslist het luchtduel met de Tsjech Latal in zijn voordeel. jan mennega.gpd-verslaggever Ook na de remise in de prachtig gerenoveerde Rotterdamse Kuip meed Advocaat het heetste voetbalthema van de afgelopen dagen weer als de pest. Pas na enig aandringen gat hij toe seri eus over een vertrek naar PSV na te denken. „De komende week ga ik bekijken wat er moet gebeuren," zei hij. Oranje heeft weliswaar nog altijd uitzicht op het eindtoer- nooi in Engeland, maar dan zul len aanvoerder Danny Blind en zijn kornuiten in de resterende duels niet veel steken meer mo gen laten vallen. Te meer niet omdat Noorwegen, net als in de aanloop naar het WK in Ameri ka, opnieuw een tegenstander van formaat blijkt te zijn. In Minsk bliezen de Scandinaviërs met 4-0 Wit-Rusland van het veld en namen daarmee de lei ding in EK-kwalificatiegroep 5, met zeven punten uit drie wed strijden. Op grond van een be ter doelsaldo nemen de Tsjechen nu met vijf punten de tweede plaats in, vóór Neder land dat derde staat. „Die stand zegt op dit moment nog niks," oordeelde Advocaat een tikje ontstemd. Dat mag zijn, maar de tussenstand geeft wel aan dat de weg naar Wembley wel eens een stuk lastiger zal kun nen worden dan aanvankelijk werd gedacht. Passie In zijn jubileuminterland zag Advocaat, die voor de vijfen twintigste maal bij Oranje op de bank zat, zijn manschappen keihard werken, maar voetbal- technisch geen hoog niveau ha len. „Doordat een aantal vaste krachten er niet bij kon zijn, ontbraken de automatismen," voerde de bondscoach later als excuus aan voor de onder- maatste vertoning. Hij doelde daarmee op Dennis Bergkamp, Mare Övermars en Ronald de Boer die wegens blessures had- den moeten afzeggen. Advocaat was daardoor ge noodzaakt het duo Youri Mul der-Bryan Roy, een nog niet eerder in deze samenstelling uitgeprobeerd aanvalskoppel, de Rotterdamse arena in te stu ren. Hij had daarbij aan de 25- jarige Mulder van Schalke '04 de voorkeur gegeven boven de jonge Ajacied Patrick Kluivert omdat Roy en Kluivert in zijn ogen te veel dezelfde type spe lers zijn. Dat het aanvalskoppel Mul der-Roy niet uit de verf kwam, mag vooral Bryan Roy zich aan trekken. De bij Nottingham Fo rest opgefleurde Amsterdam mer, bij het Nederlands elftal voor het eerst in de Bergkamp- rol, was veel te nadrukkelijk uit op eigen roem, overschatte zijn capaciteiten schromelijk en leed veelvuldig balverlies. Toch was Roy, de nadrukke- lijkst falende Oranjeklant gister avond, in de tweede helft één keer dicht hij de openingstref fer. In kansrijke positie opgedo ken voor doelman Pavel SrniCek kapte en draaide hij evenwel zó lang dat de Tsjechische defensie in kon grijpen. De beste kans van de wedstrijd kreeg Patrick Kluivert, die een kwartier voor tijd de moegestreden Youri Mulder was komen aflossen. Rommelig Met Wim Jonk - in Italiaanse en dus slechte vorm - in een iets meer teruggetrokken positie. Danny Blind eindelijk eens in schuivend op het middenveld en Bryan Roy wat meer naast Youri Mulder, was het Neder lands elftal na de rust beter op dreef dan ivooi iïat kon <»nk snel, want afgezien van een kopbal in de openingsfase van Frank de Boer tegen de lat, bracht Oranje er in de eerste helft helemaal niets van terecht. Nederland: De C,oey; Valckx. Blind. I i.ilik .Ir Hi inWinl.-r. lillik. Hiiv. Wil scliKe (80, Numunl; Tuument. Mulder (71. Kluivert). Van Vossen Tsjechië) Mni. ek; lalal. Kublk. Kadlec. Suchopurek; Poborsky (75. Berber), Bl iek, Mapal. Nemec Siegl, Kuka (89. Sa- mmI rotterdam ype minkema gpd- Het was de dag van de debutan ten. Zo'n dag waarop jongens dromen uitkomen. Youri Mul der en Patrick Kluivert zouden alles willen geven voor een doelpunt in hun allereerste in terland. De twee zullen de dag van Nederland-Tsjechië nooit meer vergeten. Ze zijn waar schijnlijk de enigen. „Het ging niet", mopperde Kluivert. Maar ergens diep weggestopt in twee voetbaltassen lagen de voetbal shirts van Oranje's nummer 9 en nummer 13. „Ruilen?", zei Kluivert verbijsterd. „Die gaat mee naar huis." Mulder: „Zo'n eerste shirt, dat ruil je niet." Het had ook de dag van de debutanten moeten worden. Kluivert loste Mulder af. De ene debutant voor de andere. Het was na precies 71 volle, vernieuwde Kuip zong uit volle borst. 'Youri bedankt', en Youri was ontroerd. Het klonk 'Kluivert, Kluivert', en de Aja cied van 18 jaar en 139 dagen, kreeg kippevel. „Het was een waanzinnig gevoel", zei hij la ter. Maar het debuut was verre van waanzinnig. Kluivert had bij zijn eerste balcontact moeten scoren. Dan was de droom uit gekomen. Gaston Taument schoot tussen twee Tsjechen door en legde de bal breed op zijn nieuwe teamgenoot. De tie ner schrok en knalde de bal hoog over. „Dat was niet goed zei hij vol berouw. Het was ook geen Ajax bij Oranje. „Maar die tegenstander bleef maar kleven. Het leek wel of hij velpon op me had gesmeerd." Het was woensdag 12.00 uur toen Dick Advocaat moest kie zen voor de opvolging van Ro nald de Boer. De Ajacied meld de zich op de ochtend van de wedstrijd toch weer af. Kluivert veerde op, Mulder rekende ner gens op Hij was immers zeven tiende man en pas dinsdagoch tend bij de groep gekomen. Sterker, hij had hij zijn enige training nog bij de verkeerde partij gespeeld. Het werd Mul der. De spits van Schalke: „Ver rast." De gebrekkige voorberei ding was geen enkel probleem. Integendeel. Mulder: „Het was juist wel goed. Je krijgt geen lijd om na te denken. Het gaat alle maal zo' snel." Zo snel als de carrière van de twee nieuwe zonen van Oranje. Twee vaders gingen teleurge steld naar huis. Vader Jan Mul der speelde ooit vijf interlands en scoorde één keer. Dat fami- lierecord had best geëvenaard mogen worden. Kluivert senior kwam in een Surinaams verle den uit voor Robin Hood. De in- ale e i zijn zoon blijft voorlopig ook op nul. Maar de shirtjes, die gaan aan de muur. ()i ui de kast. Muiden „Eigenlijk was ik vergeten om dat shirtje te ruilen. Ik kwam in de kleedkamer en ik dacht, ver rek. Maar achteraf ben ik daar alleen maar blij om." Wat zou hij ook hebben aan een Tsje chisch tricot als herinnering aan een memorabele dag? In het Oranje-theater van de I.ach en de Traan worden de af leveringen uit de mouw ge schud. Als soap zonder einde. Dinsdagavond leek het dan ein delijk rond. Het scenario, de rol bezetting. Er werd tenminste driftig gerepeteerd op het trai ningsveld in Noordwijk. leder een leek ook tevreden. De vol gende ochtend werd de nieuw ste aflevering opgevoerd. Met Ronald de Boer in de rol van het weerrnannetje. Zaterdag speel de hij nog wel, zondag weer niet, maandag absoluut niet, maar dinsdag zeker. Gisterochtend merkte hij het meteen, hij het opstaan al. De rug voelde stijf en pijnlijk. Voor de zekerheid liep hij nog een paar keer de gang op en neer. Even later klopte hij op de deur van de bondscoach. Het ging toch niet en dit keer was het de finitief. Na de lichte lunch en de zware tactische bespreking ver trok De Boer uit het trainings kamp. Om een paar uur later in burgerkloffie terug te keren. Met tekst en uitleg. Misschien had hij die dinsdagavond niet moe ten trainen. Misschien was het de goden verzoeken om scherp te spelen met Stan Valckx in zijn rug. „Ik dacht, als het nou van dinsdag op woensdag net zo verbetert als de dag daarvoor komt het wel goed. Die progres sie bleef uit. l iet is volgens mij Macedonië snoept België punt af palermo anp Niet Italië maar Kroatië gaat aan de leiding in EK kwalifica- tiegroep 4. De ploeg van Sacchi verloor in Palermo met 2-1 van de grootste concurrent. Suker, in Spanje uitkomend voor Sevil- la, maakte op Sicilië de twee doelpunten voor de Kroaten. Dino Baggio tekende in de slot minuut voor de tegentreffer. Tomislav Ivic, coach van de Kroaten sprak van 'een histori sche overwinning'. „Deze-zege is voor al diegenen die voor ons land stierven", sprak de voor malige Ajax-trainer met een brok in zijn keel. Sacchi hield zich bijna stil: „Dit was het juis te resultaat. De Kroaten waren beter, het was niet onze avond." Kroatië, met Milan-speler Bo- ban centraal op het midden veld, haalde uit de drie duels de volle winst. Italië verspilde al eerder twee punten door de 1-1 tegen Slovenië en staat met vier uit drie ook nog achter Litou wen. De Baltische Republiek won met 2-1 bij Slovenië. Frankrijk dreigt ook het EK in Engeland aan zich te moeten la ten voorbijgaan. De selectie van Jacquet, met AC Milan-midden- velder Desailly en Manchester- spits Cantona maar zonder Pa pin van Bayern München, kwam ook in het derde kwalifi catieduel niet verder dan 0-0. Na de doelpuntloze gelijkspelen tegen Israël en Slowakije scoor den de Fransen nu ook in Za greb tegen de Polen niet. De Franse middenvelder Karembeu moest in de 50ste minuut met een tweede gele kaart van het In de poule van Franlcrijk, dat de vierde plaats inneemt, kwam koploper Roemenië zondag al tot winst (3-2) tegen Slowakije. De ploeg van Barcelona-reserve Haghi lcreeg bovenaan de rang lijst van groep 1 gezelschap van Israël, dat met 2-0 bij het nog puntloze Azerbeidzjan won. In groep 2 sprokkelt België moeizaam de punten bijeen. De ploeg van Van Himst kwam in Brussel niet verder dan 1-1 te gen Macedonië. Verheyen opende na een half uur de sco re. Tien minuten na de pauze scoorde Boskovski tegen. Span je, dat met 3-0 van Europees ti telhouder Denemarken won, handhaafde zich in groep 2 met negen uit drie duels aan kop. Cyprus kwam met vier punten uit drie duels op gelijke hoogte met de Rode Duivels, door een overwinning (2-0) op Armenië. Brolin Brolin hield Zweden in de race in groep 3. De speler van Parma nam in Stockholm tegen de Hongaren de 1-0 voor zijn reke ning en bereidde halverwege de tweede helft de 2-0 van Dahlin voor. Een paar minuten later moest hij het veld ruimen met een enkelbreuk. In het duel stonden de Feyenoorders Lars- son en Kiprich 90 minuten te genover elkaar. Detari speelde, onder toeziend oog van arbiter Van den Ende, zijn 61ste en laatste interland voor de Hongaren. Zwitserland, dat dankzij een treffer van Bickei met 1-0 van IJsland won, voert de groep aan. De burenruzie tussen Noord- ontbeerde sportieve spanning. De Ieren, die op het andere deel van het eiland nog nooit ge wonnen hadden, wonnen met 4-0. Ze namen in groep 6 de lei ding over van Portugal dat zon dag met 1-0 van Oostenrijk had gewonnen en eveneens de maximale score uit drie duels heeft. In groep 7 kwam Duitsland voor het eerst in actie. In Tirana werd het volgens de Duitse pers 'een plichtmatige overwinning zonder glans'. Bondscoach Vogts zag zijn ploeg met 2-1 van Albanië winnen en haalde op gelucht adem. „Op dit veld was niet te spelen, was er voor ons niets anders te verdienen dan de drie punten. Met deze start moeten we tevreden zijn, maar er is de komende maanden nog genoeg te verbeteren." Klinsmann bezorgde de Duit sers in de achttiende minuut een vroege voorsprong. Zmijani gaf de 23.000 toeschouwers weer hoop door de thuisploeg uit een vrije trap naar 1-1 te schieten. Kirsten nam vlak na de rust de winnende treffer voor zijn rekening, al was invaller Pa- no -in de slotminuut met een vrije trap op de paal dicht bij de gelijkmaker. Een punt had de elf in het buitenland spelende Al- baniërs tienduizend gulden op geleverd. Wales Wales ging in de andere partij in groep 7 total loss. De Britse ploeg, met een 'droom-voor- hoede' bestaande uit Rush, Hughes en Saunders, beleefde een nachtmerrie in Tbilisi waar zelfs slechter geworden. Ik kroeg dinsdagavond ook al wat last van mijn lies. Dus besloot hij niet alles op het spel te zetten voor één in terland. „Volgende week AC Milan. Ook belangrijk." Ronald de Boer bleef in Noordwijk tot en met de bespreking. Om uit te vinden wie zijn vervanger zou worden, liet werd Youri Mul der. De Boer knikte Instem mend. „Ik dacht, als iemand op mijn plaats moet spelen, dan Youri maar." De twee kennen elkaar nog van Twente. Ze vormden toen een mooi koppel. Ze werden zelfs de dikste vrien den. Uiteindelijk zou het gewe ten van Ronald de Boer hele maal tot rust komen. Want ook zijn tegenwoordige ploeggenoot Kluivert kwam er nog in. Hen ruggesteuntje was het niet. Frank de Boer vereerd met aandacht van Barcelona rotterdam gpp De Italiaan Attilio Lombardo (links) probeert de Kroaat Robert Jami uit te spelen. deruit ging. Wales verloor on langs ook al van Moldavië, dat na de nederlaag (4-1) in Sofia gisteren de koppositie in groep 7 prijsgaf aan Bulgarije. Stoitsjk- keer. lari ütmanen was voor Finse ploeg ook twee keer s cesvol. De Ajacied leverde i groot aandeel in de ruime o\ i i n nu Finland verloor, net als de te genstander van gisteren, de eer ste twee duels in groep 8. Kop loper Griekenland handhaafde in Athene de ongeslagen status. Ti iT11 11ii I i gere 2-0 aar Schotland en in Glasgow de de kant gezet. Rusland deelden punten: 1-1. Ronald de Boer was nog maar net weg uit het trai ningskamp van Oranje of hij hing .ii weet aan de telefoon. Broer Frank moest maar eens op teletekst kijken. Pa gina 649. De verdediger schrok zich wild. 'Barcelona wil Frank de Boer', stond er. 'Voor negen miljoen.' „Het is een hele eer", zei hij. „Maar laten ze eerst maar eens hel ien." Johan Cruijff zou, zo meld de het Spaanse blad El Mun do Deportivo, I rank de Boer op het oog hebben als opvol ger van Ronald Koeman. I let contract van de libero loopt volgend jaar zomer af. De Boer, bij Ajax en Oranje lin ker verdediger, heeft vorig seizoen in De Meer geruime tijd libero gespeeld. Zijn am bities liggen ook op die plaats. „Maar er zijn in het verleden al zo veel geruchten geweest. Juventus, Sampdo ria, noem maar op. Ik maak me er niet druk om." Tijdens het weglopen draaide hij zich om en zei: „Maar leuk is het zeker." Leuk is in elk geval dat - hoe vaag hel gerucht ook is - de genoemde trans fersom bijna klopt. Hij moet geen negen maar acht en een half miljoen gulden kosten. Frank de Mei is er de pel soon niet naar om zich door de geruchten uit het veld te laten slaan. „Ben je gek, dit is een extra stimulans. En of het daar nu door komt, ik heb voor het eerst sinds heel liinK wi-i-r eens goed Kl' speeld in Oranje."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25