LOHC na topper nu medekoploper Alleen hockeysters Alecto en Alphen winnen Sport Op adem komen is er niet bij voor Rintje Ritsma Pech voor Niels Arnold Despoot Piet Kleine heerst en verdeelt MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 Handbalcoach Van Leeuwen over de rooie Forescate onderuit tegen Asvion De mannen van de Leidsche en Oegstgeester Hockey Club zijn gistermiddag als sterksten naar voren gekomen uit de krachtmeting met lijstaanvoerder Cartouche: 3-1. Daardoor zijn de Voorburgers hun alleenheerschappij in de eerste klasse A kwijt geraakt, want ze staan nu samen aan kop met de ploeg van Wouter Eikenhout. LEIDEN STEFAN FAAS HOCKEYMEDEWERKER Eersteklasser Forescate verloor uit met 2-0 van Asvion. De Schiedammers wonnen vrijwel elk duel en kwamen na een kwartier verdiend aan de lei ding. Reinout de Haas kreeg vervolgens tot tweemaal toe de mogelijkheid om gelijk te ma ken, maar faalde. Ondanks het feit dat de ploeg van Wouter Lcefers na de rust beter in de wedstrijd zat, kwam Asvion uit een snelle tegenaanval op 2-0. Thuisploeg LOHC deed van zich spreken met een 3-1 over winning op Cartouche, waar mee het nu de eerste plaats op de ranglijst deelt. In de eerste helft zat er weinig tempo in de wedstrijd, maar had Leiden toch het beste van het spel. Joost van der Hout drukte dat na tien minuten uit in 1-0, wat levens de ruststand was. Na de hervatting bleef LOHC drukken en gaf achterin nagenoeg niets weg. Christiaan van Vloten schoot naar 2-0, waarna Eelko I I I I I I I. I lUUIll III l.-> (1111.111 dat het weer dringen is aan het vaderlandse schaatsfront; voor je het weet lig je buiten de EK- ploeg. Vraag het Rintje Ritsma. De beer uit Lemmer had amper zijn surfplank in de garage ge zet, of hij diende zich alweer te melden op de Deventer ijsbaan De Scheg. Daar vond zaterdag het traditionele openingsbal van het schaatsseizoen plaats, de IJsselcup. Ritsma won, dank zij een fraaie 1500 meter. Bij de dames haalde Annamarie Tho mas met drie afstandzeges haar eerste trofee binnen. Eind vorig seizoen, ten tijde van het WK in Gothenburg, klaagde Ritsma al over ver moeidheid. De olympische veldtocht had zowel geestelijk als lichamelijk alle energie uit zijn lichaam gezogen. Enkele maanden daarvoor kwam hij reeds tot de conclusie, dat een inspannende leefwijze zoals hij die erop na houdt onmogelijk tot een volgend Olympisch toer nooi is vol te houden. Wil hij in 1998 in het Japanse Nagano een mooi einde aan zijn loopbaan breien, dan dient tussentijds een 'rustjaar' ingebouwd te worden. Propvol Relaxen is er de komende maanden echter niet bij, dal had hij na een blik op de wed strijdkalender snel bekeken. „Het zit propvol". Stiekem had Ritsma gehoopt dat hij iets mirt- der vaak en vooral iets minder lang op buitenlandse trainings stages zou moeten, maar het te gendeel bleek het geval. De ko mende maanden zien ze hem weer meer in Inzeil, Davos en andere winterse oorden, dan thuis in Lemmer. Verder klagen is ongepast, meende Ritsma. „Als je topsporter bent, volg je de route die de trainer uitstip- Leeuwenburgh en Dirk Jan Oomens voor open doel misten. Nadat Van Vloten tijdens een korte corner ook het derde Oegstgeester doelpunt op zijn naam had geschreven, scoorden de Voorburgers tijdens een scrimmage in de laatste minuut tegen:3-1. In een matig thuisduel deelde Roomburg de punten met Kie viten: 1 -1De Wassenaarders hadden tot de I.eidse 23-meter- lijn het heft in handen, maar konden in de cirkel geen potten breken. Toqh zette Martijn Wes terdorp de Voorburgers in de twintigste minuut op voor sprong. Rutger van Schaik ech ter bracht Roomburg nog voor de pauze op gelijke hoogte. Doelman Wietze Engelsman hield de Leidenaars in het twee de deel in de wedstrijd. Op eigen veld pakte Leidse Studenten de volle winst tegen staartploeg Evergreen: 3-1. De Leidenaars begonnen matig en keken na tien minuten al tegen een 1-0 achterstand aan. Bob Sincke bracht LSI IG tien minu- Wopke de Vegt rekent het tot zijn voornaamste taak om zijn pupillen in het voorseizoen in toom te houden. In de weten schap dat zijn ploeg zeven gere nommeerde allrounders telt en dat er straks maar drie tickets voor het EK en WK te vergeven zijn. dient voorkomen te wor den dat het zevental elkaar reeds in de trainingen kapot concurreert. Ernst wordt het medio december, wanneer bij de afstandskampioenschappen in Den Haag de startbewijzen voor het EK in Heerenveen ver deeld worden. Straathof Jeroen Straathof schreef de 1500 meter op zijn naam. De schaat ser uit Zoeterwoude behaalde mede dankzij deze prestatie een eervolle vierde plaats in de indi viduele eindstand. Sassenhei- mer Martin Hersman presteer ten later na een lange corner langszij, waarna Taco van Vroonhoven tijdens een af- schuifcomer de 2-1 ruststand verzorgde. In het tweede deel zagen de studenten de zege niet meer in gevaar komen en zij kwamen via Taco van Vroonho ven, die alert was bij het gekeer de schot van Wouter Plantenga, op 3-1. In de tweede klasse B speelde Alecto met 1-1 gelijk tegen Spandersbosch. De beginfase ging gelijk op, maar na tien mi nuten namen de Leiderdorpers het heft in handen. Dat resul teerde in de twaalfde minuut in een strafcornerdoelpunt van Eric Kruis. De ploeg van Rob Kerstens bleef daarna sterker en kreeg vooral uit veldsituaties goede kansen. Kim Verpoorte was na vijfentwintig minuten dicht bij een treffer, maar schoot naast. Ook een inzet van Melchior Spies vlak voor rust werd door de Hilversumse doel man ternauwernood gekeerd. Na de thee stoorde Spanders bosch met succes de Leider- dorpse aanvalsopbouw en nam zelfs het initiatief over. Tien mi nuten voor het eindsignaal re sulteerde dat in de 1 -1 In de derde klasse C dolf Al phen thuis met 1-2 het onder spit tegen Almere. De Rijn eindigde direkt achter zijn na tionale selectiegenoot. Straathof heeft afgelopen za terdag in Deventer weer eens zijn visitekaartje afgegeven. Het 'koe-incident' ligt inmiddels en kele maanden achter hem en lijkt geen gevolgen te hebben gehad voor zijn prestatievermo gen. Dit bleek uit zijn winnende tijd van 1.57,28 minuten op de 1500 meter. Hersman moest ruim een seconde prijsgeven, maar scoorde met 1.58,57 goed genoeg voor een derde plaats op deze afstand. Op de 500 me ter zette Hersman in twee races zijn beste beentje voor. Zijn tij den 39,30 en 39,17 seconden waren goed voor een tiende en een achtste notering. Teleurstelling Voor Carla Zijlstra eindigden de Olympische Spelen in een grote teleurstelling. Bijna twee jaar streekploeg begon voortvarend met al vrij snel een treffer van Peter de Blois. Diederik Schans man en Jasper de Grauw lieten vervolgens de kans op 2-0 lig gen. In het tweede part kregen de gasten meer grip op de wed strijd en gingen er met de 2-1 zege vandoor. Vierdeklasser Catwijck, derde op de ranglijst, boekte tegen op en geobsedeerd door de jacht op goud op de olympische vijf kilometer. Op het moment suprème echter verstijfden Zijl stra's spieren al na enkele rond jes en eindigde ze ver van het podium. Even leek ze met de gedachte te spelen een punt achter haar loopbaan te zetten, maar scheidend coach Henk Gemser praatte met succes op haar ifi. Schaatsen heeft zelfs weer prioriteit in het leven van Zijl stra. Slechts incidenteel dwalen haar gedachten nog terug naar die dag in februari toen het had gemoeten, maar niet ging. „Op momenten dat het nu lekker gaat, denk ik wel eens: shit. waarom ging het toen niet zo?" Maar de kater is verwerkt, de oogkleppen zal ze nooit meer opzetten en als kersvers docto randus in de bewegingsweten- schappen is er nu tijd om onbe- staartploeg Montfoort zijn vijfde overwinning op rij: 1-8. Hoewel de uitspelende Katwijkers mat begonnen, kwamen ze via Dary- on van Duijn vlot op voor sprong. Nadat Ernst Jan Hoge- woning de marge tot 0-2 had vergroot, luidde een door Kees Zwaan en Wouter de Mol opge zette aanval het doelpunt van Ronald Sieval in. Eén minuut te genieten. „Schaatsen en een beetje rondhangen, ook wel eens leuk". De rol van vaandeldraagster in de damesploeg is overgeno men door Annamarie Thomas, die zich in haar nieuwe rol op merkelijk zelfverzekerd toonde. „Vorig jaar was ik bezig naar Carla toe te rijden, nu sta ik zelf op die plek. Of dat druk geeft? Absoluut niet. laat de rest maar proberen in mijn buurt te ko men". De Stompwijkse Lia van Schie, uitkomende voor het gewest Gelderland, mocht zich nog net tot de beste tien rijdsters reke nen. Haar tiende plaats in het eindklassement kwam onder meer tot stand door een 2.14,60 minuten op de 1500 meter. Het Gewest Zuid-Holland werd der- de in de eindstand om de llsscl- voor de pauze stond Sieval we derom op scherp bij de gepa reerde doelpoging van Martin Meewisse. Van Duijn, De Mol en Sieval schoten in het tweede part verder naar 0-8, waarna Montfoort in de laatste minuut tegen scoorde. In de vierde klasse C leed Hi- salis een geflatteerde 5-2 neder laag tegen Hermes. De Lissena- HAARLEM MARC VAN DER JAGT ANP De 'oude' despoot van het ma- rathonschaatsen heeft nog altijd geen last van inzinkingen. Piet Kleine is de heerser, die het gro te aantal leden van de oppositie geen mogelijkheid geeft tot wel ke vorm van opstand dan ook. Het 43-jarige natuurver schijnsel uit Kerkenveld heeft momenteel geen kwetsbare plekken en als hij klaar is om te winnen, wint hij. Kleine is van onnavolgbare klasse en hoe ver velend het ook is voor zijn te genstanders, ook nog lang niet verzadigd. Dat bleek zaterdag op de kunstijsbaan van Haar lem. Hij gleed solo naar zijn vierde achtereenvolgende zege in de strijd om de KNSB-Cup. Viervoudig klassementswin naar Richard van Kempen, die in Haarlem de derde plaats opeiste, denkt dat er voorlopig geen einde komt aan de zege reeks van zijn ploeggenoot. „In mijn topjaren heb ik hetzelfde gevoel gehad als Kleine nu. Win je eenmaal een paar wedstrij den, dan kan je niet meer kapot. Dat komt ook omdat de tegen standers tegen je op gaan kij ken. Dat gevoel is onbeschrijflijk lekker en daardoor put je dan net iets extra's uit je lijf." Tijdens de spectaculaire ma rathon was het voor de duizend toeschouwers opletten gebla zen. Drie vluchtgroepen dub belden het peloton. Overuren ren waren continu in de aanval en kwamen aan de leiding via Mathieu Schouten, die de re bound van Duncan Meeder als nog intikte. Laksheid overheer ste vervolgens op het Lissese middenveld, waardoor Hermes sterk kwam opzetten. Pieter Diepeveen schreef na de hervat ting de tweede Lissese goal op zijn naam. uren. Winstronden worden re glementair 'bestraft' met vijf ex tra omlopen, zodat de mara thon van Haarlem tot 165 ron den werd verlengd. In de finale verraste Verduin zijn opponen ten met een demarrage. De 29- jarige tuinder uit Heemskerker duin sloeg een gat van zo'n honderd meter. Met nog twee ronden te gaan werd de vluch ter ingehaald door Kleine, die vervolgens solo naar zijn twaalf de overwinning op kunstijs gleed. Schaatstalent Het Leiderdorpse schaatstalent Ruud Borst eindigde als vijfde. Borst is met zijn prestatie door gedrongen tot de vaderlandse marathontop. De 21-jarige Borst is pas een eerstejaars A- rijder. Zijn indrukwekkende sprong naar de marathontop komt echter niet geheel onver wacht. Op 30 december van het vorig jaar werd de tuinder uit Leiderdorp in Deventer Neder lands kampioen bij de B-rijders. Zijn opwaartse prestatielijn heeft hij sindsdien kunnen voortzetten. Met nog twaalf wedstrijden voor de boeg bezet Van Kempen momenteel een tweede plaats in het algemeen klassement. Alphenaar Henk Angenent staat drie plaatsen la ger. Bij de vrouwen ging Laura Kamminga met de zege aan de haal. De Rijnsburgse Jolanda Grimbergen werd vijfde. Zij heeft nog steeds de eerste stek in het cupklassement in han- Wim van Leeuwen, trainer- coach van eerste divisionist Stompwijk'92, kon zijn veront waardiging over de arbitrage in de uitwedstrijd tegen Loreal in Venlo (16-13, rust 9-5) niet lan ger voor zich houden. Van Leeuwen had al een gele kaart moeten incasseren vanwege commentaar op de arbitrage, die alle acties van de Loreal-de- fensie tegen de Stompwijkse topscoorster Sylvia Hoevers liet passeren dan wel afdeed met een vrije worp. Toen na een treffer van Stompwijk '92, 13-7, de keepster van Loreal de bal terugschopte naar de midden cirkel en een speelster van Lo real de bal weer terugschopte becommentarieerde van Leeu wen dat als tijdrekken. De arbi ters rechtvaardigden hun niet- ingrijpen et de opmerking dat het er allemaal weinig toe deed omdat de wedstrijd immers al was beslist. Voor Van Leeuwen was dat te veel van het slechte dat hij te verwerken kreeg. De discussie resulteerde in een ro de kaart. De vrouwen uit Stompwijk'92 j beklemtoonden het gelijk van van Leeuwen want Loreal moest er nog hard aan trekken om die winst veilig te stellen. Voor Stompwijk '92 scoorden Hanne- ke Martens 4, Irma van der Bosch, -Tineke Heemskerk, Eu genie van Geylswijk en Sylvia Hoevers 2 en Tineke Heemskerk 1. In de tweede divisie was pech onderweg de oorzaak van het matte begin van de mannen van Saturnus in Utrecht tegen DSO (7-22, rust 4-10). Toen de motor met drie vlekkeloze brea kouts op toeren was gekomen bleek er voor DSO weinig eer te behalen. Trainer/coach Robin van Olphen kon naar hartelust wisselen en deed dat ook zon der dat er voor de Leidse ploeg ook maar een vuiltje aan de lucht kwam. Bij Saturnus speel de Paul Timmermans, ex-eerste divisiespeler bij Volendam, voor de ,eerste maal mee. Hij deed dat niet opvallend maar wèl nuttig. Voor Satumus scoorden Winfried van Boheemen 4, Pe ter Innemee, NicoMooren, Paul Timmermans 3, Dan Olson, Coen Olders, en Marcel Nieu- wenhuis 2 en Dirk Klok, Jasper Olierook en Arnold Nieuwen- j huis 1. In de afdelings eerste klasse hadden de vrouwen van HW'70 een volslagen off-day tegen DSO, 10-17, rust 4-7. Foreholte daarentegen maakte geen fout en won van het verrassend sterk spelend HVL (12-14, rust 7-7). Voor Foreholte scoorden Esther Hoek 6, Kim Geerlings, Marlies de Haas en Ellen Warmerdam 2 en Linda Rotteveel 1. Bij de mannen leek Rijnstreek tegen EDH 2, koploper in deze klasse, op weg naar een glorieus herstel van een matige eerste helft: 5-10. Met 17-13 en nog tien minuten speeltijd lag een Alphense winst eerder voor de hand dan andersom. Maar de uiterst warrige arbitrage pakte in het voordeel uit van de Delft- se ploeg die daar toch beter te gen bestand bleek: 19-20. Voor Rijnstreek scoorden Gerard Rijn 7, Mark Stigter 5, Andre van Leeuwen 3, Frank Hulshoff 2, Bas van Rijn en Mark Harmusial 1. Foreholte verloor van een fy siek sterker Westlandia 2, 24-17, rust 13-7. Ben en Gert-Jan van der Lans waren topscorers bij Foreholte met ieder 5 treffers. Ook NK-titels op 100 en 300 te verdelen DEVENTER ANP Tijdens de nationale af-, standskampioenschappen, in het weekeinde van 16-18 december op de Haagse Uit hof, wordt ook over 100 en 300 meter geschaatst. Door de uitbreiding van het pro gramma begint het toernooi al op vrijdagavond. De 300 meter voor man nen en vrouwen krijgt een beslissing in twee ritten, op vrijdagavond 16 december gevolgd door de 5000 meter mannen. De 100-meterritten zijn op zondag 18 december. Ook de 500 meter kent twee manches, op zaterdag en zondag. De KNSB loopt daarmee vooruit op de wereldkam pioenschappen sprint, in fe bruari in het Amerikaanse Milwaukee. Ook daar rijden de deelnemers twee keer een 500 meter. LEIDEN STEFAN FAAS HOCKEYMEDEWERKER De hockeysters van Alecto heb ben gistermiddag met 3-1 ge wonnen van middenmoter Wa- geningen. De Benninga-forma- tie handhaaft daarmee de num mer twee positie in de over gangsklasse A. Van de overige regionale vrouwenploegen kwam alleen Alphen tot volle winst en wel tegen Noordwijk: 1-0. Overgangsklasser Alecto be haalde op De Bloemerd een 3-1 overwinning op Wageningen. De ploeg van Carina Benninga begon overtuigend en stond al na vier minuten op 1-0 door Ly- dian Mentink (strafbal). Sylvia Karres soleerde vervolgens naar de 2-0, waarna Wageningen uit een spaarzame aanval de rust stand op 2-1 stelde. Een kleine tien minuten na de thee had Mentink pech met een schot op de paal, maar schoot Karres op aangeven van Susanne Demen- int toch naar de 3-1 eindstand. Aan de I lofbrouckerlaan slaagde LOHC er niet in de op gaande lijn van de afgelopen weken te continueren, legen SCHC ging de formatie van Jo- rien Schuit, die overigens een goede tweede helft speelde, met 0-2 tenonder. Leiden gaf Sticht- sche aanvankelijk .alle kans en verdedigde slordig uit. Dat re sulteerde al na zeven minuten in 0-1. Na de hervatting zat de Oegstgeester ploeg beter in de wedstrijd, creëerde aardig wat kansen, maar incasseerde in de slotfase nog een tweede tegen treffer. In Aerdenhout verloor Fores cate met 2-1 van Rood-Wit, dat over het geheel genomen beter was. Het team van Maurits Ei kenhout keek door een dek- kingsfout met de rust tegen een 1-0 achterstand aan. Vlak na de doelwisseling kreeg Daniëlle Engelen de mogelijkheid op 1-1, maar zij schoot naast. Nadat Rood-Wit van een Voorschoten- se dekkingsfout had geprofi teerd voor de 2-0, verkleinde Annemiek Stevens uit een straf- corner de marge tot 1-2. Twee andere strafcornerdoelpunten van Stevens werden afgekeurd, omdat de bal volgens de arbiter niet stil had gelegen. Flauwvallen Tweedeklasser Roomburg gihg thuis met 0-2 onderuit tegen Leusden. Het team van Robert Montanus begon ongelukkig. Na drie minuten viel keepster Sigrid Cleef uit. Zij wel door slaapgebrek en doordat ze niet had gegeten bijna flauw. Nadat Anne Fleur Eiff haar taak een kwartier lang had waargeno men. keerde Cleef terug en zij werd vrijwel meteen gepas seerd: 0-1. Roomburg kon daar vervolgens weinig tegenover stellen, wat niet in de laatste plaats kwam door matig samen spel in de Leidse voorhoede. Met een verzilverde strafbal ver grootte Leusden zijn voor sprong in de slotfase tot 0-2. In een gelijkopgaande wed strijd deelde bezoeker Leidse Studenten de punten met Baarn: 1 -1Zowel voor als na de Straathof schrijft 15(H) meter op zijn naam in IJsselcup DEVENTER WYBREN DE BOER GPD—VERSLAGGEVER In het post-olympisch seizoen zou menig schaatscrack graag de gelegenheid te baat nemen eens rustig op adem te komen van de Noorse vermoeienissen. Af en toe bijvoorbeeld een wed strijdje laten lopen, of, leuker nog, een weekje minder op trai- nincmlrnmn Prnhlppm is allppn rust golfde het spel op en neer en kregen beide ploegen flink wat kansen. Irene Du Waer zet te LSHG op slag van rust welis waar op voorsprong, Baarn kwam snel in het tweede deel langszij. In de derde klasse B won thuisploeg Alphen met margi naal verschil van Noordwijk: 1- 0. Alphen leek de zaken aanvan kelijk wat te onderschatten, maar werd na vijf minuten wak ker geschud. Noordwijk drong toen diep door in de Alphense defensie, maar verdiende daar niet meer dan een onbenutte strafcorner. Alphen-speelster Evelien Noomen had vervol gens een mooie kans de score te openen, maar schoot net naast. Coach Niels Swiebel gaf de Rijn- streekploeg in de rust de op dracht geen duels meer aan te gaan en sneller over te spelen. Dat bleek succesvol, want de Rijnstreekploeg creëerde in het vervolg een overmaat aan kan sen. Gitta Möller had daarbij als enige het vizier op scherp en werd matchwinnaar uit de vijf de Alphense strafcorner. In de vierde klasse B was lijst aanvoerder Abcoude duidelijk een maatje te groot voor bezoe ker Hisalis: 0-7. Tamara Kruijs- heer en Daphne van der Zwet hadden nog wel de mogelijk heid tegen te scoren, maar schoten respectievelijk tegen de paal en naast. Voor sprinter Niels Arnold was de Residentiecup in Den Haag snel voorbij. Het lid van de schaatssprintselectie van het Gewest Zuid-Holland startte afgelopen zaterdag twee maal te vroeg op de 500 meter. Een diskwalificatie was het gevolg. Op de tweede afstand (1500 meter) kwam Arnold op zijn klapschaatsen tot 2.05,97 mi nuten. Het 19-jarige schaatsta lent Jolanda van Goozen was daarentegen succesvol. Zij ein digde op de eerste plaats in het eindklassement. De Hoog- madese versloeg alle leden van de nationale meisjesselectie (zie rubriek Opvallend Aanwe zig). Judith Straathof uit Zoe terwoude legde dankzij haar prestaties beslag op de de zes de plaats. Rintje Ritsma (links) voert een gesprek met Falko Zandstra. Ritsma won de Usselcup.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20