Copa-team pakt leider drugkartel Binnenland Passagiers wantrouwen Faro-rapport Granaatexplosies blijven met vragen omgeven Urk neemt massaal afscheid Wereldnatuurfonds vecht beschaafd voor krokodil en neushoorn MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 Airmiles lijkt succes te worden Amsterdam Albert Heijn, Shell en andere organisatoren van de Airmiles-actie lijken te slagen in hun opzet om met de reiszegels klanten weg te halen bij de concurrentie. Ruim vier op de tien consumenten hebben blijkens een onderzoek van de vakbladen Distrifooclen Reisrevue interesse in de actie. Van de mensen die interesse hebben maar hiervoor niet in de eigen supermarkt of tankstation terecht kunnen, overweegt de helft de overstap naar de concurrent die wel zo'n spaaractie voert. Bovendien zei 60 procent van de ondervraagden dat ze meer kopen nu ze reisze gels krijgen. Opvallend is verder dat niet de vliegreis naar het buitenland, maar het weekeinde in het eigen land het favoriete spaardoel is. Gewapend trio overvalt gezin monnickendam» Een gezin met twee kinderen in Monnickendam is zaterdagavond door drie gewapende mannen bedreigd en be roofd. Even voor halfzeven zaterdagavond belden de overvallers aan. Het 6-jarige zoontje, zijn 37-jarige moeder en zijn 8-jarig zusje werden in de huiskamer met een pistool onder schot ge houden. De 38-jarige echtgenoot kreeg een wapen tegen het hoofd gedrukt en werd gedwongen de portefeuille met geld, ver moedelijk de dagopbrengst van de kledingwinkel van het echt paar, af te geven. Toen de vrouw het bevel kreeg ook haar horlo ge in te leveren, viel zij een van de overvallers aan. In de com motie die volgde, kon haar dochtertje via de openstaande voor deur naar de buren hollen. De drie mannen vluchtten te voet. Een buurtonderzoek heeft nog niets opgeleverd. 'Valwinden voornaamste oorzaak' het rapport dat de Portugese autori teiten over het ongeluk hebben opgesteld. Het gisteren vrijgege ven verslag wijst de valwinden boven het vliegveld aan als hoofdoorzaak van het ongeluk. Het rapport stelt dat als gevolg van het weer ook menselijke fouten zijn gemaakt. De passa giers menen dat het weer als oorzaak wordt benadrukt om schadeclaims af te wenden. Het rapport, waarvan de in houd enkele weken geleden door deze krant is onthuld, werd gisteren besproken tijdens een bijeenkomst op Schiphol. Ongeveer vijftig overlevenden en nabestaanden van de ramp met de DC-10 kwamen daar bij elkaar. De groep dringt al lange tijd aan op afronding van het rapport en was van plan giste ren bij het Martinair-kantoor te protesteren. Volgens D. Batenburg, die als bemiddelaar optreedt tussen Martinair en de passagiers, blijkt uit het rapport overduide lijk dat Faro een 'mooi-weer- vliegveld is voor sportvliegtui- gen'. De luchthaven zou onvol doende berekend zijn op de grote toestellen die er met de regelmaat van de klok landen. De bemanning van de DC-10 kreeg volgens het rapport ver keerde informatie over het weer, hetgeen voornamelijk was te wijten aan het ontbreken van modern instrumentarium in de verkeerstoren van Faro. De Nederlandse bemanning heeft de landing tot het bittere einde volgens het boekje uitge voerd. In het rapport wordt daarover geen negatief oordeel uitgesproken, maar wel wordt de vraag opgeworpen of dat in dit geval de verstandigste keus De technische staat van het vliegtuig was volgens de onder zoekers in orde. Bij de passa giers zijn daarover echter grote vraagtekens gerezen. Zij twijfe len vooral aan de staat van de motoren en het landingsgestel. Tijdens de bijeenkomst gisteren suggeerden overlevenden dat de rapporteurs bij het opsom men van de oorzaken de nadruk op het weer hebben gelegd, om schadeclaims op het bord van Martinair of de vliegtuigbouwer af te wenden. Martinair-woordvoerder U. Buys zegt zich de 'emotione le reacties van de passagiers op het rapport te kunnen voorstel len'. ,,Hun dramatische ervarin gen geven hun herinneringen mogelijk een andere inkleuring dan de realititeit die nu op tafel komt." Buys meldt dat het rap port vandaag bij de luchtvaart onderneming wordt vertaald. Morgen komt het bedrijf met een verklaring. Wallage bereid tot korten hulp aan arme landen den haag anp Minister Pronk is niet blij met de uitlatingen van PvdA-fractie- voorzitter Wallage over minder geld voor ontwikkelingssamen werking. Wallage zei zaterdag in een interview met de Volkskrant dat hij kan leven met het snij den in de begroting voor ont wikkelingssamenwerking, mits die het resultaat is van een in houdelijke discussie over het in ternationale beleid. Met zijn uitlatingen lijkt Wal lage de WD enigszins tegemoet te komen over de verdeling van de financiën in de driehoek Bui tenlandse Zaken, Defensie en Ontwikkelingssamenwerking. De WD vindt dat Defensie bij de bezuinigingen moet worden ontzien, desnoods ten koste van Ontwikkelingssamenwerking. Een dergelijke ruil was tot op heden tegen het zere been van de PvdA. De sociaal-democra ten willen het budget voor ont wikkelingssamenwerking gedu- iende deze kabinetsperiode ten minste laten uitkomen op 0,9 procent van het bruto nationaal produkt (BNP). De WD vindt 0,7 procent al voldoende. Pronk liet gisteren vanuit Washington weten de benade ring van Wallage onverstandig te vinden. Hij vindt dat de PvdA al tijdens de formatie blijk heeft gegeven van grote flexibiliteit door in te stemmen met de norm van 0,9 procent. Het PvdA-verkiezingsprogramma ging nog uit van één procent van het BNP voor ontwikke lingsbeleid. Zware slag voor druglijn Colombia-Suriname Tienmiljoenste rijbewijs Examen was rondje rond de kerk rijden Met het onderscheppen van vijfhonderd kilo cocaïne en de arrestatie van een van de leiders is het afgelopen weekeinde een harde slag toegebracht aan een Suri- naams-Colombiaans drugkartel. De drugvangst werd ge daan door het Copa-team van de regiopolitie Haag landen, dat zich al twee jaar stort op de drugsmokkel naar Nederland via Suriname. n haag gpd den haag gpd Een bomexpert van de EOD kruipt met een polaroid-c n fragment van de ontplofte handgranaat op de Brede Hilledijk. FOTO ANP PAUL STOLK rotterdam gpd-/> De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond is dit weekeinde geen stap verder gekomen in het onderzoek naar drie granaatexplosies afge lopen zaterdag in Rotterdam. De speurtocht naar de daders heeft nog niets opgeleverd en de 'aanslagen' zijn ook nog door nie mand opgeëist. De eerste twee handgrana ten kwamen zaterdagmorgen tot ontplof fing in Rotterdam-Zuid. Een half uur later explodeerde een derde granaat onder een aanhangwagentje in stad. Niemand raakte gewond, de schade bleef beperkt tot een kapotte etalageruit en een vernield aanhangertje. Politie en Explosieven Opruimingsdienst (EOD) werden het eerst gealarmeerd door bewoners van het centrum, die rond half zeven 's morgens een enorme knal hoor den. Onderzoek wees uit dat een handgra naat van Joegoslavische makelij onder een aanhangwagen was gegooid en geëxplo deerd. Getuigen verklaarden kort na de knal vier mannen in een rode auto te hebben zien wegrijden. De auto werd kort daarna met een ingeslagen achterruit teruggevon den in Rotterdam-West, waar het voertuig eerder bleek te zijn gestolen. Het onderzoek was nog niet afgerond of surveillerende agenten meldden dat zij in Rotterdam-Zuid twee gaten in het wegdek hadden ontdekt. Onderzoek van de EOD wees uit dat ook hier handgranaten tot ont ploffing waren gebracht. Bewoners ver klaarden later dat zij om zes uur 's morgens wel twee harde knallen hadden gehoord, maar er verder geen aandacht aan hadden geschonken. De partij coke werd vorige week in Groot-Brittannië ontdekt in een scheepslading die vanuit Curasao op weg was naar Ne derland. De lading werd in overleg met de Britse douane gevolgd. Zaterdag arriveerde de partij in Hoek van Holland en werd later opgeslagen in een loods bij Breda. Het politieteam besloot zater- dag tot arrestatie over te gaan, toen een van de leiders van het kartel de partij kwam inspecte ren. Ook zijn 47-jarige broer uit Den Haag en een 35-jarige man uit Amsterdam werden aange houden. De drie worden bin nenkort voorgeleid aan de rech- De politie sluit r arrestaties vol- Het Copa-team houdt de Su rinaamse drugconnectie al ge ruime tijd in de gaten, en ver moedt dat de voormalige leger leider Bouterse en zijn vroegere rechterhand Boerenveen de grote mannen in Suriname zijn zijn. De rechter-commissaris gaf 4 mei dit jaar officieel toe stemming voor een gerechtelijk vooronderzoek tegen Bouterse en Boerenveen. Boerenveen zat eerder in het Amerikaanse Mia mi een gevangenisstraf van vijf jaar uit wegens drughandel. In het verleden dook de naam Bouterse vaker op als de leider van het drugsyndicaat. Rappor ten van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) verdwe nen echter in de la, omdat die de relatie lussen Nederland en Suriname zouder gen. Sporttotalisator woedend over paardenwedspel Staatsloterij den haag gpdeen getal voorspellen. Dat getal moet gelijk zijn aan de start nummers, van de eerste acht fi nishende paarden. Het is de be doeling dat het spel drie keer per week wordt gespeeld en RTL er beelden van uitzendt. Volgens SNS betekent het plan van de Staatsloterij dat er een nieuwe loterij bijkomt, hoe wel de overheid het aantal lote rijen wil beperken om het gok ken terug te dringen. De Staat sloterij is sinds 1992 zelfstandig. De aandelen zijn echter in han den van de overheid: het minis terie van financiën. De Stichting Nationale Sportto talisator (SNS) is woedend op de Staatsloterij, die in samen werking met RTL een nieuwe vorm van wedden op paarden- koersen wil introduceren. Vol gens de SNS is de Staatsloterij niet bevoegd het nieuwe spel te Organiseren en heeft in een brief aan staatssecretaris Schmitz van justitie om een ver bod gevraagd. Het nieuwe spel heet Derby- £cht. Bij koersen met zestien paarden moet degene die wedt Uitgezette Aboikonie krijgt steun Europees Parlement rotterdam gpd De Nederlandse regering heeft zich met de uitzetting van de Surinamer Aboikonie schuldig gemaakt aan schending van de mensenrechten. Dat vernieti gende oordeel velt de rappor teur van de commissie juridi sche zaken en rechten van de burger van het Europees Parle ment. Aboikonie's advocaat zal de Haagse rechtbank morgen tijdens een kort geding met het rapport confronteren. Het lijdt volgens de onder zoeker geen twijfel dat de 39- jarige Aboikonie, fervent tegen stander van de Surinaamse ex- legerleider Bouterse en infor mant van de Nederlandse jusi- titie, zijn leven in Suriname niet zeker is. „Iedereen die op de hoogte is van de situatie in Suriname weet dat Aboikonie daar gevaar loopt. Niet vanwe ge de goedwillende regering- Venetiaan, maar vanwege de dreiging van het moordzuchti ge cocaïnekartel", aldus de rapporteur. De 'voortdurende mensen rechtenschending' in de zaak Aboikonie wordt in zijn ogen nog verergerd omdat de Suri namer niet de kans kreeg de behandeling van zijn asielpro cedure bij de Raad van State af te wachten. Het rapport wordt binnen kort behandeld in verschillende Europese commissies en daar na voorgelegd aan het Euro pees Parlement en de Raad van Europa. Die openbare behan deling in het bijzijn van alle Europese lidstaten betekent ge zichtsverlies voor de Neder landse regering. Temeer omdat Nederland vanwege mensen rechtenschendingen geregeld het vingertje heft naar het bui tenland. urk» De Urkergemeenschap heeft zaterdag massaal afscheid genomen van de drie vissers die vorige week op zee zijn veronge lukt. Een vierde bemanningslid is eveneens onder grote belangstel ling op de Umuidense begraaf plaats Duinhof begraven. De nog vermiste kapitein van de kotter werd herdacht. Op Urk waren twee kerkdiensten. Daarna wer den de drie Urkers begraven in het Urkerbos. Daar kregen de vader, zijn zoon en een neef naast elkaar hun laatste rustplaats. Het graf voor de kapitein is opengehouden tot zijn lichaam is gevonden. Een uitgebreide zoektocht van zestig Urker vissers is vorige week zon der resultaat gebleven. Van hein de en verre waren duizenden Ur kers naar de kerkdiensten geko men. In de gangpaden moesten zelfs stoelen worden bijgezet. De kisten gingen schuil onder een bloemstuk van de Britse reder Neil Clarkson, sinds 1991 eigenaar van de Larissa. Burgemeester Veninga bracht de nabestaanden het medeleven over van koningin Beatrix en prins Claus. Daarna ging de rouwstoet van honderden auto's door het dorp. FOTO GPD FREDDY SCHINKEL Ondanks inspanningen van de overheid om het autorij den te ontmoedigen, neemt het aantal Nederlanders met een rijbewijs gestaag toe. Van daag reikt het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) het tienmiljoenste exemplaar uit sinds de invoe ring in 1927. De 81-jarige Hagenaar Rijs- houwer uit Den I laag was een van de eersten die zijn rijbe wijs haalde. De 81 -jarige haal de het papiertje in 1931 en was vijf jaar lang zelf rij-exa- minator. Hij heeft de ontwik kelingen op de Nederlandse wegen van het begin af aan meegemaakt. Maar hoewel het in de loop der jaren veel voller is geworden op de weg, stoort die drukte hem niet. „Iedereen heeft recht om te rijden." In het begin stelde het be halen van het rijbewijs weinig voor. De examinator was een notabele die vaak zelf niet eens kon rijden. Het gebeurde regelmatig dat iemand een blokje om moest rijden terwijl de examinator buiten bleef wachten tot de kandidaat weer heelhuids terugkwam. Enkele jaren later, toen Rijs- houwer examen deed, werden de zaken al professioneler aangepakt. „Met een ervaren examinator naast me moest ik twintig minuten rijden. Inder tijd waren er nauwelijks stop lichten, dus legde ik een flinke afstand af, met als gevolg dat ik meer kans had fouten te maken. Er waren in die tijd geen voorrangskruisingen en fietsers die van rechts kwa men, hadden voorrang op au to's. Het was dus zaak tun goed op te letten." Rijshouwer heeft tussen 1949 en 1954 zo'n 10.000 exa mens afgenomen. Hij besloot met het werk te stoppen om dat hij zich niet kon vinden in de nieuwe, zakelijker aanpak. „Soms zag ik dat iemand goed kon rijden, maar dat de zenu wen hem parten speelden. Ik gaf iemand dan meer rijtijd zodat hij meer op zijn gemak was. Later kon dat niet meer, toen moest ik schriftelijk aan geven wat goed en fout ge gaan was." Sommige kandidaten pro beerden hun examinator om te kopen. „Toen ik een keer op een van de Zuidhollandse eilanden een examen afnam, lag achter in de auto een half varken. Dat zou ik krijgen als ik de man liet slagen." Rijs houwer moet weer lachen als hij zich het voorval herinnert. „Ik vond het maar dom. De man is trouwens wel geslaagd, maar niet vanwege het var ken." utrecht gpd Geen tassen meer van krokodillenleer, geen poeder van gemalen neushoorn, geen ivoren beeldjes en geen handel in dieren die met uitsterven worden be dreigd. De afgelopen maand voerde het Wereldnatuurfonds (WNF) er een actie voor die dit weekeinde werd afgerond met een themadag in Utrecht. Een dag met veel leden: vergrijsde na tuurvrienden, jonge kinderen, bevlogen ouderen. Samen protesterend, maar wel beschaafd en netjes. Zoals dat gaat op de jaarlijkse toogdag van het WNF. Er was massale bijval. Op de thema dag kon je ook niet anders verwachten. Maar Dit moest een showdag worden, waarvan de boodschap niet louter be stemd was voor eigen huis. Daarom werd het pleidooi voor het behoud van de nog aanwezige natuur over de lands grenzen heen getild, naar Fort I^auder- dale in de Verenigde Staten waar 126 landen zich buigen over de handel in bedreigde diersoorten. Om de twee jaar wordt de Convention on International Trade in Endangered Species (Cites) bij gesteld en het verbod op handel in be dreigde diersoorten uitgebreid. Soms valt er tragisch een dier uit de grote lijst, omdat de soort inmiddels is uitgestorven. Dat gaat nogal snel. Hóe snel demonstreerde WNF-directeur Siegfried Woldhek de ruim duizend aan wezigen op even speelse als simpele wij ze. Hij liet alle mensen'in de geheel ge vulde congreszaal opstaan. Al die staan de mensen verbeeldden het dieren- en plantenleven van dertig jaar geleden. Toen mocht iedereen weer gaan zit ten, alleen de hoge gasten van de eerste twee rijen moesten nog even blijven staan. Dat waren de anno 1994 nog res terende dieren en planten. En toen ook de bezoekers op deze twee rijen tenslot te weer zaten, zei Woldhek: „Zo ziet het er over vijfjaar uit. Dan staat dus niets en niemand meer overeind in de natuur. Dat is het realisme van de zee, het re genwoud, de werkelijkheid voor de neu shoorns en de tijgers." Om het tij te ke ren, moeten harde maatregelen worden getroffen. Daarom die grote druk op de tweejaarlijkse Cites-conferentie. Via een satellietverbinding had het WNF verbin ding met Cites-voorman Topkov. Prins Bernhard vroeg hem zich in te zetten voor het behoud van tijgers, neushoorns en haaien. Namens 608.320 Nederlan ders die onlangs een protestkaart teken den bood de prins een petitie aan. Er was nog veel meer show. Want alle aanwezigen hadden bij binnenkomst een tekeningetje gemaakt, waarmee een fraai tableau van een neushoorn geknut seld werd. Van dat tableau werd een foto gemaakt, die de handtekeningen kreeg van de prins, premies Kok en WNF voorzitter Nijpels. Deze reusachtige foto wordt naar Fort I,auderdale gevlogen en zal vandaag overhandigd worden aan de CITES-voorzitter. Voor binnenlands gebruik waren er de antwoorden van premier Kok, die op een aantal dringende vragen van WNF- voorzitter Nijpels inging. Wat moeite had Kok met Nijpels' vraag om een snel le invoering van een keurmerk voor tro pisch hardhout dat op milieu-vriendelij ke wijze gekapt wordt. Alleen keurmerk hout zou dan in Nederland verhandeld en verwerkt mogen worden. Kok zei wel te willen, maar diende ook rekening te houden met commerciële belangen, zei hij. Hij kaatste de bal terug naar Nijpels in zijn advies om samen met de hout lobby tot een overeenkomst te komen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3