Zuinige diesel in mini-Mercedes Ford Rijnland betaalbare betrouwbaarheid Buschauffeurs: Steeds meer last van drukte Weg en wiel Gedurfde Ghia-studies op basis van Ford Mondeo Stalen frame trekt bliksem aan ÉÉMM BMW maakt 3-serie compleet ROB GORRIS UW BMW DEALER Automobielbedrijven Rob Gorris Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden Telefoon: 071 -896000 Fax:071-416261 A. van Leeuwenhoekweg 1 -5 2408 AL Alphen aan den Rijn Telefoon: 01720-22214 Fax:01720-33119 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Filialen: Leiden: VijfMeilaan 7, tel. 071-310031. Lammen- schansplein 6, tel. 071-769358. Leiderdorp: Van der Valk Bouwmanweg 71, tel. 071-899301. Noordwijk: Beeklaan 5, tel. 01719-19478. Leiden: Rijnland Autoschadecentrum, Rooseveltstraat 19, tel. 071-310031. I Buschauffeursondervinden grote hinder van geparkeerde I auto's en te smalle straten. De toenemende verkeers drukte is een probleem, de j buschauffeurs zeggen steeds I meer moeite te hebben het dienstrooster aan te houden, vooral tijdens de spitsuren. Met name het wegrijden bij bushaltes levert vaak proble men op. Daarbij hebben zij j steeds vaker last van agressie in het verkeer. j Dit blijkt uit een onderzoek dat Veilig Verkeer Nederland tijdens de Autobus RAI heeft gehouden, eind oktober. Rond de 700 bezoekers van de in totaal 12.000 werden hiertoe ondervraagd. Andere veel genoemde ver keersproblemen zijn de slechte afstelling van ver keerslichten en de hinder die chauffeurs en passagiers on dervinden van verkeers drempels en het nieuwe fe nomeen mini-rotondes, die vaak te krap zijn voor de gro te bussen, aldus WN. DONDERDAG 17 NOVEMBER 19949« REDACTIE PETER LODEWIJW De Ford Arioso is een semi-cabriolet op Mondeo-basis. foto ford De Ford Vivace is wat groter dan de Arioso en is een pure coupé met een vast dak. foto ford Wellicht omdat Ford traditio neel marktleider is in Groot- Brittannië gunde men de auto show van Birmingham een pri meur. Kort nadat in Parijs het serieuze nieuws debuteerde in de vorm van de nieuwe Scorpio en de ruimtewagen Galaxy, had men eind oktober voor Bir mingham twee uitdagende cou pé-studies. Fritz Mayhew, direc teur van Ford's Europese ont- werpcentrum, liet doorscheme ren dat een produktiemodel tot de mogelijkheden behoort. De studies Vivace en Arioso zijn creaties van de Italiaanse Ghia- studio, al lange tijd een volle dochter van Ford. Als basis voor beiden diende een standaard bodemgroep van de Ford Mon deo V6. Beide auto's hebben daarop een aluminium kooi constructie, bekleed met bepla ting van kunststof. De Arioso is een semi-cabriolet, het glazen dak en de achterruit kunnen wegschuiven onder de bagage- klep. De wat grotere Vivace is een pure coupé met een vast dak. Mayhew verklaarde dat het Ford ernst is met het aanbieden van opwindende auto's met een sterk eigen karakter, en dat deze Ghia-studies een voorproefje daarvan zijn. Uiterlijk sluiten de coupés aar dig aan bij andere Fords. De bolle vormen herinneren sterk aan het eerder getoonde ultra- compacte prototype Ka. Daar van is nu bekend dat het binnen twee jaar tot een produktiemo del moet uitgroeien. En bij het debuut van de gedurfde Scorpio zei men ook al dat Ford serieus de gevestigde orde in vormge ving wil doorbreken. Verder is bekend dat Ford al ge ruime tijd werkt aan ontwikke ling van aluminium structuren voor de carrosserie. Dat zou bij een exclusief produktiemodel als een coupé op Mondeo-basis mooi uitgeprobeerd kunnen worden. Wellicht wil Ford bo vendien een weerwoord bieden aan auto's als de Opel Calibra en Tigra, de Coupé Fiat en de Alfa Romeo GTV/Spider. Het blijft raden, voor hetzelfde geld zijn de in Birmingham ge toonde Ghia-studies zoals eer der slechts publiekstrekkers, om te onderzoeken of men een der gelijke gedurfde vormgevings- stijl waardeert. A-klasse niet met 3 maar met 4 cilinders Geruime tijd al werpt de komst van een heel compacte 23 Mercedes A-klasse (in 1997) zijn schaduw vooruit. Het uiterlijk was de sensatie van vorig jaar, dit jaar werkte men de aandrijving verder uit. reet ingespoten (personen- autojdiesels te bestrijden voegt men elektronische regeling toe. Normaal heeft een diesel-in- spuitpomp voor elke cilinder een aansluiting. De hogedruk- DO, pomp van Mercedes voert ech- ter de brandstof via een g^- meenschappelijke leiding (derl zogeheten common rail') naar J- de cilinders. Daar regelen elektromagneti- DO sche ventielen bij elke cilinder The de inspuiting verder. Ze laten Vs eerst een klein beetje brandstof F?' toe, om de verbranding geleide-L lijk te starten. Lan Met deze voor-inspuiting ver- BBC mijdt men de scherpe klappen en het bijbehorend geluid jjj? die directe dieselinjectie nor- F,, maal oplevert. Het ziet er kost- baar uit, maar kan de doorbraakvan brengen waarmee diesels in elk me opzicht nog schoner dan benzi- 'Nec nemotoren worden. Voor de y0ll hand ligt dat Mercedes deze 'fiin techniek later ook op zijn ande- sey re diesels zal toepassen, zoals 't,or bij Volkswagen/Audi nu al de iau" direct ingespoten TDI-diesels ur vergaand de gewone diesels Ma verdringen. Eerst werd een elektrische ver sie gedemonstreerd, maar voor de verkoop blijven verbran dingsmotoren het belangrijkst. Bij het eerste studiemodel was sprake van een 1.2 liter 3-cilin- der in diesel- en benzineversie. Van die drie cilinders stapt men kennelijk af, omdat een oneven cilindertal een minder harmo nieus draaiende motor zou op leveren. Mercedes belooft nu een 4-cilinder die minder dan een liter per 25 kilometer ge middeld zal verbruiken. Daartoe heeft deze kleine die selmotor niet alleen vier klep pen per cilinder, directe inspui ting en een turbocompressor, zoals de driepitter al had. Echt iets nieuws is hogedruk-inspui ting met elektronische regeling. Ook bij vrachtwagen-diesels verwacht men daar veel van. Door een hoge inspuitdruk is volledigere verbranding moge lijk, wat een lager verbruik maar vooral ook schonere uitlaatgas sen oplevert. Om het lawaai bij directe in spuiting vergeleken met indi- Van der Plas bv Ambachtsweg 14 2222 AL Katwijk Telefoon: 01718-26161 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN Oldtimerbeurs is. Het was een goed klassie- kerjaar, 1994. Bezitters van een oldtimer konden er veelvuldig op uit trekken jg voor een zomers ritje. In de wintermaanden is het dan tijd voor het noodzake- gg lijke onderhoud. Reden go! voor het Autotron om ko- ng^ mend weekeinde voor de 25ste keer een grote oldti merbeurs te organiseren. Autotron Rosmalen is zater dag en zondag geopend van 9 tot 17 uur. Een kaartje kost 13,50 en kinderen van 4 tot 12 jaar betalen 7,50, evenals 60-plussers. Ultra-lichte Dunlop Voorlopig alleen bij de duurste (sport)wagenbanden heeft Dunlop de overstap gemaakt op high-tech kunststof in plaats van staal en nylon voor het kar kas. I let gevolg is een indruk wekkende gewichtsbesparing van 30%. Op de vijf banden die een auto normaal met zich meedraagt scheelt het liefst 15 kg. De nieuwe banden dragen de toevoeging ULW (Ultra Light Weight) in hun typeaanduiding. Lichte banden verhogen veer- comfort en wegligging. Omdat de vezels in het karkas niet roesten zijn de banden ook be ter geschikt voor loopvlakver- nieuwing. Bij vernietiging van de (staalïoze) band is bovendien minder energie nodig om ze te verkruimelen. ietsen bij onweer is een ge- I vaarlijke onderneming. Elk -JL jaar weer wordt ergens in het land wel een fietser dodelijk door de bliksem getroffen. Dat kan in de zomer zijn, maar net zo goed nu in het najaar. I let tijdschrift Vogelvrije Fietser van de ENFB heeft laten uitzoeken hoe de fiet ser, die door onweer overvallen wordt, zich moet gedragen. Bliksem slaat via het hoogste.punt in het landschap op de aarde in. Dat bete kent gevaar in open veld. want daar vormt de fietser vaak zelf het hoogste punt. Onder een boom schuilen is sterk af te raden, omdat de bliksem in die boom kan slaan met noodlottig gevolg voor de fietser. Als er geen huis te bereiken is moet de fietser afstappen, een eindje van de fiets weglopen en zich zo ldein moge lijk maken zolang de bui duurt. Het m .ll-tviL ,l"tii'G.Tnv.lr,.,,.nnn_ de koop toe te nemen. Op de hurken met de voeten bij elkaar is de beste houding. Wijdbeens is ge vaarlijk, omdat er dan sprake kan zijn van gevaarlijk spanningsverschil tussen de benen. De fiets zelf vormt een gevaar, omdat het staal de bliksem aantrekt. Het is een misverstand om te denken dat het fietsframe als een veilige kooi van Fara day fungeert die de bliksem afleidt. Verende zadelneus Er komen steeds meer zadels met een veerconstructie die anders is dan de bekende stalen schroefveren. Het kunstrubber elastomeer wordt daar vaak voor gebruikt. Het nieuwste verende zadel is de Suspension van Vetta. De vering bevindt zich onder de neus van het zadel tussen het boven dek en de stalen zadelbrug. ■ÜÜÜÉIÉ blok. De veerspanning is regelbaar door een inbusboutje te verdraaien. Het zadel is leverbaar met een boven dek van leder of kunstleder. De zadel- brug kan van staal zijn of het lichtere mangaan. Afhankelijk van de gekozen uitvoering kost dit zadel tussen de 75 en 109 gulden. Wereldfietsers Een onlangs opgerichte vereniging van Wereldfietsers houdt zondag 27 no vember een algemene informatiedag in Utrecht. De dag is toegankelijk voor le den en niet-leden (toegang 5 gulden). Fietsenwinkel Snel houdt een inleiding over de vakantiefiets. Marijke Vermond en Eric Schuijt doen verslag van een 24.000 km lange fietstocht door Europa en Azië. Daarna volgt een lezing door Marcel Muller over fietsen in Oman. De dag wordt van 13 tot 17 uur gehou- BOEKEN 'Muscle cars' Veel Amerikaanse automerken deden eind jaren zestig enthou siast mee aan de zogeheten 'muscle car -rage. Het ging hier bij om auto's met flinke spier ballen en de fabrikanten sloe gen elkaar om de oren met ci linders en paardekrachten. Ford had opgevoerde versies van de Mustang en de Thunder- bird en Chrysler deed het onder meer met de Dodge Charger. Uitgeverij Ars Scribendi heeft in de serie Oldtimers twee boekjes uitgebracht die respectievelijk de muscle cars van Ford en Chrysler tot onderwerp hebben. Ze zijn geschreven door de Amerikaan Mike Mueller, die in een dikke 90 pagina's per boek klassieke sportmodellen van beide merken langsloopt. Zonder teveel technische diep gang, maar met een heleboel uitstekende kleurenfoto's (veel oog voor detail) geven deze boeken een mooi beeld van de schrikwekkende pk-race die toen aan de overkant van de grote plas woedde. Een derde boekje van Mueller in dezelfde serie zet de beroem de Chevy's uit de jaren '55/'56/'57 in de schijnwerpers. Met deze fraaie wagens richtte GM zich (met succes) op jonge autokopers. De Chevrolets uit genoemde periode zijn nog al tijd zeer populair bij liefhebbers van klassieke auto's. De drie oldtimer-boekjes van Ars Scribendi zijn meer plaat jes- dan leesboeken, maar de auto's zijn er niet minder in drukwekkend om. Ze zijn in de boekhandel te koop voor 24,50 per stuk. Een fiets met verend zadel was vroeger heel ge bruikelijk, zo laat het fietsmuseum Velorama in Nllmppen 7len In '67 toonde de Italiaanse ontwerper Bertone op de Autosalon van Genève een futuristisch prototype, genaamd Marzal. Tot ieders verbazing ging deze auto een jaar later in aangepaste vorm in produktie als Lamborghini Espada (foto). Dit was de eerste volwaardige vierpersoons wagen van deze Italiaanse fabrikant. De Espada was in zijn tijd een van de meest luxe en duurste Lambo's, maar vreemd genoeg ook een van de meest verkochte. Het was tevens zo'n beetje de snelste vierzitter dankzij de 3.9 liter 12-cilinder motor die 325 (later 350) pk leverde. De Espada bleef tien jaar in produktie en kwam tot een produktieaantal van 1.217 exemplaren. foto peter lodewijks Hollandse Auto Import Mij. B.V. American Car Dealer Jeep Pontiac Chrysler Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2. Rijnsburg Tel 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) De nieuwe 3-serie Touring komt tegen de zomer van '95. Op de achtergrond de huidige versie. foto bmw Volgend jaar komt BMW's kleinste modelserie tot volle wasdom, met nieuwe aanvullin gen die waarschijnlijk de laatste zullen zijn voor de hele serie weer vernieuwd wordt. Ruim vier jaar nadat als eerste versie de huidige 4-deurs sedan verscheen debuteert op de au toshow van Genève in maart de laatste variant. Een nieuwe Touring stationcar vervangt dan de in 1987 verschenen oude ge neratie. Nog zonder dit met cij fers te onderbouwen zegt BMW dat deze Touring een stuk rui mer zal zijn dan de oude. Tegen de zomer van 1995 begint de le vering in Nederland. De nieuwe Touring zal een ex clusiever karakter hebben dan zijn voorganger, die alleen nog als 316i of 318i leverbaar was. Een opmerkelijk detail: de Tou ring heeft in tegenstelling tot haast elke andere luxe station car geen dakrails of bevesti gingspunten daarvoor. De goedkoopste nieuweling wordt voorlopig een 318tds, met de zojuist geïntroduceerde 4-cilin der turbodiesel motor. Deze zal naar schatting iets meer dan 60 mille kosten, terwijl het duurste oude model net daaronder bleef. Verder kent de nieuwe Touring alleen 6-cilinder ver sies: 320i, 325tds en 328i. Dat brengt ons op een opwaar dering die tevens alle andere koetswerk-varianten van de 3- serie betreft. Per 1 januari maakt de 2.5 liter topmotor plaats voor een naar 2.8 liter vergroot aggregaat, vandaar de aanduiding 328i. Een vrij ingrij pende vernieuwing, want de nieuwe motor kreeg ook een lichtmetalen in plaats van giet ijzeren cilinderblok, wat ruim 30 kg gewicht bespaart. Bij een nagenoeg onveranderd topvermogen (193 pk) levert de vergrote motor een 15 procent grotere maximale trekkracht, met minder toeren dan de 325i nodig had. De nieuwe motor is dus soepeler, hij verbruikt bo vendien gemiddeld enkele pro centen minder brandstof. Een 328i wordt drie mille duurder dan een 325i, maar daarvoor krijgt hij ook standaard een tweede airbag erbij.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10