Wisselende rol voor woningtextiel Uniform energieverbruikslabel Leven en wonen voor huishoudelijke apparaten Nonchalant-klassieke Bonnie De mobiele tuin MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 Gashaard voor potdichte woning Om energieverspilling te voorkomen zijn veel woningen omgebouwd tot luchtdichte dozen. In dit soort potdichte woningen kar geen gashaard worden gestookt. Bij het vei brandingsproces wordt zuurstof aan de luchtdichte kam'er onttrokken, zodat daarii onderdruk ontstaat. De gashaard gaat dan uit, terwijl de gastoevoer blijft doorgaan. DRU brengt nu een gashaard met Direct Ventilatie Systeem (DVS). Dit voorkomt da: er zuurstof aan de woonruimte wordt ont trokken als de haard brandt. Voor de ver branding wordt lucht van buiten de woon kamer toegevoerd. Het DVS-systeem is er in twee uitvoeringer, een voor woningen met een bestaande rookgasafvoer en een voor huizen waar zo'i voorziening niet aanwezig is, of niet kan worden gerealiseerd. Vier moderne en een klassieke DRU-haard zijn met dit DVS-sys-j teem uitgerust. Er is keus uit diverse uitvoe ringen en kleurstellingen: wit, zwart, rood/antraciet, beige/brons, bruin/brons, j beige/bruin en blauw/messing. De prijzen liggen rond de tweeduizend gulden. LEZERSVRAAG Nu we een Europese Unie zonder binnengrenzen hebben, zullen bepaalde zaken eindelijk eens op Europees niveau worden geregeld. Dat geldt on der meer voor het standaardiseren van gegevens van elektrische huishoudelijke apparaten. De ko mende jaren zal er in alle bij de Unie aangesloten landen een nieuw en uniform energieverbuiksla- bel worden ingevoerd, dat voor vermélding van gegevens aan bepaalde regels is gebonden. Hier door kan de consument verschillende merken en types apparaten beter met elkaar vergelijken. Alle gegevens over energieverbuik en andere specifi caties worden ook verwerkt in een soort classifi catiesysteem. Zo kan men in de nabije toekomst vrijwel in één oogopslag zien in ^welke klasse een apparaatthuishoort. Begin 1995 zullen koel- en vrieskasten met het label worden uitgerust. De moderne koelkast ver bruikt maar half zoveel energie als zijn oudere voorgangers. Hij is niet alleen energiezuiniger ge worden, maar ook milieuvriendelijker. Nieuwe modellen worden nog bijna uitsluitend voorzien van CFK-vrije isolatiematerialen. En voor de kast worden steeds vaker voor hergebruik geschikte kunststoffen en voor het milieu minder schadelij ke koelvloeistoffen gekozen. Het wegvallen van de grenzen heeft overigens niet de verschillen tussen de diverse volkeren ge nivelleerd. In Duitsland is de consument heel at tent op zo'n ecologisch verantwoord apparaat. El ke tweede koelkast die daar wordt verkocht is er een met CFK-vrije isolatiematerialen. In Neder land worden nog overwegend koelkasten met tra ditionele isolatie verkocht. Energiebesparing De bekende merken huishoudelijke apparaten zijn in de afgelopen vijftien tot twintig jaar heel wat zuiniger geworden. Wasautomatenen ge bruikten midden jaren zeventig nog meer dan 3 kWh stroom en bijna 150 liter water voor 5 kg kookwas. IrTde jaren negentig geproduceerde apparaten doen het met minder dan 2 kWh en slechts zo'n 35 liter water voor dezelfde hoeveelheid was. Bij een afwasmachine moest men twintig jaar geleden nog rekenen op 2,5 kWh stroom en 65 li ter water voor een volle machine (12 standaard couverts). Moderne vaatwassers geven een prima resultaat bij omstreeks 20 liter water en 1,6 kWh elektriciteit. De reductie van het energieverbruik zal in de komende tien jaar niet meer zo spectaculair zijn De moderne wasmachine verbruikt aanmerkelijk minder stroom en water dan die van twintig jaar ge- als in de afgelopen twintig. De grote revolutie is voorbij, maar kleine stapjes zullen nog wel steeds worden genomen. Technologie Welke mogelijkheden biedt de technologie van nu en de naaste toekomst om de apparaten nóg zuiniger en vriendelijker voor ons milieu te ma ken? Een heel belangrijke bijdrage hieraan kan worden geleverd door micro-elektronische syste men als Fuzzy Logic, wat zoveel betekent als: de computer schakelt niet alleen op 'ja' en 'nee', maar kent ook het begrip 'ja, maar' en 'nee, ten zij', waardoor energiebehoefte en waterhoeveel- heden individueel aan de behoefte kunnen wor den aangepast. Een andere mogelijkheid biedt een centrale stroomvoorziening van verschillende apparaten, min of meer te vergelijken met een centraal stof zuigersysteem. En verder kan dan ook nog ge bruik worden gemaakt van (via zonnepanelen) individueel opgewekte elektrische energie. Vitrage als transparante scheidingswand W. VISSER UIT LEIDEN tobt met de compost in het compostvat. Zomaar ineens is alles te nat en bevolkt met witte draadwormen. Daarvoor moet een oorzaak zijn en ik vermoed dat die ligt bij een of ander chemisch bestrijdingsmiddel. Veel mensen denken er niet aan dat grasmest met onkruidverdelger veel schadelijke stoffen be vat die samen met het eerste maaisel op de compost terecht ko men. Ook gekookt afval werkt verstorend evenals schillen van aard appelen die met van alles en nog wat zijn behandeld. Mijn advies: haal de rommel uit het vat en deponeer deze ergens op een plekje achterin de border. De vorst zal korte metten maken met nattig heid en ongewenste draadwormen. Begin opnieuw: 15 cm kleinge sneden afval, dan een laagje aarde. Daarin zitten de goede bacte riën en eitjes van regenwormen. Dan weer afval, kalk is volgens re cent onderzoek niet nodig. Compostkorrels heb ik nooit gebruikt, maar ze kunnen geen kwaad. De Vlijtige biesjes ('Impatiens' in het Latijn) van D. SCHREINDERS UIT HAARLEM hebben zaadjes gevormd. De vraag is nu wanneer en hoe te zaaien. Om te beginnen mogen ze pas in het voorjaar ge zaaid worden. De planten hebben zeer veel licht nodig en zouden het nu toch niet doen. Zaai begin april op een warme plaats. Dek de zaden niet of met zeer weinig grond af. Het zijn zogenaamde lichtkiemers. Zorg ervoor dat de temperatuur niet onder de 20 gra den komt tijdens het kiemen. Overigens hebben niet alleen de kiemplanten, ook de volwassen planten snel last van de kou. Daalt de temperatuur onder de 10 graden dan zijn ze niet meer om aan te zien. Niet zo gek als je weet dat ze uit tropisch Afrika komen. 'Hoe kan ik de Tibouchina het best de winter doorbrengen?' Zo luidt de vraag van A.P.M. TEN BOSUI 1 UIT HOOFDDORP. Het ant woord is: zoek een plaats in huis waar de temperatuur niet onder de 10 graden komt en waar de plant geregeld zon krijgt. Er zijn en thousiastelingen die zeggen dat ze ook 's winters vier uur zon moet hebben en er niet bij vertellen waar je die zon in vredesnaam van daan moet haten. Als het voorjaar is wordt de plant ingesnoeid: de grote takken tot op de helft en de zijtakken tot op twee knoppen. Het snoeisel levert prachtige stekken: 10 cm lang, vlak onder de knop afgesneden, on derste bladeren weg en dan in potjes met gelijke delen zand en turf. Plastic zak erover en warm en licht wegzetten. Na ongeveer 10 we ken zijn ze beworteld en kunnen in grotere potten met goede potaarde. aansluiten tuinrubriek Van W.F. POSTMA uit LEIDEN ontving ik enkele door schimmel aangetaste bladeren van een perenboom. Op het gebied van plan tenziekten ben ik niet zó deskundig dat ik weet welke schimmel dat is en hoe te bestrijden. De Plantenziektekundige Dienst in Wage- ningen, Geertjesweg 15. geeft voor honderd gulden advies. Telefo nische informatie is verkrijgbaar bij de informatielijn voor ama teurtuinders. op woensdag van 13.00 - 19.00 uur en op zaterdag van 9.00 - 12.00 uur, tel. 078-14477. En nu de vraag over een eventuele tuinclub. Ik vermoed dat be doeld wordt: Tuin-EHBO-ANWB Green Gard, telefoonnummer 079-621621Zoetermeer. De eigentijdse Bonnie (op de achtergrond loert haar Clyde) in een klassiek pak, dat deze winter nonchalant gedragen dient te worden. De lange blazer (149,95 gulden) gaat over een overhemd met te lange manchetten (69,95) en een broek in ouderwets krijtstreepje (89,95). foto foxy fashion Natuur TUIN I let worden er elk jaar meer: liefhebbers van kuip- en potplanten in de tuin en op het balcon. Van balconbezitters kan ik me die voor liefde goed voorstellen. Voor hen is het de enige mogelijkheid om nog wat groen in de naaste leefomgeving erop na te houden. Tuin bezitters met veel mobiele planten verbazen me telkens weer, om dat ik uit ervaring weet dat kuip- en potplanten aanmerkelijk meer zorg en werk met zich meebrengen dan planten die in de volle grond staan. Vooral nu de winter nadert is het zaak om alles tijdig op orde te brengen, anders raken we niet alleen de planten, maar ook nog de potten en kuipen kwijt. Ongeglazuurd aardewerk is onherroepelijk ten dode opgeschreven als we het zomaar buiten laten staan. Het zal bij vorst gaan scheuren. I louten tonnen hebben geen last van vorst maar hebben op den duur wel te lijden van veel vocht. Veel plasticsoorten worden dof, of verkleuren enigszins maar zijn overi gens wel bestand tegen vorst. Er schijnt nü ook etemiet in de han del te zijn waarin geen asbest is verwerkt en dat materiaal is uiter aard ook bruikbaar buitenshuis als het vriest. In de praktijk komt het er op neer dat we de vorstgevoelige contai ners helemaal leeg, eventueel op de kop, moeten laten overwinte ren. Maar veel belangrijker dan de bakken en potten zijn de plan ten en dan onderscheiden we overblijvende en eenjarige planten. De eenjarigen zoals petunia, afrikaan, eenjarige margriet enzo voorts, kunnen na de eerste nachtvorst op de composthoop. De overblijvende planten onderscheiden we dan nog in groenblijvers zoals de citrussoorten de oleanders, Fax hedera enz. en planten die heel goed zonder blad kunnen overwinteren. Een van de meest bekende hiervan is wel de pelargonium, in het spraakgebruik de geranium, die er in eindeloos veel variaties qua kleur, geur en vorm is. Er zijn veel manieren om deze planten, waarvan wij er vaak een groot aantal hebben, over te houden. De meest simpele is: in pot of bak op een koele plaats zetten na in- snoeien. Heel af en toe de aarde bevochtigen, maar zeker niet te nat maken. Is er geen vorstvrije ruimte beschikbaar, probeer het dan eens op een andere manier. Laat de pot droog worden, haal de plant er uit, snoei het groen af en hang de wortels, nadat de aarde eruit is geschud, ondersteboven op een vorstvrije plaats op of doe ze in een papieren zak en leg deze op een vorstvrije plaats. Mijn er varing is dat er in februari twee van de drie planten nog zin in leven hebben. De groenblijvende planten als camelia, oleander enz. mogen het huis in, maar dan op een zo koel mogelijke plaats. Te hoge tempe raturen jagen de groei op die bij te weinig licht zwak en langgerekt wordt. Er is dan ook kans op ongedierte, dus geregeld controleren. Knolbegonia's moeten weer heel anders de winter door. Die moe ten van al hun blad ontdaan worden en daarna vooral uit de pot worden gehaald. De resterende knol wordt goed gedroogd. Denk eraan niet in de pot laten zitten. Dat heb ik een keer gedaan en wat bleek? In het voorjaar was er niets meer over van mijn vorstvrij be waarde begoniaknol. Tot slot nog de grote kuipplanten die buiten blijven staan. Die vra gen vooral zorg als het gaat vriezen. Op de hierbij gevoegde teke ning staat een 'karretje' afgebeeld, dat elke handigerd zelf van een paar planken en twee wieltjes kan maken. Op dat karretje kunnen de planten bij al te lange, al te strenge vorst naar een beschut plaatsje gebracht worden, ofwel bij elkaar gezet en beschermd met rietmatten. Aan de slag dus met gereedschap. De vorst komt soms eerder dan je denkt. „De vraag naar natuurlijke ma terialen neemt toe", constateert Clement Eijffinger van het ge lijknamige concern, gespeciali seerd in combinaties van be hang, meubel- en gordijnstof fen. „In dessin is dat terug te vinden in een collectie waarin paddestoelen, paardebloemen, denneappels danwel schelpen de boventoon voeren. Nieuw ook is het astrologie-thema en een eigentijdse vertaling van de Rococo-krul. Nonchalant en so ber weergegeven krijgt dit klas- Heel nonchalant, hangend aan grote lus sen, past dit gordijn in een wat folkloris tisch interieur. foto artelux Met zeilogen hangen deze gordijnen aan een koperen roede. foto artelux Stoelen geef je een andere sfeer door het gebruik van hoezen. foto kobefab Woningtextiel heeft een wisselende rol in interieurtrends. Stoelhoezen worden gewisseld, gordijnen per seizoen verhangen, kasten worden met een stofje overtrokken. Nieuw zijn grove half-doorzichtige weefsels tussen vitra ge en overgordijnen in. Terug is de voile. Vanouds be kend als glasgordijn wordt de voile nu gebruikt als trans parante scheidingswand, mysterieus decoratiemateriaal of als versluierende bedekking voor kasten. De ophangmogelijkheden zijn legio. Gordijnen vallen uit de plooi en worden steeds minder keurig aan de haak geslagen. Aan de onderkant daarentegen krijgt het gordijn meer zoom aan de grond. Rijkelijk zwierend over de vloer maakt met name de vitrage een come-back. Op vallend bij de overgordijnen zijn de rijke kleuren, weelderige stoffen en gordijnvoeringen als contrasterend kleuraccent. „Creativiteit viert hoogtij", zegt Cora van der Male, mana ger publiciteit van Decorette, een keten met 95 woondecora tiewinkels verspreid over heel Nederland. „Het gordijnenpalet zit vol kleur. Niet eerder was er zo'n variatie in uni-tinten. Daarnaast zijn er veel naturellen en stoffen met dessins in kleur combinaties. In decoratieve sfe ren voeren pauw-blauw, terra cotta en smaragdgroen de bo ventoon. Heel mooi in dat kader is een stof met rococo-krul waarin de drie voorgaande kleu ren samengaan „Daarnaast zijn er veel nieu we naturel stoffen. Bij de effen materialen bepaalt een duidelijk zicht- en voelbare structuur de trend. Gedessineerde stoffen in deze sfeer zijn grotendeels ton- sur-ton uitgevoerd. Bijzonder zijn de katoenen gordijnen waarop een linneneffect is ge drukt. Een optisch grapje waar voelbaar niets van overblijft. Praktisch is het wel. Linnen is mooi om te zien maar trekt vocht aan wat nog weleens na delige invloed op de stof kan hebben. Met katoen is dat niet het geval". sieke element een jonge uitstra- ling". In frisse pittige kleurstellingen blijven blokken eri strepen actu eel volgens Eijffinger. Ook bloe men en bladeren op een goed zichtbare ongebleekte, half lin nen ondergrond passen in de hang naar de natuur. Voor het weelderige interieur zijn er puur zijden bedrukte stoffen. Woonsferen „Snel, makkelijk én relatief goedkoop maakt woningtextiel het mogelijk om van interi eursfeer te wisselen", zegt Els Huibregtse, pr-vrouwe van het woonwarenhuis Habitat. „De behoefte daaraan neemt hand Gordijn over hand toe. Meubelhoezen worden enkele keren per jaar gewisseld. Helemaal nieuw in dat kader is een kast die niet is bekleed met hout maar met verwisselbaar textiel. Ook met gordijnen en speciaal met de voiles wordt steeds creatiever omgesprongen. Behalve als vitrage worden voiles ge bruikt als transparante scheidingswand in een kamer, worden ze voor een intie me sfeer om een hemelbed gewikkeld of geven ze versluierd de inhoud van een kast weer. Heel apart ogen de voiles met inge weven ruit in wit of ecru. Overgordijnen hangen op smeedijzeren roedes met een sobere wat stoere uitstraling of sim pel aan een houten tak uit het bos". i zijn zichtbaar gevoerd. Nieuw in kleur zijn de donkere pastels met een lichte transparante afwerklaag. Bordeaux, koraal, diep blauw, donker groen en ecru zijn de meest voorko mende kleuren. Zowel in uni als in des sin bij de India-motieven. Natuurlijke materialen vormen de ondergrond zoals ook alle stoffen op natuurlijke wij ze zijn geverfd. Frutsels „Franje, frutsels en passementen ma ken een come-back", zegt Cora van der Male. „Franje en kwasten bij de ophan ging van gordijnen is weer actueel. En speciaal de wat luxere gordijnstoffen worden zichtbaar gevoerd. Met een overslag naar buiten wordt een contras- tepende voering geaccentueerd. In op hanging kan en mag alles. Met strikken, knijpertjes, touw of ringen worden de gordijnen aan ruwhouten stokken, spankabels of smeedijzeren roedes be vestigd. De knoppen zijn van hetzelfde materiaal of in gekleurd kunststof. Voi les worden bij voorkeur losjes en non chalant over zo'n stok gegooid", aldus Van der Male, die aanraadt de voiles dubbel te slaan voor een nog mooier ef fect. Baking soda Natriumcarbonaat - in Amerika baking so da genoemd - verwerkt Macleans in de tandpasta Macleans Mineral. Het mineraal zout heeft een natuurlijk zuiverende wer king, aldus de fabrikant: het neutraliseert di zuren die in tandplak voorkomen. Volgens, Macleans heeft 'baking soda' in Amerika af een kwart van de tandpastamarkt weten te veroveren. De nieuwe tandpasta kost 3,49 J 'Kiesje pasta' Aquafresh heeft speciaal voor de kleintjes een vloeibare gel-tandpasta ontwikkeld, dit - 'in de borstel zakt' en daardoor het tanden poetsen vergemakkelijkt. De gel (met fluori de en calcium) heeft een mintsmaak en is verpakt in een 'kies'. Natuurlijk behoort er 1 een borstel met verende steel 3,60) bij. De prijs van de gel is 3,25 voor 75 millili- 1 Boilerbediening op afstand De Sensor-Duo boilers van Daalderop (50, I 80 en 120 liter) hebben enkele praktische i voorzieningen die het comfort en een nut tig energieverbruik dienen. Ze zijn voorzien van een bedieningspaneel op afstand. Waa| je maar wilt in huis te installeren. Het doet er niet toe of de boiler op zolder, in de kei- der of in de bijkeuken staat. Je kunt de i warmwatertemperatuur op elke gewenste plaats in de woning met een druk op de knop instellen. Bovendien kun je op het be dienigspaneel aflezen hoeveel warm water er op een bepaald moment ter beschikking is. Daardoor kun je bepalen of de boiler nol op dagstroom verder moet werken, of dat ji kunt wachten tot het voordelige nacht- stroomtarief ingaat. Ruime douchecabine Wie moeilijk ter been is, met een rekje loojj 1 of in een rolstoel zit, wil toch graag zo lang mogelijk zelfstandig kunnen douchen. Hetj is in zo'n geval plezierig als de douche wat j extra ruim is en-geen hinderlijke drempel u heeft. De Duitse fabrikant Hüppe brengt een extra brede douchebak, vervaardigd van acryl, met een antislip oppervlak dat j zelfs stroef blijft als het nat is, of als men douchegel gebruikt. In de douche zijn, be- j: halve een comfortabel zitje, zeer stabiele handgrepen aangebracht. De glasheldere e! douchewanden hebben aan de onderzijde j d' geen drempels of richels. Bovendien heeft g' de cabine een royalè vleugeldeur die verdej f6 dan negentig graden kan worden geopend, tr Meer informatie: Hamers en Kesber, Rotten m dam, tel. 010-4812133. Douchecabine zonder drempel. foto*

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 28