Politieke spanning in Italië loopt op Buitenland Amerikanen helpen Bosnische moslims Rellen in Dili begeleiden conferentie Maleisië wil nog geen tijdschema handelszone Forse kritiek van Mandela op ex-president De Klerk Irak schendt nog steeds mensenrechten 4 MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 5 Waarschuwing voor watersnood te iaat rome» De overstromingen die vorige week het noorden van Ita lië, en vooral de regio Piemonte, troffen, zouden minder slacht offers hebben geëist als de bevolking op tijd was ingelicht over de naderende ramp. Dat zeggen de magistraten die een juri disch onderzoek uitvoeren naar nalatigheid van de overheid. Opnieuw Franse minister weg parus» Voor de derde keer in nog geen half jaar tijd heeft een Franse minister zijn ontslag ingediend, omdat zijn naam in ver band is gebracht met een grote corruptie-affaire. Na de minis ters Carignon (communicatie) en Longuet (industrie) moest za terdag Roussin van ontwikkelingssamenwerking het veld rui men. Mogelijk vandaag nog wordt hij in staat van beschuldiging gesteld in verband met een miljoenenzwendel. Britten leveren Indonesië wapens londen Het Britse bedrijfsleven en Indonesië staan op het punt een miljardencontract te sluiten dat voorziet in de levering van wapens aan het regime van Suharto. Volgens de Britse krant The Observer, die dit gisteren onthulde, heeft de Britse regering actief geholpen bij de omstreden transactie. Met de wapenleveranties zou 5,5 miljard gulden zijn gemoeid. Eerste Israëlische toeristen in Jordanië wadi araba Bijna vier weken na de bezegeling van het jordaans-Israëlische vredesverdrag zijn gisteren de eerste Israëli sche toeristen in Jordanië aangekomen. De toeristen, onder wie verscheidene kinderen, arriveerden per bus bij de grensover gang Wadi Araba in de woestijn waar het vredesverdrag op 26 oktober werd ondertekend. Zij zullen tijdens hun twee dagen durende verblijf in Jordanië Akaba en Petra bezoeken. Mengistu voor de rechter gedaagd nairobi De vroegere communistische dictator van Ethiopië, Mengistu Haile Mariam, en 21 van zijn naaste medewerkers moeten op 13 december voor de rechter verschijnen. Dat heeft het Hooggerechtshof bepaald. Mengistu, die in 1991 werd afge zet en in ballingschap in Zimbabwe woont, moet zich verant woorden voor volkerenmoord en misdaden tegen de menselijk heid. Als Mengistu niet verschijnt, gaat het proces tegen hem toch door, berichtte Radio Addis Abeba gisteren. Vader oud-premier Pakistan opgepakt Islamabad De politie van Pakistan heeft gisteren de vader van oud-premier Nawaz Sharif gearresteerd. De 70-jarige Mian Mo hammad Sharif wordt van belastingontduiking en fraude ver dacht. De minister van binnenlandse zaken, Nasrullah Babar, benadrukte gisteravond dat de aanhouding van Sharif senior geen politieke achtergrond heeft. De familie Sharif behoort tot de rijkste van Pakistan. Zij staat aan het hoofd van de industrie- groep Ittefaq en bezit bedrijven in onder meer de suikerindus trie en de textiel. Ierse regering wankelt dublin» De Ierse Labour Party heeft gisteren na uren lang verga deren geen beslissing genomen of het de coalitieregering met de centrum-rechtse partij Fianna Fail van premier Reynolds verlaat. Partijleider en vice-premier Spring deelde mee dat hij 48 uur be denktijd had gevraagd. Morgen beslist hij over voortzetting van de coalitie. Rwanda vraagt uitlevering Hutu's brussel Rwanda heeft België om de uitlevering gevraagd van tien Hutu's. Zij moeten terecht staan omdat zij leiding zouden hebben gegeven aan de genocide die in april van dit jaar in Rwanda aan meer dan een half miljoen mensen het leven kostte. Het verzoek geldt volgens de Rwandese minister van justitie Al- phonse-Marie Nkubito alleen als de Hutu's niet voor het inter nationale tribunaal voor oorlogsmisdadigers hoeven te verschij nen. Massale gevangenisuitbraak op St. Kitts basseterre De Caribische staat St.Kitts en Nevis heeft zijn buur landen om hulp gevraagd nadat 150 gedetineerden waren ont snapt uit de enige gevangenis van het land. Daarop arriveerde zaterdag een 45 man sterk contingent van het regionale veilig heidssysteem van zeven staten in het gebied, om de 300 politie agenten van St. Kitts en Nevis te versterken. De eilandstaat heeft zelf geen strijdkrachten. St. Kitts en Nevis, dat tot het Britse Ge menebest behoort, telt 40.000 inwoners en is de kleinste staat in het Caribisch gebied. Anderhalf miljoen mensen op de been tegen plannen Berlusconi SARAJEVO-LONDEN Rtr-DPA-AFP-Ind De Verenigde Staten hebben het Bosnische leger, dat hoofd zakelijk uit moslims bestaat, ge holpen met informatie van de inlichtingendienst, aldus bron nen binnen de Verenigde Naties en Groot-Brittannië. Deze hulp werd al gegeven voordat Was hington vrijdag bekendmaakte het internationale wapenem bargo tegen Bosnië-Hercegovi- na niet langer in stand te zullen houden. Bosnische en Kroatische bronnen in Sarajevo zeiden op korte termijn de komst te .ver wachten van een Amerikaanse militaire delegatie onder leiding van de gepensioneerde generaal John Galvin, voormalig opper- commandant van de geallieerde strijdlcrachten in Europa. Deze delegatie zou een hel pende hand moeten bieden bij' de samenvoeging van de Kroati sche en moslim-strijdkrachten van het Bosnische regeringsle ger als onderdeel van een door de VS tot stand gebrachte over eenkomst voor de oprichting van een federatie van moslims en Kroaten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken en het Pentagon hebben ontkend officiële toestemming te hebben gegeven voor een dergelijke missie. Militaire VN-functionarissen in Sarajevo zeggen dat de Ame rikanen de Bosniërs al geruime tijd helpen. Zo hebben ze isla mitische legercommandanten luchtfoto's toegespeeld van de strategische posities van Bosni sche Servische troepen rond Bi- hac rond de tijd dat de moslims twee weken geleden hun offen sief begonnen. Bronnen binnen de VN-strijd krachten en een vooraanstaan de Britse diplomaat hebben te vens gehoord dat voormalige Amerikaanse soldaten helpen met de militaire training van de Bosnische moslims. Soortgelijke beschuldigingen werden eerder door Franse fiinctionarissen ge daan. Vooraanstaande burgerfunc tionarissen van de VN hebben gesuggereerd dat Britse en Franse VN-officieren in Bosnië misleidende berichten hebben verspreid over heimelijke Ame rikaanse activiteiten in Bosnië om zo de positie van Washing ton in de discussie over het voormalige Joegoslavië te on dermijnen. Veel VN-functiona- rissen vrezen dat pogingen om de positie van de moslims te versterken de burgeroorlog al leen maar zullen verlengen en een vreedzame oplossing zullen blokkeren. Bosnisch-Servische troepen hebben het grootste deel van het gebied rond de stad Bihac heroverd dat ze vorige week aan het Bosnische regeringsleger moesten prijsgeven. Dat heeft een VN-frmctionaris gen in Sarajevo gezegd. De vechten gaan vandaag door, danks een oproep van de Veilig heidsraad gisteren aan de strij dende partijen de gevechten te staken. De V-raad sommeerde de Ser viërs uit Kroatië zich niet met de strijd in Bosnië te bemoeien. De Serviërs moeten volgens de raad de internationale grens tussen beide landen respecte ren. Ook de andere partijen worden opgeroepen zich te ont houden van elke actie die de strijd kan doen escaleren. De politieke spanning in Italië is verder toegenomen na dat het afgelopen weekeinde anderhalf miljoen Italianen in Rome hebben geprotesteerd tegen de bezuinigings plannen van het kabinet-Berlusconi. De manifestatie was de grootste uit de geschiedenis van de Italiaanse repu bliek. rome eelco v De protestmanifestatie is een groot succes voor de organsia- tie, de drie vakbonden CGIL, UIL en CISL, die al konden te rugkijken op de zeer geslaagde algemene staking van 12 okto ber. De bonden bevestigen dat voor hen in Italië een steeds grotere politieke rol is wegge legd en zij met hun acties de vaak machteloze parlementaire oppositie in de schaduw stellen. Sergio Cofferrati, secretaris van de ex-communistische en tevens de grootste vakbond, CGIL, voorspelde zaterdag een nieuwe algemene staking als de regering haar plannen niet bij stelt. De voorgestelde herzie ning van het stelsel voor de staatspensioenen blijft het grootste twistpunt. Zeker nu de regering heeft laten weten in het parlement de vertrouwens kwestie te willen stellen voor de artikelen van de begroting die betrekking hebben op de pen sioenen. De bonden laten zich hierdoor ecvhter niet weerhou den en gaan door met hun ac ties. Berlusconi reageerde laconiek op de manifestatie. „Vandaag de dag is het beter te werken dan te staken", aldus de pre mier. Hij gaf daarmee de bon den en oppositiepartijen een kans voor open doel, omdat de demonstratie op zaterdag plaatsvond en er derhalve hele maal geen sprake was van een staking. De leider van de ex- communistische PDS, D'Alema, verweet Berlusconi arrogantie en adviseerde de premier een dialoog aan te gaan met de bonden, „om een einde te ma ken aan een zeer gevaarlijk soci aal conflict". Dat de oppositiepartijen zich scharen achter de vakbonden, getuigt in de ogen van de rege ringspartijen echter van 'blind opportunisme'. Gianfrano Fini, leider van de post-fascistische Nationale Alliantie, zei het afge lopen weekeinde dat het parle ment de plaats is voor politieke discussie. Fini omschreef de be groting en het pakket van be zuinigingen ter waarde van 55 miljard gulden als 'hard maar rechtvaardig', en prees het kabi net omdat „voor het eerst de belastingdruk niet zal toene- De Noorditaliaanse protest partij Lega Nord blijft binnen het kabinet voor spanningen zorgen. Secretaris Bossi distan tieerde zich zaterdag zelfs van de regeringsbegroting, omdat volgens hem binnen de coalitie een akkoord was bereikt over een 'hele andere begroting dan die nu is gepresenteerd'. en enorme, vals glimlachende nep-Berlusconi met mes en vork symboliseert de mening van de anderhalf liljoen Italianen die zaterdag in Rome op de been kwamen om te protesteren tegen de bezuinigingsplannen an het kabinet. foto epa romano gentile Honderden Timorese jongeren zijn gisteren in Dili de hoofdstad van Oost-Timor slaags geraakt met de anti-oproerpolitie en het Indonesische leger. De rellen vielen sa men met de actie van zo'n dertig Oosttimo- rese studenten die sinds vrijdag het terrein van de Amerikaanse ambassade in de Indo nesische hoofdstad Jakarta bezetten. De protestacties komen zeer ongelegen voor de Indonesische autoriteiten, aan de vooravond van de conferentie van de acht tien APEC-landen Asia-Pacific Economie Cooperation vandaag en morgen in Ja karta en Bogor. Maar ook de Amerikaanse regering wordt door de incidenten in verle genheid gebracht. President Clinton, die sinds gisteravond in Indonesië is, wil op de APEC-top vooruitgang bereiken op het ge bied van liberalisering van de handel tussen de landen in Azië en die in het gebied van de Stille Oceaan. Hij heeft er niets aan als de mensenrechtensituatie in Indonesië de top overschaduwt. In Dili gingen zo'n duizend jongeren de straat op. De demonstranten wilden op nieuw de aandacht vestigen op het lot van Oost-Timor, een voormalige Portugese ko lonie, die in 1976 is geannexeerd door Indo nesië. Ook zaterdag ontstond demonstratie na de moord op een Oostti- morese winkelier door een Indonesische middebnstander. De ongeregeldheden vielen samen met de herdenking van het bloedbad in Dili drie jaar geleden, waarbij honderden mensen werden gedood toen het Indonesische leger het vuur opende op Oosttimorese demon stranten. Naar schatting heeft de onder drukking van het verzet op Oost-Timor aan mogelijk 250.000 mensen (een derde van de bevolking) het leven gekost. Zij kwamen om bij gevechtshandelingen of door ziekte en honger. De gebaren van deze Oosttimorese studenten die actie voeren bij de Amerikaanse ambassade in Jakarta, laten niets aan duidelijkheid over: ze ge ven hun strijd voor vrede en gerechtigheid in hun land niet op. foto reuter yun suk bong Morgen begint topconferentie Aziatische en Stille Zuidzee-staten JAKARTA Rtr-DPA De ministers van handel en buitenlandse zaken van de APEC (Asia-Pacific Econo mie Cooperation) zijn er niet in geslaagd een schema op te stellen voor de instelling van een vrijhandelszone tussen de acht tien aangesloten landen. Zaterdag, de laatste dag van hun voorbereidende over leg, besloten ze de kwestie over te laten aan de staatshoofden en regeringsleiders, die morgen aan hun overleg beginnen in Bogor, op veertig kilometer van Jakarta. De APEC werd in 1989 opgericht met als doel de handel tussen de landen in Azië en aan de Stille Oceaan te liberaliseren. Wordt dit streven gehaald, dan ontstaat de grootste vrijhandelszone ter wereld. Bij de APEC zijn onder meer de Verenigde Sta ten, Japan en Australië aangesloten. De achttien landen Chili wordt deze week officieel het achttiende lid zijn goed voor 40 procent van de wereldhandel en tellen met elkaar 2,2 miljard inwoners. Tijdens het voorbereidende ministers- overleg van vorige week was vooral Ma leisië de dwarsligger. Dit land ziet niets in een tijdschema voor alle aangesloten lan den. Maleisië heeft laten weten niet alleen te staan in zijn mening, maar welke ande re landen er ook zo over denken is niet duidelijk. Er liggen voorstellen om in 2020 de handel geheel te hebben geliberaliseerd. De rijke landen, zoals Japan en de VS, kunnen daar in 2010 al mee beginnen. Maleisië voelt wel voor vrije handel, maar wil met enkele andere Oostaziatische landen een groepe ring vormen. De Maleisische minister van handel, Rafidah Aziz, zei dat de ën van de bij de APEC aangesloten landen te veel uiteenlopen. Bovendien is 'niets in de APEC bindend'. Ze gelooft zelfs niet dat er aan het slot van de bijeenkomst iets zal worden ondertekend. Het topoverleg in Bogor dreigt te worden overschaduwd door rellen op Oost-Timor, dat in 1976 door Indonesië werd ingelijfd. De protesten richten zich tegen de aanwe zigheid van het Indonesische leger en de onderdrukking van het verzet tegen die aanwezigheid. De acties zijn nogal gênant voor Indonesië, dat gastheer van de top conferentie is. Bovendien komt de bezet ting door studenten uit Oost-Timor van de Amerikaanse ambassade in Jakarta presi dent Clinton ongelegen. De Amerikaanse president trok gisteren richting Jakarta. Vorig jaar gaf hij in Seattle de APEC-besprekingen een stimulans door te wijzen op het belang van de eco nomisch sterk groeiende regio. De VS lie ten toen weten dat hun veiligheid en wel vaart in de toekomst afhangen van de po litieke en economische ontwikkeling in de APEC. Zaterdag zei Amerika's minister Brown (handel) dat de VS wat laat tot de conclusie zijn gekomen dat Azië sterk in opkomst is. De VS en Japan zullen in Bongor weer overleggen over de onderlinge handel in auto's en auto-onderdelen. Washington vindt dat Japan zijn markt onvoldoende heeft opengesteld voor Amerikaanse au to's. De Amerikaanse handelsgezant Mic key Kantor heeft al gesproken met Yohei Kono, de minister van buitenlandse zaken van Japan. Kono heeft Kantor gezegd dat Washington geen sancties moet gebruiken om Japan tot handelsconcessies te bren gen. Waar ook al over gesproken is en waar nog verder over zal worden gepraat, is de toe treding van China tot de GATT (Algmene Overeenkomst inzake Tarieven en Han del). Zaterdag verklaarde de Japanse mi nister van handel, Ryutaro Hashimoto, niet tevreden te zijn met de maatregelen die China neemt om te voldoen aan de richtlijnen van de GATT. China wil op 1 ja nuari toetreden, de datum waarop de GATT overgaat in de WTO, de Wereldhan delsorganisatie. China hanteert nog te veel handelsbarriè res, aldus Hashimoto. Hij liet zijn Chinese collega Wu Yi weten dat die wat moet doen aan de importbepalingen voor tex tiel en auto's. De Amerikaanse handelsge zant Kantor zegt eraan te twijfelen of de besprekingen met China wel voor 1 janua ri kunnen worden afgerond. „Het hangt van China af. Het weet precies wat het moet doen." De Japanse minister Hashimoto verklaar de nog dat er weer met China moet wor den overlegd over het vierde deel van een serie leningen door Japan, geschat op om gerekend ongeveer 1,4 miljard gulden. Ja pan heeft al eerder laten weten het geld niet te zullen verstrekken als China door gaat met'het testen van kernwapens. Pe king heeft laten doorschemeren de proe ven te blijven uitvoeren, hoewel er een wereldomvattend moratorium is afgespro ken. Zuidafrikaanse president schrijft memoires kaapstad runa hellinca In de memoires heeft Mandela forse kritiek op de vroegere Zuidafrikaanse president en mede-Nobelprijswinnaar De Klerk. „Hij heeft geen van zijn hervormingen doorgevoerd met het doel zichzelf macht te ont nemen. Hij deed het om precies de tegenovergestelde reden: om voor de Mrikaners macht te ver- Hij was nog niet bereid over het einde van de blanke heerschap pij te onderhandelen." Mandela zegt dat hem vaak is gevraagd hoe nij samen met De Klerk de Nobelprijs heeft kun nen aanvaarden. Maar de leider van de Natioriale Partij heeft volgens hem ondanks alles een zeer belangrijke bijdrage gele verd. „Hoewel ik mijn kritiek niet intrek, kan ik zeggen dat hij een echte en onvervangbare bijdra ge tot het vredesproces heeft geleverd. Om vrede met de vij and te sluiten moet een mens met die vijand samenwerken en daarmee wordt die vijand je bondgenoot." Een van de sterke punten van De Klerk noemt hij diens vermogen om te luisteren. „Dat was een geheel nieuwe er varing." De eerste voorzichtige pogin gen tot toenadering tussen het apartheidsregime en Mandela zijn blijkens net boek al in 1976 gedaan. Toen kreeg hij bezoek van de minister van gevange niswezen Jimmy Krugcr, die hij omschrijft als 'een zwaarlijvig, kortaf man die lang niet zo ge polijst was als ik van een rege ringsminister had verwacht'. Kruger bood hem vrijlating aan, in ruil voor Mandeia's toezeg ging om te verhuizen naar Transkei en dat thuisland te er kennen als onafhankelijke staat. Mandela weigerde. De omslag kwam toen Man dela in 1985 in het ziekenhuis lag en bezoek kreeg van minis ter van justitie Kobie Coetsee. „Het was alsof hij een oude vriend kwam opzoeken die voor een paar dagen ziek was. Ilij was heel charmant en hoffelijk en we hebben hoofdzakelijk op pervlakkig gepraat. Hoewel ik deed alsof het de normaalste lak i de eld i ik verrast. De regering is op haar langzame en voorzichtige wijze tot de conclusie gekomen dat zij tot overeenstemming met het ANC moest komen. Coetsees bezoek was de olijftak." In zijn memoires gaat Man dela ook in op zijn jeugd, zijn verhouding met en zijn zorgen om zijn vrouw Winnie en uiter aard op de lange jaren in de ge vangenis op Robbeneiland, waar hij in 1963 terecht kwam nadat hij en andere ANC-leiders waren veroordeeld wegens hoogverraad. In 1969 heeft de Zuidafri kaanse geheime dienst Boss ge probeerd Mandela te vermoor den. Hij werd benaderd door een jonge, nieuwe bewaker, die hem een ontsnappingsplan voorlegde. De bewaker zou zijn collega's verdoven, en Mandela zou het eiland per boot verlaten en met een duikersuitrusting aan wal zwemmen. Op de luchthaven zou een vliegtuig op hem wachten om hem het land „Ik luisterde naar hem en ver telde hem niet, hoe vergezocht ik zijn plan vond. Ik heb hem nooit gezegd dat ik het niet zou doen, maar ik heb nooit een van de stappen gezet die nodig waren geweest om het plan uit te voeren." I-ater bleek dat de bewaker voor Boss werkte en dat Mandela tijdens een schiet partij op de luchthaven had moeten worden omgebracht. Mandela begon haast twintig jaar'geleden aan 'Long Walk to Freedom' tijdens zijn verblijf op Robbeneiland. Het manuscript werd in het geheim geschreven en door een medegevangene in steno uitgewerkt. Rapport Van der Stoel uitgelekt NEW YORK AFP De mensenrechten in Irak wor den nog steeds 'in ernstige mate geschonden'. Dat stelt de rap porteur voor 'mensenrechten van de Verenigde Naties, Max van der Stoel, in een verslag dat gisteren is uitgelekt. Volgens Van der Stoel terrori seert Bagdad zijn burgerbevol king en laat het land leden van de oppositie in binnen- en bui tenland vermoorden. Ook klaagt hij over de onderdruk king van de Koerden in het noorden en van de sji'ieten in hel zuiden van hel land. Bagdad moet een einde maken aan de 'interne economische embar go's' tegen deze gebieden en nier humanitaire hulp toelaten, zoals de VN-Raad in een resolu tie heeft geëist. De rapporteur klaagt over een reeks moordaanslagen in Koer disch gebied, waarbij met name buitenlanders het doelwit wa ren. De daders zouden zijn be taald door de Iraakse geheime dienst. Ook moet Bagdad 'onmiddel lijk' een einde maken aan de drainage van de moerasgebie den in het zuiden waar de sji'ie ten wonen, omdat dit de leefomgeving vernietigt die voor het behoud van hun cultuur noodzakelijk is. Van der Stoel vraagt Irak ten slotte 'volledig' mee te werken om de Koe wei - li's op te sporen die tijdens de Iraakse bezetting van augustus 1990 tol februari 1991 zijn ver dwenen. De rapporteur stelt voor dat de Verenigde Naties waarne mers in Irak stationeren die moeten toezien op het naleven van de mensenrechten. Een westerse VN-diplomaat zegt dat dit plan geen kans van slagen heeft, omdat secretaris-generaal Boutros Ghali daar niets voor voelt. De Veiligheidsraad bespreekt vandaag de voortzetting van de internationale sancties tegen Irak. Algemeen wordt verwacht dat die worden verlengd, on danks Bagdads erkenning van de Koeweitse soevereiniteit vo- rigeweek.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5