Pete Sampras uit de misère Leidse dammers slaan hun slag tegen Samen Sterk Sport Maase plaatst zich voor cross-kampioenschap VS VROOM DREESMANN 229.- MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 Rob Scholtes derde in Grand Prix hattem De Voorschotense kunststoter Rob Scholtes is het afge lopen weekeinde derde geworden in het Grand Prix-toernooi van Hattem. De nationaal kampioen verloor in de halve finale van de latere winnaar Bep van der Wal. Ondanks het goede re sultaat was Scholtes niet tevreden. Met name de speeltafels kon den zijn goedkeuring niet wegdragen. „We moesten spelen op Pasma-tafels. Daarop krijgt de ballen te veel effect, waardoor zij blijven tollen. De hal wordt dan te langzaam. Van der Wal was enorm in het voordeel, hij heeft thuis zo'n tafel staan." Volgende week verdedigt Scholtes zijn nationale titel in Nieuw-Leusden. I lij verwacht dat de organisatie veel klachten krijgt van de spe lers, want ze moeten weer op de Pasma-tafels spelen. Van één kunststoter zal de organisatie geen last hebben: Van der Wal doet ook mee. Let Valneris zet zegereeks voort den haag Drie spelers bij de WK dammen in Den i iaag haalden in het weekeinde de dubbele winst binnen: de Let Valneris, de Witus Baljakin en de Ivoriaan Aman. Alle andere titelkandidaten behaalden niet meer dan twee punten. Koploper Valneris be hield zijn voorsprong van twee punten op Baljakin. Op de ach tervolgers liep hij uit. De achtervolgers van Valneris worden langzaam aan moedeloos. Alleen Baljakin-blijft in zijn buurt. Dat van de achtervolgers oud-wereldkampioen Wiersma slechts twee punten behaalde was niet verrassend. Hij trof het met Schwarzman en titelverdediger Tsjizjov als opponenten slecht. Onduidelijk is wie Valneris nog kan bedreigen. Waarschijnlijk is ook de rol van de Witrus Gantwarg, die zaterdag tegen Aman een marathonpartij van 98 zetten en bijna acht uur verloor. Lansink neemt revanche op Beerbaum zuidlaren» Jos Lansink heeft in Zuidlaren revanche genomen voor zijn nederlaag van een week eerder tijdens Jumping Am sterdam. De 33-jarige Twentse ruiter moest in de RAI olympisch kampioen Ludger Beerbaum in de barrage van de wedstrijd voor de wereldbeker laten voorgaan. Gisteren was Lansink met de kennelijk onvermoeibare dekhengst Bollvorm's Libero H echter oppermachtig in de veertigste editie van de Grote Prijs van Zuid laren. Beerbaum eindigde dit keer met Gaylord slechts als vier de; hij moest zijn aanzienlijk minder bekende landgenoten Lars Nieberg (tweede met For Pleasure) en Herman Jozef Klopper (derde met Bavaria Donna) laten voorgaan. Ook in 1989 won Lansink met Libero 11 de Grote Prijs van Zuidlaren. Lucratieve reserve-beurt voor Stich frankfurt Michael Stich speelt deze week tijdens de ATP-ten- nisfinale in Frankfurt de goedbetaalde rol van reserve. Ook als hij geen bal hoeft te slaan, ontvangt hij 30.000 dollar, ruim 50.000 gulden. Stich moet zich beschikbaar houden totdat alle acht beste tennissers van het ATP-circuit eenmaal hebben ge speeld. Stich is contractueel tevens verplicht vandaag een ont moeting met de media bij te wonen. De voormalige winnaar van Wimbledon is reserve omdat hij als negende eindigde op de ranglijst over het hele seizoen. De Rus Kafelnikov had hem nog van de reservelijst kunnen verdringen, maar dan had hij het toernooi van Moskou moeten te winnen. Kafelnikov verloor in de kwartfinales van de Zwitser Rosset. Leidse taekwondoka's halen examen leiden Vijf Leidse taekwondoka's zijn zaterdag geslaagd voor een examen in Gouda. Astrid Warmenhoven, Ton Verlaan en Marcel van der Poel behaalden de tweede dan, net als André de la Sencerie en Danny in 'l Veen. Daarmee slaagden alle deelne mers van de Taekwondo-groep uit Leiden. Van de in totaal 45 kandidaten slaagde dertig procent. Kasparov wint toernooi in Parijs parus (ïari Kasparov heeft gisteren in Parijs het laatste schaak toernooi voor de Wereldbeker van de Professional Ghess Federa tion (PCA) gewonnen. Hij won in de finale beide partijen van de Bosniër Pedrag Nikolic. Pete Sampras won eindelijk weer eens een hoofdprijs. Pete Sampras heeft afgerekend met de slechte tijden. Gisteren incasseerde hij, als winnaar van het tennistoer nooi van Antwerpen, een cheque van 165.000 gulden. De nummer één van de wereld kreeg voor de tweede maal in successie het met goud en diamanten versierde racket in de handen gedrukt. Wint hij volgend jaar opnieuw, dan is het verzwaarde slaghout met een waarde van 1,7 miljoen gulden van hem. antwerpen/moskou dood uitgevochten met de Ca- afp/rtr/sid nadees Lareau. Na de winst, na tweeënhalf uur, was de halve-fi- nalepartij tegen de ongeplaatste Fransman Delaitre een 'mak kie'. Delaitre was in de eerste ronde verantwoordelijk voor de snelle uitschakeling van Kraji- De als nummer één geplaatste Sampras sloeg zich zaterdag ten koste van landgenoot Palmer naar de eindstrijd. Op zondag tennissen was de 23-jarige Amerikaan al weer een beetje verleerd. Sampras speelde zijn laatste finale op Wimbledon. Na de winst in Londen, in juli, kwakkelde hij met verschillende blessures. In de eindstrijd in Antwerpen had Sampras te maken met Magnus Larsson. De Zweed, ze vende op de plaatsingslijst, had vrijdag een duel op leven en eek. Sampras won zijn negende fi- lale het s één i met 7-6 6-4. Al leen Ivan Lendl won in één sei zoen meer toernooien. Dat was in 1989, toen de toenmalige Tsjechoslowaak tien keer de hoofdprijs greep. Lendl is, net als Sampras, ook de enige spe ler die een kalenderjaar lang de wereldranglijst aanvoerde. „Het is goed weer eens win naar te zijn", sprak Sampras. „Het is zo'n frustrerende zomer geweest. Ik heb mezelf een mooi eind van het jaar beloofd. Het begin is er, de rest moet ik in Frankfurt doen." Larsson treurde niet te lang na over de nederlaag. Net als voor Sampras, die komende week in Frankfurt aan de ATP- finale deelneemt, is er ook voor de Zweed dit jaar nog veel te verdienen. „Deze laatste maan den staan voor mij helemaal in het teken van de Davis Cup-fi nale. Ik wil dit fantastische ten- nisjaar afsluiten met de beker", aldus de nummer 22 van de we reld die dit seizoen in Zaragoza en Toulouse zegevierde en be gin december in Moskou met Zweden tegen de Russen aan treedt. Alexander Volkov is al in Mos kou. En in topvorm. Drie weken voor de Davis-Cupfinale tegen de Zweden won de Rus het met 1,8 miljoen gulden gedoteerde toernooi in de Russische hoof- stad. In de finale had de 27-jarige Volkov, de nummer 37 van de wereld, weinig problemen met de Amerikaan Chuck Adams: 6- 2 6-4. Een dag eerder was Jacco Eltingh in de halve finale een veel zwaardere tegenstander ge bleken. De elf plaatsen hoger genoteerde Heerdenaar boog in de derde set na 6-2 het hoofd. Volkovs ploeggenoot in het Davis-Cupteam Kafelnikov stel de in Moskou teleur. De mondiale nummer elf ging in de kwartfinales onderuit tegen Mare Rosset. „Maar Jevgeni speelt als het er op aankomt al tijd goed", was Volkov optimis tisch. „Wij zijn onder de indruk van het spel van Larsson in Ant werpen. Gevoegd bij de erva ring van Edberg hebben de Zweden een heel goed Davis- Cupteam. Maar toch zou ik mijn geld niet op hen zetten." atletiekmedewerker De Leidse atleet Kamiel Maase heeft zich gisteren gekwalifi ceerd voor de nationale studen tenkampioenschappen cross van de Verenigde Staten. In Col lege Station in Arkansas, de thuisstaat van de Amerikaanse president Clinton, behaalde de chemiestudent de tweede plaats in een wedstrijd over tien kilo meter (tijd 30.13). In district zes van de National Collegiate Athletics Association (NCAA) was dit ruim voldoende voor kwalificatie voor de nationale kampioenschappen, die op 21 novemberin Fayette Ville (even eens Arkansas) worden gehou den. Vorige week al werd de 23-ja- rige atleet van De Bataven kam pioen van de South West Confe rence, die de gehele staat Texas beslaat. Van zijn team van de University of Texas in Austin c kwalificeerde Maase zich bo- o vendien als enige voor de' NCAA. De pupil van Bram Was- i senaar gokt in Fayette Ville op J een plaats bij de eerste tien. Rond de kerst, als in de VS het 2 cross-seizoen stopt ten faveure n van de indoorwedstrijden, wordt Maase voor enkele weken terugverwacht in Nederland. In 2 het nationale crosscircuit kan n hij zich dan vermoedelijk in de r Soester Sylvestercross en wel licht ook in de Bredase sprint- 1 cross met de nationale toppers 1 meten. Of Maase ook terugkomt voor de nationale kampioen schappen in Wassenaar - dit c jaar georganiseerd door zijn ei- c gen vereniging De Bataven - is n nog onbekend. Pragt proeft zoet der overwinning atletiekmedewerker De Leidse atleet Huub Pragt heeft de Zoetermeerse Dotterbloem- 2 loop op zijn naam geschreven. Het was gisteren de eerste overwin- 2 ning voor de loper uit het Bataven marathonteam sinds hij de tien kilometer van de Leiden marathon 1993 won. Na een lange solo 1 kwam hij in de vijftien kilometer lange loop uit op een tijd van 1 48.22. Na een blessureperiode lijkt het tij voor Pragt gekeerd. Al ver- 2 schillende maanden werkt de 33-jarige Egyptoloog - evenals zijn 2 echtgenote Joke Kleijweg - langs de weg van de geleidelijkheid aan de rentree op topniveau. „Het gaat sterk vooruit. Ik kwam nu door c in dezelfde tijd als ik drie weken terug in de Coenecooploop liep en 1 dit was bovendien de helft langer." Volgende week komt Pragt aan de start in de sterkbezette natio- 1 nale Zevenheuvelenloop, maar de Bataaf blijft reëel: „Als ik de tijd 1 van vandaag kan aanscherpen ben ik tevreden. Maar in Nijmegen i word je daar misschien dertigste mee, of veertigste. Ik hoop eind 2 december, begin januari voorin terug te zijn. We gaan er een goede 2 winter van maken." Van Delft strandt in kwartfinale leiden peter klein tennismedewerker Bart van Delft was afgelopen weekeinde de enige speler uit het dis- j trict Leiden die tot winst kwam in het tweede A-toernooi van het 2 winterjeugdcircuit van de tennisbond. De elfjarige Rijnkanter be- 2 reikte in de categorie tot en met 12 jaar de kwartfinale, waar hij te- 2 gen de geplaatste Onno van der Drift (district Gelderland) kansloos c was. Maarten Roelofs (Alkemade) en Maaike Spoor (Nieuw Ven- c nep) verloren direct. Bij de zestienjarigen leverde de vorig weekeinde gekwalitfceërdé c Jelle Oosterhoff een knap resultaat tegen de als derde getipte Bart g de Beijer. Nadat elk op tiebreak een set had gewonnen, verloor de J Woubruggenaar de derde set met 6-4. Arthur Hertzberger en Ruby 1 Pennings konden hun plaatsing als vierde al in de eerste ronde niet 1 waarmaken. In de groep tot en met 14 volgden Torben van der Voorn, Oswald Mattheussens, Martine Griekspoor en Fenke de 1 Boer dit mindere voorbeeld. 2 leiden» berthos, dammedewerker LDG heeft in de vijfde damron- de van de landelijke tweede klasse een spectaculaire 13-7 uitzege geboekt bij Samen Sterk. Het sterke Rijnsburg kan weer voorzichtig omhoog kijken 11a de 11-9 winst op het Haagse ODB. Samen Sterk - LDG: 7-13 „Een aantal van onze piekers liet het afweten, dat kan gebeu ren. Maar van paniek is geen sprake", aldus Hazerswoude- naar Jan Fase, die toch ge schrokken was van de rampzali ge openingspartijen: 0-8. „Toen was het vertrouwen op de ande re borden ook weg." LDG'er An dré van der Kwartel was dik te vreden, maar vooral ook ver baasd. „Het ging verbluffend gemakkelijk. Als we er voor gaan zitten, kunnen we heel wat. Samen Sterk leek een beetje tegen ons op te kijken. Het zou me niet verbazen als ze het nog moeilijk krijgen." Mar tin de Jong ging, als eerste, vol ledig ten onder in het combina- tieve geweld van slangemens Fred Ong. De Leidse Katwijker Arend van Beelcn wist wel raad met Hans Stolwijk, Samen Sterk stand-in Arno van Wijk overzag een doorbraakcombinatie van de ongeslagen Hans Tangelder. André van der Kwartel maakte in een boeiend gevecht met Martien Out, de acht zelf vol. „Er zat van alles in, behalve re mise. Out trok zich terug en maakte een foutje waardoor ik op diverse fronten kon dreigen. Het kostte hem te veel schijven om los te komen." Ronald van Egmond was de enige thuisspe- ler die, tegen Wim Klein, de vol le winst pakte. Rijnsburg-ODB: 11-9 Na de zeges van Cor van Dus- seldorp en Gert Cederhout (4-0) nam Rijnsburg even gas terug. Cees van de Bosch en Arno Kooloos namen snel genoegen met remise. Dat gold niet voor Arie Schoneveld. „En dat was jammer. Hij bleef naar winst zoeken en verloor daarom door tijdnood", zag Rinus Kromhout die zelf in die fase werd geveegd door Pershad. „Hij attaqueerde het centrum, ik koos voor de vleugels. Helaas raakten mijn li nies geïsoleerd, Pershad liet me alle hoeken zien." Bij 7-7 had RDC nog drie veelbelovende ijzers in het vuur. Albert Huisman combineerde Langbroek helemaal sufen won, Hans Kreder zette Mol hoek vast, maar drukte net niet door. Cees Varkevisser liet op ponent Op den Kelder urenlang spartelen, maar verzuimde het karwei af te maken. RDC, opge klommen naar de derde plaats, treft nu koploper Krommenie. „In deze vorm zijn we niet kansloos, sterker nog. We zijn klaar voor een stunt." In de hoofdklasse van de Dam- bond Midden Holland verraste Katwijk met zijn derde winst op rij: 9-7 bij Bodegraven. HDC was helemaal van slag in het thuisduel tegen LDG 2: 5-11. Het leerproces van RDC 2 is nog niet ten einde, gezien de derde tegen Mariahoe- ve: 7-9. Bodegraven - Katwijk: 7-9 „Jungerius, Passchier, Dulfer. We zijn eigenlijk allemaal in vorm", vatte Jaap van Duyven- bode de wedstrijd samen. „Nu krijgen we Zoetermeer. Winst zou opzienbarend zijn, maar dan pakken we die titel ook." Katwijk begon stroef. Hans Klin kenberg blunderde een goede stelling weg tegen de gewiekste Gerard IJssel jr. en Jan Passchier koos terecht eieren voor zijn geld (3-1). Een mooi damzetje van Arend van Beelen bracht de Katwijkers terug in de race, ter wijl nestor Theo Zwetsloot vleu geltjes kreeg in zijn worsteling met Nico Anker en zijn derde overwinning opeiste (3-5). Frans de Jonge speelde op safe (3-6) waar Marco Dulfer beslo ten had om zijn opponent Kooi- stra langzaam te verwurgen. „Een snelle executie ligt hem niet zo", aldus Van Duyvenbo- de, die zelf verkeerd afruilde en verloor. Geen drama, want de plus-remise van Jan Jungerius tegen Commandeur had Kat wijk reeds naar de top van de ranglijst gebracht. HDC-LDG 2:5-11 Een onverwachte monsterover winning voor LDG dat zijn draai eindelijk gevonden heeft. „Win nen is leuk", ervoer Hans Kol- foort, „en op 5-11 hadden we al helemaal niet gerekend." Treur nis daarentegen in Alphen, vooral bij Arie van Diggelen die in de openingspartij eerst stevig blunderde, en na een vlaag van al te pessimistisch rekenwerk, zijn tegenstander Sam van der Kwartel meteen feliciteerde. „Veel te vroeg, zo bleek later. Ik voel me behoorlijk schuldig, dit deed de ploeg geen goed. En inderdaad, de Leidse voor sprong werd soepel uitgebouwd door Hans Willemse en Jaap Vermeer. Willemse doorbrak een de onvolledige omsingeling van Wout van der Starre (3-7), Vermeer profiteerde van een laat rekenfoutje van Wim Ver boom (4-10). LDG en HDC staan nu beiden op 3 uit 3. RDC 2 - Mariahoeve: 7-9 1 Een ongeconcenteerde Erik Ho- gewoning stond in vloek en een zucht al drie schijven achter (0- 2). Door gebrek aan ervaring liep de andere youngster, Ri- chard Kromhout, vast in een door.Van Hal opgeworpen hek- j stelling (0-4). RDC slaagde er niet meer in die kloof te over- bruggen. Jan Schijf: „Hier leren 1 ze van. Ondertussen staat de teller nog steeds op nul. We 1 kunnen ons geen verdere gein- 1 tjes veroorloven." De Rijnsburg- se inhaalrace oogde indrukwek- 1 kend. Aan Arie Schoneveld, Jan Schijf en Hans Luchies lag het dus b'epaald niet. De krachttoer eindigde bij de nederlaag van 1 Nico Mul die de ver opgerukte linies van Van der Laan niet 1 wist te doorbreken. 1 KOFFIETIP I Kwarkpunt met vers seizoens- I fruit en een kopje koffie 4.75 Spectrum encyclopedie. Keuze uit medische of bloemen en planten. 10 gebonden delen. Met veel afbeeldingen in kleur. Vergelijkbare winkelwaarde 425.- Keuken- en theedoeken Provence. 100% katoen. In de kleuren bordeaux, donkerblauw, geel en don kergroen. Keuken- en wafeldoék 1SS Or Theedoek J*95 3r Parka 'Sympatex'. Polyester/katoen. afstotend. Winddicht en ademend. In de kleuren grijs, beige en groen. Maten: 48-56.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 26