basics DE",e,rVAN Een streekkraker zonder derbysfeer tHrjtOTni in IAICCV I'7 Je wilt een bluffer wordenof niet TUSSENIN Sport nn n m VAN DE WIE ZEI DAT MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 21 MflTOl Willem-Jan Port Hofstede Willem-Jan Pott Hofstede heeft er in eigen persoon eoor gezorgd dat het duel Oegstgeest - Voor schoten doelpuntloos bleef. Door de manier waarop de vrije ver dediger van Oegstgeest dat deed, benoemde deskundige Hennie de Klerk hem tot man van de tvedstrijd. „Vooral in organisa torisch opzicht vond ik hem sterk", zei de trainer van Roodenburg, die Pott Hofstede - zaterdag toevallig gehuld in de blauw-zwarte clubkleuren van de Kooi-club - nooit eerder in actie had gezien. De trouwe aanhang van Oegstgeest nam de 28-jarige linkspoot dit seizoen ook nog niet vaak waar. Pott Hofstede sukkelt al weken met een voet blessure, die hem de laatste tien minuten van de derby tegen Voorschoten kostte.Ik denk dat ik die voet nu heb gekneusd", zei de 'man of the matchna afloop schouderophalend. „Toen ik de bal in de slotfase vol raakte, schoot het erin." De man van de wedstrijd krijgt een paar voetbalschoenen aangeboden door: Hennie de Klerk Oegstgeest en Voorschoten remiseren: 0-0 Dat Oegstgeest - SV Voorscho ten als derby te boek staat, heeft veel te maken met de overige ploegen uit de zaterdag derde klasse A. Hun sportparken lig gen namelijk allemaal een stuk verder weg van Leiden, zodat Oegstgeest - Voorschoten (0-0) met een beetje goed wil zelfs als 'streekkraker' kan worden geaf ficheerd. Bovendien hebben de clubs meer gemeen dan alleen hun ligging op nog geen vijf kilome ter van Leiden. Beide derdeklas sers stonden jarenlang te boek als degelijke vierdeklassers, voordat zij werden opgestoten in de vaart der volkeren. Zowel Oegstgeest (Wim van Hars kamp) als Voorschoten (Frank van Dam) wordt toevalligerwijs geleid door een trainer uit Sas- senheim. Maar hier houdt de gelijkenis op. Terwijl Oegstgeest na een hoopgevend debuut, dat vorig seizoen zelfs resulteerde in deelname aan de nacompetitie, in de staart van de derde klasse vertoeft, draait Voorschoten volop mee in de top. Daarbij kijkt de solide formatie van Van Dam verder dan de eerste pe- riodetitel, die bij een overwin ning op sportpark De Voscuyl lonkte. „Als we het hele seizpen in de bovenste regionen blijven, komen we vanzelf in de nacom petitie terecht aldus Van Dam, die ondanks de remise blaakt van zelfvertrouwen. Dat vertrouwen ontbreekt momenteel bij Oegstgeest, dat volgens Van Dam vorige week al is begonnen met degradatie voetbal. Collega Van 1 larskamp moet het ene gat dichten met het ancjpre. Zo miste de Sassen- heimer tijdens de derby Ed van Grieken en Henk Jan Versteeg wegens een schorsing. De gele kaart die de hard en zuiver flui tende scheidsrechter Saarloos uitdeelde aan Joris van Benten, betekent dat laatstgenoemde volgende week moet 'brom- Oegstgeest-verdediger hield Maarten Alders (voorgrond) zich knap staande tegen Tjeerd Verweij, de aanvaller van Voorschoten die een kop uit stak boven zijn tegenstander. foto ben de bruyn Al die onrust komt de gezel ligheid bij Oegstgeest niet ten goede. Toch moet de club het daarvan hebben. Na de doel puntloze derby klonk gezang op uit de kleedkamer van de thuis club. Zelfs als er niet wordt ge wonnen, wordt er gezongen op de Voscuyl. Dat gebeurde zater dag ook en bovendien werd het daarna weer ouderwets gezellig in de knusse kantine van Oegst geest. Dankzij de goede 'degradatie serie' (drie punten uit de laatste twee wedstrijden) zat de stem ming er bij de Voscuyl-club meteen al in. Van Harskamp spoelde temidden van zijn spe lers de degradatiezorgen weg met bier. Een punt afsnoepen van een kampioenskandidaat verhoogt de feestvreugde ten slotte aanmerkelijk. Een eindje verder groepeer den de spelers van Voorschoten zich rondom hun voorman, trainer Van Dam. Hij had tegen Casino Oegstgeest' (vrij naar Noordwijk-trainer Ruud Brö- ring) de derby-sfeer gemist. ,,lk weet ook niet of dit een derby was", zei de Sassenheimer. „Toch speel ik liever tegen ploe gen die uit het Westland ko men. Voor Oegstgeest betekent deze wedstrijd misschien toch iets extra's. Ik verheug me ove rigens al op de return in Voor schoten. Hopelijk verschijnt Oegstgeest dan op volle oor logssterkte en durft het wel te voetballen. Al neem ik de ploeg deze opstelling niet kwalijk. Soms wordt aanvallend voetbal nu eenmaal niet beloond." Van Harskamp zocht de oor zaak van het verspeelde punt in de eerste plaats bij zijn eigen manschappen. „Hein de Graaff viel in de tweede helft terug. Hij is sinds jaar en dag de leider van SV Voorschoten. Hij heeft uit straling, gaat voorop in de strijd. De jongens accepteren alles wat hij zegt. Maar als hij niet goed draait, heeft hij de neiging om te gaan zwoegen. Terwijl ik vind dat hij ook dan centraal op het middenveld moet blijven spe ten." Het grote verschil met 'SV Voorschoten oude stijl' is dat het elftal niet louter en alleen meer bestaat uit Hein de Graaff. Van Dam: „De doelpunten hoeft hij nu niet meer zelf te maken." Op het gevaar af dat, zoals in de derby tegen Oegst geest, bij wijze van uitzondering helemaal niemand een doel punt maakt. Oegsteeesl - Voorschoten 0-0. Scheidsrechter Saarloos; locschou- were 300 Gels kaait Van Bentan (Oegstgeest); Dekker, Hein de Graaff (beiden Voorschoten) Opvallend Aanwezig Naam: lolanda van loozen Club: IJsvereniging Leiderdorp Leeftijd: Hl jaar Beroep: scholiere Jolanda van Goozen is een aanstormend schaatsta lent. Sinds twee jaar traint de Hl jarige onder I eun Breugem bij IJsvereniging I ei derdorp. Ze richt zich op alle af standen, maar heeft nu met op vallende prestaties op de 500 en 1500 meter van zich doen spre ken. Afgelopen zaterdag won Van Joozen de I laagse Resi dentiecup. Komt deze overwinning onver wacht? „Ja, absoluut. Ik had zelf wel de hoop om bij de beste schaalsters te eindigen. Met een eerste plaats had ik echter geen rekening ge houden. Ik ben zelfs de dames van de Jong Oranje-selectie voorgebleven. Ze reageerden zeer sportief op mijn overwinning. Hoe goed zijn de lijden die je nu rijdt? „Ikga nogsteeds vooruit. Iij deus de Residentiecup reed ik 4'/,.97 seconden op de 500 meter en 2.19,38 minuten op de 1900 meter. Vanavond (zondag avond, red.) reed ik in Den Haag nogmaals een .500 meter en die ging in 44,67." Waarom schaats je niet voor liet gewest Zuid-Holland? „Daar zijn eigenlijk twee rede nen voor. Ik ben tien weken lang bezig geweest met het lopen van een stage voor mijn opleiding tot verzorgende. Maar daarnaast heb ik samen met mijn trainer besloten om nageven te woelt ten. Ik heb mijn stage eerder de ze week afgerond en kan daar om meer tijd besteden aan trai Waar mik je dit jaar op? „Op hel Nederlands Kampioen schap. Ik rijd gewoon nog een aantal wedstrijden en probeer me te kwalificeren. En ik denk dat dat me wel gaat lukken, liet is nog niet bekend rmn welke Tmm', li ,1 inLi Frank Rijkaard over Barend Van Dorp in VARA TV-Magazi- „Sinds zij zich belangrijker zijn gaan voelen dan hun gasten - en dat is eigenlijk vrijwel vanaf het begin zo geweest - vind ik het niet meer interessant. Ze zijn zo doortastend, dat ze mensen wil len gebruiken voor hun eigen eer en glorie. Bondscoach Dick Advocaat over de mogelijkheid dat Jordi Cruijff binnenkort in het Ne derlands elftal speelt: „De zoon van Cruijff onder mijn leiding in het Nederlands elftal, dar heeft inderdaad wel iets grappigs. Telstarvoetballer Hans Kraay jr in VI: „Ik heb geleerd, en nou generali seer ik, dat Ne derlanders, ook kinderen, er ge noegen in schep pen als het slecht gaat met ande- Hans Kraay jr. in Voetbal Interna tional tegen Hans Kraay sr: „Er werd thuis altijd gelachen tot jij binnenkwam. Schaatsster Christine Aaftink in Het Parool over haar nieuwe trainer Ab Krook: „Ab schrok ervan hoe ik fysiolo gisch in elkaar zat. Bij het min ste of geringste verzuurden mijn benen. 'Als jij naar je schaatsen kijkt, heb je al verzuurde benen', zei Ab. Moest ik wel om lachen. Dammer Harm Wiersma over zijn WK-partij tegen Rob Clerc die al na twintig zetten in re mise eindigde: „Heb je die opening gezien? Ik wilde best spelen, maar Clerc ging alles uit de weg. Dat vind ik persoonlijk erg onplezierig dam men en ik ben niet van plan daar mijn energie aan te verspil len. Edwin van der Sar in Nieuwe Revu over zijn overgang toen tertijd van Foreholte naar Noordwijk: ..Ik zou de opvolger van Dick Dortmund worden, ja inder daad, dè Dick Dortmund. Nada van Nie in Nieuwe Revu over het moment dat Louis van Gaal z'n vertrouwen op zegde in haar vriend Bryan Roy: „Watzaten we toen in deshit, zeg. Bryan woonde bij mij, in Amsterdam-Zuid. We hebben huild. Die jongen waszoge- Idem: „Nou, je kunt twee kanten kie zen. Of in de misère blijven zit ten en afgeven op Van Gaal; dan hadden weer nu nog ingezeten. Of: je zet dat negatieve om in iets positiefs. Het was heel emotio neel. Ik heb tegen hem gezegd: Blijf in jezelf geloven. Je kimt voetballen. Waar ter wereld we ook worden neergepleurd, jij gaat zorgen dat je weer hele maal de oude wordt. Victor Deconinck in zijn co lumn in Voetbal International: „Cruijff was een wondervoetbal- ler en hij is waarschijnlijk ook een wondertrainer, al is dat met zijn porte feuille in de binnenzak ook weer niet zo moeilijk. Maar als ik zijn verbale diarree moet kan ik on danks alle bewondering lichte braakneiging niet onder drukken..." Romano Sion, voetballer van FC Groningen, in VI: „Ik heb het in Groningen goed naar m'n zin en het is geen boe- rengat zoals sommige mensen misschien denken, maar Am sterdam blijft een wereldstad. Ajax-speler Edgar Davids in Sport International: „Ik houd van sporters met een verwoestende uitstraling. Mike (Tyson) is mijn favoriet. Dat li chaam, die blik. Een beest. Net als Linford Christie, ook een beest. Killers. Hoe Tyson kijkt als hij bokst, dat is angstaanjagend. Zo moet je kijken als je sport, dan komt er niemand echt in je buurt." Wielerploegleider Hennie Kui per in Sport International: ..Het is schandalig hoe er in dit land wordt omgesprongen met sportmensen. Als Ellen van Lan gen Olympisch goud wint. is het halleluja! Komt ze terug in Ne derland, wordt haar uitkering afgepakt. Zó absurd. Zou in geen enkel land kunnen. Idem: „Sport wordt zwaar onderge waardeerd in Nederland. Het volle)'balteam is van wereldklas se. Iedereen vindt dat mooi. Maar als zé de WK-finale verlie zen, dan durft men dat nog 9 Voor de vijfde keer in de wed strijd viert Ajax Al een feestje. Terwijl de Amsterdammers el kaar omhelzen, staat /Man Campfens bij de middenstip te wachten totdat de scheidsrech ter het spel hervat. Vorig sei zoen zou de 16-jarige Leidenaar het feestje nog hebben meege vierd, sterker nog, als Ajax-spits was hij er misschien het mid delpunt van geweest. Maar de Leidse voetballer speelt niet meer voor Ajax. Aan het eind van het vorige seizoen stapte hij over naar Fevenoord, dat giste ren met 1-5 werd afgestraft door de koploper in de landelijke A- juniorencompetitie. Aan de andere kant van het veld, ver weg van zijn ploegge noten, staat Peter Kromhout zijn eigen feestje te vieren. De Katwijkse keeper die vorig jaar onenigheid kreeg met de tech nische leiding van Feyenoord is extra blij met de twee punten die zijn nieuwe ploeg mee neemt uit Rotterdam-Zuid. „Je komt hier toch met revanchege- voelens." De Leidse spits Campfens, die de omgekeerde overstap maak te, gaat daarentegen niet extra gebukt onder het verlies. Hij baalt er van, maar meer ook niet. „Ik heb voor Feyenoord gekozen en daar heb ik geen spijt van", verklaart hij. Op Varkenoord, in de schaduw van de gerenoveerde Kuip, wordt een eenzijdige wedstrijd gespeeld. Feyenoord speelt met veel spelers achter de bal, bouwt traag op en lijdt veel bal verlies. Ajax speelt goed positie spel en profiteert van de fouten van de tegenstander. De dikke overwinning van Ajax zet de Amsterdamse ploeg steviger in het zadel op de rit naar prolon gatie van de landstitel. Voor de partij van gistermiddag staat Ajax Al vier punten voor op naaste achtervolger Feyenoord Al, na gistermiddag bedraagt het verschil zes punten. En terecht, kan de neutrale toe schouwer concluderen die de wedstrijd in Rotterdam zag. Het verschil tussen de nummers een en twee is ongeveer even groot als het verschil tussen het on derkomen van de Sportclub Feyenoord en dat van de Stich ting Feyenoord. Alan Campfens beaamt dat: „Zij waren indivi dueel een paar klassen beter." De nummer 10 van Feyenoord krijgt na drie minuten de eerste kans van de wedstrijd maar de bal verdwijnt in het zijnet. Tien minuten later scheert zijn schot Alan Campfens (rechts) verloor met zijn n rent Aalbersberg. e club Feyenoord met 5-1 van zijn oude club Ajax. Naast hem A1 vlak langs de verkeerde kant van de paal. En dan is het Ajax na een kwartier speeltijd de re opent. Een onhoudbare bal van Kiki Musampa brengt 0- 1 op het scorebord. Ajax drukt het veldoverwicht na een klein halfuurtje uit in een tweede doelpunt via Guillermo Edwards. Na rust begint Feye noord met wat aardige aanval len maar een vergissing in de verdediging leidt al na acht mi nuten tot het derde Ajax-doel- punt (van Dennis Schulp). Feyenoord haalt de hatelijke nul van het scorebord als Maikel Zaalman in de 22ste minuut van de tweede helft scoort, maar de laatste fase van de wedstrijd is weer helemaal voor voor Ajax: Musampa en Schulp brengen de eindstand op 1 -5. Kromhout is na afloop in een heel goede bui. „Dit is zeer leuk. Het is prettig om Feyenoord te laten zien dat ze toch fouten hebben gemaakt door mij te la- die vorig jaar in Rotterdam het plezier in het spelletje kwijt raakte. „Als je niet speelt, heb je het niet naar je zin." De voor malige doelman van Quick Boys pakte eerst zijn biczen en ver volgens de telefoon om naar Ajax te bellen. Hij is nog elke dag blij dat hij nu in de veelge prezen jeugdopleiding van de Amsterdamse club vertoeft. „Al les is hier professioneler, alles moet perfect zijn. de trainingen Ze hebben bij Ajax veel meer: studiebegelei ding, voetbalaerobics, media training. Dat helpt allemaal mee om een grote voetballer te wor den." De leerling van het LeidseJ lolt- lant-college vindt dat hij de af gelopen maanden ook beter is gaan keepen. „Vooral omdat ik bij Ajax geleerd heb om weer plezier te krijgen in het spelle tje. maar ook als het gaat om technische aspecten zoals je po sitie in de goal." De sfeer in de groep is wel een beetje anders. Bij Feyenoord zat de voormalige doelman van Quick Boys in een 'kameraden - ploeg', bij Ajax is de groep ook wel leuk, maar: „Iets minder." De spelers zijn 'bijdehanter' en dat wordt volgens de analyse van Kromhout vaak uitgelegd als arrogantie. In elk geval is het zo dat de jeugdspelers van Ajax op zichzelf worden teruggewor pen als het even niet zo lekker gaat. „Dan moet je jezelf op- UÉMtÈdttitllÉÉaÉJriÉÉBÉÉÉM^JÉte ter opletten. Als je hier iets ver keerd zegt, word je meteen af gemaakt in de groep. En je wilt natuurlijk niet voor lui gezet worden. In het begin gebeurde me het wel eens maar op een gegeven moment had ik het wel door. En dan zet jezelf ook ie mand anders voor lui." I let was juist de typische Ajax- sfeer die Campfens deed beslui ten weg te gaan. „Je moet daar een bluffer worden en dat wilde ik niet, want ik ben zoals ik ben." Zonder te mokken past de oud-UVS'er zich aan hel verde digende spel van F eyenoord aan. De getalenteerde spits die in Amsterdam volgens zijn va der een 'geboren Ajax-voetbal- ler' werd genoemd loopt zich het vuur uil de sloffen en het le vert helemaal niets op. Of toch wel? „Ie pikt mee wat je hier leert en je kunt er alleen maar sterker van worden." -medespeleren plaatsgenoot Lau- arc hieffo to hol vas t/mark lamers ..Voetbal zit raar in elkaar. Als je vooraf de ranglijst bekijkt, vind je Voorschoten bovenaan terug en Oegstgeest als voorlaatste. Ik heb van tevoren nog even geturfd en geconstateerd dat Voorschoten uit de laatste duels een doelsaldo had van 8-3 en Oegstgeest van 3-8. Na de wedstrijd moet ik concluderen dat Voorschoten het beste van het spel had, maar dat Oegstgeest de beste kansen creëerde. Voorschoten was veeI in balbezit, combineerde knap en ook de aan sluiting was goed. Maar de voortzetting ontbrak. Ik miste bovendien opportunisme. Oegstgeest, dat met veel invallers speelde, voet W nummer twee (Maarten Alders) j Ik zoek tijdens een wedstrijd al tijd naar koppeltjes en zag dat zijn directe tegenstander tjeerd Verweij een kop groter is. Bij cor ners had ik daarom verwacht dat de langere Rolt Hofstede de dekking van Verweij voor zijn rekening zou nemen, maar Pott Hofstede ging dan bij de eerste paal staan. De verdedigende speelwijze van Oegstgeest pakte uiteindelijk goed uit. De aanvallers van Voorschoten geloofden op den duur kennelijk niet meer in een doel punt. Ik denk dat Voorschoten niet het volle rendement heeft gn' haald uit de voorhoede, in mijn ogen het sterkste deel van het elftal. Ten opzichte van Frank Buizer was ik bevooroordeeld, omdat hij zo hoog op de topscorerslijst staat. Vandaag viel hij niet zo op, maar een goede spits blijft wel vaker 89 minuten onzichtbaar om vervol geus toe te slaan. Die andere aanvallers van Voorschoten (Verweij en Behimehr) vond ik trouwens niet onderdoen voor Buizer. Maar het verbaasde mij wel dat Voorschoten de vleugels zo weinig benutte. Aan de andere kant had ik medelijden met de spitsen van Oegst geest. Rein Grooters en Rorudd van Delft kregen lange tijd bijna niets te doen. Dan gaan vroeg of laat de koppies hangen. Bij de aanval lende acties van laatste man Pott Hofstede van )egstgeest viel mij op dat niemand van Voorschoten hem opving. Kennelijk hadden zij daarover geen afspraken met elkaar gemaakt. Wel vond ik Voor schoten heel geduldig. Het verbaasde mij alleen dat de ploeg in de tweede helft niet doordrukte. De speelwijze van Oegstgeest vergt vol gens mij nogal wat kracht. Maar misschien is trainer l'rank van Dam desondanks wel blij met het ene punt. Want om heel eerlijk te zijn was Oegstgeest vooral in de slotfase via een inzet van Van Ben ten nog het dichtst bij een treffer.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21