Leiden 'Het enige verschat* de drempel' Acties bjj arbeidsbureaus Metaalwerkplaats onder de hamer Stedelijk welzij nsbureau in Breestraat Eredoctoraat Van Oostrom Groep jongeren veroorzaakt overlast 'Wijzer geworden van zo'n oud wijf?' MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 Protest y« 4 De Leiderdorpse I I fractie van D66 te kent protest aan tegen de geheimhouding over het ontslag van ambtenaren van burgerzaken. Doorlopen y| De Flora Band uit I Z Rijnsburg moest tij dens de Lord Mayor's Show in Londen stevig doorlopen. Marktenman Verplancke nu ook winkeliersleider 'Bezuinigen zonder fatsoenlijk plan kan helemaal niet' Als winkelgalerie De Sleutelhof niet doorgaat, verliest hij tal van weddenschappen. Chris Ver plancke, de kersverse voorzitter van het SOL (Samenwerkings verband van Ondernemers Lei den) lijkt namelijk de enige die nog gelooft in het project Aalmarkt en Breestraat, van al twee jaar niets coi „Nee, ik ben niet zo stellig omdat ik over voorkennis be schik", zegt de opvolger van de na twee jaar opgebrande Luck Palm. „Ik ben zo zeker van m'n zaak omdat noch de gemeente noch de projectontwikkelaars van MBO De Sleutelhof ooit zélf te duur hebben genoemd. Uit spraken daarover zijn afkomstig van anderen, meestal tegen standers." Dan heeft Verplancke waar schijnlijk niet goed geluisterd. Wethouder J. Walenkamp (CDA/economie) heeft meer dan eens aangegeven dat de door de Amsterdamse architect Cahen getekende winkelgalerij miljoenen guldens te duur is. Verplancke: „Jawel, maar dat betekent niet meer dan dat het een onsje, of vooruit, een ki lootje minder moet. Ik hoop dat ze dat fietsbruggetje in de Man- denmakerssteeg, boven de hoofden van het winkelend pu bliek, niet uit het plan halen. Dan vind ik er geen donder meer aan. Dat bruggetje maakt het plan en levert internationale bekendheid op. De Sleutelhof is geen geldkwestie, echt niet. Voor MBO is dit een visitekaart je waarmee volgende projecten kunnen worden binnengehaald. En Leiden kan niet zonder deze versterking van het kernwinkel- apparaat". Twee petten Behalve opperhoofd van de Leidse detailhandel is Verplanc ke ook al vijf jaar voorzi de vereniging voor ambulante handel. Binnenkort is hij ver kiesbaar voor die post. Passen die twee petten wel op hetzelfde hoofd? Verplancke bestrijdt dat marktkooplieden en winkeliers eikaars bloed wel kunnen drin ken. „Het enige verschil is dat- marktkooplieden geen drempel hebben. Beide groepen zijn doordrongen van het belang van synergie: marktkooplieden zijn in het slechtste geval goed voor een vermeerdering met tien procent van de omzet van winkeliers. Dat is ook de reden waarom winkeliers en markt kooplieden aan de Nieuwe Rijn niets moeten hebben van ter rassen. Terrassen tussen kra men gaat niet. Komen ze daar, dan mogen ze de hele Nieuwe Rijn hebben van de ambulante handel. Dat gaat ten koste van de omzet van de winkeliers." C. Verplancke: „Ik hoop dat ze dat fietsbruggetje in de Mandenmakerssteeg, boven de hoofden v, kelend publiek, niet uit het plan halen. foto Bij de ambulante handel draait alles op rolletjes, meent hij. Er is veel kennis voorhan den, het klikt tussen de bestuur ders onderling en de bereidheid om er veel vrije tijd in te steken is groot. Aan het nog maar twee jaar oude SOL heeft Verplancke een zwaardere dobber. Aan het SOL zijn twee misluk te samenwerkingsverbanden voorafgegaan, Leids City Cen trum (LCC) en Leiden Leeft. Het eerste richtte zich te veel op de Haarlemmerstraat, waardoor detaillisten in andere delen van de stad afhaakten. „Leiden Leeft was al beter, met de horeca en de VW erbij. Probleem was hier dat er te veel „Het SOL beperkt zich terecht tot de detailhandel maar kwam moeilijk op gang. Veel leden be taalden al snel niet meer. Een overkoepelende organisatie sprak hen niet aan. Daarom hebben we de winkelstraten en de ambulante handel weer au tonoom gemaakt en betalen de verenigingen de contributie aan het SOL." Dat de Leidse bin nenstad nog lang niet is wat ze kan zijn, is volgens Verplancke de schuld van de gemeente èn de winkeliers zelf. „De laatsten", meent hij, „zouden eens wat minder moeten kan keren en hun vuile was binnen moeten houden." Met 'vuile was' doelt hij op een recent rap port van het KNOV dat de lasten voor bedrijven in Leiden de hoogste van het land zijn. Northgo wint handbal toernooi leiden het Het jaarlijkse, regionale school- handbaltoernooi is zaterdag ge wonnen door de Noordwijkse scholengemeenschap Northgo. Het team van deze school kwam als beste uit de bus in de Leidse Groenoordhallen. Aan i deden 42 ploegen mee van acht verschillende scholen. Northgo sleepte in to taal vier prijzen in de wacht. De school won in de categorieën meisjes en jongens uit de derde en vierde klas. Ook de meisjes van de bovenbouw van Northgo eindigden als eersten. leiden rudolf kleun Jongetjes beroofd van loten leiden Drie Leidse jongetjes van zeven, acht en tien jaar zijn gis teravond een aantal lootjes kwijtgeraakt. De jongens wilden de loten voor de Grote Clubactie uitdelen aan mensen die ze had den gekocht, maar ze werden in de Hansenstraat overvallen door twee 14-jarigen. Die maakten de jongens de lootjes afhan dig en gingen er vandoor. Utrechtse aangerand leiden Een 26-jarige Utrechtse vrouw is zaterdagavond aange rand op de Haagweg in Leiden. De vrouw liep over het troittoir, toen ze plotseling door een ongeveer 30-jarige man de bosjes werd ingetrokken. De vrouw verzette zich hevig. Haar belager dreigde haar te doden, als ze niet zou ophouden met schreeu wen. Omdat de vrouw zich bleef verzetten, liet de man haar uit eindelijk los. Fietser breekt sleutelbeen leiden Bij een aanrijding op de kruising van de Vrouwensteeg met de Boommarkt is afgelopen nacht een 23-jarige Leidse fiet ser gewond geraakt. Hij kwam vanuit de Vrouwensteeg en ver leende op de kruising geen voorrang aan een 35-jarige Leidse automobilist. De Fietser klapte op de auto. Hij werd met een ge broken sleutelbeen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Man parkeert auto tegen gevel leiden Een 24-jarige Warmonder heeft afgelopen nacht zijn wa gen tegen de gevel van een winkel aan de Leidse Breestraat ge parkeerd. Hij vertelde de politie dat hij moest uitwijken voor een Fietser. Vervolgens had hij de macht over het stuur verloren. Agenten constateerden dat de man te veel alcohol had gedron ken. De gevel van de winkel is licht beschadigd. De complete werkplaats-inven taris van de Leidse machinefa briek en constructiewerplaats B. van der Nat komt volgende .week onder de hamer. Het Am sterdamse veilinghuis Troost wijk houdt dinsdag 22 novem ber een openbare verkoping in het Bowling- en Partycentrum in de Winkelhof in Leiderdorp. Het gaat om een vrijwillige verkoping, in opdracht van het bedrijf zelf. De sluiting van de werkplaats waar toen nog zes mensen werkten, werd al enige maanden geleden ingezet. Vol gens een woordvoerder van het bedrijf het gevolg van de keihar de concurrentie. „Om nog werk binnen te halen, moest je wel onder de prijs gaan zitten, maar dat hou je ook niet lang vol. Dan kun je maar beter bijtijds stoppen." Van der Nat vervaardigde uit eenlopende produkten in de werkplaats, „Van hekwerken tot allerhande soorten van onder delen." Het personeel van de werkplaats is al enige tijd gele den ontslagen. Het bedrijf is nu vooral actief als depot voor Lezing over toepassing elektroshocks Psychiater Hans Hesta houdt dinsdag 22 november een lezing over de toepassing van elektroshocks bij depressieve patiënten. De le zing wordt om 20.00 uur gehouden in het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48. Hesta is voorstander van de omstreden toe passing van elektroshocks bij ernstig depressieve patiënten. „Het is weer tijd een taboe te doorbeken,aldus Hesta. „Het is niet goed dat deze methode nog altijd met huivering wordt benaderd. Ik weet zeker dat er door het vooroordeel over de shock veel ernstige de- Het personeel van de arbeidsbureaus in Leiden, Lisse, Al phen aan den Rijn en Gouda dreigt met acties. Als er vandaag geen goed ondernemingsplan komt, gaan de werknemers op 22 november actie voeren bij het Cen traal Bestuur van de Arbeidsvoorziening, het bestuur van de arbeidsbureaus. Het personeel wil dat de bezuini gingsplannen van minister A. Melkert (sociale zaken en werkgelegenheid) fatsoenlijk worden onderbouwd en in elk geval geen gedwongen ontslagen tot gevolg hebben. groot deel vari het personeel zijn opwachting bij het Centraal Bestuur van de Arbeidsbureaus. De dienstverlening op de ar beidsbureaus, zoals het inschrij ven van mensen ondermeer be doeld om een uitkering te krij gen, gaat gewoon door, verze kert Van der Laan. Eigenlijk zoi derwerp van protesl ten zijn, erkent de „Maar onze lijn naar h traal bestuur is directer.' Volgens Laan van de ondernemingsraad vier arbeidsbureaus in deze regio, is de stemming op de bureau's er een van 'ingehouden adem'. "De minis ter wil flink gaan bezuinigen. Hij lijkt zo maar snijden, zonder dat er een fatsoenlijk plan aan ten grondslag ligt. Dat kan Op 22 i vember maakt i De arbeidsbureaus in deze re gio doen niet mee aan de zoge heten Japanse staking die door de ambtenarenvakbond Abva Kabo het afgelopen weekeinde is aangekondigd. Daarbij wor den de gebouwen in rouwkleu ren gehuld, gaan de vlaggen halfstok en dragen de medewer kers rouwbanden. „Daar weet ik niets van", reageert Van dei- Laan. De regering wil het komend jaar honderd miljoen gulden bezuinigen en vanaf 1996 nog eens vijfhonderd miljoen jaar lijks op de Arbeidsvoorziening, zoals de ofFiciële aanduiding luidt. Het jaarbudget, nu 1,7 miljard gulden, moet omlaag naar 1,3 miljard gulden. De vak bonden hebben daarom een ul timatum gesteld, dat. vandaag afloopt. In reactie op het ultimatum heeft het CBA een bericht uitge- Het centrale bureau van de nieuwe Leidse Welzijns Organi satie (LWO) komt in de Bree straat. Door afstoting van het gebouw van de Stichting Sociaal Kultureel Werk (SKIL) verhuist een deel van de medewerkers naar het pand van de Slichting Welzijn Leiden. In het hoofdbu reau van de LWO werken per 1 januari alle stedelijke welzijns- medewerkers. De overige perso neelsleden van de gefuseerde SKIL en SWL worden in ver schillende wijken gestationeerd. Door afstoting van het SKIL- gebouw aan de Herengracht, moet ook het daar gevestigde Meldpunt voor Discriminatie verhuizen. Dit kantoor wordt gehuisvest in De Bakkerij aan de Oude Rijn. De medezeggen schapscommissie moet het ver huisplan overigens nog beoor delen. De verhuizing van wel- zijnsmedewerkers levert de LWO een besparing van 270.000 gulden op. Naar verwachting stoot de LWO op termijn nog meer gebouwen af om nog eens het 250.000 gulden extra te bezuini gen. LWO-directeur A. Flappe zegt dat de uitbreiding van he aantal werkplaats! SWL-pand makkelijk te realise ren is. Nu werken er 22 perso nen, per 1 januari 29 personen, „De medewerkers van de SW1. zijn vreselijk ruim behuisd. Er zijn medewerkers die 30 vier kante meter tot hun beschik kinghebben." Het SKIL-gebouw staat in middels te huur. Of er kandida ten zijn voor dit pand is onbe kend. geven, waarin het garandeert dat er in 1995 geen ontslagen vallen bij de ongeveer 8000 me dewerkers van de Arbeidsvoor ziening. De bonden vinden dit onvoldoende. „Wij hadden ge eist dat het CBA een onderne mingsplan zou maken waaruit blijkt dat wij een toekomst tege moet kunnen zien", laat de Ab vaKabo-woordvoerder weten. - Ella Vogelaar, vice-voor/.itter van het FNV èn van het CBA, zei het afgelopen weekeinde meer heil te zien in overleg met PvdA-minister Melkert en de politieke partijen. „Als we nu een plan moeten maken, uit gaand van bezuinigingen van vijfhonderd miljoen gulden, dan zou dat draconische ingrepen in de organisatie betekenen. Dat willen we tot het uiterste zien te voorkomen. Het voortbestaan van de hele organisatie hangt aan een zijden draadje". Prof. dr. F.P. van Oostrom (41) krijgt een eredoctoraat van de Katholieke Universiteit Brussel. Van Oostrom is hoogleraar Ne derlandse letterkunde tot de Romantiek aan de Rijksuniver siteit van Leiden, liet eredocto raat wordt uitgereikt op 5 febru ari. Op die dag viert de Bru haar 'dies De gemeente, vindt hij, moet de detaillisten medeplichtig maken aan haar plannen. „Het is nog niet zo lang geleden dat wethouder Walenkamp mij en kele uren voor de persconferen tie over de marktennota belde. Chris, kun je er straks ook even bij komen, de marktennota is er. Voor het Beestenmarkt-plan geldt hetzelfde. Heren, hier is het, wat vinden jullie ervan. We stonden direct met de rug tegen de muur." „Walenkamp heeft toegege ven dat dat niet klopte. Met hem is heel goed te werken. Hij leert snel. Het CDA is mijn partij niet maar ik moet toegeven dat ik graag met CDA'ers zaken doe. Joop van der Reijden was in zijn LCC-tijd ook een kanjer." den haar uit en bedreigden haar. Twee gealar meerde agenten werden ook bedreigd. Toen de agenten besloten het plein te ontruimen, om stond een schermutseling waarbij klappen vielen. Natdat de rust was weergekeerd, meldden-enige jongeren zich even later op het politiebureau. Ze beklaagden zich over de behandeling door de agenten en gooiden kranten door de hal. Ook hier zijn de jongens hardhandig verwijderd. Veronge lijkt zijn ze er vandoor gegaan. De Leidse politie heeft gisteravond de handen vol gehad aan een groepje jongeren. Rond zeven uur 's avonds begonnen de moeilijkheden toen de po litie de melding kreeg dat een bromFiets bij de Charlotte de Bourbonhof in brand stond. Gealar meerde brandweerlieden blusten het vervoermid del en verdwenen. De eigenares werd vervolgens lastig gevallen door een groep jongens. Die schol- natalis' (geboortedag). De Leid se hoogleraar ontvangt de on derscheiding voor zijn vernieu wende aanpak op net terrein van Middelnederlandse letter kunde. Vijf jaar geleden begon Van Oostrom aan de leidse univer siteit het project Nederlandse li teratuur en cultuur in de Mid deleeuwen. Eerder werd Van Oostroms boek 'Het woord van eer, literatuur aan het Holland se hof omstreeks 1400' be kroond met de Dr. Wijnaendts Franckenprijs van de Maat schappij der Nederlandse letter kunde. Hoek Loos industriële gassen. Volgens adjunct-directeur P. Pistoor van het veilinghuis Troostwijk komt dit soort verko pingen - vrijwillig en gedwon gen - in de metaalbranche op het ogenblik veel voor. „Er is nogal wat concurrentie in de metaal, denk ook maar aan het faillissement van de construc teur van het Ajax-stadion. Een goede ondernemer die zijn za ken in orde heeft en schulden heeft betaald kan aan zien ko men dat het verstandiger is te stoppen. Dan is een veiling de manier om de hoogste op brengst voor machines te krij gen." Pistoor legt uit dat het probleem bij werkplaatsinven tarissen is dat vrijwel niemand precies die apparatuur nodig heeft die wordt aangeboden. „Dan kun je de spullen aan de handel verkopen, maar dan krijg je minder, want handela ren moeten ook verdienen. Een andere mogelijkheid is een openbare verkoping. Daar ko men ook eindgebruikers. De handel springt er pas in als die gebruikers het laten afweten. De opbrengst is ligt altijd tussen de handels- en de gebruikersprijs." V.l.n.r. studenten Ton Porskamp en Evert de Bruin, CJ. Verhoog-Van Leeuwen en haar vriendin. „Drie jaar geleden ben Ik op straat beroofd. Ik zat binnen drie dagen hier." foto hielco kuipers Quintus-studenten bezoeken bejaarden Huis op de Waard leiden erna straatsma „Kijk 'es wat een broekies. Ze komen een oud wijf opzoeken." De 89-jarige bewoon stervan verzorgingshuis 'Huis op de Waard' („Nee, ik wil niet in de krant hoor.") vindt de aandacht van een groepje van een groepje eerstejaars studenten wel gezellig. Quintus-groentjes Evert de Bruin en Ton Porskamp zitten verlegen blozend in haar woonkamer. In opdracht van hun dispuut Delta zijn ze op bezoek. Je moet er wat voor over hebben om tot de gelederen van het Quintus-dispuut Delta te mogen horen. Twee weken zijn zeven as pirant-leden bezig om opdrachten uit te voeren alvorens ze rijp zijn voor inaugura tie. „Heel leuk allemaal," zegt scheikunde- pieper Porskamp. „Zo kom je nog eens er gens." 'êuiïik zondagmiddag uitgetrokken om een paar oudere Leidenaars te bezoeken. Het was ei genlijk de bedoeling om te gaan wandelen, maar de verpleging steekt daar een stokje voor: het is te koud om naar buiten te gaan. Het idee on] in 'ontgroeningskledij' door het verzorgingshuis te lopen gaat ook al niet door. Van in felroze gekleurde lakens gehul de jongemannen zouden de bejaarden maar schrikken. Dus houden de studenten het beschaafd. De bejaarde bewoners laten het onver wachte bezoek gelaten over zich heen ko men. De studenten doen hun best het de oudjes naar de zin te maken. „Daarom heb ben we de krant ook uitgenodigd. We wil den gewoon een beetje positieve publiciteit. Kunnen we ook allemaal op de foto? Dat zou echt heel erg leuk zijn." C.J. Verhoog-Van Leeuwen (82) heeft l^uH^^^^^^^^^rio^ooi^estudeer(L_ Ze zit sinds drie jaar in het verzorgingshuis. „Ik ben hier gekomen door een jongen die me op straal heeft beroofd. Hij randde me aan en pakte mijn portemonnee af. Binnen drie dagen zat ik hier. Ik kom nu bijna niet Op de eerste etage vertelt de eerder ge noemde 89-jarige mevrouw honderduit („Zal ik m'n buurtje ook even halen?") over van alles en nog wat. Haar grijze pruik ligt midden op tafel; binnen draagt ze die niet, „Buiten wel, dan zie ik er meteen tien jaar jonger uit." Ze is net terug van een kort, maar zeer vermoeiend tripje met de blinde overbuurvrouw, waarover ze in geuren en kleuren vertelt. De studenten zitten er schuchter lachend bij. Na een monoloog van drie kwartier vindt de bewoonster het welletjes. „Zo, zijn jullie nou een beetje wij- ei^ewordei^ai^oTM)UcHviJf?"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9