anen op jde tocht in Jiutssector Een goed gebouw vertelt alles File door heerlijk heldere sneeuw Worsteling met schijnhuwelijken Randstad Zwerver kocht gratis huurtelefoons bij PTT M i 'M1 (St 'J F iel! P 1 f- f>! iii li^a®!'* II Éffe "-U 'Alarm viskotter koppelen aan automatische piloot' m rh.vsE.va DONDERDAG 17 NOVEMBER 1994 'Experiment allochtone werklozen amsterdam De WD-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad •wil een experiment waarbij allochtone werklozen met behoud |7/"lvan hun uitkering, aan het werk gaan in hun land van herkomst. V ÜVolgens de WD komen veel allochtone werklozen uit landen die schreeuwen om gekwalificeerde mensen. Tegelijkertijd zitten idie mensen in Nederland zonder baan. Ontwikkelingshulp kun ,.We Hje geven in geld, maar ook in menskracht, redeneerde de partij Eergisteren in de gemeenteraad, s gekrj maan Veel zware drinkers in Rotterdam eentej ,s js Rotterdam Van de vierduizend Rotterdammers die reageerden op een enquête over 'riskante gewoonten', gaat 7,5 procent zich te buiten aan overmatig alcoholgebruik. Deze zware drinkers lemen s'aan niinstens zes glazen alcohol achterover gedurende negen vordel°^meer dagen Per maand. Drankproblemen - flink drankgebruik roorzJitt combinatie met één of meer sociale of lichamelijke proble- Uitvviimen komen voor bij 8,2 procent van de ondervraagden. int in| Dit zijn de eerste, voorlopige uitkomsten van een vandaag ge melijk Ipresenteerd onderzoeknaar 'riskante gewoonten' onder inwo- 'wel Jners van Rotterdam. Het onderzoek is uitgevoerd door het Insti tuut voor Verslavingsonderzoek (IVO) in samenwerking met de j GGD en het centrum voor verslavingszorg Boumanhuis. Ongeschoolde jongeren bouwen boot j Rotterdam» De bouw van een stalen zeilbark in de Rotterdamse haven moet de komende jaren honderden banen opleveren voor W m 0ngesch°o'de jongeren. Dit plan van het Gemeentelijk Haven- bedrijf van Rotterdam en het Maritiem Museum dient dezelfde allure te krijgen als de bouw van de Batavia in Lelystad, ssen A Als ^et schip over vijf jaar klaar is, zal de honderd meter lange iet Br» zeilbark met plaats voor 200 passagiers in de Bahama's gaan recht I cruisen. Als de bouw een succes blijkt, kunnen jongeren mis lij in I schien meerdere schepen gaan bouwen. 'een grote klappen bij EWR en EZH anp/rudolf kleun bonden, waaronder AbvaKa- io en de christelijke CFO, heb- direct na het overleg van ren laten weten dat ge^ Iwongen ontslagen onaan- iardbaar zijn. Volgens de rerkgevers hangt de inkrimping in de werkgelegenheid samen de sluiting van een centra- Limburg en Brabant, reor- nisaties, efficiencyverbetering in verminderd energieverbruik. Secretaris Schoemaker van de jJENB wil de aantallen die de kbonden naar buiten hebben jebracht echter niet voor zijn ekening nemen. In het cao- iverleg hebben de werkgevers ren toekomstvisie gegeven. De a bonden hebben dat overleg i afgebroken. De intentie 'an werkgeverszijde is de afna- 'an werkgelegenheid !„netjes intern op te vangen". De arbeidsplaatsen vervallen Uvooral bij de elektriciteitsprodu- h centen en in mindere mate bij li de distributiebedrijven. CFO- bestuurder B. Satter vreest ech- tjter dat in de nabije toekomst ook deze laatste sector getroffen j zal worden. De bonden willen a[ ontslagen voorkomen door ar il beidstijdverkorting, het hand el haven van de vut-leeftijd op 60 )B lrijf Een 21-jarige zwerver heeft tientallen Telecomwinkels in het land volgens een 'eenvoudig recept' opgelicht. Hij vroeg bij de winkels een telefoonaanslui ting met huurtelefoons aan en verkocht vervolgens de meege kregen telefoons en beantwoor- ders. De man gaf adressen op van woningen waarvan hij al rond zwervende had geconstateerd dat die leegstonden. Weliswaar gebruikte hij zijn eigen paspoort als identiteitsbewijs voor de aansluitingscontracten, maar dat was niet de reden dat de man gisteren voor de Haagse rechtbank kon worden voorge leid. De zwerver had zichzelf aan gegeven op het hoofdbureau van politie in Den Haag. Het had hij vergokt of besteed aan overnachtingen in hotels. Jk wist dat wat ik deed fout was, maai kon er niks aan doen. Ik heb mezelf aangegeven om dat ik van mijn gokverslaving af wil", zo legde de verdachte gis teren uit aan rechtbankpresi dent mr. G. Bodewt breukelen cpd Het was te mooi om waar te zijn, gisterochtend bij de A 2 tussen Breukelen en Vinkeveen. Als een al te vroege bevalling van de winter was er plots een sneeuwlandschap, met daarin knotwilgen als bleke wakers van het ijs op de slootjes. En figu ranten die volop sneeuwpret hadden op een landweggetje, dat verder vol stond met voer tuigen van een reclamebureau en een filmploeg. De karakteristieke Oukoper Molen stond erbij en keek er naar. Omdat duizenden passé- \2 in opdracht van Rijkswater- taat boringen verricht. Mis- chicn dat die deels oorzaak rende automobilisten vaart minderden en hetzelfde deden, ontstond richting Amsterdam een file die al in Utrecht begon. Reden voor de politie om een eind te maken aan de winterse filmopnamen voor een com mercial van Heineken. „Een beetje overdreven", rea geerde producente Annemarie Semeijer van het reclamebu reau dat de commercials voor Heineken verzorgt: „ledereen denkt dal er een hoop aan de hand is. maar verderop zijn er snelheidscontroles. En die zul len wel mede oorzaak van de fi le zijn geweest. Het is natuurlijk wel raar om opeens een wit stukje in een weiland te zien, maar een beetje flauw om dat als enige reden te beschou- En: „We hebben er geen mo ment bij stilgestaan dat dit zou gebeuren. Deze plek hebben we gekozen vanwege het oer-Hol» landse karakter, de bereikbaar heid en de kant waar de zon vandaan komt. Het terrein is van een boer, en die heeft ons toestemming gegeven. Ze zijn nog even komen kijken, en von den het erg spannend." Heineken zendt commercials uit met als thema de vier jaarge tijden. „Ze worden vanaf 21 de cember uitgezonden, maar sneeuw ligt er nu helaas nog jeu hl men] wat v JK1-'" gr verdwijnen de komende 'jaren duizenden arbeids- 11ins plaatsen bij de energie- en nutsbedrijven. Tussen 1995 en 1998 gaat het landelijk om 3500 banen, tien procent pan het totaal. Mogelijk volgen nog eens enkele duizen den banen in de periode tot 2000. Dat hebben de vak bonden bekendgemaakt na overleg met de ENB, de Werkgeversorganisatie in de sector. In de Leidse regio, bij de EWR en het produktiebedrijf EZH, worden op korte Ondermijn geen grote verschuivingen verwacht. Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren aan het begin van de avond de om geving van het hoofdbureau aan het Haagse- veer/Doelwater afgezet, in verband met de vermeende vondst van explosieven. Bewo- van veertig appartementen werden geë vacueerd, een deel van het politiebureau werd ontruimd. Nadat het Explosieven Opruimingscom mando (EOC) drie verdachte auto's had on derzocht, bleek dat er sprake was van loos alarm. De politie had eerder die dag informa tie gekregen dat zes aangehouden verdachten explosieven zouden verbergen in hun in de buurt geparkeerde auto's, die met plastic wa ren afgeschermd. Het bleek vals alarm. Het verhoor van de verdachten heeft nog niets opgeleverd. foto»anp Boek en symposium over architectuurgeschiedenis EWR Het regionale distributiebedrijf EWR ontstond in 1989 na een fusie van plaatselijke bedrijven met het EBR. Toen werkten bij de EWR 1060 mensen, nu zijn dat er ongeveer 900. Bij de EWR geldt al geruime tijd een vacatu restop, vertelt directeur J. Ha- ijkens. „Er is de afgelopen tijd al veel bereikt op het gebied van efficiency verbetering, maar we kunnen niet op onze lauweren rusten." Hij wijst op de 'liberalere' marktsituatie met meer concurrentie die de ko mende tijd ontstaat. Volgens Haijkens mogen de landelijke cijfers zeker niet rechtstreeks naar de EWR mogen worden vertaald. Hij houdt ook nog re kening met de mogelijkheid dat de werkgelegenheid bij de EWR groeit door nieuwe activiteiten zoals het beheer van kabelnet ten en van openbare verlich ting. Een woordvoerder van het Zuidhollandse elektriciteitspro- duktiebedrijf EZH wil nog geen uitspraken doen over werkgele genheid. Wel wijst hij er op dat de EZH geen centrales wil slui ten. Het bedrijf studeert voorlo pig nog op de ontwikkelingen. den haag gfdDie was zeer verbaasd dat de man zijn volgens Bodewes 'wel erg eenvoudige recept' gedu rende een halfjaar bij zoveel winkels heeft kunnen toepas sen. PTT-Telecom is nu nog steeds bezig de schade, die waarschijnlijk vele tientallen duizenden guldens bedraagt, te inventariseren. De ingewikkelde administratie van het bedrijf blijkt een snelle afwikkeling in de weg te staan. „We zijn nu bezig de bestan den van de verschillende win kels te koppelen", antwoordde PTT-Telecoms' security-officer H. de Raadt, gisteren op de vraag van Bodewes, wat de PTT in de toekomst aan dit soort praktijken denkt te gaan doen. Maar na afloop van de zitting gaf de veiligheidsman toe. dat een koppeling van bestanden dit soort fraude zeker niet zal kunnen uitsluiten. PTT-telecom BV beraadt zich nog over de vraag of zij een schadeclaim gaat indienen. De aanklaagster eiste achttien maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk tegen de man. Uitspraak 30 novem- Het boek 'Bouwen en duiden' was eigenlijk een verjaardagsca deau voor de Leidse hoogleraar architectuurgeschiedenis, prof. dr. A.J.J. Mekking. Ter gelegen heid van zijn vijftigste verjaar dag schreven zijn promovendi en collega's, deskundig op het gebied van architectuurgeschie denis, een bijdrage. Het werd al snel een hevige, papieren discussie over de bete kenis van architectuurgeschie denis, een wetenschapsgebied dat iconologie wordt genoemd en in Mekking een pionier heeft. Morgen wordt die discus sie voortgezet tijdens een sym posium in de Leidse Lokhorst- kerk. „Ik zal proberen c voorbeeld te geven van de in houd van iconologie," zegt stu dent Eelco van Welie, die hoopt te promoveren bij Mekking. „De Domtoren in Utrecht is in veel steden min of meer nage bouwd. Sommige wetenschap pers verklaren dit heel simpel: het werd een mooie toren ge vonden en daarom werd het ge bouw geïmiteerd. Een icono- loog heeft een andere kijk op dit gegeven. De bisschop van Utrecht was een invloedrijk man en probeerde op deze ma nier zijn macht te manifesteren. Het was ook een teken van loya liteit van de heren in andere steden naar de bisschop toe." De iconoloog moet dus van meer verstand hebben dan van architectuur alleen. Mekking en zijn medestanders vinden dat het koppelen van uiteenlopen de gegevens, zoals politieke en historische, nieuw licht op de geschiedenis kan werpen. Neem nu de Onze-Lieve-YTou- wetoren in Amersfoort. De kerk heeft zo'n beetje de vorm van Maria met het kind Jezus op de arm. Volgens iconologen is dit bewust gedaan. Van Welie: „Het gelovige volk moest het kunnen begrijpen." Ter ondersteuning van het boek organiseren de weten schappers morgen een sympo sium in de Lokhorstkerk in Lei den over de betekenis van ar chitectuur in de geschiedenis: „De bedoeling van het symposi um is ook om een brug te slaan naar het belang van dit thema in de hedendaagse architectuur. Je hoort wel sceptische geluiden over de iconologie, bijvoorbeeld uit de hoek van historici. Som migen beweren dat gebouwen niet als historische bron kunnen worden gebruikt omdat dat niet objectief zouWe- De toren van Amersfoort heeft veel weg van Maria met Jezus. Iconologen hebben daar wel verklaring voor. foto illustratie uit boek mekking lie uit. uit een historicus, een kunsthis- Voor meer informatie en re- Het discussieforum is divers toricus, een bouwkundige en serveringen voor het symposi- samenstelling: „Het bestaat een architect." um. Tel: 01720-24077. niet. Die hebben we dus moe ten maken. In principe waren we klaar toen we hoorden dat we weg moesten. We hebben alles erop staan wat we wilden filmen. Als dat niet zo was, had den we een probleem gehad." Volgens een woordvoerster van de politie is het onwaar schijnlijk dat de file ontstond door een verkeerscontrole, die inderdaad werd gehouden. „Wel zijn er in de buurt van de Rond half eei het opbreken c uur na de eers shot'. drukte in ieder geval ver en. Nepsneeuw zweefde in vlokken boven de polder, ier: „Het is milieuvriende sneeuw, hoor. Volledig af- Vandaag is de la; ne-dag in I laarlem. iver ijs gegleden. Het wachtalarm aan boord van de vissersschepen gaat ie der kwartier af. De bemanning moet dan op een knop drukken om het alarm weer uit te zetten. Veel vissers maken het alarm onklaar. umuiden gpd Het wachtalarm van viskotters moet worden gekoppeld aan de automatische piloot van de schepen zodat de bemanning die de wacht houdt, niet in slaap kan sukkelen. Daarmee kan wellicht het aantal aanva ringen van vissersschepen wor den verminderd. Dat adviseert de Nederlandse Vissersbond aan haar leden. Het advies moet volgens voorzitter I. Nooitgedagt los worden gezien van de recente aanvaring van de kotter Larissa, waarbij de zeskoppige beman ning om het leven kwam: „Het wil niet zeggen dat dit ongeval niet zou zijn gebeurd als deze maatregel al was ingevoerd". De Vissersbond signaleert de zeevisserij bovenaan de staat als het gaat om ongeval op zee. „De kotters zijn v onderbemand en de bemant gen maken lange en zware gen", aldus Nooitgedagt. „Vc al op de terugweg heeft i man de wacht en ook dezt vermoeid. Op de Noordzee sen kotters ook in nauwe vï wateren en verkeersban Hierdoor kunnen levensgevt Ambtenaren moeten vaak afgaan op indrukken in de vrouwenhandel gebruik gemaakt wordt van het schijn huwelijk. De wet is een onvoor stelbare inbreuk op de privacy die we niet mogen tolereren." Uit cijfers over het aantal vrouwen die bij de stichting aankloppen voor hulp, blijkt dat in de afgelopen twee jaar één cliënte verhandeld is met In- hulp van een schijnhuwelijk. Wijers denkt dat het vragen om moeilijkheden is' om tie onder zoekstaak hij de vreemdelin gendienst te leggen. „Ik vind het enorm plezelS om de vraem delingendienst instructies te ge ven op onduidelijke criteria. De vreemdelingendienst hééft al zoveel maent, je kunt je afvra gen "i «in in een rechtstaat als Nederland kan." Nieuwe wet tegen schijnhuwelijken Om schijnhuwelijken, bedoeld om een verblijfsvergunning te krijgen, tegen te gaan is vanaf 1 november de Wet ter voor koming van schijnhuwelijken van kracht. De wet verplicht mensen inct een buitenlandse nation.ilitcit ren wHdtriOg van de vreemdelingenpolitie bij de ambtenaar van de bur gerlijke stand te laten zien, voordat zij huwelijksaangifte doen. De verklaring bevat onder meer gegevens over de ver blijfsstatus van de persoon. Als de vreemdelingendienst ver moedt dat het om een schijn huwdjfl mal, beval deze vei klaring ook een advies aan de ambtenaar om het huwelijk niet te voltrekken. Deze moet dan op grond van dat advies en zijn eigen waarneming be slissen of het huwelijk door kan gaan. Betrouwbare schat tingen van het aantal schijn huwelijken in Nederland ont breken overigens. Ambtenaren van de burgerlijke stand kunnen sinds 1 november weigeren een huwelijk te vol trekken als zij denken dat het om een schijnhuwelijk gaat. Niet iedere ambtenaar denkt dat goed te kunnen beoordelen, ondanks de adviezen die men hierbij krijgt van de vreemdelin genpolitie. Zo vreest G. Wolvers, chef burgerlijke stand in Ix-iden, teveel te moeten afgaan op waarnemingen. Die aanwijzin gen zouden niet altijd hard ge noeg zijn. Wolvers vindt zeker dat er iets gedaan moet worden om het aantal schijnhuwelijken terug te dringen, maar hij vindt het te ver gaan om iedereen die niet de Nederlandse nationaliteit heeft met een procedure op te zadelen. Hij noemt de Wet ter voorkoming van schijnhuwelij ken dan ook een 'forse maatre gel' en betwijfelt of de wet in praktijk te brengen is: „Er zitten nog al wat haken en ogen aan." „De criteria die de vreemde lingenpolitie hanteert zijn ob jectief maar ook subjectief, men gaat namelijk ook af op eigen waarnemingen. De politie moet het advies natuurlijk wel kun nen motiveren." Ambtenaren moeten het ook doen met hun waarnemingen en indrukken. „Je let er bijvoorbeeld op of de bruidsparen elkaar kunnen ver staan en of hun verhalen niet tegenstrijdig zijn", zegt Wolvers. Verheugd R. van der I luist, ambtenaar van de burgerlijke stand in Alphen aan de Rijn, is juist verheugd over de nieuwe wetgeving. „In het verleden kwam het voor dat je bijna zeker wist dat het om een schijnhuwelijk ging, maar kon je daar niets aan doen. Als dan achteraf je vermoeden ook nog eens werd bevestigd omdat mensen bijvoorbeeld snel uit el kaar gingen, leverde dat wel eens frustraties op." Van der Hulst geeft toe dat de beoordeling soms het midden houdt tussen vermoeden en werkelijkJieid: „Het zal best eens voorkomen dat er een hu welijk geweigerd wordt terwijl dit niet terecht is. Maar de goe den moeten'onder de kwaden lijden, zo gaat dat." Politic-voorlichter F. Vergeer van het hoofdbureau Hollands Midden legt uit hoe de vreem delingenpolitie te werk gaat. „We baseren het advies op ei gen waarnemingen, onderzoek en verhoren, soms krijgen we ook tips. Dat iemand bijvoor beeld nog getrouwd is in het buitenland of dat er een bemid delaar in het spel is, zijn concre te aanleidingen om te twijfelen aan de goede bedoelingen van de mensen die om een verkla ring vragen." Met de invoering van de wet tegen schijnhuwelijken wil de politiek ook de vrouwenhandel tegen gaan. De Stichting tegen Vrouwenhandel bestrijdt dat de wet daartegen ook maar iets zal uitrichten. „Het is schieten met een kanon op een mug," vindt M. Wijers van de stichting. „Het komt niet of nauwelijks voor dat BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor RAMEN EN DEUREN. WAND EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie Uitgevoerd in onverwoestbaar kunstitel van het kwaliteitsmerk decBuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maal gemaakt Het geheel voorzien van Kom-eert Iflcaat/VKS-kwr. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekaken We geven u graag uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN MUI Fatmek en showroom deceuninck

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19